Dronken Britten zorgen voor overlast IJzersterke test Oranje Michels steekt loftrompet over selectie ORANJE-SUPPORTERS GEDRAGEN ZICH VOORBEELDIG IN LONDEN Oefenwinst voor EK-opponenten van Nederland v. PUTTEN LONDEN - Gelukkig klinkt woensdagochtend in alle vroegte, zo om een uur om zes, op Schiphol j een relativerende kreet. „Jongens, koop hier je Oranje-petten. Dan weten die Engelsen straks tenminste op welke koppen ze moeten slaan." Blowen NEDERLAND EN ENGELAND GEVEN ELKAAR NIETS TOE: 2-2 DONDERDAG 24 MAART 1988 Jeugd Oranje uitgeschakeld Uitspraak zaak Ajax - PSY over twee weken Uw officiële Honda-dealer Teterlngen Tel. 076-712229 Van onze correspondent Hoger Simons LONDEN - Lang vóór de wedstrijd Engeland - Ne derland werd het Westend (de Londense binnenstad) op stelten gezet door zo'n 150 supporters. Het waren alle maal dronken Britten. Maar dat was slechts een begin. Omstreeks zeven uur woens dagavond had de politie van centraal Londen al veertig Britten voorgeleid. Op Shaftes bury Avenue, het hart van de Londense theaterwereld, kwam het tot woeste tonelen, waarbij dronken Britse voet balvandalen de bemanning van een ambulance te lijf gingen. De ambulanciers werden ge schopt en tegen de grond gesla gen. In zijstraten van Shaftes bury Avenue - het echte Soho - terroriseerden benden (Britse) jongelui iedereen, die hen in de weg stond. Een groep van 80 supporters bestormde en plun derde daar een bekende dran kwinkel. De uitbaatster sprak nadien haar diepe minachting uit voor het schorem, dat in haar zaak een enorme ravage had aangericht. De politie meldde dat de eer ste telefonische verzoeken om hulp waren binnengekomen onmiddellijk nadat de pubs van Soho hun deuren hadden gesloten. Alle Britse taphuizen gaan 's middags om drie uur dicht. De sterke arm, die van te tevoren had kunnen weten dat Soho een gevaarlijk punt was - de meeste Britse voetbalsup porters trekken immers altijd vöör of na een wedstrijd naar die wijk - werd kennelijk vol komen verrast door het optre den van de dronkelappen. Supporters smeten lege bier blikjes naar voorbijrijdende wagens. Zij schopten ook her rie in de ondergrondse. In het station van Westminster werd een rookbom geworpen. De Britse transportpolitie arres teerde een aantal bijzonder baldadige supporters. Diverse 'wapens', waaronder messen, werden in beslag genomen. Volgens Scotland Yard was de hoofdoorzaak van de ellende ernstige dronkenschap. In Soho hing gisteravond een gespannen atmosfeer. Rellen- politie patrouilleerde er onaf gebroken, want iedereen ver wachtte dat er nog meer herrie zou komen. Legioentje op eieren Door Chris van Nij natten De Rotterdamse petten- en sjaalsverkoper, die normaal zijn negotie op het voorplein van De Kuip aan de man brengt, is bij nacht en ontij naar de nationale luchthaven vertrokken om daar het een kleine duizend man sterke contingent Nederlands elftal-supporters, de rest vertrok al dan niet illegaal per boot, van handel te voorzien. Zijn slogan is de enige oproep aan de daar verzamelde voet balliefhebbers, die nog een spoor van humor verraadt. één van de reisleiders. „Ze tre den daar heel streng tegen op, ook tegen het gebruik van soft drugs. Wil je blowen, doe het dan nu." Het zal waarschijnlijk de eerste keer zijn, dat in een Transavia-toestel via de boordmicrofoon geadviseerd wordt maar eens een fijne joint op te steken. Richard van Dijk (30) uit het Betuwse Beusichem is één van de dappere Engelandvaarders. Hij zou met nog drie anderen zijn gegaan, maar die haakten af vanwege de berichtgeving over Engelse hooligans, die de Hollanders hun oren eens ste vig wilden komen wassen. „Het is jammer dat mensen zich door dat soort