69,- 39,- 49/ PLAN 'De slang uit taboesfeer halen' tennekeij (WD): 'Zeeuws beleidsplan verplichte lectuur' Equipe Huighe wint de Schorreblomrit KORT ZEEUWS SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS Visser krijgt boete en raakt drank kwijt MARKTEN PTSTEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 16 MAART 1988 verier. m OSTBURG - Het ziet er- rar uit dat de arbeidspool tor jonge boeren in West- jeuwsch-Vlaanderen door- jat. OPENING REPTIELENGALERU 'FILMAR' VRIJDAG IN RETRANCHEMENT Hoby Mishandeling Niet giftig Geluiden Bewaking Zangavond Pater F. Kil viert priesterjubileum Oostburg Aardenburg Filmavond VOMI Antiekbeurs in Goes Zeeuwse Moslims vieren hemelvaart Provincie dokt voor museumjaar T20 i een groter Ie met het belangrijkste I advertentie op. I snel. i BEDRAG ending van brieven betalen. Als etaalcheque of een nkoverschrijving) vangt u een |f 4,- n brengen. Stem, fop onze kantoren, jrijs incl. 6% BTW 6,07 8,09 10,11 If 12,13 If 14,15 If 16,17 tot "O fienlook'-vest, polyester/ len, zand wit XL Ljse in linnenstructuur, [ester/katoen, zand en [t/m 52 j)lin rok met heupstuk, lyester/katoen, zand en I t/m 54 reupstuk, ;n, zand en W Vrbeidspool gaat door v onze verslaggever leden van de Regionale Agra- 3che Kommissie (RAK), de land- )uw standsorganisaties en de ge- eenten gaan eind april rond de ifel zitten om een definitief plan samen te stellen dat jonge boeren 's winters in staat moet stellen el ders een centje bij te verdienen. Dat is de uitkomst van een vergadering die de betrokken partijen maandag avond hielden. De werkgroep die de ar beidspool vorm moet gaan geven, be staande uit de RAK en de gemeente Oostburg, gaat nu met de commerciële uitzendbureau's praten over de rol die zij eventueel kunnen spelen. De standsorganisaties NCB, CBTB en ZLM gaan met hun eigen achterban in overleg. De Oostburgse wethouder J. Thomaes, die het idee in december 1987 voor het eerst lanceerde: „Dan gaan we de zaken eens op een rijtje zetten. Ik denk dat we met z'n allen een gat in de markt kunnen vullen". „Het is gebleken dat het aanbod van werk dermate groot is, dat we gewoon verder moeten", zegt Thomaes. „Ik heb de indruk dat het allemaal wel lukt. Er is nu al een redelijk aanbod van bedrij ven die behoefte hebben aan krachten. Dat is een goede zaak. Je zou zelfs kun nen concluderen dat er iets moet man keren op de manier waarop er tot nu toe bemiddeld wordt op de arbieds- markt. Blijkbaar is er nog een aanvul ling nodig". Een maand geleden liet het uitzend bureau ASB al weten arbeid te kunnen aanbieden aan boeren die extra willen werken. De RAK, waarin de jonge boe ren zelf vertegenwoordigd zijn, ver wacht medewerking van de landbouw organisaties te krijgen. Want die heb ben al eerder laten weten in beginsel positief tegenover het idee van de ar beidspool tie staan. J. Thomaes: 'Een gat in de markt' - foto de stem/corj.de boer raagloos, 2-delig pakje, 00% polyester, lavendel en j )leu, t/m 50 99/ IN DE garage van Marga en Filip de Pauw is voorlopig geen plaats voor de auto. Het in Retranchement woon achtige echtpaar toverde de ruimte om tot een para dijsje voor reptielen. Vloerbedekking op de grond, witte muren en fraaie terraria voor de dieren, reptie lengalerij 'Filmar'. Vrijdagmiddag is de Sluise burger vader M. Everaers aanwezig om de galerij officieel te openen. Daarna is de galerij iedere dag van 14.00 uur tot 18.00 uur open. Behalve op maandag en dinsdag. Dan krijgen de slangen eten en worden de 'hokken' schoongemaakt. Voor de bezoekers ligt er een keurig boekwerkje vol wetenswaardigheden