FABRIKANT KEP KRIJGT DRIE WEKEN VOOR DEUGDELIJKE PAS Minister: norminkomen specialisten vóór de zomer vastgesteld Huis verdachte beklad met kreet: Waarom? I jetreiyo. 'Controle op specialistische hulp uiterst moeilijke zaak' Genante vertoning BINNENLAND T5 T)E STEM BINNENLAND DONDERDAG 24 MAART 1988 DEN HAAG - Paspoortproducent KEP krijgt nog drie weken de tijd om een deugdelijk paspoort te DE STEM COMMENTAAR Gerard Joling met 'Shangri-la' naai' Songfestival Geen studie financiering voor leerling-agenten Afvalbak moet de bossen uit 'ER IS IN ALMERE VEEL WOEDE LOSGEBARSTEN TEGEN DEZE MAN' NIEUWSOVERZICHT Zaandammer vindt voet in achtertuin Kamer wil opheldering over gifbelt Alphen Arrestant in Heijn-zaak niet vervolgd Aantal verkeersdoden in 1987 gedaald Eén Nederlandse mijnenjager naar Golf Amer-centrale: order van 200 miljoen Toch visa Suriname voor journalisten 'Lager jeugdloon heeft weinig effect' :te hij eind '86 een fabu- schuiver. Op een kbeurt in de Utrechtse elrug verijdelde hij een sbezoek van koningin rix aan Japan door er in eke zin - en bovendien rtijdig - aandacht aan te ■den. De Korte haalde het gsverleden aan van kei- lirohito en noemde een tueel bezoek van Beatrix dap in het gezicht van het •emier Lubbers - als mi- r 'van' het koningshuis in hemd gezet - droogde De je met het historische maar nooit meer' open- af in de Tweede Kamer, verhouding tussen De je en Lubbers is sinds die n grondig verziekt. m jaar geleden toonde De te nog eens overvloedig gebrek aan politiek ver en kennis van zaken toen jremier Lubbers (griepje) st vervangen bij een so l-economische debat, itelend en haspelend sloeg ninister zich door de drie sn durende Uiteenzetting de Kamer en het was mi er Ruding (Financiën) die iet debat de politieke bo- toon voerde. technische specificaties' :nd. In West-Duitsland 1470 'meer dan alledaagse ingen' gesteld; in Enge- waren er 134 ongevallen significante betekenis', "rankrijk waren de laatste t jaar drie tot vierduizend denten, waarvan sommige stig. Uit de Oostbloklan- zijn zestien kerncentrales end waar zich serieuze blemen hebben voorge- n, onder andere bij de (nog werking zijnde) kerncen- les van Tsjernobyl. Daar g het sinds de grote kern- np van 26 april '86 volgens rj et-bronnen nog minstens naai mis. iet rapport merkt overi- ïs op dat het moeilijk is om cies inzicht te krijgen in vang en aard van de onge- len met kernenergie. Sinds 9 bestaat er een internatio- al meldsysteem voor onge- cken in Wenen. Maar er geen afspraken wat een langrijk' ongeluk is, en wat it. Bovendien vallen de on- ukken die in Wenen wor- gemeld onder het hoofd- ik 'vertrouwelijk'. -instellingen niet over riante spaarpot voor dat rt uitgaven. Een ander rdeel is dat er een stukje rkgelegenheid in stand fi let grote voordeel van dit teem voor het bedrijfsle- is dat het toegesneden rsussen krijgt. Het wordt >eds meer en vooral steeds ker met allerlij vernieu- ngen geconfronteerd. Op lat gesneden onderwijs eft het de mogelijkheid om et de nieuwste technolo- eën in de pas te blijven lo rn "Maar ook de werkgever it een moederbedrijf in ankrijk kan een contract sluiten met een middelbare hooi om de werknemers wat siskennis van de Franse al bij te brengen. Een behoorlijke wisselwer- ng tussen bedrijven en holen is dan ook een eerste reis te. „En die wordt trou- ens steeds beter", is Brug- ans' ervaring. „In de praktijk lobbyen eide partijen even fanatiek edrijven roepen soms hard n opleidingen en de scholen unnen het extra geld dat een i ander oplevert, goed ge- ruiken." T28 VERVOLG VAN PAGINA 1 jjet AZWZ heeft inmiddels overleg geopend met de Zie kenfondsraad over een zaak tegen de Terneuzense tand- arts om zodoende steun en middelen te krijgen om de vorderingsprocedure suc cesvol te maken. Gemiddeld kan het fonds per jaar in totaal