sensatieberich- ten laten afschrikken", zegt Ri chard. „Dit is toch een prachtig evenement. Ik ga nooit mee naar het buitenland. Ik ga so wieso weinig naar het voetbal len kijken. Vroeger wel, naar Feyenoord. Maar het clubvoet bal boeit me niet meer zo, al leen het Nederlands elftal spreekt me aan. Voor deze reis heb ik me al in januari opgege ven. Ik wilde Wembley graag een keer zien." Van dat soort pelgrims zijn er meer in het vliegtuig aanwezig. Het betreft allemaal brave supporters, of jongens, die bij hun vandalen-streken zo slim waren zich niet te laten grijpen door de politie. Alleen voetbal fans met een onbevlekt blazoen jen van de KNVB een 'vi sum' om de oversteek naar En geland te maken. Maar braaf en onbevlekt of niet, de volge lingen van Gullit&Co. wor den voortdurend bejegend alsof ze naar een lange periode van gevangenschap .voor het eerst weer op vrije voeten zijn ge steld. Het legioentje gaat op eieren naar Wembley, het moet wel. 'Gedraag je als een ambassa deur van het Nederlandse voet- si, laat je niet opfokken, gooi geen stenen terug als de ruiten van de bus na de wedstrijd aan diggelen gaan, voel je niet ge provoceerd als politiemensen lang naar je kijken, loop niet in te grote groepen', zo klinkt het vaak uit de monden van de be- siders van het reisbureau Roever uit Amstelveen. En, oh ja, eenieder wordt een prettige en avond toegewenst. „Wie igs bij zich heeft, moet ook uitkijken in Engeland", meldt Matineuze Oranje-supporters maken zich op om aan boord te gaan van één van de vliegtuigen, die in totaal twaalfhon derd aanhangers naar Londen vlogen voor de interland tegen Engeland. - fotoanp Maar er zijn er ook, die zich juist laten inspireren door de onheilspellende geluiden uit kringen rond de gewelddadige supporters van Millwall, Chel sea en Arsenal. De 28-jarige Huib van Berkel, een fanatiek en dus nu teleurgesteld aan hanger van AZ, behoort tot die categorie. „Toen ik las van een gezamenlijke actie van Engel sen tegen Nederlanders wist ik zeker dat ik zou gaan. Nu moe ten we juist laten zien dat we niet bang zijn. Bovendien, met mijn eigen club AZ kan ik nooit meer eens lekker een voetbal reisje naar het buitenland ma ken. Met het Nederlands elftal gaat dat nog wel." Pas op het vliegveld Gatwick maakt zich enige gespannen heid meester van de groep Oranje-fans. Gebrul op de vliegtuigtrap moet indruk ma ken op het oude Albion. Het is onnodig. In geen velden of we gen zijn Britse contingenten te vinden. Alleen de douanebe ambten, om zeven uur Engelse tijd in groten getale aanwezig, bieden tijdelijk tegenstand. Alle ambtenaren hebben een dik grijs schrift op hun lesse naar. Daarin staan alle namen van officieel geregistreerde Nederlandse voetbalvandalen. Niemand hoeft terug naar Ne derland. Voor de gereedstaande bus sen is een speciaal plan de cam pagne ontwikkeld. Ze rijden alle in verschillende richtingen naar Hyde Park Corner in het centrum van Londen. Die plaats is pas 's ochtends be kendgemaakt aan de chauf feurs; een eerder punt in het centrum was namelijk uitge lekt, zo had de Londense politie ontdekt. Als het legioentje in Park Lane arriveert, gaat het on middellijk op in de miljoenen- Door Ted van Leeuwen LONDEN - Het Engelse en Nederlandse voetbalelftal zijn gisteren in de beste harmonie uit elkaar ge gaan. Het 2-2 gelijk spel, waarmee beide EK-gan- gers hun eerste test voor he Europese titelstrijd af sloten, biedt beide partijen - en vooral Oranje - ge- Reeg aankopingspunten het eindtoernooi met opti misme tegemoet te zien. Beide ploegen beheersten de en van de wedstrijd. Enge- land bleek in de lucht het sterkst, Oranje wanneer het spel over de grond gespeeld werd. In het eerste