loed." DESTF 99 Spelbos zegt af voor Oranje ÏMnfogt, 'IK HAD EEN DAG DAT ER NIETS MIS KON GAAN' IEUWE Succesvol debuut Rijkaard KNSB zet alles op Rainer Mund 7 Onterprice OOPSTERS >53434 «150 570-63291 21 el. 01652-2905 SPORTPRIJZEN SP0RTKIEDIN6 MAANDAG 21 MAART 1988 OETJES MET ROOM nille of chocolade, bekertjes 125 ml. PETER BOSZ EN ADICK KOOT BU SELECTIE Laatste Snel gegaan SAN REMO - Zelfvertrouwen blijkt nog immer een goede raadgever. Laurent Fignon kan daar alles over vertellen. Niemand, behalve hijzelf, ge loofde zaterdag in zijn kansen op de overwinning I in Milaan-San Remo. I Op de Corso Cavallotti in het bloemenstad] e logenstrafte I de eigenzinnige Fransman evenwel alle voorspellingen I door in een rechtstreeks sprintduel de aanstormende Ita- lliaanse vedette Maurizio Fondriest van de zege af te hou- I den in de eerste topklassieker van het seizoen. Milaan rachtiging, de gelaagd? dsteunen en de veilig /oor ons klimaat noodi als radiaalbanden, rruit en halogeen ko[ ar allemaal gewoon bil e keus tussen tweede vel erg gemakkelijk WBM-klassement Remedie Zonder steun San Remo JU Spectaculaire val op Cipressa loopt goed af GEMSER BEREID TE HELPEN Visser krijgt opleiding tot verkeersvlieger aangeboden Hulshoff ziet te aanvallend Marseille Hiddink: 4Real speelt gemakkelijk' loopschoenen en -kleding relatiegeschenken - reclame-artikelen - stickers - Wlnkelc. Serlippens Terneuaten 01150-30912 Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Ronald Spelbos heeft gisteren be dankt voor het Nederlands elftal, dat woensdag op Wembley tegen Engeland oefent. De centrale verdedi ger die gisteren ook in de opstelling van Ajax ont brak, ondervindt te veel hinder van een knieblessu re. Bondscoach Rinus Michels had aanvankelijk met vijftien spe lers willen afreizen 'om bij nie mand valse verwachtingen te wekken'. Gisteren wees hij i echter beide spelers aan die rich in Nederland paraat moes ten houden, Peter Bosz van I RKC en Adick Koot van PSV. Ronald Spelbos overweegt zijn carrière af te breken. Met zijn vorig jaar na een botsing met Vitesse-speler John van i den Brom defect geraakte knie gaat het slecht. Vorige week zakte Spelbos er opnieuw door- i heen Woensdag speelde hij op verzoek van de trainersstaf mee in de Europacup-wedstrij d tegen Young Boys, maar dat ging dramatisch slecht. „Ik wil voor honderd procent fit zijn", aldus Spelbos. „Ajax en het Nederlands elftal heb ben niks aan me als ik me niet helemaal kan geven. Daarvoor zijn de belangen te groot. Eer lijk gezegd heb ik weinig geloof in die knie. Ik denk inderdaad aan stoppen, of spelen op een lager niveau. Ik wil eerst weten of Ajax nog wat aan me heeft, maar ik ga mezelf niet langer in de maling nemen. Eind van de week beslis ik". „Het was goed," aldus opvol ger Bosz, „dat meneer Michels op de radio herhaalde dat ik was uitgenodigd. Ik was om kwart voor twee al door hem gebeld, maar je hebt dan altijd nog een idee van, ja er zijn zo veel mensen die hem kunnen imiteren. Zoals ook van de week. Toen vroeg RKC-be- stuurder Kipping me hoe het met mijn enkel ging. Ik zeg: 'nou niet zo best'. Hij zegt: ■jammer, want je moet je pa raat houden voor het Neder lands elftal'. Ik zeg: 'tuurlijk joh' en loop door, maar het bleek echt waar te zijn". NEC-speler Jan Peters was de laatste eerste divisie-speler die voor Oranje uitkwam. Tussen 4 september 1974 en 30 mei 1975 speelde hij als eerste divisionist vijf interlands. „Ook ik dacht eerst dat het een dolletje was", herinnert hij zich. „We waren net gedegradeerd, toen ik was