Mogelijk weer uitstel van Heizel-proces Granaten doden treurende Ieren Palestij nen zwaarder onder druk Daniels perzen Botha: geen ingreep in zaak van executies M Zeg, wat dacht u van Spanje... BLOEDBAD OP BEGRAFENIS IRA-TRIO IN BELFAST BUITENLAND Rabobank ISRAEL STRAFT HELE BEVOLKING VOOR OPSTAND Berbers van Daniëls. Dat zijn de beste! MEENEEMPRIJZEN pttRTEM BUITENLAND DONDERDAG 17 MAART 1988 LONDEN - De plech tige begrafenis in West-Belfast van het IRA-trio Mairead Far- rell (31), Dan McCann (30) en Sean Savage (23), die door de Ierse republikeinen 'de mar telaren van Gibraltar' worden genoemd, heeft gistermiddag geleid tot paniek en chaos op het kerkhof. Bush en Simon winnaars in Illinois Poindexter in staat van beschuldiging Hongarije laat dissidenten vrij Aanklacht tegen Passtoors ingetrokken Amal pakt Palestijnen op in Zuid-Libanon Lubbers beste kandidaat voor EG Rechtszaak om aandelen Generale Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. T21 poor onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De kans is „root dat het Heizel-proces, waarop 26 Britse voetbal supporters terecht moeten staan voor hun aandeel in het Heizel-drama, nu bijna drie jaar geleden, opnieuw moet worden uitgesteld. Een flinke ruzie over griffie rechten die moeten worden be taald over het 50.000 pagina's tellende dossier is er de oor zaak van dat de verdediging van de 26 Britten al uitstel heeft gevraagd. De advocaten van de supporters vinden het belachelijk dat ze verplicht zijn voor de aanklacht en andere daarop betrekking hebbende stukken het normale tarief van 30 frank per gekopieerde pa gina te betalen. In hun geval komt dat per dossier op 1,5 mil joen frank, ofwel 82500 gulden. De Belgische minister van Justitie Gol beloofde vorig jaar om die reden vijf gratis dos siers, maar de advocaten van de Britse voetbalsupporters hebben die ruim een maand voor de aanvang van het proces (dat voor 18 april op de rol staat) nog steeds niet ontvan gen. Naar verluidt is een pro bleem op de griffie van de rechtbank, dat door de gratis verstrekking van dossiers in dit geval er sprake zou zijn van rechtsongelijkheid. Normaal worden altijd griffierechten in rekening gebracht. Voor Gol, behalve demissio nair minister van Justitie ook vice-premier, is het geruzie rond de griffierechten een nieuwe aanslag op zijn geloof waardigheid. Eerder al joeg hij de Britse autoriteiten tegen zich in het harnas door de 26 voetbalsup porters tot 'misdadigers' te be stempelen, nog vóór hun proces begonnen was. Vervolgens gaf Gol indirect aanleiding tot wekenlange ge- vangenisoproeren in Brussel, waarbij één dode en tientallen gewonden vielen, nadat hij de internationale pers had ge toond welke luxe-cellen voor de Britten beschikbaar waren. En eerder deze maand was hij verplicht alle 26 Britten op vrije voeten te stellen, omdat de rechter een langer voorar rest in afwachting van hun proces niet verantwoord achtte. Het voorbereidend onderzoek was toen nog steeds niet afge rond. In juridische kringen in Bel gië bestaat grote twijfel of de 26 Britten, wier proces samen valt met dat van de secretaris generaal van de Belgische voetbalbond en van twee rijks wacht-officieren, ooit zullen worden veroordeeld. Formeel staan zij terecht wegens 'opzet telijke slagen en verwondingen met de dood tot gevolg, maar zonder het oogmerk te doden'. Bij het drama in het Brusselse Heizel-stadion kwamen als ge volg van hevige rellen totaal 39 mensen om. Ruim zevenhon derd supporters raakten ge wond. Door onze correspondent Roger Simons Net toen de drie lijkkisten zouden worden neergela ten in het graf, opende een Noordierse 'loyale' protes tant compleet onverwacht een aanval met handgra naten. Hij wierp