Rosendaal: ASOC krijgt voorkeursbehandeling MINISTERIE GEEFT TOE AAN DRUK VANUIT TERNEUZEN Openluchtzwembad blijft toch nog open Jeugdclub in Philippine VRÜMETSI Oplossing overlast] Tollenaar in zicht Eerste paal nieuwe loods De Meijer SCHIETINGEN Gildefeesten zitten met een financieel probleei PLAATSELIJK NIEUWS 'Duitser niet door misdrijf omgekomen' MARKTEN Nieuwe scheepvaartpost voor Oosterschelde DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 19 MAART 1988 TERNEUZEN - Nadat een vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs twee weken ge leden zelf een kijkje heeft genomen in basisschool De Triangel in de Terneuzense binnenstad, mag de school volgend jaar gaan bouwen aan een nieuw onderkomen. Investering Reptielengalerij Filmar geopend Derde lustrum van Sluise braderie JONGEREN BETREKKEN BU KERKEN EG onderzoekt de vissterfte Politie pakt tien jongelui Sluiskil Sas van Gent Terneuzen Aardenburg PAASACTIE OM KAS TE SPEKKEN| T16 Van onze verslaggever OOSTBURG - Het WD- raadslid A. Rosendaal vindt dat de Algemene Sport en Ontspanningsclub (ASOC) uit Cadzand door het ge meentebestuur van Oost burg met voorkeur behan deld wordt. ASOC, die de sporthal in Cad zand beheert, moet van het col lege van nu af aan slechts 6000 gulden aan huur voor het com plex neertellen. Rosendaal vindt dit bedrag veel te laag. De WD-er spuide donder dagavond zijn ongenoegen over het nieuwe contract met ASOC. „Het is onrechtvaardig," stelde hij onomwonden vast. „De meeste instellingen moeten, als het er op aankomt, met de bil len bloot. ASOC daarentegen niet. Dat deugt niet," bena drukte hij. Rosendaal was dan ook van mening dat het huur- dat ASOC door het beheer met vrijwilligers bespraad wordt," aldus De Vries. Rosendaal bleef van mening dat er meer gevraagd kon wor den dan de voorgestelde zes mille. Hij was er voorts van overtuigd dat de stem van ASOC-voorzitter J. Wielakker (tevens PvdA-fractievoorzit- ter) zwaar gewogen had in het vaststellen van het uiteinde lijke huurbedrag. Wethouder J. de Vries negeerde die opmer king. De raad ging vervolgens akkoord met het collegevoor stel. Rosendaal bleef tegen. contract met ASOC best wat meer mocht opbrengen. Wethouder J. de Vries hield Rosendaal voor dat de cijfers van ASOC wel bekend waren. „Hadden we de onderhandelin gen met ASOC bikkelhard ge speeld, dan hadden we er meer kunnen uithalen, maar het be drag wat we dan meer zouden kunnen vragen zou geheel in het niet vallen bij het bedrag Nieuwbouw voor De Triangel Van onze verslaggever De toestemming is volgens wethouder van onderwijs W. van Walraven gegeven 'na lang aandringen' van ge meente, schoolbestuur en onderwijsinspectie, die al lan ger van mening waren dat het gebouw niet meer aan de eisen voldeed. „We hebben lang in de clinch gelegen met het ministerie, en moesten de ambtenaar die met ons kwam praten letterlijk meeslepen om hem te overtui gen", zegt Van Walraven „De gemeente is erg blij dat er een nieuwe school komt, juist om dat de gemeente zelf al zoveel gedaan heeft voor de renovatie van de binnenstad". Het nieuwe schoolgebouw gaat het rijk anderhalf miljoen gulden kosten en komt op de zelfde plaats te staan als het huidige pand, dat in het begin van de jaren twintig is ge bouwd. De gemeente bestu deert op dit moment of het mo gelij k is het nieuwe gebouw naast het huidige te bouwen, zodat de leerlingen gewoon hun lessen kunnen blijven volgen als er gewerkt wordt. Men streeft ernaar de school voor het nieuwe schooljaar in '89 klaar te hebben, maar dat is nog niet zeker. De nieuwe Triangel bestaat uit een gebouw voor zes groe pen leerlingen, inclusief speel- en werklokaal. Op dit