kessen heeft kritiek op handtekenactie Alarmering Hulst snel van start dankzij gift bank BURENGERUCHT aterlooplein-markt Hulst JE.STEM Over mispels PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 16 MAART 1988 T22 KLOOSTERZANDE - De neer dan vierhonderd men den uit Kloosterzande die ien pamflet hebben gete kend van het actiecomité Behoud 't Laantje' zijn vol- -ens burgemeester A. Kes- en 'bedonderd'. Ballet en muziek voor pater Swinne Drie keer zHver Buitenkernen ■Mressen entelefoon- Kimmers op pagina 2. ■Se^ra,en'Cord® lort) Koomen Jubilarissen bij Hulster industriebond Voorouders Zelf bier brouwen Vossenstreken Raspend stemmetje Vlaamse soldaten slimmer Strand taboevoor honden Gingi ;e Hulst Kloosterzande Koewacht Lamswaarde Nieuw-Namen Ossenisse 'Mensen zijn bedonderd' Van onze verslaggever ,Ze weten niet eens waarvoor ze 'redes getekend hebben. Als er dan achteraf pas een brief wordt bijgeschreven is dat geen fair spel. Dan worden de democrati sche regels met voeten getre den", viel Kessen gistermiddag uit naar mevrouw A. Vermue, die namens het actiecomité de handtekeningen kwam aanbie den. De burgemeester bleek weinig goede woorden over te hebben voor de wijze waarop de handtekeningen, via het ophangen van anonieme lijsten in een supermarkt, zijn verzameld. „Dat is juridisch gezien volkomen fout. De mensen wisten niet dat hun handte kening gebruikt zou worden als be zwaarschrift. Dan had er een verkla rende brief bij moeten hangen. Daar bij", zo wist Kessen, „staan er handte keningen van kinderen op. En dat is al helemaal niet geldig. Het is triest dat winkeliers zich voor zulke grap pen lenen. Dat getuigt niet van goed ondernemerschap. Ze moeten juist blij zijn dat er nieuwe inwoners ko men. Hier valt mijn pet van af". In tegenstelling tot andere inge diende bezwaarschriften, die slechts gaan over aspecten van het plan 't Laantje, wijst het actiecomité iedere vorm van bebouwing in het gebiedje af. Volgens de indieners hebben de gronden grote cultuur-historische waarde. Niet alleen voor Hontenisse, maar voor het hele land van Hulst. Op het plekje waar nu luxe bunga lows gedacht zijn stichtten rond 1200 de Cistersiënser monniken een abdij. Het Ned. Herv. kerkje is het enige dat er nog van over is. Door daar wonin gen te bouwen, zo meent het actieco mité, wordt het unieke van dat kerkje ernstig aangetast Bovendien meent men dat het ook met de openheid van het gebied ge beurd is. En dat is nu juist een van de aspecten die het gebiedje landschap pelijk waardevol maken. Tenslotte menen de indieners dat in Klooster zande nog genoeg bouwgrond voor handen is het plan Oosthof. Burgemeester Kessen probeerde mevrouw Vermue tevergeefs te be wegen het pak handtekeningen mee terug te nemen. „Het gaat om ander halve hectare. Daar verdienen we geld mee om de rest van het wandel gebied op te knappen. We hebben niet zomaar een paar ton voorhanden om dat te doen. Dan blijft het een puin hoop. We offeren iets op om de rest te redden". Mevrouw Vermue bleek niet erg onder de indruk van het betoog. „Door woningbouw wordt dat gebied onherroepelijk aangetast", wierp ze tegen. „En waar vind je nog ergens zo'n mooi kerkje met bomen er rond?" „Ach", reageerde Kessen, „ik kom uit Limburg en daar barst het van die plekjes". 