even._ UITBLAZEN Rechtse indirecte in Baden-Württemberg Mitterrand maakt deze week eind aan onzekerheid Club van Rome: Kwaliteit boven groei Lubbers; CONSUME Verontrust drinkers o SE Stem coiv Kortzichtig Fantasie gerechten WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 22 MAART 1988 -DESTEM- Nevenfuncties Uit de pas Vloek Agenda Fout? DE STEM BINNENL 'WE KRIJGEN ONDERZOEK TNO Beperkt i niet £!fr,haastte ziob om aan zijn v I aewnfi6 e dat het Europese Ja I wusw6?' Vol9ens Töpfer heeft d< I rIY rdln9 van het publiek geleic IsteeHowaar dat de milieuvervuil lactivitixredere aar|dacht krijgen bi ipriisurt van de EG - variërend! (telen daartoe veel hebben I DOE mij maar een ol- Ia-podrida ober. Het menu met fantasie gerechten breidt zich ver der uit. Bij de familie Hil- laert uit Breda komen er ollekens-noten, mee kren ten gestoofd op tafel als de kinderen informeren: wat eten we vanavond? De Hil- laerts hebben zelf wat speur werk verricht naar de herkomst van de ollekens-noten. Zelf ko men ze van Zeeuwsch-Vlaande- ren (Koewacht), maar sommige van hun Brabantse kennissen zeggen dat ze zich ook herinne ren van dit 'gerecht' te hebben gehoord. In de Van Dale heb ben de Hillaerts 'ollekens-no ten' niet kunnen vinden. Woor den die er het dichtst bij komen zijn olla podrida en olfactorisch. Het eerste van die twee is het interessantst want de Van Dale geeft als betekenis op: gerecht van vlees, spek of ham met groente; mengsel van allerlei spijzen; (fig.) mengelmoes, poespas, allegaartje. Volgens Van Dale heeft olla podrida een Spaanse oorsprong. Zo zit de taal vol verrassin gen. Wie heeft ooit eerder van olla podrida gehoord. Wie heeft het ooit gegeten? Hoe is het re cept? Zou er inderdaad een ver band kunnen bestaan tussen deze Spaanse gemengde schotel en de ollekens-noten van de fa milie Hillaert? Mevrouw E. Andriessen- Mielen uit Terneuzen gebruikt zelf nog altijd de dooddoener gebakken trapleuningen in la waaisaus als de kinderen vragen wat er gegeten wordt. Een anonieme lezer uit Sas van Gent die mij evenwel be leefd begroet met 'waarde heer' en me zijn 'achtingsvolle groe ten' doet toekomen, nadat hij me heeft verzocht zijn naam niet in de krant te zetten, het geen ik niet zou kunnen omdat ik die niet kan opmaken uit de zwierige initiaal waarmee hij zijn brief heeft ondertekend, vermeldt de uitdrukking hurja- neuzen met vraagoren om nieuwsgierige kinderen mee van het kastje naar de muur te sturen. Huijaneuzen vind ik wel een heel vreemd woord. (Of heb ik dat verkeerd gelezen? De pen van de schrijver is bij dit woord een beetje uitgeschoten). De Sassenaar zit ook nog met een uitdrukking waarvan hij de oorsprong nooit begrepen heeft: Lang en dwaas en opge voed met holhuisjes. Het werd zo'n zestig jaar geleden gezegd van iemand 'die het buskruit niet had uitgevonden', van een domoor dus. Weet iemand hoe men op die uitdrukking geko men kan zijn en wat holhuisjes zouden kunnen zijn? Jezus van Marante ver schijnt ook weer op het toneel en wel via de hierboven al aan gehaalde brief uit Sas van Gent. De schrijver wijst op de Sint Anna-bedevaarten. Op Sint Anna-bedevaarten, zegt men, gingen ongehuwde vrou wen bidden om een nette vrijer. St. Anna is immers de patrones van het gezegende huwelijk. Ik herinner u aan de eerder in dit T5 verband vermelde gezegden over oude vrijsters: 'Ze zit op E St. Anna's schapraai' (provisie- 5 of broodkast) of: in 't schipken 5 van St. Anuit'. De Sassenaar stuurt me enkele Vlaamse kran- teknipsels over dergelijke bede- vaarten. Daar zit ook een soort j| Jezus-Maria-Anna-logo bij dat ik hierbij afdruk. (Ook het