I weer n Mayonaise Nederland bellen vanuit Frankrijk soms probleem INDE lisaties inning DE STEM MEUBELLAKKEN TASTEN NOG VAAK MILIEU AAN BLAUWE TELECARTE IN OPMARS AAN TAFEL <rde liet alleen 'eer dan f S3 VRIJDAG 18 MAART 1988 K, WÊMÊÈmÊm Hoogschulm vinylbehang met het uiterlijk van pleisterwerk. hangranden en (gor- rolgordijnen of tapijt, ied, is ook bij behang eet' steeds nadrukke- getreden. Bij behang past om een afwisse- fcssin te krijgen, of om nval de wandbekleding (dat bestaat uit een waarin een reliëf is ge- e papierlaag als rug), waarop geschuimd vi- Irg in de belangstelling, iessin alleen iets geac- vat struktuur in aan te gevallen gaat het om ka- met het uiterlijk van erk. Er zijn zelfs hoog- behangwereld, waarbij imbineerd met fijn duin- ndessins (ook in Engelse ties wordt de laatste tijd zen.Daartegenover staat belangrijke opmars heeft aal is er in tientallen soor- jssins. Gekozen kan wor- katoen, acryl, viscose of tn. Jute past in dit rijtje pit materiaal in bepaalde kortste keren hopeloos bardoor schilderijtjes niet i zijn. |tt niet alleen gewaardeerd naar het geluiddempende jikter staan vaak centraal, muurlinnen hebben ook zondere eigenschap: het ngebracht op papier met Lr, en dit materiaal heeft de Schap dat het meerekt. Dit goed van pas wanneer i de muur verborgen moe- Door Wans Sours De meeste verven die zo wel binnenshuis als bui tenshuis worden toege past bevatten voor het milieu scha delijke oplosmiddelen. Overheid en bedrijfsleven werken samen in de werkgroep KWS 2000 om het ge bruik van deze oplosmiddelen in het jaar 2000 met 40 tot 60% te hebben verminderd. Dit bleek tijdens een onlangs gehou den symposium dat werd georgani seerd door een van de grootste fabric kanten van meubellakken in ons land. Oe lakken die in de meubelindus trie gebruikt worden bevatten oplos middelen, zgn. koolwaterstoffen, die ezonvorming in de lagere luchtlagen bevorderen en daarmee verzuring van het milieu. De traditionele meubellakken wor den gemaakt op basis van nitrocellu lose en polyurethan-isocyanaat of polyesteroxide. Deze lakken zijn heel geschikt voor meubelen omdat ze kras- en stootvast zijn en bestand te gen water, alkohol en dergelijke. Het grote nadeel van deze lakken is ech ter dat ze onder meer die schadelijke oplosmiddelen bevatten. Bovendien zijn ze brand- en explosiegevaarlijk tijdens de verwerking en bij onoor deelkundig gebruik schadelijk voor de gezondheid. De oplosmiddelen in verven dienen eigenlijk uitsluitend als 'transportmiddel' voor de vaste bestanddelen (onder andere de kleurpigmenten). De verf moet Im mers uit de verlbus op het meubel worden overgebracht. Is de verf eenmaal op het meubel gespoten, dan moet het oplosmiddel, liefst zo snel mogelijk, verdampen. KLEUR Sommige verfsoorten bevatten maar liefst 75% oplosmiddel. Dat be tekent dus dat van één liter verf drie kwart liter moet verdampen en der halve in de atmosfeer terecht komt. Het gebruik van kleur is onder in- vfoed van het steeds modischer wor den van meubelen de laatste jaren flink toegenomen. Daarmee is de be lasting van het milieu door de kool waterstoffen In de verven ook toege nomen. De overheid stelt echter steeds strengere eisen ten aanzien van de milieubelasting en die eisen gelden ookvoor de meubelindustrie. Dat betekent niet dat we over een paar jaar alleen nog ongetakte blanke meubelen kunnen kopen. Verffabrikanten hebben inmiddels lakken ontwikkeld waarin geen ge vaarlijke koolwaterstoffen als oplos middel meer worden verwerkt OPLOSSINGEN De industrie heeft een aantal oplos singen bedacht voor het probleem van de oplosmiddelen in verven en lakken. Meubelfabrikanten kunnen andere technieken gebruiken voor het verven en lakken van houten meubelen en ze kunnen de vrijko mende oplosmiddelen opvangen en naverbranden, zodat deze