Wat doet de moeder van wilde chimpansees tussen dierproeftiemers? 'ALS DE MENS EEN ZIEL HEEFT, HEEFT DE CHIMP ER OOK EEN' Nederland 1 [S] nederland 2 duitsland 1 duitsland 3 DE STEM EXTRA VRIJDAG 25 MAART 1988 DE STEM GIDS 2 „Ik heb laboratoria op de wereld gezien die veel en veel erger zijn, dan het TNO-primatencentrum hier in Rijswijk. Je moet goed begrijpen, dat ze deze apen-kolonie hebben opgezet - in 1970 geloof ik-, toen de mensen zich nog lang niet zo bewust waren van wat de dieren echt nodig hebben. De kooien hier zijn veel groter dan die bijvoorbeeld in Amerika en zeker veel groter dan die in Wenen." Tanganjika Ontvoerd Rechten Meevoelen Suske en Wiske: I Jt btnt tin lit! minstnhin lambone Vlrt'l mt tens uit jntrorer jullie. BEGIN MAART zaten ze broe derlijk bij elkaar in de bibliotheek van uitgever Elsevier-NDU aan de Jan van Galenstraat in Am sterdam-West. Wetenschappe lijke onderzoekers uit alle delen van de wereld, die mensapen als chimpansees en andere leden van de orde der Opperdieren - behalve uiteraard de mens- voor medi sche proeven gebruiken. Apekijkers uit dierentuinen, zoals Burgers Zoo in Arnhem. Biomedici en dierenartsen van universiteiten, ver tegenwoordigers van grote genees middelenfirma's. En naast hen en tus sen hen in leden van de dierenbe scherming, geleerden, die zich met de ethiek van het dier-onderzoek bezig houden, mensen van de Anti-Vivi- Sectie-stichting en de Internationale Vereniging tot bescherming van Pri maten. Er vlogen geen zwartboeken door de stemmige zaal, waarvan een muur geheel bekleed was met het boeken fonds van Elsevier, meer dan tien rijen hoog met wenteltrap en balkon. Er klonken geen bittere verwijten over de behandeling van de 120 chim pansees in het Rijswijkse primaten centrum van TNO. Om van spandoe ken en leuzen nog maar te zwijgen. Afgezien van een discussie over de groepshuisvesting van chimpansees -met name de Amerikaanse onder zoekers willen daar nog niet aan - be handelde men geheel in academische sfeer twee dagen lang op uitnodiging van TNO's dr. Huub Schellekens me thodes en resultaten van het onder zoek naar malaria, AIDS, hepatitis (geelzucht), multiple sclerose, trans plantatie en monklonale anti-licha men. Allemaal met behulp van proe ven op de naaste verwanten van de mens in het dierenrijk. De eerste lezingen gingen over nor maal en abnormaal gedrag bij de apen in gevangenschap met een bij drage van prof. dr. S. Suomi uit Washington, waar ook een grote chimpansee-kolonie voor AIDS-on- derzoek gebruikt wordt. Tijdens de laatste bijdrage kon je een speld ho ren vallen. Een smalle, nauwelijks op vallende vrouw met een bleek ge zichtje, haren sluik in een paardes- taart in de nek, en naar schatting 50 jaar oud, roept met een zachte, beetje verkouden stem onderzoekers en die renbeschermers toe: wees in gods naam lief voor de dieren. Bijna dertig jaar lang bestudeerde dr. Jane Goodall op de oostelijke oever van het Tanganjika-meer in Afrika op de grens tussen Zaire en Tanzania chimpansees in hun oor spronkelijke, wilde milieu. Deze Britse beroemdheid is samen met de al even befaamde Dian Fossey en haar gorilla's in Ruanda symbool voor dier-respect en natuurbehoud. Dian Fossey werd twee dagen na Kerstmis 1985 waarschijnlijk door stropers ver moord in haar Afrikaans onderzoeks centrum. Wat doet nu haar collega Jane Goodall in een gezelschap van voor het merendeel dier-proefne- mers? „Ik