lier als doortastende advocate Tl smess inch? 1 30 V XV Mainzelmannchen buitelen 25 jaar over de schermen Jitiekbeurs Breda: voor het grote en kleine geld «DEGEN SPEURWERK IN BOEIENDE FILM 'SUSPECT' u het iginele VE LINE .320.61 oilier voor vakwerKJ EEN OORDIGER T2 NOG maar weinig Amerikaanse films leggen zich toe op gedegen speur werk in misdaadfilms. In drie van de vier Hollywood-films draait het om geweld en oppervlakkige actie. De rol van de rechtbank en de jury komt nog zelden aan bod. In 'Suspect' van de van oorsprong Britse filmer Peter Yates is dat anders. UTTE )INO 3 NIET Doofstom OfhetNü Reclamekabouters zijn jarig Boeken Praten patisserie even wij u een vol jaar 5p de door ons bedrijf rde werkzaamheden IlDEBEDRIJF VRIJDAG 25 MAART 1988 SPEELFILMS OP TV ZATERDAG MAANDAG DINSDAG DONDERDAG 00K IN ÖE BIOSCOOP A52 1P0RT - EXPORT fERIALENHANDEL lekalir» )ekaspaan 3rig in hout en kunst- mport uit diverse lan- 3 en Duitsland met de ,en zagerij voor toele- pdustrie door geheel ting te geven aan het verwezenlijken in de afdeling binnen ons ng aan de Interieur- i ca. 25-30 jaar Ihouthandel, interieur- iverwante bedrijven :owel binnendienst als tuele eigenschappen Tsmentaliteit zijn een pk overeen te komen, kantooruren 01155- k aan P. Dekker B.V., Axel. DE STEM Door Marjan Mes V,*.; 1 KITCHEN 22 2018 ANTWERP j/225.13.28 12.00 to 15.00 h [18 00 to 24.00 h available -4»" 50 ct. p/m I Cher als advocate voor een bureau voor rechtshulp in de thriller 'Suspect' - FOTO TRISTAR De film heeft niet alleen een boeiende plot, die lang zaam naar een ontknoping leidt, maar ook een zijde lingse kritiek op het Ame rikaanse rechtssysteem, de politieke corruptie en de toenemende verpaupering van de minst bedeelden in de Amerikaanse samenle ving. Cher, ooit een gevierde popster en nu sinds o.a. 'Mask' en 'The Witches of Eastwick' een se rieus filmactrice, vertolkt de hoofdrol van een humane ad vocate van een bureau voor rechtshulp. Een overwerkte vrouw, die tegen haar zin een moeilijke zaak krijgt toegewe zen. De plaats van handeling is Washington; regeringshoofd stad vol ambitieuze politici en rechters, die bereid zijn om voor een belangrijke post de hand te lichten met een zuivere rechtsgang. Vlak voor Kerst mis schiet een hoge rechter zich met een jachtgeweer door het hoofd. In de Potomac-rivier wordt het lijk van zijn secreta resse gevonden. Langs die ri vier houden zich veel zwervers op en een verdachte is in dat milieu gemakkelijk gevonden. De vrouwelijke advocaat merkt, na enige vijandigheid van de kant van de haar toege wezen cliënt, dat deze doofstom is. Dat intrigeert haar en doet haar meer dan gewone belang stelling voor hem opvatten. Bo vendien blijkt hij een Vietnam- veteraan die zijn handicap door een persoonlijk drama in de oorlog heeft opgelopen. Bij haar onderzoek wordt zij voor de voeten gelopen door een lid van de burgerjury (Dennis Quaid) die aanvanke lijk alleen maar oog heeft voor zijn eigen toekomstige politieke carrière. Zijn houding wijzigt zich wanneer hij - mede door de inzet van de advocate - tot de conclusie komt, dat het hier waarschijnlijk niet om een or dinaire roofmoord door een dakloze zwerver handelt. Samen raken zij betrokken bij een onfrisse zaak met poli tieke implicaties, die door de officier van justitie routineus dreigt te worden afgehandeld. Klassejustitie, sociale onver schilligheid en baantjesjagerij liggen eraan ten grondslag. Op eigen initiatief 'komen Cher en Quaid achter een aantal feiten, die bezwarend blijken voor de onderminister van justitie. Bij hun speurwerk moeten zij voorzichtig zijn. Als advocate van de verdachte en onafhan kelijk jurylid mogen zij geen contact met elkaar hebben. Na tuurlijk worden zij toch samen gezien, wat hen bijna fataal wordt. Quaid gaat op onderzoek uit in de duistere wereld van de daklozen en stuit daar op fei ten, die uiteindelijk leiden naar een bijna twintig jaar eerder gepleegd geval van rechtbank corruptie. Een zaak, die de hui dige onderminister van justitie aan zijn baan heeft geholpen middels vervalste getuigen verklaringen. Peter Yates, befaamd gewor den met 'Bullit', met Steve McQueen als meedogenloos eerlijke rechercheur, maakte een degelijke 'whodunit'. Zon der veel uiterlijk spektakel ontrolt zich een slim in elkaar gestoken misdaadverhaal. Cher en Dennis Quaid acteren daarin uitstekend. Een onder houdende film voor een, vrees ik, niet al te groot publiek. 