kwartier werd Oranje op tempo wegge speeld, tot een kwartier voor bet einde kwam Engeland er eigenlijk niet aan te pas. Eerst nadat Ruud Gullit met een spierblessure van het toneel verdwenen was, kwamen de Britten terug in de wedstrijd en werkten zij de op dat mo ment terechte achterstand van 1-2 weg. Voor de Nederlandse bondscoach Rinus Michels aet de toekomst er wat beter mt, aangezien hij zijn ploeg in i t-Duitsland kan aanvul- en met Rijkaard, Van Tigge- en en mogelijk nog Van Bas ten. Zijn elftal liet gisteren op Wembley een bijna even indruk achter als in toen Jan Peters de Brit- mn met 0-2 vonniste. In een, zeker voor een oefenduel, uitstekende wed strijd bleef het gevreesde schimmenspel achterwege. Het werd een vlotte partij tussen de ploegen, die op 15 juni in Düsseldorf opnieuw tegenover elkaar staan. Wel dient te worden aangetekend, dat er in de EK-context een ander, vinniger gevecht zal ontstaan. Want gisteren wer den er in totaal slechts tien overtredingen (zes Engelse) gemaakt. Desondanks heeft Nederland in het hautaine Engelse kamp respect afge dwongen en dat is nooit weg. Dat het gevreesde schijnge vecht uitbleef, was vooral aan de Engelse opening te danken. De elf van manager Bobby Robson vlogen in een enorm tempo uit de startblokken. De ploeg, die op de geblesseerde stopper Butcher na, exact het zelfde was als het team dat de kwalificatie-ronde in novem ber zo succesvol had afgeslo ten. Vooral over de rechter kant, waar het snelle Ever- ton-duo Stevens-Steven vrij spel had tegen de weinig agressieve Van 't Schip en Mühren, waren de withemden razend gevaarlijk. Een treffer kon niet uitblij ven en na een kwartier was het dan ook al raak. Voor het eerst sinds 25 maart van het vorig jaar, toen de Griek Sa- ravakos doelpuntte, moest de sterk spelende Van Breukelen zich in het tenue van Oranje gewonnen geven. Gary Ste vens verzond een pass over vijftig meter in het hart van de Hollandse defensie, waar Silooy en libero Koeman nau welijks op reageerden. De En gelse spits Gary Lineker was present en scoorde zijn 24ste goal in zijn 28ste interland. Het leek erop dat Oranje onder de wielen zou komen, want doelman Shilton had tot dat moment de bal met een verrekijker moeten zoeken. Oranje, dat Koeman achterin hield, had geopend met onge vaarlijk schaakvoetbal in de breedte. Na de achterstand voelde Oranje zich tot de orde geroepen. Onder aanvoering van de Koeman en Gullit, die bij iedere actie uitgejouwd werd, begon Oranje voorzich tig aanvallen te ontwikkelen. Zeven minuten later ston den de schaakmeesters van Michels plotseling op gelijke hoogte. Een perfecte pass van Koeman op de vrij gelopen Wouters werd door de laatste slecht ingeschoten, maar via het been van Adams landde het projectiel toch in het net: 1-1. Die treffer verloste het ge spannen Oranje-elftal. Wem bley viel stil en de 74.560 toe schouwers keken verbijsterd toe hoe Oranje de wedstrijd in handen nam. Bondscoach Mi chels kon met genoegen con stateren dat zijn elftal in staat was zich van de zwakke ope ningsfase te herstellen en zich zelfs sterk te verbeteren. Opeens waren de rollen omgedraaid. Robson, het En gelse paradepaardje, kwam in het stok niet meer voor, de ge vaarlijke Barnes al helemaal niet en de Nederlandse com- Gary Lineker (midden) scoort de openingstreffer van Engeland, Silooy (3), Koeman (4) en doelman Van Breukelen kunnen daar niets aan veranderen. - fotoanp binaties oogsten zelfs het ap plaus van de chauvinistische menigte. Dat deed zeker de tweede Oranje-treffer. Gullit en Van Aerle brachten de bal via het Engelse handelsmerk one-touch-play voor het doel, waar John Bosman keihard raak kopte: 1-2. Met waardering volgde