over reptielen klaar. Een verhaal over een echtpaar dat de koudbloe dige reptielen een warm hart toedraagt. - Een troije wurgslang Door Roman van Damme FILIP Dl Pauw kreeg vijf I jaar geleèn zijn eerste slang, i Een tijgirpython. De reu zenslang lit Azië heeft hij nu niet meei „Die slangen kun nen wel ijf a zes meter lang worden, lat was op een gege ven mcnent niet meer te doen, gerek aan ruimte". De ireresse was er altijd. I „Waarcn weet ik eigenlijk ook nie Dat kan ik niet pre cies uieggen. Wel had een maatjean mij thuis een boa- constritor. Ik mocht die af en toe eei voeren. Dat vond ik schittend, tenslotte heeft niet i eereen een boa in huis. Alles at er over slangen be kend verzamel ik. Dat deed ik vriger ook. Ik las boeken, al'is «in Nederland weinig te vindi over reptielen. I Daam heb ik veel boeken uit Iitsland en Noord-Ame- rika Datomt goed uit. Want de mete slangen die het echt- pa De Pauw in huis heeft, bef gezegd, in de garage het, komen uit Noord-Ame- ri. „Sommige slangen mag jhiet meer invoeren. Dat zi de soorten die met uit- ?ven bedreigd worden. Zo- de boa. Dat is allemaal :ttelijk geregeld. Je mag el handelen in slangen die i Nederland gekweekt zijn. ['aar dat moet je natuurlijk en aantonen". Voor Marga en Filip de Pauw is het houden en kwe- iken van slangen een hobby. Aan de tentoonstelling hoeft 'niet verdiend te worden. Het gaat er om de slang uit zijn [isolement te halen. „Ja, veel mensen vinden een slang i griezelig, eng. Dat is de men sen ingeprent. Een slang staat voor slecht. Kijk maar naar de duivel, die wordt vaak af gebeeld als een slang. Al zijn er volkeren die de slang als een symbool van God zien. Zoals in Australië en Egypte". Slangen zijn koudbloedige dieren. In dierentuinen trek ken ze veel aandacht, maar niet omdat ze zo actief zijn. Integendeel. Vaak liggen de reptielen bewegingsloos in een hoek of op een tak, zich absoluut niets aantrekkend van de omgeving. „Reptielen worden opgewarmd door hun omgeving", legt Filip de Pauw uit. „Hoe minder warm, hoe minder actief. Weet je hoe ze dat met die shows doen? Een half uur voor het optre den worden de slangen in een koelcel gelegd. Ze zijn dan zo koud dat ze nauwelijks iets doen. Ik vind dat mishande ling, daar zijn die dieren niet voor gemaakt. Je hebt ook op tredens met giftige slangen. Maar dan is de giftand ver wijderd en soms, dat heb ik Zonder enige vrees laten Filip en Marga de Pauw een kousenbandslang en een ko ningsslang zien. - foto s de stem cor j. de boer horen zeggen maar zelf nog nooit gezien, is de bek dicht genaaid. Slangen kunnen maanden zonder eten. Na tuurlijk vermageren ze. Als ze niet bruikbaar meer zijn voor de show, kopen ze an dere slangen". Van die praktijken gruwelt het echtpaar. Zelf hebben ze een slang gehad die aanhan kelijk was. „Een vrouwtjes tijgerpython. Als je de kamer binnenkwam, kroop ze on middellijk tegen de wand van de bak omhoog. Ze maakte dan ook geluiden. Bij reu zenslangen komt dat vaker voor. Een zekere vorm van herkenning. Andere slangen herkennen wel de geur. Bij voorbeeld van je handen. Als je regelmatig met je handen in de bak komt, vallen ze niet meer aan. Slangen in een ter rarium worden overigens rustiger, al heb ik er een paar bij die bijterig blijven". Giftige slangen zijn er in galerij Filmar niet te vinden. Geen ramp, er zijn genoeg niet-giftige. slangen. „Er zijn 2700 soorten slangen. Een derde deel is giftig. Jazeker, er zijn genoeg slangen die een mens kunnen doden". Filip bladert in het boekje dat hij samengesteld heeft voor de bezoekers. „Kijk maar naar dit tabelletje. Een