'Suspect' van Peter Yates draait in Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom en Harmonie 1 in Tilburg. UIT DELENGTE OF UTÏ kBseediemcetkib TotlDB^EEUWHEOT HEBENKDNFEKTIE TOM DE ZEEUW Uw sptcimthttk dit thitrs ii i«n tilt ihltrtf Noordstr. Twnwm» iVanonze rtv-redactie 'DE Mainzelmannchen vie ren hun 25ste verjaardag. Op 2 april is het groot feest i het tweede Duitse net jwaar die vreemd gniffe lende mannekes tijdens [hun zesdaagse werkweek voortdurend over elkaar heen buitelen. De zes opgewekte kabouters, die in het leven werden geroe pen om de reclameboodschap pen van het Zweites Deut- i Fernsehen (ZDF) op te [vrolijken, zijn inmiddels uit- gegroeid tot hét handelsmerk van de eveneens 25-jarige omroep. De naam Mainzelmann chen bestond in feite al voor dat de poppetjes via het te kenbord tot leven kwamen. Mainzelmannchen was de spotnaam voor de tv-mensen (Ue een kwart eeuw geleden in Mainz de start van het nieuwe tweede Duitse net voorbereid den. Tekenaar en decoront werper Wolf Gerlach kwam vervolgens op het idee de naam te gebruiken voor de door hem ontworpen fi guurtjes. Dat had ieders in stemming en de Mainzel mannchen konden in de huis- kamers intrekken. Aanvan kelijk struikelden zij nog in zwart-wit over het scherm. In 1967 kregen zij een kleurtje en had het kaboutervolkje een vast plaatsje op de buis ver worven. Ook buiten het scherm bele ven de Mainzelmannchen hun strapatzen. In 1965 verscheen het eerste Mainzelmannchen- boek waarin de figuurtjes een eigen naam kregen. Sindsdien heeft ieder Mannchen ook zijn eigen karakter. Anton is de lolbroek van de familie, Berti blinkt uit in vrolijke ideeën, Conni is het huiselijke type, brildrager Det de slimste thuis, Edi broedt steeds nieuwe streken uit en de kleine Frits is overal voor te vinden. Tot nog toe zijn zo'n 13.000 afleveringen gemaakt en daar komen steeds nieuwe bij. In het begin was dat nog uitslui tend het werk van tekenaar Wolf Gerlach. Sinds enkele jaren buigen zich nog enkele ZDF-medewerkers over nieuwe avonturen van de Mainzelmannchen. Buiten het scherm figureren zij in zo'n 60 mini-boekjes waarvan drie miljoen exemplaren over de toonbank gingen. Daarnaast zijn er Mainzelmannchen- platen, -T-shirts, -glazen, - beddespreien en natuurlijk poppetjes. Ondanks hun leeftijd kunnen de Mainzelmannchen nog steeds nauwelijks spreken. Omdat zij alleen maar wat onduidelijke geluiden voort brengen zijn ze wel overal ter wereld te verstaan en hebben ze ook buiten Europa in Japan en Korea veel vrienden ge kregen. De weinige woorden waarover de Mainzelmann chen beschikken komen al 25 j aar lang uit de mond van hun geestelijke vader Gerlach. Het einde van het opge wekte volkje is voorlopig niet in zicht. De kijkers naar het ZDF kunnen voorlopig hun tv-avondje gerust tegemoet zien met het vertrouwde Mainzelmannchen dat nog net verstaanbaar brabbelt 'Guten Aaabend...' noorelstraat 41,ternaizen,01150-12389 Door Henk Egbers DA-„Beleggen in antiek blijkt de afgelopen jaren i goede zaak geweest te zijn", aldus ir W. van der hoot, directeur-generaal van de Amro-bank, bij de -ening van de 23e Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs het Bredase Turfschip. Nog meer dan voorheen lijkt pe beurs zijn kracht te zoeken in 'het kleine goed'; dè Jtiekwinkel van Nederland voor de man met de goede eaak en de kleine beurs. M cterdelen aan uw auto moeten /ervangen garanderen wij u liet van de originele onderdelen: ?et u zeker dat uw auto weer funktioneert en dat o straks assingen komt te staan. 