UITBLAZEN Gezinsblad Manna mikt op randkerkelijken 'Exti Advocaat kan vijandigheid neutraliseren DEES WIL Laatste man de zak op NIEUW KATHOLIEK MAANDBLAD LEGT ACCENT OP POSITIEVE ONTWIKKELINGEN "erinncrin 'JP èfen Onverwachte v DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 25 MAART 1988 f)E STEM BINNENL/ WIM KOCK even DE STEM 4 POLITIE ZET VERDACHTE ONDER STERKE GEESTELIJKE DRUK MACHTSVERTOON VAN DE POLITIE \i PAPIER VOOR UW PEN Ontoelaatbaar Winkel sluitingswet Hetze Dziekujemy Wam Polacy DEN HAAG - Staatsseci zondheid) wil de ziekenfc van het komende jaar vi; geven. Als een ziekenfond.' de problemen komt, moete premie in de vorm van eer talen. de Stem con VANDAAG besteed ik mijn ruimte maar weer aan het dialect. Er komen nog steeds brie ven binnen van lezers. Wel raken we af en toe op zij sporen. Het eigenlijke on derwerp van deze serie is immers de uitdrukking die 'iedereen' kent, waarvan ook bekend is wat ermee wordt be doeld, maar die niet een-twee- drie verklaard kan worden, zelfs niet door de gebruikers zelf. Maar wat geeft het dat we soms op een zijspoor raken, zo lang het maar leuk blijft. Van daag laat ik ook de meer the matische aanpak achterwege want er liggen nog wat brieven waarvan het hoofdonderwerp al behandeld is, maar waar nog dingen in staan die ik u niet wil onthouden. A. van Tetering uit Made heeft me opnieuw een brief ge stuurd met gezegden die hij niet heeft kunnen vinden in zijn naslagwerk Nederlandse spreek woorden, spreuken en zegswij zen. Hij vraagt naar de oor sprong van die gezegden. Ieder een weet wat het betekent wan neer men van iemand zegt dat hij de laatste man de zak op geeftmaar wie weet waarom dat zo wordt gezegd? Zo geeft Van Tetering ook nog de vol gende gezegden: 't Is een kwaoi touwke da van liggen brikt; Iemand om gist en kaneelwater sturen; Hij vergit z'n naogels uit z'n klompen te trekken; Het vèrreken de musterd aon la- ote steken; Dat musterd is wel een inte ressant woord. Het is een voor beeld van de wijze waarop in dialect medeklinkers worden verwisseld. In het Nederlands is musterd mutsaard of mutserd. De Van Dale haalt Huizinga aan om de betekenis van het woord (takkenbos) nader te verklaren. Een meer algemeen voorbeeld, dat ook in de andere woordenboeken staat, is het ge zegde: dat riekt naar de mut saard. Betekenis: dat zou wel eens ketterij kunnen zijn. De mutsaard in dit gezegde komt natuurlijk recht van de brand stapel. Een ander voorbeeld van verwisseling van medeklinkers zien we bij de wesp. Zuidneder landers maken daar weps van. Daarmee is echter niet alles ge zegd. Hier wordt gesproken van perreweps en, naar P. Panis uit Huijbergen schrijft, ook van terreweps. Dit laatste is nieuw voor mij, maar volgens Panis wordt het in midden-Brabant zo gezegd. Volgens een heem kundige uit Huijbergen, met wie Panis het woord heeft be sproken, is perreweps een ver bastering van pèèrdeweps. Paardewesp dus. Nee, zegt Pa nis, het moet terreweps zijn, want het gaat om de aardwesp, die ook zijn nesten in de grond maakt. Terre komt dan natuur lijk van het Franse la terre. Aardig gevonden van de heer Panis, maar ik geloof niet zo in die terreweps. Mijn wieg stond in Gilze en dat is net zo goed midden-Brabant als Baronie zou ik zeggen. Ik herinner me alleen maar perreweps. Er moe ten onder onze lezers genoeg IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll midden-Brabanders zitten om de heer Panis gelijk te geven als hij dat heeft. Waarom er zo dikwijls over d'n hèèrd gesprongen moest worden als kinderen vroegen wat er gegeten zou worden, is een raadsel. We komen die toe voeging herhaaldelijk tegen bij de fantasiegerechten die geïrri teerde moeders kun kinderen