zijn projectielen in de dichte, nietsvermoedende menigte. Zij ontploften met doffe knallen. Drie mannen werden gedood en ten minste vier jongeren zwaar gewond. Het bloed stroomde over hun gezicht. Een vijftigtal andere omstanders liepen lichtere kwetsuren op. Er werd geroe pen en getierd, gejammerd en geschreid. De begrafenisplech tigheid kon een tijd lang niet meer worden voortgezet. Na verscheidene moordende explosies zette de dader het op een lopen. Met zijn revolver schoot hij op personen die hem achtervolgden. Maar zij kregen hem toch te pakken en hij werd praktisch gelyncht. De politie kwam tussen en plaatste de Een slachtoffer van de granaataanval wordt geholpen. - foto anp Begrafenisgangers duiken geschrokken weg na de ontploffingen. foto anp man onder arrest. Hij bleek er zo erg aan toe, dat hij naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Sinn Fein steekt de schuld van de aanslag op een parami litaire organisatie van Brits- gezinde Noordierse protestan ten. Korte tijd na de moordpar tij op de begraafplaats van Milltown deden zich incidenten voor in twee andere republi keinse wijken van Belfast, Ar- doyne en New Lodge. Woe dende katholieke relschoppers kaapten er voertuigen die ze daarna in brand staken. De protestantse aanslag op de nationalistische begrafenis werd gepleegd toen de plech tigheid bijna afgelopen was. Iedereen verwachtte dat ze zonder incidenten zou verlo pen. Het IRA, zijn politieke vleu gel Sinn Fein en de minstens 4.000 aanwezige Ierse nationa listen, bijna allemaal getooid met zwarte armbanden, had den zich voorbeeldig gedragen. Het Britse leger en de RUC, het Noordierse politiekorps, waren nergens opgetreden. Hun eenheden hadden zich op de achtergrond gehouden. Van uit de lucht werd wel alles geobserveerd door een helikop ter van de politie, die geregeld rondcirkelde boven het katho lieke West-Belfast, maar dat was dan ook het enige teken van overheidscontrole. Sinn Fein had immers het verlangen uitgesproken dat de begrafenis vreedzaam zou ver lopen omdat dit veel beter was voor het buitenlandse imago van de Ierse republikeinse be weging. Uiteindelijk bleek, dat de republikeinse nationalisten het bij het rechte eind hadden. Voor bloed en tranen werd dit maal gezorgd door de aanhan gers van de Britten. Nadat het op de begraaf plaats van Milltown weer rus tig was geworden, werden de lijkkisten van de drie IRA-le- den die op Gibraltar door de Britten in de rug waren dood geschoten, voor goed neergela ten in hun graf. Sinn Fein-pre sident Gerry Adams hield nog een toespraak. Hij beklem toonde het feit, dat de situatie in Noord-Ierland onhoudbaar is en dat de voortgezette aan wezigheid van Britse troepen er de zaken nog ernstiger maakt. Hierna droop de rouwende republikeins-gezinde menigte af. De begraafplaats werd be zet door politie, die een nauw keurig onderzoek begon tussen gekantelde en in sommige ge vallen zelfs half verbrijzelde grafstenen. (ADVERTENTIE) TEL AVIV (RTR) - Israël, dat in de bezette gebieden te maken krijgt met i een steeds georganiseerder Pales tijnse opstand, gaat over tot collec tieve bestraffing om er een einde aan temaken. Het militair gezag heeft in recente dagen de brandstofbevoorrading van de Westoe ver verboden, in de Strook van Gaza een avondklok ingesteld, het Palestij nen ver boden tussen beide gebieden op en neer te reizen, internationale telefoonlijnen met de gebieden afgesneden en de stroom geld uit het buitenland beperkt. De minister van defensie, Yitzhak Ra bin, zei dat Israël probeerde binnen het kader van de wet economische strafmaat regelen te mengen met bestuurlijke straf maatregelen, naast gebruik van geweld I binnen de wet. Volgens commentatoren in Israël