iberg eid Lubbers: Boeren moeten niet altijd om geld vragen CONSUMENTENBOND NA ONTHULLINGEN OVER BANKPAS: Verontrustend aantal drinkers op het werk Kortzichtig Duizend banen op de tocht aan de grens Verdachten schietpartij I Je^eiyd BINNENLAND WE KRIJGEN VAN DE EG MÉÉR DAN WE BETALEN AAN BRUSSEL' Strafmaat in Nederland niet mild7 DE STEM COMMENTA AR DE STEM BINNENLAND DINSDAG 22 MAART 1988 DEN HAAG (ANP) - De Consumenten bond adviseert iedereen af te zien van deelneming aan het elektronisch beta lingsverkeer tot de banken garanderen dat de cliënten niet de dupe worden van fraude-praktij ken. ONDERZOEK TNO TOONT AAN: Beperkt Regelmatig Brokkenpiloot van 84 jaar V? Nettowinst Center Pares 23 hoger Beleggers zeer geïnteresseerd in toltunnels De Graaf beperkt bijstand johgeren Jules Croiset niet vervolgd in België De Vries gelooft niet in kabinetscrisis Cao-ronde Philips: geen loonsverhoging T28 TS uitsland, maar van land in Europa is de ing als in deze West procent van de be de analyse van de tremisme duidelijk, reden bevolking nog welvaart. Politieke ld ie niet hoofdza- aar op kinderachtige i vliegen en voor rotte naar die in de eerste ten onderhouden met eten te komen hoe de Ie welvaart ook'het eren. Elefantenrunde (een partijbonzen in Bonn kiezing) gaf zondag- p dat de signalen uit rg zijn opgevangen, er Hans-Jochen Vogel r van een ernstig ver- bussuccesje voor ex- ondskanselier Helmut aarschuwing tegen de icherig weg. rttembergs winnende 3path hield het er op, e' de mensen meer ex- extreem handelen. Hij d dat stemmen op een it denken is, maar han- DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt dat het agrarisch bedrijfsleven niet onmiddellijk om extra geld van de overheid moet vragen wanneer een be paalde sector door maatregelen van de Europese Gemeenschap getroffen dreigt te worden, pe minister-president heeft dit maandag gezegd in de jaarvergade ring van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Lubbers vindt dat in zo'n situatie moet worden bekeken hoe de bewuste sector econo misch beter kan gaan functioneren Lubbers wees er op dat de land- en tuinbouw in Nederland voor elke gul den die het rijk in de kas van de Europese Gemeenschap stort, ander halve gulden terugkrijgt. Dit jaar be taalt Nederland een bijdrage van 9,3 miljard gulden aan de EG. Uitslui tend voor de agrarische sector vloeit er 14,9 miljard gulden uit diezelfde EG-kas terug. Lubbers: „We krijgen meer dan we betalen". De premier zei dat de agrarische sector ook steeds meer krijgt. In 1986 betaalde Nederland 7,2 miljard gul den aan de EG, en ontving het voor de land- en tuinbouw 11,9 miljard gul den. Voorzitter Schouten van de boeren bond zei dat politici de problemen in de landbouw en de daaruit voort vloeiende menselijke tragiek sterk onderschatten. Schouten vindt dat de agrarische sector er zeer bekaaid van af komt in de kabinetsvoorstellen voor belastingverlaging. Volgens hem zullen de meeste boeren er niets aan hebben doordat zij een zeer laag of negatief inkomen hebben. „Ik heb er weinig goede woorden voor over, dit kan toch niet. Het zijn weer de grote bedrijven die er het best van alkomen en de zelfstandigen vallen weer tussen de wal en het schip", aldus Schouten. 'Gebruik giromaat niet' eds groeiende aanhang iken, ondanks het feit geen campagne voert, erlei plaatsen worden an handtekeningenac- voerd en worden affi- pgehangen voor 'Ton- Dmpje) Mitterrand, rdvoerder Alain Juppe lirac beschreef Mitter- strategie als volgt: „Hij zich buiten het strijd-v en blijft zich gedragen vader des vaderlands kleine roze wolk". Mit- i bestreed die visie ens zondag niet. heb mijn verantwoor- heid vervuld en ben mogelijk weggebleven ie ruzies en competitie i anderen zo'n behagen te scheppen", aldus de lent. lgens sommige waarne- zal Mitterrands imago xacht verliezen als hij de ezingsstrijd aanbindt. ;ques