kerkdorp Molenschot in de ge- meente Gilze en Rijen kent een St. Anneke-bedevaart). De ver- onderstelling van de Sassenaar e is dat de (latere) uitroep van E schrik of verbazing zijn oor- E sprong vindt in de eindeloze li- taniën die tijdens de bedevaar- e ten werden gebeden en waarbij E de gelovigen telkens antwoord- den: Jezus, Maria en Anna bid E voor ons. Door het vele herha- S len en het hoge tempo gingen de gelovigen dat zinnetje een e beetje verhaspelen waardoor de e samentrekking ontstond die het S uiteindelijk tot de uitroep 'Je- zus van Marante' zou bengen. Aardig bedacht in elk geval. E Verschillende briefschrijvers E vragen naar de herkomst van het woordje brakin de beteke- E nis van kind. Bredanaars den- E ken dat brakken voor kinderen Breda's is, maar dat is niet het E geval. Brak is gewoon Neder lands. Een brak is volgens Van Dale: 1. een jachthond die lo- E pend wild zoekt en volgt, drijf- E hond. 2. (fig.) een snuffelaar, iemand die achter geheimen E zoekt te komen. 3. ondeugende E jongen, bengel. Er bestaat vol- gens Van Dale nog wel een E Zuid-Nederlandse brakmaar E dan gaat het om een kermis- j tent. Daarin wonen een brakke- E man en een brakkewijf en die S hebben samen brakkejong. Er is wel verband voelbaar E tussen brakken als kinderen en E kermisreizigers en het Neder- E landse werkwoord brakken. Dat betekent: hard in de weer, S druk bezig zijn; boodschappen, inkopen doen; rondzwalken. Zo zie je maar: soms denk je E dat je dialect spreekt en dan blijkt het ABN te zijn. (Wordt S vervolgd. Voor wie wil reage- ren: Even Uitblazen. Postbus 3229,4800 MB Breda.) JEZUS, MARIA, ANNA van Botteliers wilt onslievrtjdeii-vanpest., oarlofi en duro tijdon.. Jezus logo van Marante in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. L otharSpaïh - FOTO ANP Door Rink Drost IN Westduitslands rijke zuidweste lijke deelstaat Baden-Württemberg blijft de komende vier jaar de poli tieke praktijk in grote trekken zoals hij in de afgelopen zestien jaar is ge weest. De christendemocraten blijven, met uit sluiting van de drie andere in de Land dag vertegenwoordigde partijen, aan het bewind. Lothar Spath blijft de ook bij de oppo sitie hogelijk gewaardeerde minister president, die een eigenzinnige en hier en daar van van Bonn afwijkende koers blijft varen. Wat dat betreft heeft de verkiezing van zondag weinig verande ring gebracht. En toch is alles in Baden-Württem berg sinds zondag een klein beelje an ders geworden. De kiezers hebben als groep namelijk duidelijke signalen gege ven, die zowel in Stuttgart als in Bonn goed moeten worden begrepen om te voorkomen dat zich over nog eens vier jaren dramatische en hoogst ongewenste ontwikkelingen voordoen. Wat is er anders geworden? In de eer ste plaats heeft de CDU niet meer de meerderheid van de kiezers achter zich, ook al kan ze door grondwettelijke bepa lingen in haar eentje verder regeren. In de tweede plaats hebben ook de an dere partijen in de Landdag een deel van hun aanhang verloren. Door een slecht politiek beleid in de afgelopen vier ja ren? Door niet aansprekende verkie zingscampagnes? Door weinigzeggende kandidaten? Door schandalen en strijd tussen en binnen de partijen elders in de Bondsrepubliek? Het is voor de democratische partijen in Stuttgart en vooral Bonn zaak, dat als de bliksem te analyseren zodra ze hun verdriet (FDP en SPD) dan wel hun mis plaatste vreugde (CDU en Groenen) over het verkiezingsresultaat in het zuidwes ten hebben verwerkt. En het is zaak vervolgens snel beleids maatregelen te nemen, om terug te draaien wat er in de derde plaats is in Baden-Württemberg is veranderd: de toeloop van een zeer meetbaar percen tage kiezers naar ondemocratische ex treme partijen, en dan vooral de extre men aan de rechterkant van het poli tieke spectrum. Wat ook de oorzaak mag zijn dat zo veel kiezers zich tot het extremisme heb ben gewend, duidelijk is dat de ontevre denheid over de huidige toestand toe neemt. Dat laatste mag zeker in Baden- Württemberg verwondering wekken. Van alle niet puur-stedelijke Duitse deelstaten gaat het Baden-Württemberg namelijk het meest voor de wind. Per hoofd van de bevolking hebben de Ba- den-Württembergers het hoogste inko men en de geringste schuld. En dat niet alleen van West-Duitsland, maar van heel Europa. In geen land in Europa is de werkloosheid zo gering als in deze West- duitse deelstaat (5,5 procent van de be roepsbevolking). Misschien maakt de analyse van de toeloop tot het extremisme duidelijk, wat er voor een tevreden bevolking nog meer nodig is dan welvaart. Politieke partijen bijvoorbeeld die niet hoofdza kelijk proberen elkaar op kinderachtige wijze in de haren te vliegen en voor rotte vis uit te maken, maar die in de eerste plaats goede contacten onderhouden met hun basis, om te weten te komen hoe de politiek behalve de welvaart ook'het welzijn kan bevorderen. De zogenaamde Elefantenrunde (een tv-optreden van de partijbonzen in Bonn na de deelstaatverkiezing) gaf zondag avond weinig hoop dat de signalen uit Baden-Württenberg zijn opgevangen. Alleen SPD-leider Hans-Jochen Vogel wees op het gevaar van een ernstig ver volg op het stembussuccesje voor ex treem-rechts. Zijn opponent bondskanselier Helmut Kohl wuifde de waarschuwing tegen de rechtse indirecte lacherig weg. En Baden-Württembergs winnende verliezer Lothar Spath hield het er op, dat in zijn 'Landle' de mensen meer ex treem denken dan extreem handelen. Hij ziet over het hoofd dat stemmen op een extreme partij niet denken is, maar han delen. DE FRANSE president Francois Mitterrand zal deze week antwoord geven op de vraag die Frankrijk al maanden in zijn greep heeft: doet hij mee aan de presidentsverkiezingen of niet. In een op video opgenomen toespraak voor een bijeen komst van zo'n 20.000 socialis ten en aanhangers in Le Bourget bij Parjjs zei Mitter rand afgelopen weekeinde: „Ik hoor u, geloof me. Het lijkt wel of u het me vandaag al wilt laten zeggen. Ik zal mijn beslissing deze week aan de natie bekendmaken". Volgens politieke waarne mers zal Mitterrand dat vrij dag doen tijdens een bijeen komst van de socialistische partij in Straatsburg, maar diezelfde waarnemers hadden al eerder voorspeld dat de president zijn beslissing begin maart zou bekendmaken. Sinds het begin van het jaar wordt er druk7 gespecu leerd over de vraag wat Mit terrand gaat doen: zich ver kiesbaar stellen voor een tweede ambtstermijn of niet. Over vijf weken, op 24 april, wordt de eerste verkiezings ronde gehouden. De 71-jarige president heeft bij gelegenheid laten door schemeren dat hij zou willen terugtreden, maar aan de aan de andere kant wekt hij de in druk zich door plicht geroe pen te voelen. Het tijdschrift Paris-Match heeft inmiddels een prijs vraag uitgeschreven. De lezer die juist raadt of Mitterrand zich herkiesbaar stelt of niet, op welke dag hij dat bekend maakt en op welk tijdstip, krijgt van het blad gedurende de zevenjarige ambtstermijn van de volgende president zijn of haar inkomstenbelas ting volledig vergoed. Terwijl de sluitingsdatum van 5 april voor de kandi daatstelling nadert, lijkt het steeds waarschijnlijker dat Mitterrand zich in de strijd zal werpen. Lionel Jospin, de eerste secretaris van de socia listische