Vakbonden schorten overleg op nutljuf 'LAN VAN EEDE TOCH BIJ KRUININGEN - PERKPOLDER ig gelopen' Waterschappen moeten binnendijken verhogen geslaagd' Marktkoopman vaste standplaats kwijt ZLM - voorzitter richt noodkreet aan Lubbers evecht Gewonden na op feestavondje in Sas opknappen monumenten i ROB BUVANK: 'loegenspel Pasen vieren tt tt GEVOLG VAN DIEPGAAND MENINGSVERSCHIL OVER HET AANTAL DIRECTIES JLST - Een brug-tunnel combinatie over de festerschelde op het tracé Kruiningen-Perkpol- der kan 100 miljoen gulden goedkoper zijn dan en WOV in de buurt van Terneuzen. Niet verrast Besparing Nee, dank je pa... 'GEDUPEERD DOOR GEMEENTE OOSTBURG' VRIJDAG 25 MAART 1988 'LAAT BOEREN NIET IN DE STEEK' YYD - RAADSLID AARDENBURG: Jongeren inzetten voor Veel werk Castellum Aanbiedingen NA VOLTOOIING ZEEWERING nnaar over de streep in FOTO DE STEM/DICK DE BOER is aan een fantastisch lenomloop soleerde Bij- =n in Woensdrecht was erwinningen pakken ze s niet meer af" - wil Bij- nk zich dit seizoen toeleg- in op het nationaal kam- oenschap dat nu eens niet de Limburgse heuvels ordt verreden. „Ik wil daar led presteren. Nu zit ik al mijn gemak en kan ik ijn voorbereiding er heie aal op afstemmen. In de ielersport is het echter oeilijk te plannen. Toch il ik in de nationale titel- rijd goed presteren," aldus ijvank. e 'blonde pijl' uit West- jrpe zit in een zeer goed ïöliede ploeg. De renners an de wielervereniging eeland lijken een streep oor te hebben op de andere eeuwse verenigingen. Bij- ank: „Wij zijn amateurs, ïaar zijn niet meer ama- iuristisch met onze sport ezig. Je rijdt in een ploeg n dan komt het ploegenspel m de hoek kijken. Ook in e criteria is dat niet meer it te bannen, maar we heb- en een verdraaid sterke iloeg waarin de beste ren ter alle medewerking krijgt. Ik heb nu een klassieker p zak, maar mocht ik in de Omloop van de Braakman pnieuw de beste van de jloeg zijn, dan steunen de ongens mij volledig. Bij ons ;aat dat voortreffelijk. Er teerst de juiste instelling. Vij komen als renners dik- vijls bij elkaar om de koer- ;en door te nemen. Dan wordt er soms met de vuis- en op tafel geslagen. Dat noet kunnen. Wat er goed is gegaan wordt verteld, maar jok wat er fout is gelopen. Daar leren we van. Maar ik weet dat deze manier van werken wel uniek is voor sen wielervereniging." De ambitie om ooit nog eens prof te worden is er niet meer bij Bijvank. „Nee, ik word 27 jaar en dat ken je jezelf een beetje. Ik weet dat ik bepaalde kwaliteiten heb, maar prof worden zit er niet in. Zolang ik op deze manier het koersen fijn vind, is het voor mij goed. Op die lijn wil ik nog een tijdje blijven zitten. En de criteria in Zeeuwsch-Vlaanderen rijd ik bijzonder graag. Daar zal ik mijn neus nog dikwijls genoeg aan het venster ste ken," besluit Bijvank. Specialiteitenrestaurant dan naar 1e en 2e Paasdag geopend Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever MIDDELBURG - Vier vak bonden hebben gisteren het overleg over de reorganisa tie van het provincie-appa raat opgeschort. De breuk met GS is het gevolg van sen diepgaand meningsver schil over het aantal direc ties dat het apparaat in de nieuwe opzet zou moeten teien. Een meerderheid van GS wil drie directies, bon- jen en personeel staan erop jat het er vijf worden. ■ik bonden vingen gisteren bot bij de verantwoordelijke gede puteerde J. Ventevogel, toen ze vroegen om een nadere argu mentatie van het GS-besluit om drie directies in te stellen. „Ventevogel zei dat dat maar op een herhaling van argumen ten zou uitdraaien. Nou, dat is voor ons veel te mager; toen hebben we meteen het overleg opgeschort," aldus districtsbe stuurder Th. Jacobs van de Ab- va/Kabo. Volgens hem zal nu een in formele poging volgen om in gesprek te komen met het vol