milligram gif van een zeeslang is vol doende om een mens van 75 kilo of minder te doden. Per beet scheidt die slang 15 mg gif af. Die slang is trouwens niet agressief. Dat geldt voor de meeste slangen trouwens". In de garage overheerst het wit. In de terraria moeten nog wat planten komen. De rest is klaar. Om de sfeer zo natuur getrouw na te bootsen, draait er een bandje met daarop ge luiden uit Grand Canyon. „Die geluiden zijn opgenomen met een richtmicrofoon". Te genover de ingang staat een bak vol water met roodwang- schildpadden. Daarnaast het onderkomen voor de Xenopus Laevis. In gewoon Neder lands een Afrikaanse klauw- kikker. „Dat is de enige kik ker ter wereld die niet op het land komt. En het is een tongloze kikker". Zonder enige vrees pakken Filip en Marga de Pauw res pectievelijk een kousen bandslang en een koningss lang uit de bakken. „Nee, ge vaarlijk is het niet. De slan gen zijn niet giftig". Even la ter pakt Marga een hagedis die wat kopschuw is. Logisch eigenlijk, de hagedis is aan het vervellen en ziet er wat •verfrommeld' uit. Een van de hagedissen van het echtpaar De Pauw Uitbreiden kan, maar voorlo pig willen Filip en Marga daar mee wachten. „We gaan eerst eens kijken hoe het loopt. Deze tentoonstelling kan heel interessant zijn voor scholen. Een biologieles met levende dieren. „Het moet niet te groot worden. We wil len de bezoekers persoonlijk te woord staan en uitleg ge ven over de reptielen. Dat kan mooi aan de hand van het boekje. We denken tot okto ber, november open te zijn. Daarna beginnen de dieren aan hun winterslaap, die duurt tot het voorjaar. De mensen hoeven trouwens niet bang te zijn dat de dieren ont snappen. Alle slangen zitten in goed afgesloten terraria, 's Nachts is er een infra-rode bewaking. Iedere beweging buiten de kassen wordt on middellijk geregistreerd. In al die jaren dat we nou bezig zijn met die slangen, is er nog geen enkel exemplaar ont snapt". EINKENSZAND - De Zeeuwse op de toekomstige ontwikke ld van de provincie moet ver achte lectuur worden voor alle peidsmakers in Den Haag. Het Provinciebestuur zal het strate- pch beleidsplan dat in de maak is, Parom 'indringend ter hand moe it ®kllen aan elke minister en p® beleidsmaker'. e zullen er steeds weer aan herinnerd ten worden," zei voorzitter J. Hen- ei) van de WD-fractie in provin- 6 staten gisteren op een spreekbeurt in Heinkenszand. Zijn oproep werd in gegeven door de schaduw die de vierde nota ruimtelijke ordening vooruit werpt. Deze week wordt de inhoud van deze kabinetsnota officiéél bekend, maar Zeeland heeft nu al reden om aan te nemen dat de Randstad alle aan dacht krijgt, ten koste van de provincie. Volgens Hennekeij liep Zeeland bij de voorbereiding van de vierde nota 'achter de feiten aan'. De provinciale kijk op allerlei ontwikkelingen was niet bekend in Den Haag, of ontbrak zelfs geheel. Het statenlid vindt dat een 'to taal-visie' er snel moet komen in de vorm van een strategisch beleidsplan, en dat over het bestaan daarvan ver volgens in Den Haag geen misverstand mag bestaan. „Dan lopen we als Zeeuwen eens voorop," vond Hennekeij. Hij zag er ook een goede mogelijkheid in om de ver schillen in beleid van ministeries ten opzichte van Zeeland glad te strijken. „Van een gecoördineerd rijksbeleid richting Zeeland is steeds minder spra ke," stelde hij vast. Een duidelijk be leidsplan kan daar verandering in brengen. Hennekeij kon gisteravond in Hein kenszand ook niet om de Westerschelde Oeververbinding heen. Waar die ver binding ook komt, 'het is een verbete ring van de bestaande verbindingen', probeerde