van het leven Fietsvliegtuig wekt Daedalus-mythe opnieuw tot leven Leerlinger een eigen EXOBIOLOOG SCHWARTZ KIJKT 3,5 MILJARD JAAR TERUG DE STEM GIDS ZATERDAG 26 MAART 1988 nE STEM GIDS 3 Z/ De oudste gemeenschappelijke voor ouder van het leven op aarde was ver moedelijk een bacterie die zwavel at. Hij leefde drie-en-een-half miljard jaar geleden in kokende bronnen op de zeebodem. Uit kometen Ruggegraat Kleine groep Aangestoken Suske en Wiske: ,,B\ Miljoenen tot miljarden jaren geleden kunnen kome ten die op aarde terechtkwa men, met hun ongelooflijk grote porties organisch ma teriaal het leven op aarde bevoorraad hebben. Maar dot zij het leven naar de aarde zouden hebben gebracht, noemt prof. Schwartz heel onwaarschijnlijk. - FOTO ARCHIEF DE ST0J Prof. dr. Alan Schwartz in het Nijmeegse laboratorium voor exobiologie. Mer de apparatuur om hem heen analyseren hij en zijn medewerkers de resultaten van hun experimenten f0t0 gel0erland pers Door Kees Buijs Vergelijking van het erfelijk materiaal van een groot aantal soorten leven bracht de Amerikaan dr. James A. Lake onlangs tot deze conclusie. Een dieet van zwavel op de kokende oceaanbodem zou ons mensen niet bevallen. Toch komen stukken van ons DNA - waarop de erfelijke kenmerken vas- tiggen in de celkernen van ons lichaam- overeen met het DNA van die merkwaardige eocyten. Zelfs deze primitieve bacteriën bezitten hoogst vernuf tige moleculen, in de vorm van een dubbelstrengige keten, en enzymen, de chemische fabriekjes in hun celkernen. Waarschijnlijk moet dit toch al ingewikkelde le ven simpeler voorlopers hebben gehad; voorlopers die de strijd om het bestaan in de loop der tijd heb ben verloren. Dan moeten er tussen 4,6 en 3,5 mil jard jaar geleden werkelijk heel bijzondere dingen op aarde gebeurd zij a Of kwam het leven letterlijk uit de lucht vallen, verstopt in meteorieten? De vraag hoe het leven op aarde is ontstaan, houdt de mensheid al duizenden jaren bezig. Deze eeuw raakte het onderzoek in een stroomversnelling. On afhankelijk van elkaar kwamen de Russische bio chemicus Oparin en de Engelse bioloog Haldane zestig jaar geleden tot eenzelfde veronderstelling. Bij het ontstaan van het leven, meenden zij, bevatte de atmosfeer op aarde geen zuurstof, maar de gas sen methaan en ammoniak. Dankzij het ultravio lette licht van de zon zouden organische verbindin gen zijn gevormd. Die werden door de oceanen op genomen, waarin ze met elkaar reageerden en zo ingewikkelde moleculen vormden. Hieruit zou ten slotte het eerste levende organisme zijn ontstaan. Het bleef een veronderstelling, tot de Amerikaan Miller er in 1953 in slaagde om via elektrische ontla dingen in een mengsel van methaan, ammoniak, waterstof en waterdamp inderdaad organische mo leculen te produceren. Miller had aangetoond dat de uitgangsstoffen voor het leven op aarde spontaan kunnen zijn ontstaan. Sindsdien zijn veel van dit soort experimenten uitgevoerd. Ze leverden een waslijst van organische moleculen op, die op een dergelijke manier gevormd kunnen worden. Maar die experimenten geven nog geen antwoord op de vraag, hoe het leven op aarde kon ontstaan. Hoe konden bijvoorbeeld de kleine moleculen zich uiteindelijk groeperen tot de grote, ingewikkelde ketens van DNA en RNA, die instructies geven aan de celfabriekjes, en die zichzelf vermenigvuldigen? Er zijn twee laboratoria die deze vraag proberen te beantwoorden: het Chemical Evolution Labora tory van het Californische Salk-instituut onder lei ding van prof. Leslie Orgel, en het Laboratorium voor Exobiologie aan de Katholieke Universieit Nij megen onder leiding van prof. Alan Schwartz. De term exobiologie is afkomstig van de gelijk namige afdeling van het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA, waar Schwartz vóór zijn be noeming tot hoogleraar in Nijmegen werkte. NASA wilde op zoek naar leven buiten de aarde. „Maar", zegt hij, „de belangrijkste vraag is, hoe het leven op aarde zelf ontstond." Toch beweert de beroemde Engelse sterrenkundige Sir Fred Hoyle, dat stofwolken lussen sterrenstel sels veel micro-organismen bevatten, tot zelfs vi russen toe. Die komen soms in de kern van een ko meet terecht, waarin ze zich snel kunnen vermenig vuldigen. Zo