POLITIERAPPORT STERRENWACHT AL MAANDEN BEZIG MET GROTE EXPO WE STEM Nieuw kantoor VVV Breskens open Wandelen en fietsen voor de vastenactie Mogelijk meer zenders op kabel in Hontenisse ÏTÏ r=s ïr=jrc^ I Miljarden sterren j Hontenisse overweegt 'adopteren' kinderen PLAATSELIJK NIEUWS pflSTEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 24 MAART 1988 T22 v.p. «port Marokko HOEVEN - Wereldbollen maken is niet moeilijk, pja twee of drie stuks heb je de slag te pakken en daarna wordt elke globe een routineklus. Voor een realistische sterrenkaart gebruik je een foef je; talloze plastic koffiebekertjes met een gaatje in de bodem. I Piepschuim Reuze-loep OP VOORSTEL W. GELDERLAND 5IRE, p/a Stephenson ïTERMEER. Sluit een bij. Dan krijgt u he< i' thuisgestuurd. Ophokgebod postduiven Aanhouding Inbraak De Klinge St.-Jansteen Koewacht Kloosterzande Raadslid boos op bewoners Cloosterstraat Info-avond riolering PZEM niet erg scheutig met aansluitingen op aardgas OLIVETTI ET 109 uw oude schrijfmachine is 500.- waard 4 ulieren jubileum, receptie, jving, overwinning, am, openbare dank, ag best eens in de ia familieberichten, lur hoeft het niet te sten een tientje), i 2,00. Eén grote oor het plaatsen van t ëen formaat van 35 14,05 toeslag, anvraag. Bij niet- 4,00 adm.kosten niet geretourneerd, if uw tekst 2 dagen van onze kantoren, tuurt u eveneens 2 laar Postbus 3229, lijke opgaven worden srd indien naam en ik indien uw betaling luden ons het recht gaaf van redenen te en. ten bereiken over de t de uitgever zich het 'an de opdrachtgever geven. snieuws m op donderdag. Tjen zijn r. Wij red- De globemaker van Hoeven Arrondissementsrechtbank 1988 is onder curatele se- isabeth Groosman, verbïj- f no. 50, (Huize "De Ster- eonardus Johannes Maria 24 EX Sluis, aan het Bol- en van Louise Catherine te Netterden, gemeente erdensestraat 24, tot toe- r. J.J. Brugge, Procureur, •ugge Buflet Advocaten istbus 14,4500 AA ostburg. 2e lijst: 5.500 kg en of dan 5.500 kg. Prijs: B.R. onderzoek poor Cees Maas Frans Reij van de sterrenwacht in Hoeven draait voor een wereldbollere of een sterrenkaart zijn hand niet meer om. I samen met drie collega's is hij al maanden in de weer om het materiaal te maken voor de grote tweejaarlijkse tentoon stelling 'Het ruimteschip Aar de' die in mei klaar moet zijn. I Alle tentoonstellingsspullen worden door de sterrenwacht met de hand gemaakt. Piete peuterig gezaagd of gevormd en met penseeltjes of kleine verfspuitjes van kleuren voor zien. En omdat het hier gaat om de grootste expo die de sterren- i wacht ooit binnenskamers heeft gehad, is het drukker dan I ooit tevoren in de vele kan tjes van het sterrenwacht- 1 complex. „We moeten behoor- j lijk aanpoten om alles op tijd klaar te krijgen", zegt Rey. Voor de vele globes en model- len van planeten die nodig zijn, hebben de mannen een slimme truc. De ondergrond wordt ge- I vormd door bollen tempex, die in die vorm en in alle maten te koop zijn. Met een diaprojector I wordt op het witte materiaal I een wereldkaart geprojecteerd, j waarna het overschilderen, een minitieus werkje, kan begin- 1 nen. De grote hobby van Reij, kunstschilderen, komt daarbij 1 te pas. „Met een fijn pen- 1 seelfje schilder ik in zwart de contouren van de continenten en ais dat klaar is vul ik de kleurplaat in felle kleuren in." 1 Alles in latex-muurverf. Zo I wordt een bol piepschuim een ibe. Reij maakt ze zo groot een pompoen, maar ook zo I klein als een stuiter. i sterrenkaart is een ander vernaai, liet heelal telt miljar den en miljarden sterren, die allemaal hun eigen plaats en grootte hebben. Als ondergrond wordt een groot blauw paneel gebruikt. Reij heeft voor elke grotere ster (de hele kleintjes zet hij er in serie op met pen- seeltipjes) een ander plastic koffiebekertje. In de bodem zit een gaatje dat precies corres pondeert met de omvang die de ster straks op de kaart moet hebben. Reij pakt uit de tientallen koffiebekertjes op zijn tafeltje de mal die hij hebben moet, richt de beker met de bodem vooruit op de kaart, loert door het gaatje of de ster op de juiste plaats komt en brengt vervol gens een heel