pleit niet voor de rechten van het dier", zegt Jane Goodall zacht, „Het gaat om de verantwoordelijk heid van mensen. Ik ben ook geen te genstander van proeven op chimpan sees, maar ze moeten wel menselijk worden behandeld en goed verzorgd." Als dr. C. Goosen van het Prima tencentrum dia's van chimpansees achter dikke tralies laat zien voordat het gezelschap de behuizing van de dieren gaat bekijken in Rijswijk, draait Jane Goodall haar rug naar het projectie-scherm en begint een ge sprek met haar buurman. „Ik ben nog wat grieperig en heb een vastzittende hoest. Ik ga niet mee naar buiten naar de dieren kijken. Eigenlijk kan ik er ook niet tegen, want het maakt me ontzettend bedroefd. Daarom ben ik blij, dat ik een beetje ziek ben,"zegt ze later in een kort gesprek. Een toch wat trieste ontmoeting op een regen achtige namiddag. Huwelijksreis op wielen Comédienne Lucille Ball speelt in 'Long long trailer* met haar toenmalige echtge noot Desi Arnaz. Tacy Collini droomt van een huwelijks reis met een caravan. Ze haalt haar nieuwbakken echtgenoot Nicholas over er een te kopen. Hiermee begint een paar wittebroodsweken vol problemen. 20.28 Hambone en Hillie Jane Goodall: „Je moet optimistisch blijven, want je na blijven vechten Goodall vecht voor het lot proefdieren Door Laur Crouzen „De dieren worden hier ook allemaal in paren of in groepen bij elkaar gezet behalve dan de ene chim pansee, die met het aids-vi rus besmet is. Bovendien kunnen de dieren hier naar buiten en de zon zien. En tenslotte hebben de mensen hier best oren voor kritiek. Ze zijn al begonnen met het uitvoeren van enkele van mijn suggesties, die ik deed, toen ik een tijdje te rug hier een bezoek bracht. Ze zijn op de goede weg, ze ker, maar er is nog een lange weg te gaan. Zo zal het mannetje dat nu alleen in isolatie zit, binnenkort een metgezel krijgen." „Ik vind wel dat ze de babies te vroeg bij de moeder weg halen: met zes, zeven maanden. Wat dat betreft is er een dilemma, een heel moeilijke keuze. Als je een chimpansee voor proeven gebruikt, dan moet het dier zo vroeg mogelijk een relatie met een verzorger of verzorgster kunnen aanknopen. Hoe eerder hoe beter. Aan de andere kant moeten de dieren ook vol doende zorg van hun eigen moeder krijgen anders kunnen ze later zelf geen jonge dieren groot brengen. Er moet dus een soort plan worden uitgewerkt, waarin de verzorger met de jonge chimansee kan omgaan, terwijl die nog bij de moeder is. Zoiets is er nog niet, maar het is wel wenselijk voor de toe komst." Dr. Jane Goodall zucht even heel diep, als ze denkt over een antwoord op de vraag naar haar mening over het prima- ten-centrum in Rijswijk. Nu in Tanzania de tropische regens met volle kracht losgebarsten zijn, ook in het Gombe-reser- vaat aan de oevers van het Tanganjika-meer, is deze ver moeide, maar nog steeds vecht lustige vrouw weer op stap ge gaan in de rest van de wereld. Pas was ze nog in Stockholm en daarna in Wenen. Een week geleden was ze in Nederland, in Amsterdam en Rijswijk en dan vertrekt ze weer naar Londen. In het begin van de jaren zestig was ze veldmedewerk- ster van wijlen Louis Leakey en zijn vrouw Mary, die in Oost-Afrika naar de ver steende botten van menselijke voorouders zochten. De oude Leakey, vader van Richard Leakey, die het werk van de familie in Kenia met verve heeft voortegezet, vroeg haar om het gedrag van wilde chim pansees te gaan