SR Vieuwe aanwinst mosselvloot POLITIERAPPORT 'Bowling is meer dan zomaar een balletje gooien' erschoore ïGENHElO 1ILJ0ENENINYESTERING MOGELIJK NA GOEDE JAREN KWEKERS Trouwe leden Bouw en Houtbond FNV gehuldigd Rommelmarkt De Meerpaal Terneuzen druk bezocht and van Waas te zien ijdens vakantiebeurs FOTO 's-Gravenhotplein 8 - Hulst - Tel. 01140-16162 acht net ffie &Is nand en ko- jpje r ïee telt. Aanrijding Antieke klok gestolen Ruiten vernield Garnalen weggehaald Handgranaat gevonden Auto's beschadigd na aanrijding V erkeerscontrole Winkeldief aangehouden ALS SPORT MINDER BEKEND Kerkbestuur Kloosterzande KWALITEITS KLEURENFOTO'S KLAAR terwijl U winkelt VAN ZEELAND 2 MAANDAG 21 MAART 1988 lurder Slecht weer Volautomatisch Mooi schip Afwachten TOCH G0GD 3MT6WGTGN DATUBU ONS OOK fÖNTUEASGN. terneuzen otspannings- iddag van Zonnebloem Goede opbrengst project pater Swinne HULST - Op de kruising van de Absdaalseweg met de Ho- geweg verleende gistermid dag de motorrijder G. de G. uit Sint Jnateen geen voor rang aan een personenauto bestuurd door R. de K. uit Terneuzen. Het bleet bij ma teriële schade aan beide voer tuigen. ZAAMSLAG - Zaterdagmor gen ontdekte P. S. uit Breuke- len dat in zijn vakantiewo ning in de buurtschap Poon haven was ingebroken. Ver mist worden een kleurentele visie en een antieke wandklok. Men had zich toe gang verschaft door het for ceren van de achterdeur. OOSTBURG - Vrijdag tussen 9.30 en 14.30 uur zijn in de achtergevel van de familie A. H. in de Van Ostadestraat twee ruiten vernield. Van de dader of daders ontbreekt elk spoor. BRESKENS - Vanuit een be stelwagen, eigendom van de heer W. A. F. E. P. uit Beve- ren, zijn 97 kilo garnalen ge stolen. De waarde van deze garnalen bedraagt 600 gulden. De bestelbus, waaruit de gar nalen werden ontvreemd, stond nabij de vismijn op de haven. ST. KRUIS - In de Roeselae- restraat is een handgranaat in een tuin gevonden. De Mijnopruimingsdienst zal het projectiel ruimen. OOSTBURG - Op de kruising Grote Beer en Melkweg ont stond een aanrijding, waarbij betrokken waren J. G. H. uit Aardenburg, die geen voor rang verleende aan A. A. L. uit Schoondijke, die over de Melkweg reed. Beide voertui gen zijn beschadigd. OOSTBURG - Door de groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de rijkspolitie zijn vrij dag op een aantal punten op de rijksweg in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ver keerscontroles gehouden in het kader van '25 procent minder verkeersslachtoffers'. Er werden 25 mensen opge schreven die niet hun auto gordel droegen. SLUIS - Zondagmiddag is in de Meerminnestraat S. E. G. uit Oostende aangehouden nadat hij in een winkel in Sluis een asbak met een waarde van 167 gulden had ontvreemd. De eigenaar van de winkel betrapte G. op he terdaad. Met de hulp van om standers en een Belgische po litieagent werd hij uiteinde lijk aangehouden. Door Hans Radt SAS VAN GENT - Veel mensen kennen bowling als een leuk spel tijdens een ge zellig avondje uit in vereni gingsverband of met fami lie, maar als sport is bow ling minder bekend. Toch komt er volgens Eddy Ranschaert, voorzitter van de Bowlingbond Sas van Gent, veel voor kijken om bowling als sport te bedrijven. „Op de eerste plaats is het een sport die een grote concen tratie vergt. Daarnaast vraagt het veel van de conditie, zowel lichamelijk als geestelijk, want een wedstrijddag kan soms wel vijf uur duren. De