uitgenodigd. Ik kwam in de succesvolle WK-selectie. Des tijds voelde ik me onzeker tus sen al die grote namen. Dat hoeft helemaal niet, want uit eindelijk heb je de selectie he lemaal zelf afgedwongen". Peter Bosz tobt met zijn lin kerknie, die hij vorige week te gen Heerenveen blesseerde. „Alleen omdat ik kandidaat reserve voor het Nederlands elftal was, heb ik vrijdag tegen Helmond Sport meegedaan. Het was beter geweest als ik rust gehad had, maar ik heb het er met Leo (Van Veen, de trainer - red.) over gehad, die vond ook dat ik deze kans niet moest laten lopen. Ze hebben me tot onder mijn kin ingeta- ped, ik kon de bal alleen maar recht vooruit trappen. Maar ik word nu twee keer per dag be handeld, het komt wel in orde". Het is snel gegaan met Peter Bosz. Ruim drie jaar geleden liep hij weg bij Vitesse omdat hij zijn contractprijs te hoog vond. Bosz ging een jaar bij de amateurs van AGOW spelen. Vitesse-voorzitter Aalbers had zoveel waardering voor het doorzettingsvermogen van de middenvelder, dat Bosz zich voor 25.000 gulden mocht vrij kopen. Dat deed de speler, waarna hij uitweek naar RKC. Daar kan hij aan het eind van dit seizoen voor 25.000 gulden weg. Bosz: „Het is zeker snel ge gaan. Twee weken geleden hoorde ik dat ik me paraat mocht houden voor het Olym pisch elftal. Toen was ik al in alle staten. En dan nu met het A-elftal naar Wembley, niet zomaar een stadion. Dit is iets waar een jongen alleen maar van kan dromen, nietwaar". „Een nieuwe club heb ik nog niet. De situatie is zo dat ik drie concrete aanbiedingen heb: RKC, FC Utrecht en Feyen- oord. Ik zou maandag een be slissing nemen, maar dat stel ik maar een weekje uit. Ik las na- melij k in de krant dat ook in de Engelse selectie een jongen uit Ronald Spelbos, die over weegt te stoppen met voet bal. - foto de stem/ben suffen de tweede divisie is uitgeno digd, Garry Pallister van Middlesbrough. Daar stond bij dat Manchester United en Tot tenham Hotspur al naar zijn prijs hebben geïnformeerd. Ik dacht gelijk: 'Ho-ho even wachten met beslissen"'. s voor Italiaanse ames- en herenschoenen, n blouses, gepresenteerd feer. oor haar nieuw te openen a jonge, enthousiaste dagen per week of alleen 1 en zaterdag werken? de 18 en 23 jaar oud en ilfstandige job in een ne winkel waar Italiaanse dt verkocht? lag 22 maart a.s. tussen 0 uur met de heer 222773 Fignon terug aan de top I Het was niemand ontgaan dat I de blonde Fransman, die zijn [haar tegenwoordig in een staartje bindt, er in Parijs-Nice sn verrassend offensieve koerswijze op na had gehou den. Maar zijn nederlaag tegen tSean Kelly sterkte velen nog- [maals in hun mening, dat de [Fignon, die in '83 en '84 de [Ronde van Frankrijk won, vol- Jtooid verleden tijd was. Im- I mers, de kapotte knieën van de IParijzenaar waren in de twee [daaropvolgende seizoenen Van onze Skoda 130 CU sn. Lichtmetalen wielen tegen SAN REMO - Met zijn overwinning in Mi- laan-San Remo heeft Laurent Fignon zich verzekerd van de eerste 25 punten in een nieuw klassement, de zogehe ten World Bike Master (WBM). De WBM is een initiatief van een groep Italiaanse zakenlieden. Die heeft een competitie opgezet, naar het idee van de Super Prestige, over veertien wedstrijden, waarin pun ten zijn te verdienen voor de eerste vijftien renners in de uitslag. De winnaar van een wedstrijd krijgt 25 punten, de nummer twee 20, de nummer drie 15, de nummer vier 12 en vervolgens wordt afgeteld tot de nummer vijftien, «e 1 punt op zijn conto kfögt bijgeschreven, met ®en verstande dat in etappe-wedstrijden het