'Ik was zo vrij als een vogeltje' 1 iELGEN MOETEN HAAST MAKEN MET ZUIVERING WATER 1149 PAEPE ölstraffen voor strooptocht )or Zeeuwsch-Ylaanderen A Open dag centrum Open Universiteit 'Lage' boete voor lid van motorclub [inïmaal bezoek voor de ferneuzense strafzitting POLITIERAPPORT ZAKENNIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS ffftTEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 16 MAART 1988 ÈRNEUZEN - Het waterschap De L Ambachten gaat zelf een eind aken aan de lozing van vervuild fpervlaktewater vanuit Belgie op e stadsriolering van Sas van Gent |s van die kant actie uitblijft. *WET LAATSTE GEMEENTEWERKMAN HOOFDPLAAT GAAT IN DE VUT Vrij Standje Opvolging Geen voorrang Total loss Inbraak Te hard Diefstal Brandje Voorjaarsbeurs Open Huis Koole Timmermans opent nieuwe zaak Hulst Philippine Niemand Terreur T16 'mms;. imSMiP chap pakt vervuiling aan n onze verslaggever et waterschap heeft dat aan de gemeen steen van Zelzate en Assenede laten 'eten. De Belgen moeten voor 1990, als het Iterschap de nieuwe rioolwaterzuive- isinstallatie in Terneuzen in gebruik neemt, een eind gemaakt hebben aan de lozing van vuil afvalwater bij de Staak, of schoon oppervlaktewater aanbieden. De stadsriolering van Sas van Gent wordt in 1990 op de zuivering aangesloten. Het waterschap spreekt deze dreigende taal om de Belgen te dwingen nu eindelijk haast te ma ken met de zuivering van het oppervlaktewater. Het waterschap kan dit doen omdat de Belgen volgens een tractaat uit 1843 verplicht zijn 'onbe zoedeld polderwater uit de landerijen' aan te bieden. De zaak speelt al vanaf 1981. De Belgen beloof den toen de lozing voor 1985 te saneren maar tot op heden is er niets gebeurd. Het waterschap heeft dan ook weinig vertrouwen in een toezeg ging van de Belgische minister van Leefmilieu en Waterbeleid in 1989 geld uit te trekken voor saneringswerken in het grensgebied. „De daarbij vermelde voorwaarden geven ons echter geen enkel inzicht en houvast omtrent het tijdstip waarop de bedoelde lozingen daadwerkelijk beëindigd zullen zijn", schrijft het waterschap aan beide betrokken gemeenten. In die brief laat het waterschap er geen twij fels over bestaan dat België van de stadsriole ring wordt afgekoppeld als de Belgen het polder- water dat naar Sas van Gent afstroomt niet zelf gaan zuiveren. „Met ingang van 1 januari 1990 zullen wij lozing naar Nederlands grondgebied formeel verbieden en zonnodig verhinderen", al dus het waterschap. Een woorvoerder van het waterschap, in een toelichting op brief, verwacht overigens niet dat het tot uitvoering zal komen van deze krasse taal. Er is nog een andere, zij het tijdelijke oplos sing, waarmee het waterschap voorlopig genoe gen wil nemen. De Belgen moeten dan een pomp met een persleiding aanleggen waardoor het verontreinigde polderwater voorlopig wordt ge loosd op het kanaal Gent-Terneuzen. Het waterschap wil in principe ook wel voor een tijdje het Belgische water zelf reinigen. Maar dan moeten de zuiderburen wel een hef fing betalen. De grensoverschrijdende vervui ling komt donderdag 24 maart aan de orde tij dens een vergadering van het algemeen bestuur van het waterschap. Deze bijeenkomst, in het Churchill Hotel in Terneuzen, begint om 14.00 uur. EX agon N JAAR 1985 1985 1984 1984 1984 1984 1984 1984 1983 1983 1983 1983 1983 1983 1983 1982 1982 1982 1980 1980 1980 1979 1979 1983 1980 1983 1979 .01173-1901 DUKE Jikl-dealer voor i-Vlaanderen Ingen. ovag-garantlebewljs. >121.00 uur geopend. ,i Hulst; maken gelet op artikel ingen Milieuhygiëne bekend dal aanvraag is ingekomen van de i Cambrondijk 6 te Hulst vo« lerwet tot het oprichten en in ,ouw- en landbouwmechanisa- »e aanvraag behorende beschei- 1 perceel Klein Cambrondijk 