TNDSURFERS EN ZWEMMERS EIGEN GEDEELTEN GEVEN T ®T!SA VW: 'Retranchement heeft golfslagbad nodig' TOT 60% Actie voor computers Sluise basisscholen Actie Nicaragua bij kinderclubwerk Eede Kortere wachttijden bij Krammersluizen Jan Bruëns vertaalde boek over Ravensbrück KLANTEN Nieuw programma Aurin PLAATSELIJK NIEUWS E STEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 17 MAART 1988 T20 VERBLUFSRECREATIE ZWINGEBIED BEREIKT VERZADIGINGSPUNT SIERADEN OSTBURG - Als B en van Oostburg hun 'n krijgen, komen er langs de West-Zeeuws- aamse strand een iantal surflocaties, aarbuiten de plank- lilers zich niet mogen 'geven. Eigen beheer Fabrieken ZIE ONZE OVERVOLLE ETALAGES jens worden alle juwelier Camper y. AANTAL KATOENEN BROEKEN UIT ONZE KOLLEKTIE. PRIJZEN VAN 45,- TOT 95,-. Breskens Groede RAK-avond over landbouwbeleid /an onze verslaggever ^TEANCHEMENT - Een oename van het aantal bin nenlandse vakanties heeft r voor gezorgd dat de VW \etranchement, ondanks de lechte weersomstandighe den, terug kan kijken op een jdélijk seizoen, at blijkt uit het jaarverslag ver 1987 van de Vereniging .„or Vreemdeling Verkeer Re- anchement. Om die stroom te annen blijven garanderen is -t volgens de VW hard nodig t er in de toekomst overdekte voorzieningen worden neerge zet. De VW denkt daarbij aan een overdekt golfslagbad. Halsreikend wordt ook uitge zien naar de opening van het natuurhistorisch museum bij het natuurreservaat het Zwin. De verblijfsrecreatie in de omgeving van het Zwingebied heeft volgens de VW een ver zadigingspunt bereikt. Uitbrei ding daarvan moet gebeuren in de directe omgeving van de kern Retranchement. De VW verwacht daarvan een gunstig effect op de leefbaarheid van het dorp. „De meeste gasten in onze regio komen voor de zon, zee en frisse lucht, maar omdat de zon helaas nog wel eens ver stek laat gaan dienen wij er voor te zorgen dat ander ver tier mogelijk is". Dat andere vertier blijkt in toenemende mate te bestaan uit een tochtje maken op de fiets. „Uitbreiding van recrea tieve fietspaden richting de kust zal zeker in een behoefte voorzien. Wellicht kan aanslu- ting worden gezocht bij later te realiseren bewegwijzerde fietsroutes in de gemeente Oostburg". De VW vindt ook dat er in de komende tijd meer aandacht moet komen voor de invalide toerist. Het aanleggen van en kele vissteigers voor gehandi capten past volgens de VW prima in het natuurrijke ge bied. Gehandicapten moeten ook de mogelijkheid krijgen om de kunnen roeien. De VW denkt daar in overleg met ver schillende instanties op korte termijn wat aan te kunnen doen. Een terugkerende zorg, zo blijkt uit het jaarverslag, is het grillige verloop van de Zwin geul en de afkalving van de vooroever waardoor steeds meer strand verdwijnt. Ook over de verschillende verdrin- kingsgevallen die er de afgelo pen jaren zijn geweest maakt de VW zich zorgen. Een blij vende zorg daarbij is moeilijke bereikbaarheid van het terrein waardoor hulpverleners niet altijd op tijd ter plekke kunnen zijn. ostburg wil surfplaatsen OP a mm m m uden damesringen carneool, bloedkoraal enz* nn 1295.-itï9/ [l 398.-229/ enz. enz. i krt. gouden colliers lengten, o.a. zware CAfl fiakel van 890.-U «Hl." juden collier combinatie it/geelgoud 4 nc a 445.-199*" ouden hangers it en zonder steen /IQ l van 239.-IH3> er zwaar louden medaillon ggg tollier van geel goud t hartje rondom QQ 1197.-UUi Gouden briljant choker fantasiemodel met flonkerende briljanten HHf| van 1590.-99U. Massief witgouden herenring bezet met 8 briljant, iets unieks 1 QQ^Ï van3250.