niet in de atmosfeer terecht komen. Zoals ge zegd, de verfindustrie heeft betere oplossingen, namelijk verven en lak ken toepassen waarin geen schade lijke oplosmiddelen zitten. Dat zijn verven die snel drogen onder invloed van ultraviolet licht en slechts een zeer geringe percentage oplosmiddel bevatten. En er zijn sinds enkele jaren verven waarin het oplosmiddel vervangen iq, door wa ter. Vooral schildersbedrijven en de automobielindustrie hebben met deze laatste laksoorten al veel erva ring opgedaan. Water dragende lakken en UV-dro- gende lakken bestaan dus al enkele jaren en zijn volgens de verffabrikan- Nieuwe veilige verven veel minder vervuilend Getakte en geverfde meubels. Soms zijn ze milieuvriendelijk. Maar vaak nog helemaal niet ten de kinderziekten al lang te bo ven. Desondanks worden dit soort lakken in de meubelindustrie nog maar sporadisch gebruikt. De oorza ken zijn enerzijds de hogere grond- stofprijzen en noodzakelijke investe ringen in geschikte apparatuur voor de verwerking en anderzijds het idee van veel meubelfabrikanten dat wa tergedragen verven kwalitatief min der zouden zijn dan de traditionele verfsoorten. Onder invloed van de strengere overheidseisen (KWS 2000) zal het gebruik van milieu vriendelijke verven de komende ja ren echter sterk toenemen, zo ver wacht de verffabrikant die het sym posium organiseerde. De verfverwerkende industrie kan een belangrijke bijdrage leveren aan het verminderen van de uitstoot van koolwaterstoffen door het gebruik van die milieuvriendelijke verven. TB KOOP Zelf kunt u daar uw steentje aan bij dragen door ook milieuvriendelijke verven te gebruiken. Zowel voor bin- nentoepassingen, dus meubels, houtwerk, deuren etc. als buitentoe passingen zijn milieuvriendelijke ver ven te koop. Ze zijn onder verschil lende merknamen te koop bij som mige bouwmarktketens en doehet- zelfzaken, schildersbedrijven en re formzaken. Door Emile van Kessel Mayonaise is een saus die in de Franse keuken werd uitgevonden. Over de vraag wie de eer toekomt haar te hebben bedacht, bestaan echter vele lezingen. Sommigen be weren dat een begaafde kok van maarschalk Richelieu de uitvinder was. Dit zou dan zijn gebeurd in Port Mahón op Menorca tijdens een oor log tussen Frankrijk en Spanje in het midden van de achttiende eeuw. Vandaar de naam mayonaise, of be ter sauce Mahonnaise. Zoals bij vele grote ontdekkingen speelde ook hier het toeval een grote rol. Na een zee slag zou Richelieu's kok de trieste reeten van zijn keukenvoorraad zo maar wat door elkaar hebben gehut seld. Er was nog wat olie en een paar eieren en blijkbaar ook azijn of mis schien citroenen. Door puur toeval zou deze wondersaus toen zijn ont staan. Een aardig verhaal, maar of de mayonaise werkelijk het gevolg van een voedselschaarste was, zal wel een raadsel blijven. Nadat de mayonaise in de acht tiende eeuw haar intrede deed in de Franse keuken heeft zij intussen de 'hele' wereld veroverd. Het mayonai se-publiek veranderde van een select gezelschap culinaire liefhebbers tot een zeer gemêleerd gezelschap uit alle lagen van de samenleving. Te genwoordig is de mayonaise een soort keukenpanacee die bij vele ge rechten - te pas en te onpas - wordt geserveerd om de smaak te veraan genamen. Keukentechnisch behoort de mayo naise tot de zogenaamde koude emulsie sausen. Emulsie geeft aan dat er een vermenging van ijne vtoel- stofdeettjee plaatsvindt in een andere vloeistof zodat een melkachtig ge heet ontstaat. De emulsie zorgt voor de binding van de mayonaise. Michel Guérard, de Franse meesterkok, om schreef dit proces eens als: 'het ge slaagde en homogene 'huwelijk' van twee stoffen die van nature niet mengbaar zijn'. Azijn en olie zijn de niet mengbare stoffen terwijl een derde stof als 'koppelaar' optreedt en de verbintenis tot stand