zes tot acht ton terugvorderen. Maar de daar mee gemoeide kosten zijn net zo hoog als de bedragen zelf. Wellhiiner zegt dat er ook art sen zijn die volkomen legaal, doordat het tarievensysteem dat mogelijk maakt, bedragen binnen krijgen waar maat schappelijk de nodige vraagte kens bij kunnen worden gezet. „Het kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn dat in de ge zondheidszorg iemand - zoals bij hartchirurgen voorkomt - een inkomen haalt van een miljoen". Wellhiiner noemt controle op het gebied van de specialisti sche hulp uiterst moeilijk. Nu er een contractloze periode is door een conflict tussen de zie kenfondsen en de specialisten is er volgens hem zelfs geen en kele controle meer. Ook de arts-jurist mr. J. van der Schee, voorzitter van de Vereniging van Adviserende Geneeskundigen bij de zieken fondsen, constateert dat. Onder het begrip misbruik rangschikt hij ook een overmaat aan me dische zorg. Hij stelt dat die overmaat een veelvoud kost van de be dragen die met echte fraude en verschrijvingen zijn gemoeid. Als voorbeelden noemt hij een chirurg die op vrij grote schaal ten onrechte blindedarmen verwijderde en een ziekenhuis waar het aantal verpleegdagen voor patiënten met een hersen schudding tien keer zo groot was als het gemiddelde. Uitstel voor paspoort Van onze Haagse redactie maken. Daarna beslist het kabinet of het nog verder gaat met KEP. Is dat het geval, dan zal de nieuwe fraudebesten dige pas op zijn vroegst op 9 mei in 130 kleinere gemeen ten in Zuid-Holland, Utrecht, Drenthe en Flevoland wor den ingevoerd. Dat deelde minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) de Tweede Kamer gisteren mee. In een gisteren aan de Kamer verzonden brief komen de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) en de marechaus see tot de voor velen nogal schokkende conclusie dat met de nieuwe pas makkelijk te knoeien is en dat knoeierijen nauwelijks kunnen worden op gemerkt. Ook een eerder rap portvan TNO leverde heel wat aanmerkingen op de fraudebe stendigheid van de nieuwe pas op. In het proces is voor de CRI een belangrijke plaats inge ruimd. De recherche-informa tiedienst zal KEP van advies dienen bij het verhelpen van de mankementen. Tenslotte zal de CRI paspoortproducent KEP eind april de definitieve eind- test afnemen. Een ruime Kamermeerder heid kon zich gisteren redelijk goed in dit voorstel van minis ter Van den Broek (Buiten landse Zaken) vinden. CDA en WD beoordeelden het voorstel van de minister als een goed plan, PvdA'er De Visser twij felde eraan of de CRI wel de [juiste instantie is om de pas uitgebreid te testen. Volgens hem zijn andere organisaties, bijvoorbeeld TNO, daarvoor veel beter geschikt. D66'er Kohnstamm wilde volstrekt niets weten van een dergelijke oplossing. „KEP is gezakt voor het examen, doet nu herexamen en mag vante- voren bij de CRI, de examina tor nota bene, de vragen in zien". Hij maakte zich sterk voor uitstellen van de invoe ring; dan kan er een gedegen eind-onderzoek plaatsvinden en bovendien worden de ge meenten dan niet vlak voor de start van het zomerseizoen met het nieuwe paspoort opgeza deld. De politieke toekomst van verantwoordelijk staatssecre taris Van der Linden (Buiten landse Zaken) kwam gisteren nauwelijks meer aan de orde. Hoewel Kohnstamm en De Vis ser ernstige kritiek hadden op het functioneren van Van der Linden - Kohnstamm vond dat zijn toekomst nog steeds aan een zijden draadje hing - wil den ze niet opnieuw het hoofd van de bewindsman vragen. De Visser: „We hebben een maand geleden een motie van afkeuring ingediend. Die is toen verworpen. Daarmee is voor ons aan de discussie over de politieke verantwoordelijk heid voorlopig een einde geko men", aldus de sociaal-demo craat. De Kamer toonde zich giste ren ongerust over de situatie die na 1 april ontstaat in de 130 gemeenten waar de nieuwe pas het eerst zou worden inge voerd. De gemeenten en pro vincies hebben, in afwachting van de komst van het nieuwe identiteitsbewijs, hun oude paspoortspullen al de deur uit gedaan. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) verzekerde de Kamer echter dat, in overleg met pro vincies en gemeenten, tijdig de nodige maatregelen zouden worden getroffen om dat 'gat' te vullen. Over de aard van die maatregelen kon ze echter nog weinig mededelingen doen. osten mogen geen argument jn om af te zien van verster- ing van de rechtspositie van srdachtea Voor diegenen nder hen die daadwerkelijk ehoefte aan betrokken ïchtsbij stand voelen, kan eze van onschatbare beteke- iszijn.' Mochten politie-organisa- tes en justitie in het verzet zoorlopig) sterker zijn dan de ntwikkeling in de leer dan /eet J. Lensing wel een tus- enoplossing. In zijn proef- chrift 'Het verhoor van ver achte in strafzaken' doet hi] e suggestie versneld tot ge* echtelijk vooronderzoek over e gaan. Zodra immers een echter bij de verdachte be rokken raakt, mag een aadsman bij de verhoren tanwezig zijn. ierie met afleveringen tp 24.25 en 26 maart •uur. |bvai Politiek 'onderonsje' tussen (v.l.n.r.) minister Van den Broek, CDA-Kamerlid Gualtherie van Weezei, Wiebenga (WD) en staatssecretaris Van der Linden. 'De politieke toekomst van de verantwoordelijke staatsecretaris kwam gisteren nauwelijks aan de orde..' - fotoanp DEN HAAG - Vóór de zomer moet minister De Koning (Sociale Zaken) hetnorminkomen vaststellen voor de me dische specialisten. PvdA en CDA eisten gisteren in een mondeling overleg met de minister dat deze niet langer wacht met het vaststellen van dat norminkomen. DAT HET TWEEDE kabinet Lubbers aan slijtageverschijnselen l.fldt is de afgelopen twee dagen op pijnlijke wijze aan het licht ge- tomen. De regeringsploeg had tijdens de debatten over het I vroegtijdig uitlekken van de WIR-plannen en de paspoortenaffaire I meer weg van een gezelschap meelijwekkende twijfelaars, dan I van de daadkrachtige beslissers die ze zelf zeggen te zijn. I de meest genante vertoning was het debat over het nieuwe pas- I (to™1 dat gisteren weer een vervolg kreeg. Paspoortenproducent I k map no9 een keer Pr°beren om binnen drie weken een frau- I uebestendig paspoort af te leveren. Slaagt KEP niet in zijn nieuwe I- zoveelste - opdracht, dan is het definitief gebeurd met de I «hiedamse firma. De twijfel dat KEP zal slagen is na de vernietigende rapporten van lui en marechaussee - die onomwonden te kennen hebben ge geven dat het reisdocument eenvoudig te vervalsen is - groter uan ooit. De coalitiegenoten hebben echter deze laatste strohalm aangegrepen om alsnog uit het paspoortendrama te geraken. Iaar zelfs wanneer KEP het onmogelijk geachte zou presteren, 1 van valt de politieke schade die het gedoe rond het fraudebesten- IM paspoort heeft aangericht niet meer te herstellen. Vooral het I aanzien van staatssecretaris Van der Linden is danig aangevre- Ven. ?®d"rende lange tijd heeft Van der Linden de schijn kunnen op ia a dat niet hii' maar de vorige staatssecretaris van Buiten- 7™se Zaken van Eekelen de grote schuldige is. Voor een deel is L kritiek van Van der Linden terecht. Van Eekelen - die ook als «ster van Defensie de ene blunder op de andere stapelt - °nde basis gelegd voor het compleet mislukte paspoort-avon- Even waar is echter dat Van der Linden er in de afgelopen aanden geen enkele maal blijk van heeft gegeven de zaken be- r onder controle te hebben. Consequent heeft hij het foutenfes- Verleden jaar stelde de minis ter een voorlopig norminkomen vast, dat 150.000 gulden bruto per jaar is. Een specialist moet dat bedrag kunnen verdienen als hij een normale praktijk heeft en een veertig-urige werkweek. Het norminkomen lag tot dat