Voor bloei in de zomer bollen planten in het voorjaar Maak zelf uw flessetuin IENSTEN ■eskens ostburg „Mensen moeten meer durven met hun tuin. Spe len met de ruimte. Durf maar een keer een haag dwars in de tuin te zetten. Dit maakt de ruimte niet kleiner maar juist groter. Het idee dat daarachter ook nog iets te zien is en waarvan je niet direct kunt zien wat het is. Je kunt het ook wel meerdere tuinen in een tuin noemen. Het verrassingseffect in de tuin is wel iets van de laatste jaren." VRIJDAG 25 MAART 1988 ijsbaan te Brugge. Het ,chap vertrekt om 9.20 ian De Kaai. Leden i»o- jratis op de baan, maar leden moeten entree be- Tussen 10.00 en Hjq ;taat dan kunstschaatsen programma. 'IGING lodens een komst in de Sociëteit len vier leden van de la* 'ijke muzuksociëtéit burgsche Fanfaren' ildigd. De heer J. Houg jj ïar lid van de vereniging le leden A. Leenhouts en e Vriend zijn zelfs 50 jaar De heer C. Dhondt nam na aar afscheid als bestuurs- Hij werd tot erelid van de are benoemd. Burge ster mr. E. Jongmans te de jubilerende muzi- ten onderscheidingen uit OR - Zondag is het West- iws-Vlaams Gregoriaans ir op bezoek in de parochie rdenburg. Het koor zingt lens de hoogmis van 10.00 de wisselende gezangen Palmzondag. Paaszater- is het koor te gast in kplaat en op tweede paas- om 10.00 uur in Sluis. VASBOLLING - Morgen jrdt op de Arjoanbolbaan a paasbolling gehouden ;ze wedstrijd begint om .30 uur. ht 0- op en de 50- >n- de jn- LBO - Vijftien kandidaten ,n de EHBO-cursus slaag- in voor het examen. Zij erden opgeleid door dokter de Bruykere en instructeur Pieters. De examens wer- :n afgenomen door dokter Bom en A. Poppe. Haak, St Maartenlaan 48, teL 01155-3982. 'IERENARTSEN Heinkenszand en Noord- Dierenarts H.v. Dijk, imonswei 2, Heinkenszand, tel '1106-1290. Ie, Goes, Kspelle en Rd- Tierswsal - Dierenarts W. Ver- ooom, Alexanderstr. 46, Kapelle, el. 01102-2486. duist en Hengstdijk - Dierenarts t. Versol en J. Versol-ten Hoope, Plevierstr. 18, Hengstdijk, teL 01148-2365. Spreekuur za. en zo. >m 13 u. Breskens - Dierenarts G.A.M de Bruijckere, Dorpsstraat 133, tel. 01172-2769. Spreekuur za. en zo. 11.30 u. en volgens afspraak. Midden-Zeeuwseh-Vlaanderen, Terneuzen en Axel - Dierenarts M.P. Schaub, W. de Zwijgerlaan 2b, Terneuzen, tel. 01150-95017 en J. Kop, Bastionstr. 3, Axel, teL 01155-1488, zaterdag; Terneuzen, W. de Zwijgerlaan 2b, tel. 01150- 95017, spreekuur 13.30-14 u en Axel Dierenkliniek, Bastionstr. 3, tel. 01155-1488. Spreekuur 11-12 u. Verder volgens afspraak, tel 01150-95017, 01155-1488 en 01153- 1366. Terneuzen ex». - Peter de Vos, Polikliniek voor kleine huisdie ren 'De Steenberghe', v. Steen bergenlaan 7, Terneuzen, tel 01150-96425. Spreekuur: zat 12-13 u. Verder na telefonische tl- spraak. J.P. de Vos, Kliniek van kleine huisdieren en bijzondere dieren, v. Diemenstr. 83, Terneuzen, tel 01150-19628. Spreekuur zat. 12.30- 14 u. en na telefonisch overleg. Sluis, Asrdenburg en Oostbuif- Dierenarts Av. Bruinessen, Ro manlaan 28, Aardenburg, tel. 01177-2398. Spreekuur zat. en zond. om 13 uur. Praktijk Uxendljke - Dierenarts H.v.d. Vijver, IJzendijke, tel 01176-1388. Spreekuur zat. om IS uur en zond. om 12 uur in de die renkliniek Minnepoortstr. 