1 t SINT-JANSTEEN - Ballet- ip Rozante en muziek- iging St. Jan uit Sint- iteen willen in een geza- nlijk optreden op origi- e wijze een bijdrage le- n aan het derde wereld- roject van pater Cyriel ie. Dat gebeurt zater- igavond 19 maart om 19.30 iur in het gemeenschaps- sntrum De Warande. lurende deze avond zullen ie balletgroep en de muziek vereniging beurtelings optre- met als uitsmijter een ge- amenlijke uitvoering van de iuziek van 'Synfonietta' van Cloedt Rozante brengt onder eiding van zuster Marie-José ien nummers. St Jan brengt icht nummers ten gehore, uofdzakelijk populaire amu- ementsmuziek De muziekver- niging staat onder leiding van irigentLVerstiggel. Het is zaterdag overigens iet de eerste keer dat deze wee gezelschappen gezamen- ijk optreden. Bij de feestelijke >pening van de Warande in 979 deden ze dat ook al. En met reel succes. De opbrengst is volledig be stemd voor pater Swinne. RULST - Tijdens de alge- nene jaarvergadering wer- ien drie leden van het Hul- (ter Gemengd Koor gehul- ligd vanwege hun 25-jarig 1 idmaatschap. Het ging om M. Lampo-Herre- regh, J. Everaert en H. Soon- !us. De jubilarissen werden ge- ierd met de zilveren speld van de koninklijke Bond van Zang ei Oratoriumverenigingen De ntvingen de daarbij beho- ende oorkonde en een bos doemen. Van onze verslaggever HULST - Het alarme ringssysteem voor bejaar den en gehandicapten in de gemeente Hulst kan binnen een maand van start gaan. Dat bleek gis teren tijdens een bijeen komst in het Hulster dien stencentrum De Lieve, waar voorzitter P. Wee- maes van het Gekoördi neerd Ouderenwerk een cheque van 5.000 gulden in ontvangst mocht nemen. Het geld werd hem overhan digd door directeur G. Ler- nout van de Rabobank Sint- Jansteen, mede ook namens de Rabo-vestigingen in Nieuw-Namen, Graauw en Hulst Eerder al besloten an dere bedrijven in de ge meente het alarmeringspro ject te steunen. Met bijdragen van de gemeente en het Rode Kruis Hulst is er nu een start kapitaal van zo'n 25.000 gul den. Bankdirecteur Lernout zei het project bijzonder belang rijk te vinden, vooral ook voor de buitenkernen van de gemeente. „Daar ligt het voorzieningenniveau soms wat lager dan in Hulst Dat ouderen de mogelijkheid krij gen zo lang mogelijk zelfstan dig te blijven wonen is ook van belang voor het functio neren van zo'n kern". Voorzitter P. Weemaes van het Gekoördineerd Ouderen werk kon dat volmondig bea men. „Zo'n alarmermingssys- teem is niet alleen een grote geruststelling voor de oude- Voorzitter P. Weemaes (l) van het Gekoördineerd Ouderenwerk krijgt een cheque van directeur G. Lernout. ren, maar vooraf ook voor de familieleden", meende hij. De plannen voor een be jaardenalarm ontstonden zes jaar geleden al bij de renova tieplannen van het verzor gingshuis de Blaauwe Hoeve. De zaak werd echter door kruist door de komst van een provinciaal ouderenalarm in Domburg. De Hulster werk groep blijft er echter bij dat een korte afstand bij zo'n sys teem belangrijk is. Vandaar dat er verder is gewerkt aan een eigen gemeentelijk alarm. Het systeem bestaat uit een zendertje met een alarmknop dat men dag en nacht bij zich draagt. Bij een druk op de knop wordt via de telefoon automatisch contact gelegd met een aangesloten hulpver lener. als die niet thuis is wordt automatisch een ander nummer gebeld. De laatste schakel is de Blaauwe Hoeve. Daar is de telefooncentrale 24 uur per dag bemand, zodat hulpverlening altijd gewaar borgd is. - foto de stem/cobj.de boer Zoals het er nu naar uit ziet gaat aansluiting op het alar meringssysteem voor de be trokkenen 4 gulden per maand kosten. De verwach ting