-I OwUi Witgouden armband bezet met briljantjes van 1350.-. 658/ au onze verslaggever ie dat wel doet, loopt een ins een boete van vijf- londerd gulden te krijgen. iet college stelt dit voor omdat regelmatig klachten komen iver gevaarlijke situaties die ntstaan als zwemmers en sur- ers van dezelfde gedeelten ge- ruik maken. Er moeten acht irandvakken komen voor de urfers. B en W denken dan oldoende ruimte te hebben oorsurfsport. Weliswaar staat er in de po- tieverordening dat vaartui en niet mogen komen in ge- ieden die voor zwemmers zijn lestemd. Het college consta- eert dat dit verbod niet wordt ageleefd en wil de verorde- ling daarom verscherpen. Om it een goede regeling te komen is er informatie ingewonnen bij jndere kustgemeenten hoe die ie problemen tussen surfers en «remmers regelen. Sommige gemeenten kondi en een surfverbod af, als er in angrenzende gemeenten vol- oende ruimte voor de plank- eilers is. Andere geven vereni- ingen het alleenrecht van be- aalde strandvakken gebruik i maken. Omdat Oostburg fijwel alleen individuele sur- irs kent, moest het college aeken naar een alternatief en eeft nu de 'zonering' voorge- eld aan de leden van de re- ■eatiecommissie. De strandwachten moeten aan toezien op de naleving an de scheiding. Duidelijke irden moeten aangeven waar grenzen liggen. De keuze in de vakken mocht van het illege niet samenvallen met al »r de gemeente als zwemge- ied gekozen water. Op een nt langs het strand moet het remgebied iets opschuiven m gunste van de surfers. De ikken moeste verder nog aan in aantal technische eisen 'doen. Zo moest er een vol- mde grote dijk- of duinover ig zijn waarover de planken ar het strand vervoerd kun- n worden. Tevens diende er ildoende parkeerruimte aan lig te zijn. He recreatiecommissie be- neekt het voorstel woensdag maart in het Oostburgse idhuis. De vergadering be nt om 15.00 uur. Door Ronald Verstraten AARDENBURG - „De mensen zullen er niet voor in de rij staan, maar het is nuttig om dit soort dingen toegan kelijk te maken. Ik zie het als een welkome aanvulling op wat er al is". De Aardenburgse kunste naar Jan Bruëns heeft er een pittige klus opzitten. Zojuist kwam een vertaling van zijn hand gereed van het boek „Frauen KZ Ravensbrück". Een uitgave uit 1971 van het comité van anti-fascistische verzetsstrijders in de Duitse Democratische Republiek (DDR). „Er is nooit een samenhan gend verhaal geweest over het verzet in welk van de concentratiekampen dan ook. Het verzet vanuit Engeland heeft een veel prominentere plaats gekregen dan dat van de mensen in de kampen zelf. Hun geschiedenis was altijd gefragmenteerd, bestond uit individuele getuigenissen", vertelt Bruëns. Hij kwam de Oostduitse pu blicatie tegen bij het opzetten van een socialistische biblio theek. Als lid van de werk groep tegen het fascisme had hij al vaak moeten constate ren dat er over het vrouwen kamp weinig in het Neder lands was verschenen. Hij besloot daar toen zelf iets aan te doen, vertaalde het hon derd bladzijden dikke ver slag en gaf het in eigen be heer uit Een 'kommunisties ver slag' heeft het boek 'Ravens brück' als ondertitel meege kregen. Bruëns: „Het is ge schreven in een communis tisch land, maar dat niet al leen: vooral in de kampen werd het internationalisme van het communisme duide lijk. De Duitsers hadden het de gevangenen wat dat be treft gemakkelijk gemaakt door leden van bepaalde groeperingen herkenbaar te maken. Bij de communisten was dat een rode driekhoek. Gelijkgestemden wisten dus meteen met wie ze te maken hadden. Daar waren mensen bij met allerlei verschillende