kleine verfspuit in het bekertje. Een druk op de knop en een fijn straaltje mar keert de ster in juiste omvang. Behalve de globes, de planeet modellen en de sterrenkaarten, schilderen de medewerkers wereldkaarten op platte per- spex-schijven en vergt het aanbrengen van allerlei ver klarende teksten op platen ook het nodige werk. Het pronkstuk van deze eer ste geheel door bedrijven ge sponsorde tentoonstelling, is een reusachtige loep. Dat wordt een houten cirkel met daarin een kaart van het heelal. Ge probeerd wordt om er een dek sel van kunstglas op te maken om het zo goed mogelijk te la ten lijken. Het is echter nog niet zeker of die enorme schijf perspex uit het budget van tienduizend gulden bekostigd kan worden. Voor Frans Rey is het maken van een wereldbol een routineklus. m Ilill ■ppi I Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De I gemeente Hontenisse zal er mogelijk toe overgaan om enkele kinderen in de derde I wereld financieel te adopte ren, in het kader van het I Forster Parents Plan. dergelijk initiatief werd I tijdens de gemeenteraadsver- I gadering gelanceerd door W. I Gelderland (Lijst L. Mangnus). I Dit naar aanleiding van het |feit dat de gemeente Dode- I waard een dergelijk besluit I heeft genomen. Daar adopteert Imen een viertal kinderen. Gel- I teland zei te weten dat in de gemeente Hontenisse nogal wat inwoners zelf al meedoen aan het Forster Parents Plan. Hij Jachtte het dan ook een goede jzaak als van gemeentewege l°ok actie zou worden onderno- Pen. Omdat Hontenisse een [stuk kleiner is dan Dode- Waardsuggereerde Gelderland [om bijvoorbeeld twee kinderen nnancieel te adopteren. Wethouder P. Mangnus [Nen lijst) meende dat de ge rente zoiets niet moet doen. ™t Forster Parents Plan is aü i .OOR ZUiriWFST NEDERLAND 4 .in/ in samenwerking Kantoren Jerneuzen, Hulst en Goes, j™ressen en telefoon- lemmers op pagina 2. Openingstijden: "■30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie J^neuzen: Rein van der ™m(editie-chef), Romain ™iDamme, Frank Deij, onny van Gremberghe, ™nald Verstraten, Cor de °er (foto), Ton Koomen sport). '°es: Jan Jansen, eist: Eugène Verstraeten, °eP Trommelen. Advertentie-exploitatie L^cteur Zeeland: [^ne. Drive,el. 01150- eigenlijk een privé-zaak", stelde hij. P. Kindt (lijst A. Roctus) zei het idee van finan ciële adoptie op zich iets moois te vinden, maar wilde over een dergelijk initiatief toch wel wat meer informatie. Op voor stel van burgemeester A. Kes- sen werd besloten over de zaak eerst advies in te winnen bij de welzij nscommissie. Daarna komt het nog een keer terug in de gemeenteraad. Van onze correspondent TERNEUZEN - In heel de provincie Zeeland is van maadag 11 april tot en met 27 mei een ophokgebod voor postduiven van kracht. Dit om te voorkomen dat de dieren schade aanrichten aan land- en tuinbouwge- wassen. Het gebod geldt in genoemde periode elke dag van 10 tot 17 uur. Postduiven die zich tijdens deze periode en vermelde turen toch op de velden bevinden, lo pen een grote kans ten offer te vallen aan maatregelen die noodzakelijkerwijs getroffen zullen worden tér bestrijding van wilde en verwilderde dui ven. Het ophokgebod geldt niet op zondagen, met het oog op die dagen te houden wedvluchten en evenmin op de zaterdagen in de maand mei. Voorzitter Boomert stelt de computer in werking en opent zo het vernieuwde VW- kantoor. - fotowimkooyman Van onze verslaggever BRESKENS - De voorzit ter van de VW-Breskens, A. Boomert, opende giste ren het vernieuwde onder komen van de vereniging voor het vreemdelingen verkeer in Breskens. Hij deed dit door de computer in werking te stellen, waarna een kuiken de boodschap 'een nieuwe lente, een nieuw jasje' overbracht. Het VW-kantoor in Bres kens is de afgelopen maanden flink onderhanden genomen. Het complete interieur werd vervangen. Er verscheen een nieuwe, langere balie en ook werd de telefooncentrale ver nieuwd. De verbouwing werd gro tendeels in eigen beheer uit gevoerd, waardoor de kosten tot een minimum beperkt ble ven. „Niettemin hebben we een eerste stap gezet naar een verdere professionalisering van onze dienstverlening," zo stelde VW-secretaris A. van Grieken woensdag. De verbouw van het Bres- kense kantoor moet ook bin nen het kader van de profes sionalisering bekeken wor den. „Het beleid is er op ge richt om aan de voor- en ach terdeur van West-Zeeuwsch- Vlaanderen goed geoutil leerde info-posten te hebben. Die hebben we nu ook. De VW's in Nieuwvliet en Groede hebben we nu ook in huis. De posten van deze zelf standige verenigingen wor den dit seizoen gewoon fol- derposten," aldus Van Grie ken. De computer in Breskens is aangesloten op het computer bestand van de Zeeuwse WV in Middelburg. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft de 33-jarige M. van B. uit die plaats aangehouden verdacht van enkele inbraken in wo ningen in de Scheldestad. B. bekende er drie. Na verhoor is de man overgedragen aan de rijkspolitie te Hulst, die ook nog een appeltje met hem had te schillen, inzake een in braak in Hulst. KOEWACHT - In de loop van dinsdagmiddag of -avond werd ingebroken in een tuin huisje aan de Vlasstraat te Koewacht Men forceerde de achterdeur en nam een ket tingzaag mee. Eigenaar B. uit Koewacht deed hiervan giste ren aangifte bij de rijkpolitie te Axel. 1. J. van Vlierbergen, Graauw 3944 punten; 2. mevrouw Bos- Sikkelerus 3184, 3. mevoruw Van Bellen 2624, 4. T. van Troost 2350, allen Klooster- zande; 5. H. Jonkheym 2230; pijp: N. van Bellen 1766 pun ten. VOLKSCROSS - In het bos rijke gebied van de Waterlei ding Maatschappij wordt zondag 27 maart voor de der tiende keer een volkscross ge-, houden. De organisatie is in handen van Omnisport. De start is om 13.30 uur voor de kleinsten. Daarne volgen de benjamins en de pupillen. Om 15.00 uur wordt begonnen met Joggin, met keuze uit de af standen twee, vier of zes kilo meter. KAARTING - In gemeen schapshuis De Warande werd een kaaring gehouden in jo keren waaraan zestien perso- 7 nen deelnamen. Uitslag: 1. ZiUlflaorpe mevrouw Jongezoon, Hulst; 2. de heer Mens, Hulst; 3. me vrouw Van Goethem, St.- TONEEL - Op zaterdag 26 maart geeft de KPJ van Koe wacht een toneelvoorstelling van twee eenakters, 'Stoei- poes gevraagd' en 'Moorkop pen en gerookte paling'. Aan vang 20.00 uur in de Vla schaard. Jansteen. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Vogel hield de eerste hengel wedstrijd van het seizoen. Er werd gevist aan de Wilhelmus in de Schelde en er waren 38 vis sers komen opdagen. Uitslag: OUD PAPIER - De volleybal vereniging De Sterre uit Zuiddorpe haalt zaterdag 26 maart geen oud papier op. De vereniging heeft besloten het ophalen van oud papier voor taan te beperken tot een keer in de twee maanden. De eerstvolgende keer is op 23 april, omdat de laatste zater dag van de maand gelijk valt met koniginnedag. - foto de stem ben steffen Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het Hontenisser raadslid C. Roctus heeft tijdens de raadsvergadering zijn mis noegen uitgesproken over uitlatingen die door bewo ners van de Cloosterstraat zijn gedaan aan het adres van burgemeester A. Kes- sen. Die beweerden naar aanleiding van de perikelen rond het uit breidingsplan 't Laantje dat Kessen meer oog zou hebben voor toekomstige inwoners en niet voor de eigen burgers. „Daar wil onze fractie zich met klem van distantiëren", stelde Roctus. „Vanaf de eerste dag dat hij hier in Hontenisse kwam, heeft de burgemeester zich met ongekend enthou siasme ingezet voor de ge meente en haar inwoners". Be zwaren tegen 't Laantje, aldus Roctus nog, hadden de omwo nenden maar eerder bekend moeten maken tijdens een hoorzitting over het plannetje. Roctus meende verder dat volksdichter Free van de Schoofkas de plank flink heeft misgeslagen in zijn gedicht 'Die ligt'er uit peis'k'. „Burgemees ter", sprak het raadslid, „bij ons ligt u er nog lang niet uit". Van onze verslaggever HULST - De werkgroep vastenactie van de St. Willi- brordusparochie te Hulst houdt zaterdag een aantal activiteiten waarbij de kin deren letterlijk in beweging komen voor de vastenactie. Om 10.00 uur is er een wandel tocht voor de jongere kinderen. Het vertrek is bij de molen op de stadswallen. Bij de molen kunnen de kinderen ook hun kleurplaat inleveren en het in schrijfgeld (een rijksdaalder) betalen. Na afloop is er warme chocomel en worden ook de prijzen voor de mooiste kleur platen uitgereikt. 