opgaven als ze naar het eten vroegen. H. Talboom-Blijden- stein komt met zo'n nieuw ge recht. Ze heeft het van haar (Roosendaalse) grootmoeder: 'n bietje gestoofde sjet. Sjet is stopwol (voor de sokken). Het komt van sajet waarmee in feite losse, niet gekamde wol wordt bedoeld. Ook deze grootmoe der voegde daar vaak de aanbe veling sprieng over d'n hèèrd aan toe. Oma hield trouwens so wieso niet van kinderlijke nieuwsgierigheid want als de groten zaten te praten en de kinderen vroegen over wie ze het hadden, dan antwoordde ze: over d'n hond van Tof mee ze'ne pluimstèèrt en over d'n ezel van Zagers mee z'n strooien broek. Mevrouw Talboom meldt ook nog een gezegde dat de heer Van Tetering met genoe gen bij zijn verzameling zal voegen: Den dieje is zo gemeen as lient van 'ne cent een el. Be hoorlijk gemeen dus. G.A. Klaassen uit Dorst komt met een woord dat ik nooit meer hoor gebruiken, maar dat ik me nog heel wel herinner uit mijn jeugd. Het is het woord freet in de betekenis van trots of fier. Het sloeg meestal op het uiterlijk. Fier dus op zijn of haar pronte, fraaie verschijning. Het werd gezegd van de boeren als ze (letterlijk) op hun paasbest naar de paasmis gingen of van een meisje of vrouw in een mooie, nieuwe jurk. Ik heb het overigens ook wel in een nega tieve betekenis horen gebrui ken. In dat geval ging het over iemand die er goed verzorgd uitzag maar tevens verwaand heid werd verweten. Ik heb het vermoeden dat 'freet' of 'vreet' uit het Frans komt, maar mijn kennis van die taal schiet te kort om het snel te kunnen vin den. Misschien kan een lezer hier de helpende hand. bieden. (Men kent het adres: Even Uit blazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda). Tot slot nog een verzoek van Jan Bastiaansen uit Rijs- bergen. Hij vraagt naar de bete kenis van de uitdrukking vrienge en vrijke. Dat 'vrienge' kan wel wringen zijn, maar wat is dan 'vrijke'? Wie het weet mag het zeggen. (Dit is de elfde aflevering van een serie waarvan de voorgaande afleveringen in de krant stonden op 27 jan.; 4, 5, 10, 12, 13 en 26 febr. en op 2,10, 15 en 22 mrt.). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rpnlrrolptipc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans HOOFDREDACTEUR Wil Jansen weet welke verwij ten zijn gloednieuwe ka tholieke gezinsblad 'Man na' te wachten staan. Hij is er heel laconiek over. „Er zullen mensen en instan ties zijn die het veel te vroom vinden. Er zitllen ook mensen en instanties zijn die ons zullen verwij ten: 'Hoe kunt u zich be roepen op katholieke be ginselen; u bent veel te lauw'!" Enkele dagen voor de officiële presentatie ontmoeten we elkaar in een gelegenheid in Eindhoven; de zetel van de Stichting Getuigenis van Gods Liefde waarin multimil jonair Piet Derksen zijn ver mogen heeft gestoken dat hij vergaarde met zijn Sporthuis Centrum-bungalowparken. De heer Derksen is met paus Johannes Paulus II diep overtuigd van de noodzaak van herevangelisatie. Hij is er een van de grootste financiers van geworden. Op wereldni veau is hij betrokken bij 'Lu- men 2000', die zowel mensen opleidt om radio, televisie en persmedia voor evangelisatie doeleinden te benutten als zelf dergelijke producties maakt en/of financiert. In eigen land heeft hij het Katholiek Nieuwsblad financieel van de grond geholpen en staat hij achter de stichting Gabriël. Deze stichting is vooral be kend geworden door haar dreiging om een alternatieve KRO op te richten. De bis schoppen hoeven maar te kik ken en de klaar liggende RKO-plannen worden uitge voerd. De stichting gaat zich intussen bezig houden met productie van stichtelijke programma's die men wil gaan uitzenden via satelliet en kabeltelevisie. 