Julliard, specialist :t gebied van de publieke e. voorspelt dat Mitter- „punten zal gaan verlie- ;ls hij officieel kandidaat AP) naar de nering te zetten'. :n van de middelen van el om onomkeerbare mi- ;evolgen te voorkomen is Irastisch verlagen van het •uik van fossiele brand- !en. De Westerse landen ten volgens Pestel de jste prioriteit geven aan e besparingen en alleen in overgangsfase naar het -fossiele tijdperk aardgas tten in hoog efficiënte leden (met name warmte- :htinstallaties). ^gelijkertijd moeten ze inspannen duurzame •giebronnen tot ontwikke- te brengen en onderzoek verrichten naar veilige nen van kernenergie. P) ep en roer. Menig fractie dat zich met Zuidafrika ighoudt, volgde de kwestie t toegeknepen tenen. Maar n kwam er een persbericht het partijbestuur. „Tij- is de contractbesprekingen t het reclamebureau heeft PvdA er zich nadrukkelijk i vergewist dat dit bureau :n belangen heeft in Zuid- ika", aldus de eerste zin in verklaring. De Londense zus van het derlandse reclamebureau, verzekert de PvdA, voert n actief des-investerings- leid. De Nederlandse vesti ng is niet betrokken bij mpagnes die voor of in ïidafrika plaatsvinden. De anten die de berichten ver- reidden, zouden zich ver- ;t hebben in de namen van reclamebureaus. Ook /dA-fractieleider Wim Kok irklaarde nog eens met de ind op zijn hart dat het alle- aal niet waar, onjuist en lut was wat enkele lande- jke kranten meldden. PvdA-Kamerlid Maarten an Traa die tegelijkertijd :n demonstratie tegen het otha-beleid toesprak, zat er iettemin mooi mee omhoog- lenig protesteerder trok hem an de jas. Vervelend, meneer ran Traa?.„Natuurlijk. Maar ls we als partij dit soort za- en niet goed kunnen afhan- elen, moeten we ook maar liet gaan regeren," was zijd I ;orte, maar duidelijke ant- voord. INDREDACTIE 'IETER EGGEN Onmiddellijke aanpassing van de voorwaar den is daartoe noodzakelijk.Dit zegt de Consu mentenbond in reactie op alarmerende berich ten over de gebrekkige beveiliging van het elektronisch betalen zoals die zondag naar buiten kwamen in de televisie-actualiteiten rubriek 'Achter het Nieuws'. i 'Huidige systeem van magneetstrippen en PIN- code zal zeker op lange ter mijn tekort schieten'. foto anp Volgens de bond dienen de banken htm beleid ingrijpend te wijzigen. In de eerste plaats rust op de banken de verant woordelijkheid, te zorgen voor DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 6 procent van de beroeps bevolking, ongeveer 300.000 werknemers, drinkt regelmatig alcohol tijdens of direct in aansluiting op het werk, in pau zes of bij recepties. Bijna 40 procent doet dat incidenteel. Bij 2,3 procent vindt bijna de helft van de alcoholconsumptie op het werk plaats. Tot deze laatste groep horen naar ver houding veel mannen, zelfstan digen, mensen die in de horeca werken, mensen met een lei dinggevende functie, werkne mers in bank- en verzekerings wezen en militairen. Dat zijn conclusies uit een rapport van het Instituut voor Praeventieve gezondheidszorg/TNO, dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid is gemaakt. Staatsse cretaris De Graaf nam het rap- port maandag in ontvangst. Het is een verslag van een steekproef onder 10.000 werk nemers. Volgens dr. C. Ekkers, onderdi recteur van het NIPG/TNO, blijkt uit het onderzoek dat het probleem alcohol en werk ver houdingsgewijs beperkt is, al 8«t het nog altijd om vele I tienduizenden personen. De Graaf noemde dergelijke aantallen verontrustend. Hij vindt het echter in eerste in stantie een probleem voor werkgevers en werknemers. Met hen wil hij overleggen hoe dat probleem moet worden aangepakt. Pas daarna zal hij de vraag beantwoorden of er een overheidsverbod op alcohol op het werk moet komen. Uit het onderzoek blijkt dat van het totale alcoholgebruik onder de beroepsbevolking 3 procent op het werk plaats vindt en 97 procent daarbuiten. De zes procent