Zeeuws pop-plan niet voldoende ROND PASEN AFRONDING YAN 'CONSTRUCTIEF GESPREK' IKS. Biervliet al in ban van Geuzenfeesten Middenstand: Parkeerplan deugt niet FONSv. DORST b.v. •KVOLGD... popoverleg reageert gemengd op subsidieplan gs: x)stburgse wethouder: 'Cadzand verjaagt de toeristen door Drukkerijen dumpen jaarlijks tonnen aan chemisch afval Zeeuw vast voor stelen honderden beha's uit winkels Bergen op Zoom Dorpsraad Nieuw-Namen moet aan het werk om kabel-tv te realiseren eel te hoge prijzen' hulster winkeliers zun ontevreden over opzet b en w-. AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Ettensebaan - Breda n-Tel076-224031 sen 030-880391 Middelburg - h. Lee man, samensteller van de vorig jaar september door Zeeuwse Culturele Raad verschenen Nota Popmu- zjelv in Zeeland, reageert met gemengde gevoelens op tijdelijke subsidieplan- nen van Gedeputeerde Sta ten voor de provinciale pop muziek. T27 IdEN HAAG/MIDDELBURG - Rekenmeesters Ivan Rijk en provincie zetten het plussen en min nen rond de Westerschelde Oeververbinding (WOV) onverdroten voort. Rond Pasen moeten 'hun sommetjes op dezelfde bedragen uitkomen. Achterbannen [Kloof Rekensommen DONDERDAG 24 MAART 1988 ONDERZOEK MILIEU-INSPECTIE: Toezicht Overtredingen 'INTERESSE NOG ONVOLDOENDE' Werving Verrekening DE STEM VAN ZEELAND 222 3-1988 of zolang de voorraad strekt ÉR. Van onze verslaggever Aan de ene kant ben ik blij dat éi een soort van erkenning van ie pop uit spreekt, aan de an- dere kant vind ik het plan niet voldoende", zegt hij. GS maakten gisteren het voornemen bekend het optre den van bands in de provincie te stimuleren. Als eenmaal is bereikt dat de popmuziek niet langer in een achterstandsposi tie zit ten opzichte van andere cultuuruitingen, vervalt de steun van GS. Datzelfde geldt voor extra subsidies die het muziekonderwijs in de gele genheid moeten brengen extra deskundigheid in huis te halen. GS reageren met de plannen op de nota van Leeman. In het algemeen zijn GS na melijk van mening, dat de pop muziek een van de vele onder delen van het culturele leven is. Daarom moet ze dezelfde waardering krijgen. Promotie, boeking en presentatie is daarom geen provinciale ver antwoordelijkheid, laten GS aan de Culturele Raad weten; het gaat immers om werk zaamheden met een commer cieel karakter. Leeman stelt dat GS de 'rode draad' die door de nota loopt missen. „Die rode draad is dat wij vinden dat de ondersteu ning van de pop op het gebied van de infra-structuur, het mogelijk maken van optredens en cursussen die de kwaliteit verbeteren tot de taken van de provincie behoren". Uit het plan van GS blijkt volgens hem geen echt doel voor de toe komst. Er staat bijvoorbeeld niet in wanneer duidelijk is dat de 'achterstand' van de pop verleden tijd is. „En in de nota stond een concrete strategie voor het opkrikken van de pop muziek in Zeeland", zegt hij. „Ik heb ook een beetje het idee dat GS de kool en de geit willen sparen. Ze zeggen: er zijn zoveel onderdelen van de cultuur dat we ook niet goed weten waar we geld aan moe ten geven. Dan laten we dat wel afhangen van het moment waarop er iets nodig lijkt te zijn. Maar GS moeten een af weging maken en zich niet ver schuilen". Weer rekenen naar de WOY CfTROËN AX IITRE proefrit bij uw Citroen c voor u de ideale auto g mogelijk. I Van onze verslaggever Dan denken GS van Zeeland en minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat echt zaken te kunnen doen over jhet project, en kunnen de onderhandelingen met de kan- 'didaat-bouwers beginnen. Die afspraak was gisteren het (resultaat van een gesprek dat ens beide