zou het leven naar de aarde zijn ge bracht Schwartz noemt die gedachte heel onwaarschijn lijk. Bovendien beantwoordt Hoyle de vraag niet hoe het buitenaardse leven dan ontstond. „Maar het is wel mogelijk, dat kometen een rol hebben ge speeld in de bevoorrading van het leven op aarde." Een gemiddelde komeet bevat méér organisch ma teriaal dan alle op aarde levende planten en dieren bij elkaar, zo rekende een Leidse sterrenkundige onlangs uit. Op kometen, andere planeten en interstellaire stofwolken komt onder meer blauwzuur voor. Exo- biologen hebben zo'n vat blauwzuur eens een jaar laten staan, en toen bleek dat er spontaan allerlei ingewikkelde moleculen in ontstonden, waaronder adenine, een bouwsteen van het nucleïnezuur DNA Nucleïnezuren - DNA en z'n boodschappenjongere RNA- bevatten de informatie voor de opbouw en functies van elke levende cel. Het DNA zelf voert niets uit. Het slaat alleen informatie op, die vertaald wordt met behulp van enzymen (dat zijn eiwitmole culen). Zonder enzymen is het DNA een dooie boel. Maar zonder DNA krijgen enzymen geen werkop drachten. Hoe kon die kip-of-ei-toestand ontstaan, vraagt Schwartz zich af. Sommigen houden aminozuren (de bouwstenen van eiwitten), die zich door verhitting aaneenreage- ren tot lange eiwitachtige moleculen, voor de oer vorm van het aardse leven. Maar Schwarz volgt een andere spoor. Er zijn namelijk aanwijzingen, dat RNA-nucleïnezuur in z'n eentje primitieve levens vormen kan voortbrengen, zonder de hulp van en- zymea Nadat Orgel vijf jaar geleden stukjes RNA - met chemische kunstgrepen - spontaan aan het verme nigvuldigen had gekregen, vertrok Schwartz, heel nieuwsgierig geworden, voor een jaar naar Califor- nië. Samen ontdekten ze toen, dat ze in een reageer buis zonder enzymen een keten RNA niet alleen het bijpassende RNA konden laten maken, maar ook DNA met een afwijkende opbouw. Sindsdien heb ben Schwartz en zijn medewerkers verschillende soorten DNA met een afwijkende opbouw in het la boratorium het licht doen zien. De exobioloog probeert DNA te 'bouwen' met een eenvoudiger 'ruggegraat' dan het bekende DNA Ook dit simpele DNA moet zich spontaan kunnen vermenigvuldigen. Laat hij een stukje ruggegraat weg, bijvoorbeeld het suikermolecuul, dan lukt het vermenigvuldigen nog wel, maar minder goed. Het zelfde gebeurt wanneer de onderzoeker een zuur stofatoom in de keten vervangt door een stikstofa toom. Overigens heeft de scheikundige techniek die hier voor komt kijken, twee jaar ploeteren gekost Op de vraag of de evolutie van het leven zich van dergelijke primitieve variaties bediend kan hebben, moeten experimenten in de reageerbuis uiteindelijk antwoord geven. Maar zijn stappen in de evolutie, die in de natuur over honderden miljoenen jaren zijn uitgesmeerd, wel in een reageerbuis na te boot sen? „We nemen risico's", erkent Schwartz. „Misschien lukt het ons helemaal niet" De exobiologen aan de Nijmeegse universiteit vor men een kleine groep. Naast Schwartz zijn er een wetenschappelijk medewerker, twee promovendi (van wie een op een studiebeurs van de NASA) en een technicus. Het uiterst fundamentele onderzoek trekt gemiddeld vier studenten per jaar. Momenteel loopt er maar één in de vakgroep rond. Dat de belangstelling van studenten minder L dan vroeger, wijt Schwartz aan de tegenwoordige nadruk op toegepaste natuurwetenschappen. „Stu denten hebben de vrijheid niet meer om alleen din gen te doen die wetenschappelijk interessant zijn Ze moeten ook om een baan denken. Ze zijn enom carrièrebewust geworden. Begrijpelijk, maar toil een beetje jammer." Door Charles Bremner LONDEN - Ver weg in de Californische woestijn, waar luchtvaartheid Chuck Yeager voor het eerst de ge luidsbarrière doorbrak, probeert een groep van hi- tech dromers een mythe op nieuw leven in te blazen. Met behulp van computers en ouderwetse geestdrift hebben ze een trap-vlieg- tuigje vervaardigd dat bijna zover is om de vlucht van Daedalus over de Egeï- sche Zee na te bootsen. In april zal, tenzij het te hard waait, een van de vijf speciaal daarvoor getrainde atleten het vliegtuigje van Kreta naar het eiland Santorini, of Thira zoals het vroeger heette, 'fietsen'. Dat is een afstand van 118 kilo