ALS' V00RSTEL EG-C0MMISSARIS ANDRIESSEN BESPAART 46 MIIJOEN GEL Chirac boos op Mitterrand wegens tv-rede Yoedselcrisis dreigt in Panama BUITENLAND 5.000 Noordieren rouwen om vermoorde Britten Nederlandse oplichters in België zwaar gestraft Iran neemt wraak voor Iraakse bombardementen WIE LAAT ZIEN DAT MOOI EN VOORDELIG GOED SAMEN GAAN? LUNDIA. As] nF STEM BUITENLAND DONDERDAG 24 MAART 1988 T21 I BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, wil de prij zen voor de meeste land bouwproducten in het nieuwe seizoen op het hui dige niveau bevriezen. wnTl e reizenbalie van deskundige eis ook nergens omkij- k verzorgt alles: :ekering, van n langs! Familieleden Moord Bedreigd Lynchpartij NIEUWSOVERZICHT Congres verwerpt veto van Reagan Britten voor illegale wapenuitvoer gepakt China nog geen lid GATT 'Al 15.000 Palestijnen gearresteerd' Amerikaanse troepen spoedig uit Honduras Opperste Sovjet wijst eisen Armeniërs af ist 'Landbouwprijzen bevriezen' p-kte, fdsteunen brons getint glas Van onze correspondent Frans Boogaard Daarmee zal de EG dit jaar een besparing binnenhalen van 20 miljoen Ecu, ofwel zo'n 46 mil joengulden. Landbouwcommissaris Andriessen maakte dat gisteren bekend na afloop van de wekelijkse Commissieverga dering. Normaal komt de Commissie begin februari al met haar prijsvoor stellen, maar dat was dit jaar onmo gelijk als gevolg van de langdurige onenigheid tussen lidstaten over het invoeren van automatische prijsda lingen bij overproductie van de meeste EG-landbouwproducten. Met uitzondering van de wijn is daarover nu een akkoord. De wijn zelf komt begin volgende week opnieuw aan de orde bij de landbouwministers, tegelijk met het hele prijzenpakket. Een deel van de nieuwe prijzen gaat namelijk al per 1 april in. In een toelichting op zijn voorstel len gaf Andriessen aan, dat nu in vrij - wel alle sectoren van het gemeen schappelijk landbouwbeleid hervor mingen (met als doel drastische bezui nigingen) zijn doorgevoerd. Slechts de rundvleessector vormt daarop een uitzondering. Maar als de nieuwe voorstellen van Andriessen worden gevolgd, zal in deze sector de inter ventieprijs (de gegarandeerde prijs waarvoor de Commissie overschotten opkoopt) in elk geval al niet meer bo ven de marktprijs kunnen uitkomen. De forse ingrepen in de graansector worden voor de kleinere producenten verzacht door de eerste 25 ton die zij op de markt brengen vrij te stellen van een medeverantwoordelijkheids heffing. Kleine producenten in de de finitie van Andriessen zijn boeren met minder dan twintig hectare. Bij de presentatie van zijn voorstel len legde de Europese landbouwcom missaris er gisteren zwaar de nadruk op, dat wijzigingen in zijn pakket nauwelijks nog mogelijk zijn. „De onderhandelingen zullen zich moeten afspelen binnen de budget taire kaders, zoals de regeringsleiders die op hun top in Brussel vorige maand hebben vastgesteld. Dat zal de onderhandelingen zelf niet verge makkelijken, maar het is de enige manier om de toen genomen besluiten te respecteren", aldus Andriessen, die onmiddellijk na de top al waar schuwde dat hij niet van plan was af gesproken bezuinigingen te gaan 'compenseren' door een hogere prijs stelling. Op de top in Brussel kwamen de regeringsleiders overeen de totale landbouwuitgaven voor dit jaar te be perken tot maximaal 27,5 miljard Ecu, ofwel ruim 63 miljard gulden. TWo-tone zwart/grijs ÏGjs metallic Als u uzelf doen, haast u dan naar vooreen kennismaking Tiend. Het kon wel- ng Cab, Patrol, Vanette, Urvan en Cabstar. sen, Baljuw Veltersweg 1, Vutomobielbedrijf Moret, vat n BELFAST (RTR) - Ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen van protestantse en roomskatholieke huize hebben woensdag in Belfast een rouwdienst bijgewoond voor de twee Britse soldaten die zaterdag tij dens een begrafenis van de IRA wer den gelyncht. Ouderling Dixie Gilmore zei dat de brute moord op de militairen 'het ware gezicht van de IRA' heeft laten zien. „Zij zijn niet voor niets gestorven want de wereld heeft uiteindelijk het ware gezicht van de IRA in al zijn slechtheid gezien", aldus Gilmore tegenover de menigte. De lijken van David Howes en Derek Woods werden woensdag naar Londen terugge