zijn de maatregelen erop gericht de clandestiene organisatie van de opstand, die nu in haar vierde maand is, te ondergraven. Het leger weigerde verzoeken in te wil ligen om het beleid toe te lichten. Het werd ingesteld nadat honderden Palestij nen uit het Israëlische politiekorps waren getre den. „Het (beleid) zal worden gevoerd tot de mate van orde en veiligheid is bereikt die wij nastreven", was alles wat een hoge de fensiewoordvoerder wilde zeggen. De maatregelen straffen velen van de 1,5 miljoen Palestijnen in de bezette gebie den. Zij beogen het kappen van de verbin dingen tussen plaatselijke organisatoren en tussen militanten ter plaatse en de lei ding van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Volgens Israëlische veilig heidskringen is er dagelijks contact ge weest tussen PLO-personeel in Europa en de bezette gebieden. De wegen op de Westoever lagen er deze week door het afknijpen van de brand stofkraan en de in brede kring nageleefde Palestijnse algemene staking, grotendeels verlaten bij. Het Israëlische kabinet heeft het besluit van het Europees parlement gekritiseerd om al goedgekeurde handelsvoordelen voor Israël te blokkeren. De minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres, noemde het besluit een klap voor het vre- desstreven, omdat de resoluties van de Europeanen bedoeld zijn als straf, pressie en dwang. Meer dan 250 Amerikaanse joodse intel lectuelen, onder wie de filmer Woody Al len en de toneelschrijver Arthur Miller, hebben een petitie ondertekend die stond in de New York Times en waarin Israël wordt opgeroepen een einde te maken aan de bezetting. De 250 verklaren zich solidair met hun 600 collega's van de Israëlische universi teiten, die hebben gevraagd om een her ziening van de Israëlische politiek in de bezette gebieden, in het licht van de onlus ten die er plaatshebben. 90x 60 voor.75.- 140x 70 voor.135.- 150x100 voor.195.- 200x150 voor.375.- 200x200 voor.500. 240x170 voor.525. 250x200 voor.625. 300x200 voor.750. hoek Ginnekenstraat v. Coothplein in Breda c.J^flielederi van de veroordeelden verlaten het hoogge- itshof na een hoorzitting over gratieverzoeken. - foto anp PRETORIA (REUTER- UPI-AFP) - President Pie- ter Botha heeft in een ge sprek met de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu uitgesloten dat hij persoonlijk tussenbeide zal komen om het leven van de 'zes van Sharpeville' te red den. Een woordvoerder van Tutu heeft dat meegedeeld. „De president zei dat als de ge rechtelijke procedure iets zou opleveren dat een heroverwe ging noodzakelijk maakt, dat zal gebeuren. In het andere ge val was er geen uitzicht op cle mentie", aldus de woordvoer der. Advocaten van de zes ter- doodveroordeelde inwoners van Sharpeville hebben bij het gerechtshof in Pretoria uitstel van executie verzocht om een nieuw proces mogelijk te ma ken. Het hof zal vandaag over dit verzoek beslissen. Volgens advocaat Denis Kuny heeft een van de getuigen a charge in het proces nu in een beedigde ver klaring bekend dat hij had ge logen. Deze mr. X, inmiddels geindentificeerd als Joseph Molefe, verklaart nu dat de po litie hem heeft mishandeld en dat hij onder dwang een belas tende verklaring tegen de twee van de zes verdachten heeft af gelegd. De zes zijn niet schuldig be vonden aan de feitelijke daad van de moord op de zwarte lo coburgemeester Diamini van Sharpeville, maar niettemin oordeelde de rechtbank hen schuldig omdat zij de doelstel lingen deelden van de menigte die Diamini lynchte. Voorzitter Jules Browde van de Zuidafri- kaanse groep van advocaten voor mensenrechten zei dat voor zover hem bekend in de beschaafde wereld nooit eerder mensen ter dood zijn veroor deeld wegens gemeenschappe lijke