GS willen heffing op grondwater /EREN BEDRIJVEN STEEN EN CLINGE BEDREIGING VOOR GRONDWATER Levende have op Saeftinghe-expositie EIDING Deze zomer al betaald parkeren in Hulst ssiree STELL! 'eeuwsch-Vlaanderen >et stand op akantiesalon Brussel Gezin Dietrich zoekt moordenaar sierduiven WD Hulst houdt vast aan plan voor WOV Kruiningen-Perkpolder hard stikke OPBRENGST NODIG VOOR BEHEER EN BESCHERMING ZOET WATER T27 E WENS OOK HE! ImIDDELBURG - Acht tankstations en garages lin St-Jansteen (Kapellebrug), Clinge en Heikant Ivormen zo'n bedreiging voor het grondwater dat |ze waarschijnlijk zullen moeten verdwijnen. Dat ilijkt uit het gisteren gepresenteerde grondwa- erbeleidsplan van de provincie. Zuinig (apellebrug weer een ,s met minimaal A.V.O. snkomst op za- 2.00 uur in het Bergweg 14 te Onderzoek DINSDAG 22 MAART 1988, 'VAN DICHTBIJ DOODGESCHOTEN' Kleine kogel Lintje voor Terneuzenaar MORGEN INFORMATIE-BIJEENKOMST Gasten Veerdienst Visdieven gepakt in Etten-Leur AS! LEUK Kleintjes" In De Stem. - zoveel bijzondere en O^issnte asnbledlnoen in Elke dag weer I DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever MIDDELBURG - Wie grondwater onttrekt aan de Zeeuwse bodem, zal daar voortaan een heffing voor moeten betalen. De provin cie kan met dat geld het schaarse zoete water beter beheren en beschermen. Dat is althans het uitgangspunt van het gisteren gepresen teerde grondwaterbeleids plan. Het plan houdt rekening met een heffing van drie cent per kubieke meter water voor be heer en zo'n vijf cent voor be scherming. Provinciale staten zullen uit eindelijk moeten beslissen of de heffing er ook echt komt. Eer der verwierpen de staten een voorstel van GS om maatrege len te bekostigen uit een spe- ciale heffing. Volgens gedepu teerde G. de Vries-Hommes is de tijd echter rijp om het plan weer voor te leggen. Een argu ment is dat andere provincies al geruime tijd een grondwa terheffing kennen. „Bovendien heeft iedereen belang bij een evenwichtig grondwaterpeil," zegt ze over het beheer. En wat de bescherming betreft 'zijn er signalen dat je meer moet gaan doen'. Daarbij denkt ze aan gara ges en tankstations, waar de opslag van aardolieprodukten het grondwater bedreigt (zie artikel hieronderjen aan de landbouw, die steeds meer drijf mest gebruikt. „Te veel ni traat in het water is heel slecht," aldus de gedeputeerde. „Er is in Zeeland zo weinig zoet water. En aangezien water een eerste levensbehoefte is, moet je er zuinig op zijn." Cijfers over de hoeveelheden water die de Watermaatschap pij Zuid-west Nederland (WMZ) rondpompt in Zeeland bevestigen haar gelijk. De WMZ onttrekt jaarlijks een kleine drie miljoen kubieke meter water aan de Zeeuwse en aangrenzende Vlaamse bodem en polders. Dat is ongeveer twintig procent van wat de Zeeuwse bevolking ieder jaar aftapt. Daar komt bij dat de Zeeuwse produktiecijfers een vertekend beeld laten zien: ze ker de helft is geïnfiltreerd, van elders betrokken water dat in de waterwingebieden een natuurlijke filterzuivering on dergaat. Toch zal vooral de WMZ te maken krijgen met de heffing, om die vervolgens door te bere kenen aan de gebruikers. Het ziet ernaar uit dat de verhoging van de waterrekening voor een gemiddeld Zeeuws gezin be perkt zal blijven tot enkele gul dens per jaar. Het waterbedrijf maakt zich er nog geen zorgen over. „We moeten nog maar af wachten waar het op uit draait," zei gisteren een woord voerder. Volgens het beleidsplan zal de provincie met de 'beheers- heffing' vooral onderzoek be- kostigea Op het programma staat bijvoorbeeld een studie naar uitbreiding van het wa terwingebied St-Jansteen. Ook wil de provincie kijken naar mogelijke waterwinning in oude kreekruggen; er zijn aan wijzingen dat daar flinke zoet waterbellen