tallige college. „Want we willen die argumentatie toch nog wel eens horen." Komt het gesprek er niet, of is de uitkomst niet bevredigend dan overwegen de bonden het inschakelen van een neutrale geschillencom missie. Die kan alleen een bin dend advies geven als beide partijen dat willen. Zo niet, dan is het advies vrijblijvend en staat in principe GS niets in de weg om het oorspronkelijke plan voor te leggen aan provin ciale staten. „Maar dan zal er toch de nodige morele en poli tieke druk worden uitgeoe fend," kondigt Jacobs nu al aan. De meerderheid van GS (twee WD- en twee CDA-ge- deputeerden) koos onlangs voor drie directies. De PvdA-min- derheid in het college wil er vier, terwijl de commissaris van de koningin de verdeeld heid nog groter maakt met zijn voorkeur voor vijf directies. Daarmee is hij wel de enige die het advies opvolgt van een stuurgroep die de reorganisatie van het apparaat van begin tot einde volgde. De meerderheid wil drie di recties onder meer om de secto ren economie en welzijn onder een dak te krijgen. „Zo help je een aloude tegenstelling uit de wereld," verldaarde Ventevo gel onlangs zijn voorkeur. Per soneel en bonden voelen er ab soluut niets voor omdat het voorstel geen rekening houdt met de gegroeide 'cultuurver schillen' tussen de sectoren. T27 „Die zijn onverenigbaar, en dus zal het GS-model eerder leiden tot het uiteenvallen van het apparaat, dan dat er meer eenheid ontstaat," gelooft Ja cobs. Volgens hem is de mening van het personeel voldoende gepeild: het is voor vijf direc ties. Met de reorganisatie beoogt de provincie om de bestaande griffie en andere diensten als provinciale waterstaat en de planologische dienst in elkaar te schuiven. Het resultaat zou moeten zijn dat er in Middel burg doelmatiger wordt ge werkt. „Maar dat bereikt men niet met drie directies," vrezen de bonden. Gedeputeerde Ven tevogel was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. WOY kan veel goedkoper' Van onze verslaggever Dat beweert de Hulster ingenieur G. van Eeden. Hij heeft Öe laatste bevindingen van zijn studie naar deze noge- ijkheid in een rapport gebundeld. fijn plan lijkt echter weinig meer te maken, ondanks i bewering van Van Eeden lat hij al twee financiers heeft sproken die met hem in zee Hen gaan. I Nieuw in zijn rapportage is jen beperkte veerverbinding skens-Vlissingen. Toen Van alen zijn gedachten ruim #ee jaar geleden voor het prst ontvouwde, was hij nog »r volledige instandhouding de huidige veren in het sten. deputeerde R. Barbé, voor- jjtter van de stuurgroep die ich met de WOV bezighoudt, is get erg verrast door deze wij- 'ng. „Dat moest hij wel ver- n, want anders klopte ijn plan niet meer", zegt hij. (arbé acht het 'zeer twijfel- g' dat er nu nog een dis- ssie komt over een oostelijk taeé. GS zijn voorstander van i centrale ligging en daar- fw is ook met het kabinet ge- poken. „En dat is nu het uit- nt", aldus de gedepu- frde. ['nzijn rapportage somt Van Men een waslijst met veron- ■rstelde voordelen van een bstelijke vierbaans verbin- R op. Hij baseert zijn bere iding op informatie van jfcwaterstaat, geconsul- civieltechnische bu- du's en de Texelse variant op F PSD, de Teso. I «Hoe breder en hoe korter de prsteek, hoe beter het plan is. - s dan is het een aantrekke rs' alternatief voor verkeer ft naar Frankrijk gaat of in F de toekomst misschien naar Tjd-Engeiand via de Kanaal- dnel", stelt hij. Na afweging nde aanlegkosten, de exploi- jnekosten, het verkeersaan- N en de tolopbrengsten stelt fdat er genoeg geld overblijft een beperkte veerverbin- Breskens-Vlissingen. keer per uur een boot met dmaal zestig auto's zou vol gde zijn. aan te laten sluiten op de al be staande wegen bij het aanlan- dingspunt van het huidige veer. Ook op