moment heeft de school ongeveer 140 leerlingen, en de prognoses voor het aantal in de toekomst zijn vrij gunstig. De Triangel is sinds 1984 een samenwerkings school van protestanten, katho lieken en openbaren. Verder heeft Terneuzen van het ministerie toestemming ge kregen een viertal scholen aan te passen aan de eisen van de basisschool. De Wiekslag en De Stelle krijgen beiden 140.000 gulden ter beschikking voor een speel- en werklokaal voor de kleuters. De openbare school in Biervliet wordt gerenoveerd en krijgt ook zo'n lokaal. Dat kost vijf ton. Terneuzen is er niet in geslaagd toestemming te krijgen voor nieuwbouw in Biervliet; het ministerie vond het huidige gebouw nog te de gelijk. TERNEUZEN - Het openluchtzwembad in Terneuzen blijft in ieder geval deze zomer nog open. De gemeente heeft van het ministerie toestemming gekregen om nog niet te inves teren in aanpassingen aan de nieuwe zwembadwet. Volgens wethouder van sport zaken W. van Walraven wil de gemeente liever nog niet begin nen met de aanpassingen om dat er misschien een golfslag- bad komt in het ambitieuze Scheldeboulevard-project. Dan zou het zwembad eventueel verdwijnen. Terneuzen bestudeert de moge lijkheden om het zwembad in Zaamslag wel aan te passen. Die investering zou drie ton kosten en de gemeente wil we ten of de investering verant woord is en hoe men aan het geld moet komen. „Ons streven is zeker het zwembad open te houden", zegt Van Walraven. „Sommige mensen in Zaamslag denken dat wij het zwembad daar willen sluiten, maar daar is in het college nog nooit met een woord over gesproken". Van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Bur gemeester M. Everaers van de gemeente Sluis opende vrijdagmiddag de reptie lengalerij Filmar van Marga en Philip de Pauw in Retranchement. Het echtpaar heeft in de voor malige garage een collectie slangen en reptielen onderge bracht in terraria. De burge meester roemde het initiatief van het tweetal en sprak de hoop uit dat de galerij veel be zoekers zou trekken. Hij noemde de collectie een wel kome aanvulling op het toeris tisch voorzieningenpakket in de streek. Galerij Filmar is elke dag, met uitzondering van maandag en dinsdag, dan worden de slangen gevoed, geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Naast alleen het bekijken kan van het echtpaar aller hande informatie verkregen worden over leven en doen van de dieren uit de collectie. Te vens heeft het echtpaar een handzaam boekje over de in de collectie aanwezige reptielen samengesteld. SLUIS - Het braderiecomité treft voorbereidingen om ter gelegenheid van het vijftien-jarig bestaan een programma op te zetten waarin het kind centraal staat. Men hoopt in samen werking met de scholen, de peuterspeelplaats, de sport raad en de sportvereni gingen met de jeugdafdelin gen een attractief pro gramma op te stellen. Ideëen kan men aandragen bij voorzitter Piet Koster. In 1971 en 1972 werd een hore- cabeurs in Sluis gehouden. Dat was de voorloper van de hui dige braderie, die in 1973 het le venslicht zag. Als dagelijks be stuur kwamen toen in functie de oprichters Piet Koster, Hans Boomert en de inmiddels over leden Toon Beysterveldt. Zij werden voorzitter, penning meester en secretaris. Het ere voorzitterschap lag in handen van de toenmalige burgemees ter H. van de Beidt. Oorspron kelijk waren de activiteiten ge richt op de horeca en vond de braderie steeds begin maart plaats. Om een breder piubliek te trekken werd het een brade rie met allerhande organisaties in de open lucht. Deze wordt nu net voor het hoogseizoen ge houden. Horeca en winkeliers werken in dit comité eendrach tig samen. Het bestuur bestaat momenteel