voorkomen, die in ieder geval bruikbaar zijn als 'noodvoorraad'. De beschermingsheffing zal volledig opgaan aan het scha deloos stellen van mensen of bedrijven, die de gevolgen van maatregelen aan den lijve on dervinden. Alleen al de sane ring van acht garages en tank stations in het wingebied St- Jansteen zou zo'n drie miljoen gulden gaan kostea In het algemeen zal het in Zeeland moeilijker en duurder worden om zoet water uit de bodem op te pompen. De pro vincie gaat heel kritisch kijken naar aanvragen om vergun ningen en ontheffingen. En als die toch eenmaal zijn verleend, volgt een scherp toezicht op na leving van de regels. I 360,- doublé 15! De Etoile Co//ectf'evan| Des/ree. Stralend als de sterren. Ontworpen in] subtiele eenvoud. En gezet met de meest fonkelende diamanten. Sieraden met een eigen karakter. Want aantal en grootte van de diamanten bepaalt u zeil. Ook als u later diamanten wilt laten bijzetten. Een sieraad 'uit de Etoile Collectie is altijd apart ver- rijgbaar, en omgeven et de beste garanties. lag ons ernaar. vanaf 667, afgebeeld 1043,—E] 'Acht benzinestations weg' ■Van onze verslaggever een een inspraakronde die nu volgt, en de discussie in irovinciale staten, eind van dit jaar, kunnen daar nog 'erandering in brengen. sanering of "waterdichte' maat regelen. „Als er maar iets ge daan wordt," aldus gisteren een WMZ-woordvoerder. m viy O I LE LECTI E kstraat 48 tl 100-14863 urg 14-16 |J1180-35275 lat 8 31170-2961 at 28 01150-13904 88 01184-16400 Het beleidsplan dat gisteren op ifel kwam, houdt echter reke- met sanering van de be kijven, die alle acht liggen binnen het waterwingebied St- Jansteen van de Watermaat- happij Zuid-west Nederland 2). „Een liter olie kan al Idesastreuze gevolgen hebben |voor het grondwater," veri klaart gedeputeerde G. de Vries-Hommes waarom zij een radicale oplossing voorstaat. NSCHAP VOOR WIJS GOES ig Het zwaarst getroffen wordt [ongetwijfeld een keten van stations in Kapellebrug, [gelegen aan de drukbereden route van Hulst naar België, paar moeten vier tankstations i twee garages het ontgelden: e garages Klaus en Van Geyt, i de tankstations P. Burm, |gebr. Mangnus, De Beule en L. Mangnus; de twee andere be- 'ijven liggen in Heikant Walhout de Visser) en Clinge [F. Bogaert). 'Bedrijven waarbij het op klaart van aardolieprodukten jagen is aan de bedrijfsvoering, porden verplaatst of beëin digd', heet het in het beleids plan. provincie heeft de kosten |van de sanering becijferd op ongeveer drie miljoen gulden, gespreid over tien jaar. De ope ratie is feitelijk alleen betaal bar wanneer ook een ander jnderdeel van het beleidsplan I® inspraakronde en de poli- peke discussie ongeschonden [doorstaat: een heffing van een Tiaar cent per kubieke meter water die aan de Zeeuwse bo- [dem wordt onttrokken. Daar voor zullen de WMZ, en indi rect dus alle Zeeuwse waterge- [hruikers, moeten opdraaien. iZieook bovenstaand artikel.) De WMZ kan slecht bezwaar "laken tegen de heffing. Het Waterbedrijf heeft de provincie teu te verstaan gegeven dat er fets moet gebeuren' aan de be- bedrijven: volledige De sanering van bedrijven is maar een onderdeel van een se rie maatregelen die de provin cie in gedachten heeft om het grondwater beter te beheren en te beschermen. „Maar drie pro cent van het Zeeuwse grond water is zoet, daar moeten we zuinig op zijn," zegt de gedepu teerde. Zij wijst ook de overbemes ting door de landbouw, de op slag van zuiveringsslib en druk verkeer aan als bedreigingen voor de kwaliteit van het grondwater. Nieuwe wegen zijn bijvoorbeeld taboe in wa terwingebieden. Uiteraard krijgen de schaarse gebieden in Zeeland waar zoet water op welt uit de bodem extra be scherming. Voor brak en zout water hebben de beleidsmakers weinig