moment op 180.000 gulden en de Landelijke Spe cialistenvereniging (LSV) wilde dat bedrag opschroeven tot 210.000 gulden. Een commissie adviseerde eind verleden jaar De Koning over dat norminkomen en vond dat hij niet zo maar tot een veel lager inkomen had kunnen ko men. Om zichzelf meer infor matie te verschaffen stelde De Koning aan de LSV voor de Economische Controledienst (ECD) een enquête te laten houden onder duizend specia listen. Zij zouden hun boeken moeten openen voor de contro leurs. De minister wilde aan vankelijk vóór 1 april een defi nitief norminkomen vaststel len. De specialisten weigeren aan dit onderzoek overigens mee te werken en kondigden deze week aan naar de rechter te zullen stappen. De Kamerleden toonden zich gisteren bezorgd over een eventuele rechterlijke uit spraak en probeerden de mi nister ervan te overtuigen dat hij het ECD-onderzoek niet no dig heeft om het norminkomen vast te stellen. De Koning was het daarmee niet oneens, maar hij ontraadde de Kamer 'zeer dringend' het onderzoek te blokkeren. De minister zal ove rigens niet aarzelen het onder zoek te stoppen als de rechter de specialisten in het gelijk stelt. DEN HAAG (ANP) - Gerard Joling zal ons land met het liedje 'Sharigri-la' op 30 april vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfes tival in Dublin, Ierland. Het winnende lied werd door de jury in het land gekozen uit zes liedjes, die Joling woensdagavond in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag ten gehore bracht. Joling werd begeleid door het Metropole-orkest. 'Shangri-la' is van tekst schrijver en componist Peter de Wijn, die twee jaar geleden ook voor het songfestival schreef. To taal werden ruim 200 lied jes ingezonden voor het nationale songfestival, zo wel van amateur- als be roepscomponisten. DEN HAAG - Minister van Dijk (Binnenlandse Zaken) weigert om de huidige zak geldregeling voor leerlingen aan politiescholen te ver vangen door een volwaar dige studiefinanciering. Een Kamermeerderheid van WD en PvdA drong gisteren op zo'n vervanging aan tijdens een overleg van de minister met de Kamercommissie voor politie over politieopleidingen. WD-woordvoerder Dijkstal zette zich nadrukkelijk af te gen de zakgeldregeling, die is ingesteld in 1983 voor leerlin gen aan politiescholen. Het maandelijks zakgeld voor 18- tot 25-jarigen bedraagt volgens Dijkstal vier tot vijfhonderd gulden. „Als je net van de MAVO af komt, kun je daar best van le ven. Maar het is niet genoeg voor mensen van 22, 23 of 24 jaar die bijvoorbeeld getrouwd zijn," aldus Dijkstal. Het WD-Kamerlid vindt daarom dat de zakgeldregeling een belemmering is voor de werving van politiemensen. DEN HAAG - Om het afval op te ruimen dat de Neder lander achterlaat in de na tuur, betalen het rijk en de particuliere beheerders van recreatieterreinen jaarlijks 75 miljoen gulden. Ter vergelijking: voor dat geld kan jaarlijks 100.000 ton ander afval worden verwijderd. Tegen deze achtergrond lijkt het paradoxaal dat een werk groep van de Landbouwuni versiteit Wageningen adviseert de afvalbakken uit de bossen ter verwijderen. Maar deze werkgroep heeft ontdekt dat afvalbakken juist zwerfvuil aantrekken. Waar afvalbakken worden weggehaald, neemt het vuil met dertig procent af. Het onderzoek naar afval in de natuur werd in opdracht van de ANWB gedaan en de re sultaten ervan zijn gisteren overhandigd aan minister Braks (Natuurbeheer).. voortgezet, waardoor hij het vertrouwen van nagenoeg pdereen heeft verspeeld. lsrfS Zi'n eigen Part'j9enoten hebben hem hun kritiek niet be- Itie <ard' pebben echter geweigerd om de uiterste consequen- lonri trekken- 0m het solidariteitsgevoel met Van der Linden te Verstrepen werd gisteren zelfs de onbesproken, maar uiteinde- wel verantwoordelijke minister Van de Broek ingezet. Met zijn