'VERLEGENHEID KAN EEN HANDICAP WORDEN' Tenniselleboog Zambiaanse erfrecht funest voor weduwen ACTIECOMIT OCS blijft toch in Anl Archeologen vinden] oude porno in Cliim wingend E LEAS CENT DE STEM EXTRA OP MAANDAG 21 MAART 1988 Wie is er nooit eens verlegen? Isolatie Sloom Stress Verdriet MEDISCHE RUBRIEK Tennisnet FAMILIE DODE ECHTGENOOT KRIJGT ALLES COKS VAN EYSDEN Afgekort: MS Dubieuze dialogen (163) KOEWACHT - De ne gen mensen die zater dagochtend op de eer ste bijeenkomst van het Koewachtse actiecomi té dat het bejaar denoord De Lindenhof naar hun dorp wil ha len bijwoonden, gaan hun achterban vragen voor aanstaande don derdag, 24 maart, een uitspraak over die w« Twee doden bij frontale botsing in Zierikzee VANWEGE TIENJARK T48 Blozen moet mogen Verlegenheid. Een beetje bleu is leuk. Maar als je zó verlegen bent datje gaat beven en zweten in gezelschap, dan wordt verlegenheid een sociaal handicap. Is daar wat aan te doen? Louis Staalberg uit Amersfoort is samen met verlegen land- en lotgenoten bezig met het oprichten van een stichting verlegenheid. Het kost hem moeite om daarvoor naar buiten te treden, maar dat hoort bij zijn therapie. Door Mick Salet Iedereen heeft toch wel eens last gehad van dat onge makkelijke gevoel. Een hoogrode kleur. Een bonkend hart. Het klamme zweet. Een verlamde tong. Een gebo gen hoofd. Het is vaak niet moeilijk te zien dat iemand verlegen is. Louis Staalberg: „Die angst is onzinnig. Dat weet ik. Het zijn hersenspinsels. Maar zo werkt de geest nu eenmaal. Daar moet ik me maar bij neerleggen". - foto Gelderland pers Met een blosje valt nog wel te leven. Maar er zijn mensen voor wie de verlegenheid een echte handicap is. Die al rood worden als de kruidenier ze vraagt of het ietsje meer mag zijn. Die uren zoeken naar de zusenmezodwarsstraat, omdat ze niemand de weg durven te vragen. Die het liefst achter het behang zouden willen kruipen, omdat ze bang voor sociaal contact geworden zijn. Een béétje verlegenheid wordt vaak op prijs gesteld. Een verlegen kleutertje is lief en vertederend. En ook grote mensen mogen best een beetje bleu blijven. Want wat is er sympathieker dan schaamtege voel? Het is toch een gerust stellend idee dat niet de hele bevolking bestaat uit vlotte zelfverkopers met een babbel als Brugmans leraar retorica. De meeste mensen kennen wel situaties waarin ze zich niet helemaal op hun gemak voelen. Waarin ze zich geen houding weten te geven. Ook al ben je cum laude ge slaagd voor de cursussen asser tiviteit en spreken in het open baar, dat wil nog niet zeggen dat je zonder een spoortje van onzekerheid een avondje met Betrix en Claus op Huis ten Bosch zou door kunnen bren gen. Ook al ben je al lang en breed getrouwd, dat wil nog niét zeggen dat je niet meer hoeft te blozen als je een huwe- lij ksaanzoek krij gt. Als het daar bij blijft, dan is verlegenheid nog geen groot probleem. Dan ga je maar niet bij de koningin op visite. Dan houd je maar geen toespraken voor propvolle zalen. Maar als je altijd verlegen bent, dan kan het leven wat lastiger worden. Dan kan het leiden tot spanning, overspan ning, stress en sociale isolatie. Daar kan Louis Staalberg over meepraten. Louis is 47 jaar. Ongehuwd. Administra tief medewerker op een groot kantoor. En, als alles naar wens gaat, over een paar maanden secretaris van een nog op te richten stichting ver legenheid. „Het klinkt misschien vreemd, maar in mijn jeugdja ren had ik helemaal geen last van verlegenheid. Ik ben opge groeid in een Amsterdamse volkswijk, de Jordaan, en was soms zelfs een brutaal ventje. De verlegenheid kwam pas toen ik wat ouder werd, een jaar of twintig. Andere jongens begonnen met meisjes uit te gaan. Maar ik niet. Ik durfde niet." Is hij soms een keer afgewe zen door een meisje? In de praktijk gebeurt dat