bestuderen. Omdat meer kennis over dit dier, dat meer dan 99 procent van zijn erfelijke eigenschap pen in DNA gemeen heeft met de mens, ook meer inzicht in de mens van vandaag en van mil joenen jaren geleden oplevert. Samen met haar moeder Vanne zette Jane een paar ten ten op in het oerwoud en raakte vertrouwd met een groep chimpansees, die ze uitvoerig beschreef in haar boek "In de schaduw van de mens, mijn le ven met chimpansees" (Else vier Informatief 1971-1975). Ja renlang bekeek ze daar de mensapen in hun natuurlijke staat, terwijl student na stu dent vanuit Cambridge en el- De KRO presenteert de Ame rikaanse tv-film 'Hambone en Hillie', een verhaal over een oude dame en haar hond je. De grote ster van de stomme film, Lilian Gish, speelt het lieve oude dametje Hillie Radcliffe. Op een dag besluit Hillie van New York naar Los Angeles te verhui zen. Haar hondje Hambone onstnapt op het vliegveld. Kenmerk: 22.45 urUgUay De IKON brengt een Ken- merk-special over de recente politieke geschiedenis van Uruguay. Als aanknopings punt dient de levensgeschie denis van David Wainberg en zijn gezin. Wainberg vluchtte in 1973 naar Neder land. Met zijn gezin woont hij in Enschede, waar hij een winkeltje heeft. In 1984, toen de dictatuur viel, is de fami lie Wainberg even in Uru guay terug geweest, maar hun verwachtingen liepen op een teleurstelling uit. In En schede praat Keramerk-re- dacteur Gert Cobra met Da vid, zijn vrouw en kinderen over him leven. 20.15 Derrick Andrea Weimann weet haar broer Roland ervan te over- tuigen, dat hij zijn pistool bij de politie moet inleveren. Ro land, die bij een auto-onge luk ernstig gewond is ge raakt, bekent Derrick, dat hij lidracht had iemand te ver- loorden. Enkele dagen later 'orden Derrick en zijn assis- ;nt Klein bij een moord ge- ■roepen, waarvan de omstan- ligheden verbluffend veel op Ie zaak Weimann lijken. Twee jonge chimpansees van het TNO-primatencentrum spelen met een auto-band. - FOTO BASTIAANINGENIO De chimpansee-moeder Flo bezig met de huidverzorging van haar baby Flint: twee dieren, lie Jane Goodall jarenlang in Tanzania geobserveerd heeft. Bron: „In de schaduw van de nens", Jane Goodall/Elsevier. ders kwam helpen en onder zoek doen. Zelf begon ze diergedrag te studeren in Cambridge, haalde haar doctoraal en schreef een proefschrift. Op 19 mei 1975 werden vier van haar studen tes, onder wie de Nederlandse Emilie van Zinnicq Bergmann door Zairese rebellen ontvoerd en later weer vrijgekocht. Sindsdien werkt Jane Goodall vooral met Tanzaniaanse stu denten en helpers, 28 in totaal nu. Zij ontdekte en beschreef de chimpansee-maatschappij tot in boeiende bijzonderheden: het gebruik van werktuigen, hun agressie en hun vermogen om ruzie in de groep weer snel bij te leggen en de zorg voor hun babies. Nu in Amsterdam de belangen van deze dieren en andere apen in een tweedaags symposium worden afgewogen tegen de dringende behoefte aan meer onderzoek naar AIDS is ze er ook. Niet om verwijten te maken, maar om namens haar dieren een dringend be roep op mensen te doen. Jane Goodall: „Het doet me werkelijk iets, dat men hier nog steeds over dier-verzorgers praat. De mensen hier zijn ook trots op die benaming. Ik heb met ze gepraat en ze voelen zich ook echt dier-verzorgers. In Engeland en Amerika heb ben ze het over "animal techni cians" - dier-technici. Dat is toch zo verschrikkelijk. Dat geeft in een woord aan wat er