'Manna', katholiek maand blad voor het hele gezin, is de nieuwste loot aan Derksens stam. Of moet men zeggen: een beetje vreemde eend in Derksens bijt? Want wat hoofdredacteur Jansen vertelt over de redactionele formule, wijkt verrassend af van het beeld dat zich van Derkens initiatieven heeft gevormd. Manna wil pertinent niet evangeliseren, het wordt geen spreekbuis van het leergezag, noch een clubblad voor de ka tholieke kerk. De praktize- rende katholieken zijn niet eens de belangrijkste doel groep. Het katholieke 'Manna' mikt op de eerste plaats op onkerkelijke lezers. Jansen: „Wij willen een familieblad maken dat zeer eigentijds is. Zeker geen religieus blad. Het wordt afgestemd op het ge middelde gezin. Op mensen met een christelijke achter grond, maar die daar in feite nog maar heel weinig meer aan doen. We richten ons tot mensen die op zoek zijn naar bepaalde waarden, maar die niet in de kerk zoeken. Men- f~ê if Hoofdredacteur Wil Jansen. - foto zuid Nederlands fotoburo sen die teleurgesteld zijn in de kerk, maar toch terugvallen op de kerkelijke achtergrond. Die mensen willen wij iets aanreiken. Trouwe katholie ken zijn voor ons een secun daire doelgroep. Die zullen in het blad alleen maar bevesti ging vinden." Geen spreekbuis van het katholieke leergezag, geen clubblad van de R.K.Kerk. „Voor ons", legt Jansen uit, „staat geloofwaardigheid voorop. Uitspraken van het kerkelijk leergezag zijn fei ten. Daarnaast staat de wijze waarop de geloofsgemeen schap met die uitspraken om gaat. Dat zijn ook feiten. Beide signaleren we. We wil len proberen zaken te verkla ren, We zullen tegenstellingen niet aanwakkeren, maar als blad een ontmoetingspunt zijn voor verschillende meningen. Bij fair play, als je respect hebt voor elkaar en echt naar elkaar wilt luisteren, dan kun je rustig verschillende menin gen etaleren." Geen religieus blad. Dat wil onder meer zeggen dat het aanbod van onderwerpen zeer gevarieerd zal zijn. Zo komt er een vaste sportcolumn van schaatster Yvonne van Gen- nip. Toon Hermans is een an dere vaste medewerker. Het blad bevat reportages over al lerlei zaken en gebeurtenis sen, er komt een culinaire en een juridische rubriek en ver der onder meer veel consu menteninformatie. Een verge lijkbaar gezinsblad is er in Nederland eigenlijk niet, meent de heer Jansen. Manna zal in zijn benadering van on derwerpen het accent leggen op het positieve. Laten zien, aldus de hoofdredacteur, dat er naast alle ellende ook nog goede dingen gebeuren in deze wereld. Manna is een lekeninitia tief, waarvoor leken verant woordelijk zijn en blijven. 'Kerkelijke goedkeuring' zal niet worden aangevraagd. De Nederlandse en Belgische bis schoppen zijn allen persoon lijk van het initiatief in ken nis gesteld en ook niet meer dan dat. De reacties van die zijde liepen uiteen van tevre- denheid, een afwachtende houding en geen enkel com mentaar. Vult 'Manna' een gat in de tijdschriftmarkt dat de grote uitgevers over het hoofd heb- ben gezien? Geld is wel het laatste waarover het nieuwe katholieke gezinsblad voor Nederland en Vlaanderen de nek kan breken. Commercieel succes is absoluut geen voor waarde. Hoofdredacteur Jan-1 sen wordt bijgevallen door de I zich later bij het gesprek voe-1 gende directeur J. Jagersma, dat ideële overwegingen voorop staan. De financiële I armslag is simpelweg aanwe-1 zig, zelfs tot in lengte van c gen. Marktonderzoek is er dan ook amper gedaan. De Derksen acht een gezinsblad als Manna noodzakelijk dus komt het er. Toch willen directie en re-1 dactie het blad volgens de re-1 gels van het commerciële spell tot een succes maken. Dan I wordt daardoor alleen al be-1 wezen dat het in een behoefte I