namelijk nogal eens, dat iemand zo bot wordt afgewezen, zo hard wordt uitgelachen, dat de moed voorgoed in de schoenen zakt. „Nee, zover liet ik het niet eens komen. Ik gaf ze namelijk de kans niet om me af te wij zen, want ik vroeg ze nooit. Ik durfde meisjes niet te vragen om met mij te wandelen of naar de bioscoop te gaan. Ik maakte mezelf wijs dat ik geen meisje nodig had. En richtte al mijn aandacht op mijn hobby. Voetballen. Ik speelde bij DWS. Het was de tijd van Frits Flinkevleugel. Maar ik heb niet met hem in het elftal gezeten. Ik was net niet goed genoeg voor het eer ste. Maar ik deed wel alles voor het voetballen. Als anderen achter de meisjes aanliepen, dan ging ik trainen. Als ande ren een avondje uit gingen, dan ging ik vroeg naar bed om in goede conditie te blijven. Ach teraf besef ik dat het voetbal len een soort compensatie was. Geen meisjes? Dan maar pro beren uit te blinken in de sport. Ik woonde toen nog thuis. Tot mijn negenentwintigste heb ik bij mijn vader en moeder ge woond. Dat vind ik achteraf niet verstandig. Ik was enig kind en kreeg thuis alle liefde en aandacht. Te veel misschien. Als je volwassen bent moet je op eigen benen gaan staan. Maar waarom zou ik toen? Ik had geen verkering." „Dat werd steeds frustreren- der. Alle jongens van mijn leef tijd, op voetbal en het werk, kregen verkering en gingen trouwen. Ik bleef alleen achter. Dan ga je op een gegeven mo ment aan jezelf twijfelen. Nie mand hoeft me. Niemand wil me. Ben ik dan echt zo'n... zo'n... nou ja, zou ik dan echt zo'n slome zijn? Doordat je aan jezelf gaat twijfelen durf je nog minder dan vroeger. En zo raak je ver der in de put. Het is een nega tieve spiraal. Ik heb nog geprobeerd om er uit ie komen. Toen ik negenen twintig was ben ik naar het buitenland gegaan. Ik heb in Israël in een kibboets gewerkt en ben in Frankrijk druiven gaan plukken. Het was een vlucht. Maar je neemt jezelf mee, hè. Ook in het buitenland bleef ik verlegen. Ook daar kwam in niet in con tact met vrouwen. Toen ben ik naar Nederland teruggekomen en ben op mezelf gaan wonen. Ik leefde toen vrij geïsoleerd. Ik ging 's morgens naar mijn werk, kwam 's avonds thuis, at, keek televisie en ging naar bed. Ik was wel wat eenzaam, ja. Op het dieptepunt heb ik me ook afgevraagd wat voor zin het allemaal nog had. Wat was dat voor een leven, zo in je eentje? Ik wil niet zeggen dat ik er een eind aan wilde maken, dat zou ik mijn ouders niet wil len aandoen, maar ik vond het leven toch niet meer de moeite waard. Het was wel goed dat ik toen zo met mezelf geconfronteerd werd. Daardoor besefte ik dat ik zélf een uitweg moest zoe ken. Toevallig las ik toen wat over yoga en daar ben ik ver der mee gegaan. Ik ben er meer over gaan lezen en ben les gaan nemen. Zo heb ik leren leven met mijn verlegenheid. Als ik dat zo vertel, dan lijkt het misschien alsof het een kwestie van een paar maanden was. Alsof de yoga een wonder middel was. Maar dat is niet zo. Ik heb er meer dan vijftien jaar over gedaan voordat ik uit dat isolement kwam en voor de eerste keer een vrouwelijke collega voor een avondje uit durfde te vragen". „Ik ben nog steeds verlegen. Dat zal ik ook wel altijd blij ven. Maar ik kan er nu mee le ven. Ik weet nu dat ik me er niet voor moet schamen. Dat verlegenheid niet wil zeggen dat je nergens voor deugt. Dat moeten alle verlegen mensen zich realiseren. Ze moeten proberen om zelf een oplossing te vinden. Dat kan li chamelijk en psychisch. Ik doe ademhalings-en ontspannings oefeningen. Als ik me niet op mijn gemak voel, dan let ik erop dat ik voluit blijf ademha len. Maar het is het belangrijkste dat je voor je verlegenheid uit durft te komen. Je moet het ac cepteren. Als je het probeert te verbergen, dat werkt dat ave rechts. Als je denkt: 'ik mag niet