10k de volgende nt niet in gevaar. OCWA id gekomen door samen- 4 (Nederlandse Vereniging van ;e-01176-1660 openingsmanifestatie liet tegendeel vermoeden. Deze voorbehouden aan 800 ge- ikerde cliënten van de to-bank, die met vip-coa- van het Turfschip naar de ■we Kerk werden gebracht. Wkerde waarde onbekend, [de beurs staan dan ook nog de nodige grote stukken, "van de prijzen zich aan de nadenken) beleggings- ™e lijken aan te passen mooi, zo'n beurs voor het on kleine geld! De hande- i, die geen plaatsje meer 'en krijgen in de kerk bij openingssymposium, hou- van deze beurs waar door- goede zaken worden ge- y. We lieten ons vertellen '",een handelaar, die momen- .,0P de gerenommeerde Pic- m Maastricht staat vol- laar terugkeert naar Bre- 7? jjejis zij die op het chi- ir h t mo8en staan graag net Turfschip terug zou- 'kruipen. het 'huis des gebeds' re- lr ,van der Schoot aan de J?® Amro voor dat Ma ndek gemiddeld een stij- percentage van 340% en een ement van 35% had in de vijftien jaren. Na maandag' (beurs- nntiek zeker een be- j._ beleggingsvorm ge- n. Kfet bankwezen, nog niet zo geschoold in het kunst en antiekwezen, is bezig de schade in te halen en ontwik kelt op dit terrein beleggings strategieën. Belastingadviseur drs P.Kroon leverde daarbij enkele fiscale kunststukjes in wat hij noemde 'het rommel- winkeltje van fiscus en kunst'. Het berekenen van belasting percentages en niet minder de knulligheid waarmee belasting en justitie begrippen en inhou den van 'kunst' en 'antiek' han teren leverden stof voor een ca bareteske voordracht. Drs Margriet van Boven, di rectrice van het Noordbrabants Museum wees op de invloed van de musea, als smaakbepa- lers, op het marktmechanisme. Zij sprak daarbij over 'koud watervrees en primitieve angst' -ook bij de pers- voor sponsors. „De overheid wordt daarbij als goed of neutraal ge steld tegenover de duistere machten van het kapitalisme. Maar de overheid bemoeit zich nog maar pas met kunst en musea". Zij verwacht dat het huidige museumbes tel op de helling zal gaan Zij atten deerde de 800 van de Amro op de mogelijkheden om musea fi nancieel te helpen. Beursvoorzitter Anton van der Gulik sprak over een 'ver schraling van de antiel wereld'. Vorig jaar werd bijvoorbeeld Antiekbeurs Breda is een publiekstrekker. voor 55 miljoen pond naar En geland geëxporteerd, terwijl er slechts voor 30 miljoen aan mindere kwaliteit werd geïm porteerd. De beurs wekt trou wens, vinden wij, ook de in druk dat de algemene kwaliteit er niet op vooruit gaat. Met Kroon praten we niet van een 'rommelwinkelije', maar de verschraling slaat wel toe. En kele produkten die in het verle den opvallend aanwezig waren, zijn sterk gereduceerd; zoals glaswerk, sieraden en koper,tin e.d. Het is er wel, maar het aantal stand is geminderd en de exemplaren liggen her en der. 'Breda' moet je niet vangen op schilderijen, want dit ele ment is nooit zo sterk geweest. Maar de manier waarop overal en nergens de doorgaans kwa litatief niet al te beste schilde rijen verspreid zijn opgehan gen is tekenend. Toch zijn er een paar stands gespecialiseerd en dat is dan wel winst die mo gelijk perspectief biedt. We denken aan een stand met ro mantische schilderkunst en een fleurige met vooral doeken uit de eerste helft van deze eeuw. Anecdotisch is in dit verband een bloemstuk geschilderd door een dochter van Kees van Don gen; te vinden in een stand met werkelijk een heel fraaie col lectie Nederlandse Art Deco- keramiek. Een stand met (te mooi gerestaureerde) ikonen - FOTO DE STEMUOHAN VAN GUHP mag er ook zijn. Te waarderen valt dat bij elk stuk