beroepen. Onderling hielpen ze dan elkaar, bijvoorbeeld door taallessen te geven". Die solidariteit tussen ge vangenen is één aspect dat in het boek tot uiting komt. Bruëns vindt de publicatie ook om andere redenen be langrijk: „Tot nu toe werd het accent teveel gelegd op onderdrukking. Te weinig kwam daarbij de economi sche samenhang tot uiting". Zo staan in het verslag de aantallen vermeld van ge vangenen die voor Duitse in- dustriën moesten werken. In het hoofdstuk 'De SS als on dernemers' worden de zake lijke ondernemingen van de SS beschreven. Gigantische ondernemingen. Aanvanke lijk op het gebied van porce- lein, textiel en keramiek. La ter kwamen ijzerbewerking, weverijen en, natuurlijk, wa- penindusriebij. In die vijf zwarte jaren groeide de omzet van de door de SS gestichte NV van een half tot 35 miljoen reichs- marken. En aan de basis daarvan stonden de gevange nen van Ravensbrück, Bu- chenwald en al die andere kampen, die onder menson terende omstandigheden wa ren tewerkgesteld. „Als we hier over de kampen horen, denken we aan een terrein met barakken. Maar dat is één ding. Er waren tientallen fabrieken, een waanzinnig netwerk, waar onvoorstelbaar veel gevan genen werkten", vertelt Bruëns. Die gevangenen werden geslagen, geschopt, kregen te weinig voedsel, overleefden het vaak niet En op de achtergrond lachten de banken en de grote concerns. Bruëns: „Gevangenen doorzagen hun eigen leed, maar wisten de samenhang niet. Ze wisten niet wat er vooraf was gebeurd. Het is ook de bedoeling van dit boek om dat duidelijk te maken". „Publicaties over dit soort 'gruwelzaken' zijn vaak heel erg statistisch, bestaan uit cijfertjes. Die staan ook in dit verslag. Maar daarnaast staan er persoonlijke getui genissen in die het beeld veel completer maken." Die per- Jan Bruëns: 'De mensen zullen er niet voor in de rij staan, maar het is nuttig om dit soort dingen toegankelijk te maken'. - foto de stem /corj de boer soonlijke getuigenissen van het Oostduitse auteurscollec tief maken 'Ravensbrück' tot een aangrijpend relaas. „Steeds minder mensen uit die periode kunnen erover vertellen, ze sterven uit. Het is daarom belangrijk dat er ook in het Nederlands zo'n werk is. En het is goed voor mensen die zich nu verzetten tegen opkomend fascisme". Volgens Bruëns werpt het boek een ander licht op Oos tenrijk. „Op het ogenblik is er een tendens die alle Oos tenrijkers als pro-Duits af schildert. Maar bij de 'Anschluss' is er wel degelijk verzet geweest. Duizenden Oostenrijkers waren de eer sten die in de concentratie kampen terecht kwamen, honderden geestelijken zaten in Dachau. Dat waren de ac tieven, die natuurlijk garant stonden voor een veel groter aantal. De Oostenrijkse over levenden waren ook de laat- sten die er weer uit kwa men". aldus Bruëns. Het concentratiekamp Ra vensbrück werd in 1939 ge bouwd. Aanvankelijk was het een klein concentratie kamp voor mannen. Later werd het het grootste con centratiekamp voor vrouwen in Duitsland. In totaal wer den er tussen 1939 en 1945 on geveer 133.000 vrouwen en kinderen binnengebracht. Tienduizenden werden er vermoord, of stierven aan ziekten, ondervoeding of overbelasting van het li chaam. In Nederland worden de slachtoffers jaarlijks in april herdacht door het comi té Vrouwen van Ravens brück. Het boek 'Ravensbrück' is bij Bruëns zelf verkrijgbaar. De eerste, gefotocopieerde oplage is honderd exempla ren groot (ADVERTENTIE) Witgouden groeibriljant hangertje ^gg J van 530.