meter. Tien jaar geleden zou dit plan net zo waarschijnlijk zijn geweest als het fokken van een minotaurus. Volgens de mythe slaagde Daedalus, een oude timmer man, erin om vleugels te ma ken van was en veren, waar mee hij zijn gevangenis op Kreta ontvluchtte. Zijn zoon Icarus maakte gebruik van de zelfde vinding, maar vloog in zijn overmoed te hoog, waar door de was smolt en hij een fatale duik in zee maakte. De zon zal geen bedreiging vormen voor de moderne versie van Daedalus' prototype, maar het gevaar dat deze hetzelfde lot als Icarus treft is niettemin aanwezig. De atleet heeft tot taak het pedaal-vliegtuigje vier-en-een-halve meter boven de golven te houden gedurende zes uur. Deze opgave kan ver geleken worden met de energie die het vergt om twee mara thons te lopen. Als de vlieger even stopt met peddelen, heeft zijn prachtige, maar onhandel bare machine slechts dertig se conden nodig om ten onder te gaan in de golven. „Het heeft eigenlijk niets met fietsen te makea Er zijn im mers geen heuvels en je trekt geen sprintjes", zegt Glen Tremml, medisch student, lid van het Daedalus-team en een van de atleten-piloten die een Brian Allen overbrugde met zijn fietsvliegtuig in 1979 de 35 km over het Kanaal FOTOUPI streng trainingsprogramma volgen. „Het belangrijkste is dat je heel gelijkmatig blijft doortrappen. Vanaf de eerste minuut moet je exact dezelfde kracht blijven uitoefenen." Het Daedalus project werd drie jaar geleden uitgedacht door een stelletje luchtvaart- gekken aan het technologisch instituut van Massachusetts. Alle eerdere door mankracht voortbewogen vliegprestaties vallen in het niet bij dit voor genomen plan. Tot inspiratie diende een in 1979 uitgevoerde vlucht van 35 kilometer over het Kanaal door Brian Allen met zijn Gossamer Albatross, die ook uitsluitend door man kracht werd aangedreven. „Toen Brian Allen het Ka naal overstak zei iedereen dat dit de maximale afstand was die binnen het menselijk ver mogen lag", zegt Steve Busso- lari, testpiloot en vluchtleider van het project. „Toen er werd gesproken over een herhaling van de tocht van Daedalus, dacht iedereen dat het onmoge lijk was. En nu, tien jaar later, bewijzen wij dat wél uitvoer baar is," Het Daedalus-team heeft ge bruik gemaakt van de éller- nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de ruimte-tech nologie en heeft een nauwkeu rige studie gemaakt van de fy siologie van de mens bij het bouwen van het vliegtuig en het trainen van de vliegfiet- sers. Ze zijn er niet op uit om een prijs te winnen of een ver melding in het Guinness Book of Records in de wacht te sle pen. Maar hun doel is een le gende tot leven te wekken, waar talloze mensen door de eeuwen heen van hebben ge droomd; namelijk op eigen kracht te kunnen vliegen. Het resultaat van het spits- technologische geknutsel is een op een libelle gelijkend, glan zend apparaat met de vleugel wijdte van een straalvliegtuig, te weten dertig meter. Ge maakt van epoxyhars, grafiet en andere uitheemse ingre diënten weegt het geval slechts 31 kilo. Ondanks de taaie en sterke materialen is het vlieg tuigje uiterst breekbaar. Ge lukkig was het reservemodel nét gereed toen het origineel door een windvlaag tegen de grond werd gekwakt en een vleugel brak. Vergeleken met de Gossamer Albatross heeft de nieuwe Dae dalus het voordeel dat het een rank en gestroomlijnd ontwerp is, waardoor de luchtweerstand veel lager is. Het vereist daarom minder inspanning om het in de lucht te houden. Het vinden van de juiste 'motor' was echter van doorslagge vende betekenis voor de weten schappers, die precies bereken den aan welke vereisten de vlieger zou moeten voldoen. „Ik kwam tot de conclusie dat het eenvoudiger was om een goede atleet te leren vliegen dan van een piloot een atleet te maken", zegt Bussolari, die tevens des kundig is op het terrein van de 'menselijke factor' in de ruim tevaart. Tremml, één van de kracht patsers die overigens wel een vliegbrevet heeft, kreeg gezel schap van vier wielrenkam- pioenen die na een keiharde test waren geselecteerd. Een ander is Kanellos Kanellopou- los, de Griekse top-wielrenner van de afgelopen veertien jaar, die zo'n beetje een nationale held is. Het gehele team deelt een