goede schriftelijke informatie gege ven wordt. Ik blijf dat toch missen op zo'n beurs: prijzen en kaartjes met informatie. De argumenten dat op deze ma nier het kontakt en handelen met potentiële klanten bemoei lijkt wordt, acht ik te zwak. Er zijn twee stands met an tieke stukken uit het Aziati sche, met name China. Daar is hoog kwalitatief goed te vin den, al vraag je je af hoe bij voorbeeld al die vaasjes nog op hun oudheid te controleren zijn omdat eewenoude ambachten er nog steeds beoefend worden. En seld en oudheid zijn vaak syntfhiem, terwijl deskundigen dun gezaaid zijn.fTussen haak jes de beurs ging door het oog van twee commissies; een in terne en een externe). Een paar goede klokkenhandelaren met zeer interessante stukken (bij voorbeeld fraaie Directoire ne ger-klokken) horen zeker bij het vaste kwalitatieve bestand van deze beurs, terwijl we tot ons plezier ook weer de stand met Japanse meubelstukken zagen. Meubels, al of niet bijeenge bracht als interieur, overheer sen deze beurs steeds. En goed. Maar deze interieurs zijn vaak volgepropt met niet alleen sculpturen en kleine meubel stukken maar vooral met aller lei kleine 'huishoudelijke' din gen (waaiers, kijkers, scharen, kammen, kokers, lorgnetten etc.). Mensen die geen kapita len te besteden hebben moeten goed kijken; er is veel 'tussen de regels' te vinden. Zes inte rieurontwerpers hebben afzon derlijk 'moderne' interieurs met antiek ingericht. Vorig jaar was er sprake van akelige pompa. Nu is het vakkundig gedaan in een voor de nouveau riche aangepaste archaische glitterstijl. Drieëntwintig jaar geleden begonnen enkele Bredase anti quairs met deze beurs in de villa Wolfslaar, om vervolgens via De Beyerd en kasteel Bou- vigne in het Turfschip te be landen. Van de ruim vijftig standhouders zijn er nu nog drie afkomstig uit Breda, maar bijvoorbeeld acht uit Amster dam. Deze kwalitatief goede beurs voor de 'middenstand' is een begrip in Nederland ge worden. Tot 5 april dagelijks 14-22 uur; zondag, goede vrij dag, paaszaterdag en beide paasdagen U-18 uur. Invasion of the body matchers (USA 1977, Did. 1,22.55 uur). On bekende organismen nemen veranderen mensen in willoze ro bots. Remake van Don Siegels klassieke sf-thriller door Philip Kaufman met Donald Sutherland en Brooke Adams. Escape from the planet of the apes (USA 1971, Did. 2,20.15 uur). Drie intelligente apen overleven de vernietiging van hun Apenplaneet. Met Roddy MacDowell, Kim Hunter en Sal Mi- neo. Agatha (USA 1978, Did. 2, 23.10 uur). Fictief verhaal over een mysterieuze periode uit het leven van Agatha Christie, waarin zij elf dagen spoorloos was. Met Vanessa Redgrave en Dustin Hoffman (als een Amerikaanse journalist). The naked spur (USA 1952, Did. 2, 00.40 uur). Western met Ja mes Stewart als stille premiejager. Met twee collega's gaat hij op zoek naar moordenaar Robert Ryan, die - eenmaal gevan gen - de mannen tegen elkaar uitspeelt. Under the gun (USA 1950, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Beruchte gangster wordt onderweg van Miami naar New York door een sheriff herkend. Deze informeert een kleine crimineel, die nog een rekening wil vereffenen. Babes in arms (USA 1939, België 1,16.00 uur). Verfilming van een succesvolle Broadway-musical met Judy Garland en Micky Rooney. Als showbusiness-kinderen besluiten ze een succesvolle show op de planken te brengen om hun ouders uit de financiële nood te redden. Once upon a time in the West (USA 1969, Ned. 1,20.28 uur). Be roemde spaghetti-western van Sergio Leone. Huurmoordenaar Henry Fonda stuit op een mysterieuze wreker, Charles Bron- son Verder met Claudia Cardinale en Jason Robards en de be roemde muziek van Ennio Morricone. Srecna novs *49 (Joegoslavië 1986, Did. 1,23.00 uur). Op het film- festival van Pula bekroonde film van Stole Popov over een cru ciale periode in de Joegoslavische geschiedenis. Als in 1948 Tito met Stalin heeft gebroken, moet een Joegoslavische student in Moskou naar zijn land terugkeren. Overal wordt hij met wan trouwen en achterdocht ontvangen. Griin ist die Heide (W.