hij de twijfels weg te nemen over het WD-standpunt. Die twijfels waren gerezen vanwege de kritische opstelling van de fractie, die zich enigs zins tegen de stroom in sterk maakt voor een westelijk tracé en het verwijt te horen kreeg dat daarmee het hele project in gevaar komt. Niets is dus minder waar, volgens HennekeijDe WD is een warm pleit bezorger. „Het grote belang van de WOV mag ons echter niet verleiden zo maar te kiezen voor de gemakkelijkst haalbare oplossing." Hij voegde er aan toe dat de politiek feitelijk voor twee keuzes staat: de tracé-keuze, en de keuze voor een brug, of een brug-tunnel combinatie. Van onze correspondente MIDDELBURG - Met zijn schip volgeladen met siga retten, drank en alcohol vertrok de 31-jarige Bres- siaander J. de V. op 14 no vember richting Denemar ken om daar te gaan vissen. In de buurt van Harlingen besloot hij dat de beman ning eerst maar eens een nachtje moest slapen, waarop het anker werd uit gegooid. Om 4.00 uur in de ochtend werd de rust verstoord door een drie tal mannen van de douane, die de V. sommeerden de niet ver zegelde kastjes te openen, waaruit niet minder dan 7000 sigaretten, zeven kilo tabak en zeven flessen wodka tevoor schijn kwamen Dinsdag stond de visser voor de politierechter in Middel burg, waar hij betoogde niet in te zien wat hij nu zo verschrik kelijk verkeerd had gedaan. Immers, hij was op weg naar Denemarken, de mannen wa ren moe en om de douane op de hoogte te kunnen stellen van zijn lading had hij Harlingen binnen moeten varen. „En dat", edelachtbare, „Vond ik nu eenmaal een te grote omweg en bovendien scheelde dat weer havengeld", aldus de V. Waarop de politie rechter hem wees op het feit dat hij nu beslist duurder uit kwam, waarna ze hem conform de eis veroordeelde tot een boete van ƒ2240 en verbeurd verklaring van de inbeslag ge nomen goederea BRESKENS - In de Neder lands hervormde kerk te Breskens wordt vrijdag 18 maart een zangavond ge houden, aanvang 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door het koor 'God is mijn lied' en 'Looft den Heer'. Ds. J. Zijl stra, presentator van Kerke- pad, leidt de avond Van onze correspondent AARDENBURG - In het bijzijn van broers, zusters, geestelijken uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen, be woners van Koensdike en vele belangstellenden uit West-Zeeuwsch-Vlaande ren heeft pater F. Kil zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. Deze viering vond plaats in de recreatiezaal van het bejaar dencentrum Koens dij ke te Aardenburg. 's Morgens had een bijeenkomst plaats met het bestuur en bewoners waar pas toor Kil namens het bestuur een boekenbon en namens de bewoners een kruis met kande laars aangeboden kreeg, 's Middags vond een eucharistie viering plaats tijdens welke W. Martens, pastoor van Aarden burg en mede-priester van pa ter Kil de vele functies welke Kil heeft bekleed in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de re vue liet passeren. „Als surveillant begon je op het klein seminarie in Sluis, om vervolgens weekendpastoor te Eede de diensten te verzorgen. Ook was er een functie als pas toor te Schoondijke en was je godsdienstleraar in Oostburg op St. Eloy. Om de rij te beslui ten werd je rector van het zie kenhuis te Oostburg, dit op uit drukkelijk aandringen van de toenmalige rector Verdurmen. Als slot van de rij kwam je in het bejaardencentrum hier in Aardenburg". BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield de vijfde wedstrijd voor het clubkam pioenschap. Uitslag groep A: 1. dames Rosseel-Risseeuw, 2. heren Van