Narcis: tuinplant, snijbloem en potplant tegelijk DE STEM HEESTERS EN BOMEN KOPEN MET EEN WINKELWAGENTJE Tuincentra lijken steeds meer op warenhuizen. Moest je vroeger in weer en wind langs modderige paadjes op zoek naar tuinplanten en sierheesters, nu kun je in veel tuincentra overdekt winkelen. In de letterlijke betekenis van het woord. Een tuincentrum is een supermarkt aan het worden waar je alles wat je in een tuin kunt gebruiken, kunt kopen. Van inderdaad het gewone plantje of struikje tot de meest luxe accessoires. VRIJDAG 25 MAART 1988 Langs de rijksweg van Breda naar Etten-Leur ligt zo'n tuinwarenhuis, Tuincentrum Liesbos, voorheen Tuincentrum Bak ker. Het bedrijf biedt de consument werkelijk alles op tuingebied. Een overdekt koopcentrum van tweedui zend vierkante meter. Het is een plezier om er rond te lo pen. De zon schijnt door het glas van de kas naar binnen en het is er lek ker warm. In de eerste kas is op het moment van ons bezoek een cactus- senshow ingericht. Een lust voor het oog. „Cactussen zijn een echte rage. Wij hebben hier honderden verschil lende soorten staan", aldus bedrijfs leider F. Maas. Om echt in de sfeer van de cactussen te komen zit er een pop verkleed als Mexicaan tussen de stekelige planten. Een watervalletje completeert het geheel. En als deze show is afgelopen gaat het bedrijf al weer denken aan de volgende ten toonstelling. GRIEKS Kamerplanten staan er te kust en te keur. Grote en kleine planten, hang- of waterplanten in alle prijsklassen. En natuurlijk is er voor elke plant een bijpassende pot. Tachtig procent van de collectie potten bestaat nog altijd uit witte stenen potten. Daar is nog steeds grote vraag naar. Toch ziet het er naar uit dat witte potten hun langste tijd hebben gehad. De nieuwe trend is rood-stenen potten van Grieks aardewerk. Je kunt deze potten zowel binnen als buiten ge bruiken. Via een schuifdeur kom je bij de volgende kas. Het is wel lastig dat je niet in een keer door de hele ruimte heen kunt lopen maar dat je twee keer door een schuifdeur heen moet. Een bordje op de deur vraagt de klant begrip te hebben voor deze vorm van overlast. Omdat het bedrijf met een herinrichting bezig is kan het niet anders. Tienduizend tuin planten, waarvan minstens duizend verschillende soorten, staan in deze kas. WAGENTJE Het bedrijf heeft zich helemaal op zelfbediening ingericht. Met een win kelwagentje dat je bij de entree van de winkel meeneemt, loop je langs de bakken waar de planten op een handige hoogte staan opgesteld. Bij elke plant hangt een kleurenplaat. Hierop kunnen de mensen zien welke kleur de plant precies krijgt. In de pot staat dan nog eens een kaartje met daarop vermeld het bloeiseizoen, de hoogte en de hoe veelheid zon die de plant nodig heeft. In elke kas loopt een vakman rond met een hoveniersopleiding die alles weet van planten, bomen en van tuininrichting. Die is er om de men sen, die informatie willen, van dienst te zijn. En komt er iemand die om hoog zit met de inrichting van de tuin dan kan er op verzoek een tuinplan gemaakt worden. Dit kost 125. Be drijfsleider Maas: „Samen met de klant praten we de basisgegevens door. Hoe groot is de tuin? Waar wil de klant een terras? Wil hij een vijver en welke planten en bomen wil hij hebben? Met het maken van zo'n plan zijn wij wel een dag bezig." Wanneer de mensen besluiten om de inrichting van die tuin door het tuincentrum te laten doen, of wan neer ze de tuin zelf inrichten maar het materiaal bij het bedrijf kopen, krijgen ze dat bedrag weer terug. „De