14, IJ zendijke, en volgens afspraak. TANDARTSEN West-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts R. Apers, Sassenstr.lt Aardenburg, tel. 01177-13® Spreekuur zat en zond. 12-12» uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts J. Nijsten, Hondiuss# 2. Terneuzen, tel. 01150-13W Spreekuur zat 10-10.30 en l» 18.30 il zond. 12-12.30 u. Walcheren - Tandarts J. Ho®' bouts, Langeviele 47, MiddelburS tel. 01180-12882. Spreekuur zaten zond. 11-12 uur. Zuid- en Noord-Bevelsnjl Tandarts A de Wit, Turfkade lt Goes, tel. 01100-16504. Spreekuut zat en zond. 10-11 uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjö»' 6, tel. 01155-2888. Geop. zat 1®" en 16-17 uur. Verder uitsluiten" voor spoedgevallen en recepten. Goes - Zeeuwse apotheek, GW Markt 10. tel. 01100-15255. Hulst - Apotheek Hulst. CWJ zat 11-12 uur en 15.30-17.30 «®J zond. 11-11.30 u. en 16.30-17.30 Voor spoedgevallen buiten ope ningstijden is de dienstdoen» apothekersassistente thuis be reikbaar tel. 01140-14255. Middelburg - Apotheek Stg menwjjk 't Zand, Maasstr. 56, 35565. (vanaf vrijd. 17.30 uur). Terneuzen - Apotheek Klaas®» tel. 01150-12090. Geop. zat 8.30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 u. en 17-18u. „i Vlissingen - Apotheek de Siaga Singel 9, tel. 12739. ZIEKENHUIZEN ZEEUWSC® VLAANDEREN - Voor eerste hulp bij ongeluk»"* eerst dienstdoende huis®" raadplegen „i Hulst - St. Liduinaziekenhuls 01140-12651. Oostburg - St. Antonluszieke® huls, tel. 01170-3355. Terneuzen - Julianazie: 01150-12851 .„u Sluiskil - St EIisabethziekennu" 01157-1451 AMBULANCE EN BRA-"^ WEER -j Zeeuwsch-Vlaanderen - 01150-12200. Door Monique Bakker. Tuinarchitect Leon Rom- bouts praat enthousiast over zijn vak. Een tuinar chitect, het woord zegt het al, maakt ontwerpen voor tuinen. Maar ook voor dakterassen. Hij weet welke planten en bomen bij elkaar te plaat sen en welke soort tuin er bij de mensen past. Voor het advies van een tuinarchi tect moet je wel wat geld neertellen. Dat moet ook wel, vindt Leon Rom- bouts omdat anders het advies geen waarde heeft. „In het verleden heb ik mensen wel eens gratis advies gege ven, maar omdat ze er niet voor be taalden, vonden ze de ideeën wel aardig en schonken ze er verder geen aandacht aan. En een tuinar chitect werkt toch met hart en ziel aan iedere opdracht." Hoe gaat een tuinarchitect te werk? Hij wordt opgebeld door iemand die zijn tuin wil laten inrichten. Dan volgt er vrijblijvend een eerste ge sprek bij de mensen thuis. De archi tect let dan ander andere, na de wensen en ideeën van de klant, op het huis, de inrichting daarvan, de kleuren die de mensen in het huis gebruiken, de ligging en de grootte van de tuin en of er kinderen aanwe zig zijn. TWEE DAGEN De volgende stap is dat het terrein opgemeten wordt, de tuin wordt in kaart gebracht en eventueel worden er foto's van het huis en de tuin ge maakt. Afhankelijk van de grootte van de tuin is de tekening na onge veer twee dagen klaar. De tekening en de begroting van de kosten wor den besproken met de aanvrager. De uitgewerkte tekening en het beplan tingsplan gaan naar verschillende hoveniers die door de architect wor den uitgezocht. De hovenier met de laagste prijs krijgt de opdracht. De mensen kunnen de aanleg ook zelf doen of zelf een hovenier zoeken. De tuinarchitect komt regelmatig kijken of alles naar wens verloopt. „De service van een tuinarcitect is niet afgelopen als de tuin klaar is. Het