Kessen: 'Woorden niet kwetsend bedoeld' 'BESPREKING VAN AKKERBOUWPROBLEMEN BESCHAMEND' e Een landschap met een verhaal Diefstal van ivoren beeldjes uit winkel Aantal vacatures Zeeland gestegen 25 Hardbox 4.25 FONSv. DORST b.v. Regionale afdeling PCO es. brandstof Sn die - we de kracht- )el levert - mm len dat we - iet hoofd - u italenvooruw ïaar, vreemde |nieuwe Opel? ^enisde Opel- rd. dch bij Opel in aaktopéénvan arrangementen wedstrijden van oetbal in s, dat het alleen ênvandehoofd- Maar, voor het v zomervakantie eshow bij de met een ereren. AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Ettensebaan - Breda Tel. 076-224031 GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is des duivels op de leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor landbouw. Vastenactie voor hulp El Salvador Schip gezonken Fanfare Heikant is koppelaarster Rijkspolitie vindt illegale zenders in winkel Clinge Apers is terug aan VVV-front Kinderwagens Constructief Expositie Fiets DONDERDAG 17 MAART 1988 WERKLOOSHEID NIET GEDAALD FNV houdt avond over pensioenen Gladstone Mild Lekker Mild A54 in: DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE Bur gemeester A. Kessen van Hontenisse heeft gisteren met klem benadrukt dat zijn uitlatingen over het Nederlands Hervormd kerkje in Kloosterzande volstrekt niet kwetsend be doeld waren.Hij zei dat gis teravond tijdens de jaar- lijkse huldiging van de Hontenisser sportkampioe- nen. „De laatste dagen heb ik uitla tingen gedaan in de pers, welke wellicht verkeerd uitgelegd kunnen worden", aldus de bur gemeester. Hij bedoelde daar mee zijn uitspraak dat het in zijn geboortestreek Limburg 'barst' van de mooie, met bo men omringde, kerkjes. „Door mijn woorden heb ik zeker niet bedoeld het kerkje en die zich ervan bedienen te denigreren", sprak Kessen. „Nee. Ook ik ben me ervan De- wust dat, dat het kerkje het meest waardevolle monument is binnen de gemeente Honte nisse. Mijn opmerkingen zijn louter relativerend bedoeld en hebben volstrekt geen kwets ende intentie". Inmiddels heeft de burgemeester dat ook de do minee laten weten. „Ik meen dan ook echt als ik zeg: sorry, ten aanzien van degenen, die zich gekwetst hebben gevoeld". Kessen deed zijn uitlatingen tegenover een woordvoerster van het actiecomité 'Behoud 't Laanije'. Dit comité kant zich tegen de plannen om het gelijk- T27 namige gebiedje deels geschikt te maken voor bungalowbouw. Volgens de actievoerders zal daarmee een stuk cultuur-his torisch waardevol gebied ern stig worden aangetast. Inmid dels zijn, met dezelfde argu menten, nog twee bezwaar schriften op het gemeentehuis in Kloosterzande gearriveerd. Daaronder eentje van de na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. ZLM woest op kamerleden Van onze verslaggever 'Ontsteld over de beschamende wijze' waarop de com missie vorige week de akkerbouwproblemen besprak, verzond de ZLM een telegram aan het Landbouwschap. „Volgens ons moet de druk op de politiek maximaal worden opgevoerd," zo concludeert de ZLM uit de gang van zaken aan het Binnenhof. Secretaris J. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De werk groep Vastenactie Kanaal zone hoopt zaterdag 19 maart ƒ50.000 bijeen te brengen voor moeders en kinderen in El Salvador. I Vanaf vijf plaatsen in de regio I wordt gestart voor een fiets-in I Onderweg is er voor iedereen op de rustplaatsen een tracta- tie. Op hetzelfde moment be- I gint er in Sas van Gent een wandeltocht naar Sluiskil. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de Zeve- naarhaven in Terneuzen is gisteravond bij een aanva ring het Rottrerdamse bin nenschip Levina gezonken. Het schip lag aan de Zevenaar- haven Melasse te lossen toe het door het Oostenrijke zeeschip Sint Jakob (2300 brt gewicht) werd geraakt. De Levina ging meteen naar de kelder. Er vie len geen gewonden. Van onze verslaggever j HEIKANT - Muziekge zelschappen vervullen met name in kleinere dorpsgemeenschappen een belangrijke functie I voor de leefbaarheid. Het bewijs daarvan le vert de rk Muziekver- eniging Heikant. Die heeft twee prille paartjes voortgebracht, die binnenkort in het huwelijksbootje stap pen. I JJanny Pilaet, Jacqueline Herwegh, Martin