anwezigheid tijdens de debatten gaf hij duidelijk te kennen dat m?1 ®yentueel heenzenden van Van der Linden, ook zou beteke nen h 2iin P°sitie ter discussie zou komen te staan. En wie bin- Wn dl h CDA of WD dudt deze zwaargewicht - die algemeen ren escPouwd a's de.kroonprins van het CDA - weg te stu- ög krampachtige poging om het politieke leven van Van der Lin- fenrr rekken' Past overigens in de slechte traditie die de Neder- kinrn po'itiek de laatste jaren heeft opgebouwd. Falende be- lno5 ®n we'9eren zelf °Pte stappen en worden door de rege- fiest d'e voor a"es de eenhe'd wil bewaren - niet weg- jje,'Uurct' Dat de betreffende bewindsman de resterende kabi- -periode als 'aangeschoten wild' verder moet, wordt op de r°P toe genomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Van onze verslaggever ALMERE - Het Incest Cri sisteam van Almere, dat al langer bestond, heeft zich onmiddellijk volledig op de opvang van en hulpverle ning aan kinderen en ouders geworpen. Er zitten vertegenwoordigers van politie, reclassering, Raad voor de Kinderbescherming, jongerenopvang, huisartsen en andere gezondheidswerkers. Ook het RIAGG is bij de hulp verlening betrokken. Woordvoerster Wansink van het team wil niets kwijt over de psychische toestand van kinde ren of ouders. „Om de hulpver lening niet in gevaar te bren gen doen we daarover geen mededelingen. Ik kan wel zeg gen dat we de boel goed in de peiling hebben, in die zin dat we veel overleggen. We hebben veel contact met deskundigen". Vorige week woensdag kwam de eerste melding van ontucht binnen. Het ging om twee kinderen die voor licha melijke klachten bij de ver trouwensarts voor kindermis handeling waren geweest. De klachten werden geconstateerd nadat de kinderen een nacht in het huis van de man gelogeerd hadden. De arts vermoedde on tucht en raadde de ouders aan naar de politie te gaan. Deze hield de zaak voor zich, maar kreeg de dagen daarop veel an dere meldingen binnen. Woordvoerder Van Mame ren: „De ouders zien elkaar bij de peuterzalen en kleuterscho len en je weet hoe dat gaat: 'Heb je het al gehoord van die en die?'. Dat spreekt zich gauw rond en zo hebben ook andere ouders contact gezocht met de politie. We hebben afgelopen dinsdag besloten een persbe richt uit te geven om de Alme- renaren de gelegenheid te ge ven in huiselijke kring erover te praten en in contact te tre den met de politie. We hopen dat dit bericht de drempel voor de overige ouders verlaagt, maar de hulpverlening niet verstoort. Geen geheimhou ding, maar een soort tussen weg". De ouders van de slachtof fertjes willen niet met de me dia in contact treden. „Ze wil len wel erover praten, maar met mensen die ze zelf hebben gekozen", zegt Van Mameren. Het huis van de dader, op nog geen tweehonderd meter van het politiebureau van Al mere, is in de nacht van dins dag op woensdag door onbe kenden met rode verf beklad. Met grote rode letters staat er WAAROM? op het raam van het rijtjeshuis. Aan de achter kant is een ruit ingegooid. Een straatbewoonster ver telt: „Er is vooral na de bijeen komst op het politiebureau dinsdagmiddag heel veel woede losgebarsten tegen de man". De buurtbewoners zijn wel iswaar zwaar geschokt door de gebeurtenissen, maar tonen zich niet echt verbaasd. Een van hen vertelt: „Vorig jaar ging het gerucht dat hij een van zijn eigen kinderen had misbruikt. Toen kwam zijn vrouw in de buurt vertellen dat ze bij de politie aangifte had den gedaan van laster en dat het RIAGG het kind had on derzocht en niets had gevon den. Nu blijkt dat er helemaal geen onderzoek naar de kinde ren is geweest". De man was van beroep ta xichauffeur. De laatste ander half jaar reed hij met een taxi busje kinderen naar school. Omdat de man in zijn eigen huis minstens eenmaal ontucht heeft gepleegd met kinderen, denken veel