brengt Die derde stof is bij mayonaise de eier dooier, ondersteund door de mos terd. Met name eierdooiers zorgen ervoor dat een toestand van emulsie blijft bestaan. Mosterd bevordert het emulgeren. Het hoofdbestanddeel van san mayonaise-saus is de ofle. Volgens de Nederlandse warenwet moet mayonaise minimaal tachtig proeent olie bevatten om de naam mayonaise te mogen dragen. Mayonaise doet thens behalve in de fast food-mduetrie ook nog el dienst in de fijne keuken. De vormt dan de basis voor meer gecul tiveerde sausen als Aioli (met kno flookpuree en fijngemaakte gekookte aardappel), Sauce Andalouse (met tomatenpuree en blokjes paprika) en de Sauce Vendageur (met rode wijn en sjalotjes). Voor ca. 2 dl. mayonaise heeft u no dig: 1 eierdooier - 2 theelepels blanke mosterd -zout en peper - azijn (of citroensap), enkele eetle pels al naar gelang de smaak en - 2 dl. olie (bijvoorbeeld sojaolie) Doe de eierdooier in een kom, voeg de mosterd toe alsmede zout en pe per. Roer en klop dit dooreen met een garde. Neem vervolgens de olie (die dezelfde temperatuur moet heb ben als de eierdooier) en voeg die eerst druppelgewijs en later in een klein straaltje toe, terwijl u soepel en lichtjes blijft kloppen. Voeg naarmate de saus dikker wordt, beetje voor beetje de azijn toe. Door het kloppen wordt de olie heel fijn verdeeld in de dooier en in de azijn. Zorg er echter voor dat de olie steeds in de massa wordt opgenomen voordat u bij- schenkt. Breng de saus, indien no dig, op smaak met peper, zout en eventueel een beetje mosterd of azijn. Door Bob van Huët Nederlandse vakantiegan gers in Frankrijk blijken nogal eens te worden verrast door de automatiseringsdrift van de Franse PTT. Vanuit een tele fooncel naar huis bellen kan op som mige locaties problemen opleveren voor wie niet in het bezit is van de blauwe 'telecarte'. Een klassieke, met munten gevoede, cel is niet overal in de buurt en als deze eenmaal gevonden is staat er vaak een lange rij wachtenden voor u. Een woordvoerder van de Franse PTT laat weten dat van de in totaal 170.000 telefooncellen kt Frankrijk er inmiddels 33.000 zijn uitgerust voor elektronische betaling. „Elk jaar zullen er nog eens 12.000 worden gemoderniseerd, zodat we in het jaar 2000 af zullen zijn van de muntauto- maten." Tot de ingrijpende automati seringsoperatie is vooral om veilig heidsredenen besloten. De beamb ten die de muntautomaten moeten legen zijn hun leven niet meer zeker door het toenemend aantal roofover vallen. Vorig jaar heeft de Franse PTT 17 miljoen tetecartes verkocht. Dat het voor buitenlanders soms moeilijk kan zijn zo'n kaart te bemachtigen, kan de woordvoerder zich eigenlijk moeilijk voorstellen. „Op de cabine staat toch duidelijk aangegeven waar die te koop is en ook hoe het systeem werkt." Voor alle zekerheid: de telekaarten raison van 40 francs (50 tikken) en. 96 francs (120 tikken) zijn verkrijg baar op elk postkantoor en in de meeste sigarenwinkels. Aan het be gin van een gesprek geeft de kaart duidelijk aan hoeveel eenheden nog resten. Naar huis bellen is verder nog mo gelijk via de telefonische hulpdienst 'Teleplus'. Na het draaien van 19- 9931 wordt dan aan degene die men wil bellen gevraagd of hij het ge sprek voor rekening wil nemen. in is hun netspanning aan te 'tekent dat de voordelen al t. Bovendien is de kans op overschakeling op 230 volt onderzoek van de Kema bij shoudelijke apparaten blijkt pal toelaatbare temperatuur jff benaderd of zelfs al over- betekent dat het brandgevaar Nu al branden oudere appa- le beschadigingen of vuil eer- litgebreid onderzoek naar het dergelijke omschakeling met t, ook naar de elektrische in- Nederlandse woningen, is dus Een halogeen lamp die je ge woon overal mag aanraken en die ook gebruikt kan worden In 'een vochtige omgeving. Dat ia een