milieugebied is die weg te verkiezen, zegt Van Eeden, aangezien hij een land schappelijk weinig waardevol gebied doorkruist. Een oostelijke WOV levert zelfs voor mensen in Terneuzen een aanzienlijke kosten- en tijds besparing op als ze bijvoor beeld naar Rotterdam, Goes of Middelburg reizen. De bewering dat de bij Ant werpen in aanbouw zijnde Liefkenshoektunnel een con current voor een WOV zou zijn, wijst Van Eeden van de hand. Daarbij verwijst hij naar de Antwerpse opvattingen dat de Liefkenshoektunnel nauwe lijks een concurrent zal vormen voor de Kennedytunnel, die nauwelijks vijf kilometer ver derop ligt Sterker nog; Van Eeden be weert dat de twee nieuwe ver bindingen de Kennedytunnel in de toekomst van de toene mende verkeersdrukte op de ring rond Antwerpen kunnen ontlasten. En wie de voordelig ste toltarieven heeft, wint uit eindelijk de strijd, luidt zijn ar gumentatie. De mogelijke WOV bij Perkpolder ligt op 26 kilomter afstand van de Lief kenshoektunnel. De WOV is voor Zeeland daarom altijd nog aantrekkelijker dan de Lief kenshoektunnel. chap veldlopen, de landencross delen van Europa waar hij a» i uit een gezin van acht van 'den pgQfjj f slgV6ïl t' wellicht nooit was gekomen- tien plakboeken, twintig n>e' op de nationale kampio®' pen hield hij er aan over. Vie' jties (Nijstad, Hermes, Lok e» Bule nu) maakte hij mee. Ee" jan gevuld met leuke en minde1 Van onze verslaggever HOOGERHEIDE - De ex plosievenopruimingsdienst heeft gisteren twee grana ten bij een Hoogerheide- naar in beslag genomen. De man had de explosieven uit de Eerste Wereldoorlog be waard om later aan zijn zoon cadeau te geven. Die stelde echter geen prijs op het ge schenk. Veer en de brug-tunnel "aar zijn berekening 70 oen per jaar om ze te ex- «ren. Dat bedrag zou 'na- "og geheel' door de inkom en iringen m ervaringen. Nederlands kampioenschap ipen in Hulst waar ik twee® torende boven alles uit en ha° l mindere wedstrijd dan liep »en andere wedstrijd om de e)' te vergeten." Een loopbaan jpig nog niet ten einde is, °J* dat hij al meerdere keren ving meedeelde te zullen stof hij nam overigens al eens i ifscheid). „Wanneer ik stop? Dj ip komt zodra ik niet meer nv* [k loop niet voor een vij f tiend» Zo lang ik nog mee kan do»1 ie zege ga ik door." bedrijfsleven worden ge- 'l- Van Eeden beweert ook ai? de keuze op een ooste- WOV valt, de ingebruik- eveel sneller zal gebeuren. riers; de gegevens over oversteek zijn al tot in detail verzameld en de v°or de aansluitende «on zijn ook al bekend en itanj aangekocht. Van I met dat laatste op Llo ertlole-Terneuzen. Er ^em weinig voor no- die weg te verbreden en Van onze verslaggever OOSTBURG - „Op onrecht vaardige wijze wordt mijn cliënt tot exponent gemaakt van het falende beleid van de gemeente Oostburg. Aan de een wordt iets gegund, wat aan de ander wordt verweten". Mr. J. Wouters, raadsman van de Vlissingse marktkoopman M.B. was gisteren niet mals in zijn kritiek. Hij beschuldigde de gemeente Oostburg, in casu wethouder J. Thomaes van 'on behoorlijk bestuur' ten aanzien van zijn cliënt B. moest voor het Oostburgse kantongerecht verschijnen om dat hij op 12 augustus 1987 de Marktverordening van de ge meente Oostburg zou hebben overtreden. Hij zou' kaas in voorraad hebben gehad, terwijl hij alleen een vergunning had voor vleeswaren. Het leverde hem niet alleen een proces-ver baal op, maar hij was er tevens zijn vaste standplaats door kwijtgeraakt. Daartegen had hij beroep in gesteld bij de Raad van State, maar voordat die een beslissing heeft genomen, lijdt hij een verlies van zo'n dertigduizend gulden per jaar. „Door deze be stuurlijke sanctie is mijn cliënt zwaar gedupeerd", vond mr. Wouters. Uit de 'historische feiten' zou volgens Wouters blijken dat B. te goeder trouw