Michels ook na rust de ver richtingen van Troost, die als stand-in voor Van Tig- gelen zijn Feyenoord-vorm ontsteeg. Hij beantwoordde een gemene charge van Be- ardsley professioneel. De topper van Liverpool ver dween nog voor rust met een knieblessure van het toneel. Troost was de da der, maar niemand die het gezien had. Ook de in Oranje teruggekeerde Wouters stelde zijn kandi datuur voor West-Duits- land met een ijzersterk op treden. Temeer, daar zijn concurrent Van Aerle bijna ten onder ging aan plankenkoorts. Hetgeen ze ker voor Koot gold, die in zijn vier minuten speeltijd niets goed deed. De Bos schenaar Krüzen daaren tegen verving Gullit alsof hij al jaren op topniveau speelt. Alleen bij hoge voorzet ten was Oranje uiterst kwetsbaar en het was niet toevallig dat de gelijkma ker (van opnieuw Adams) uit een hoge voorzet viel. Er waren toen nog 25 mi nuten te spelen en sterspe ler Gullit was net met een spierblessure in de tunnel verdwenen. Engeland drong aan voor de genade slag, maar Oranje gaf krimp, had bij de stand 1-2 zelfs een dot van een kans laten liggen (Wouters) en deelde derhalve Engeland een psychologisch tikje uit. Die op het heilige Wembley wellicht harder aankwam dan de Britten wilden toe geven. ENGELAND - NEDERLAND 2-2 (1-2) - 14. Lineker 1-0, 18. Adams 1-1 (eigen doelpunt), 26. Bosman 1-2, 65. Adams 2-2. Scheidsrech ter: Prokopp (OD1). Toeschou wers: 74.590. Engeland: Shilton; Stevens, Wat son, Adams en Sansom; Steven, Robson (75. Wright) en Webb (70. Hoddle); Lineker, Beardsley (36. Hateley) en Barnes. Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Koeman, Troost en Silooy; Wouters, Gullit (63. Krüzen) en Mühren; Vanenburg, Bosman en Van 't Schip (86. Koot). DUBLIN (RTR) - Ierland, tegenstander van Ne derland in de eindronde van de strijd om de Europese voetbaltitel in West-Duitsland, heeft woensdag een oefen-interlandwedstrijd tegen Roemenië met 2-0 gewonnen. In Dublin zagen de 15.000 toeschouwers doelpunten van verdediger Moran na een half uur en van Kelly in de laatste minuut. Ook een tweede tegenstander van Nederland in de eindronde van de Europese titelstrijd, de Sovjetunie, won woensdag een oefenwedstrijd. In Athene werd Griekenland eenvoudig met 0-4 aan de kant gescho ven. De net naar Dinamo Kiev overgekomen spits van Dnjepr Protassov zette zijn ploeg al in de tweede mi nuut op voorsprong. De sterke spits nam daarna nog twee treffers voor zijn rekening. Nadat Litovtsjenko in de achttiende minuut voor 0-2 had gezorgd, scoorde Protassov nogmaals in de 48ste en 57ste minuut. Wales, opponent van Nederland in de kwalificaties voor het wereldkampioenschap van 1990 in Italië, ver loor in Swansea met 1-2 van Joegoslavië. Saunders zette zijn ploeg al na zeven minuten op voorsprong. Het duurde tot twee minuten voor rust, alvorens de gasten via Stojkovic iets terug deden. Het winnende doelpunt werd in de 72ste minuut gemaakt door Ja- kovljevic. Frankrijk en Spanje troffen elkaar voor slechts 15.000 toeschouwers in Bordeaux. Op het gladde veld wonnen de Fransen met 2-1. De drie treffers vielen alle voor rust. Caldere opende de score voor Spanje in de 6de minuut. Hij pakte een door de Franse doelman Bats half weggewerkte bal op. Frankrijk antwoordde drie minuten later met een doeltreffende kopbal van Passi en maakte in de 23ste minuut door een prima volley van Fernandez 2-1. In Sofia was Bulgarije te sterk voor Tsjechoslowa- kije. Na een ruststand van 1-0 werd het in de Bul gaarse hoofdstad 2-0 voor de gastheren. In Belfast speelden Noord-Ierland en Polen gelijk: 1-1. stad. Er is niks gebeurd en er zal niks gebeuren. Slechts één pub, zo meldt een woordvoer der van de politie, moet ont