nieuwtje, waarmee GTE Syl- vania NV in Breda op de markt is verschenen. De naam van deze lamp is Tru-Aim Professional. Het bedrijf spreekt van een door braak in de halogeenlampen techniek. De lamp is uitgevoerd met een hardglazen lens die af doende bescherming biedt tegen vuil en nattigheid, zodat bijvoor beeld een afdekglas overbodig wordt. Dus nu ook halogeen licht in keuken en badkamer. Halo geen lampen branden veel lan ger dan klassieke gloeilampen: 3500 uur. Dat is zeven maal meer. Er zijn verschillende uit voeringen van 20, 50 en 65 Watt, die allemaal f 36,25 kosten. De gekleurde uitvoeringen zijn duur der. Daar moet f 45,75 voor wor den betaald. ONTSTOPPER Als we Fikszo b.v. in Lekkerkerk mogen geloven is met de nieuwe hydro-ontstopper elke verstopte afvoer in een wip ontstopt. Geen geklieder meer onder de wasbak, alleen even op en neer pompen. Het apparaat past op elke afvoer en het is milieuvriendelijk want er wonden geen chemicaliën toege past. Het werkt eigenlijk heel sim pel. Er wordt water aangezogen en dat wordt onder druk terug gepompt. De verstopping schuift op en de krachtige waterstraal verbrokkelt het obstakel. Tenslot te, als het handvat van de pomp omhoog wordt getrokken, ont staat er een vacuüm. De verbrok kelde delen worden uiteen ge trokken. De vinding is in de win kels te koop voorf 19,95. TRAKTEREN Jarig zijn is leuk. En trakteren ook. Maar een slecht gebit niet. En daarom hebben het Ivoren Kruis (Landelijke Voorlichting Mondgezondheid) en het Voor lichtingsbureau voor de Voeding samen een folder gemaakt met gezonde, niet zoete tractaties. De folder heeft de vorm van een kleurige kalender en bij iedere maand staan enkele suggesties afgebeeld voor een feestelijke traktatie op school of op het ver jaardagsfeestje. De suggesties zijn afgestemd op het seizoen en bestaan vooral uit groente-, fruit-, zuivel- en meelprodukten. De folder is be doeld voor ouders en kinderen van vier tot tien jaar. De berei ding van de traktaties is simpel, zodat kinderen met behulp van de ouders ze zelf kunnen klaar maken. 'Gezond trakteren' kan worden besteld bij het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Postbus 857002508 CK Den Haag en kost f 0,50 exci. verzendkosten. TANDBEUGELS SCHOON De Amsterdamse firma Stafford Miller heeft kennelijk een gat in de markt ontdekt. Orthodontisten schrijven steeds meer tandheu gels voor aan kinderen. Maar het schoon maken van die dingen was tot nu toe niet altijd even ge makkelijk. Een tandenborstel kan die prijzige apparatuur anel be schadigen. Het bedrijf maakt het nu mogelijk dat af die beugels af doende kunnen worden gerei nigd. Dat gebeurt met Corega Ju nior tabletten, die niets aantas ten. Dagelijks de beugel gedu rende tien minuten in lauw water leggen, waaraan een tablet is toegevoegd. Daarna afkoelen met water en klaar is kees. Ver krijgbaar bij apotheek en drogist voor f4,95. Daar krijg je een doosje voor met 32 tabletten. HANDIG UJMEN De ontwerper Michete de Lucchi heeft een nieuwe en handige ma nier van lijmen bedacht. Dat ge schiedt met de roll-fix, een appa raatje dat speciaal ontwikkeld Is voor het plakken van papier en foto's. Het bestaat uit een hou der, waarin een caaette ie opge borgen met een rollende en plak kende tape. Aan de onderkant is die tape voorzien van een Hjm- laag, die wordt afgegeven aan het papier. Is de tape op dan doe je er gewoon weer een nieuwe in. Pelikan Nederland BV in Zeve naar heeft de eer het nieuwtje te introduceren. Met trots wijst het bedrijf erop, dat roll-fix niet lekt, geen draden trekt en niet uit droogt. Geen vieze vingers meer bij het plakken en plakband, tu bes, potjes, fotohoekjes el spuit bussen worden overbodig. In de kantoorboekhandel te koop voor f 8,95. Een nieuwe casette kost 3,55.

de Stem | 1988 | | pagina 19