dubbele aantal punten is te verdienen. Voor de WBM is een to- taaibedrag aan prijzen- gwd beschikbaar gesteld van 320.000 gulden. De I winnaar ontvangt een be- drag van 80.000 gulden, I terwijl voor de nummers all tot en met vijftien al- „Idnog een bedrag van o.OOO gulden klaar ligt. De veertien wedstrij den, die voor de WBM Meetellen, zijn: Milaan- Remo, Ronde van Vlaanderen, Parijs-Rou- Luik-Bastenaken- Duik Amstel Gold Race, ™nde van Spanje, Grote «Os van Frankfurt, Ronde van Italië, Ronde an Philadelphia, Ronde ?n Frankrijk, Kam pioenschap van Zürich, wereldkampioen- nap, Ronde van Lazio en ne Ronde van Lombardije. nieuws, niet zijn prestaties, al won hij dan nog de Waalse Pijl. Vorig jaar waren zijn resulta ten weliswaar bepaald niet slecht, maar noch zijn derde plaats in het eindklassement van de Ronde van Spanje, noch zijn ritzeges in de Tour en de Ronde van Nederland hielpen hem terug aan een plaatsje in de wereldtop. Nadien was zijn ontluisterende optreden in de Grote Landenprijs, waama hij het seizoen abrupt afbrak, ko ren op de molen van de sceptici. Laurent Fignon zelf wist beter. Hij weigerde zich neer te leg gen bij een positie op het tweede plan en ging harder dan ooit aan het werk. Tegelijker tijd onderkende hij dat een tot de verbeelding sprekende over winning de beste remedie zou zijn om zijn geschonden bla zoen op te poetsen. In Parijs- Nice mislukte nog wat hem za terdag in Milaan-San Remo wel gelukte. „Ik voelde het vanmorgen bij de start al", glunderde de 27-jarige win naar na afloop. „Je hebt van die dagen dat er gewoon niets mis kan gaan. En vandaag had ik zo'n dag". Vorige week woensdag reed Fignon als laatste voorberei ding op de Primavera een trai- ningsrit over 200 kilometer achter de derny. De volgende dagen nam hij rust. „Mijn li chaam zei me dat ik er klaar voor was. Dan moet je dat zo houden. Maar minstens zo be langrijk is dat ik geen kopzor gen meer heb. Aan het eind van het vorig seizoen zat ik psy chisch nogal in de knoei. Er waren problemen met de ploeg en dat werkte ook in de privé- sfeer door. Op een gegeven mo ment had ik overal tabak van, zeker van het wielrennen. Ik heb mijn fiets toen achter het huis gezet en er twee maanden niet naar omgekeken. Het bleek precies wat ik nodig had. De motivatie kwam terug. Ik kreeg er weer plezier in en ben vervolgens aan een heel strak trainingsschema begonnen. Voila, vandaag heb ik de belo ning gekregen". Fignon moest er in de 294 kilo meter lange klassieker echter wel degelijk ook wat voor doen. De Fransman wist zich na de Cipressa, de voorlaatste hin dernis in het parkoers, immers nog omringd door alle favorie ten, op Moreno Argentin na. De ex-wereldkampioen zag zijn kansen in rook opgaan, doordat in de afdaling de tube van zijn velg sprong en hij ten val kwam. Bovendien moest de la tere winnaar het stellen zonder door Jacques Eestermans steun van een ploegmaat, waar bijvoorbeeld de ploegen van Jan Gisbers en Peter Post nog met respectievelijk vijf (Theu- nisse, Dhaenens, Muller, Rooks en Van der Poel) en drie (Nu- lens, Peiper en Vanderaerden) renners in het voorste gelid vertegenwoordigd waren. Het scenario verliep daarna volgens de aloude wetten van de wielersport. De sterkste af vaardiging zette zijn joker in, in dit geval Gert-Jan Theunis- se. „De afspraak was dat ik aan de voet van de Poggio zo hard mogelijk op kop zou gaan rij den", verklaarde Theunisse, „zodat Van der Poel en Rooks het initiatief aan de anderen konden overlaten". Aldus ge schiedde, maar het strijplan werkte slechts