handelde. Ge durende 1986 en 1987 verkocht B. zowel kaas als vleeswaren. In de zomer van 1987 stelde de gemeente echter dat die combi natie niet was toegestaan. „Als dat in 1986 al niet meer mocht, dan had de gemeente dat eerder moeten zeggen. Pas een half jaar later is volgens mij onbehoorlijk bestuur", al dus Wouters. Om zijn voorraad vleeswaren, ter waarde van 25.000 gulden niet te moeten doordraaien, was B. die in juli nog even blijven verkopen. Wouters: „Maar de gemeente- lijke autoriteiten zijn er ge makshalve van uitgegaan dat op 12 augustus ook nog combi natieverkoop plaatsvond. Uit het proces verbaal blijkt het te gendeel". 'Geschokt', zei B. te zijn door het feit dat een collega ook was geverbaliseerd wegens combi natieverkoop, er eveneens sancties waren aangezegd, maar dat de zaak was gesepo neerd. De man in kwestie kreeg vervolgens toestemming om de combinatie verkoop te blijven uitoefenen. „Wat de een wordt verboden, wordt aan de ander wel toege- staafrl", sprak Wouters. Hij Van onze verslaggever GOES - In een brief aan premier Lubbers persoonlijk heeft ZLM-voorzitter H. van der Maas zijn nood geklaagd over de crisis in de akkerbouw. Van der Maas zette die ongebruike lijke stap omdat de politiek tot nu toe nogal negatief rea geerde op alle noodkreten uit de sector. Onlangs nog namen zowel de vaste kamercommissie voor landbouw als minister Braks het 'akkerbouwactieplan' van het Landbouwschap nauwelijks serieus. 'Ten overvloede' herhaalt de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (8500 leden in Zeeland en West-Brabant) de argu menten uit het plan nog maar eens in zijn brief aan Lubbers. Volgens Van der Maas dreigt een 'ijskoude sanering' voor duizenden boeren, met alle gevolgen vandien, als Braks zijn zin krijgt en de regering dus niet ingrijpt. Er moet geld op tafel komen om de concurrentiepositie van Nederlandse ak kerbouwers in Europa te versterken. Daarmee kunnen on der meer kwaliteitsverbetering, produktvernieuwing en af zetmogelijkheden worden ontwikkeld. „Geeft u ons de tijd en de voorwaarden om ons aan te kun nen passen," schrijft Van der Maas namens drieduizend ak kerbouwers in het Zuidwestelijk kleigebied. Hij doet een be roep op Lubbers met een verwijzing naar diens recente op merking 'Ik laat de Nederlandse boeren niet in de steek'. De ZLM-voorzitter rekent op een antwoord van de premier. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een met de beste bedoelingen gehouden feestavond in café Centrum te Sas van Gent is aan het slot van een taartgevecht geheel uit de hand gelopen. Kennelijk waren niet alle feestgangers van deze smijte- rij met gebak en room gediend. Volgens de politie ging een aantal van de aanwezigen met elkaar op de vuist Dat leverde een drietal lichtgewonden op. Vanwege de onduidelijkheid over het ontstaan van de vechtpartij wilde de politie nog geen nadere mededelin gen doen. AARDENBURG - Het Aardenburgse WD-raadslid J. Dees wil dat de gemeente verschillende monumenten in Aardenburg laat opknappen door jonge leden van de Ne derlands Vereniging van Monumentenverzorgers. Dees heeft het college verzocht om na te gaan of hiertoe de mogelijkheid bestaat. De WD'er trof onlangs een ad vertentie van de vereniging aan in een krant Daarin riep de vereniging particulieren en instellingen op om zich te mel den wanneer er werkzaamhe den aan monumenten moesten worden uitgevoerd. „Ik denk dat het een prima ge legenheid was voor de ge meente Aardenburg om op die oproep te reageren," voerde Dees gisteren aan. „We hebben heel wat werk te verrichten aan de monumenten in onze gemeente. Laten we dit werk verrichten door die jongeren, die het niet alleen vrijwel kosteloos doen, maar er ook nog van willen leren, dan is dat in wederzijds