ken Herinneringen aan Joop den Uyl gebundeld DEES WIL ZIEKENFONDSEN KORTEN VERZEKERDEN DE DUPE Politie slaags met Kurden Geen hoger salaris voor jachtvliegers Minister De Korte is boos op energieraad I letrelUcl Onverwachte vredeskans BINNENLAND tLINGEN DE STEMCQMMENTA AR T5 pflSTEMBINNENLAND VRIJDAG 25 MAART 1988 OPMERKELIJKE 'SCHULDBEKENTENIS' VAN DRIES VAN AGT NS: klanten eventjes vergeten KAMER: UITTOCHT ANDERS STOPPEN ADVIES NEGEERT ROL KERNENERGIE IN TOEKOMST NIEUWSOVERZICHT Meer winst voor Bijenkorf Beheer 'Tekort aan woningen neemt toe' 200.000 Nederlanders bezoeken VS Sociale Zaken stuurt FNV boze brief 'Nederlands beleid Z-Afrika schijnheilig' Pleidooi voor uitbreiding verkeersles Weer kritiek van Kamer op Deetman epen uiteen van tevre- id, een afwachtende ng en geen enkel com- ar. Manna' een gat in de hriftmarkt dat de grote ers over het hoofd heb- ;ezien? Geld is wel het waarover het nieuwe ilieke gezinsblad voor •land en Vlaanderen de an breken. Commercieel s is absoluut geen voor de. Hoofdredacteur Jan- •ordt bijgevallen door de ater bij het gesprek voe- directeur J. Jagersma, ideële overwegingen >p staan. De financiële lag is simpelweg aanwe- elfs tot in lengte van da- Marktonderzoek is er dan amper gedaan. De heer sen acht een gezinsblad Manna noodzakelijk en :omt het er. >ch willen directie en re- .e het blad volgens de re- van het commerciële spel een succes maken. Dan it daardoor alleen al be- ;n dat het in een behoefte ziet. Dat die behoefte er aarvan zijn de heren Jan- en Jagersma overtuigd, ikken dan ook op een op- van 100.000 exemplaren 1988. Een oplage van 00 stuks is al gegaran- •d door Centre Pares. Een nismakingsabonnement het eerste half jaar kost van dat bedrag gaat ƒ5 r een project van moeder esa. Daarna gaat een nnement 25 per jaar kos- en een los nummer 4,95. (minister Korthals Altes er zijn vernieuwende ën vandaan) toont een an- negatief beeld. Advocaten ren weinig behoefte te oen aan het bijwonen van ieverhoren. Zo zij al tot verhoor worden toegela- het staat de politie vrij er de onmogelijkste momen- ermee te beginnen, vinden Islieden het rendement in gering. Teveel kostbare gaat verloren. Vaak blijft bij een bezoek aan de ar- ant in de cel en, een advies niet te bekennen. Het ad- haalt weinig uit. Bij het roor volgt de onder- agde zijn intuïtie, iepgravend onderzoek praktijk elders stuit ver ens op vele witte vlekken, iet buitenland bestaat de lelijkheid om als raads- bij politieverhoor te zijn niet zo lang. De VS ken- dit verschijnsel van pro- ertegenwoordiging zo'n ;ien jaar. Net zo lang als in land de discussie over toe- ig gaande is. Een te korte ode om serieuze onder ten naar rendement of ge- ;en in te stellen. Toch zijn de bevindingen i Fijnaut en Lensing likbaar. Morgen meer arover. >erie met afleveringen •p 24,25 en 26 maart len, t.w. van Axel/Baarle- Nassau/Hertog tot Win schoten. Wat waren zij toch welkom! Dziekujemy Wam Polacy (wij danken de Po len). Nu, zo'n goeie veertig jaar later, zijn er weer an dere Poolse jonge mannen die zich willen inzetten om Nederland te bevrijden van dat overbekende en steeds groter wordende priesterte kort, dat zich in alle bis dommen (van het Bredase tot het Groningse) doet gel den. Echter, nu het gaat om ziel- en zaligheid van de Ne derlandse rooms-katholie- ken veilig te stellen, is dat welkom ver te zoeken. Erger nog, er wordt de gek mee gestoken (zie Deze Tijd m De Stem 17-3). Een afschu welijke blamage om op c® dergelijke manier entree te geven. Enne., al dan niet ge wijde pastores die hun/haar eigen bangheid afschuiven; op de ('beminde'?) gelovi gen. Het is natuurlijk pre cies net andersom, n.l. goedwillende rooms-katho liek die - met ieders eig® vallen en opstaan - Gods leergezag rechtlijnig volgen, zal deze priesterre- crutering toejuichen. rooms-katholieke Neder landse wijngaard des Her® schreeuwt om gewijde ver- sterking. (Wie volgt n>el Oudenbosch - basiliek voorop?). Voor gelukkig n°£ zeer velen onder ons rna? het gerust worden: het eers Poolse priesterdetachemehH Vandaar dan ook een bij zonder hartelijk welkonJ aan deze gewijde kwartier makers. Dziekujemy Wa" Polacy - wij danken de Pe len. Breda J. Duijnstee T28 i Marja Wagenaar en Wim Kok tijdens de presentatie van het boek in de Haagse Nieuwspoort. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De op kerst avond van het vorig jaar overleden PvdA-leider en oud-premier Joop den Uyl heeft ooit, heel terloops, de gedachte geopperd dat het misschien toch niet zo goed geweest was prins Bern- hard te verbieden zich ooit nog in militair uniform te vertonen. De oud-verzetsman en vriend van prins Bernhard, Hans Teengs Gerritsen, onthult dit in de gisteren verschenen bundel 'Herinneringen aan Joop den Uyl'. Teengs Gerritsen ver haalt over zijn laatste ontmoe ting met de PvdA-leider. 'Mijnheer Den Uyl, er is nog iets, dat ik u zou willen zeggen'. En toen heb ik gezegd: 'Dat had niet gemogen.' En toen sprak hij tegen mij de woorden: 'Daar heb je misschien wel gelijk in.' En direct daarop: 'Wil je nog een kopje thee?' De journaliste en VARA- medewerkster Marja Wage naar heeft in het boek artikelen en interviews over Joop den Uyl gebundeld. Het idee achter het boek is volgens uitgever Van Gennip eigenlijk heel sim pel: 'lets vast te leggen van de emoties die zijn overlijden in brede kring opriep.' Er staan in het boek onder meer artikelen - waarvan en kele eerder verschenen - van de hand van Adriaan Morriën, een vriend in de literatuur, van Ed van Thijn, begaafd leerling van Den Uyl, en van Jo Ritzen, de mede-ontwerper van Den Uyls werkgelegenheidsplan. Van Agt legt in het interview een vérgaander 'schuldbeken tenis' af dan hij ooit in een an der interview (met Vrij Neder land) deed. Hij werkt zijn vroe gere uitspraak - 'Als ik ooit in de hel zou komen dan zou het zijn om wat ik Joop den Uyl heb aangedaan' - verder uit. Getuigend dat 'ik nooit, lees nooit, een persoonlijk conflict met Joop heb gehad. We heb ben nimmer in vijandschap, zelfs niet in boosheid, tegen over elkaar gestaan', komt Van Agt tot de erkenning dat hij soms 'zeer kritikabel' ten op zichte van het kabinet-Den Uyl en in het bijzonder de premier daarvan heeft gehandeld. 'Zelf zou ik als premier van een ka binet zodanig gedrag van mijn eerste maat niet hebben begre pen, zelfs niet hebben geduld.' Het feit dat hij ver weg van Den Haag de val van het kabi net-Den Uyl aankondigde, moet van Agt nu 'eigenlijk niet tolerabel'. Wim Kok, die gisteren het eerste exemplaar van de bun del in ontvangst nam, zegt over Den Uyl: 'Door iemand als Den Uyl krijgt de politiek als factor in het leven, als plek waar het volk wordt vertegenwoordigd, waar het beleid gemaakt wordt, krediet. Dat is ook zijn blijvende betekenis voor de po litiek boven de grenzen van de PvdA uit.' Kok zei verder na het in ont vangst nemen van het boek, zich volledig te vinden in de woorden van Van Mierlo in het boek: de dood van Joop den Uyl geeft mij het gevoel dat er een opdracht ligt om wat meer hoop terug te brengen in de po litiek, vertrouwen en idealis me. De politiek straalt nu zo'n krachteloos beeld uit. 'Extra ziekenfondspremie' l Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Dees (Volksge zondheid) wil de ziekenfondsen vanaf 1 januari van het komende jaar vijf procent minder geld I geven. Als een ziekenfonds daardoor financieel in 1 de problemen komt, moeten de verzekerden extra premie in de vorm van een bedrag in guldens be- I talen. j Dees heeft de Ziekenfondsraad deze week om een advies I gevraagd over dit plan. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft zich gisteren gekant tegen I het plan van Dees, omdat dit ziekenfondspatiënten flink geld kan gaan kosten. I Volgens een woordvoerder van I de VNZ zullen vooral mensen I die zijn aangesloten bij een zie- waar de verzekerden gebruik maken van de I voorzieningen extra premie [moeten betalen. De zieken- fondsen in zuid- en oost-Ne- derland verkeren doorgaans in blakende welstand en daar zul len de verzekerden van de kor- I ting weinig of niets merken, zo l verwacht de VNZ. Het voornemen van Dees I loopt vooruit op de invoering van de basisverzekering zoals I voorgesteld door de commissie- Dekker. Die verzekering moet I in 1992 geheel zijn ingevoerd. Het kabinet besloot onlangs daartoe. Vanaf het komende I jaar moeten er premies in vaste j bedragen worden ingevoerd in ziekenfondsverzekering en 1 premies naar draagkracht voor I particulieren. In de adviesaanvraag van I Dees ontbreekt een voorstel I voor het laatste. De VNZ vindt lom die reden de voorstellen I van de bewindsman niet accep- tabel. Daar komt bij dat Dees in zijn brief aan de Zieken fondsraad weliswaar voorstelt de ziekenfondsen minder geld te geven, maar met geen woord rept over de afschaffing van de plicht om contracten te sluiten met artsen en ziekenhuizen. Pas als die plicht is afgeschaft - zoals voorzien in de plannen van Dekker - zijn de zieken fondsen in staat daadwerkelijk de goedkoopste artsen aan zich te binden, zegt de woordvoer der van de VNZ. De Ziekenfondsraad advi seerde Dees gisteren over de invoering dit jaar van een vaste premie voor ziekenfonds verzekerden. Dees wil die pre mie op 60 gulden per jaar per verzekerde stellen en per kind tot 15 jaar 30 gulden (met een maximum van twee kinderen; andere kinderen zijn dan gratis meeverzekerd). Een gezin kan door deze maatregel per jaar 180 gulden extra kwijt zijn aan premies. De bewindsman wil de ziekenfondsen met deze maatregel 500 miljoen gulden goedkoper maken. Op het Binnenhof verbranden de Kurden een pop die de Iraakse leider Saddam Hussayn moet voorstellen. - FOTOANP NA DE PRESENTATIE van het vredesplan voor Midden-Amerika I-waarvoor initiatiefnemer president Arias van Costa Rica de No belprijs voor de Vrede heeft mogen ontvangen - is het met de po litieke stabiliteit in dat altijd onrustige deel van de wereld alleen [haar achteruit gegaan. De wankele basis waarop het vredesplan was gebaseerd, bleek [inderdaad niet bestand tegen de overal oplaaiende terreur van de elkaar op leven en dood bestrijdende partijen. Panama verkeert [momenteel op het randje van de complete anarchie, in El Salva- [dor krijgt extreem rechts weer de macht in handen en in Nicara gua leken de problemen compleet onoplosbaar. De inval van Nicaraguaanse troepen in buurland Honduras en [tiet antwoord van Reagan - hij stuurde ruim drieduizend militai ren op 'oefening' naar het grensgebied tussen Honduras en Ni- "aragua - leek een duidelijk bewijs van het faillissement van de rnone dromen van president Arias. De angst voor een verdere scalatievan het conflict was zeer reëel. Maar uitgerekend Nicaraga, dat als de grootste sta-in-de-weg voor de poging tot pacificatie van Midden-Amerika wordt be schouwd, heeft gisteren de hele wereld verrast door een prin cipe-akkoord te sluiten met hun meeste verklaarde tegenstan- iers, de Contras. een voorlopig bestand van zestig dagen overeengeko men. In de tussenliggende periode worden de onderhandelingen BBVoerd die tot een definitief vredesakkoord zouden moeten lei- hn is overi9ens geen eenvoudige opgave. Zeven jaar oor- gsvoering heeft aan ongeveer 50.000 mensen het leven gekost, torinttere broederstrijd heeft tot een enorme verwijdering ge- J:'1Dergeiijke emoties worden niet in een relatief korte onder- a!