belangstelling. Omdat het wingebied St-Jan- steen het enige in Zeeland is met 'normale' bebouwing, we gen en landbouwbedrijven, zijn daar de consequenties van de maatregelen verreweg het grootst. Hoe die zuHen uitpak ken voor de landbouw is nog niet helemaal zeker. Een nader onderzoek naar de gevolgen van de bemesting in het gebied volgt. Dat geldt trouwens ook voor de mogelijkheid om het aangrenzende Belgische gebied beter te beschermen. De pro vincie neemt daarover contact op met de Zuiderburen. In andere Zeeuwse water wingebieden, zoals Vrouwen polder en Haamstede, liggen landbouwbedrijven noch tank stations, zodat daar alleen par ticulieren te maken kunnen krijgen met beschermende maatregelen. Onderdeel van de tentoonstelling vormt een aantal ganzen en eenden. Ook voor deze diersoorten is de Saeftinghe belang rijk. FOTO WILLEM MIERAS Van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Gedeputeerde mevrouw G. de Vries- Hommes heeft gistermiddag in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle een tentoonstelling over het natuur gebied De Saeftinghe geopend. Dat gebeurde in kleine kring. Vanaf vandaag is de expositie voor een breder publiek toegankelijk. De bezoekers kunnen zich in het museum daar middels foto's en ander documentatiemateriaal een beeld vormen over de structuur en functie van het natuurgebied. andere pleldlng? hooldekaan, V'il pn onze verslaggever ERNEUZEN De Stich- FnS Promotie Zeeuwsch- aanderen staat momen- i met een stand op het Fiigste Internationale Va- ■antiesalon te Brussel. |f®i(^en van vertegenwoor- ti;rs van onder andere de Ef- L °e Nederlandse Spoor- Jen en het Nederlands Bu- u voor Toerisme trachten i n van het 'gidsenteam', P sch-Vlaanderen aan 4e en 'andse toerist te bren- LHe' Publiek is volgens pr- x,r!ferkster Tiny Maenhout !khlanteresseerc' in m°ge- L ea 0In te surfen, te vis- f n te fietsen. Nogal wat Belgen stellen vragen over het Land van Saeftinghe. „Het is bovendien opmerke lijk dat ze onze streek steeds meer als een lang-weekend be stemming gaan zien, of als gas tronomisch weekend", aldus Maenhout. Daarnaast consta teerde ze dat er ook vaak wordt geïnformeerd naar de moge lijkheden in overig Zeeland. „Die mensen kunnen we wel wat informatie geven, maar lang niet alles. Het ontbreken van het provinciale VW op een dergelijk salon is een groot gemis", vindt de pr-medewerk- ster. Het Internationale Vakan tiesalon duurt tot en met zon dag 27 maart. Het is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, op vrijdag tot 22.00 uur. Van onze verslaggever HULST - Het invoeren van betaald parkeren in de Hul ster binnenstad gaat de automobilist twee kwartjes per half uur kosten. Gelet op de grote parkeerdruk in het centrale gedeelte van de binnenstad zeggen burge meester en wethouders van Hulst een dergelijk tarief reëel te vinden. In tegenstelling tot veel andere andere gemeenten zijn B en W van mening dat er geen beper king van de parkeerduur inge voerd moet worden. Een auto mobilist zal dan ook een par- keerplaatsje kunnen 'kopen' voor de gehele periode waarin betaald moet worden. Dat is op maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur en op zon dag van 13.00 tot 18.00 uur. Volgens wethouder G. van de Voorde kan het betaald parke ren wellicht rond juli worden ingevoerd. Voorlopig willen B en W deze maatregel beperken tot de Grote Markt, Cornells de Vosplein, Houtmarkt, Paar denmarkt en het voorste ge deelte van de Steenstraat. Daar immers is de parkeerdruk het grootst. Men denkt daarbij te kunnen volstaan met de plaat sing van twee parkeerautoma ten. De invoering van parkeer- geld betekent dat het personeel van bedrijven in het betref fende gebied voortaan een wat langere wandeling moet ma ken. Tenzij men bereid is voor