kosten van de inrichting hangen af van de wensen van de klant. Maar je kunt de inrichting van je tuin zo duur maken als je zelf wilt", aldus Maas. Tuincentra groeien uit tot supermarkt Met een winkelwagentje loop Je op Je gemak al kiezend door de kassen. Door Monique Bakker Cactussen te kust en te keur. Van Grieks aardewerk vervaardigde potten worden momenteel veel verkocht. Als bloembol is de narcis onovertrof fen. Narcissen zijn volkomen winter hard en kunnen jaren achtereen op dezelfde plaats blijven staan. Ze zijn zeer geschikt om te laten verwilde ren tussen heesters, onder bomen en in het gazon in de halfschaduw. Maar ook in de vaste plantenborder, in de rotstuin en in bloembakken kunnen ze goede sier maken. Ze moeten in oktober/november ge-- plant zijn. Sinds kort is het ook mogelijk om in de wintermaanden van bloeiende narcissen te genieten. Als potplant wel te verstaan. In oktober en no vember zijn bollen te koop van bij voorbeeld het Tazette-ras. Deze wor den geplant in een schaal van ten minste 15 centimeter diepte. Na zes weken staan de narcissen, terwijl het buiten wellicht vriest dat het kraakt, fraai in bloem op de vensterbank. in maart zijn ze overal present, zo wel in de tuin, althans de vroege ras sen, maar ook volop als snijbloem. De prijzen zijn nu in het algemeen zeer redelijk. Let er bij aankoop op dat de bloemknoppen gesprongen zijn: het vlies om de knop is opge spleten, waardoor de kleur al een beetje te zien is. Van narcissen kan men in de huiskamer zeker een week plezier hebben. Daarvoor moet u wel een aantal maatregelen nemen. Snijbloemen- voedsel aan het vaaswater toevoe gen is er een van. Verder moet de onderkant van de steel, die meestal wit is, worden afgesneden. Wanneer u de moeite neemt om de vaas met narcissen 's avonds op een koele plek te zetten, gaan ze extra lang mee. Narcissen bezitten een slijmerig vocht in de bloemstelen. Dit slijm heeft een ongunstige invloed op de houdbaarheid van tulpen die de nar cissen in de vaas gezelschap hou den. Problemen kunnen worden voorkomen door de narcissen eerst een aantal uren apart op water te zetten en pas daarna samen met de tulpen in de definitieve vaas te schik ken. Het spreekt vanzelf dat de nar cissen dan niet opnieuw mogen wor den aangesneden. Er is overigens tegenwoordig een speciaal snijbloemenvoedsel dat de slechte eigenschap van het narcis- senvocht neutraliseert. Bij gebruik van dit middel kunnen tulpen en nar cissen zonder problemen samen gaan. Gebruik bij narcissen altijd het blad, dat steeds is meegebost. Tak ken van heesters: ribes, forsythia, sneeuwbal en sierkers, ook allemaal voorjaarsbloeiers, staan erg mooi bij narcissen. Wanneer u echter vreest dat de aandacht dan te veel van de narcissen wordt afgeleid, kan bij voorbeeld bruin mahoniablad wor den gebruikt. RASSER De rassenkeuze is behoorlijk groot. De absolute topper is nog steeds 'Carlton', een gele, grootkronige nar cis die het overigens in de tuin erg goed doet. 'Golden Harvest' en 'Dutch Master', beide gele trompet narcissen, volgen op een straat lengte maar zijn wel erg belangrijk. Zeer sterk in opkomst is 'Ice Fol lies'. Deze narcis heeft een wijd-uit- staande cup, die aanvankelijk geel achtig, maar later wit van kleur is. 'Flower Record', wit bloemdek, oranje kroon met rode rand, is de be langrijkste tweekleurige narcis. DUBBELE Dubbele narcissen worden nooit zo massaal geteeld. 