6 Ie r' zijnde stukken liggen met to- maand alsmede daarna tol W en beroep kan worden ingesteld mvraag ter gemeentesecretarie, e Markt 21 te Hulst ter inzage, 100 en van 13.30 tot 16.30 uur. delinge toelichting worden vf- „,i bovendien op 19 en 26 maart, tol 12.00 uur ter inzage op I» Hulst, van der Maelstedeweg 52 .waren kunnen gedurende W1 entebestuur worden ingebrachi. ede ter inzage gelegd. .2 indient, kan evenwel verzoeken :t bekend te maken. Een vera# |t bezwaarschrift te worden ing# i tevens mondeling, op een ejjjj J>t 9 april 1988 in persoon ot »l it. Daarvoor dient vooraf een jcgeven tot een gedachtenwis^j i een vertegenwoordiger va" ier en degenen die mondeling w- ■audacht op dat de aanvragen ht op de wijze als bovenomscn# dat hij daartoe redelijkerwijs n« elegenheid zullen worden ge®" eschikking in te dienen c.q- W eroep te komen. imeester en wethouders van Hulst, burgemeester, mr. F.A.W. Ja®»1 e secretaris, mr. H.J.v GeesbeüP .„.EUZEN - De gang naar de strafzitting van het Ter- Jzense kantongerecht wordt steeds meer gemeden. Kon L strafzitting in het begin van de tachtiger jaren soms js dik na het middaguur worden afgesloten, allengs werd it minder noodzakelijk. De laatste jaren verschijnen s minder opgeroepenen voor het hekje. .teren kon waarnemend «tonrechter mr. E. de Rech- er slechts drie begroeten, rerigens stonden op de rol aar 25 zaken en dat was ook si wat minder dan normaal it geval is. Dat het onverze- id rijden met een personen- ito, ook al is het dan maar or een proefritje, zwaar eegt bij het openbaar minis- rie, kreeg LS uit Klooster- jide van officier van justitie r. J. Groen te horen. S. had gin van het vorig jaar in Bel- een auto gekocht en hem op normale wijze laten invoe- n in Nederland. S. sleutelde |in zijn vrije uren naar harte st aan om het voertuig in een goed mogelijke staat ter luring te kunnen aanbieden. Op 24 november 1987 ging hij voor wat hij noemde een :ar straten te rijden, de rijks- ;g mee op en liep prompt in handen van de politie. De ilitie kreeg argwaan omdat voertuig geen kenteken- nmer voerde. „Ik had ook et een vals kenteken erop men gaan rijden, dan was er sschien niets gebeurd," zo zuchtte S. gisteren. „Maar t is de zaak belazeren." Had j echter met het proefritje ge acht tot 2 december dan was ook niets voorgevallen. Voor e dag had hij namelijk een 'ndaagskenteken op zak en a verzekering afgesloten jor die datum. liet verzekerd, niet rijden al is het maar voor even," lus mr. Groen Hij eiste een tte van 500,- of tien dagen, maanden voorwaardelijke egging van de rijbevoegd- id met een proeftijd van twee en voor het ontbreken van kentenkenbewijs 130,- of dagen. De kantonrechter, 'ip hebbend voor de situatie inn S. zich bevond, kwam )r het onverzekerd rijden tot 1 uitspraak van 300|- of zes "n, twee maanden voor lijke rijontzegging met proeftijd van twee jaar en voor het ontbrekende kente kenbewijs 100,- of twee da gen. J. van W. uit Antwerpen trof het 26 november van het vorig jaar ook slecht. Als Nederlan der nog maar kort in België wonend, had hij nog financiële verplichtingen die hij op het belastingkantoor aan de Rose- gracht wilde voldoen. Op rijks weg N752 werd hij door de poli tie aangehouden. Ook hij reed in een personenauto waarvoor geen verzekering was afgeslo ten en het voertuig had ook geen geldig keuringsbewijs meer. Ook in dit geval eiste mr. Groen een boete van 500,- of tien dagen, vier maanden voor waardelijke rijontzegging met een proeftijd van twee jaar en voor het ontbrekende keu ringsbewijs 180,- of vier da gen. De kantonrechter vonniste conform deze eisen. Mevrowu TA. uit Dender- monde was 9 j uni van het vorig jaar 'gefotografeerd' toen ze met haar personenauto over de Gentsevaart