uit Piet Koster, Guido de Baets en Willy Me- suere, respectievelijk voorzit ter, secretaris en penningmees ter en de bestuursleden Hans Boomert en j an Spelier. Het braderiecomité hoopt ook een aanzet te kunnen ge ven om het 700-jarig bestaan van Sluis voor te bereiden. Dat is 23 november 1990. Met het bestellen van rood-witte kle ding en 200 Sluise vlaggen wordt daarmee een aanvang gemaakt. De wijkcomité's ha ken allen in op het braderiege- beuren. De ondernemers wordt gevraagd het getal 15 te ver werken in hun etalage's en reklame aanbiedingen te ma ken waar het getal 15 in voor komt. A. Verbrugge slaat, met een beetje hulp, de eerste paal de Zeeuwse klei in. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Gistermiddag werd op het terrein van Aug. de Meijer in Ter neuzen de eerste paal geslagen voor de bouw van een nieuwe loods. Het is de eerste investering na de over name. Onlangs nam het wegvervoerbe- drijf Verbrugge het bedrijf Aug. de Meijer over. - FOTO WIM KOOYMAN De loods beslaat een oppervlakte van 6500 vierkante meter en is onder het spant tien meter hoog. De loods zal ge bruikt worden als opslagplaats en dis tributiecentrum. Dow Chemical heeft al belangstelling getoond voor het gebrui ken van de loods. De loods moet eind mei klaar zijn. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent PHILIPPINE - Philippine heeft sinds kort een oecu menische jeugdclub, de Christelijke Jeugdsoos Phi lippine (CJP). De oorsprong van deze soos ligt in de con statering van beide Philip- piense kerken dat de jeugd de kerk links liet liggen. Door het op een eigentijdse wijze betrekken van de jeugd bij het kerkgebeuren, hoopt men hen weer meer binding met de kerk te ge ven, overigens zonder evan- geliseernd of moraliserend op te treden. De doelgroep is de jeugd in de leeftijd die aansluit op het H. Vormsel, respectievelijk de zondagsschool en die varieert van elf tot zestien jaar. Tijdens de soosavonden (eens in de drie weken) worden actuele thema's besproken zoals, opvang asiel zoekers, de Golfoorlog en hon ger. Deze thema's worden be handeld tijdens een open dis cussie en de leiding draagt dan aanvullende gegevens ï'jin, er wordt geen mening opgedron gen. Het onderwerp euthanasie wordt besproken na een des kundige inleiding. Als door de jeugd raakvlakken worden aangegeven tussen het bespro kene en kerk en geloof wordt daar door de leiding op inge gaan. Tot de zomer zal het thema 'vriendschap' in de meest brede zin besproken worden en men plant ook een jeugddienst bin nenkort. Na de thema-behan deling is er gelegenheid tot ont spanning in een vrij gedeelte, waar men naar muziek kan luisteren en zich bezig kan houden met andere aangename bezigheden. De soosleiding heeft het plan om aan het eind van de zomervakantie op zo merkamp te gaan. De soosleden geven ook een eigen clubblad uit dat zelf geschreven wordt en waarin opinies staan over het soos- en het wereldgebeu ren. De soosavonden worden in de Schotse Hoek van 19.00 tot 21.30 uur gehouden. Dat laatste tijdstip is geen vast gegeven, als het gezellig is wordt het wel eens wat later. Van onze verslaggever SEROOSKERKE - De rijks politie in Serooskerke ver moedt dat de 29-jarige Duitser P.S uit Essen, die begin deze week dood in een bungalow in Oostkapelle werd aangetroffen, niet door een misdrijf om het le ven is gekomen. Tijdens het onderzoek in deze zaak, zo liet een politiewoord voerder weten vrijdag, zijn een aantal vreemde zaken aan het licht gekomen. Zo is de politie de auto van de Duitser, een rode oud model VW Polo, waarmee hij in Oostkapelle te rechtgekomen moet zijn, kwijt. De rijkspolitie roept dan ook eenieder die