echte resultaat van een tuin zie je pas na ongeveer twee jaar. Men sen kunnen in die tijd altijd nog bij mij langskomen met vragen." VLOERBEDEKKING De kosten van de tuin zijn afhankelijk van het materiaal dat bij de aanleg gebruikt wordt. Een patio-tuin, dat is een tuin met bestrating, metselwerk, lattenwerk en water, kost ongeveer vijftig gulden per vierkante meter. Bestratingen als baksteentjes of kin derkopjes zijn nog duurder. „Dat moet je zien als goede vloerbedek king. Daar betaal je ook een hoop geld voor," aldus de tuinarchitect. Goedkopere tuinen zijn bijvoor beeld de landschapstuinen. Die ko men op ongeveer twintig gulden per vierkante meter. Een landschapstuin kun je het beste uitleggen als een tuin waar alles in voorkomt wat je in een landschap ook ziet, zoals bo men, struiken, heesters en bloemen. Het maken van het tuinplan en de aanleg van de tuin zijn bij die prijs in begrepen. Wanneer men alleen een plan wil laten maken dan kan dit ook. De prijs die men dan moet betalen, ligt vast volgens de normen van de Nederlandse Bond voor Tuinarchi tecten. BEDRIJVEN Wie komen er bij een tuinarchitect? Een groot deel van de opdrachten komt van bedrijven. Die nemen vaak een tuinarchitect in de arm voor het ontwerp en de aanleg van binnentui nen en dakterassen. Maar ook voor de invulling van de ruimte om het ge bouw heen. Voor kleinere gemeen ten die zelf geen plantsoenendienst hebben, maakt de tuinarchitect ont werpen. En natuurlijk vragen ook partikulieren de tuinarchitect om ad vies. „Ook mensen met een eenge- zinstuin kunnen bij een tuinarchitect terecht. De tuin hoeft niet duur te zijn om mooi te zijn. Maar je moet er wel wat geld voor willen neertellen," al dus Rombouts. GROENE VINDERS Je zou het op het eerste gezicht niet verwachten maar toch maken ook de 'groene vingers' gebruik van een tuinarchitect. „Een grote categorie tuinfanaten is zelf met de tuin bezig. Maar ik maak vaak mee dat juist die groep mensen erg veeleisend is en er daarom zelf niet meer uitkomt." Is er in de aanleg van tuinen een bepaalde mode-lijn te ontdekken? „Dit is moeilijk te zeggen omdat de mensen toch kiezen wat ze zelf mooi vinden. En aan de andere kant ontwerp ik een tuin waarvan ik denk dat die bij die mensen past. De pot- tentuinen zijn wel erg in op dit mo ment. Franse en Italiaanse tuinvazen van rode steen en schalen met bloe men. Strakgeknipte haagjes en meerdere zitplaatsen met moderne bestrating zoals betonsteentjes. Het contrast van strakke elementen (strak geknipte haag zoals bijvoor beeld de taxishaag of de beukehaag) in een tuin met daarnaast juist losse elementen (vazen met bloemen) Tuinontwerp met heesters en bomen. Alles mede afgestemd op de woning wordt op dit moment veel toege past." RUSTGEVEND De traditionele grastuin met bloemen aan de zijkant heeft zijn tijd gehad. Wat niet wil zeggen dat het gazon uit de mode is. „Gras is heerlijk koel en rustgevend. Je kunt gras heel goed in een tuin gebruiken. Maar alleen gras is zonde van de ruimte. Je kunt veel meer doen met de ruimte. Een tuin waarin de verschillende seizoe nen te zien zijn, is mooi," is de op vatting van de tuinarchitect Leon Rombouts. In een tuin moet je de natuur zijn gang laten gaan. De begroeiing in de natuur is als volgt opgebouwd: een kruidenlaag (kan ook grind zijn), bloemen, heesters en