vlogen om daar te worden begraven. Hun familieleden en premier Margaret That cher stonden op een luchtmachtbasis bij Londen het toestel op te wachten. Het verboden Ierse Republikeinse Leger wil gewapenderhand een einde maken aan de Britse heerschappij in Noord-Ier- land. De protestantse militanten vechten voor het behoud van de Britse overheer- Nadat president Mitterrand dinsdag bekend maakte dat hij zich herverkiesbaar stelt voor het Franse persidentschap, is de verkiezingsstrijd in volle hevigheid losgebarstten. FOTO ANP Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - Het simpele 'oui', waarmee de Franse presi dent Mitterrand dinsdagavond zijn kandidatuur vooi een tweede termijn bevestigde heeft gisteren nog lang nagegalmd in politieke kringen in Parijs. sing. De moord op de soldaten vloeit voort uit het onlangs opgelaaide sectarische ge weld tussen protestantse en roomskatho lieke extremisten. De Britten werden ver moord op een begrafenis van een IRA-lid, dat kort hiervoor tijdens een andere IRA- begrafenis was vermoord door een pro testantse extremist. De BBC en ITN hebben woensdag alsnog Dat de 71-jarige socialist zich opnieuw en voor de vierde keer aanmeldde voor het hoogste ambt verbaasde niemand. Maar het argument dat Mitter rand daarvoor opgaf is bij me nigeen in het verkeerde keelgat geschoten. „Hij heeft gesproken alsof er in Frankrijk een bur geroorlog dreigt", aldus een verontwaardigde woordvoer der van de gaullistische partij van premier Jacques Chirac. De dramatische waarschu wing van de president voor 'clans, bendes en egoïstische geesten' die erop uit waren verdeling en onrust te zaaien is ingeslagen als een bom. Fu rieus reageerde premier Chirac op de 'buitengewoon gewelda- dige woorden' van de president. ..Als Frankrijk ooit bedreigd is geweest door bendes en clans dan wel tijdens het congres van de socialistische partij in Va lence", sloeg de gaullistische kandidaat en voornaamste concurrent van Mitterrand te rug. Tijdens dat congres had een wat al te enthousiaste minister uitgeroepen dat er desnoods koppen moesten rollen om het socialistische beleid door te drukken. „Frangois Mitterrand heeft de strijdbijl weer opge graven", constateerde het rechtse France-Soir, dat als veel andere kranten verrast Week door de harde taal van Tonton'. Degenen die dachten dat frangois Mitterrand op zijn Pantoffels campagne zou gaan voeren zijn bedrogen uitgeko men. Uit de frontale aanval op Jacques Chirac wordt door waarnemers afgeleid dat de Politiek doorgewinterde presi dent zin heeft in het politieke pvecht Op zijn beurt zou Mit terrand zich mateloos hebben geérgerd aan rechtse kritiek dat hij te oud zou zijn voor een meuwe termijn. „Ik ben vier Jaar jonger dan De Gaulle toen die zich in 1965 herkiesbaar stelde", beet Mitterrand dins dag tijdens zijn televisie verklaring een vrijpostige journalist toe om deze vervol gens voor het oog van de natie uit te maken voor 'boodschap penjongen' van rechts. Duidelijk is dat Mitterrand niet veel meer geeft voor de kansen van de andere rechtse kandidaat, de liberaal Ray mond Barre. De gedoodverfde tegenstander in de tweede ver kiezingsronde is inmiddels door Chirac ingehaald en op achterstand gezet. Peilingen wijzen uit dat Mitterrand zo wel Chirac als Barre kansloos zou verslaan. De drang om 'ge schiedenis' te schrijven en de wetenschap dat hij een gewon nen koers loopt zullen zeker hebben bijgedragen tot het be sluit zich opnieuw kandidaat te stellen. Toch is de kandidatuur van Mitterrand niet vrij van risi co's. Alle presidenten van de Vijfde Republiek hebben im mers getracht hun septennaat te prolongeren. De Gaulle in 1965, Giscard in 1981 en ook Georges Pompidou zou, zoals Giscard onlangs heeft onthuld in zijn boek 'De macht en het leven', serieus over een tweede termijn hebben gedacht. Alleen Charles de Gaulle werd herko zen, al struikelde hij niet lang daarna over een referendum. Saillant detail is dat de drie voorgangers van Mitterrand als argument voor hun her nieuwde kandidatuur aanvoer den dat ze juist de verkiezing van Frangois Mitterrand wil den verhinderen. Met een so cialist in het Elysée, zo heette het, zou het afgelopen zijn met