- T BUT 'T W0UID 8f NOTHING WITHOUT A WOMAN... BOLLING - Op de Aijoan- bolbaan wordt zaterdag 19 maart een koningsbolling ge houden, aanvang 13.30 uur. BINGO - In het dienstencen trum Godertij t wordt maan dag 21 maart een bingo ge houden door de Algemene Bond voor Bejaarden, aan vang 13.30 uur. Mensen bvoen de vijftig jaar kunnen hier aan meedoen. MODELSPOORBOUW - In De Kombuis wordt zaterdag 26 maart een demonstratie gegeven van modelspoortrei nen. Het doel van deze dag is om in clubverband deze hobby te beoefenen en leden te werven. Er worden demon straties gegeven en men kan gegevens uitwisselen van be paalde technieken en de toe passing van de moderne elk- tronica in de modelspoorwe- genbouw. Iedereen die geïn- terssseerd is in deze hobby is welkom in De Kombuis van 11.00 tot 16.00 uur. EHBO - Bij de EHBO afde ling Groede hebben vijftien mensen met goed gevolg het EHBO examen afgelegd. De les werd gegeven door dr. Meijer uit Sluis. De volgende activiteit van de afdeling is op 22 maart Dan wordt in ca fé De Wulpenhoek een epilep- sieavond gehouden. De avond begint om 19.30 uur. Van onze verslaggevers SLUIS - Sluissenaar W. de Dalie is een geldinzamelings actie begonnen voor de aanschaf van acht computers. De computers zijn bestemd voor vier basisscholen, drie in Sluis en een in Retranchement. Vandaag kunnen 200 ondernemers in Sluis een briefkaart in de bus verwachten waarin ze worden uitgenodigd een bijdrage te storten. De briefkaarten zijn gemaakt door scholieren van de vier basisscholen. Op de briefkaarten is de volgende spreuk gezet 'Dag mevrouw, dag mijnheer, u schrijft toch ook niet meer met een ganzeveer, wij willen niet foeteren maar computeren'. Bij elke kaart is een gan zeveer toegevoegd De Dalie is de actie begonnen omdat niet alle scholen over een computer beschikken en Dalie voorziet dat leerlingen, die niet met een computer leren werken, in een achterstand situatie gera ken. In totaal is een bedrag van 30.000 gulden nodig. De Dalie heeft zijn hoop met name gezet op de banken in Sluis. Van onze correspondente OOSTBURG/TERNEUZEN - Zoals gebruikelijk heeft de Breskense stichting Aurin met de start van een nieuw seizoen ook een nieuw programa klaar. De komende drie maanden worden in Den Hoekzak te Oostburg lezingen gegeven. Het programma ziet er als volgt uit: vrijdag 18 maart Paul Liekens met 'Een eenvoudige sleutel tot een gelukkig leven'; vrijdag 15 april Orpha Cochie met 'Pendelen en edelstenen'; 16 april cursus; 20 mei Hans de Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Het Re gionaal Agrarisch Komitee (RAK) houdt woensdag 23 maart een thema-avond over de Europese Land bouwpolitiek in de aula van de Rijks Middelbaar Agra rische School in Schoondij- ke. Europarlementariër Waltjer, die de landbouwpolitiek in zijn portefeuille heeft, geeft over dit onderwerp een inleiding. Het RAK stelt dat vooral de agrarische jongeren afhanke lijk zijn van de beslutien die in Europees verband met het oog op de toekomst worden geno men. De avond begint om 19.30 uur. Back met klankschalenconcert. In Terneuzen in Pro Rege spreekt Els Stompff 17 maart over droomonderzoek, Joke Ensering 22 april over oosterse en westerse massagevormen en 19 mei spreekt mevrouw H. Parren over paranormaal ge nezen. Els Stompff start 23 maart een droomcursus die elke woensdag om de veertien dagen tot en met 1 juni van 20.00 tot 22.00 uur wordt gehou den. Het komende seizoen worden ook drie weekeinden gehouden, onder andere over bovenge noemde massage, neuro-lin- guïstisch programmeren en Reiki. Nieuw is dit jaar de reis afdeling van Aurin. Het begint zaterdag 2 april om 13.00 uur met een esotherische