is dat binnen nu en een paar jaar tussen de twintig tot dertig mensen op het sys teem zullen worden aangeslo ten. JVan onze verslaggever - De werkgroep «nactie van de St. Willi- ordusparochie in Hulst loudt zaterdag 19 maart de Middels bekende Water- oplein-markt. Het evene ment vindt plaats op de £rote Markt te Hulst en be nt om 9.30 uur. Het is de koeling de markt rond B.OO uur te besluiten. Jle kinderen uit de hoogste 'assen van de basisscholen in nulst mogen tijdens deze acti viteit de door hun verzamelde Vullen verkopen. De opbrengst tornt geheel ten goede aan de "tenactie. Dit jaar wil de tenactie geld ophalen voor rProject van pater Cyriel "ine en voor de landelijke hoppelijke vastenactie. ^Als jaren is de Waterloo- ui-markt een feestelijk ge- ^^OO^ugÊsUjÊDÊjONp tentoren I®'neuzenHulst en Goes. ningstijden: 0-12.30/13.30-17.00 uur. factie telm/uh®n: Rei" Van der ranril e~chef)' Romain i Damme, Frank Deii, Gremberghe, I Hi^:ranJansen- ^■EugèneVerstraeten, j «ep Trommelen. ^•ntle-exploltatie C 'i5!c,eur Ze®land: gnu. Privé tel.oiiso- beuren in de Hulster binnen stad. De vele kraampjes en de vele enthousiaste jeugdige ver kopers dragen ertoe bij dat er heel wat geld bij elkaar wordt gebracht voor de derde wereld. Ook dit jaar worden er op de Waterlooplein-markt weer wafels verkocht en is er koffie en popcorn verkrijgbaar. In de parochie van de H. Wil- librordus is inmiddels al ruim 1500 gulden bij elkaar gebracht voor de vastenactie. De ver wachting is dat dit bedrag door de opbrengst van de Waterloo plein-markt minstens verdub beld kan wordea Van onze verslaggever HULST - De jaarvergade ring van de Industriebond FNV Groot Hulst belooft dit keer extra feestelijk te wor dea Vrijdag 18 maart worden in de Smickel te Hulst maar liefst 25 trouwe vakbondsleden in het zonnetje gezet Ze worden ge huldigd door Bondssecretaris Bé van der Weg, die in .de markt is voor het landelijk voorzitterschap van de indus triebond. De agenda vermeldt ook be- stuursverkiezingea Penning meester G. van Dorsselaer en bestuurlid J. Burm zijn aftre dend en stellen zich herkies baar. F. de Block is aftredend en niet herkiesbaar. De afde ling moet ook een nieuwe se cretaris kiezen, vanwege het vertrek van J. d'Hondt Daar naast zijn er nog vakatures voor bestuursleden uit Clinge, Hulst, Graauw en Sint-Jan steen. Na het officiële gedeelte wordt de avond voortgezet met een bingo. •I ER KOMEN nogal eens re acties, zo in de geest van: „Je had het over mispels. Wat zijn dat? Ik ken die helemaal niet en ik heb ze nog nooit gezien ook. Waar ik wel eens over gelezen heb is een mispelarenstok, maar weet ik veel dat je daarbij aan een boom moet denken; dat doe je bij wandelstok toch ook niet?" Dat klopt. Het is vooral bij Vlamingen dat je nogal eens leest dat de oude boer, de heerser; de godfather in eigentijdse termen, of de vee handelaar, iemand met veel geld op zak, door het leven gaat met zijn eeuwige metge zel: een stok gesneden uit een mispelaar. Zo'n stok werd niet alleen meegedragen voor het gemak, om vee op te drij ven, nee, ook als wapen. Wat dat betreft gaat er bijna geen hout boven dat van de mispel: het is zo taai dat je er iemand een geduchte rammeling mee kunt geven zonder dat de stok breekt Daarbij is hij nogal knoestig en dat trekt ook lek ker door. De mispelaar is een boom of struik die zo'n zes meter hoog kan worden met grote, langwerpige bladeren en witte bloemen van zo'n drie, vier centimeter