dronkelaar-Vis- ser, 3. heren Ouweneel-Neve. Groep B: 1. heren Haggen- burg-Van Dael, 2. heren Ar- kenbout-Eleveld, 3. mevrouw Van der Schaaf-de heer Ma- belis. TONEEL - De koninklijke muzieksociëteit Aardenburg- sche Fanfaren geeft vrijdag 18 en zaterdag 19 maart de jaarlijkse winteruitvoeringen in de zaal van de Sociëteit aan de Weststraat. Aanvang tel kens 20.00 uur. onder directie van Roger Martony wordt een concert gegeven, waarna de majoretten dansen onder leiding van Monique Maas en Addy DHont. Na de pauze wordt het blijspel in twee be drijven van Max Andrea 'Operatie 65-plus' gespeeld. BLOEMENACTIE - De rk basisschool Op Dreef doet dit jaar opnieuw mee aan de lan delijke vastenactie. Deze keer worden onder het motto: 'Bloemen, een blijde bood schap' bloemen aan de man gebracht en de opbrengst is bestemd voor een project in het Amazonegebied in Brazi lië. Met de opbrengst van deze actie hoopt men daar een multifunctioneel centrum te stichten om de mensen te le ren lezen en schrijven en een vorming en opleidng te kun nen geven. Leerlibgen van de basisschool bezorgen de be stelformulieren huis-aan- huis en leveren de bloemen woensdag 30 maart af. GOES - De Vereniging Oud Militairen Indieëgangers (VOMI) houdt donderdag 31 maart een filmavond in buurthuis De Pit in Goes- Zuid De films zijn beschik baar gesteld door dw Rijks voorlichtingsdienst en de Oorlogsgravenstichting. Er worden onder andere films vertoond van de Kota Baroe als troepentransport schip onderweg naar het toenmalige Nederlands Indië anno 1947 en van enkele acties tijdens de politonele acties in de jaren 1947-1949. Verder is er een film over het werk van de Oorlogsgravenstichting. De filmavond, aanvang 19.30 uur, is toegankelijk voor zo wel leden als niet-leden. GOES - Vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 maart is de Prins van Oranje in Goes weer het domein van an tiekliefhebbers, die er terecht kunnen op een beurs onder auspiciën van de Verenigde Antiekbeurs Exposanten. Naast antiquairs uit het hele land, is ook een aantal Zeeuwse deelnemers van de partij. De Alpha-organisatie wil van de Goese beurs een jaarlijks terugkerende tradi tie maken. De beurs is op vrijdag open van 16 tot 21 uur, en op zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur. VLISSINGEN - Moslims in Zeeland vieren op zondag 20 maart gezamenlijk de Me- raadj Sharief, de hemelvaart van de profeet Mohamed. Dat gebeurt om 13.30 uur tijdens een bijeenkomst aan de Oranjestraat 8 in Vlissingen, waar zowel Surinaamse, Turkse, Marokkaanse als an dere Moslims van de partij zullen zijn. Zes voorgangers zullen in vier talen de hemel vaart bespreken. Naast de ontmoetingsruimte is een aparte gebedsruimte inge richt. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil maxi maal 45.000 gulden uittrekken voor activiteiten in het kader van het nationaal museum jaar. Er komt vijftien mille beschikbaar voor de landelijk opererende stichting, die on der meer een tv-série ver zorgt, en 30.000 gulden is be stemd voor de vereniging van Zeeuwse musea, die vooral in de zomermaanden allerlei ex tra activiteiten op touw zet. Ook om die reden moet vol gens GS de helft van het be drag komen uit een toeris tisch fonds. De andere helft wordt geput uit het welzijns- fonds. KWADENDAMME - Victoria, zaal De Kroon, 39 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: N. Schipper, St-Andries; tweede hoge en eer ste zijvogel: G. Haasdonk, Wil lem Teil; tweede zijvogel: A. Rijk, ADLM; vliejende vogels: C. Stouthamer, Edele Handboog en H. van Stee, Diana; grootste aan tal (8): J. van