™ingsperiode uitgewist. LT?' Principe—akkoord geeft echter blijk van pragmatisch in- K.ont. De Sandinistische regering heeft de opstandelingen het I =s niet op <je keel gezet, terwijl de Contra's evenmin overspan- en eisen op tafel hebben gelegd. L^Wsmt is de vraa9 wie de 9rote aanzet tot de verrassende Is M n9en in politieke brandhaard Nicaragua heeft gegeven. Aicara9ua bezweken voor de dreigementen van Reagan die alr,zelcle om zijn troepen als afschrikkingsmiddel te gebrui- |i heeft de zeer slimme president Ortega - hij heeft een teniae? voor de binnenlancise politieke verhoudingen in de Ver- F9ue Staten - Reagan de wind uit de zeilen genomen met het r^op de komende debatten over financiële steun aan de Con- L He' staat immers als een paal boven water dat het Ameri- mvar tongres niet tot steunverlening zal besluiten terwijl er f ^re<te wordt gepraat. Richn?r''ker dan deze overwegingen is de constatering dat er Wsdpi moment in Nicaragua onverwachte, positieve dingen ►an ri: ^anneer het tot een vredesakkoord komt - in de geest Wanne 'n au9ustus van vorig jaar in Guatemala gelanceerde ans g dan moeten de Verenigde Staten dit vredesproces een UTRECHT (ANP) - De spoorwegen zijn giste ren even vergeten dat zich op gezette tijden wel eens reizigers in de treinen bevinden. Zo kon het gebeuren dat een trein met reizigers die van Amersfoort naar Utrecht moest geheel on verwacht de andere kant op spoorde om een bij Nijkerk door pech ge strande trein op te halen. 'Om onnodige vertra ging te voorkomen' wilde NS de pechtrein zo snel mogelijk weghalen. De reizigers in de 'hulptrein' liepen daarbij een vertra ging van 35 minuten op. DEN HAAG (ANP) - Bij de ambassade van Iraq in Den Haag hebben zich donder dagmiddag schermutselin gen voorgedaan tussen een aantal demonstrerende Kurden en de Haagse poli tie. Drie agenten liepen verwon dingen op en moesten in een ziekenhuis worden onderzocht. Bij de Kurden raakte niemand gewond. Er zou ook niemand zijn aangehouden. Ruim 300 Kurden demonstreer den donderdagmiddag tegen het gebruiken door Iraq van gifgas in Kurdistan. De optocht voerde over het Binnenhof en langs het ministerie van Bui tenlandse Zaken en verliep aanvankelijk vrij rustig. Toen de Kurden echter naar de am bassade van Iraq wilden en door middel van dranghekken op een afstand van ruim 200 meter werden gehouden, sloe gen bij een aantal demonstran ten de stoppen door. DEN HAAG - Jachtvliegers krijgen geen extra geld. De Tweede Kamer vindt een verdubbeling van de vliegtoelage voor jachtvliegers bij de Luchtmacht geen goed middel om de uitstroom van piloten naar de burgerluchtvaart te stop pen. De Vereniging van Neder landse Jachtvliegers (VNJ) kreeg gistermiddag tijdens een mondeling overleg met de Ka mer geen enkele steun voor haar voorstel. Volgens de VNJ moet de vliegtoelage, die militaire pilo ten bovenop hun wedde krij gen, jaarlijks blijven groeien. In het huidige systeem wordt na vijf jaar dienstverband de maximale toeslag bereikt. Een 50-jarige luitenant-ko lonel bij de luchtmacht ver dient momenteel bijna 10.000 per maand, inclusief vliegtoe lage. Volgens het voorstel van de VNJ zou dat bedrag met 2.000 moeten toenemen. De Kamer gelooft niet dat zo'n kleine stijging een over stap naar bijvoorbeeld de KLM, waar dezelfde persoon rond de ƒ25.000 verdient, ver hindert. CDA-woordvoerder Van Vlijmen vond een maandsala ris van ƒ12.000 bovendien te veel. „Dat is net zoveel als de minister-president, weet u wel wat die voor verantwoordelijk heden heeft?" Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Korte (Economische Zaken) heeft forse kritiek op een advies van de Algemene Energieraad (AER), omdat daarin geen plaats wordt toegekend aan kernenergie als bron van energie-op wekking in de toekomst. De Korte uit zijn kritiek in een brief aan de Tweede Kamer en in een reactie op het advies. „Het gaat ons naar mijn me ning niet aan om voor bepaalde opties de deur dicht te gooien voor onze toekomstige genera ties", schrijft De Korte. Hij verwijt de AER met name de passage in het advies die gaat over de manier waarop Nederland bij een te ruglopende produktie van aardgas de behoefte aan ener gie kan bevredigen. Nederland zal energie moeten kopen in het buitenland of zelf op een an dere wijze moeten produceren. Volgens de AER zal energie opwekking door kolenstook niet toenemen, wegens de mi lieu-nadelen, die daaraan zijn verbonden. Wel zal er meer gas worden verbruikt. De AER kent in zijn advies kernenergie geen rol toe. De Korte is het daarmee niet eens en vindt de keuze van de AER 'onbegrijpe lijk'. De AER schreef in zijn ad vies niet zo happig te zijn op een grotere afhankelijkheid van energie-import. Met name de olie-import kan hinder on dervinden van politieke crises in die gebieden waar olie wordt gewonnen, zoals het Midden- Oosten. De Korte is het daarmee ge deeltelijk eens. Hij acht poli tieke risico's wel bij olie maar veel minder aanwezig bij de in voer van gas (Noorwegen), ko len (VS of Oostblok) en ura nium. Dat laatste is nodig voor kernenergie. De Korte wil heel nadrukke lijk kernenergie als toekom stige energiebron open houden. Het kabinet wil begin volgend jaar beslissen of Nederland kerncentrales erbij moet krij gen en, zo ja, hoeveel. De minister is het met de AER ook oneens over de hoe veelheid geld die nodig is voor toekomstig onderzoek op het terrein van energiegebruik. De AER had zich gebaseerd op wat er in 1985 aan onderzoek is ge daan en heeft zijn voorspelling voor de komende jaren op dat bedrag gebaseerd. Dat vindt De Korte geen goede werkmetho de. 15 Je kunt tegenwoordig niks meer eten of er zit kankerverwek kende rommel in. Werd onlangs nog duidelijk dat je je na al te veel ketjap niet helemaal senang meer voelt, nu blijkt ook olijf olie gevaarlijk te zijn. Duitse onderzoekers weten te melden dat olijfolie soms het gevaarlijke goedje PER bevat. Soms komt dat spul er PER ongeluk in, maar soms wordt er mee gerommeld om zo di verse samengevoegde olieën één olijfolie te laten lijken. D66 eigen middenstander Groenman heeft zich inmiddels op de kwestie gestort. Zij wil precies weten welke olijfolieën ge vaarlijk zijn. Overwogen wordt een tehuis voor mogelijke slachtoffers in te stellen, een soort blijf-van-mijn-olijf-huis. Persoonlijk ben ik een liefhebber van zowel de Indonesische als de Italiaanse keuken en ik was al blij dat ik het er zonder stoelgang-problemen had afgebracht. Misschien moet ik me in de toekomst alleen nog maar voeden met dingen die gegarandeerd zuiver zijn. Ik was dan ook büj toen ik las dat er weer manna was. Bij nader inzien blijkt Manna echter een familieblad te zijn dat niet eens uit de hemel is komen vallen, maar uit de koker van een religieus ingestelde multimiljonair uit Eindhoven komt. Ik denk niet dat mijn spijsvertering daar tegen kan. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft in het op 31 januari afgesloten boekjaar 1987-1988 een nettowinst behaald van 78,5 miljoen tegen 74,4 miljoen in het voorgaande jaar. KBB voorziet voor het lopende jaar ondanks een toenemende belastingdruk een gelijkblijvend resultaat. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de positieve effecten van de voorgeno men deelneming in Retailnet. De concernomzet (in consumentenprijzen) daalde in het boek jaar van 3561 miljoen naar 3373 miljoen. De omzet is positief beinvloed door de toevoeging van M en S Mode en de groei van De Bijenkorf, Hema en Praxis, maar daalde door het wegval len van de omzet van Maxis.De concurrentie was scherp, met name in de belangrijke kledingsector. Bij de Hema daalde het resultaat licht. AMSTERDAM (ANP) - Het tekort aan woningen neemt weer toe. De jaarlijkse produktie van nieuwbouwwoningen is onvol doende en de kwaliteit ervan staat op de tocht. Dat heeft directeur Buur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid donderdag gezegd in de RAI, waar gelijktijdig met de bouwbeurs een congres ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nationale Woningraad werd gehouden. Dat is de centrale organisatie van zevenhonderd woningbouw verenigingen. Buur ziet de toekomst van de huisvesting van de bevolking niet zonnig in nu de rijksoverheid haar handen steeds verder aftrekt van de woningbouw. ill I .1 iISl 3W UI3U n3 DEN HAAG (ANP) - Zeker 200.000 Nederlanders zullen dit jaar een visum voor een bezoek aan de Verenigde Staten aanvra gen. Deze verwachting heeft het Amerikaans consulaat in Am sterdam donderdag geuit. Het aantal visumaanvragen voor Amerika is de laatste twee jaar verdubbeld, aldus het consu laat. Nederlanders die niet willen worden geconfronteerd met lange rijen wachtenden adviseert het consulaat de visumaanvragen zoveel mogelijk per brief te doen. DEN HAAG - De hoogste baas op het ministerie van Sociale Zaken, S. Miedema, heeft FNV-voorzitter Hans Pont een boze brief geschreven naar aanleiding van de bezetting door enkele tientallen FNV-jongeren van het ministerie eind verleden week. De politie moest er aan te pas komen om aan de bezetting een einde te maken. Miedema is van die actie geschrokken en is in de pen geklommen. Hij gewaagt in zijn brief aan Pont van 'angst opgewekt door de bezetting'. Het personeel van het de partement zou met angst in de benen 's ochtend naar het werk gaan en zich bedreigd voelen. „Mensen van vlees en bloed, die hier werken, voelen zich bedreigd", zo heet het in de brief aan Pont. Miedema vraagt in zijn brief uitdrukkelijk om een standpunt van Pont over de actie van 'zijn' FNV-jongeren. Pont heeft nog niet geantwoord. AMSTERDAM (ANP) - Binnen het Zuidafrikaanse United De mocratie Front (UDF) heerst de stellige mening dat het Neder landse regeringsbeleid ten aanzien van Zuidafrika ronduit schijnheilig is. Dat zei een van de UDF-leiders, Farid Esack, donderdagavond in Amsterdam tijdens een protestbijeenkomst tegen het 'mond dood maken van de democratische en non-raciale oppositie in Zuid-Af rika'. „Als de gevangen kinderen in Zuidafrika wit zouden zijn, dan had de Nederlandse regering op haar achterste benen gestaan. Dan zou het protest van een heel ander kaliber geweest zijn", aldus Esack. UTRECHT (ANP) - Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft er donderdag bij de leden van de Tweede Kamer op aangedron gen om wanneer binnenkort het wetsvoorstel Basisvorming Voortgezet Onderwijs aan de orde komt, er ook verkeerslessen in op te nemen. Het ontbreken van die lessen is volgens WN onwenselijk, om dat de kans op ongevallen bij jongeren in de leeftijdsgroep van 13-15 jaar nog steeds onrustbarend toeneemt in vergelijking met scholieren van de basisscholen. Uit cijfers van het CBS over 1987 blijkt dat er onder de 13-15-jarigen in het verkeer 53 doden en 2.330 gewonden zijn gevallen. Onder de 10-12-jarigen kwamen de cijfers uit op respectievelijk 29 en 1.350. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren ferme kritiek geuit op de manier waarop minister Deetman (Onderwijs) het hoger gezondheids-zorgonderwijs (hzgo) wil reorganiseren. De plannen, samen met de HBO-Raad opgesteld, gaan onder meer uit van sluiting van zes van de zestien opleidingen voor fysiotherapie en vier van de tien opleidingen voor logopedie. Dicht gaan bijvoorbeeld de afdelingen voor fysiotherapie in Vlissingen en Arnhem. De kritiek van PvdA, CDA en WD spitst zich toe op twee pun ten. Volgens hen heeft de minister bij het bepalen van welke opleidingen dicht moesten, de kwaliteit van de opleidingen nauwelijks laten meespelen. Ook heeft Deetman de hogescho len onverantwoord onder druk gezet door hen alleen nieuwe opleidingen te gunnen in ruil voor medewerking aan de reor ganisatieplannen.

de Stem | 1988 | | pagina 3