-Duitsland 1972, Did. 2,20.15 uur). Jonge man heeft een huis geërfd op de Lüneberger heide. Heimatfilm met Roy Black en Monika Lundl. WOENSDAGBoy soldier (Engeland 1986, Did. 2, 22.50 uur). Om aan de werkloosheid te ontkomen meldt een 19-jarige uit Wales zich bij het Britse leger. Al gauw wordt hij naar Noord-Ierland gestuurd. Film van de uit Wales afkomstige Karl Francis. Pride and prejudice (USA 1940, België 2, 20.15 uur). Literaire verfilming van Jane Austens klassieke roman. Laurence Oli vier speelt de perfecte gentleman Darcy, die verliefd wordt op 'gewoon' meisje. Le petit monde de Don Camillo (Fr./Italië 1951, Did. 2, 23.55 uur). Eerste Don Camillo-film met Fernandel. Als pastoor van een klein Italiaans dorpje heeft hij het aan de stok met de com munistische burgemeester Peppone, alias Gino Cervi. The restless breed (USA 1957, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Western over een advooaat, die de moord op zijn vader wil werken Hij probeert de dader, die inmiddels over de Mexicaanse is ge vlucht, naar Texas terug te lokken. Met Scott Brady en Anne Bancroft Ui Denzei Washington als Steve Biko in 'Cry Freedom' FOTO ARCHIEF DE STEM 'Cry Freedom' van Richard Attenborough is geprolongeerd in Casino 1 in Breda. Meeslepend filmepos over de zwarte vrij heidstrijder Steve Biko en diens vriend, de journalist Donald Woods. Diens ontsnapping uit Zuid-Afika is feitelijk het hoog tepunt van de film. •Barfly* van Barbet Schroeder gaat door in Cinésol 2 in Breda en draait ook in de Koning van Engeland in Hulst Mickey Rourke en Faye Dunaway spelen fenomenaal twee alcoholis ten in een morsig zelfkantbestaan. 'Nuts' van producente Barbra Streisand en regisseur Martin Ritt blijft te zien in Casino 4 in Breda. Boeiend psycho-drama rond Streisand als een aan lager wal geraakte vrouw, die - zo als tijdens een rechtbankzitting blijkt - als kind slachtoffer werd van incest. 'Amsterdamned' van Dick Maas gaat door in Grand Theater in Breda, City 1 in Roosendaal, Centraal 2 in Geertruidenberg, Ci nem'actueel 2 in Bergen op Zoom en de Koning van Engeland in Hulst. Spectaculaire actie in en om de Amsterdamse grach ten. 'Dirty Dancing* is nog altijd te zien in drie Bredase zalen: Mig non en Cinésol 1 en 3. Verder in Centraal 1 in Geertruidenberg, City 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en de Koning van Engeland in Hulst Muziek, dans en onschuldige erotiek in een braaf verhaal over een tiener (Jennifer Grey) die in de ja ren zestig haar onschuld kwijt raakt door de 'dirty mambo' en haar dansleraar (Patrick Swayze). "The Last Emperor' van Bertolucci draait al bijna drie maan den in Casino 2 in Breda en is ook te zien in Luxor in Terneu- zen. Schitterend ogende historie over het leven van de laatste keizer van China, Pu Yi (John Lone). "Fatal Attraction' van Adrian Lyne is evenmin stuk te krijgen in Casino 3 in Breda, City 2 in Roosendaal, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom en de Koning van Engeland in Hulst. Enerve rende, maar onaangename thriller over de wraak van Glenn Close als alleenstaande vrouw op haar getrouwde minnaar (Michael Douglas). 'De Reddertjes', de spanende en aandoenlijke Disney-teken- film met koddige muizen in de hoofdrol is nog steeds te zien in enkele matinees van Casino Breda en Cinem'actueel 3 in Ber gen op Zoom. Tot en met 6 april blijft in Filmhuis Concordia in Breda de se rie 'Nederlandse literatuur verfilmd'. Met bekende Neder landse speelfilms naar romans en verhalen van Nederlandse schrijvers. Ook in de filmhuizen Roosendaal, Oosterhout en Dongen. Zie voor dtitels de agenda. A

de Stem | 1988 | | pagina 21