Frankrijk. Die catastrofe-tak- tiek wordt nu door Mitterrand ook gehanteerd ten opzichte van Chirac, die al heeft laten weten in geen geval opnieuw samen met de socialist te willen regeren. Met volledige militaire eer zijn de stoffelijke overschotten van de twee ver moorde Britse soldaten van de luchtmachtbasis in Northolt afgehaald (foto bo ven). Premier Thatcher (foto onder) kijkt strak voor zich uit als de lijkkisten in de auto's worden geladen. Links familieleden van de vermoorde Britten. - FOTO'S ANP een filmband aan de Noordierse politie afgestaan met beelden die zaterdag zijn opgenomen tijdens een begrafenis in Bel fast waar twee Britse soldaten werden gelyncht. De televisiemaatschappijen lie ten weten dat zij de band na overleg met hun juridische adviseurs hebben afgege ven toen de politie zich beriep op de in Noord-Ierland geldende wet op terroris mebestrijding. Aanvankelijk weigerden BBC en ITN de videoband af te geven, omdat zij naar eigen zeggen in hun taak om het publiek zo goed mogelijk van nieuws te bedienen niet informant van de politie wilden wor den en de betrokken journalisten wilden beschermen. Sommigen van hen zouden al zijn bedreigd omdat zij zouden hebben geholpen bij het identificeren van terro risten. Premier Thatcher trok dinsdag fel van leer tegen de BBC en ITN. Zij be schuldigde de maatschappijen ervan door te weigeren de politie te helpen aan de kant van de terroristen te staan. Een BBC-woordvoerder zei woensdag in het BBC-journaal dat de filmband geen beelden bevat van de feitelijke lynchpar tij. Volgens hem heeft de politie dan ook weinig aan het materiaal dat vanuit de lucht is gefilmd. De korporaals werden door een woedende menigte begrafenis- gangers uit hun auto gesleept, met ijzeren staven afgeranseld, uitgekleed en vervol gens doodgeschoten. GENT - Vier Nederlanders zijn veroordeeld in Gent tot zware gevangenisstraffen wegen oplichterij. De rechter wilde ze onmiddellijk laten aanhouden maar ving bot. A.V.L., J.R., P.M. en P.W. waren niet komen opdagen. Anders hadden ze zich op het proces woensdagmorgen in Gent horen ver oordelen tot 3 jaar gevangenisstraf voor de eerste twee en zes maanden voor de beide anderen. Ze hadden zich een paar jaar geleden in België schuldig ge maakt aan oplichterij en gaven ongedekte cheques uit. Ze richtten nep-vennootschappen op en plaatsten enkele kleinere orders bij Belgische firma's die kontant werden betaald. Eens het vertrouwen gewonnen kwamen ze terug met zeer be langrijke bestellingen. De leveringen werden echter betaald met valse wisselbrieven of ongedekte cheques. Op het ogenblik dat het bedrog aan het licht kwam, had het viertal de plaat gepoetst naar Nederland. De grootste buit was een partij zeemvellen die achter over gedrukt werd in Gent ter waarde van 5 miljoen frank. Zelfde scenario's werden in nog andere Belgische steden opgevoerd evenals in Helmond, Amsterdam en Den Haag, telkens onder an dere firmanamen. Alles wat kon versierd worden kwam in aanmerking. Of dat nu 12 ton mayonaise was, 270 kruiwagens of Friese klokken. De Ne derlandse oprichters vonden er een weg voor, vaak naar de Bondsrepubliek Duitsland. PARIJS/NICOSIA (RTR/AFP) - Iran heeft woens dag wraak genomen voor Iraakse aanvallen op bur gerdoelen. Het vuurde een raket af op Baghdad die een militair doel had, maar volgens een Iraakse le- gerwoordvoerder is een onbekend aantal burgers ge dood. Iran schoot verder vijf raketten af op de steden al-Basrah in het zuidoosten en Khanaqin in het oosten. Doel daarbij waren volgens de Iraanse legerleiding economische en mi litaire objecten. Radio-Teheran berichtte verder dat aan het noordelijke front in Kurdistan een Iraaks vliegtuig werd neergehaald, het tweede in twee dagen tijd. Dinsdag zou al een Mig-25 in de buurt van Tabriz zijn neergehaald door de Iraanse luchtafweer. Volgens het militaire communiqué vuurde verder de Iraanse artillerie in de nacht van dinsdag op woensdag beschietingen uit op al-Basrah, Ali-Gharbi, Mandali, Khanaqin plaats. De Iraanse marine schoot woensdag verder een Cyprioti sche tanker in de Golf in brand. Naar verluidt zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. PANAMA STAD (AP/RTR) fa Panama