de Guchte, Zorg vlied. Wip 2: eerste hoge en tweede zijvogel: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede hoge vogel: A. de Schipper, St-Sebastiaan; eerste zijvogel: H. van Stee, Dia na: derde zijvogel: mevrouw Kroonen, Victoria; grootste aan tal (7)J. de Baar, Willem Teil. OI7DELANDE - Zorgvlied, zaal Centrum, 28 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: P. Rentmeeser Cz; tweede hoge vogel: Joh. Rentmeeser Cz, beiden Willem Teil; eerste en tweede zij vogel: I. Helmstrijd, Juliana; derde zijvo gel: A. Pikkaart, Zorgvlied; vierde zij vogel: J. Boelens, Wil lem Teil; extra hoge vogel: J. de Rijke, Edele Handboog; grootste aantal (9): P. Daalman, ADLM; vliegende vogels: W. Remijnse, Edele Handboog en J. van de Guchte, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge en tweede zijvogel: C. Stou thamer, Edele Handboog; tweede hoge vogel: H. van Stee, Diana; eerste zij vogel: H. Goetheer, Ju liana; derde zijvovel: G. van Steenbergen; vierde zijvogel: J. van Steenbergen, beiden Willem Teil. KAPELLE, 15 maart - Winston: kil 55/60 43-48, 60/70 83-99, 70/80 153-186, 80/90 123-130, kl2 55/60 39-44, 60/70 51-83, 70/80 154-155. Gloster: kil 60/70 75,70/80 96-114, 80/90 87-101, kl2 60/70 56-60, 70/80 78. Golden Delcious: kil 60/70 44- 49,70/80 105-116,80/90132-149, kl2 60/70 38-44, 70/80 61-88, 80/90 123. Lombartscalville: kl2 70/80 68-69, 80/90 51. Karmijn de Sonnaville: kl2 60/70 63. Jonagold: kil 60/65 54, 65/70 103-152, 70/80 151-219, 80/85 147-230, 85/90 125-205, 90 136-176,96101-123, kl2 60/65 38-68, 65/70 57-136, 70/80 79-180, 80/85 95-186, 85/90 85-170, 90 91-140, 96 79-88. Conference: kil 55/65 71-85, 65/75 108-115, k!2 45/55 27-40, 55/65 55-69, 65/75 68. Gieser Wil deman: kil 50/55 56, 55/60 101, kl2 45/50 27, 50/55 34-37, 55/60 72-74, 60/70 128-131. Saint Remy: kil 60/70 32-38, 70/80 41-42, k!2 50/60 17-19, 60/70 21-26, 70/80 21-36, 80/90 21-31. Doyenne du Comice: kil 65/75 135-145, 75/85 152, kl2 60/65 32-62, 65/75 75-118, 75/85 82- 148. Totaal aantal colli 50638. Verpakt fruit: Jonagold: kil 70/75 203, 75/80 197-226, 80/85 201- 235, 85/90 188-211, 90 170. Witte kroet 3470. Golden Delicious schipappels 4330. Voorverkoop Golden Delicious: 160/70 50. AMSTERDAM, 15 maart - (prij zen in guldens) In Bintje 50mm, oogst 1987, werden 175 contracten verhandeld voor leverig april bij een prijs van 14,40 tot 13,90 per 100 kg, 39 contracten levering mei tegen 16,50 tot 16,00 en 83 contrac ten levering juni tegen 18,50 tot 17,50. De stemming was prijshou dend. In Bintje 50mm, oogst 1988, werden 234 contracten verhan deld voor levering april bij een prijs van 30,50 tot 30,00 per 100 kg. De stemming was ook hier prijs houdend. Van onze correspondent SLIJKPLAAT - De West- Zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) opende het nieuwe rittenseizoen 1988 met De Schorreblomrit. Een puzzel- oriëntatierit met als start en finish Slijkplaat. De rit, die een lengte had van circa 38 kilometer, werd als eerste verreden volgens het nieuwe reglement 1987. Winnaar in de wedstrijdklasse werd de equipe J. Huighe uit Mid delburg met 181 strafpunten, 2. equipe Allefs (St-Jansteen) 215, 3. J. Kolijn solo (Terneuzen) 232, 4. equipe L. van de Voorde (Hoek) 247, 5. equipe J. de Koeijer (oost- burg) 248 strafpunten. Toerklasse: 1. J. Vergouwe (Zuidzande) 126,2. R. van de Zande (Goes) 128,3. C. Neve (Schoondijke) 160, 4.1. Verherbrugge (Schoondij ke) 181, 5. E. Verploeg (Groede) 240 strafpunten. De volgende rit van de WZA wordt de Watertorenrit te Oostburg zondag 17 april.

de Stem | 1988 | | pagina 21