's Middags heeft de bekende fiets-in plaats. Tientallen kin deren zullen vanaf 13.30 uur bij 't Jagertje vertrekken voor een fietstocht van ongeveer 25 kilo meter. Bij slecht weer wordt de route ingekort. Op de pauze plaats krijgen de kinderen li monade en een koek en na af loop wacht hen een kop dam pende soep. Doordat de kinderen voor deze fietstocht sponsors hebben gezocht, wordt er geld bij elk aar gebracht voor de vastenac- Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De inwoners van Walsoorden kunnen maandag 28 maart alles te weten komen over de op til zijn reconstructie van de riolering in het dorp. In het gemeentehuis te Kloos terzande wordt dan een infor matie-avond gehouden, die om 19.00 uur begint. Binnenkort krijgt de ge meenteraad een voorstel op het bordje om het benodigde geld beschikbaar te stellen voor de reconstructie van de Walsoor- densestraat. Dit karwei wil de gemeente nog dit jaar ter hand nemen. tie. In de week voor Pasen volgt dan nog een huis-aan-huis col lecte in Hulst. Aan het eind van die week kan dan de balans worden opgemaakt en zal be kend zijn hoeveel geld er in in gezameld voor pater Swinne in Colombia en voor de landelijke bisschoppelij ke vastenactie. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Hontenisser inwoners van zogenaamde onrendabele gebieden die nog niet op het aardgas zijn aangesloten, hoeven daar de komende paar jaar ook niet op te re kenen. Dat blijkt uit informatie die wethouder J. Joossen van de PZEM heeft gekregen. „De vol gende ronde van aardgasaan sluitingen is pas weer in 1992", aldus Joossen tijdens de raads vergadering, naar aanleiding van vragen door B. Pauwels (CDA). Het nieuws wekte enig onge noegen bij L. Mangnus (eigen lijst), die al herhaaldelijk heeft gehamerd op het aansluiten van woningen in onrendabele gebieden. „Als we het van de PZEM moeten laten afhangen, zit iedereen over twintig jaar nog niet op het gas", stelde hij. Volgens Mangnus moet de ge meente zelf stappen onderne men om aansluiting te bewerk stellingen. Burgemeester A. Kessen wees erop dat het aan B en W niet ligt. „Wij dringen voortdurend bij de PZEM aan". In de huidige ronde van aardgasaansluitingen worden overigens nog tien woningen in Hontenisse meegenomen. Het gaat om woningen aan de Hengstdijksestraat en de Hengstdijkse kerkstraat. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse krijgt de mogelijkheid nog meer zenders op het aan te leggen kabelnet te krijgen, dan het toch al omvangrijke pakket dat eerst in het vooruitzicht was gesteld. Wethouder J. Joossen deelde dat gisteravond mee tijdens de raadsvergadering. De kabelmaatschappij Inter- cia wil het toekomstige Honte nisser kabelnet aansluiten op dat van Zaamslag. Dat bete kent dat er ook drie Duitse en de twee Engelse BBC-zenders kunnen worden doorgegeven. Die zaten tot nu toe niet in het aangeboden pakket. Volgens burgemeester A. Kessen heeft de kabelmaat schappij er wel meteen aan toegevoegd dat een en ander wel een hoger abonnementsta rief met zich mee zal brengen. Gedacht wordt om ongeveer 1,50 gulden, waardoor aanslui ting zo'n negentien gulden per maand zou kosten. De ge meente is overigens vrij om die extra zenders er wel of niet bij te nemen. Nadat de zaak bestu deerd is zal de gemeenteraad uiteindelijk de knoop moeten doorhakken. De aanleg van het Hontenis ser kabelnet, dat voorlopig al leen gerealiseerd wordt in Kloosterzande, Hengstdijk en Vogelwaarde, heeft overigens de nodige vertraging opgelo pen. Eerst zou in april de eerste spade de grond in gaan, maar door met name een directeurs- wisseling bij de kabelmaat schappij en nog wat andere pe rikelen is dat niet mogelijk. Nu wordt uitgegaan van juni. Infodatec Nederland B.V. kantoor, magazijn en technische dienst showroom en software afdeling Verrijn Stuartweg 24 4462 GE Goes Bij aanschaf van een kantoorsch rijf mach i ne normale prijs1914.- Inruil500.- totaal1414.- Prijzen excl. btw. BEL 01100-32000

de Stem | 1988 | | pagina 17