dreigt een voedselcrisis als gevolg van 06 staking van de bevolking en de economische pressie van de VS om de omstreden |egerleider Manuel Noriega wt vertrek te dwingen. De n°od is zo hoog gestegen dat het niet lang meer zal duren voor de eerste mensen van de honger zullen omkomen. Kerkelijke functionarissen aeeben laten weten dat hulp- in het hele land een reeds grotere toeloop krijgen an mensen die soms al een ™eek niet meer hebben gege ten. ue voedselvoorraden zijn P. en zelfs havenarbeiders an geen kans meer nog wat j®n te bemachtigen. Zij zullen «ondanks hun staking voort- zetten. Ook andere vakbonden gaan door met hun acties. De omvang van de staking breidt zich steeds verder uit. De VS voelen zich door de staking gesterkt in hun politiek van economische pressie. Vol gens het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washing ton kan uit de voortdurende arbeidsonrust alleen maar worden geconcludeerd dat ook de Panamese bevolking No riega onmiddellijk weg wil hebben. Volgens het Witte Huis zijn er op dit moment nog geen be sluiten genomen omtrent het aanhalen van de financiële worgband om de Panamese economie. Washington heeft de beschikking over nog meer economische strafmaatregelen die, indien nodig, gebruikt kunnen worden om Noriega die door twee Amerikaanse recht banken in staat van beschuldi ging is gesteld wegens drug smokkel, tot aftreden te dwin gen. De VS hebben alle betalin gen voor het Panama-kanaal stopgezet en alle banktegoeden van de Panamese overheid in de VS geblokkeerd. Omdat Pa nama economisch geheel op de VS is aangewezen en als munt eenheid de Amerikaanse dollar hanteert, was een snelle crisis onafwendbaar. De regering heeft geen geld meer om amb tenaren te betalen en over en kele dagen doemt een nieuw probleem op wanneer de 15.000 Panamese militairen waar schijnlijk hun maandelijkse wedde niet uitbetaald krijgen. Regeringsfunctionarissen zeiden dat Washington op an dere landen druk uitoefent Pa nama geen leningen te ver strekken. We hebben laten we ten dat 'deze knaap er niet al te lang meer zal zitten zodat het wel eens een riskante lening zou kunnen zijn'. Noriega bood maandag aan vóór de verkiezingen van vol gend jaar mei af te treden als stafchef van het leger. Voor waarde was wel dat er een dia loog komt van alle politieke krachten in Panama teneinde een oplossing te vinden voor de economische en politieke crisis in het land. Zowel de Panamese oppositie als de Verenigde Sta ten hebben Noriega's aanbod van de hand gewezen. Volgens Fitzwater betekent het aanbod slechts 'dat de vos uit het kip penhok wordt gehaald en in het huis ernaast logies krijgt'. De Amerikaanse regering beschouwt het voorstel van No riega als 'volkomen onaan vaardbaar'. Washington ver langt het onmiddellijke vertrek van de leider van de Panamese Defensiemacht (PDF). 'President' Delvalle, die na zijn afzetting onderdook, ver klaarde dat er binnen afzien bare tijd een nieuwe staats greep tegen Noriega zal wor den gepleegd. „Het is zeker dat er binnenkort weer een zal zijn. Hij zit volkomen aan de grond en zonder vooruitzichten daar iets aan te kunnen doen", aldus de 'voormalige' president. No riega overleefde vorige week een couppoging van de chef van de Panamese politie, Leo- nidas Macias. Ook Delvalle, die door Washington nog steeds wordt erkend als de wettige president van Panama, wees het aanbod van Noriega voor volgend jaar mei af te treden van de hand. „Niemand neemt dit aanbod serieus en wij hebben ook geen interesse zaken met hem of zijn afgevaardigden te bespreken". WASHINGTON (DPA) - Het Amerikaanse Congres heeft een veto ongedaan gemaakt dat president Reagan had uitgespro ken over een wet die betrekking heeft op de bescherming van minderheden. De uitslag van de stemming wordt gezien als een gevoelige nederlaag voor Reagan en een tegenslag voor vice- president George Bush, die zich in deze kwestie pal achter de president had opgesteld. Hoewel Reagan zich persoonlijk inzette om twijfelende Con gresleden van zijn gelijk te overtuigen, wisten zijn tegenstan ders toch de vereiste twee-derdemeerderheid te behalen die nodig is om een presidentieel veto te verwerpen. Na de met emoties beladen