rondlei ding door Antwerpen met een maximum van twaalf deelne mers. Die maken onder leiding van Key Minneboo een pel grimstocht langs de oudste ge bouwen van de stad en bezoe ken een vijftiende eeuwse pel- grimsherberg. Zaterdag 21 mei houdt Ines Denef een workshop in Den Hoekzak van 10.00 tot 18.00 uur. De lezingen in Oost burg en Terneuzen beginnen telkens om 20.00 uur. Van onze correspondente EEDE - Jacqueline Doens, lid van het kinderclubwerk IJzendijke, vertoont zaterdag 19 maart, aanvang 14.00 uur, in De Hof van Eede dia's die zij maakte tijdens haar werkzaamheden de afgelopen zomer als vrijwilligster in Santa Teresa in Nicaragua. Het kinderclubwerk Eede gaf destijds een kleine financiële bijdrage voor de kinde ren daar. Na de pauze, rond 15.30 uur, vertoont de kinderclub een videofilm en dia's van het weekendkamp, dat het de afgelopen zomer in He rentals hield. De toegang tot de dia- en filmmiddag is gratis en iedereen is welkom. In het kader van de regionale actie vor Nicaragua wil het kin derclubwerk Eede zaterdag 9 april een sponsorfiets- en wandel tocht houden in Eede en omstreken Hieraan kan worden deelge nomen door leden, oud-leden en oudrs van het kinderclubwerk Eede. De tocht begint om 13.00 uur bij De Hof van Eede en men mag minstens een kwartje per kilometer sponsoren, maar liefst meer. De lengte van de fietstocht is vijftien a twintig kilometer en de wandeltocht voor de kleintjes is vijf a zeven kilometer lang. Bij de clubleiding kan men zich opgeven vanaf 19 maart tot de sponsordag zelf. De opbrengst gaat volledig naar het comité Nica ragua, afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, voor de actie Santa Teresa. Met het geld wordt door vrijwilligers een schooltje ge bouwd in Santa Teresa, een plaatsje in Nicaragua. Deelnemers aan de sponsorfiets- en wandeltocht in Eede krijgen een herinne ring. De clubleiding doet ook een beroep op de medewerking van het Aardenburgse gemeentebestuur, met name uit de speciale pot voor ontwikkelingswerk. Het hoopt namelijk dat de gemeente het bedrag dat met de Eedese sponsoractie behaald is, verdubbelt uit die pot. Van onze verslaggever ST. PHILIPSLAND - Volgens Rijkswaterstaat zullen de wachttijden bij de Krammersluizen korter worden, door dat kinderziekten en storingen grotendeels zijn verhol pen. Wanneer er toch storingen zijn zullen die worden opgelost zon der dat de hele sluis gestremd wordt. Omdat voorlopig de tweede recreatievaartsluis niet wordt afgebouwd, wordt in de drukke periode de recreatie vaart meegeschut in de be roepsvaartsluizen. Vanaf juni zullen er extra afmeersteigers voor de recrea tievaart in de voorhavens van (ADVERTENTIE) de beroepsvaartsluizen zijn. Als er meer dan vijftien twintig jachten bij de jachten- sluis liggen worden de overigen verwezen naar deze nieuwe steigers door verwij spijlen op de havendammen met een bord 'Sport'. Bij het schutten wordt de vaarrichting voor de jachten ook aangegeven door 'Sport'- verwijspijlen. Nadere instruc ties krijgt men dan door de om roepinstallatie. In het hoogseizoen zal er ex tra sluispersoneel zijn om aan wijzingen aan de recreatie vaart te geven. De passagetijd voor de recreatievaart zal in voor- en naseizoen circa 1 uur bedragen en in het hoogseizoen 1 tot 2 uur. De langste wacht tijden liggen dan tussen 11 uur 's-morgens en 5 uur 's-mid- dags. Voor de beroepsvaart geldt ook 1% tot 2 uur. De pas sagetijden bij de Krammerslui zen blijven door het zout/zoet scheidingssysteem 10 tot 15 mi nuten langer dan bij 'gewone' sluizen.

de Stem | 1988 | | pagina 15