partij, versterkte die indruk zondag in uitspraken tegenover verslaggevers, voorafgaand aan de toe spraak van Mitterrand. „Om te winnen moet een kandidaat het kaliber van een president hebben. Wij hebben dat, of in ieder geval zullen we dat binnen enkele dagen hebben - met Frangois Mit terrand", aldus Jospin. In de opiniepeilingen ein digt Mitterrand steeds voor de twee andere presidentskandi daten, de conservatieve pre mier Jacques Chirac en de li beraal-conservatieve ex-pre- mier Raymond Barre. De eer ste verkiezingsronde wordt door velen gezien als niet meer dan een afvalrace tus sen Chirac en Barre. De winnaar moet het dan in de tweede ronde, op 8 mei, op nemen tegen Mitterrand, als die besluit mee te doen. Uit een zondag gepubliceerde en quête blijkt dat 55 procent van de ondervraagden tevreden is met Mitterrand als president. Achtenveertig procent ziet in Chirac een geschikte nieuwe president. Een handjevol kandidaten van kleinere partijen, zoals de communist Andre Lajoinie, zullen naar verwachting hooguit 5 procent van de stemmen binnenhalen. Jean- Marie Le Pen van het ex treemrechtse Front National kan op ongeveer 10 procent rekenen. Mitterrand riep in zijn rede op tot eenheid in het vooruit zicht van de uitdagingen van het laatste decennium van de 20ste eeuw. Hij bevestigde daarmee opnieuw het beeld van de man die boven de par tijen staat. Frangois Cornut-Gentille, politiek deskundige van het opiniepeilingsbureau Sofres, verwoordde het als volgt: „Rechte is verdeeld tussen Barre en Chirac, en zodoende is Mitterrand de eenmaker. Hij heeft het imago van een staatsman". Aan dat vertrouwenwek kende imago heeft Mitterrand een steeds groeiende aanhang te danken, ondanks het feit dat hij geen campagne voert. Op allerlei plaatsen worden spontaan handtekeningenac ties gevoerd en worden affi ches opgehangen voor 'Ton ton' (oompje) Mitterrand. Woordvoerder Alain Juppe van Chirac beschreef Mitter- rands strategie als volgt: „Hij houdt zich buiten het strijd-^ gewoel en blijft zich gedragen als de vader des vaderlands op zijn kleine roze wolk". Mit terrand bestreed die visie overigens zondag niet. „Ik heb mijn verantwoor delijkheid vervuld en ben zover mogelijk weggebleven van de ruzies en competitie waarin anderen zo'n behagen lijken te scheppen", aldus de president. Volgens sommige waarne mers zal Mitterrands imago aan kracht verliezen als hij de verkiezingsstrijd aanbindt. Jacques Julliard, specialist op het gebied van de publieke opinie, voorspelt dat Mitter rand „punten zal gaan verlie zen als hij officieel kandidaat is". (AP) DE WESTERSE industrie landen zullen bij de groei van hun economie het ac cent moeten gaan verleg gen van de groei naar kwaliteit. Dat is één van de opvattingen van de Duitse professor Eduard Pestel in het nieuwste rapport aan de Club van Rome 'Voorbij grenzen aan de groei'. Het rapport zal vandaag in Utrecht officieel worden ge presenteerd door dr. Alexan der King, de voorzitter van de Club van Rome op een con gres. Nieuwe Betha, tijdschrift voor milieu, energie en schone technologie wijdt, in de maar- tuitgave die eveneens van- daag week verschijnt, een ar tikel aan het rapport dat vol gens het blad nog niet eerder is gepubliceerd en waarvan op 22 maart diverse vertalin gen verschijnen. 