spelers van de nationale league-ploeg zijn wekelijks drie tot vier keer op de baan bezig. Belangrijk is ook het materiaal. Je moet de juiste bal hebben. Qua gewicht, maar ook voor je greep. Verder is de kwaliteit van de baan be langrijk. Dit alles luistert nauw. Wij treffen het met onze vereniging, dat we op een schitterend banencomplex kunnen oefenen en spelen." Het evenementencomplex De Vlaanderen te Sas van Gent is de thuishaven en in feite ook de aanzet geweest voor de oprich ting van de vereniging. „Door de komst van De Vlaanderen in Sas van Gent, met daarbij zes bowlingbanen, werd natuurlijk de basis gelegd om met een aantal belangstellenden een bowlingvereniging op te rich ten. Februari 1974 werd de op richting van Bowlingbond Sas van Gent een feit. Ranschaert: „Via de Belgi sche competitie in de beginfase zijn we in de Nederlandse com petitie terecht gekomen. We noemen dat de nationale lea gue. We hebben daarin nog eens met twee teams gespeeld. Ons topteam kwam toen zelfs uit in de tweede klasse en ons reserveteam in de vierde klas se. Enkele jaren geleden kwam de terugslag. De mensen van het eerste uur deden een stapje terug en we hadden geen jeugd achter de hand, zodat we uit de nationale league zijn gestapt." De deelname aan de natio nale league is toch niet de enige drijfveer voor de bowlers. Ran schaert: „Om een bepaald ni veau te halen is deelname aan de nationale league wel be langrijk, maar er is meer. We houden een eigen huiscompeti tie, waaraan alle leden mee doen en dat zijn er nog altijd ruim vijftig. Via een strak speelschema bepalen we dan de clubkampioenen." Toch is men dit seizoen is men toch weer met een team mee gaan doen aan de natio nale league. Ranschaert: „De beheerder van het Vlaanderen- complex, Paul Wiskerke, is daarvan toch wel de grote sti mulator. Mede door zijn steun, ook financieel, zijn we weer warm gemaakt om een sterk team te formeren om weer op nationaal niveau te kunnen ac teren. Een goede zet blijkt nu, want ons team kan zondag 27 maart kampioen worden. We spelen dan thuis, dus in de Vlaanderenhal. De titel kan ons niet meer ontgaan, alleen moeten we tijdens de laatste speeldag de benodigde punten binnenhalen. Daar twijfelt nie mand aan en daarom is het zo fijn dat we thuis spelen. We ho pen op veel volk en morele steun, maar tevens kunnen de mensen zien dat er veel voor komt kijken om deze sport te bedrijven. Als sport is het niet zomaar een balletje gooien. Het vereist veel inzet en een goede instelling, want je bent toch wel drie tot vier keer per week bezig op de baan om je vaste greep te houden." Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - In te genstelling tot hetgeen De Stem zaterdag berichtte, was het Hervormd Kerkbe stuur van Kloosterzande wel degelijk aanwezig bij de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke ordening. Die vond vrijdagmiddag plaats en daar konden betrokkenen hun bezwaren kenbaar maken tegen de aanleg van een bunga lowpark in het gebied 't Laantje. (ADVERTENTIE) op Kodak 2001 hightech papier im te zoenen 1 ticulieren ikje, jubileum, receptie, 'erloving, overwinning, iraham, openbare dank, mag best eens in de agina familieberichten. i duur hoeft het niet te kosten een tientje), 3lom 2,00. Eén grote 5. Voor het plaatsen van met èen formaat van 35 wij 14,05 toeslag, ip aanvraag. Bij niet- jrdt 4,00 adm.kosten den niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen jén van onze kantoren, n stuurt u eveneens 2 ig naar Postbus 3229, iftelijke opgaven worden iteerd indien naam en ook indien uw betaling ihouden ons het recht opgaaf van redenen te geren. ichten bereiken over de )udt de uitgever zich het m van de opdrachtgever te geven. ngsnieuws olom op donderdag. Zeeuwse mosselvloot, tachtig vaartuigen sterk, heeft rsinds afgelopen weekend officieel een nieuwe telg bij jj Eben Haëzer' YE87 uit Yerseke. Gebouwd in op- Vacht van de firma Zuijdweg-Riedijk. Hoofdbouwer as Hoornaert's Machinefabriek en Scheepswerf 'De -hroef' uit Sluiskil met een vestiging in Terneuzen. Een jntal weken geleden gingen de uitnodigingen de deur ijt,De toeloop was massaal. Onder grote belangstelling roeg de scheepswerf directie zaterdagmiddag op de Oosterschelde het schip over aan de firma Zuijd- Riedijk. Een prachtschip van 36 meter lang en acht a een halve meter breed. Groot genoeg om het nieuwste /het gebied van de mosselvangst aan boord te hebben. jor Romain van Damme DIT MEISJE wordt vandaag 42 ja Hartelijk gefeliciteerd, Je hond Wi] verzoeken advert der*, die adverteren it brieven onder nummer toezeggen: „foto'* retourneren en/of altijd zullen antwoorden" hi toezeggingen ook dr werkelijk na te komen. ïRSEKE - Met gepaste trots aat schipper Riedijk in de durhut van de spiksplinter- euwe 'Eben Haëzer' YE87. Hij niet alleen. Belangstellenden trdringen zich rond de voor leek ingewikkelde naviga- apparatuur. 4ls ze allemaal maar aan jord kunnen". Een import- ersekenaar die wel eens wil en hoe een schip er nou van nnen uitziet, kijkt bedenke- i'k naar de menigte die rich- loopplank trekt Vijf mi ll later is iedereen aan ird en maakt het nieuwe ilvaartuig zich los van de le bij het dorpshuis 'De Zae- iveel dit schip gekost ift?" De schipper glimlacht zegt dan: „We hebben afge- iken dat we dat niet naar brengen". Ongetwijfeld het bedrag dat de firma jt is aan het fraaie vaartuig de miljoenen. Met de mossel- 'ekers gaat het blijkbaar niet slecht. „Dat klopt", zegt directeur van het mosselkantoor Bergen op Zoom. „De kwe- hebben een paar goede ja- achter de rug. Ze investe- veel. Dat moeten ze ook Want in deze branche it je bijblijvea Je moet tel- vernieuwen. De handel het wat moeilijker gehad, aanbod was niet zo groot, werd de mossel duurder". Iet de mossel zelf gaat het laatste jaren iets minder, ie strenge winters en de vele en hebben het beestje geen goed gedaan. „2 April stoppen we met de verse han del", zegt Lucas. „Dat is twee weken eerder dan normaal. Er waren weinig mossels. We heb ben ongeveer 85,86 miljoen kilo kunnen aanvoerea Normaal is dat 100 120 miljoen kilo. Wat we nu hebben liggen, bewaren we voor volgend seizoen". Volgens Riedijk ziet het er voor volgend seizoen weer niet zo geweldig uit. „Door de slechte weersomstandigheden kunnen de mossels het zand niet kwijt. En dan gaan ze d'r aan". „De geluiden voor volgend seizoen zijn inderdaad niet ge weldig positief", zegt ook Lu cas. „Maar vergeet niet dat mosselkwekers in feite boeren zijn. Ze zijn van nature wat pessimistisch. Weet je, wat de mossels betreft, blijf je altijd afhankelijk van de grillen van de natuur. Je kunt de mossels op een zo goed mogelijke plek wegleggea En verder is het af wachten wat het weer doet". Na een minuut of tien varen, legt Riedijk het vaartuig stil en spoedt zich naar het voordek, waar zijn compaan Zuijdweg