inlichtingen kan verschaffen over het voertuig met het kenteken E-KW-759 op om contact op te nemen met de politie in Serooskerke. Telefoon 01189- 1910. Door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft bij de regeringen van Neder land en België inlichtingen gevraagd over massale vis sterfte in het Kanaal van Gent naar Terneuzen, vorig jaar juni. Dat blijkt uit antwoorden van de EG-commissaris voor Mi lieu, Clinton Davis, op schrifte lijke vragen van de Belgische socialist® Marijke van Hemel- donck. Clinton Davis belooft de oorzaken van deze vissterfte aan het Europees Parlement mee te delen zodra ze hem be kend zijn. In haar vragen dringt het Europarlementslid Van He- meldonck aan op maatregelen om nieuwe vissterfte te voor komen. Van onze verslaggever DINTELOORD - Met de aanhouding van tien ver dachten heeft de rijkspolitie van Dinteloord veertien misdrijven opgelost. Het gaat om inbraken in ber gingen en een sportkantine en het stelen van fietsen en bromfietsen. In totaal gaat het om acht die ven in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar en om twee he lers die een stuk ouder zijn. Ze hebben de misdrijven volgens de politie de afgelopen zes maanden gepleegd in Din teloord. De politie heeft zeker 150 manuren in het onderzoek moeten steken. KAARTCLUB - De kaartclub 'Nooitgedacht' hield de jaar lijkse ledenvergadering waarop de kampioenen ge huldigd werden. Bij de heren was de titel voor Leon Van- hijfte en bij de dames ging Annie Destombes met de ere titel strijken. Het voorstel ook niet-leden aan de maande lijkse kaartavond te laten deelnemen werd met alge mene stemmen aanvaard. De kaartavond wordt steeds de tweede maandag van de maand gehouden en begint om 19.30 uur. De jaarvergade ring werd besloten met een prijskaarting. Uitslag: 1. H. Prins, 2. R. Poppe, 3. J. van Avermaete, 4. M. Dallinga, 5. H. Dallinga. STICHTING WELZIJN - De Stichting Welzijn voor Oude ren houdt voor alle zestig plussers een toneelmiddag. Woensdag 23 maart zal het toneelgezelschap 'De Veste' een optreden verzorgen. Zij brengen het blijspel 'Een leuke vent is nooit weg.' De middag begint om 13.30 uur en wordt gehouden in dien stencentrum De Sterre. PAASKAARTING - Zater. dag 26 maart wordt in i Rijnvaart in Sas van Gen< een grote Paaskaarting, bie. den zonder roem, gehouden Vanaf 19.30 uur kunnen kaartliefhebbers inschrijven De kaarting begint om r uur. HUISVROUWEN - De a ling Terneuzen van de Neder, landse Vereniging van Huis. vrouwen houdt dinsdag maart een ledenavond in 4 Goede Herderkerk. De bij. eenkomst begint om 19.30 um Mevrouw Booden houdt 1 avond een lezing. De lezi gaat over de geschiedenis van de borduurkunst uit vele lan. den door de eeuwen heen. COMMISSIE - De leden van de commissie voor het Burge- meester Van Dongensport. park in Aardenburg vergade ren woensdag 23 maart in 1 gemeentehuis. Op de agen_. prijken de bespreking van verschillende reacties van ge bruikers op de nota over hel sportpark en enkele van huishoudelijke aard. De commissievergadering om 19.30 uur. 's-HEERENHOEK - Zaal De Ko renbeurs, bejaardenschieting met deelname van 26 personen. Eerste hoge vogel: J. de Baar, Willem Teil; tweede hoge vogel: N. Schouwenaar, Juliana; eerste zijvogel: P. Verheijke, Zorgvlied; tweede zijvogel: C. van de Dries, Soranus; derde zij vogel: J. Goe- theer, Juliana; vierde zij vogel: J. Remijnse, Zorvlied; grootste aantal (6): L. Verdonk, Concor dia. Volgende schieting 29 maart. WOLPHAARTSDIJK - Zaal Os- sewaarde, organisatie Doel naar Hoger. Wip 1: Hoge vogel: P. Vet te, Concordia; eerste klep: P. Boonman, Willem Teil; tweede klep: M. Verdonk, Doel naar Ho. ger; derde klep: L. van Dijke.St- Sebastiaan; grootste aantal (7): J,| Munster, Doel naar Hoger. Wip 2; eerste hoge vogel: L. van Dyke, St.