voordeel," aldus het raadslid. De jongeren, die zich volgens Dees verder willen bekwamen in het restauratievak, kunnen in Aardenburg werk verrich ten op de gemeentelijke be graafplaats, aan het te restau reren castellum aan de Burcht straat en aan het spuithuis op de Markt. „Ik hoop dat het college snel reageert op mijn verzoek. Krijgt de vereniging in kwestie namelijk andere aanbiedingen, dan hebben we een kans aan ons voorbij zien gaan en dat zou te betreuren zijn," aldus het WD-raadslid. Van onze verslaggever OOSTBURG - De provincie wil dat de waterschappen, nadat de zeeweringen op Deltahoogte zijn gebracht, ook de binnendijken met een waterkerende functie gaan ver hogen. Dit deelde dijkgraaf Th. Cambier van het water schap 't Vrije van Sluis gisteren mede tijdens een verga dering van het schap in Oostburg. wees erop dat de Oostburgse wethouder Thomaes monde ling had toegezegd dat kaas verkoop op zich geen enkel probleem zou opleveren. „Het openbaar ministerie gebruikt dus zijn vervolgingsbevoegd heid kennelijk om andere be langen te dienen dan die waar voor de bevoegdheid is be doeld", aldus Wouters. Het bestuderen van een dik pak papieren verslagen van onder meer besprekingen met de gemeente Oostburg is nu wat de officier en de kanton rechter overblijft. „Het zou deze stukken geen recht doen, als ik er even hap-snap op zou reageren", aldus mr. Stein. Kantonrechter mr. B Meulen- broek sloot niet uit dat ook wethouder Thomaes nog per soonlijk zal worden gehoord. Het hoofd van de technische dienst van het schap J. Boek hout vreesde dat de vervulling van de wens van het provin ciaal bestuur nog heel wat tijd in beslag zal nemen. „Ik denk dat de werken aan de binnen dijken nog zeer tien jaar in be slag zullen nemen," verduide lijkte hij. Cambier stelde verder dat er nog grote onduidelijkheid be stond over de kostenverdeling voor deze miljoenen vergende werken. „Over een subsidiere geling is ons nog niet bekend, hetgeen betekent dat we er in eerste instantie vanuit moeten gaan dat de kosten voor reke ning van de schappen zullen komen," aldus Cambier. Het is de bedoeling dat alle binnendijken met een waterke rende functie op een hoogte van 3,70 meter moeten worden gebracht. Duikers, doorgangen en laagten aan en in de dijken moeten verder van waterke rende elementen worden voor zien. Volgens Boekhout houdt 't Vrije bij het plaatsen van nieuwe duikers al rekening met deze ontwikkelingen. „Ook zijn er op verschillende plaat sen al dijkdelen opgehoogd. Daarmee zijn we, vooruitlo pend op deze kwestie, al begon nen in 1967," aldus Boekhout. De technische deskundige verwachtte echter nog grote problemen met het ophogen van de binnendijken. „Door alle werkzaamheden aan de primaire zeewering hebben we enorme hoeveelheden klei ver bruikt. Daar zijn we nu ver doorheen en het is maar de vraag waar we de grond voor deze dijkophogingen vandaan moeten halen," stelde Boek hout. Dijkgraaf Cambier signa leerde nog wat problemen van praktische aard Op sommige plaatsen staat er bebouwing te gen of op de dijkea Bijvoor beeld in Nieuwvliet aan de Sint-Bavodijk Hoe we dat moeten oplossen, daar zijn we nog lang niet uit. Daarbij komt nog dat op verschillende dijken wegen zijn aangelegd. Daar zijn dan grote aanpassingen nodig," aldus Cambier. Hoofdingeland A. Maat ver baasde zich over de mededeling van de dijkgraaf. „Het lijkt mij dat het provinciaal bestuur weinig vertrouwen heeft in de zeewering -op deltaniveau- die nu wordt aangelegd," zo op perde hij. Boekhout antwoordde dat er wel degelijk vertrouwen was in de nieuwe zeewering, maar dat er altijd rekening gehouden moet worden met calamiteiten. Als voorbeeld noemde hij re cente oevervallen bij Nummer Een, ffoaar ook Bombardemen ten.

de Stem | 1988 | | pagina 9