partijen 'con- j structiefverliep. De minister t na afloop weten dat ze nog (altijd veel ziet in de WOV en [gedeputeerde R. Barbé keerde 'alleen maar optimistischer te rug uit Den Haag. Hij demon streerde dat ook met de aan- I kondiging dat GS nu de tracé- i gaan opstellen, een be- I langrijke stap in de planologi sche voorbereiding van de aan leg. 076-710449 323-15850/16184 11650-36666 01150-81000 o heeft nu nog meer bijzondere srs witte wielploten achter ende veiligheidssierplaat tussen denconsole -* sportstuur *spe- zwarte raamlijst *opbergvok cker van binnenuit te openen lop rechter buitenspiegel portieve striping. Deze Bianco ruim f 2.100,-. Maar omdat het oor f 1.300,-minder. De Charade 5 versnellingen of als volauto- cen, want de voorraad is beperkt, anco: Tijdelijk v.a.f 17.999,- Barbé moeten beide Ipartijen voor Pasen met de re kensommen 'terug naar hun achterbannen', hijzelf naar het college van GS, de minister naar het kabinet, of althans en kele leden daarvan. IDat duidt erop dat er beweging jzit in zowel de rijksbijdrage als die van de provincie aan de |W0V. De minister maakte on bekend jaarlijks dertig jmiljoen gulden over te hebben voor de brug/tunnel, de bij- jdrage van de provincie staat al enige tijd vast op vier miljoen jperjaar. Die bedragen schiepen een moeilijk te overbruggen kloof [van vier miljoen gulden per |iaar met de offertes van de andidaat-bouwers, de Tol- |brug Exploitatiemaatschappij '~BM) en de Exploitatiemaat- ■nappij Westerschelde (EW). Beide maatschappijen gin- in hun oorspronkelijke (aanbieding uit van een rijks- jbijdrage van 34 miljoen gulden, "uiddels liggen twee aange- iste offertes op tafel, maar »k daarmee is het verschil van "ier miljoen niet meteen weg gemoffeld. Ben bijkomend probleem is dat er nog geen kant en klare oplossing is bedacht voor op heffing van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD), die ruim honderd miljoen guiden gaat kosten. Ook dat bedrag drukt op de exploitatie van de WOV. Over een definitieve keuze voor een brug of een tunnel is volgens hem gisteren maar zij delings gesproken. „Ook die keuze is afhankelijk van de re kensommen en daarin spelen de aangepaste aanbiedingen natuurlijk een rol. Ik moet zeg gen dat de kandidaat-bouwers er niet onaardig over meege dacht hebben." De keuze voor brug of tunnel hangt nauw sa men met die voor de bouwer, en voor het tracé. Bruggenbouwer TBM heeft duidelijk te ver staan gegeven de vaste oever verbinding alleen oostelijk van Terneuzen te kunnen aanleg gen. EW, geporteerd voor een brug-tunnel, ziet nog wel mo gelijkheden om naar het wes ten op te schuiven, zij het dat dat duurder uitvalt dan een oostelijk tracé. TBM paste de offerte al eind vorige maand aan aan de la gere rijksbijdrage, de nieuwe berekeningen van EW vielen pas deze week in de bus. Uit concurrentie-overwegingen weigeren de maatschappijen daarover mededelingen te doen. In de tracé-nota, die nu in de pen zit, zullen GS ondubbelzin nig moeten kiezen voor een tra cé, en daarvan alle voor- en na delen opsommen. De milieu-ef fecten zijn er een onderdeel van. „Maar ook de maatschap pelijke gevolgen, wat het so ciaal-economisch gezien te weeg brengt; een heel brede opzet," aldus Barbé. Het is nog niet te zien, maar dit moet een vissersschip worden. Driewegen heeft nog zat te doen. FOTO'S WIMKOOYMAN Van onze verslaggever BIERVLIET - De bevolking van Biervliet is nu al in de ban van Geuzenfeesten die 12,13 en 14 mei in het dorp worden gehouden. Er wordt momenteel bijna massaal gewerkt aan de voorbereiding voor het derde lustrum van de Geuzenfeesten. Het feest, dat