groot Ze doen wat denken aan wilde rozen en dat is niet zo verwonder lijk want de mispel behoort tot de grote familie van de Roosachtigen. De versprei ding van de wilde Mepsilus germanica, zoals de weten schappers hem noemen en die gedoomd is, is in Zuid- en Midden-Europa met spaar zame exemplaren tot in onze contreien. Er is echter ook een vandaar dat je in oude boom gaarden de mispelaar meestal aantrof in de (mei)doornen- heg. Wij zouden nu de mispe laar vooral aanplanten om de bloemen, voor de sier dus. In vroeger tijden niet, dan telde vooral het praktische nut en dat waren dan de vruchtea Die zijn net als de bloemen ook zo'n drie, vier centimeter op doorsnee. Bovenop blijven lange, slipvormige kelkblaad- KOOKtlj Q jes zitten. ten onze voorouders er waarde aan? Er worden sa mentrekkende en urinedrij- vende eigenschappen aan toe geschreven, maar ze zijn pok rijk aan vitamine C en dat was iets waar men vroeger in de winter schreeuwend be hoefte aan had; we kennen allemaal de verhalen over hallucinaties en scheurbuik. Omdat mispels zo'n halve winter nodig hebben om aan te rijpen, kwamen die dus op het goede moment op tafel. Dat rijpen was flink te force ren in een 'mouternist', een holte in de hooitas in een boe renschuur of boven het gei tenkot, waarin de onrijpe mispels samen met de pruimpjes van de sleedoorn, onrijpe appels en peren ge stopt werden. Het was het hooikistprincipe, ook een oud gebruik, later gepropageerd om energie te besparen. Het berust hierop dat hooi warmte vasthoudt en dat sommige spijzen als peul vruchten, rijst, gort, haver mout en marcaroni ook gaar worden zonder dat ze gekookt wordea Mispels, rijk aan vita mine C. - foto erik ossewaarde. gekweekte vorm ontwikkeld; die is ongedoornd. In het verleden is die nogal verspreid geraakt via entea Als onderstam gebruikte men de meidoorn, een verwant binnen de Roosachtigen en In feite zijn het grotere uit gaven dan de vruchten van de meidoorn, alleen de mispel is niet rood, maar fluwelig bruin met lichtgroen vrucht vlees en tamelijk hard. Vers van de boom zijn ze niet te etea Ze moeten een rot- tings/rij pingsproces doorma ken van enkele maanden, ze zijn dan 'zo rot als een mup- sel', zoals men in onze streken zegt, maar wel zo mals als bo ter. Je kunt het dan licht bruine vruchtvlees, met de vier steenharde pitjes, zo uit de schil zuigen. Lekker? Ja 'agg'r voor zijt' zegt men er dan bij in Het Land van Hulst. Wij kunnen ze waar deren, maar waarom hecht- Het voedsel wordt gedurende eenzesde van de normale kooktijd verhit en dan in de hooikist geplaatst. Het wordt daar dan gaar. Aardappels, groenten, melk- en vleesge rechten lenen zich daar niet voor. Wij pasten het in onze jonge jaren dus toe in de mouternist: mispels, steen- en braakperen, appels van be paalde rassen die een flink stuk voor Kerstmis, soms maanden eerder dan nor maal, al eetbaar waren of wat daar dan voor doorging, maar je kon er in ieder geval je tan den inkrijgen. Mispels niet natuurlijk, die waren dan al te zuigen. Lekker, gezond en..je had altijd wat achter de hand in de mouternist Vandaar dat je nog wel eens hoort: „Ik heb nog ergens een mouternisljen, dus...." TEMSE - Dat de Vlamingen goede drinkers zijn is algemeen bekend. De honderden soorten bier trekken menig dorstig man naar het land waar minstens in twee talen verteld wordt hoe goed het gerstenat is. In Temse zijn ze blijkbaar bang dat de voorraad flesjes uitgeput raakt en