de Ko- amg en Carin van Hooije werden al in hun scholie- rentijd lid van de Hei- kantse muziekvereniging. Daar hebben ze elkaar ontmoet en bloeide er in de loop der jaren iets moois op. Danny en Jac queline geven elkaar morgen (vrijdag) het ja woord, Martin en Carin stappen op 8 april in het huwelijksbootje. Het geen betoog dat bij oeide gelegenheden de i hantse collega-muzi- kanten in vol ornaat ten wnele verschijnen voor ?n klinkende serenade. Respectievelijk in de Hul- pr festauranten Napo- I en het Bonte Hert, aar de prille paartjes nun huwelijksfeest zullen vieren. Jiet is duidelijk dat wij 7if? n datl alleen mu- maken", zegt voorzit— voor Korün& ..Maar r longe muzikanten ze uiteraard zelf "toeten zorgen". Oggel die de vergadering bij woonde, noemt het een zeer te leurstellende vertoning, 'waar bij men voornamelijk pro beerde elkaar vliegen af te vangen'. Dat verwijt gaat in de eerste plaats in de richting van de op het oog natuurlijke bondgeno ten van de landbouwsector, WD en CDA. Deze fracties hadden, net als minister Braks, zeer weinig oor voor de nood kreet van de akkerbouwsector, die minstens 200 miljoen gul den nodig denkt te hebben om de huidige crisis te kunnen overleven. Onverwachte steun kreeg het akkerbouwactieplan alleen van PvdA en PPR, waarvan de vertegenwoordigers in de com missie applaus oogstten van de akkerbouwers op de tribune. In het telegram spoort de ZLM het Landbouwschap nu aan om het er niet bij te laten zitten. 'Maximale druk op de poli tiek' is het parool. „Indrin gende gesprekken met (op nieuw) minister G. Braks en minister-president R. Lubbers, maar vooral ook met de frac tievoorzitters van de grote po litieke partijen, zijn dringend nodig," aldus het telegram. Gezien de actuele politieke discussies moet dat volgens de ZLM rap gebeuren. „Anders zal de landbouw opnieuw zware klappen krijgen." Van onze correspondent CLINGE - De rijkspolitie te Hulst heeft gistermiddag in de elektriciteitszaak van de Clingenaar W. een tiental verboden zendapparaten in beslag genomen. Het betrof enkele sterke radio zenders, draadloze telefoons, portofoons en enkele 27 MC bakjes. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Van onze verslaggever AXEL - P. Apers is eerder deze week teruggekeerd in de VW Axel en de Streek VW Zeeuwsch-Vlaande- ren. De jaarlijkse ledenvergadering koos hem maandagavond op persoonlijke titel in het bestuur van de Axelse VW. Die post bekleedde hij eerder als wet houder namens het Axelse ge meentebestuur. Dat was even eens het geval met een functie in de Streek VW. Toen Apers opnieuw gekozen werd voor Axel, besloot Apers' partijgenote in de WD L. den Doelder wegens te drukke werkzaamheden haar stoel als lid van het algemeen bestuur van de Streek VW aan de ex- wethouder beschikbaar te stel len. Zodoende is de vorige maand weggestuurde wethou der van toerisme terug in twee organisaties waar 'ze mij toen hebben uitgedonderd', zoals hij zelf zegt. „Nu moet ik nog een ingang in het dagelijks bestuur van de Streek VW zien te vinden", zei Apers gisteren. „Want daar zat ik namens de gemeente. Dan ben ik weer terug op mijn oude stek". Route-samensteller P. Apers bij een mooi plekje van de ANWB-wandelroute. Van onze verslaggever KOEWACHT - In de week na Pasen houdt de ANWB wandeltochten in de polders van de grens streek met Belgïe rond Koewacht. Bij de samen stelling van de routes is speciaal gelet op de ken merkende kleinschalige structuur van het land schap, dat door de Bene lux Economische Unie als 'natuur en landschappe lijk waardevol gebied' wordt aangeduid. Samensteller van de routes is P. Apers, die toen hij nog na mens de gemeente Axel als wethouder in de VW zitting had een viertal routes ont wierp die vervolgens door de ANWB zijn goedgekeurd. Naast de VW zijn ook het overlegplatform Axel Pro motie en de Winkeliers Ver eniging Koewacht bij de wandeltochten betrokken. De wandeltochten, die verschil lende malen de grens passe ren, beginnen en eindigen bij het pannekoekenhuis van ca fé Wilton aan 't Zand in Koe wacht. Op 2,3,4,9 en 10 april kunnen wandelaars aan de hand van een routebeschrijving de pa den op. De hele route bestaat uit geasfalteerde wegen, zo dat ook