die regelma tig alcohol op het werk ge bruikt, drinkt daar gemiddeld ruim vijf glazen per week. Wordt naar het totale alco holgebruik gekeken, dus ook buiten het werk, dan blijkt dat ruim drie kwart van de Neder landse beroepsbevolking ten minste een keer per week alco hol drinkt. Ongeveer 16 procent van de mannen en 5 procent van de vrouwen drinkt meer dan 20 glazen alcohol per week. «EFTAe'acheliik kortzichtig de politiek van de EG is, bewijzen 'A-staten. Deze nauw met de EG verbonden landen waar- ijk, Noorwegen en Zweden) hebben hun jongste |e,s—afgestemd op de Europese eenheidsregels. Re- een methode van elektronisch betalen en geautomatiseerde gelduitgifte, die terdege bevei ligd is tegen fraude. „Uit de re cente ervaringen blijkt, dat het huidige systeem van magneet strippen en PIN-code in dit op zicht (zeker op lange termijn) te kort zal schieten", aldus de Consumentenbond. Topfunc tionarissen van Nederlandse banken hebben voor vanmid dag een spoedvergadering be legd om stappen te bespreken die genomen moeten worden na dit advies van de Consumen tenbond. Al tijden pleit de bond voor invoering van de veel veiliger chip-card, maar 'om financiële redenen willen de banken daar niet aan'. Volgens de bond dient echter voorop te staan dat de cliënt nimmer de dupe mag worden van frauduleuze prak tijken. De huidige barikvoor- waarden bieden de cliënt die bescherming niet, meent de bond. „Bovendien zijn de ban ken thans niet aansprakelijk voor het slecht of niet functio neren van de apparatuur". Minister Korthals en staatssecretaris Korte-Van Hemel tijdens het Kamerdebat gisteren. - foto anp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In Nederland krijgen criminelen net zulke zware straffen opge legd als elders in West- Europa. Wel is het zo dat het verblijf in Nederlandse gevangenissen vaak comfortabeler is dan in gevangenissen in andere lan den. I BINNEN DE EG zoemt het van activiteit. Het toverwoord is 1992 T iaar waarin een Europa zonder binnengrenzen zou moeten |?in ontstaan. In sectoren waar tot voor kort nauwelijks over het Instaan van de EG werd gesproken, slooft men zich nu uit om te l'onen hoe slagvaardig er wordt gereageerd. Vooral het bedrijfsle ren speelt op de komende ontwikkelingen in. Het is zelfs mode geworden om bij internationaal getinte fusies de 'toekomst bin- pn de EG', als doorslaggevende reden op te geven. I °at klinkt allemaal hoopvol, maar het is goed om ons niet blind l'astaren op deze succesjes in de marge. De realiteit is dat na de pn of meer geslaagde tussentop van vorige maand in Brussel, sa hoop gloort voor de EG. Maar ook niet meer dan dat. Het gisteren afgesloten Europese Jaar van het Milieu is zo'n J oorbeeld van de wankele basis waarop de EG de jaren negentig loFifmoe' ^aat' klet nett0"resul'aat van het met veel fanfare aan- IS'^digde idee, is om bedroefd van te worden. Na afloop van e bijeenkomst van de milieu-ministers in Brussel, moest de Itó kuitse voorzitter Töpfer vol schaamte erkennen dat er niet besluit was genomen. hJt°h,er haastte zich om aan ziin verklaring toe te voegen dat dit los te,ekende dat het Europese Jaar van het Milieu een flop was worden. Volgens Töpfer heeft de EG-actie lot een grotere be- ustwording van het publiek geleid. Ists H 'S waar dat de mi|ieuvervuilingen die ons bedreigen, een Ier? bredere aandacht krijgen bij het grote publiek. Maar of de L"Wen van de EG - variërend van een vogelkijkdag tot een felenfaa® daartoe veel hebben bijgedragen, valt zeer te betwij- Het is overigens best te begrijpen dat de EG-ministers de 'om- leia 'n het denken' als hun geesteskind claimen. Het is een om het ontbreken van concrete resultaten te maskeren, vervuiling van onze grote rivieren voltrekt zich in een angst en nend ,emP°' de 'gaten' in de beschermende ozonlaag blij- - 'ec|er jaar groter dan de somberste voorspellingen doen