mensen dat zijn vrouw van zijn praktijken wist, vertelt een buurtbewoon ster. „Daarom richt de agressie zich nu ook tegen de echtgeno te. Ze is met haar twee kinde ren, van twee en vijf jaar, on dergedoken. En mocht die vent vrijkomen, dan kan hij zich maar beter niet meer laten zien hier, want hij wordt gelyncht", zegt ze. Een andere straatbewoon- ster, met twee jonge kinderen, vertelt: „Ik heb nooit veel con tact met de buren, en ik wist niets van die man. Maar de avond van zijn aanhouding kwam er een mij onbekende vrouw aan de deur die zei dat de kinderen verkracht waren. Ik heb ze toen goed onderzocht, maar ik merkte niets aan ze. Ze zijn gewoon vrolijk en speels." Zeven politieagenten zijn in geschakeld bij het onderzoek. Van hen zijn er twee 'geleend' van de gemeentepolitie Utrecht. De meeste van de agenten zijn vrouwen. Van Mameren: „De praktijk heeft uitgewezen dat vrouwelijke agenten er om de een of andere reden beter in slagen een band met kinderen op te bouwen". Overleg met politie en hulp verlening in Oude Pekela, waar een jaar geleden melding werd gemaakt van ontucht met zeker zeventig kinderen, is er niet geweest. Volgens van Ma meren is er geen relatie met de Groninger zaak. „Er zijn geen overeenkomsten. In het Al- meerse geval gaat het om puur lichamelijke ontucht, er zijn geen aanwijzigingen dat er kinderporno mee gemoeid is." Aan het eind van het onder zoek zal het Openbaar Ministe rie in Zwolle volledige opening van zaken geven. JX €7 V5 Het nieuwe paspoort komt niet voor begin mei. Makers en be zwaarmakers gaan nog eens rond de tafel zitten om alsnog een fraudebestendig paspoort in elkaar te steken. Onvermogen kent geen grenzen, dus wellicht is het nog niet eens zo erg dat het geen pas geeft. Het bedrijf dat de paspoorten moet vervaardigen, kan zich beter herdopen in handi-KEP. En misschien moeten we speciaal voor staatssecretaris Van der Linden onze wapenspreuk wel veranderen in 'Je documentien- drai'. Die staatssecretaris praat met Limburgse tongval, een soort vals plat. Het is niet te imiteren, al kom je het wel eens te gen in 'grappige' tv-programma's: tiet veur 'un paske. Ont- sloan Ruud. Ondertussen belanden wij gewone Nederlanders zo langzamer hand in een identiteitscrisis. Paspoorten deugen niet, bankpas- jes zijn makkelijk na te maken en de PIN-code blijkt een was sen neus. Ieder snotpin kan 'm zo namaken. Zijn wij nog wel wie we zijn? Geeft iemand anders zich voor ons uit of doen wij ons anders voor dan we zijn? Ik weet het zo langzamerhand niet meer. We hebben onderhand een paar PIN-bull terriers nodig die zich eens stevig vastbijten in deze materie. Maar ja die valse pitbulls hebben weer valse dierenpaspoor- ten, zo leg 't nou eenmaal in dit land. MERIJN ZAANDAM (ANP) - Een Zaandammer heeft in zijn achtertuin bij het spitten de rechtervoet van een mens gevonden. Hij waarschuwde de politie, die de voet woensdag per surveillan cewagen naar het gerechtelijk laboratorium te Rijswijk zal brengen. De voet moet al langere tijd in de tuin van de Zaan dammer hebben gelegen. Op de plaats van de achtertuin stond vroeger een deel van het voormalige Johannesziekenhuis van Zaandam, dat anderhalf jaar geleden werd afgebroken. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil van minister Nijpels (Mi lieu) opheldering over de gifbelt in Alphen aan de Rijn. In een besloten vergadering heeft de Kamer de minister gevraagd alle aspecten van de rol die het ministerie tot nu toe heef gespeeld, vast te leggen. Nijpels heeft beloofd de gevraagde gegevens volgende week aan de Kamer te sturen. De fracties willen weten hoelang het ministerie op de hoogte was van de gifdumpingen in Alphen. Nijpels zal ook moeten uitleggen welke procedure het ministe rie heeft gevolgd om de waarheid omtrent de dumpingen boven tafel te