doelstellingen. President Botha, de enige die terdoodveroordeelden gratie kan verlenen, ontving gisteren aartsbisschop Tutu en zal van daag nog een gesprek hebben met tvyee. blanke liberale parle-, mentsleden, Helen Suzman en Colin Eglin. De regering heeft voorts een persconferentie over de zaak van de zes van Sharpe ville aangekondigd voor van ochtend half negen. De lawine van internationale pleidooien om het leven te red den van Mojalefa Sefatsa, Reid Mokoena, Oupa Diniso, Duma Khumalo, Francis Mokgesi en Teresa Ramashamola groeide verder aan. President Reagan, bondskanselier Helmut Kohl namens de Europese Gemeen schap, de voorzitter van het Europees Parlement Lord Plumb, de Europese Commis sie, VN-secretaris-geneaal Pe rez de Cuellar, de regeringen van Frankrijk, de Bondsrepu bliek, Zweden, Spanje en Ca nada, Amnesty Internationaal en het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen be hoorden tot de talrijke afzen ders van boodschappen en ver zoekschriften. In Zuidafrika protesteerden de Raad van Kerken, de katho lieke bisschoppen en mensen- rechtengroeperingen tegen de dreigende executies. Zambia heeft om een spoed zitting van de Veiligheidsraad verzocht. De besturen van de Partij van de Arbeid en de Evert Ver meerstichting dringen er bij minister Van den Broek van buitenlandse zaken op aan alle mogelijke stappen te nemen om de executies te voorkomen. Voorts stellen ze dat de nieuwe beperkende maatregelen tegen 17 Zuidafrikaanse anti-apart- heidsorganisaties reden zijn voor nieuwe strafmaatregelen tegen Pretoria. De diplomatieke betrekkin gen zouden opnieuw bezien moeten worden in het licht van de ernst van de huidige situa tie. Nederland zou met onmid dellijke ingang economische sancties moeten afkondigen en een diplomatiek offensief moe ten beginnen om de Europese partners te bewegen zich daar bij aan te sluiten. m N I EUWSOVERZICHT CHICAGO (RTR/DPA) - Vice- president George Bush (foto) heeft dinsdag de Republi keinse voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Illinois met grote voorsprong gewonnen. Bij de Democraten eindigde Paul Simon, die voor Illinois in de Senaat zit, verrassend als eerste, op de voet gevolgd door de zwarte burgerrechtenacti vist Jesse Jacksoa Bush, die nu vrijwel zeker is van de no minatie van zijn partij, kreeg 55 procent van de stemmen bij de Republikeinen, tegen 36 procent voor Robert Dole, de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat. De voormalige televisiepredikant Pat Robertson kwam er nau welijks aan te pas. Simon begroette zijn overwinning als een 'nieuw begin' van zijn campagne. De senator uit Illinois, die zichzelf afficheert als een Demo craat van het oude stempel en aandringt op grootscheepse werkgelegenheidsprojekten, had aangekondigd dat hij zijn campagne zou staken als hij in Illinois zou verliezen. WASHINGTON (RTR) - De voormalige medewerkers van pre sident Reagan voor de nationale veiligheid, John Poindexter en Oliver North, zijn in verband met strafbare feiten in staat van beschuldiging gesteld in het Irangate-afluisterschandaal. Dit heeft een speciale officier van justitie in Washington bekend gemaakt. De officier, Lawrence Walsh, zei dat de twee mannen en twee van hun zakelijke relaties, Richard Secord en Albert Hakim, zijn beschuldigd van illegaal opzet om de Amerikaanse regering op te lichten in verband met de geheime wapenverko pen aan Iran en het omleiden van de winst naar de Contras in Nicaragua. BUDAPEST/ WENEN (DPA/AFP) - De acht dissidenten die dinsdag in Hongarije zijn opgepakt om te voorkomen dat zij een rol zouden spelen bij de herdenking van de opstand van 15 maart 1848, zijn na verhoor vrijgelaten. Ongeveer 10.000 Hongaren hebben de opstand