voorziet. Dat die behoefte er I is, daarvan zijn de heren Jan-I sen en Jagersma overtuigd! Ze mikken dan ook op een op-1 lage van 100.000 exemplaren] eind 1988. Een oplage van] 35.000 stuks is al gegaranj deerd door Centre Pares. Een kennismakingsabonnement voor het eerste half jaar kostl 15; van dat bedrag gaat Jil naar een project van moeder] Teresa. Daarna gaat abonnement 25 per jaar kos-l ten en een los nummer 4,95. Door Jan van de Ven EEN VERDACHTE voelt zich na arrestatie onbe haaglijk. Zodra de politie hem gaat verhoren neemt de geestelijke druk grote vormen aan. Als een advo caat bij dat verhoor aan wezig zou mogen zijn, voelt de arrestant zich een stuk prettiger. Ongelijk heid tussen arrestant en politie neemt dan af. Zowel Cyrille Fijnaut als J. Lensing schetsen in hun rap port, respectievelijk proef schrift een beeld van die on behaaglijkheid. Lensing be schrijft een kale ruimte: vij andig en zonder een spoortje menselijkheid. Niets dat de aandacht kan afleiden. Fij naut haalt een Amerikaans onderzoeker aan: de ver dachte is door opsluiting en verhoor zo over zijn toeren, dat zweten, trillen, hyperven tileren, urineren, onsamen hangend spreken tot vaak ge ziene mogelijkheden behoren. Beide heren zijn er ook ach ter, waarom van de soberheid bij de politie dreiging behoort uit te gaan. Dat verschaft een machtspositie, die het verkrij gen van de gewenste inlich tingen gemakkelijker maakt. In alle koude somberheid komt de arrestant slecht één Een arrestant bezwijkt snel onder imposant overwicht van de politie. Opsluiting, ondervraging in een kale ruimte, slimme verhoortechnieken ondermijnen het zelfvertrouwen van de verdachte. Hij werkt mee aan eigen veroordeling. Reden om te pleiten voor juridische bijstand tijdens het politieverhoor. De advocatuur maakt zich er sterk voor en de politie verzet zich. De politiek moet knopen doorhakken. menselijk element tegen: de verhorende politieman. Iemand die vriendelijk vraagt naar huiselijke omstandighe den en persoonlijke gegevens om vervolgens in te gaan op de aanleiding van de arresta tie. De rechercheur fungeert als een fuik. Eenmaal in zijn macht valt er moeilijk aan een bekentenis te ontkomen. Helemaal fout, zeggen zui veren in de rechtsleer. Want volgens ons recht hoeft een verdachte zichzelf er niet in te luizen. Hij hoeft niet aan eigen veroordeling mee te werken. Zegt niet ook de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens, dat van iemands onschuld moet wor den uitgegaan? Een regel ove rigens, waar Straatsburgse instanties - uitvoerders van het verdrag - voorzichtig mee omgaan. Ook de Hoge Raad neemt een voorzichtige posti- tie in. Enerzijds mag op een arrestant de gebruikelijke, onvermijdelijke politiedruk worden uitgeoefend, maar anderzijds kan het beginsel van een behoorlijke proces orde geweld worden aange daan als de raadsman niet de gelegenheid krijgt zijn cliënt bij politieverhoor bij te staan. Het spanningsveld ligt tus sen beide uitspraken van de Hoge Raad. Het 'vaak niet' en 'soms wel' aanwezig behoren te zijn van een raadsman bij verhoren door de politie maakt het kiezen van een nieuwe beleidslijn niet ge makkelijk. Zouden degenen, die het hardst roepen dan ge lijk moeten krijgen? Advoca ten streven naar toelating van raadslieden bij politieverho ren. En de politie wil zo'n ver andering tegenhouden. Kij ken naar'buitenlandse prak tijk helpt wel eens bij het ver werven van het grootste ge lijk. Zowel Fijnaut als Lensing kijken over de grenzen. Het verder kijken dan de speur neus lang is, biedt echter geen scherp zicht op doorslagge vende argumenten. In de ons omringende landen (Frank rijk, Duitsland, België) be staat geen behoefte