een hele dag geld in de auto maat de mikkea B en W zijn van mening dat er aan die werknemers of bedrijven geen parkeervergunningen moeten worden verleend. Ze wijzen erop dat er direct buiten het gebied vooral op weekdagen nog genoeg parkeerruimte te vinden is. De bewoners kunnen echter wel een ontheffing voor het be taald parkeren krijgen. Ze zul len daarvoor een symbolische bijdrage van vijftien gulden per jaar moeten betalen. Uit gangspunt is dat er slechts één vergunning per woning wordt verleend. Daarnaast wordt een aparte regeling getroffen voor trouwpartijen en begrafenis sen, zodat een aantal auto's voor het stadhuis en de kerken kan parkeren. De invoering van betaald parkeren is volgens B en W no dig om enige orde te brengen in de verkeerschaos in de binnen stad. Volgens het college moet de oorzaak van de vele opstop pingen en files worden gezocht in het parkeerprobleem. Er is te weinig ruimte beschikbaar. Omdat het scheppen van extra parkeergelegenheid in de bin nenstad op korte termijn niet mogelijk is, moeten oplossingen gezocht worden in het beter be nutten van de beschikbare par keerruimte. Daarvan is nu geen sprake. Vaak is het zo dat wie het eerst komt het op dat moment voor hem meest ge schikte plaatsje in Van onze verslaggever DE KNOL - Het echtpaar Dietrich uit buurtschap De Knol heeft de dierenbescherming en de gemeentepoli tie Terneuzen ingeschakeld om erachter te komen wie het op de sierduiven van zijn zevenjarig zoontje Christiaan heeft gemunt. De afgelopen weken zijn verschillende sierduiven van Cristiaan dood gegaan. Sectie op een van de duifjes, door een dierenarts, heeft uitgewezen dat de beestjes van heel dichtbij zijn neer geschoten. De moordpartij is al een maand of zes aan de gang. „Af en toe vonden we er eentje dood langs de weg. We dachten eerst dat ze door auto's werden aangereden. De laatste zeven weken lag er elke week eentje dood. En nog wel dicht bij huis. Dat kan toch geen toeval zijn", zegt mevrouw Dietrich. Dat de sierduifjes met een kleine kogel van dichtbij worden omgebracht, ont dekte de familie bij toeval. Vorige week donderdag trof Christiaan na schooltijd een van zijn duiven ziek aan. „Hij zette het duifje apart, maar vrijdag was het beestje al dood. We zijn er toen mee naar de dierenarts gegaan om te zien waaraan het duifje gestorven was. Misschien aten ze van plan ten waar ze ziek van wer den. Maar de dierenarts belde al gauw terug. Me vrouw, iemand schiet op uw duiven, zei hij. Van heel dichtbij". In totaal zijn afgelopen maanden negen duiven neergeschoten. Christiaan had er zestien. Hij heeft ze gekregen van zijn opa. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de burgerzaal van het stad huis Terneuzen is F. van de Hemel uit Terneuzen gisteren koninklijk on derscheiden. Hij kreeg uit handen van loco burgemeester J. van Rooijen de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Van de Hemel kreeg de on derscheiding omdat hij veertig jaar in dienst is bij de firma De Hoop in Ter neuzen. Hij begon daar in 1948 als vertegenwoordiger. Voor die functie had de baas destijds nog geen auto beschikbaar. De eerste ja ren bezocht Van de Hemel zijn klanten dan met de fiets. De artikelen die hij aan de man moest brengen za ten in twee fietstassen. Van de Hemel had daar beslist geen gemakkelijk klusje aan. De Hoop verkocht be tonblokken, klinkers, ce ment, kalksteen, wand-en vloertegels en diverse an- F. van de Hemel. - FOTO DE STEM/CORJ.OE BOER dere materialen. Later schakelde ook Van de He mel over op een auto. Het plechtige moment gisteren in de burgerzaal werd bijgeowoond door een kleine kring van familiele den en collega's. Van onze verslaggever HULST - De WD in Hulst staat op het standpunt dat een vaste oeververbinding over