in 1973 voor het eerst is gehouden, duurt zoals bij elk lustrum drie da gen. De tussenliggende jaren trekt Biervliet er een dag voor uit. Biervliet is in tien verschillende wijken ingedeeld. Elke wijk bouwt momenteel aan een of meer wagens voor de grote op tocht op donderdag 12 mei. Elke wijk maakt een wagen waarop een bepaald ambacht wordt uitgebeeld. Zo zorgt de Braakmanlaan en omgeving voor een bierkar. Driewegen toont zich erg actief door met meerdere beroepen te werken. Driewegen besteedt tijdens de Geuzefeesten onder meer aan dacht aan de visserij en de gareelmakerij. Van de bewoners wordt verwacht dat ze die dagen in Mid deleeuwse kledij rondlopen. Piet Kornelis uit Driewegen werkt al volop aan de wa gen, die tijdens de optocht een gareelmakerij zal moeten voorstellen. 'STBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse kustplaatsjes en name Cadzand-Bad zijn volgens de Oostburgse re- eatiewethouder J. de Vries 'veel te duur'. Vries is van mening dat de na een opmerking van commis- 'dzandse ondernemers de sielid A. de Nijs over de ver wisten met hun hoge prijzen gewoon wegjagen'. Hij vindt r® °°k dat de ondernemers pamerüijk moeten trachten prijzen op een lager peil njgen. j,«houder De Vries sprak j?etls de vergadering van de U^ahecommissie woensdag- j,a8 de hoop uit dat er ge- werd naar zijn oproep, lit? ëonstatering komt niet R lucht vallen," zo lichtte TL?;' »de Kamer van Koop- r aal in de Kanaalzone heeft het recente verleden ook r verontrusting uitgespro- ',?ver de hoge prijzen in het Ir j Allicht is het niet ae gemeente om daar ver en in te brengen. Dat is he ir Van 4e ondernemers." E e «les zijn reactie volgde 1 slechtering van de concurren tiepositie van de Cadzandse on dernemers. Deze werd volgens hem veroorzaakt door het feit dat er steeds meer kraampjes in de badplaats kwamen. Hij verzocht De Vries om het afge ven van vergunningen te be perken. De wethouder zag zich hier toe niet geroepen. Dit wegens het ontbreken van juridische middelen om een vermindering van de afgifte van vergunnin gen te rechtvaardigen. „Overigens," zo stelde be leidsambtenaar J. Smeet na drukkelijk, „geloof ik dat het best meevalt met die onderne mers in Cadzand. Als je toch ziet dat een aantal van hen in staat is om de winkel een half jaar lang dicht te houden." Van onze verslaggever HULST - De Midden standsvereniging Hulst kan zich niet verenigen met het voorstel voor invoering van betaald parkeren, zoals dat door burgemeester en wet houders is gepresenteerd. Het bestuur heeft dat in een brief aan B en W van Hulst ia- ten weten en heeft de bezwaren ook in de commissie voor het midden- en kleinbedrijf nog eens uit de doeken gedaan. „In deze opzet staat niet cen traal de oplossing voor het langparkeren", meent secreta ris G. d'Haens van de midden standsvereniging. „Het doel is gewoon om geld in het laaije te brengen. Daar is op zich niets tegen, maar het uitgangspunt is niet serieus". 1 Dat blijkt volgens de mid denstanders alleen al uit de tijdstippen waarop betaald moet worden voor een plekje, van 9.00 tot 18.00 uur. „Dat zou moeten zijn van 8.00 tot 17.00 uur", meent d'Haens. „Want na die tijd zijn de werknemers van de bedrijven in de binnenstad naar huis. Bovendien zijn die langparkeerders er ook niet in het weekeind. Dus op die dagen zou betaald parkeren achter wege kunnen blijven". De middenstandsvereniging begrijpt uiteraard wel dat de gemeente er een aardig grijp- stuiver aan wil overhouden. Daarom valt er over op zater dagen en zondagen betalen voor de Grote Markt nog wel te praten. En ook wil men wel meegaan met de