'Texas', gele bloem met oranje hartje, komt echter vrij re gelmatig voor en 'Dick Wilden' (geel) mag zeker niet onvermeld blijven. Gevuldbloemige trosnarcissen, zoals 'Yellow Cheerfulness', zacht geel en nog heerlijk geurend ook, mogen evenmin onvermeld blijven. Om deze tijd van het jaar zien we dit ras vrij veel, evenals een enkelbloe- mige trosnarcis 'Geranium', wit bloemdek en oranje kroontje. Het is nu de tijd om volop van nar cissen te genieten, over een maand is het alweer afgelopen. Een rage op dit moment is het vij vertje. In ieder tuin kan een vijvertje aangelegd worden. De basis is een eenvoudige plastic bak. Een vijver is er in iedere gewenste grootte. Er is vrijwel geen onderhoud aan nodig. Het enige wat je moet doen is twee maal per week bladeren uit het water halen omdat anders het water vies wordt. Naast de vijver zijn ook de heidetuin, de rotstuin, de dwergconi feren en het traditionele bloembor- des in trek. Ook het gazon is nog niet verdwe nen. „Grasmaaien met de 'ouder wetse' handmaaier gebeurt nog steeds. De elektrische maaier is een statussymbool", vindt Maas. De schop, de hark, de schoffel en de heggeschaar worden nog steeds het meest gebruikt om de tuin te onder houden. Modern tuingereedschap dat je met een handomdraai in- en uit elkaar schuift, wordt toch niet zo veel verkocht. HELE JAAR DOOR Was het vroeger zo dat de verkoop van tuinplanten seizoengebonden was, nu gaat de verkoop het hele jaar door. Alleen in de maanden dat het vriest kunnen er geen planten in de grond worden gezet. Dat het teeltseizoen zo lang is geworden, is te danken aan het fenomeen contai nerteelt. „Alle planten worden ge kweekt in zwarte plastic potten. Vroeger moest je, wanneer een klant een plant had gekocht, die uit de grond steken, in een papiertje ver pakken en thuis weer inpoten. Daar bij liep je voortdurend het risico de plant of de wortels te beschadigen. Nu ze al in pootpotten zitten, blijven in elk geval de wortels onbescha digd". OPBOUWEN Voor veel mensen is het indelen van een tuin een kwestie van opbouwen. „Het ene jaar koop je iets voor je tuin en het volgend jaar bouw je daar mee verder. Het gevaar is dat men sen die een tuin hebben er vaak het eerste jaar bomen in gaan zetten. Die bomen worden groot. Te groot. Nemen het licht uit de huiskamer weg en ook al het voedsel uit de grond voor de andere planten. De enige oplossing is dan nog om de boom om te laten zagen. „De men sen zouden moeten voorkomen dat de bomen te groot worden. Men kan dit doen door te snoeien. De mensen snoeien te weinig. Sommige bomen kun je gewoon het beste eens in de twee jaar flink inkorten, dan blijven ze nog mooier ook," vertelt Maas. In de laaste hal van het 'tuinwa renhuis' staan alle accessoires uitge stald. Bijna alles, waar het woord tuin in voorkomt, is er te koop. Tuin aarde, tuinhuisjes, tuinafscheidin- gen, tuingereedschap, tuinversierin- gen en tuinkabouters. TUINMEUBELEN Het gaat in een tuincentrum natuur lijk in de eerste plaats om de verkoop van planten. Daar zijn de huidige tuinsupers ook uit ontstaan. Maar ook tuinmeubelen zijn niet meer weg te denken uit het assortiment van een tuincentrum. „Op dit moment zijn de houten tuinmeubelen erg in de mode. Plastic meubelen worden snel lelijk, slaan zwart uit. Hout is wel duurder en met een laagje lak kun je het materiaal goed beschermen te gen weersinvloeden," aldus Maas. Het is weer voorjaar en alle bo men, planten, bloemen en tuinversie- ringen zijn gekocht. Heeft men nu de perfecte tuin? „Nee, dat zeker niet. Want je kunt nog zulke mooie spul len kopen, het resultaat van de tuin zit hem toch in het onderhoud."

de Stem | 1988 | | pagina 15