reeds staat te wachten. Daar worden de vlaggen verwisseld. De vlag van werf 'De Schroef naar beneden, de vlag van de firma naar boven. De dominee overhandigt daarna de fraai uitgevoerde scheepsbijbel. Een paar korte toespraken, applaus en Riedijk verdwijnt weer naar de stuurhut. „Ja, alles zit er ia Nee, appa ratuur om mosselzaad op te sporen is er nog niet. Ze zijn er wel mee bezig. Het is moeilijk De nieuwste aanwinst van de mosselvloot. omdat je telkens met troebel water te maken krijgt als de netten over de bodem gaan". Links en rechts van de stoel, pontificaal in het midden van de stuurhut, staat de appara tuur waarmee de netten te be dienen zijn. „Volautomatisch. Eén man kan dat doen", zegt Riedijk. „Dit schip is puur ge bouwd voor de waddenzee. Het grote verschil met een gewoon vissersvaartuig is de geringe diepgang. Die diepgang is ne gentig centimeter. Dat is heel belangrijk, zeker voor het zaad halen. Met dit vaartuig kun je goed op de plaatsen komen waar het zaad ligt". In de buik van het schip kan elf mosselton. Een mosselton is honderd kilo. Achterin liggen twee motoren van 350 pk. Voorin een motor van 320 en dan is er nog een aparte stroomvoorziening. „Normaal doen we zeven maanden over de bouw van een dergelijk schip", zegt een van de broers Hoornaert. „Deze keer hebben we er iets langer over gedaan. Ja, het is een mooi schip. Met de bouw van dit vaartuig heb ben we bewezen met de top mee te kunnen". Ongeveer vier werven in Ne derland houden zich bezig met de bouw van mosselvaartuigen. „Dit is het eerste volledig nieuwe mosselvaartuig dat we gebouwd hebben. Daarvoor hebben we wel al vijf vaartui gen afgeleverd. Maar toen ging het om verlengen, verbreden en ombouwen van schepen. Het is een kwestie van ervaring. Per jaar bouwen we één nieuw schip. Verder doen we veel re paratie. In totaal werken er on geveer 50 mensen bij ons. Met de onderaannemers daarbij kan dat oplopen tot over de - FOTO WILLEM MIERAS honderd man". Inmiddels komt dorpshuis 'De Zaete' weer in zicht. Riedijk manouvreert de 'Eben Haezer' YE87 behandig langs de kade. De loopplank kan weer uit, de genodigden spoeden zich naar het binnenste van 'De Zaete' waar een ruim aangeklede re ceptie wacht. Hoe lang we met een dergelijk schip doen?" Rie dijk haalt de schouders op. „Ach, dat hangt er van af. Als het bedrijf goed loopt, ben je eerder geneigd te investeren. In onze branche is dat altijd af wachten". V.B.O.K.: voor moeder en kind gewenste zwangerscli 01154-1691 b onze correspondente JLST - De Stedelijke dienst voor Toerisme Sint Niklaas de WV Land van Waas zijn present tijdens de druk be- hte internationale Vakantiesalon op de Heizei in Brus- De vakantiesalon loopt tot en met 27 maart. en heus wel wat ze Je vallen helpt niet. uit hun woorden te komen v de spanning. Zo komtee jang en gaan we elkaar rijpen. Doen we dat? mensen met stotterprobl® i of naaste omgevi ng: 0?° s 119,3500 AC Utrecht ~n ,i rs ii Waaslanders promoten hun eek met een stand vol foto's, 'endien vertonen zij dia's en eofilms. Met een groot aan- brochures wordt de geïnte- «etde bezoeker gewezen op vele mogelijkheden en aan- ttelijke aktiviteiten die er Sint Niklaas en het 'Soete ntvan Waes' plaats vinden. 