advocaten tot politieverhoren toe te la ten. Verenigde Staten, Enge land en Denemarken hante ren een beleid, waarin ruimte voor de raadsman is gemaakt. Verdachten in Engeland en Denemarken behoren tot de meest met de fluwelen hand-, schoen aangepakte arrestan ten. Zij mogen op verzoek een advocaat bij het politiever hoor aanwezig laten zijn. De Denen hebben rechtsbijstand in vroeg stadium het meest ontwikkeld. Geheel volgens het inzicht van Lensing, die het verhoor niet allen ziet als een middel van onderzoek, maar ook als een verdedi gingsmiddel. Amerikanen ko men er niet zo best vanaf. De politie van de States beschikt over een keur ^an pesterijPn om de verdachte en zijn raadsman tijdens het verhoor niet samen te laten zijn. Blijft er weinig over om se rieus mee aan de slag te gaan. Daar komt nog bij, dat men sen die voor de eerste keer zijn opgepakt over het alge meen (in Amerika en Enge land) weinig behoefte hebben aan de bijstand van een raadsman. Ze zien er het be lang niet van in. Of ze laten zich door een politiefunctio naris onder druk zetten van rechtskundig advies af te zien (Amerika). Zijn arrestanten eerder met het justitiële ap paraat in aanraking geweest dan staan ze bij wijze van spreken om een advocaat te springen. Het 'grote voorbeeld' Ame- _e ,e De maat is vol! Het is ontoe laatbaar dat met het bezui- nigings- en uitdeelpakket van de regering Lubbers-De korte de rijken worden be voordeeld en degenen die zijn aangewezen op een uit kering of andere overheids voorzieningen opnieuw hard worden getroffen. Van de 9 miljard die in het kader van de WIR-gelden en de lastenverlichting worden uitgedeeld, gaat meer dan 6 miljard naar de hoogste in komens en naar de onderne mers die de meeste winst maken. De 2,8 miljard las tenverlichting voor de lage inkomens wordt bovendien meer dan teniet gedaan door bezuinigingen op de sociale zekerheid, het onderwijs, de volkshuisvesting, de uitke ringen aan gemeenten en provincies en door de rege ringsplannen t.a.v. de ziek tekostenverzekering. Met deze jongste bezuini gingsvoorstellen komt de doelstelling van het terug dringen van de werkloos heid verder weg te liggen dan ooit; de maatregelen leiden eerder tot een ver groting van de werkloos heid. De politiek van Lub bers en De Korte leidt alleen maar tot verscherping van Minister-president Lubbers in de Tweede Kamer de sociaal-economische pro blemen en tot telkens weer ingrijpender maatregelen. In het bijzonder zijn de jon geren daarvan het mikpunt: door de maatregelen in de sociale zekerheid en de stu diefinanciering is voor hen een zelfstandig bestaan on mogelijk gemaakt. Hierop past maar één antwoord: Lubbers en De Korte moe ten van het regeringspluche worden verjaagd. De vak beweging, linkse politieke partijen en actiecomités, zullen daartoe het initiatief moeten nemen. Breda André Vermeulen Waarom kan men het niet eens worden over de ope ningsuren van de winkels? Iedereen is m.i. te veel bezig met zijn eigen belangen. Maarlaat de ondernemers er toch zelf over beslissen, dan kunnen de heren in de Ka mer zich met belangrijkere zaken bemoeien. Tot 19.00 uur de winkel open vind ik rond uit belachelijk. Als je de service naar de klant toe enigszins wilt uitbreiden dan moet je minstens den ken aan openingstijden van 9.00 uur tot 21.00 uur iedere dag. Dan heeft iedereen de mogelijkheid om op de voor hem of haar geschikte tijd inkopen te doen. De uitbreiding van de openingstijden geeft ver schillende voordelen: de service naar de klant wordt uitgebreid, de wachttijden voor de kassa's in de super markt zullen tot het verle den behoren, de werkgele genheid is hierbij gebaat - er moet in ploegen gewerkt worden dus bijna een