ver- Pfoces" 6n de verzurin9 van onze bossen 'ijk!een niet te stoppen t ellende is echter niet voldoende gebleken om de milieu- VOORBURG (ANP) - De politie van Voorburg heeft de auto in beslag genomen van een 84-jarige inwoner van deze gemeente. De man had de afgelopen vijf jaar twaalf keer brokken gemaakt en zijn verzekering was niet lan ger op zijn klandizie ge steld. Nadat hem was meegedeeld dat hij niet langer verzekerd was, klom de Voorburger toch weer achter het stuur en veroorzaakte een schade post van 20.000 gulden. De zoon van de man kon het allemaal niet meer aanzien: hij sloopte de wielen onder de auto van zijn vader vandaan. De vader nam een advo caat in de arm en de zoon moest de wielen weer on der het eigendom van zijn vader bevestigen. Toen een gesprek met zijn vader niets oplever de, legde de zoon de auto aan de ketting. De be jaarde nam dat evenmin, maakte de auto los en verstopte hem op een parkeerterrein in Voor burg. De zoon trof de auto daar aan en waar schuwde de politie. Die liet de brandweer komen om de wagen weg te slepen. Inmiddels heeft de 84-jarige van de poli tie de opdracht gekregen zich te laten keuren, al dus een woordvoerder van het Voorburgse korps. Dat zei minister Korthals Altes (Justitie) gisteren in een debat met de Tweede Kamer over de zware georganiseerde misdaad. Korthals Altes ver wierp verhalen dat buiten landse criminelen hun werk terrein naar Nederland zouden verleggen omdat het strafkli maat hier aanmerkelijk gun stiger zou zijn. De enige reden waarom cri minelen naar een ander land uitwijken, is volgens de minis ter de kleinere pakkans. „Als een crimineel weet dat hij in een bepaald land een goede kans loopt gepakt en veroor deeld te worden, zal hij daar niet snel naar toegaan", aldus de minister. Hij vindt dan ook dat het Nederlandse justitiële beleid er vooral op gericht moet zijn om die pakkans te vergro ten. De Tweede Kamer sprak haar zorg uit over de voortgang van de vorming van zoge naamde regionale recherche teams, bedoeld om de boven-lo- kale misdaad aan te pakken. Slechts in enkele van de 23 po litieregio's krijgt de vorming van die teams pas gestalte. En dat is toch wel erg teleurstel lend, gezien het enorme belang van die teams, vonden Dijkstal (WD) en Van de Camp (CDA). Van onze verslaggever SITTARD - Bij de douane en in Limburg staan momenteel Door het 'Akkoord van Schen- gen' en het zogenaamde 'Wit boek EG', zullen bij de Lim burgse douane uiterlijk in 1993 800 functies verdwijnen. Bij de Limburgse marechaus see verdwijnen al twee jaar eerder (1 januari 1990) 200 func ties bij de vijf grote doorlaat posten in Heerlen, Vaals, Roer mond, Venlo en Gennep. Tot die conclusies komen de koninklijke marechaussee zo'n 1000 banen op de tocht, respectievelijk hoofdbestuur der H. van Hinsberg van de Abva-Kabo in Den Haag en majoor P. Klijn van de Lim burgse marechaussee in Maas tricht. De eerste zegt zich te ba seren op recent overleg met staatssecretaris Koning van Financiën. De tweede op offi ciële mededelingen die de staf van de koninklijke marechaus see in Den Haag onlangs deed. tnaoia iop één lijn te krijgen. Vooral de dwarsliggers Spanje, Pisch en daseren hun stijfkoppigheid op louter econo mise ar9umenten- Ecologische overwegingen spelen nauwe- arvoor binnen de EG nog geen eenheid te vinden is. VERVOLG VAN PAGINA 1 PUTTE - Verhoor van het tweetal, verhalen van de geëmotioneerde getuigen en buurtonderzoek hebben tot dusver opgeleverd, dat het mogelijk om een wraakactie gaat in een conflict om een meisje. De vader van dat meisje, de nu zwaargewonde De Gelder, zou de jongen duidelijk hebben ge maakt dat hij niet van diens toenaderingspogingen tot zijn dochter was gediend. Vast staat dat zich in de kantine van camping Hazeduinen kort voor de schietpartij zondagavond een knetterende ruzie heeft voorgedaan, waarschijnlijk om de jongen en het