-Sebastiaan; tweede hoge vo gel: I. Helmstrijd, Juliana; eerste zij vogel: P. Vette, Concordia; tweede zij vogel: W. Boudens, derde zij vogel: P. Boonman, bei. den Willem Teil; grootste aantal! (7): J. van de Dries, Soranus. Def.[ extra hoofdvogel was voor P,| Boonman. KAPELLE, 18 maart - Andijvie glas: kil A 230-240, k!2 B 200. Boerenkool: kl2 100. Radijs bos: kl2 31-39. Spinazie glas: kil 230- 280. Spruiten ongeschoond: kl2 198. Witlof: kil A 226, B 162, kl2 A 189-249, B 124-153. Prei: kil A 126-145, kl2 A 131, B 70. Winter peen: kil FN 4, GR 26, MI 47. Uien kg: kl2 MI 1-13. Peterselie bos: kil 23-35. Knolselderij zonder blad kg: kil 10 5 12 35. Vroege aardappelen: kil BO 16, MI 5. Late aardapelen: kil BO 17, MI 4- 5. AMSTERDAM, 18 maart - Aard- appeltermijnmarkt: In bintje 50 mm, oogst 1987, werden 68 con-J tracten verhandeld voor levering! april bij een prijs van 15,00 tot 14,20 per 100 kg, 8 contracten le vering mei tegen 17,50 tot 17,00 en 43 contracten levering juni te-[ gen 19,00 tot 18,00. De stem ming was vast. In bintje 40/50 mm, oogst 1988 werden 4 contrac-l ten verhandeld voor levering april bij een prijs van 14,00. De stemming was kalm. In bintje# i mm, oogst 1988, werden 46 con tracten verhandeld voor levering! april bij een prijs van 29,20 tot 29,00. De stemming was prijs-1 houdend. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Na een gesprek met de bewoners van gehucht Wulpenbek is de Terneuzense wethouder J. i Rooijen ervan overtuigd dat er een oplossing kan komen I voor de klachten die de bewoners hebben over de contai-" neropslag van het bedrijf Tollenaar. Zij vinden dat Tollenaar zijn containers te dicht bij hun hu opstelt. Tevens verhardt hij een weiland met puin om het gesch te maken voor de opslag; iets wat overigens niet in strijd is r het bestemmingsplan en de hinderwet. Tollenaar heeft al aange-| kondigd dat hij bereid is aan de bewoners tegemoet te komen e Van Rooijen denkt dat de twee partijen er samen wel uitkomei „Nu Tollenaar zijn bereidheid heeft getoond, zal hij wel iets mo ten doen", aldus Van Rooijen. In de tweede week van april praat Van Rooijen opnieuw meto bewoners om te horen of er inderdaad iets verandert. Hij wil containers buiten een zone van vijftien meter van de huizen hoi den, 'een visueel aanvaardbare situatie' maken en een groenvooi ziening aanbrengen. Wel moet hij op het gebied van de planolog en de hinderwet nog een aantal zaken met de gemeente regelen. pE VRIJMETSELARIJ is voor onbekend en met veel mysterie Eeuwenlang zijn Vrijmetselaai Rooms-Katholieke kerk en das hebbers vervolgd Hun symbol bijeenkomsten en felle hekel at ringen met een autoritair kara 'Wij Door Joep Trommelen „ALS JE het fijn vindt dat alles stippeld is, dat iemand anders z Vrijmetselarij niets voor je", zeg Wie niet zo denkt, kan vol gende week donderdag 24 maart in het Spuise logege- bouw terecht. Dan geven de Zeeuws-Vlaamse Vrijmetse laars voorlichting. Zieltjes werven zullen ze naar eigen zeggen nooit doen. „Ze moeten zelf initiatief tonen". Sinds kort heeft de Orde van Vrijmetsela ren onder het Grootoosten der Nederlanden zelfs een profes sionele voorlichter in dienst. De geestelijke bouwvakkers krui pen uit zijn schulp. Tazelaar en Flipse ontken nen dat de loges uit geheimzin nig mensen bestaan die het liefst alles wat ze doen binnen vier muren houden. Waar ko men die vooroordelen en afkeer bij veel mensen dan vandaan? Flipse: „De mensen denken dat het een geheimzinnig boeltje is. Dat is haast onuitwisbaar. Het heeft denk ik te maken