blozen, ik mag niet blozen' dan ga je blozen. Als je je ver legenheid probeert te verber gen, dan ben je extra gespan nen en ga je veel sneller de fout in. Dan kom je in een stress-si tuatie. Je ziet ook dat mensen het proberen te verbergen door juist heel veel te praten en door overdreven vlot te doen. Maar dat is een onnatuurlijke hou ding. Dat is niet gezond. Je moet je verlegenheid niet pro beren te maskeren. Daar krijg je vroeg of laat spijt van. Dat breekt je psychisch en lichame lijk op. Je moet gewoon eerlijk toe geven dat je verlegen bent. Het is toch geen schande. Ik vind het gewoon moeilijk om met vrouwen om te gaan. Die angst is onzinnig. Dat weet ik. Het zijn hersenspinsels. Maar zo werkt de geest nu eenmaal. Daar moet ik me maar bij neerleggen". „Op mijn werk heb ik weinig last van verlegenheid. Het zijn allemaal bekende mensen en we praten over zakelijk onder werpen waar ik verstand van heb. In grotere gezelschappen, bij vergaderingen bijvoorbeeld, voel ik me nog steeds niet lek ker. Vooral als alle ogen op mij gericht zijn en ik iets moet zeg gen, heb ik enorme last van verlegenheid. Vroeger ben ik wel eens weggelopen in zo'n si tuatie, zwetend en met hartkloppingen, maar dat ge beurt me nu niet meer. Nu slik ik een keertje extra. De man-vrouwcontacten lo pen nog steeds niet vlot. Maar ik heb al wel vrouwelijke colle ga's gevraagd om mee uit te gaan. Ik raak niet meer in pa niek als ik word afgewezen. Maar trouwen...dat heb ik la ten vallen. Dat zit er voor mijn niet in. Dat doet soms wel pijn en verdriet. Ik ben altijd een gezonde jongen geweest, die het fantastisch gevonden zou heb ben om met meisjes uit te gaan en om een vrouw te hebben. Dat ik ze nooit heb durven vra gen, vind ik toch wel jammer. Er zijn momenten dat ik zou willen dat ik iets vlotter ge weest zou zijn..maar ach... er valt achteraf weinig aan te veranderen, hè?" Door Jan Paalman DOKTERS, zei Voltaire tweehonderd jaar geleden, schrijven medicijnen voor waar ze weinig van begrijpen, tegen kwalen die ze nauwe lijks begrijpen, aan patiënten waar ze helemaal niets van begrijpen. Al is intussen de nodige vooruitgang geboekt, toch is er zoiets als een rom melhok in de geneeskunde, de zogeheten kleine kwalen, vol gestouwd met 160 kleine klachten en kwaalijes waar de huisdokter of specialist een, twee, drie ook niet pre cies raad mee weet. Zoekt hij de kwaal op in de boeken, dan zal hij weinig te weten komen over de oorzaak, en soms nog minder of veel tegenstrijdigs over de behandeling. Eén zo'n 'kleine kwaal in de huisart senpraktijk' is de beroemde tenniselleboog ofwel tenni sarm. Officieel heet de tenniselle boog 'epicondilitis humeri la teralis', en daarmee begint de ellende al. De Latijnse naam wil zoveel zeggen als 'ontste king van de buitenste en on derste knobbel van het boven- armbot', en al weet men niet precies wat de oorzaak is, een ontsteking is het in ieder ge val niet. Wel beschrijft het exact de plek waar de pijn maximaal wordt gevoeld: de buitenkant van de elleboog. Die doet dus zeer en de pijn kan uitstralen naar de onder arm en de middelste twee vin gers. Bovendien doen bewe gingen van de hand de pijn vaak fel en heftig in de elle boog opvlammen. Typisch voor de tenniselleboog is dat grijpen de pijn vaak verer gert. Bekend is het verhaal van de patiënt die iets wilde oppakken, een tasje bijvoor beeld, en het na een felle pijn- stoot gelijk weer uit zijn han den liet vallen. De kwaal is niet echt zeld zaam, men schat dat één tot drie op de 100 mensen er ooit last van heeft. Dat zijn dan, weer zoiets raars, bijna nooit tennissers. Die hebben er wel vaker last van - een Brits on derzoek houdt het op 40 pro cent van alle tennissers - maar omdat iedereen die zijn armen flink gebruikt een ten niselleboog kan krijgen, be draagt het