kinder- en invalide wagens ongehinderd de 714, 15 en 18 kilometer lange rou tes kunnen volgen. De ANWB heeft volgens Apers laten weten zo'n twee- tot vijfhonderd wandelaars uit het hele land te verwachten. Zelf is hij een beetje afwach tend, in verband met de rela tief slechte bereikbaarheid van Zeeuwsch-Vlaanderen via het openbaar vervoer. „En het weer hè, daar hangt heel veel vanaf", zegt hij. Met de lente wil het nog niet erg vlotten op dit mo ment. De akkers zijn drassig. Langs een de laatste jaren steeds meer in de streek voorkomend bollenveld zegt Apers: „De tulpen staan al boven de grond. Als we maar een week zonnig weer krij gen, ziet het er met Pasen prachtig uit. De natuur moet rond die tijd eigenlijk op z'n prachtigst zijn". Apers toont zich blij dat er van het landschap zoveel be waard is gebleven. Ook al heeft de ruilverkaveling af en toe een hap opgeslokt en veranderd in een rationeel economisch landschap. Hoe wel de bossen in de meeste gevallen opnieuw zijn ge plant, kunnen ze toch ni^t tippen aan de oude 'natuur lijke' bossen. „Zo'n groepje wilgen midden in een wei land of de resten van een oude boomgaard, dat is toch onvervangbaar. Gelukkig zijn er ook boeren die daar iets voor over hebben. In het begin van de ruilverkavelin gen is er wel te weinig reke ning gehouden met het land schap. Later ging het beter. Het is belangrijk te letten op de toekomst, maar welke boer weet dat?". Lof heeft Apers ook voor de natuurbeschermingsvere nigingen De Steltkluut en 't Duumpje. Hij vindt dat ze op een constructieve manier meewerken aan het behoud van de natuur. „Ze zijn zeer actief, en niet op een irritante manier". De streek rond Koewacht is een uniek landschap en naar Zeeuws-Vlaamse begrippen een tamelijk vreemde eend in de bijt. Tegenover de uitge strekte verkavelde polders van het Westen staat hier een landschap waar een 'lege' ruimte van honderd meter zeldzaam is. Dijken, bomen- groepjes, boerderijen, resten van kreken, knotwilgen en zeldzame hulst- en mei doornhagen wisselen elkaar af. Een landschap met een verhaal. Een verhaal dat in de vroege Middeleeuwen begint, toen de boeren hun akker bouw op veen- en schorreg- ronden pleegden. Hun land moest met dijkjes tegen de opdringende zee beschermd worden. Steeds weer bouw den ze een dijk voor een vroegere om zo land te win nen. De kreken waardoor het water eerst oprukte kwamen zo achter de dijken te liggen. De dijken worden gemar keerd door hoge bomen, meestal Canadapopulieren, met een dichte ondergroei; de ideale omgeving voor met name vogels om voedsel te zoeken. Fazanten, maar ook konijnen en hazen, komen in dit gebied veel voor. De kre ken bieden met hun dichte rietkragen onderdak aan veel dieren en waterplanten. In de routes valt ook de aan wezigheid van een aantal resten van forten uit de Tachtigjarige Oorlog op. De Staatsgezinde geuzen hielden vanuit deze forten de omge ving in de gaten. Een omge ving die vaak onder water stond, want inundatie, het onder water zetten, was in die tijd hét defensieve mid del. De ligging van de forten is nu nog duidelijk in het landschap terug te vinden als een apart perceel struweel of bos of door opgehoogde wal len waarop populieren pron ken. In het pannekoeken- en linnenhuis schenkt uitbater T. den Hartog in de vorm van een expositie aandacht aan de historie van de vlasindus trie waar Koewacht bekend om staat. Er is ondermeer een diaprojectie die wande laars na afloop van hun tocht kunnen bekijken. Er is op de dagen dat de wan delroutes gelopen kunnen worden een tweetal mede werkers van de ANWB in het pannekoekenhuis aanwezig dat de routes verkoopt en toelichting geeft. De tocht van 7,5 kilometer voert langs tien hectare ruilverkave- lingsbossen dwars door de polders via het gehucht De Rode Sluis in Belgïe terug naar het pannekoekenhuis. De wandelaars die wat meer gewend zijn en vijftien kilometer tippelen aandur ven worden langs kreken en plassen naar Zuiddorpe ge lokt. De dorpskerk daar is voor het publiek toeganke lijk. De wandeling van acht tien kilometer voert langs De Rode Sluis naar Overslag, waar de uit de Oostenrijkse tijd daterende grenspalen en de dorpskerk de aantrekke lijkste bezienswaardigheden