krijgen. Het Openbaar Ministerie wil de maximum gevangenisstraf voor illegaal storten verhogen van twee naar zes jaar. Dat zei gisteren de Haagse officier van justitie, mr. Schelfhout, die het strafrechtelijk onderzoek naar de handel en wandel van trans porteur Kemp leidt. Kemp stortte afval in Alphen. HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Haarlem ziet er definitief vanaf de 31-jarige man te vervolgen, die rond de jaarwisseling een week vastzat vanwege mogelijke betrokken heid bij de voorbereiding van de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Er is 'onvoldoende aanwijzing' voor schuld, zo is de man nu officieel meegedeeld. Zijn advocaat, H. Brander, overweegt nu een schadevergoeding, zowel materieel als immaterieel te eisen. DEN HAAG (ANP) - In 1987 zijn 1.485 mensen in het verkeer om het leven gekomen tegen 1.529 in 1986. Dat is een daling van 2,9 procent (44 slachtoffers). Deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft Economische Zaken woensdag gepubliceerd.Het aantal gewonden dat naar een ziekenhuis moest daalde van 14.704 naar 13.959, vijf procent minder dan in 1986. Ook het aantal ongelukken waarbij doden en gewonden vielen nam af. Het waren er 42.655 tegen 43.581 in 1986. DEN HAAG (ANP) - Er blijft in ieder geval één Nederlandse mijnenjager in de Perzische Golf. De mijnenjager Urk wordt met bemanning in gereedheid gebracht ter vervanging van de mijnenjagers Hellevoetsluis en Maassluis die in juni van de Golf naar huis terugkeren voor onderhoud. Of het bij die ene mijnenjager blijft, valt voorshands niet met zekerheid te zeggen. GEERTRUIDENBERG/ ROTTERDAM (ANP) - Asea Brown Boveri BV (ABB), de Nederlandse tak van het door fusie van het Zweedse Asea en Zwitserse Brown Boveri ontstane con cern, heeft de eerste grote order binnen. De onderneming maakte gisteren bekend de stoomturbine-ge nerator installatie voor de nieuw te bouwen met kolen ge stookte electriciteitscentrale Amer 9 in Geertruidenberg te zul len leveren.Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van onge veer 200 miljoen. De installatie zal uiterlijk medio 1993 bijdragen aan de stroom voorziening in ons land. ABB heeft voor deze order samenwerkingscontracten afgeslo ten met de licentienemers RDM te Rotterdam, De Schelde te Vlissingen en Holec te Ridderkerk. Ongeveer 60 procent van de opdrachten wordt uitgevoerd door Nederlandse bedrijven en dat betekent ongeveq» een miljoen 'mensuren' werk in ons land. DEN HAAG - De Surinaamse regering heeft gisteren ijlings besloten om alle Nederlandse journalisten die minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek willen vergezellen op diens bezoek, komende week, aan Suriname, alsnog in het land toe te laten. Eerder deze week hadden twee verslaggevers te horen gekre gen van de Surinaamse ambassade in Den Haag dat Parama ribo hen een visum had geweigerd. Een aantal anderen had nog steeds geen antwoord gekregen op de visum-aanvraag. DEN HAAG (ANP) - De meeste bedrijven met veel werkgele genheid voor jongeren verwachten weinig gunstige effecten van de door het kabinet voorgestelde verlaging van het mini- mum-jeugdloon. Het kabinet meent te weten dat met deze maatregel de werk loosheid onder jongeren met circa 10.000 zal afnemen. Veel be drijven twijfelen daar echter aan. Voor het Ahold-concern, met ruim 20.000 jongeren onder de 23 jaar de grootste werkgever van jeugdigen in ons land, is het ef fect van de maatregel nihil. Het bedrijf heeft zijn eigen loon- structuur en houdt volgens een woordvoerder nauwelijks of geen rekening met wettelijk vastgestelde minimum(jeugd)lo- nen. De voorgestelde maatregel is volgens de woordvoerder meer bedoeld om de kosten van de sociale zekerheid te druk ken: de bijstand is tenslotte aan het minimumloon gekoppeld.

de Stem | 1988 | | pagina 3