ruimd worden. Maar volgens de zegsman kwam dat, doordat de Hollanders niet helemaal op de hoogte waren van de wat merkwaardige sluitingstijden van de pubs in Engeland. En in Oostende moest een coalitie van FC Den Haag- en FC Utrecht-supporters zijn drie bussen op de kade laten staan. De 'jongens' zelf mochten wel met de boot naar Dover. En dat was het dan. Niets aan de hand dus. Van onze speciale verslaggevers LONDEN - „Een Nederlands elftal om U tegen te zeg gen." Met die voor Rinus Michels niet gebruikelijke compli menteuze tekst stak de bondscoach de loftrompet over zijn selectie na het gelijke spel op Wembley tegen Enge land. „In de eerste fase waren we niet helemaal in de wedstrijd", stelde Michels na afloop vast. „Er was teveel respect voor het Engelse voetbal. Daar waren tevoren afspraken over ge maakt. De spelers hadden wat moeite met het zich instellen op het middenveld van de Engel sen. Er ontstond daar teveel ruimte." Zeer tot zijn genoegen zag de keuzeheer van Oranje zijn elf tal na de 1-0 achterstand over eind blijven en meer greep krijgen op de wedstrijd. „Het ging toen perfect. De Engelsen bleven fel, gaven ons weinig tijd en ruimte, maar dat deerde ons niet. De ploeg bleef zijn eigen spel spelen. Ook in de tweede helft, dacht ik." Michels ontkende dat Ruud Gullit in de 75ste minuut met een blessure was uitgevallen. „Nee hoor. Hij heeft veertien dagen met een zware kou gelo pen. Er is stevig met antibiotica gewerkt. Dat slaat in je benen." Het verdwijnen van Gullit was niet de enige oorzaak van het licht wegzakken het Neder lands elftal, vond Michels. „Er ontstond onnodig balverlies, het tempo werd lager en daar profiteerden de Engelsen on middellijk van. Maar gezien de hele wedstrijd denk ik dat 2-2 verdiend is geweest", besloot Michels zijn analyse van de in terland. De Engelse bondscoach Bobby Robson vond Nederland een ideale sparringpartner op weg naar het Europees kam pioenschap in West-Duitsland. „Ik heb", zo gaf de Brit vol mondig toe, „ontzettend veel geleerd van de wedstrijd. Dat geldt waarschijnlijk ook voor mijn collega Michels. Het was waarschijnlijk de beste vriend- TOURS (ANP) - Het Neder lands voetbalteam van spe lers tot zestien jaar is in de voorronde van het toernooi om de Europese titel uitge schakeld. Nederland verloor woensdag in Tours met 0-4 van Frankrijk. Het eerste duel, twee weken geleden in Den Helder, was al door de Franse scholieren met 1-0 gewonnen. De eindronde wordt in mei in Spanje gehouden. Rinus Michels ..tevreden. schappelijke wedstrijd, die ooit op Wembley gespeeld is. Wat onszelf betreft ben ik alleen te vreden over de openingsfase en de tweede helft. De tweede Ne derlandse goal was uit ons oog punt bezien een drama. Er gaapte het grootste gat, dat ik ooit in een defensie gezien had." „Koeman", zo vervolgde Robson, „speelde heel sterk, maar Gullit was in mijn ogen de beste. Die bevestigde dat hij met Maradona de beste speler ter wereld is. Iedereen heeft genoten en ik denk dat het op 15 juni in Düsseldorf een ge weldige wedstrijd wordt." ZEIST (ANP) - De tucht- commissie van de KNVB zal over twee weken schrifte lijk uitspraak doen inzake de kwestie Ajax - PSV. De competitiewedstrijd tussen beide teams moest enige tijd worden onderbroken, omdat PSV-doelman Hans van Breu kelen werd bekogeld met eie ren, meer dan een mand vol. Een vertegenwoordiging van Ajax, dat nalatigheid bij de controle was verweten, werd woensdag in de gelegenheid ge steld zich mondeling te verwe ren. Voorzitter De Min van de tochtcommissie wilde woens dag nog niet op de conclusie vooruitlopen. „Wij beraden ons eerst en doen vervolgens schriftelijk uitspraak".

de Stem | 1988 | | pagina 9