mogelijkheid daar voor onbepaalde tijd te kunnen parkeren. Op andere plaatsen die in het parkeerplan worden genoemd (begin Steenstraat, Cornelis de Vosplein en Houtmarkt) vin den de middenstanders echter dat er een maximum van twee uur moet gelden. Parkeergeld heffen op de Paardemarkt heeft volgens d'Haens weinig zin, omdat deze plaats wel erg ver weg ligt. In plaats daarvan opteert de middenstandsvere niging voor betaald parkeren rondom de kerk, in de gehele Steenstraat en bij de Gentse poort/begin Van Waesberghe- straat. „Dat zijn de punten die vaak door langparkeerders be zet worden gehouden". Bezwaren hebben de mid denstanders ook tegen de mini mum inworp in de parkeerau- Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse drukkerijen en de olie-branche dumpen jaarlijks zo'n honderd ton chemisch afval in het milieu. Dit blijkt uit een onderzoek van de Zeeuwse milieu-inspec tie. Er wordt door de twee be drijfstakken ook nog flink wat chemisch afval ver brand. Hoe ernstig de schade door verbranding is, en hoeveel schadelijk mate riaal op die manier in de lucht komt, is volgens de in spectie niet te schatten. Tot de olie-branche worden transport- en autobedrij ven, de oliehandel, garages en machinefabrieken gere kend. De milieu-inspectie is eind '86 begonnen met het onaan gekondigd bezoeken van drukkerijen en de oliebran che. De belangrijkste doel stelling was het stimuleren van de Zeeuwse overheden bij de handhaving van de milieuwetgeving. Volgens het rapport is dat laatste ge lukt en zijn zowel ambtena ren als bestuurders gaan in zien dat toezicht nodig is. In totaal zijn eind '86 tachtig bedrijven bezocht. In 65 gevallen bleek dat de ondernemingen zich op on wettelijke wijzen ontdeden van chemisch afval. Met die bedrijven zijn toen afspra ken gemaakt om daar ver andering in te brengen. Die afspraken zijn midden vorig jaar gecontroleerd en toen bleek dat 23 bedrijven zich nog steeds niet aan de wet hielden. De inspectie laat weten dat verwacht mag worden dat van die 23 bedrijven het merendeel zich binnen niet al te lange tijd zich gaat houden aan de milieuwet. Bij acht bedrijven is het no dig om nogmaals een in spectie uit te voeren. Tussen de twee inspecties door bleek dat bedrijven veel meer chemisch afval afleverden bij de speciale depots dan voor eind '86. Na de eerste inspectie werd duidelijk dat bij zeventien bedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen een vervolgon derzoek nodig was. Geble ken is dat de drukkerijen zich de tweede keer aan de regels hielden en dat het chemisch afval niet meer tegelijk met het bedrijfsaf val werd meegegeven. Het werd bij de depots afgege ven. Bij de transportbedrijven werden echter wel nog overtredingen ontdekt, zo wel van de hinder- en de milieuwet als de arbeidsom standighedenwet. In de noodzakelijke gevallen zijn gemeente en arbeidsinspec tie op de hoogte gebracht. Het onderzoek door de milieu-inspectie leert ook dat de administratie bij de afval-depots niet goed is. Bij sommige depots wordt er niets genoteerd. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM GOES - De Bergse gemeen tepolitie heeft een inwoner van Goes aangehouden, die er van wordt verdacht de afgelopen weken in Bergen op Zoom honderden beha's en tientallen slips uit di verse winkels te hebben ge stolen. De man, de 28-jarige B.B., werd door een bedrijfsleider van de Hema in Bergen betrapt bij het wegnemen van damesonder goed. Die volgde de Zeeuw, maar raakte de man in de bin nenstad kwijt. Op grond van het opgegeven signalement kon B. in de Wouwsestraat echter door een politie-surveillance alsnog