te Kapellebrug reed met een snelheid van 84 kilometer. Het kwam haar op een boete van 135,- of drie da gen te staan. Hulstenaar J.C. had op de zitting van het Terneuzense kantongerecht van 1 december jongstleden botweg verklaard dat het feit waarvoor hij moest terecht staan, namelijk het rij den in de late avond van 7 april 1987 over de Overdamstraat in zijn woonplaats op een onver licht rijwiel, hij dat niet ge weest kon zijn. Mogelijk heeft iemand anders mijn personalia aan de politie opgegeven. De zaak wed dus toen aangehou den en diende gisteren op nieuw. De verbalisant was op de zitting, maar C. niet. On danks dat geen confrontatie tussen beiden mogelijk was achtte zowel de officier van justitie als de kantonrechter het feit bewezen. De veklaring van de verbalissant „Ik ken die man" was voldoende. Eis en uitspraak 45,- of één dag. DDELBURG - Twee mannen en drie vrouwen uit de idstad besloten op 14 februari van het vorig jaar een te landgenoot in Antwerpen te bezoeken, waarna de dag ploten werd met een ware strooptocht langs dorpen in puwsch-Vlaanderen. rVS< 5 Politierechter in Mid- ourg stonden twee van hen «-lange J.N. en de 40-ja mevrouw S.A.) dinsdag J™- Met veel omhaal van K boogde N. dat het helemaal niet geweten .fat de door hen 'bezochte' "sen op Nederlands grond- >r v.ea "^e Srenzen zijn cu ff oangegeven", zo „fe, hij de politierechter we dachten dus dat we nog *We zaten". kt het dan enig verschil 'i® Woeg de politierechter, tj m®n vervolgens geheel fJP fei hoogte bracht van O A j met name Oost- Aardenburg, schoondijke l>horenerdaad tot Neder" de lange lijst van dief- „a,, ,n,mbraken die avond ad de officier van u zijn dagvaarding een 9 ,,ituffep gedaan. Zo wer- I aantff motel in Oostburg tel gordijnen gestolen, van 750 en een sigaretten. In f3 werd door de .f® stofzuiger meege- i thi,**1} woning en een ie i^ffken en «n geld- JL n. Aardenburg werd ingebroken in een woning, waar sieraden met een totale waarde van 15.000 wer den buit gemaakt. De sieraden werden nimmer terug gevonden en voor de poli tierechter diende de gedu peerde zijn schadeclaim in, waarbij hij bereid was niet verder te gaan dan de ƒ1500 gulden, het maximum bedrag dat de politierechter als vorde ring kan toekennen. „Maar of u dat geld ooit te zien krijgt lijkt me onwaarschijnlijk", aldus de politierechter, doelend op de fi nanciële positie van de ver dachten, die bij het aanhoren van dit bedrag onmiddellijk in luid protest losbarstten over de laagte van hun uitkering, waarvan de zeer kinderrijke gezinnen toch al niet konden rond komea Ook de geëiste gevangenis straf stuitte op grote proble men bij N. want, zo verzekerde hij de politierechter „Van zo'n politiecel (met name in Oost burg) wordt je echt niet goed". Politierechter mr. Janzen van Oosten liet zich door dit al les niet vermurwen en vonniste het tweetal conform de eis tot drie weken. De civiele vorde ring van de man uit Aarden burg werd tot een bedrag van 1500 toegewezen. Mieles: 'Kom ik in de werkplaats, zie ik dat ze mijn driewielertje helemaal versierd hebben, met slingers, een pop er op en met materiaal voorzien van een kleurtje' - foto de stem cor j. de boer Door Conny van Gremberghe „GEMEENTEWERKMAN IN Hoofdplaat zijn betekent dat je bij alles betrokken bent. Dan word je weer eens door die aangeschoten en dan trekt een ander je weer aan de mouw. Zeg Mieles, kun je niet eens dit doen. Mensen weten je altijd te vinden." Aan het woord Emiel de Waele, zeg maar Mieles want dat doet iedereen, de klusjes man van Hoofdplaat. Een mens die trots is op de positie die hij in de dorpsgemeen schap inneemt. Een man ook, die met tevredenheid terug kijkt op een leven van lang en hard werken. „Vroeger dan moest er ge