ver dubbeling van elke arbeids plaats -, en er komt meer rust in de winkels door spreiding van het aankoop patroon, waardoor het per soneel ook meer aandacht voor de klant heeft en dat is op dit moment essentieel. Tegenover deze voorde len, er zijn er uiteraard meer, staan natuurlijk de nadelen, t.w.: a. Het is een duur systeem, vanwege de toenemende vraag naar personeel, de stijgende energiekosten en de ploe- gentoeslagen etc.; b. het winkelpersoneel zal een dergelijk besluit ook niet met open armen ontvangen dus arbeidsonvrede kan hiervan een gevolg zijn. Ik persoonlijk denk dat men het systeem te duur zal vinden, omdat men hier in Nederland nog steeds niet bereid is om de paar dub beltjes extra voor een kilo suiker uit te geven ten be hoeve van de service. Oos terhout A. M. M. de Block De reactie van J. Zekari in De Stem van 12 maart jJL is typerend voor de huidige anti-joodse hetze. Vier ge treiterde joodse soldaten, hier het Israëlische leger genoemd, geven twee ste- nensmijters, hier de Pales tijnse jongeren genoemd, een pak rammel. Alsof ste nigen geen mishandeling is. De joden zijn ook nooit te vreden. De groot-Moefti van Jeruzalem, verwant van Yasser Arafat, pleegde overleg met zijn grote vriend Adolf Hitler over de Endlösung van joden door gasovens. Yasser Arafat c.s. bedachten een 'humanere' methode door de joden de Middellandse Zee in te drij ven. Weer tot ongenoegen van de joden. Nu heeft de P.Liquidatie.O. de methode van steniging bedacht en ook die concessie wordt door de joden weer afgewezen. Waar moet dat heen Nu willen lieden afkomstig uit fascistische dictaturen ons ook nog dwingen om Israël te boycotten voor fouten die de Arabieren volledig aan zichzelf te wijten hebben. Zij vielen aan en dwongen Palestij nen hun grond te verlaten. De uitzichtloze po sitie van de Palestijnen wordt door allerlei misdrij ven niet opgeheven. De zachtmoedige P.L.O. moordde in de Libanon zo maar honderdduizend christenen uit. Maar ja, die zijn natuurlijk niet veel meer waard dan joden. Rucphen P. Marijnissen Zo'n goeie veertig jaar gele den mochten wél Poolse be vrijders van de Eerste Poolse Pantserdivisie mee helpen om Nederland te be vrijden. Dit was dan om have en goed veilig te stel len, t.w. van Axel/Baarle| Nassau/Hertog tot Wil schoten. Wat waren zij welkom! Dziekujemy Wai Polacy (wij danken de len). Nu, zo'n goeie veer jaar later, zijn er weeral] dere Poolse jonge man die zich willen inzetten i Nederland te bevrijden dat overbekende en st groter wordende priester! kort, dat zich in alle tó dommen (van het Breda tot het Groningse) doet gi den. Echter, nu het gaat ziel- en zaligheid van deKfj derlandse rooms-katholiij ken veilig te stellen, is welkom ver te zoeken. Erf nog, er wordt de gek gestoken (zie Deze Tijd De Stem 17-3). Een afs welijke blamage om op i dergelijke manier entree' geven. Enne., al dan nietf wijde pastores die hun/hai eigen bangheid afschuif op de ('beminde'?) gelovi gen. Het is natuurlijk p® cies net andersom, n.l. goedwillende rooms-katl liek die - met ieders eig vallen en opstaan - leergezag rechtlijnig volgen, zal deze priesten crutering toejuichen, rooms-katholieke Ne landse wijngaard des Hei schreeuwt om gewijde sterking. (Wie volgt Oudenbosch - basiliek voorop?). Voor gelukkig' zeer velen onder ons het gerust worden: het Poolse priesterdetacherof Vandaar dan ook een zonder hartelijk welk" aan deze gewijde kwar® makers. Dziekujemy WJ Polacy - wij danken len. Breda J. Duijnstee rika (minister Korthals Alten haalt er zijn vernieuwende] ideeën vandaan) toont een an-1 der negatief beeld. Advocaten I blijken weinig behoefte te] hebben aan het bijwonen van] politieverhoren. Zo zij al toll