'e laatste jaren is de belang- "ing voor het Waasland toe- lomen. De VW's mikken (ADVERTENTIE) VOLVO Leasing A I I cappendijk m i auto's U Kummni 49 TH 011504)7456 |>0nze correspondent PDPLAAT - De Zon- houdt vandaag een rPanningsmiddag voor en andere belangstel- P^plaat18* ^orPshuis in ens de middag worden er ïhl^Vertoond- Een film Vtini erdronken land van it JL „,en de hoofdfilm )s de Centraal. Tij- V r, £a"ze is er een verlo- T mi(idag begint om 14.00 i svinu-nwcrlunq met de Stichting Idee'* Van onze correspondent TERNEUZEN - De open bare basisschool De Meer paal uit Terneuzen hield za terdag een rommelmarkt en Vlaamse kermis in het schoolgebouw aan de Sloe- laan. De opbrengst is be stemd voor een grote evene mentendag in het kader van het vijftienjarig bestaan van de school. Om 10.00 uur gingen de deuren van de school open en en kon den de kooplustigen kijken of er tussen de tweedehands spul len iets van htm gading was. Nog geen half uur later kon men spreekwoordelijk over de hoofden lopen en deden de leerlingen van De Meerpaal goede zaken. Directeur Th. Bril draaide aan het rad van avon tuur en kon menig bezoeker blij maken met een prijs. Aan de inwendige mens was ook gedacht. Een leslokaal was omgetoverd tot petit-restau- rant. Naast koffie, limonade, wafels en snoep waren er heer lijke vissnacks. Behalve de rommelmarkt was er een kle- dingbeurs en voor de kinderen allerlei spelen. De opbrengst van dit alles dient om de feestelijkheden bij het vijftien jarig betaan te bekostigen. Het geplande ij sfeest kon in j anuari vanwege de zachte weersom standigheden geen doorgang vinden. Daarom heeft het feestcomité nu een gezinsfiet stocht geland. Aan het einde van het schooljaar volgt nog een grote evenementendag. Volgens ad junct-directeur T. Segers moet het een dagvullend programma worden: „In ieder geval wordt het voor de kinderen een feest dag met sport en spel en enter tainment. Tussen de middag kunnen de kinderen op school gezamenlijk eten. Natuurlijk ontbreekt een reünie bij dit vijftienjarig jubileum niet." dan ook op het eendags-toe- risme en bieden een waaier van ontspannende en leerzame trips. De vakantiesalon waar de bezoeker uiteraard ook inlich tingen in kan winnen over het internationale toerisme is da gelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 25 maart tot 22.00 uur. Van onze correspondente ST. JANSTEEN - Zaterdag avond traden balletgroep Rozante en muziekvereni ging St. Jan op voor een volle zaal in het gemeen schapscentrum De Waran de. De opbrengst van deze avond, zo'n 1200 gulden, is bestemd voor het project van pater C. Swinne in Colombia. De balletgroep bracht onder leiding van zuster Marie-José een tiental nummers, terwijl muziekvereniging St. Jan on der leiding van dirigent L. Ver- stiggel acht nummers, hoofdza kelijk populaire amusements muziek, liet horen. Gezamen lijk bracht de balletgroep en de De jubilarissen van de FNV. Van onze verslaggever BOSCHKAPELLE - De afdeling Bosch- kapelle van de Bouw- en Houtbond FNV huldigde afgelopen zaterdag tij dens de jaarvergadering in café Ons Vermaak een aantal jubilarissen. Dis trictsbestuurder H. Lenting verrichtte de huldiging. W. Hayette en A. Schuren waren 25 jaar lid, G. Janssen 40 jaar en J. van Wolffelaar, A. van Dijk, J. Stal- laert en L. Lambert 60 jaar. Na de huldi- - FOTO WIM KOOYMAN ging was er een feestavond, die mede in verband stond met het afscheid van voorzitter G. Janssen, die ruim een kwart eeuw de afdeling leidde. De afde ling is inmiddels op zoek naar nieuwe mensen voor bestuursfuncties.

de Stem | 1988 | | pagina 7