worden aangehouden. Hij had een tas bij zich met daarin voor 184 aan beha's van de Hema. Hij sleepte ver der een pak blouses mee ter waarde van 1.111; die kle dingstukken bleken naderhand bij een modezaak in de Wouw sestraat te zijn ontvreemd. Op verzoek van de Bergse politie is na de arrestatie van B. door de politie van Goes huiszoeking gedaan in de wo ning van de man. Daar werden nog eens in totaal 312 beha's van diverse merken en 39 slips aangetroffen. Het gaat om de beha's en slips, die in de voor bije weken bij verschillende zaken in Bergen op Zoom zijn gestolen. In het huis werden verder sieraden en tassen aan getroffen, waarvan het ver moeden bestaat dat B. die ook achterover gedrukt heeft. De Zeeuw wordt nog in verzeke ring gehouden op het Bergse politiebureau voor verder ver hoor. Van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - De eventuele aansluiting van het dorp Nieuw-Namen op het Belgische kabeltelevisienet is in een beslissend stadium gekomen. De kabelexploitant Ebes heeft de gemeente Hulst nu een concreet aanbod gedaan. tomaat van twee kwartjes. Daarvoor kan een half uur ge parkeerd worden. „Het moet mogelijk zijn om voor een kwartje een kwartier te staan", stelt d'Haens. „Meer tijd heb ben mensen vaak niet nodig om naar de slager of de bakker te gaan. Wie straks even bij de bakker binnen wipt, betaalt dan voor een brood twee kwartjes extra. Dat is een.wel erg dure grap". Het argument van de ge meente dat er bij de kwartjes mogelijkheid te veel over schrijdingen zullen plaatsvin den en dus erg veel boetes zul len vallen is volgens d'Haens overdreven. De middenstandsvereniging meent voorts dat slechts twee centrale parkeerautomaten uit praktisch oogpunt te weinig is. Ebes wil voor eigen rekening en risico Nieuw-Namen op de kabel aansluiten als er een aansluitpercentage wordt ge haald van 68 procent. Daar naast is de gemeente gevraagd om een garantie, voor het geval dat percentage niet wordt ge haald. Als het zou aankomen op een tekort van slechts enkele aan sluitingen, zijn burgemeester en wethouders bereid de ge meenteraad voor te stellen om Nieuw-Namen een duwtje in de rug te geven. Zoals de vlag er nu bij hangt, moeten 240 ge zinnen in het dorp bereid zijn op de kabel aan te sluiten. „Dat betekent dat er in het dorp nu een gedegen werving van start moet gaan", stelt wet houder G. van de Voorde. „De gemeente wil dat wel onder steunen, maar wij zien hier in de eerste plaats een belangrijke taak weggelegd voor de dorps raad". Voor de dorpsraad is er dan nog flink wat te doen, want tij dens een vorig jaar gehouden enquête toonde slechts 55 pro cent interesse voor aansluiting op de kabel. Maar deze enquête vond wel plaats in de minder gunstige vakantieperiode, zo dat wordt gehoopt dat het cij fer nu hoger zal liggen. „Nu hebben de inwoners van Nieuw-Namen de aanleg van een kabelnet zelf in de hand", stelt wethouder Van de Voorde. „Maar het komend onderzoek is niet meer vrijblijvend. Wie zich nu bereid verklaart, kan niet meer terug". Bij een gering tekort aan be langstellenden zou de gemeente wellicht de gevraagde garantie aan Ebes willen verlenen. De regeling gaat er van uit dat de gemeente over de eerste drie jaar de rente van de investe ring betaalt over het aantal abonnees dat er te weinig is. Na die periode volgt dan een defi nitieve verrekening. Blijkt ech ter dat er na die drie jaar toch nog nieuwe abonnees bijko men, dan krijgt de gemeente dat geld weer terug. Wethou der Van de Voorde verwacht in april een voorstel rond de ka belkwestie in de gemeenteraad te kunnen brengen.

de Stem | 1988 | | pagina 15