ten dele. De be oogde scheuring in de groep werd in de klim van de laatste scherprechter weliswaar tot stand gebracht, maar niet Van der Poel en Rooks profiteerden. Het was Fignon, die dankbaar gebruik maakte van het brug- gehoofd dat de Nederlandse knecht vormde. Als een du veltje uit een doosje sprong hij net onder de top achter de rug van Theunisse de vrije ruimte in, ontwaardde daarna in Fon driest zijn enig overgebleven concurrent en klopte hem ver- Laurent Fignon springt weg tijdens de beklimming van de Poggio. De Fransman werd al leen nog achterhaald door de Italiaan Fondriest, die hij in de sprint versloeg. - foto cor vos volgens op de Corso Cavallotti in San Remo met speels gemak. In het PDM-kamp voerde later berusting de boventoon. „We hebben ons als ploeg geweldig gemanifesteerd", hijgde Adrie van der Poel na, „en dat biedt uitstekende perspectieven voor de komende klassiekers. Na tuurlijk is het jammer dat we het hier niet hebben kunnen afmaken, maar dan had Rooks dat moeten doen. Voor mij zat het er vandaag niet in. Ik ben samen met Kelly nog wel in de achtervolging gegaan, maar we waren kansloos. We hadden beiden onze beste krachten al gegeven en bovendien kregen we geen enkele steun. De rest kon of wilde niet meer, maar dat is achteraf allemaal niet belangrijk". „Ik zag te laat in dat Vande raerden („Ik had geen beste dag. Op de Cipressa kon ik het tempo haast al niet meer vol gen", aldus de Vlaming) niet echt fris meer zat", verdedigde Steven Rooks zijn derde plaats. „Ik zat in zijn wiel, maar hij kon het gaatje dat door toedoen van Theunisse was geslagen, Van onze speciale verslaggever SAN REMO - De valpartij, die zich tijdens Milaan-San Remo op 22 kilometer van de finish in de afdaling van de Cipressa voordeed, le verde wonder boven won der geen ernstige gewonden op. De drie renners, die de kop groep vormden en allen ten val kwamen, de Fransen Thierry Marie en Bruno Cornillet en de Italiaan Enrico Gallechi, had den veel geluk, toen zij uit de bocht vlogen en onder de vang rail door schoten. Marie kon zich aan de vangrail vasthouden, maar Cornillet schoot vijftien meter het ravijn in. Beneden bleef hij versuft liggen. Thierry Marie en de Italianen Asti en Ballerini, die ook uit de bocht van de Ci pressa vlogen, werden uit voor zorg naar een ziekenhuis over gebracht. Ze konden later op de avond weer het ziekenhuis ver laten. Achter de kopgroep sloeg ook Jac van der Poel tegen de grond. Van der Poel: „Ik reed in het midden van het peloton. De snelheid bedroeg zeker 50 Thierry Marie in het ravijn, waar hij in duikelde tijdens de afdaling van de Cipressa. - foto cor vos kilometer. Ineens ging ik in die verraderlijke bocht onderuit. Er staan daar olijfbomen langs de weg. Van deze bomen schijnt olijfolie op de weg te zijn gedruppeld. Wij lagen met acht renners op de grond of in het ravijn. Thierry Marie zat daar. Hij had een gapende wonde boven het rechter oog. Het bloed stroomde over z'n ge zicht. Ik liep zelf alleen blauwe plekken en schaafwonden op. Maar mijn fiets was total-loss. Hij bleef midden op de weg lig gen. Ploegmakker Ronny van Holen stapte af om mijn fiets aan de kant van de weg te dra gen, anders waren waarschijn lijk nog meer renners gevallen. Ik begrijp niet goed waarom voor die gevaarlijke bocht nie mand stond om ons te waar schuwen", aldus Jac van der Poel. De valpartij vond plaats pre cies in de bocht waar Jan Raas drie jaar geleden in het ravijn belandde. Deze val betekende het einde van de loopbaan van Raas, die een slechte rug aan de