mis is met die laboratoria daar." Wat betekent een chimpansee voor U na bijna 30 jaar leven met deze dieren? Jane Goodall: „Een chim pansee heeft net zoveel eigen heid, individualiteit, persoon lijkheid als de mens. Als we over mensen rechten praten, kunnen we ook over chimp- rechten praten. Als mensen een ziel hebben, dan hebben chim pansees ook een ziel. Ik denk dat dat de beste manier is om het te zeggen. Ik praat niet graag over de rechten van het dier; ik weet niet wat die zijn. Ik ben er ook geen voorvecht ster van en wil niet zo genoemd worden. Het gaat mij om de verantwoordelijkheid van de mens." Wat me opviel was dat de men sen vanochtend aan Uw lippen hingen en heel aandachtig naar U luisterden zonder meteen te roepen „U kunt het wel waar nemen, maar bewijst U dat maar eens." Jane Goodall: „De mensen zijn zich de laatste jaren veel meer ervan bewust geworden, dat ze dieren niet kunnen be handelen zoals zij willen. Dat dat enorm arrogant is. Ik pro beer het probleem van de proefdieren en van de omgang met dieren in het algemeen to taal van de andere kant te zien. Niet van de dier-kant, maar van de kant van de onder zoeker, want alleen op die ma nier kun je goede compromis sen maken. Het liefste zou ik hebben dat alle proeven op die ren vandaag nog zouden ge stopt worden. Maar dat is niet mogelijk bij de huidige medi sche kennis en toepassing van genezingstechnieken. Er is nog teveel menselijk lijden in zie kenhuizen." Zijn er al veel onderzoekers, die dierproeven doen, in Uw reser vaat geweestU hebt ze uitge nodigd in Uw boek. Jane Goodall: „Neen, maar heel weinig. Eigenlijk kan ik me niet herinneren, dat er ooit iemand in Gombe is komen kij ken. Teleurgesteld? Het heeft me niet verrast! Zij moeten met dieren in kooien werken en om ze dan te gaan bekijken in hun natuurlijke omgeving, dat is heel moeilijk hoor, dat kan ik best met hen meevoelen. Maar ik ben ook blij, dat ik nu een beetje beroerd ben, zodat ik niet met de excursie langs de kooien meehoef. Het is erg moeilijk om verstandelijk over dierproeven te blij ben praten. Om niet meteen „Dit is ver schrikkelijk" te roepen en je hoofd weg té draaien. Het ge sprek moet op gang blijven." Een van de rationele argumen ten voor een uitstekende ver zorging van proefdieren is den invloed die dier-stress heeft op de resultaten. „Natuurlijk", zegt Jane Goodall oplevend, „Ik heb dat in mijn lezing niet gezegd, maar het is duidelijk, dat onge noegen en stress bij de dieren ze veel bevattelijker voor in fecties maakt en daardoor een vals beeld van een opzettelijke besmetting geeft. Als de dieren in hun kooien naar de mensen spuwen en met keutels gooien, dan is dat omdat ze contact willen hebben." Jane Goodall heeft nu geen studenten meer, die in het Gombe-reservaat onderzoek doen en observaties. Het is een beetje stil om haar heen gewor den. Ze doet het wetenschap- peljk werk helemaal in haar eentje. Alleen een Ameri kaanse menskundige, die vooral belang stelt in de gelui den van de dieren en hoe ze daarmee comuniceren, is nu bij haar voor een paar maanden. Na de ontvoering in 1975 wil Jane Goodall ook geen studen ten meer, omdat ze de verant woordelijkheid niet kan en wil dragen. Maar met behulp van mensen uit het land zelf, uit Tanzania, werkt ze in haar eentje onverdroten door om drie groepen van 50 chimpan sees te blijven observeren. In drie eiland-oerwouden leven deze dieren nu nog, omringd