de Westerschelde het best gerealiseerd kan worden op het tracé Perkpolder- Kruiningen. Het gebied is het grootste schor in Zuid-West Nederland en het grootste brakwaterschor van Europa. Voor de De Saefthinge bestaat volgens de stichting Het Zeeuwse Landschap, die het gebied beheert, een groeiende be langstelling. Jaarlijks leiden gidsen zo'n tienduizend bezoekers rond in het verdronken land van Saeftinghe. Meer publiek wordt echter niet verantwoord geacht. Voor mensen die de trip naar de oosthoek van Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet hebben gemaakt, biedt de tentoonstelling voorlopig een prima alternatief. neemt. Het gevolg is dat juist die plaatsen die door hun lig ging het meest in aanmerking komen voor een frequent wis selend gebruik, vrijwel de hele dag bezet worden door één ge bruiker. Betaald parkeren, zo menen B en W, kan dit oplos sen. Becijferd is dat de kosten van apparatuur, borden, on derhoud en kaartjes de ge meente jaarlijks 34.000 gulden kosten. Uitgaande van 210 par keerplaatsen, een bezettings graad van vijftig procent en een parkeergeld van een gul den per uur verwachten B en W een kleine 290.000 gulden per jaar aan inkomsten. Daar moe ten dan ook nog de kosten af van een parkeercontroleur, zo rond de 50 a 60.000 gulden. In de meerjarenbegroting is uitge gaan van een netto-opbrengst van 150.000 gulden. Gezien de berekeningen verwachten B en W dat deze cijfers haalbaar zijn. Tijdens een informatie-bijeen komst in Den Dullaert in Hulst wil de WD morgenavond (woensdag) aantonen dat het zinvol is om dit 'oude' tracé te bestuderen. Voor deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, zijn verschil lende gasten uitgenodigd die over de tracé-keuze iets zinnigs te vertellen hebben. Onder hen ir. Van Eeden uit Hulst, die zich al enkele jaren verdiept in de WOV, en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Ook voorzitter J. Hennekeij van de WD-fractie in de Zeeuwse staten is aanwezig om van de Oost-Zeeuws-Vlaamse gevoelens kennis te nemen. „Over de oeververbinding is al veel geschreven", stelt frac tie-voorzitter A. Houben van de WD in de Hulster gemeen teraad. „Maar het komt uitslui tend uit één richting en het gaat steeds over één tracé bij Terneuzen". Volgens Houben is het nogal verwonderlijk dat het tracé Perkpolder-Kruinin- gen ineens niet meer ter sprake is. „Onderzoeken van Rijkswa terstaat hebben in 1974 immers uitgewezen dat dit tracé het beste is en het minst zou kos ten. Toen stond de rente op tien procent. Nu staat die op zes procent en zou dat tracé ineens te duur zijn". De Hulster WD meent dat er alles voor te zeggen is, ook uit financieel oogpunt, om de WOV bij Perkpolder te leggen. Dit met behoud van de veer dienst Breskens-Vlissingen. „Die WOV moet een internatio nale verbinding vormen met de Randstad. Bedrijven hebben dan geen boodschap aan een tracé dat vanuit Terneuzen naar de richting Vlissingen neigt", stelt Houben. „Zelfs als er gekozen wordt voor een tra cé bij Terneuzen, dan zal dat in oostwaartse richting moeten liggen. Immers, dat is de snel ste route naar de Randstad". Van onze verslaggever ETTEN-LEUR - Op de rijksweg in Etten-Leur zijn zondagochtend om half ze ven twee mannen uit Eind hoven aangehouden. Ze worden verdacht van dief stal van vis en andere le vensmiddelen in Yerseke. De mannen zaten in de aange houden auto letterlijk op de vis. Ze hadden onder meer zeven tien emmers mosselen, vijftig blikken kippesoep en een aan tal kratten met ingeblikte vis bij zich. Aanvankelijk beweerden de twee dat de vis zwart was ge kocht. Onderzoek leerde dat de waren bij een groothandel in vis in Yerseke waren gestolen. De waarde van het gestolen goed was gisteren nog niet be kend.

de Stem | 1988 | | pagina 15