bomen. De kruidenlaag moet in tact gehouden werden. Dan kan de grond ook niet uitdrogen. Het enige dat nodig is, is af en toe het 'groot vuil' er tussen uit halen. „Wanneer je je hieraan houdt, heb je weinig onderhoud aan de tuin. Het ethische aspect komt hierbij om de hoek kijken. Wat is mooi en wat is lelijk. Dit is heel erg persoon lijk," zo is de mening van Rombouts. DAKTERASSEN Ook mensen met een dakterras kun nen van bloemen en planten genie ten. Bij de bouw van het huis of de flat moet hier dan wel op ingespeeld worden. Dit in verband met het ge wicht dat er op het terras of balkon komt wanneer je een tuin gaat aan leggen. Als er bij de bouw geen reke ning mee is gehouden kun je er altijd zelf nog voor zorgen dat het mate riaal dat je gebruikt erg licht is. „Al les kan op een dakterras. Bakken met bloemen, grindpaadjes, bomen en zelf een vijver behoren tot de mo gelijkheden op grote hoogte." Flatbewoners kunnen op hun bal kon ook een kleine tuin maken. De bloembak is de meest geijkte moge lijkheid. „Bakken met vaste elemen ten, struiken zoals de krentstruik en de vlinderstruik of de kleinere boompjes zoals de bolacacia, pru- nis- en malissoorten behoren tot de mogelijkheden op een balkon. Gras soorten en bamboe kunnen in die zelfde bakken. Daarnaast bloemen, veel bloemen," is het advies van Rombouts. Stenen op de grond als vloerbedekking. Leon Rombouts is zo'n twintig jaar geleden als tuinarchitect begonnen. Hij volgde daarvoor de hogere oplei ding tuinarchitectuur in Boskoop. Momenteel heeft hij zijn eigen bu reau op een bovenverdieping aan de Raadhuisstraat in Breda. „Het enige dat wij nodig hebben is een potlood, een stuk papier en een tekentafel." Tuinarchitect is geen beschermd beroep, ledereen mag zich op dit moment nog tuinarchitect noemen, maar dat gaat veranderen," aldus Leon Rombouts. De tuinarchitect heeft geen last van concurrentie. „Het is niet zo dat de tuinarchitecten eikaars werk gaan afpikken. Heel weinig tuinarchitecten hebben hun eigen bureau. Je wordt gevraagd. Ik plaats ook geen advertenties. Mijn klanten krijg ik via mondreclame." Dat er steeds meer tuincentra komen die ook tuinen inrichten, ziet Leon Rombouts dus niet ais een bedrei ging voor zijn werk. Met de vele miniatuurplantjes die overal te koop zijn, kan uitstekend een zogenaamd flessetuintje worden gemaakt. Planten In glas groeien heel goed, omdat er een soort ml- cro-klimaat ontstaat. En bovendien zijn ze daarin beschermd tegen de vaak veel te droge lucht in onze cv- gestookte woningen. Nog meer dan bij planten in een bak -waartussen In feite ook sprake Is van een eigen mini-atmosfeer- Is het belangrijk dat planten in een fles of zelfs accuglas ongeveer dezelfde groel-omstandigheden vragen. Cac tussen kunnen nu eenmaal moeilijk worden gecombineerd met een pa rapluplantje, want de behoefte aan water loopt teveel uiteen. Er zijn twee mogelijkeden om planten in een fles te laten groeien. De eerste is dat de fles niet wordt af gesloten en de tweede dat deze na verloop van tijd -als er een even wicht is ontstaan- met bijvoorbeeld een grote kurk wordt gedicht. Door dat evenwicht hoeft er zelfs niet meer te worden gegoten. Het glas blijft helder en er ontstaat geen con dens. In maart moeten we zo langza merhand aandacht gaan beste den aan de zomerbloeiers. Welis waar staat