tuimeling overhield. Van onze sportredactie ZARAGOZA - Frank Rijkaard heeft in Spanje eindelijk zijn debuut kun nen maken. Zijn eerste optreden bij Real Zaragoza werd een succes. Aan weinig was te zien dat de middenvelder maanden niet in actie was geweest. De oud-Ajacied was de beste man van het veld en had door het ma ken van het tweede doel- Frank Rijkaard, doel punt bij debuut. foto anp punt van Zaragoza tegen Valencia ook nog een tast baar aandeel in de over winningvan 3-1. Door Rob van Deursen HEERENVEEN - Schaatstrainer Henk Gemser heeft zich bereid verklaard vanaf 1 mei de KNSB uit de nood te hel pen als de onderhandelingen over de komst naar Neder land van de Oostduitser Rainer Mund dan nog stagneren. Tijdens de World Cup-wed strijden voor dames en de Olympische revanches voor he ren van afgelopen weekeinde in Heerenveen bereikte de schaatsbond wel een akkoord met Ab Krook, die als ij strai ner voor zes maanden vanaf september werd vastgelegd. Welke ploeg (dames of heren Van onze sportredactie HEERENVEEN - Leo Vis ser heeft van de nationale luchtvaartschool in het Limburgse Beek een oplei ding tot verkeersvlieger aangeboden gekregen. De Haastrechter, die in het Olympische Calgary kenbaar maakte dat het hem meer speet als tiener de mogelijkheid tot het opleiden tot jachtvlieger gemist te hebben dan het goud op de vijf kilometer, neemt het aanbod heel serieus. „Ik moet eerst medisch gekeurd worden alvorens ik met die mensen rond de tafel kan gaan zitten. Ze zijn in ieder geval bereid het tempo van de studie, waar twee jaar voor staat, aan te passen aan mijn schaatsen", aldus Leo Visser. niet dichten. Er bleef me toen niets anders over dan zelf te springen. Op het moment dat ik aanpikte, demarreerde Fignon. En dan ga je. In de afdaling heb ik nog wel vol gas gegeven, maar ik kon er niet meer bij komen. Ach, het seizoen is nog maar net begonnen en ik voel me elke dag beter worden. Mijn beurt komt echt nog wel". Was de finale van Milaan-San Remo sterk Nederlands getint, ook in de aanloop naar de be slissende kilometers deed een vaderlandse prof van zich spreken. Henri 'Toontje' Man- ders reed samen met de Deen Carlsen en de Italianen Elli en Cavaiio ruim 200 kilometer voor het peloton uit. De grote groep kwam, onder impulsen van met name de ploegen van Argentin en Bontempi, pas in het geweer, toen de voorsprong van het kwartet was opgelopen tot meer dan een kwartier. De volslagen onbekende Carlsen probeerde zelfs nog in zijn eentje uit de greep van de ach tervolgers te blijven, toen de marge zienderogen slonk, maar ook voor hem eindigde de Pri mavera, voordat het eindpunt was bereikt. Manders: „Even heb ik gedacht dat we buiten schot zouden blijven. De wed strijdleiding gaf op 45 kilome ter van het einde nog een voor sprong door van zes minuten. Maar toen ik kort daarop een keer omkeek, zag ik de motoren voor het peloton al dicht nade ren. Het was voor mij op slag over en sluiten. Ik ben in de ploegleiderswagen gestapt en heb me heerlijk naar de finish laten rijden". Uitslag: 1. Fignon (Fra) 294 km in 7.06.20, 2. Fondriest (Ita) z.t., 3. Rooks (Ned) op 0.08, 4. Roscioli (Ita), 5. Kelly (Ier), 6. Calcaterra (Ita) 7. Adrie van der Poel (Ned), 8. Machler (Zwi), 9. Gölz (WD1), 10. Petito (Ita) op 0.10, 11. Vanderaer den (Bel), 12. Wojtinek (Fra), 13. Ci- mini (Ita), 14. De Wilde (Bel) op 0.14,15. Baffi (Ita), 16. Müller (Zwi), 17. Vandenbrande (Bel), 18. Finazzi (Ita), 19. Hagedooren (Bel), 20. Bon tempi (Ita), 21. Theunisse (Ned), 22. Kappes (WD1), 23. Dhaenens (Bel), 24. Sergeant (Bei), 25. Wilson (NwZ). VOLENDAM (ANP) - Ajax-trainer Barry Hulshoff arriveerde zondagmiddag pas even na vieren in De Meer om zijn ploeg nog net van Fortuna Sit- tard te zien winnen. De oefenmeester bezocht zaterdagavond de ko mende Europa Cup-te genstander Olympique Marseille, dat een uit wedstrijd tegen Nice afwerkte. Hulshoff zag een te aan vallend ingesteld Mar seille verliezen met 1-3. „Ik geloof niet dat ik het echte Marseille heb zien spelen. Het was een moei lijke wedstrijd voor het team. Een derby geeft al tijd extra spanningen. De uitslag was terecht. Het middenveld, met Giresse en Genghini, was te aan vallend ingesteld, waar door de ploeg verdedigend in de problemen kwam. Tot de blunder van doel man Bell zag de defensie van Marseille er overi gens solide uit", aldus Hulshoff. „De ploeg is vooral gevaarlijk bij spel hervattingen voor het vij andelijke doel. Allofs be moeit zich daar meestal mee. De boomlange voor stopper Le Roux komt dan naar voren. Zaterdag speelt Olympique Mar seille voor eigen publiek tegen Metz. Dan krijgen we ongetwijfeld meer in zicht in de Franse speel wijze", luidt de verwach ting van Hulshoff, die nog niet weet of hij die wed strijd zelf gaat bekijken. all-round) Krook onder zijn hoede krijgt, valt of staat met het al of niet succesvol in stel ling brengen van het zware ge schut, dat de KNSB inmiddels inzette om kost wat het kost Rainer Mund naar Nederland te halen. Op regeringsniveau werden contacten gelegd met de hoogste Oostduitse autori teiten. Om die zaken niet te forceren, toonde Henk Gemser zich bereid om vanaf 1 mei voor zes weken de conditietrai ning voor zijn rekening te ne men. Tenminste als tegen die tijd nog zicht is op de overstap van Mund, de succesvolle Oost duitse damescoach, naar Ne derland. Gemser zou het overigens betreuren als de schaatsbond met Mund in zee gaat. „Niet om Munds vakmanschap, maar omdat een land als Nederland met zo'n geweldige schaatscul tuur een beroep op een buiten lander moet doen", aldus Gem ser. VERVOLG SPORT 3 Van onze sportredactie MADRID - Het gemak waarmee Real Madrid vier dagen na de zware Europa cupwedstrijd tegen Bayern München stadgenoot en nummer drie van de rang lijst Atletico Madrid naar een simpele 1-3-nederlaag heeft gespeeld, maakte gis termiddag de meeste indruk op PSV-hoofdtrainer Guus Hiddink. „Ik ken die ploeg natuurlijk al grotendeels, maar de koele, simpele manier waarop Real een belangrijke wedstrijd speelt, dat verraste me toch wel", aldus Hiddink gister avond in Madrid, waar hij sa men met zijn collega Hans Dorjee de derby Atletico-Real bekeek. De PSV'ers zagen Real win nen door treffers van Gordillo, Sanchez en Butragueno. Atle tico miste in de beginfase een strafschop. „Real speelde een technisch heel verzorgde partij", conclu deerde Hiddink. „Wat ik heb gezien, bevestigde grotendeels de indruk die ik al had van het elftal. Alleen sommige automa tismen heb ik nu nog wat nader kunnen bestuderen. De hard heid waarom ze in Europa be kend staan, heb ik vanmiddag niet gezien. Dat hadden ze niet eens nodig tegen Atletico. De ploeg steekt perfect in elkaar; een hechte verdediging met twee goede mandekkers, een gegroepeerd spelend midden veld en twee mannen voorin, Sanchez en Butragueno.nou ja, daarover hoef ik niets meer te zeggen natuurlijk. Real is in topvorm en dat hebben we vandaag in Madrid nog eens bevestigd gekregen". (ADVERTENTIE) Specialist in: Jos Konluszek r%t iiiifrnouiAfif n nviifvkngvrvniii/ HAAGDIJK 250 - BREDA Tel. 076-221561

de Stem | 1988 | | pagina 9