aantal tennissers onder deze patiënten nog geen 5 procent. Verder krijgen mannen er eerder last van dan vrouwen, zwarten bijna nooit, en zijn de meeste pa tiënten zo tussen de 30 en 50 jaar. Maar waaróm ze een tenniselleboog krijgen is tot op heden een raadsel. Overbe lasting van de strekspieren van de arm wordt als oorzaak genoemd, of anders een di recte verwonding, of niet pas sende gewrichtsvlakken in de elleboog, misschien een prik keling van de armzenuwen, kortom niemand die het weet. Hoe die oorzaak, die dus niemand kent, de elleboog aantast weet men ook al niet. De hypothese van ene Cyriax gooit in medische kringen de hoogste ogen. Volgens Cyriax begint de aandoening met kleine scheurtjes in de pees waarmee de strekspier van de onderarm aan de elleboog is bevestigd. Degeneratie door veroudering zou dit in de hand werken, vandaar dat de kwaal zelden onder het der tigste levensjaar ontstaat. Die scheurtjes worden weliswaar gelapt met littekenweefsel, maar kunnen telkens bij overbelasting weer open springen en dan kom je in een vicieuze cirkel terecht. Ook die scheurtjes worden met lit tekenweefsel gelapt, die kun nen weer openspringen en als dat zo door blijft gaan kan een tenniselleboog lang duren. Wat te doen tegen een kwaal waarvan niemand de oorzaak kent? Dat begint met een goed bericht. Een op de drie patiënten zoekt voor deze onschuldige kwaal niet eens de hulp van de huisarts, en in drie kwart van de gevallen gaat de malheur binnen zes weken vanzelf over. Maar goed, u gaat wél naar de huis arts. De huisdokter zal dan proberen uit te zoeken of het inderdaad om een tenniselle boog gaat en niet iets anders. Een proefje dat hij ongetwij feld zal doen, (en dat u ook zelf kunt uitproberen) is u te vragen de handrug in de rich ting van uw neus te bewegen, terwijl hij de hand tegen houdt. Doet dat pijn in de elleboog, dan is dat bijna bewijzend voor een tenniselleboog. U hééft de kwaal, wat nu? De verdere behandeling is er op gericht om het peesscheurtje ongestoord te laten genezen zonder dat het littekenweefsel steeds weer scheurt. Fysiothe rapie kan helpen, rust, een mitella, maar, aldus onlangs een Engels artsenblad „de meest voorkomende en bevre digende behandeling is een injectie met corticosteroiden en plaatselijk verdovend spul". Waarom deze behande ling die ook in Nederland meestal wordt toegepast zo probaat helpt is duister - „wenn man nicht weiss was, wo und warum, dann gibt man Cortisonium" zeggen Duitse artsen - maar helpen doet het wel. Fysiotherapeuten zijn niet zo enthousiast over deze be- handeling, al hebben ze hun gelijk nooit kunnen bewijzen. Pas als niets helpt, en dat ge beurt niet zo vaak, moet er bij de behandeling van een tenni selleboog een chirurg aan te pas komen. Nu het toch een beetje over tennissen gaat iets anders. Anderhalf jaar terug was deze sport het onderwerp van onverwachte medische aan dacht in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Dr. D. Hoogendoorn, de bekende medische rekenmeester, legde uit waarom het tennisnet veel te laag staat. In 1900 waren tennissers 1.69 meter lang, en tegenwoordig liefst 1,81 me ter. Maar het net is even hoog gebleven, te weten 106,6 centi meter, en dit is volgens Hoo gendoorn de reden waarom tennismatches zijn ontaard in service-duels. Serveren gaat te makkelijk. Het spel zou weer aantrekkelijk gemaakt kunnen worden door het net evenredig met de toegenomen lichaamslengte met 7,6 centi meter te verhogen. Hij maakt zich geen illusies: „Of dit soort veranderingen binnen afzienbare tijd realiseerbaar is in een sport, waar de getal len 1,2 en 3 op grond van zeer oude, en ongetwijfeld eer biedwaardige, regels worden aangeduid met 15, 30, 40 en waar de hoogte van het net in voeten en inches wordt uitge drukt, is uiteraard twijfel