flat in Lancaster, Californië, waar ze zich voorbereiden. Een ge computeriseerde vluchtsimula tor, die een soort kruising is tussen een trimfiets en een vi deospelletje, helpt hen om hun prestaties met een uitgekiende precisie te controleren. Zo kan ieder z'n hartslag aflezen van een pols-apparaatje, dat radio signalen ontvangt van een band om de borstkas. Als de maximale hartbelasting wordt bereikt gaat een zoemer. „Wij zijn een soort machines, die heel nauwkeurig staan af gesteld", zegt Tremml die net als de anderen de dag door brengt met het innemen van de benodigde hoeveelheid koolhy draten en vloeistoffen voor de circa 6.000 calorieën die hij da gelijks verbrandt. Vocht is het belangrijkste. De natuurkundi gen hebben uitgerekend dat de vliegfietser tijdens zijn vlucht een liter vocht per uur verliest. Uit een zes uur durende test op de vluchtsimulator is geble ken dat het uithoudingsvermo gen van alle atleten voldoende is voor het volbrengen van de tocht. De piloot levert daarbij een halve Daardekracht en ge bruikt ongeveer zestig procent van zijn maximale capaciteit. Afgezien van Tremml, die vo rig jaar 58 kilometer gevlogen heeft met de Daedalus, hebben de piloten nog nauwelijks kun nen ervaren hoe ze hun vogel in de lucht moeten bedienen. Maar het mechaniek is in we zen uiterst simpel; de pedalen brengen een gigantische, twee- bladige propeller in beweging en sturen geschiedt door mid del van een klein knuppeltje. De vier wielrenners werden vorig jaar de beginselen van het zweefvliegen bijgebracht en ze waren dolenthousiast. De Daedalus staat in een han gar van de NASA op Edwards, de bakermat van zoveel gea vanceerde lucht- en ruimte- vaartprodukten, niet ver van de ruimteshuttle en strikt ge heime projecten zoals de Stealth, het 'onzichtbare' ge vechtsvliegtuig. Naast de vele miljarden-budgetten van de vliegtuigen en ruimteschepen steekt het miljoentje dat het kost om de Daedalus te lance ren magertjes af. De piloten van de basis steken hun be langstelling voor de nietige, menselijke vliegmachine niet don onder stoelen of bankea iedereen is aangestokc het idee dat een mythe lij kheid gaat worden. Kanellopoulos zegt lakonif dat hij door het vliegen met( fragiele Daedalus met geht andere ogen naar de voge. kijkt Het lot bepaalt wie h eerste in de vliegende trapan mag stappen. De atleten W ben roulerende trainings?» gramma's, terwijl ze de schikte weersomstandighe* afwachten. Vanuit één van begeleidende boten zal Bus» lari steeds radiocontact houd' met de peddelaar. Niet zo verwonderlijk, ma het weer is in feite de palende factor. Bussolari 8 dat het vertrek vanuit Iraki alleen mogelijk is als het bijl windstil is. Zelfs de gerings r» tegenwind slokt alle energ -tlCLITLOOne van de piloot op. Dagelij1 roept Bussolari in zijn flat Lancaster per computer 1 beelden van de weersatelliel' en probeert te analyseren de verwachtingen voor de gende dag zijn. b De Griekse luchtmacht! de Daedalus overbrengen n» Kreta en het vertrek s® voorlopig gepland voor 1 aph Copyright The Timet, Londen Palm palm pasen, laat de koekoek razen, laat de kievit zingen, dan krijgen we lekkere dingen. Uit de krant geknipt Onderwijzer: „In welk jaar werd Leerling: Onderwijzer: „Weetje dan niet di Leerling: „1296 Ik dacht dat dat (St.-Antoniusschool, Axel) Uit: De Drukker, ingestuurd door basisscho TERNEUZEN - Zit je op het LEAO en vind je de opleiding maar saai en de lessen sleur, op scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen heb ben ze er iets op gevonden. Als enige Zeeuwse school kunnen de leerlingen op school praktijkervaring op doen. In het kader van een lande lijk educatief project werkt de school samen met dertien andere scholen, uitgekozen om te beginnen met Homed, Handelsonderneming met Educatieve Doeleinden, wat inhoudt dat de leerlingen van het derde leerjaar van de LEAO nu werknemer -offi cieel administratief mede werker- zijn in een eigen handelsonderneming, met heuse afdelingen als een re ceptie, boekhouding, loonad ministratie, in- en verkoop, bewaking en magazijn. De docent treedt op als bedrijfs leider. De school is aangesloten bij het centraal kantoor te Heer len. Daar bevinden zich pseu-

de Stem | 1988 | | pagina 34