zijn. Via Zuiddorpe keert de route terug naar Koewacht. De kerken in Koewacht en in Belgïe zijn eveneens voor geïnterresseerden te bezich tigen. Desgewenst kan men de routes ook per fiets afleg gen. D VAN GENERAL MOTORS achte"' Van onze correspondent HULST - In de nacht van dinsdag op woensdag heb ben inbrekers hun slag ge slagen in de winkel van GS. aan de Steenstraat. Er werd voor ongeveer 100.000 gulden aan ivoren beeldjes gestolen. Verder enkele ge borduurde kleedjes, han gertjes en kettinkjes en uit een kassa een bedrag aan Nederlands geld. De diefstal werd gistermorgen ontdekt. De avond daarvoor was om 22.00 uur alles nog nor maal. Het heeft de inbrekers overi gens nog al wat moeite gekost zich toegang tot het pand te verschaffen. Eerst werd ge tracht een gat in het dak te ma ken wat kennelijk niet lukte. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het aantal openstaande vaca tures in Zeeland is in februari enigszins geste gen: van 619 naar 712. Dat is een van de weinige lichtpuntjes in het maandelijkse overzicht van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening over de werkgelegenheid in de provincie. Er blijkt ook uit dat de werkloosheid weer licht toenam. Eind februari stonden 11734 werkzoe kende Zeeuw(s)en inge schreven, maar dertig meer dan een maand te voren. De stijging in Zee land is daarmee wel iets hoger dan het landelijke cijfer. Desondanks steekt het Zeeuwse werkloos heidspercentage nog al tijd gunstig af bij dat voor heel Nederland: 10,7 procent tegen 14,4 lande lijk. Vergeleken met begin vorig jaar is in Zeeland het aantal werklozen vooral gestegen in de me taalsector en-bij de vrouwen - onder het kantoorpersoneel. Een onderverdeling naar ge bieden wijst uit dat het in Zeeuwsch-Vlaanderen nog het beste gaat Daar nam de werkloosheid in februari zelfs iets af: van 3550 naar 3513 personen. TERNEUZEN - De Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO) is vandaag een afdeling rijker. Van avond (donderdag) houdt de initiatiefgroep Regionale Af deling Zeeuwsch-Vlaanderen een oprichtingsvergadering in de Jacob Catsschool in Terneuzen. De vergadering begint om 20.00 uur met een huishoudelijk ge deelte, waarin onder meer het reglement van de nieuwe afde ling wordt vastgesteld en een bestuur wordt gekozen. De leden van de initiatief groep, regiocoördinator Jan van Nierop, Guus Lap, Frans Goossen, Meredith Hoelen en Adri Scheele, stellen zich kan-, didaat als bestuurslid Na de pauze volgt de officiële oprichting van de regionale af deling. Daarna zal Jan van de Berg, lid van het dagelijks be stuur van de PCO, de afdeling toespreken. Die avond worden ook zes jubilarissen van gehul digd TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Industrie bond FNV houdt donderdag 24 maart een thema- en dis cussieavond over 'recht op pensioen'. De avond wordt ge houden in het gebouw van de bond in de Sluiskilse Spoor straat. De aanvang is 19.30 uur. Leden en niet-leden van de bond kunnen op deze avond te recht voor nadere informatie over pensioenen en kunnen hun vragen hierover voorleg gen aan districtsbestuurder H. Vegting. Over het pensioen bestaan volgens de FNV veel vragen; dat begint eigenlijk al bij de vraag wat een pensioen nu pre cies is. Ook over de manier waarop het opgebouwd wordt en wie het uitbetaald is veel onduidelijkheid De FNV wil belangstellenden graag vertel len wat er gebeurt als iemand van werkgever verandert, werkloos of arbeidsongeschikt wordt of in de Vut gaat Tijdens de avond is het mo gelijk voor de leden zich uit te spreken over de kandidaten van het nieuw te kiezen be stuur. Bezoekers van de avopnd krijgen gratis een bro chure over pensioenen mee, terwijl ook folders van diverse bedrij fstakpensioenfondsen klaarliggen. (ADVERTENTIE) Daarna probeerde men het een aantal meters verderop, maar toen bleek dat men bij het naaststaande pand binnen zou komen werd ook deze actie ge staakt. Dan maar weer terug naar de begane grond moeten de in brekers hebben gedacht en uit een raam werden eerste de glaslatten verwijderd, vervol gens het glas er uit genomen, waarna men binnen kon. De winkel is eigendom van G.S. uit Waterlandkerkje. N1EUW&

de Stem | 1988 | | pagina 9