dinsdag her dacht. Het was de grootste demonstratie sinds 1956. De demon stranten droegen spandoeken en riepen leuzen voor meer pers vrijheid en vrijheid van vergadering. Volgens het Hongaarse persbureau probeerden 'geïsoleerde groepen vergeefs jongeren te winnen voor hun politieke ideeën', 's Avonds namen naar schatting 2000 Hongaren deel aan een manifestatie aan de oever van de Donau. JOHANNESBURG (ANP) - Het proces tegen de Belgisch-Ne derlandse Hélène Passtoors, die in Zuidafrika een gevangenis straf van tien jaar uitzit, gaat niet door. Haar advocaat heeft vernomen dat de Zuidafrikaanse justitie de aanklacht heeft ingetrokken die tegen Passtoors was inge diend wegens een poging tot ontsnapping uit de vrouwenge vangenis van Kroonstad in Oranje Vrijstaat. Het proces zou vandaag in Kroonstad worden hervat De openbare aanklager wilde niet zeggen waarom de aanklacht is ingetrokken. Passtoors werd in 1986 tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens hoogverraad. Samen met haar - inmiddels vrij gelaten - Nederlandse ex-man Klaas de Jonge werd zij schul dig bevonden aan het verlenen van hand- en spandiensten aan het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC). BAYRUT (AFP) - De Shi'itische Amal-beweging heeft 15 Pa lestijnen opgepakt in het vluchtelingenkamp Al-Bass bij Tyrus in het zuiden van Libanon. De Palestijnen werden aangehou den tijdens een zoekactie van Amal naar de moordenaars van twee inwoners van het kamp die maandag werden doodge schoten. Volgens Amal werden de twee, een onderwijzer aan een school van de hulporganisatie UNRWA en zijn zoon, vermoord om 'tweedracht te zaaien tussen Libanezen en Palestijnen'. De Amal-militie, die het het gebied rond Tyrus beheerst, leeft al jaren in onmin met de Palestijnse guerriila-organisaïies in het gebied. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) van George Habash heeft agenten van de Israëlische geheime dienst Mossad verantwoordelijk gesteld voor de moord. Vol gens de PFLP zou de Mossad de veiligheidsdienst van Amal hebben geïnfiltreerd. DEN HAAG - In de reeks publikaties over de kandidatuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commissie als opvolger van de Fransman Delors, heeft zich nu ook het Duitse weekblad Der Spiegel geschaard. Volgens het blad is Lubbers de grootste concurrent voor de Duitse kandi daat, minister Bangemann van economische zaken. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) noemt het een verhaal dat op niets berust maar dat regelmatig opduikt. De RVD wijst erop dat als alles goed gaat Lubbers tegen de tijd dat Delors' ambtstermijn afloopt nog premier is. „En het is bepaald ongebruikelijk dat een premier tussentijds vertrekt", aldus de zegsman van de RVD. BRUSSEL (ANP) - De Vlaamse industrieel Andre'Leysen, thans medestander van de Italiaanse financier Carlo de Bene- detti die de controle over de Generale Maatschappij van België probeert te verwerven, gaat een rechtszaak beginnen om het bezit van tien miljoen aandelen van de Generale. Leysen heeft dat aangekondigd Het gaat Leysen om tien van de twaalf mil joen nieuwe aandelen die de Generale onlangs heeft gecreeerd. Die twaalf miljoen nieuwe aandelen heeft de Generale onder gebracht bij haar dochtermaatschappij Sodecom. Onmiddellijk na de creatie ervan betwistte De Benedetti de rechtmatigheid ervan en in een kort geding verkreeg hij het opschorten van de uitgave. Later, in beroep, maakte de rechter uit dat de Gene rale gerechtigd was om de nieuwe aandelen uit te geven. Inmiddels heeft de raad van bestuur van de Generale voor 14 april een aandeelhoudersvergadering van de maatschappij uit- geschrevea (ADVERTENTIE) Zonnig in Zomervakanties

de Stem | 1988 | | pagina 5