achtig." LUSAKA (IPS) - Na de dood van haar man moest de Zambiaanse Royda Mukutu wel met haar zwager trou wen. Anders was ze door haar schoonfamilie met kinde ren en al uit haar huis gezet. Haar nieuwe echtgenoot nam niet alleen Royda, maar ook het timmerbedrijf van zijn overleden broer over, en hij zorgt nu net zo goed voor 'zijn' gezin als zijn voorganger. „We hebben het goed", zegt Mukutu berustend. „Ik was liever niet opnieuw in de familie inge- trouwd. Maar mijn enige alter natief was verder leven in ar moede". Het traditionele erfrecht in Zambia is niet wat je noemt 'vrouw-vriendelijk'. De we duwe krijgt geen cent van de bezittingen van haar verschei den partner, ook al heeft ze zelf jaren meegewerkt aan de op bouw van het gezinsfortuin. Als geen van haar zwagers haar wil, rest de weduwe maar een keus: terugkeren naar de eigen familie. Jarenlang legden de meeste mannen en vrouwen zich neer bij de eisen die de traditie hen stelde. Broers zagen het als hun plicht hun schoonzus en haar kinderen onder hun hoede te nemen, vrouwen schikten zich in hun lot en schaarden zich aan de zij van hun zwager. Maar de zeden zijn veran derd. „Vrouwen, met name in de steden, willen niet meer als deel van de inboedel van eige naar verwisselen. Mannen voe len steeds minder voor een hu welijk dat hen door hun familie wordt opgedrongen", aldus Chuma Himonga, jurist aan de universiteit van Zambia. Het gevolg van deze ontwik keling laat zich gemakkelijk raden: de familie van de over leden echtgenoot eigent zich alle eigendommen toe, maar laat zich weinig tot niets meer gelegen aan het lot van de we duwe. De regering van Zambia is zich van deze misstanden be wust. Bijna een jaar geleden diende de minister van justitie een wetsontwerp in. Volgens dat voorstel erven de kinderen de helft van het bezit, de we duwe en de ouders van de over ledene krijgen elk een vijfde. Het resterende tiende deel van de erfenis wordt verdeeld on der de overige familieleden van de man. Maar de fel omstreden wet is nog steeds niet van kracht. De meningen lopen uiteen. Con servatieve Zambianen vinden dat de regering zich te gemak kelijk neerlegt bij de moderne praktijken. Ze zien het nog steeds als taak van de schoon familie zich over de weduwe te ontfermen. Een verdeling van de erfenis wij zen ze af. Voormalig procureur-gene raal Gibson Chigaga vindt juist dat de nieuwe wet niet ver ge noeg gaat. Volgens hem moeten alle bezittingen van de echtge noot overgaan in handen van zijn echtgenote en kinderen. Dat is de enige garantie om hun kans te geven in hun eigen levensonderhoud kunnen voor zien, gelooft hij. De regering zag zich genood zaakt het ontwerp in te trekken en moet nu met een nieuw voorstel komen. Gezonde mensen be seffen niet half wat ze te danken hebben aan ziektes, die we met z'n al len bestrijden moeten. Zo zag ik in een weekblad een trotse mevrouw gefotografeerd op haar nieuwe bankstel. Elke keer wanneer zij of haar echtvriend met een zucht van genoegen daar op neerstrijken, hebben zij dat te danken aan kanker. Kip- of-ei gefilosofeer doet echt niets af aan het feit, dat er eerst een geldverslindende ziekte is en in het verlengde daarvan een actie met prijzen. Nu valt me ineens op, dat de afkorting k. (spreek uit kaa) verdwenen is. Normaal gespro ken wordt de letter k gevormd met het hoofd recht op de romp en ietsjes geopende mond, wat bijna sensueel zou zijn als niet tegelijk die harde klank werd uitgesloten. De k. van de ziekte klinkt anders. Uit kindeijaren herinner ik me nog hoe oudere vrouwen, die op Wim Sonne- veld met z'n afgrijselijke zwe ren na een monopolie leken te hebben in het opvoeren van vreselijke kwalen, over buur vrouw of tante zeiden: „ze heeft - en dan werden de ogen neergeslagen, het hoofd wat teruggehaald, de mond daarbij nauweljks