een verhoor worden toegela-l ten, het staat de politie vrij er op de onmogelijkste momen ten ermee te beginnen, vinden raadslieden het rendement] ervan gering. Teveel kostbare tijd gaat verloren. Vaak I het bij een bezoek aan de ar-1 restant in de cel en een advies j om niet te bekennen. Het ad- vies haalt weinig uit. Bij het] verhoor volgt de onder-1 vraagde zijn intuïtie. Diepgravend onderzoek! naar praktijk elders stuitver-[ volgens op vele witte vlekken In het buitenland bestaat mogelijkheid om als raads-1 man bij politieverhoor te i nog niet zo lang. De VS ken-l nen dit verschijnsel van pro-] cesvertegenwoordiging zoo] vijftien jaar. Net zo lang als in] ons land de discussie over toe-1 lating gaande is. Een te korte periode om serieuze onder zoeken naar rendement of ge-1 volgen in te stellen. Toch zijn de bevindingen van Fijnaut en Lensing, bruikbaar. Morgen meerj daarover. Serie met afleveringen op 24,25 en 26 maart. Marja Wagenaar en Wim Ko het boek in de Haagse Nieuwspoi Van onze Haagse redactie I Dees heeft de Ziekenfondsraa gevraagd over dit plan. De V< Ziekenfondsen (VNZ) heeft het plan van Dees, omdat dit geld kan gaan kosten. Volgens een woordvoerder van de VNZ zullen vooral mensen die zijn aangesloten bij een zie kenfonds waar de verzekerden veel gebruik maken van de voorzieningen extra premie moeten betalen. De zieken fondsen in zuid- en oost-Ne derland verkeren doorgaans in blakende welstand en daar zul- - len de verzekerden van de kor ting weinig of niets merken, zo verwacht de VNZ. Het voornemen van Dees loopt vooruit op de invoering van de basisverzekering zoals voorgesteld door de commissie- Dekker. Die verzekering moet in 1992 geheel zijn ingevoerd. Het kabinet besloot onlangs daartoe. Vanaf het komende jaar moeten er premies in vaste bedragen worden ingevoerd in de ziekenfondsverzekering en premies naar draagkracht voor particulieren. In de adviesaanvraag van Dees ontbreekt een voorstel voor het laatste. De VNZ vindt om die reden de voorstellen van de bewindsman niet accep- NA DE PRESENTATIE van het vre - waarvoor initiatiefnemer presider Ibelprijs voor de Vrede heeft mogen [iitieke stabiliteit in dat altijd onrust waar achteruit gegaan. De wankele basis waarop het vree inderdaad niet bestand tegen de ov elkaar op leven en dood bestrijder momenteel op het randje van de c dor krijgt extreem rechts weer de r 9ua leken de problemen compleet De inval van Nicaraguaanse troe net antwoord van Reagan - hij sti ren op 'oefening' naar het grensgi P^gua leek een duidelijk bewij schone dromen van president Aria escalatie van het conflict was zeer i Maar uitgerekend Nicaraga, dat de poging tot pacificatie va tcnouwd, heeft gisteren de hele •ipe-akkoord te sluiten met hun ers, de Contras. Imon Is een voorlopig bestand vai [n„,: 'nde tussenliggende periode Ipnn d'e 1crt een de'initief vrede inno. is overigens geen eenvoi n£f °enn9 heeft aan ongeveer 50. Ipiri n broederstrijd heeft tot hann r1r9e,'jke emoties worden nii u, 9sPeriode uitgewist, 'irh? Principe-akkoord geeft ech rip' Sandinistische regering ïPn°P de keel gezet, terwijl dr eisen op tafel hebben gelegd. inh.^,r,es,sant is de vraag wie de gr Is n!!tkellngen in politieke brandha lipt agua bezweken voor de d (erv?ar!«zilde om z'in troepen als liinp r, eeft de zeer slimme pre eninrtl?oS voor de binnenlandse pol >on n ?aten Reagan de wind u Irao u komende debatten over kaans:els,aat immers als een pa£ iver f,? Congres niet tot steunverl RpiL ®.wordt gepraat, 'ich ^??,r['ker dan deze overwegir ifsDpipn >,.,moment in Nicaragua c 'an hp Wanneer het tot een vred ïlannenrtaugustus van vorig jaa ;ans gunnen" m°e1en d® Verenigd

de Stem | 1988 | | pagina 2