debatten stemden uiteindelijk talrijke Repu blikeinen mee met de oppositionele Democraten. De wet, die nu in werking kan treden, bepaalt onder meer dat kerken, scholen, ziekenhuizen en bedrijven geen aanspraak meer kunnen maken op overheidssubsidies voor bepaalde pro gramma's als ergens in hun organisatie minderheden worden achtergesteld. LONDEN (RTR) - De Britse autoriteiten hebben zestien zaken mensen gearresteerd op verdenking van het illegaal uitvoeren van militaire goederen naar Iran. Verdere arrestaties zijn niet uitgesloten. Douanebeambten deden invallen bij dertien bedrijven in Lon den en omgeving in het kader van een enkele maanden geleden gestart onderzoek naar de illegale uitvoer van militair mate rieel naar Teheran. De betrokken bedrijven zouden onderdelen voor legervoertuigen en gevechtsvliegtuigen ter waarde van ongeveer 70 miljoen gulden aan Iran hebben verkocht. Zes mensen zijn in verband met deze zaak al in staat van beschul diging gesteld. GENÈVE (IPS) - De kans is klein dat de Volksrepubliek China binnenkort kan toetreden tot het GATT, het Algemeen Ak koord inzake Handel en Tarieven. Dit menen bronnen bij de organisatie in Genève waar het hoofdkantoor van het GATT is gevestigd. Over een maand buigt een speciale commissie zich opnieuw over de kwestie. De industrielanden zien zich geplaatst voor een dilemma, zeg gen de bronnen in Genève. Aan de ene kant zien ze de volksre publiek graag het pad van de markteconomie bewandelen, maar tegelijkertijd vrezen ze een te grote invloed in het GATT van het enorme land met haar centraal geleide economie. JERUZALEM (DPA) - Het Palestijnse persbureau PPS in Je ruzalem heeft woensdag de uitspraak van de Israëlische minis ter van Defensie Rabin bestreden, dat er de afgelopen 14 weken in totaal ongeveer 3.000 Palestijnen zijn gearresteerd. PPS, uitgever van onder meer twee weekbladen in het Engels en het Arabisch, verklaarde dat de afgelopen weken meer dan 15.000 Palestijnen zijn gearresteerd. Volgens minister Rabin zijn vele Palestijnen al weer op vrije voeten. Hij gaf niet aan hoeveel. De meeste hebben na snel recht-processen boetes en korte vrijheidsstraffen opgelegd ge kregen, die meestal moeten worden uitgezeten in geïmprovi seerde gevangenissen op Israëlisch grondgebied. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse militairen die met veel wapengekletter naar Honduras werden ge stuurd om Nicaragua vrees in te boezemen, zullen maandag of dinsdag terug keren naar de Verenigde Staten. Het terugtrekkingsbesluit, aldus bronnen bij het Penta gon, is nog voorlopig en kan tot het laatste moment onge daan worden gemaakt. „Maar we zeiden ongeveer 10 dagen en zo moet het ook zijn," aldus een bron.De sol daten werden vorige week in twee dagen tijd naar Hondu ras gevlogen voor wat offi cieel een oefening heette te zijn. Het Salvadoraanse verzet heeft gezegd dat de verkiezingsover winning van extreem rechts, afgelopen zondag, het land 'onbe stuurbaar' zal maken. Een rebellencommandant noemde de uitslag, een absolute meerderheid voor de extreem rechtse Arena partijgunstig voor het verzet, omdat het verzet het volk nu 'een duidelijk alternatief' kan bieden. MOSKOU (AFP/RTR) - Het presidium van de Opperste Sovjet - het parlement van de Sovjetunie - heeft zich dinsdag duide lijk uitgesproken tegen het terugdraaien van Stalins beslissing om in 1923 Nagorno Karabach, onderdeel van de republiek Ar menië, toe te voegen aan de naburige republiek Azerbajdzjan. Het presidium meent dat de autoriteiten van Armenië en Azer bajdzjan orde op zaken moeten stellen, na de recente etnische onrust in hun republieken. Het officiële Sovjetpersbureau verspreidde na afloop van de vergadering een resolutie, die in nauwelijks verhulde taal de eisen van de Armeense nationalisten om teruggave van Nagor- no-Karabach afwees. Een Amerikaanse GI koopt een T-shirt met een 'invasie- opdruk'in Honduras. - FOTO AP (ADVERTENTIE) Eigen stijl, fraai gestyleerd. Een komfortabele fauteuil, met keuze uit 12 verschillende kleurkombinaties. Royaal zitten voor 'n kleine .prijs. Kom snel kijken! Breda, Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076 - 143731.

de Stem | 1988 | | pagina 5