geopend, om van achter uit de keel te produ ceren: 'kaa'. MS is een ander geval. Daar bij moet nog steeds juist wél de afkorting gehanteerd worden. Langzamerhand weten de meeste mensen dan welke ziekte bedoeld wordt, terwijl ze je bij „mijn moeder had multi ple sclerose" aankijken of het lieve mens vol etterbuilen of puisterige uitstulpsels zat. Toen mijn eigen moeder het kreeg -enkels tot bloedens toe sto ten, theekopjes laten kantelen en andere zwabberige manke menten - toen droeg haar onge mak eerst een aantal jaren de naam „Tja, mevrouwtje, wisten we het maar". Na heel veel geld en heel veel onderzoek tafels heette het officieel multiple sclerose. Het pakketje last en ongerief had nu weliswaar een medisch-goedgekeurd stem peltje, maar moest helaas toch nog in alle zwaarte worden. De ziekte met die tongbre, kende naam is mij beho< vertrouwd. Als enig kind langde ik tot op middelbar, schoolleeftijd hevig naar broertje of zusje en toen kn mijn moeder die mutiple rose. Niet bepaald de vervü). ling van mijn wens, wél e zeer aanwezig in ons gezin een blèrende baby. Mijn rut* der bleef daarmee dezelfde, W was haar gebruiksaanwijzi™ die veranderde. Tegen 1 vriendinnetje: „Je moet keer bellen en lang want mijn moeder loopt heej langzaam". Tegen vriend/vrij er/verloofde: „Ik wil later een benedenhuis wonen, da kan de rolstoel naar binnen" MS - ik vind het een rot-af. korting. Heel tegenstrijdig ooj want in kruiswoordraadsel; moet bij die term juist worden in de richting vtn motorschip met volle kracht vooruit. Er is een Amerika® vrouwenblad dat met schippert tussen getrouwd a ongetrouwd, een onde waar de gelijknamige tiekit zich geen sikkepit van aanbelt Het kan nog goed komen de afkorting. Zodra een Hlver- sumse bekkentrekker in eet stralende show voluit de ciële benaming uit de mal laat rollen en als een s tussen de prijzen op het dium laat stuiteren, krijgt 1 televisie-kijkend Nederland slag de multiple-sclerosekooti Het enige voordeel: uit deot brengst kan de bestrijding ve sneld worden. Ollill: Heb jij de Mortde- riaan van Hilversum al eens gezien v.d.M.: Is dat die met dat vierkant vlak met twee krui sende loodlijnen er in O'Mill: Ja, ja, die is 't. Zou jij dat ook kunnen denk je, zo'n schilderstuk vervaardigen v.d.M.: Ja, lijkt me niet zo moeilijk. Een evengroot vier kant precies zo'n kleurtje verf geven en op de zelfde plaats twee snijdende loodlij nen er in schilderen lijkt me niet zo moeilijk. Een stuk makkelijker in elk geval dan Rembrandts Nachtwacht na schilderen. Hoezo? Waarom vraag je dat? O'Mill: Zou jij twee miljoen vragen voor jouw werkstuk v.d.M.: Vragen wel maar de vraag is of ik er twee tientjes voor zou krijgen. O'Mill: Hoe zou dat nou ko men Die van jou is niet te onderscheiden van die van Piet Monderiaan v.d.M.: Tsja, zeg. De mijne is na-aperij O'Mill: Je bedoelt: Piet is jou voor geweest v.d.M.: Ja. O'Mill: Is zijn vierkantje een miljoen waard omdat hij jou voorgeweest is, eerder op het idee kwam dan jij en niet omdat het zo weergaloos knap geschilderd is v.d.M.: Wat is er weergaloos aan een vierkant vlak in één kleur met 2 loodlijnen er in met een ander kleurtje O'Mill: Is dat nou niet raar 1 Een miljoen of wat pegulij- nen voor een geometrisch geintje dat iedere schilder hem nadoet v.d.M.: Ja, dat is raar en is jammer. Ik zou er per eentje schilderen als ik er ko pers voor wist in Japan of zo, O'Mill: Zou het misschien iets voorstellen dat ons ontgaat v.d.M.: Nee, het is dom te denken dat iets pas betekenis heeft, pas kunst is, als het iets voorstelt. O'Mill: Dat is onzin, zegt Mig rechte lijnen hebben ook be tekenis. v.d.M.: O ja, welke dan O'Mill: Dat zegt ie er niet bij v.d.M.Wie, welke Flip O'Mill: De kunstcriticus Flip Bool die de Mondriaan be spreekt in Elseviers Weekblad] van 