werkt worden. Ik heb niet anders geweten. Op mijn dertiende ging ik van school af en kon achter de koeien aan. De kudde bewaken, koe wachter. Daarna werd ik ge promoveerd tot gewone boe renknecht bij de familie Tho- maes. Dat heb ik een aantal jaren gedaan, maar toen er meer en meer machines op de landbouwbedrijven begon nen te komen heb ik uitgeke ken naar een baantje in een fabriek," aldus Mieles. Van de boerderij naar de productieruimte. Na een poos in Breskens gewerkt te heb ben belandde hij in de jaren '60 op de Philipsfabriek in Terneuzen. Het werk in de buitenlucht bleef echter trekken en toen de geboren en getogen Hoofdplatenaar in 1968 de kans kreeg om als gemeentewerkman, in de toen nog zelfstandige ge meente Hoofdplaat, aan de VOOR 1970, toen Zeeuwsch-Vlaanderen nog dertig gemeenten telde, liep er in elke gemeente een rond. Een gemeentewerkman. Een persoon, die zich qua algemene bekendheidheid kon meten met de bur gemeester, de hoofdmeester en de pastoor of domi nee. Tegenwoordig moet men die manusjes-van- alles met een lichtje zoeken. In het West-Zeeuws- Vlaamse Hoofdplaat woont en werkt er nog één. Maar niet voor lang meer. Mieles de Waele (60) houdt er eind deze maand mee op. Een verhaal met een vertegenwoordiger van een uitstervend ras. slag te geraken, greep hij die mogelijkheid met beide han den aan. „Ik heb er nooit geen spijt van gehad. In de beginpe riode werkte ik nog samen met Piet de Vilder en een paar minder-valide mensen. Na verloop van tijd bleef ik alleen over. Absoluut geen ramp, omdat je als gemeen tewerkman in dit dorp zo'n beetje eigen baas kon spelen. Ik was zo vrij als een vo geltje." Die vrijheid nam hij waar om ook onder werktijd wel eens een klusje op te knappen voor particulieren. Zo ge beurde het weieens dat hem vriendelijk gevraagd werd of hij eventjes een grasmat kon scheren tussen de bedrijven door. Of een Hoofdplaatse, die achter een zware kast wilde kuisen, verzocht hem de kast van zijn plaats te ha len. Mieles draaide er zijn hand niet voor om, maar toen hij in een interview in De Stem, begin jaren '80, mel ding maakte van zijn clan destiene karweitjes werd hij toch eventjes op zijn vingers getikt. „Niet door het gemeentebe stuur hoor, dat niet, daar heb ik nooit klachten van ge hoord. Maar ja, een mens brabbelt af en toe wat uit wat hij beter zou kunnen la ten. Dat heb ik toen ook ge daan. Het leverde me een standje op, maar verder niets," herinnert hij zich. Mieles kent Hoofdplaat van boven tot onder. Jan en alleman kent hij met naam en toenaam en andersom kent iedereen de man uit de Monseigneur Luypenstraat. „Ik moet zeggen dat ik enorm veel aan de mensen in dit dorp gehad heb. De vriend schap die ik hier gevonden heb, dat is een geweldig goed. Wat ze bijvoorbeeld maan dagochtend met me uitge haald hebben, dat zal ik niet snel vergeten. Kom ik in de werkplaats en zie ik dat ze mijn driewielertje helemaal versierd hebben, met slin gers, een pop er op en met materiaal voorzien van een kleurtje. Ik heb heel wat be kijks gekregen toen ik maan dag door het dorp sjeesde. Er is wat afgelachen, maar ja, dat hoort bij een afscheid," vervolgt Mieles. Vrijdag 25 maart gaat de gemeentewerkman officieel in de VUT. Zijn collega's kunnen dan tijdens een bij eenkomst in het gemeente huis van Oostburg afscheid nemen. De afscheidsbijeen komst vindt plaats om 16.00 uur. Voor Mieles en zijn echtge note lonken nu de vrije uurtjes. „Ik denk dat het me weinig moeite zal kosten om me bezig te houden. Er liggen nog tal van klusjes op me te wachten en niet te vergeten mijn tuin, die nodig eens on der handen genomen moet worden. Verder verwacht ik dat we met zijn tweetjes met de auto er op uit zullen trek ken. Mijn hobby zal ook de nodige tijd in beslag nemen, want ik blijf gewoon regel matig mijn hengeltje uitgooi en," aldus de scheidende ge meentewerkman. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft nog geen be slissing genomen over de op volging van Mieles. Zijn wens, dat een jonge Hoofd platenaar zijn werk voorzet, is inmiddels overgenomen door de dorpsraad. Het Oost- burgse college is hiervan op de hoogte gesteld. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het studiecentrum van de Open Universiteit in Zeeland houdt op zaterdag 19 maart een open dag, die speciaal is bedoeld voor vrou wen. De deuren van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, waar de universiteit is geves tigd, gaan voor hen open als onderdeel van de landelijke campagne''Meer kansen voor vrouwen'. Die actie wijst vrouwen op de mogelijkheden om door thuisstudie hoger onderwijs te volgen. Op de open dag - van 10.00 tot 15.00 uur - ligt het volledige cursusaanbod ter inzage, en zijn consulenten en studiebegeleiders aanwezig om daarover uitleg te geven. Volgens de Open Universiteit vinden steeds meer vrouwen de weg naar dit in stituut. In de tweede helft van vorig jaar steeg het percentage vrouwelijke studen ten van 34 naar ruim veertig. BIERVLIET - Op de kruising Hoofdplaatseweg-Weststraat verleende gistermorgen de automobilist R. de K. uit Biervliet geen voorrang aan een personenauto bestuurd zijn plaatsgenoot P. de R. Bij de aanrijding die volgde wer den beide voertuigen aan zienlijk beschadigd. TERNEUZEN - Een perso nenauto total loss, de andere zwaar beschadigd. Dat was het gevolg van een fikse aan rijding op het kruisingsvlak van de Guido Gezellestraat met de Zuidlandstraat. Daar verleende de automobiliste mevrouw A. de P. uit Terneu zen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door mevrouw V.K. uit Terneu zen. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. TERNEUZEN - De Terneuze- naar RR. deed gisteren bij de gemeente politie in zijn woonplaats aangifte van in braak in zijn aan de Schelde- kade geparkeerd staande per sonenauto. Een inbraak ge pleegd in de nacht van maan dag op dinsdag waarbij uit het voertuig een cassettere corder en wat bandjes wer den ontvreemd. GOES - De gemeentepolitie van Goes hield gistermiddag op de kruising Deltaweg- Langeweg tussen 15.00 en 17.00 uur een snelheidscontro le. In genoemd tijdstip wer den 607 voertuigen gecontro leerd. Daarvan reden er 141 te hard. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 117 km terwijl zeventig maximaal is toege staan. VLISSINGEN - Bij een in de nacht van maandag op dins dag gepleegde inbraak in de kantoren van het Bethesda- Sint Jozef ziekenhuis te Vlis- singen is voor ongeveer 6000 gulden aan schrijf- rekenma chines en een computer-toet senbord gestolen. Men was binnengedrongen door het vernielen van een raampje. SLUIS - Op de Markt te Sluis is maandag de auto van de Belgische mevrouw C.M.M.G. uit Gent moto risch uitgebrand. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer van Sluis inge grepen. Een gelukkig toeval voor de brandweer was dat de auto voor de brandweerka zerne op de Markt stond, der halve hoefde men niet ver uit te rukken. OOSTBURG - Van vrijdag 18 tot en met zondag 20 maart wordt in Oostburg voor de zesde achtereenvolgend keer een voorjaarsbeurs gehouden. In een tent op het Ledel- plein zullen 100 standhouders hun nieuwste producten to nen en demonstraties verzor gen. De korps West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de rijkspoli tie is eveneens op de beurs aanwezig. Dit met het oog op de actie '25 procent minder slachtoffers in het verkeer'. In het kader van deze actie kunnen belangstellenden gratis een ritje maken in de wagens van de verschillende