'Voorbij grenzen aan de groei' kan worden beschouwd als een volgende stap in de evolutie van de Club; in de plaats van het formuleren van de 'wereldproblematiek' komt nu het beoordelen van uitvoerbare oplossingen voor de toekomst. Volgens prof. Pestel, die zelf lid is van de Club van Ro me, moeten de huidige indus trielanden zich bewust zijn van hun voorbeeldrol en de daarbij behorende verant woordelijkheden. De Westerse landen zullen moeten afstappen van het oude groei-idee, waarbij niet alleen een onevenredig beslag wordt gelegd op de schaarse, mondiale grondstoffen, maar dat ook dreigt te leiden tot on omkeerbare aantasting van het milieu. Volgens Pestel is voor de ontwikkelingslanden econo mische groei wel nodig in de betekenis van groei van het bruto nationaal produkt van de levensstandaard. De we reldeconomie als geheel moet groeien maar alleen op aie plaatsen waar dat het hardst nodig is. In het voorwoord schrijft dr. King dat de industrielan den een bijzondere verant woordelijkheid hebben op grond van hun macht, rijk dom en technologisch over wicht. De Club van Rome hoopt 'dat hiermee de weg gebaand kan worden voor het inzicht bij regeringen dat zij de ver antwoordelijkheid moeten dragen voor een politiek den ken en handelen op de lange termijn Dat wil zeggen dat zij moeten vooruitdenken in plaats van achteraf maatre gelen te treffen'. Een citaat uit Nieuwe Be tha: 'De opvatting van Pestel en de Club van Rome staan haaks op het beleid dat mo menteel in veel Westerse lan den wordt aangehangen: groei van het bruto nationaal produkt staat voorop en een niet door de overheid gehin derde marktsector moet die groei verwezenlijken. De problemen van vandaag worden zonder scrupules af gewenteld op het milieu en op de toekomst. Pestel hekelt de beleidsmakers en politici van wege hun onvermogen de te ring naar de nering te zetten'. Eén van de middelen van Pestel om onomkeerbare mi lieugevolgen te voorkomen is het drastisch verlagen van het gebruik van fossiele brand stoffen. De Westerse landen moeten volgens Pestel de hoogste prioriteit geven aan forse besparingen en alleen in de overgangsfase naar het niet-fossiele tijdperk aardgas inzetten in hoog efficiënte eenheden (met name warmte krachtinstallaties). Tegelijkertijd moeten ze zich inspannen duurzame energiebronnen tot ontwikke ling te brengen en onderzoek te verrichten naar veilige vormen van kernenergie. (ANP) HET CDA-Tweede Kamerlid Gerrit Gerritse blijft nummer één als het gaat om volksver tegenwoordigers met (on)be- taalde bijbanen. De voorma lige CNV-medewerker en huidige financiële man-ach- ter-de-schermen bij het CDA heeft liefst elf nevenfuncties, waarvan er acht betaald. Meest in het oog springend zijn zijn lidmaatschap van de Raad van Commissarissen van de NS, Aegon en Parenco. Daarnaast vervult hij nog wat functies in christelijke organisaties zoals NCRV en CNV. Het CDA blijkt van de grote partijen de meeste ne venfuncties te hebben. De 54 Kamerleden blijken goed voor 133 bijbanen, een fors aantal, te meer omdat 13 CDA'ers helemaal geen baantje naast dat van parle mentariër hebben. De PvdA komt tot het eveneens opmer kelijke aantal van 82 bijba nen, maar gezegd moet wor den dat het aantal onbezol digde functies het aantal be taalde verre overtreft. Een van de meest opval lende PvdA'ers met een ne venfunctie is Bram Stemer- dink, die bij de in nood verke rende werf Wilton-Fijenoord commissaris is. Opvallend omdat de deze werf een aan tal j aren geleden een zeer om streden duikbootorder van Taiwan in de wacht sleepte. En ook opvallend omdat het de PvdA was die onlangs tij dens een debat over de toe komst van Wilton-Fijenoord als enige grote partij het voor de werf opnam. DRIEMAAL rechts is ook links. Onder die kreet pro beert de 'Werkgroep Genoeg Gezeurd' de kleine linkse partijen in Nederland aan een nieuw elan te helpen. De werkgroep beoogt mensen die zich verwant voelen aan PPR, CPN en PSP aan te spreken en poogt dat