meisje. De politie is er inmiddels ze ker van dat er zondagavond meer dan een wapen is ge bruikt en dat er meerdere schutters zijn geweest. Zij wilde op de persconferentie niet kwijt of er vanuit het café teruggeschoten is. Bekend is echter dat er onder het lijk van Meerts, dat buiten op de Ant werpsestraat lag, een zwaar wapen is gevonden. Of dat ook door Meerts is gebruikt, moet het onderzoek nog uitwijzen. Getuigen blijven volhouden dat alles er op wijst dat de schoten van buitenaf in eerste instantie voor De Gelder be doeld waren. Die werd in totaal vier keer in de buikstreek ge raakt. Enkele getuigen hebben verklaard dat er zeker ook vanuit het café naar buiten is geschoten. Hoeveel schoten er in totaal zijn gelost kon adju dant Ketellapper moeilijk schatten, zei hij. „Maar het zijn er zeker geen tientallen ge weest, waaraan aanvankelijk wel werd gedacht". Hij beves tigde dat de kogels die van bui tenaf zijn geschoten van het kaliber 12 waren. De verslagenheid in Putte over de dodelijke schietpartij is zeer groot. Met name de dood van Puttenaar George Truijen, een 'onschuldig' lid van de hen gelsportvereniging, heeft de bevolking, voor wie de dubbele moord het gesprek van de dag was, geschokt. Maar tegelijk gaat het leven in het grensdorp verder. J. Jas pers, bazin van café De Zwaan, waar het drama zich voltrok, toonde zich weliswaar zeer geëmotioneerd, maar kondigde aan dat zodra de politie klaar is met haar onderzoek, de schade Rechercheurs bij de auto van Meerts. - foto de stem/ben steffen in de zaak is hersteld en het bloed is weggepoetst, de deur van de kroeg weer open gaat. „Ik hoop donderdag weer te kunnen beginnen". De zaak zou trouwens binnenkort van eige naar veranderen. Burgemeester W. Bos van Putte heeft gistermorgen de fa milies van de twee omgekomen mannen gecondoleerd. Bos zei desgevraagd niet te geloven dat door het drama de, als goed be kend staande, verstandhouding tussen Puttenaren en woonwa genbewoners zal verslechteren: „Die relatie is goed en ik heb voorlopig geen redenen aan te nemen dat die hierdoor averij oploopt". De zwaar aangeslagen hen gelaars van De Zwaanvissers kenden Meerts en De Gelder slechts oppervlakkig. Wel werd er ook in de club met verbazing gesproken over het feit dat de 'gewone jongens' De Gelder ('Noukie') en Meerts elk rond reden in een van de allerduur ste Mercedes-types met Duits kenteken. Drinnng. Drinnnng. „Met kauwgum 32". „Mee wie? Ik moet De Vries hebben. Dan ben ik zeker verkeerd verbonden". „Mevrouw donder aljeblieft van die lijn af, want ik zit bijna midden in een uitzen ding". Klik. Drinnng. Drinnng. „Met kauwgum 32". „Merijn? Dit is je moeder. Wat ik vragen wou „Sorry ma, nu even niet ik moet echt ophangen. Het spijt me, kusjes". Klik. Dringgg. Dringggg. „Met kauwgum 32". „Pronto, chi paria? Voglio parlare con „Niente pronto. Klik. Drinnng. Drinnng. „Met kauwgum 32" „Mee wie? Ik moet De Vries he". Klik. Drinnng. Drinnng. „Met kauwgum 32". „Kauwgum 32? O, dit is je schoonmoeder, Merijn. Is dat de oplossing? Ja mijn man en ik konden „Ja dag, ma". Klik. Drinnng. Drinnng. „Met kauwgum 32". „Aspetta un momento per favore. II signor" „Barst met je sinjoren. Ik wil Linda horen". Klik. Drinnng. Drinnng. „Ja, wie nu weer". „O wat jammer nou, dat kan ik helaas niet goed rekenen. Foetsie". Nee, nee u mag het ant woord niet meer zeggen". „Snik". Klik. MERIJN NIEUWSOVERZICHT ROTTERDAM (ANP) - Center Pares heeft over 1987 een netto winst van 42,4 miljoen geboekt, 22,6 procent meer dan die van f 34,6 miljoen over 1986, zo heeft de vakantieverblij venonderne ming maandag meegedeeld. De omzet steeg 31 procent van 371 miljoen tot 282,6 miljoen. Halverwege dit jaar zullen het eerste park in Frankrijk (74C verhuureenheden) en het subtropische zwembad Tropicana in Rotterdam in de exploitatie komen. DEN HAAG (ANP) - Sinds de plaatsing van advertenties vo rige week donderdag in nationale en internationale kranten hebben zich ruim dertig beleggingsinstellingen bij Verkeer en Waterstaat gemeld voor de financiering van een toltunnel on der de Noord bij Alblasserdam. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit maandag ge zegd. „Het loopt storm", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 18 tot en met 20 jaar krijgen voortaan alleen nog maar een bijstandsuitkering voor alleen staanden als zij niet bij hun ouders kunnen wonen. In alle an dere gevallen krijgen ze per 1 juli 1988 de (veel lagere) uitke ring die geldt voor thuiswonenden. Deze maatregel, die maandag door staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) is bekend gemaakt, geldt alleen voor nieuwe gevallen. Het levert De Graaf 75 miljoen gulden op. AMSTERDAM (ANP) - De acteur Jules Croiset, die eind vorig jaar zijn eigen ontvoering door extreem rechtse jongeren en sceneerde, zal niet worden vervolgd in België. „België geeft er de voorkeur aan dat dit in Nederland gebeurt", zo heeft de Amsterdamse persofficier L. de Wit maandag mee gedeeld. Justitie in België heeft het openbaar ministerie in Amsterdam daarom verzocht de strafvervolging van Croiset over te nemen. LEEUWARDEN (ANP) - CDA-fractieleider De Vries heeft er alle vertrouwen in dat in het Kamerdebat met het kabinet vol gende week over het nieuwe pakket bezuinigingsmaatregelen van 3,4 miljard gulden, de door zijn fractie in te brengen wijzi gingen een 'constructief onthaal' krijgen. De hele kwestie leidt niet tot een kabinetscrisis. De Vries zei dit maandag op een partijbijeenkomst van het CDA in Leeuwarden.Het CDA gaat het debat over de beleids voornemens in aan de hand van het eigen verkiezingspro gramma (met daarin de belofte dat er in weerwil van de kabi netsvoornemens rust zal heersen in de sociale zekerheid) en het regeerakkoord. De Vries erkent dat de krachtproef met het ka binet 'zwemmen of verzuipen' wordt maar 'het CDA zal zwem men en trachten het kabinet het hoofd boven water te houden'. EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse Philips Bedrijven BV wil met de bonden een meerjarige cao afsluiten. Daarin wil de onderneming de vrije tijd van de ongeveer 70.000 werknemers en de ploegentoeslag aanpakken. Verder wil Philips met de bonden afspraken maken over een toekomstige, flexibele vorm van pensionering. Een loonsverhoging in 1988 zit er niet in. Dat blijkt uit een nota die Philips maandagmiddag openbaar heeft gemaakt bij de start van het cao-overleg. De huidige cao loopt aan het eind van de maand af. De nieuwe CAO moet bijdragen aan een versterking van de concurrentiekracht, zegt F. van den Brand, de eerste onder handelaar van Philips, in een nadere toelichting. „We kunnen er niet aan ontkomen dat het aantal werknemers van Philips de komende jaren terugloopt. Daarom is voor ons het hoofd thema van de nieuwe cao het bevorderen van een gezonde werkgelegenheid", aldus Van den Brand. De vakorganisaties staan niet afwijzend tegenover een meer jarige cao bij Philips. Dat blijkt uit een uiterst sobere medede ling die maandagavond na afloop van de eerste onderhande lingsronde is uitgegeven. In die gezamenlijke verklaring van Philips en de bonden staat dat alle partijen de bereidheid heb ben uitgesproken om te koersen naar een meerjarige cao. De voorkeur van Philips gaat uit naar een drie-jarige cao. In de oorspronkelijke voorstellen van de bonden is sprake van een cao met een looptijd van een jaar. Alleen de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft een cao van twee jaar voorgesteld. Op 29 maart zal Philips concrete voorstellen presenteren met betrekking tot een flexibele vorm van pensionering, een nieuwe regeling met betrekking tot het betaald verlof en een wijziging van de toeslagen voor ploegendienst en het werken buiten de normale uren.

de Stem | 1988 | | pagina 3