rij schoolhouders. De beurs wordt vrijdag middag om 13.30 uur officieel geopend door burgemeester J. Kruize van Oostburg. De tent is voor het publiek geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Op za terdag gaan de deuren open om 12.00 uur en sluiten ze oom 22.00 uur. Zondags kunnen belangstellenden in de tent op het Ledelplein terecht tussen 12.00 en 18.00 uur. TERNEUZEN - Zelfbedie- nings- en bedieningsgroot handel P.C. Koole aan de Lange Reksestraat in Ter neuzen houdt op donderdag 17 maart een open huis. Tijdens het open huis wordt een soort beurs gehou den. De beurs begint om 14.00 uur. HULST - Ch. Tiiujnermans opent zaterdag 19 maart in de Lange Bellingstraat in Hulst een juwelier, horloger en re paratie-atelier. De verbouwing nam ruim een jaar in beslag. Vrijdag 18 maart is er tijdens de receptie gelegenheid tot feliciteren. VESPERDIENST - De voor laatste vesperdienst in de hervormde kerk te Philippine wordt vandaag gehouden. De aanvang van de dienst is om 19 uur. Het thema van de vie ring is de voorbereiding op de uittocht (exodus) van de joden uit Egypte. Ter voorbereiding op de viering van goede vrij dag en Pasen. Van onze correspondente MIDDELBURG - De overwinning van een Hulster voet balvereniging op een concurrerende club werd op 20 fe bruari van het vorig jaar gevierd in een daartoe afge huurde kantine. Iedereen was hier welkom en de stemming zat er goed in tot de komst van acht jongelui (leden van een motorclub) die de zaken onmiddellijk naar hun hand wen sten te zetten. Om te beginnen waren de 'he ren' het niet eens met de ten ge hore gebrachte muziek en, springend op de vloer, zorgden ze ervoor dat de muziekappa- ratuur 'op tilt' raakte. Vervolgens werden er zo'n 150 glazen bier tegelijkertijd besteld, waarvan een groot deel in record tempo genuttigd werd. Terwijl de andere feest vierders zich wat terugtrok ken, besloot het achttal dat de zaak zo wel erg 'tam' werd, waarop de eerste glazen door het lokaal vlogen. Binnen en kele ogenblikken veranderde de ruimte in een slagveld waarbij behalve zo'n 180 bierglazen ook nog tien ruiten sneuvelden, een barkruk door een glazen deur werd geslagen, bier over de vloer werd uitge goten en vier banden werden lek gestoken van een auto die in een zij ruimte stond gestald. Maar toen de gealarmeerde po litie terplaats arriveerde, kon niemand precies vertellen wie er nu precies aan de actie had den deelgenomen. Tenslotte werd, op aanwijzingen van en kele getuigen, die wel hun mond open durfden te doen, aan een aantal raddraaiers een transactie aangeboden en die werd over het algemeen vlot betaald. Maar de 26-jarige WW. was het daar niet mee eens en zo stond hij, bijgestaan door een advocaat, dinsdag voor de politierechter in Mid delburg. W. hield bij hoog en bij laag vol dat hij inderdaad wel 'ge zien' had dat er 'een beetje met glazen gegooid werd', maar dat hij al snel besloten had naar huis te gaan. Omdat hij dat eigenlijk 'niet zo leuk vond'. Toch was met name hij degene die door getuigen was aange wezen als de man die zich in het geweld niet onbetuigd had gelaten. Officier van Justitie mr. Stein wees op het 'terreur'-achtige karakter van het gedrag van de jongens, dat vooral tot uiting kwam in het 'grote zwijgen' van de vele getuigen die alles hadden gezien maar vervol gens niets durfden te zeggen. Sommigen van hen wensten la ter, uit angst voor represailles, zelfs hun verklaring in te trek ken. Voor wat betreft het aan deel van W. achtte hij de feiten bewezen, waarop hij een boete eiste van 600, gelijk aan het schikkingsbedrag. Hoewel ze de eis 'aan de lage kant vond', veroordeelde politierechter mr. Janzen van Oosten de Hulste- naar tenslotte conform.

de Stem | 1988 | | pagina 19