met het verleden. Er is een tijd geweest, tot aan het einde van de negen tiende eeuw toe, dat je er ge woon niet voor uit kon komen dat je lid was. Een zakenman zou zijn klanten verliezen. Een loonwerker zijn baan. Zo lag dat gewoon. Dus bleef alles achter gesloten deuren. Maar hoe toleranter de maatschappij werd, hoe meer Vrijmetselaars in de openbaarheid kwamen. Nu is het in Nederland heel ge woon om te zeggen dat je bij een loge bent". „Over geen enkele groep gaan onder de spraakmakende menigte zulke onzinnige ver haaltjes rond als over de Ma? ons of Vrijmetselaars", schrijven B. van Gelder en drs. E. Hoekstra in het boek 'Spoor zoeken' (Amsterdam, 1980), dat een overzicht probeert te geven van religieuze en levensbe schouwelijke stromingen in Nederland. In hun hoofdstuk over het verschijnsel stellen ze dat het niet eens om een le- Van onze correspondent SLUISKIL - Het bestuur van de Stichting Gildefees ten te Sluiskil zal door het houden van een 'Paasactie' proberen het financiële te kort, ontstaan na het weg spoelen van de feesttenttij dens de afgelopen Gilde- feesten, weg te werken. Enkele dagen voor de Gilde- feesten van de afgelopen zomer Van onze verslaggever GOES - Deze week begint de bouw van een nieuwe scheepvaartpost bij Wemel- dinge, daar waar het Kanaal door Zuid- Beveland aansluit op de Oosterschelde. De post moet in december klaar zijn. Per jaar gebeuren op het oostelijk deel van de Oosterschelde tientallen scheepsongelukken, voornamelijk strandingen. De helft daarvan kan, volgens een onderzoek, worden voorko men door een scheepvaartpost. Vanuit de nieuwe post kan de scheepvaart op het drukke, kwetsbare deel van de Oos terschelde worden gevolgd en van informa tie en adviezen worden voorzien. Een mo derne walradar slaat automatisch alarm wanneer een schip buiten de vaargeul komt. Indien nodig wordt vanuit de centrale post scheepvaartdienst, zoals deze post officieel gaat heten, per marifoon een nieuwsbericht uitgezonden over de situatie op en om de vaarroute. Om het gebied volledig te bestrij ken komt er ook een onbemand radarstation bij Stavenisse op Tholen, die zijn informatie rechtstreeks doorzendt naar de post in We- meldinge. In opdracht van Rijkswaterstaat bouwt de firma INA uit Rotterdam de nieuwe scheep vaartpost voor 2% miljoen gulden. De appa ratuur wordt nu opgesteld in een tijdelijke behuizing. Wanneer in 1993 de nieuwe aan sluiting van het Kanaal door Zuid-Beveland op de Oosterschelde ten oosten van Wemel- dinge komt te liggen, komt daar de defini tieve post. tn zorgde een noodweer er dat Groenoord onder wal kwam te staan waardoor feesttent scheurde en in all( elders diende te worden o] bouwd. In nauwe samen' king met de gemeente Tei zen en de Sluiskilse bevoll konden de Gildefeesten d( gang vinden. Penningmeester van de Gj defeesten Piet de Kerf: spontane giften en de blil sloterij die enkele trouwe zoekers tijdens de afgeloj feesten organiseerden hel' aangetoond dat Sluiskil Gildefeesten wenst te beh< den. Wij als bestuur vinden dat het onze taak is de of van deze feesten onveram te laten. Vandaar dat wij bes) ten hebben het financiële kort niet weg te werken het heffen van entree, mi door het organiseren van paasactie waarvan wij hol dat Sluiskil ons zal steunen.' Een week voor de zal in Sluiskil huis-aan-huisj eventuele bestelling won» opgenomen voor een 'Paasst1 Vlak voor de paasdagen wo' deze paasstol bezorgd. Het' stuur heeft er vertrouwen dat deze actie zal slagen en) daardoor de gratis entree de Gildefeesten en Ko«™ s ~»w beurs 1988 gewaarborgd blij' I °°nheid Het zwaard van de meester Ko®; I l°9ezaal staan drie kaar.

de Stem | 1988 | | pagina 22