door opdringende landbouwers in de Derder Werels en stro pers. „Ik ben erg tevreden over mijn huidige helpers", zegt Jane Goodall, „zij kunnen heel goed waarnemen en beschrij ven wat ze zien in heel directe, begrijpelijke woorden. Ze heb ben een betere verstandhou ding met de dieren, dan de stu denten, die ik had. Die waren toch vooral met het halen van hun examens en hun loopbaan bezig. De Tanzanianen hebben ook veel betere ogen dan ik nu heb. Ze zien veel meer in het oerwoud. Ze zijn veel beter dan ik. Zij ervaren ook veel directer de nabijheid en de verwant schap tussen chimpansees en mensen en accepteren die ook. Mijn studenten kwame ook on der de indruk van hoeveel chimps op mensen lijken, maar waren daar altijd bang voor." wereld in boeken en in artikels. „Ik voel me als een spin in een web", zegt ze. Vanuit haar web heeft Jane Goodall zich in aids-onder- zoekskringen laten horen. Ze liet in Amsterdam stukken van video-opnames zien, waarop je chimps elkaar ziet omhelzen, schouderklopjes geven, kusjes geven en knuffelen met babies, met grassprieten termieten vangen. „Ik heb laboratoria gezien, die bezoeken waren nachtmer ries voor me. Chimpansees moeten menselijk behandeld worden, al kosten grotere kooien en meer verzorgers nog zoveel geld, Kijk maar eens hoe jullie leven: auto's, sjieke hui zen, een hoop apparatuur. En dan klagen over een paar extra dollars? Kom nou. Het is ge woon niet waar dat dieren geen gevoelens hebben. Dat er een geweldige kloof is tussen aan de ene kant de mens en aan de ander kant het dierenrijk. Wat men met name in Japan en Rusland met de proefdieren doet is huiveringwekkend. Geen sociaal contact, geen pri- stuk) vacy in een stelsel van kooii waar ze zich vrij doorb kunnen bewegen en zich ten trekken. Geen buitenlui Geen nest-materiaal. Cki pansees zijn zich bewust i zichzelf, hebben een geheii! voor mensen en plaatsen, nen vooruit denken en voor toekomst plannen. Zij zijn op tijdschriften om naar plaatjes te kijken. Operaf haten ze, vooral als er van hun lever verwij derdmi ten worden. Daar moet ie® bijblijven: als ze verdoofd» den en als ze weer worden". Dat allemaal heeft Ji Goodall de experimenten wetenschap en de pillenfa» kanten voorgehouden. Amsterdam stond niemand om dat in twijfel te trekken „Ik blijf optimistisch het behoud van de dieren deze aarde. Al zal het voon melijk in reservaten eilanden in de wereld van» sen. Je moet optimistisch t ven, want je moet blijven v« ten", zegt Jane Goodall. Finnegan, fang nochmal an! Het WDF brengt de Ameri- taanse tv-film 'Finnegan, iang nochmal an!' met de be kende acteurs Robert Pres- _»n en Mary Tyler Moore. Finnegan is een 61-jarige "ournalist, die betere dagen leeft gekend. Tegenwoordig nag hij alleen nog de Lieve Jta-rubriek redigeren en hij doet dat met veel tegenzin. Ook Finnegans huiselijke omstandigheden laten te vensen over. In deze situatie eert Finnegan tijdens zijn 'agelijkse busrit de 25 jaar ingere Liz DeHaan kennen. Ut tl is tr wit te vrlt Uij zijn nitl sttrh Mt. IK htb Hts mrjt. Al het werk van Jane Goodall t is nu verspreid over de hele Een chimpansee kan door het tuiten van de lippen I stelling uitdrukken. Dat wist Charles Darwin al getuigt tekening uit zijn boek „De uitdrukking van van de effl' bij mens en dier", verschenen in de jaren zeventig van d'J rige eeuw. Bron: Thinkers Library, Science Section, W 1943. 1

de Stem | 1988 | | pagina 22