29-8-1987. P.S. De moderne kunst is op een dood punt aangeland es wordt alleen in stand gehou-1 den door kopers, kunsjour-j nalisten en museumdirecteu r ren. (Uit: De Sfinx op de| Rots) Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V 4903 RE Oosterhout 'Bree Van onze verslaggever k H m vc VJ de er he le gii sc pt zef be, Van onze verslaggever ROOSENDAAL - Het gifvert Combustion Service (OCS) krijgt sen andere opslag- en overslagf rerbranden giftig afval. In dat naar Moerdijk helemaal van de l Mo Van onze correspondent 5IERIKZEE - Bij een fron tale botsing tussen twee personenauto's op de pro vinciale weg tussen Zierik- :ee en Haamstede zijn za- erdagavond twee doden [evallen. Een derde persoon verd levensgevaarlijk ge- vond. Beide voertuigen veerden geheel vernield. let ongeval gebeurde doordat 23-jarige automobilist A. an der Ven uit Kerkwerve, 'olgens de politie door onbe- :ende oorzaak met zijn voer ing op de voor hem linkerweg- ielft reed. Hij kwam daar in otsing met de auto bestuurd oor P. L. uit Hellevoetsluis. Zijn 55-jarige echtgenote uerd bij de botsing evenals an der Ven op slag gedood. L. rerd zwaar gewond per am- lance overgebracht naar het lode Kruis zekenhuis te Zie- ikzee waar hij een spoedope- atie onderging. Twee uur daarna kon de aan worden overgebracht aar het Dijkzigt ziekenhuis te otterdam. Zijn toestand was isteren volgens de politie nog ntiek. ges sta mil An' C ten geb daa Tei te r teit pla zee koo afk E en Wa ingi dee; voo Vli£ gun V Velt dier Moe toch vest drij vert erge van we c en grot Ned wor grot zei b een! WI daal PEKING (UPI) - Archeologen hebben naar zij verno de oudste voorbeelden van pornografie in China gevonde] Het gaat om een 2.000 jaar oude rotstekening van ve'sci lende vormen van seksualiteitsbeleving. Volgens het persbureau beelden de taferelen seksuele g®66' schap tussen mannen en vrouwen uit en hebben dieren, waar' der tijgers en apen, erecties of zijn aan het paren. De rotsteking laat bijna 300 menselijke figuren zien, waf sommige levensgroot en andere erg klein zijn, sommige naW] sommige gekleed, liggende of staande of dansende. Wang Binghua, een deskundige van de provincie Xinjiaig.1] dat de tekening meer dan 2.000 jaar geleden door nomaden^ men moet zijn gemaakt. „Dit alles weerspiegelt de voortplantingsdrift van de primtil mens", aldus Wang. Hij zei dat de rotstekingen de grootst1! hun soort zijn die in China zijn aangetroffen. De rotstekening is 14 x 9 meter en staat op een klip in de t delijke bergen van Tianshan in de provincie Xinjiang, i>] uiterste westen van China. Jan onze correspondent jRNEUZEN - Dat de typi- Jie big band sound popu- llr 1S in Zeeuwsch-Vlaan- eren bleek afgelopen [eekeind tijdens het twee- a8se internationale big ind festival. Dat werd in kader van het tienjarig staan van de John Whi- ïs tog band in het Zuid- pid Theater in Terneuzen. 'Cht big bands speelden voor n enthousiast publiek, dat r een uitverkochte zaal en 'yer zorgde. liri^ toeval werd zaterdag- aaS geopend door gedepu- irwJR .Barbé- ..Ik ben erg L de indruk gekomen van Programma dat de J.W. a? bezoekers voorschotelt, io ,e jk is ook de carrière Lrigent Johan de Wit zelf rii neprgemaakt. Bij beiden liefde voor de muziek de vrveer geweest". De gedepu- nirv^i8^ jg °°k in op het cul- pbeleid van de provincie. itct komt zeker niet op de avin P aats' In 1988 zal de vincie ongeveer 350.000 gul- in aiJn cultuurbeleid beste- F- Desondanks ontstaat er ^panningsveld, doordat er verzoeken bij de iterts binnenkomen. De Ubsiriit, Voor toekenning van io en k!n sPreiding in de re- lalite fl gebodene moet de bevorderen", tomend festival werd deel- id Th r John White's big rhe Blue Jeans Big Band De. Middt nel bi René band dago] Zor rende den West- ge), T als kl band dag v U

de Stem | 1988 | | pagina 4