door de aandacht te richten op de rol van de Staat. Links heeft, zo analyseert 'Genoeg Gezeurd', altijd een wat problematische verhou ding tot de Staat. Aan de ene kant moet staatsbemoeienis zorgen voor werk en inkomen en gelijke kansen, aan de an dere kant is de staat (politie, leger en de hele bureaucratie) een bedreiging voor de bur ger. De -wijze waarop de werk groep deze tegenstelling pro beert te overbruggen doet de naam 'Genoeg Gezeurd' alle eer aan. De Staat moet zich beperken tot vier hoofddoe len: een basisinkomen voor iedereen, onderwijs tot 16 jaar, betaalbare, eenvoudige woningen én een basispakket gezondheidszorg. Wie meer wil hebben dan deze minimumvoorzieningen moet dat zelf maar versieren. Onderwijs na je zestiende? Zelf betalen en niks studie beurzen of zo. Meer gezond heidszorg dan het minimale? Idem dito. En als je basisin komen niet genoeg is? Dan ga je maar werken. En anders neem je maar genoegen met de voorzieningen. In ruil voor deze sterk af geslankte samenleving ver vallen hoge belastingen en die op winst moet vooral het be drijfsleven zeer aanspreken. Het lijkt waarachtig wel of klein links in zijn speurtocht is uitgekomen op een variant van het negentiende eeuwse liberalisme, de bloem van het kapitalisme. Vandaar dus ook: driemaal rechts is ook links. Je zou ook kunnen zeg gen: links, rechts uit de pas. HET is al weer enige tijd ge leden dat Robert Long een nieuwe langspeler op de markt bracht ('Hartstocht'). Daarin haalt hij ouderwets uit naar de christelijke ze denleer. De Evangelische Omroep schreeuwde al moord en brand, toen één van Longs liedjes bij de NOS te beluiste ren was tijdens de uitzendin gen van de Olympische Win terspelen. De 'Bond tegen het Vloeken' uit Veenendaal keerde zich eveneens tegen Longs gezang en schreef een brief op poten aan de Tweede Kamer. Eind verleden week stelden Kamerleden van de kleine rechtse partijen, maar zelfs ook van het CDA schriftelijk vragen aan minister Brink man (WVC). Daarin roepen ze hem op de omroepen zo gek te maken een code af te spreken om herhaling van het liedje sincident te voorkomen. In de taal van de vragen stellers heet dat „grenzen van moraal en fatsoen". Eén fat soensnorm in politiek en om roepland lijkt even vergeten: de omroepen maken zelf wel uit wat ze uitzenden. Wie het daarmee niet eens is, stapt maar naar de rechter. DE Tweede Kamer houdt het deze week rustig, in afwach ting van het politieke specta- kel volgende week, als de brief van het kabinet over de bezuinigingen voor de ko mende jaren en de besteding van WIR-geld en belasting meevaller wordt besproken. Woensdag praat de Kamer, over het melodrama van de paspoort-kwestie. Staatsse cretaris Van der Linden (Bui tenlandse Zaken) mag op nieuw uitleggen wat er nu weer niet deugt aan het nieuwe paspoort en hoe dat Gerritse koploper. weer te verhelpen. In de Senaat mag minister De Korte (Economische Za ken) opnieuw uitleggen dat hij degene was die de WIR al in het geheim aan het opdoe ken was, toen heel Nederland nog het tegendeel dacht. De Senaat praat dus over de be groting Economische Zaken. VERGALOPPEERDE de PvdA zich door in zee te gaan met het reclamebureau Saat- chi Saatchi? Enkele kran ten meenden aanwijzigingen te hebben gevonden - en de tv holde daar blind achter aan - dat dit reclamebureau kwa lijke connecties met Zuid afrika onderhoudt, zelfs de verkiezingscampagne van de nog kwalijker president van dat land voorbereidde. De PvdA in alle geledingen in rep en roer. Menig fractie lid dat zich met Zuidafrika bezighoudt, volgde de kwestie met toegeknepen tenen. Maar toen kwam er een persbericht