de bloei van de mee ste voorjaarsbloeiers nog voor de deur, maar in deze en de vol gende maand moeten de zomer bloeiers toch wel de grond in. In tegenstelling tot de voorjaars bloeiers, hebben ze erg veel con currentie te duchten van allerlei andere gewassen. Dat is ook wel de belangrijkste reden waarom de belangstelling voor de zomer bloeiers onder de bol- en knolge wassen wat minder groot is dan voor de voorjaarsbloeiers. Zeer ten onrechte overigenswant in de zomerperiode kan de goed - beplante tuin niet buiten ze. De keuze is aanmerkelijk groter dan de meeste tuinliefhebbers veron derstellen. GLADIOOL De gladiool is natuurlijk het meest op de voorgrond tredende gewas. Die leent zich niet alleen als snijbloem in een apart hoekje van de tuin, maar ook in de bor der kan hij nauwelijks gemist worden. Vooral als die border be plant is met eenjarigen, doen de gladiolen het uitstekend. Door hun specifieke bloeiwijze - de grote bloemen staan in lan ge, dichte trossen bijeen - wordt het verticale element sterk geac centueerd. En dat is belangrijk, want erg veel eenjarigen zoeken het meer in de horizontale rich ting. Door de introduktie van gla diolen wordt het geheel aanmer kelijk verlevendigd. Veel tuinliefhebbers preferen de gladiool als snijbloem. Plant ze dan op een beschutte plaats. Ze kunnen moeilijk zonder steun; chrysantengaas is voor dit doel ideaal. Ook in de border mogen ze wel een steuntje hebben. De Geto- plantensteun is daar ideaal voor. Een plantdiepte van 10 cm ot zelfs iets meer, draagt ertoe bij dat ze wat steviger op hun benen staan. Anemoontjes - de soort die ook veel als snijbloem wordt aange boden - kunnen in uw eigen tuin erg mooi zijn. De kleine, eigen aardig gevormde knolletjes kun nen in maart op een diepte van 6 cm worden geplant. Als plantaf- stand houden we 6 8 cm aan. Een voedzame, goed vochthou- dende grond is ideaal. Meestal worden ze in gemengde kleuren aangeboden, maar soms ook met één kleur: rood, blauw, wit, paars en violet. Ze kunnen in juli in bloei staan. De hoogte bedraagt zo'n 30 cm. Naast deze enkelbloemige, zo genaamde Anemone 'de Caen', is er ook een vorm met halfge- vulde bloemen die 'St. Brigid' wordt genoemd. UATRtS Liatris wordt door velen eerder beschouwd als een vaste plant dan als een knolgewas, hoewel dat verschil ook weer niet zo heel erg groot is. De knolachtige wor telstokken planten we enkele centimeters onder de grond. Er ontwikkelen zich lange aren met paarsachtige, lilarose bloempjes. Meerkwaardig is dat de aar van boven naar beneden bloeit (juti- augustus). De plant wordt veelal WEKELIJKSE UONSUMENTENBIJLAGE. EINDREDAKTIE HBtySLUIJTER, VORMGEVING AD COUWENBERC. 1 niet hoger dan een meter. Hij is volkomen winterhard en kan dus in de grond blijven. Klavertje vier, geluksklavertje, klaverzuring zijn de Nederlandse namen waarmee Oxalis Deppei wordt aangeduid. De rose-rode bloemetjes zijn zeer lang aanwe zig en het klavertjesblad draagt natuurlijk ook in hoge mate bij tot de sierwaarde. Het plantje blijft laag en de knolletjes kunnen zowel in de tuin als in potten worden geplant (op 5 cm diepte). Ze zijn ook weer goed bevriend met de zon. Er is ook een witte vorm en een cultivar met sterk getekend blad en karmijnrose bloemen, die als 'Iron Cross' door het groene le ven gaat. s I

de Stem | 1988 | | pagina 13