j van het partijbestuur. „Tij dens de contractbesprekingen I met het reclamebureau heeft de PvdA er zich nadrukkelijk van vergewist dat dit bureau geen belangen heeft in Zuid afrika", aldus de eerste zin in I de verklaring. De Londense zus van het Nederlandse reclamebureau, zo verzekert de PvdA, voert een actief des-investerings-1 beleid. De Nederlandse vesti ging is niet betrokken bij campagnes die voor of in Zuidafrika plaatsvinden. De kranten die de berichten ver spreidden, zouden zich ver gist hebben in de namen van de reclamebureaus. Ooi PvdA-fractieleider Wim Kok verklaarde nog eens met hand op zijn hart dat het alle maal niet waar, onjuist en fout was wat enkele lande-1 lijke kranten meldden. PvdA-Kamerlid Maarten I van Traa die tegelijkertijd een demonstratie tegen het Botha-beleid toesprak, zat e* niettemin mooi mee omhoog' I Menig protesteerder trok hem aan de jas. Vervelend, meneer Van Traa?.„Natuurlijk. Maar als we als partij dit soort za ken niet goed kunnen afhan delen, moeten we ook maat niet gaan regeren," was zij» korte, maar duidelijke ant-| woord. EINDREDACTIE PI ETER EGGEN DEN HAAG (ANP) - Pre Lubbers vindt dat het agrai bedrijfsleven niet onmidde 0m extra geld van de over moet vragen wanneer een paalde sector door maatrei van de Europese Gemeens» getroffen dreigt te worden. De minister-president heeft 'Gel f giromaat 'Huidige systeem van magneetstrippen en PIN- code zal zeker op lange ter mijn tekort schieten'. FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Ongev bevolking, ongeveer 300.000 w alcohol tijdens of direct in aa zes of bij recepties. Bijna 40 pr Bij 2,3 procent vindt bijna de helft van de alcoholconsumptie op het werk plaats. Tot deze laatste groep horen naar ver houding veel mannen, zelfstan digen, mensen die in de horeca werken, mensen met een lei dinggevende functie, werkne mers in bank- en verzekerings- wezen en militairen. Dat zijn l conclusies uit een rapport van het Instituut voor Praeventieve gezondheidszorg/TNO, dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge- legenheid is gemaakt. Staatsse cretaris De Graaf nam het rap port maandag in ontvangst. I Het is een verslag van een steekproef onder 10.000 werk nemers. Volgens dr. C. Ekkers, onderdi recteur van het NIPG/TNO, blijkt uit het onderzoek dat het probleem alcohol en werk ver houdingsgewijs beperkt is, al gaat het nog altijd om vele tienduizenden personen. De Graaf noemde dergelijke I DE EG zoemt het van acti oei jaar waarin een Europa zono zijn ontstaan. In sectoren waar tq J oestaan van de EG werd gesprok? v? oe sla9vaardig er wordt ge i ®n sPeelt op de komende ontwil i ZTJüen om b'j internationaal g» rL.1 fG'- als doorslaggevende r I te nkt allemaal hoopvol, ma? min <en op deze succesjes in de Irt-h meer 9es|aagde tussentop ae noop gloort voor de EG. Maar o vnrirk 9i,®teren afgesloten Europe: toni van de wankele basis wi I oeirnn2et Paat Het netto-resultaatl I de 9 e idee' is om bedroefd r Weet!!6enkomst van de milieu-mi léén k ',tse voorzitter Töpfer vol s I en besluit was genomen. heHkllS overi9ens best te begrijpei flebaer ln denken' als hun ge De °m det ontbreken van cor laaniËnn !lng van onze grote riviei 'ken ion temP°' de 'gaten' in de Hoedeer ,aar Qroter dan de sornb» proces 8n de verzurin9 van onze t binL?e? ellende is echter niet vold< En9eland °P ?én lijn te kri'9en. Vc fbische en talië baseren hun st| lijke een n^Umenten' Ecolo9'sche ^E°n-4elfchelijk kortzichtig de pi Pnder n en- Deze nauw met de Piilieu h °®tenriik. Noorwegen en Bels waL en a,9estemd op de B aarvoor binnen de EG nog g<

de Stem | 1988 | | pagina 2