daarom wordt er vanaf 19 maart een cursus gegeven 'Zelf bier brouwen'. De cursisten krijgen een hoop theoretische kennis in vijf wekelijkse lessea Ook wordt de praktijk niet vergeten. De cursus is speciaal ge- organiseert om de jeugdigen in te wijden in het biergeheim. In Temse denken ze "jong geleerd is oud gedaan'. Vreemd is dat de stichting die de lessen verzorgt meldt 'Om deel te nemen is geen voorkennis vereist Wel dient men gemotiveerd te zijn om een goed brouwsel te maken'. Als lesmateriaal mogen de cur sisten alleen pen en papier meebrengea De dorst zal in Temse groot zija ANTWERPEN - Reintje de Vos zat vol streken. Het hof zat da nig in de knoei met deze snoodaard met de rode baarde. Ook het toneelgezelschap 'de Zwarte Comedie' ondervindt de gevol gen van vossenstrekea De Stichting Kunstpromotie wil geen geld stoppen in het project Vossen van het gezelschap. Het stuk waarin José Happart de rol van Reintje speelt zou ongunstig ontvangen worden door het bedrijfsleven. Omdat dat de men sen zijn die zaak sponsoren vreest de stichting een financieel tekort De politieke 'geladenheid' spettert als slechte boter. Toch hebben de Vlamingen een pakje van dit spul op hun hoofd. De productie is al meer dan zeventig keer verkqflhÉ in Nederland. De Zwarte Comedie merkte daarom cyniscny&jf: „We spelen dan 'Reinlje de Vos' in Nederland en vervangeifnei Vossenprcject in België door 'het Kindje Jesus in Vlaanderen'. GENT - Het is goed mogelijk dat bezoekers in Vlaanderen vanaf april aangeklampt wordt door een Amerikaanse toerist die een doosje voor zijn mond houdt Als hij dan in onvervalst Yankee-engels vraagt waar het beste bier geschonken wordt, klinkt even later uit het doosje een raspend stemmetje die de zin keurig vertaald in het Frans. De ondervrager moet dan vooral niet antwoorden in de taal van het doosje want het kleine electronische wonder vertaald slechts in één richting. Binnenkort komen deze vertaaldoosjes met nep stemmetjes op de markt Voor een slordige 3000 gulden kan de toerist dus in het buitenland vragen stellen. Wel moet er steeds een nieuwe schijf (module) ingestopt worden. En nu maar hopen dat de aangesproken personen tweetalig zija BRUSSEL - De Vlaamse dienstplichtige soldaten zouden vol gens een recent onderzoek veel slimmer zijn dan hun Fransta lige collega's. Ze hebben niet alleen meer gestudeerd, ze zijn ook nog een stuk fitter dan de Walea Het onderzoek toont aan dat de jongelui voor ze de legerdienst afwerken aan hun toe komst werkea Een studie voor een baan en veel sporten om een gezond lichaam te krijgea Een verklaring voor de achter stand van de Walen wordt er niet gegevea Wellicht zijn de Vlamingen door het jarenlang vechten om gelijk te krijgen in de taalstrijd wat geharder en geven ze net als de Vlaamse Leeuw nooit op. En nu maar klauwea OOSTENDE - Honden zijn lieve huisdieren. Toch wordt er overal geklaagd over de hondenpoep die op de meest vreemde plaatsen achtergelaten wordt. Het probleem neemt steeds min der welriekende vormen aan en in West Vlaanderen zijn de ge meentebesturen van de kustplaatsen daarom bezig met een modelplan. De honden mogen deze zomer niet meer mee op va kantie. In de duinen en op het strand is de natuurlijk bemes ting totaal zinloos. Ook de badgasten vinden het vervelend als hun zonnebad verstoord wordt door een snuffelende natte hon denneus. Niet alleen de hondenbelasting wordt duurder aan de Belgische kust De eigenaars krijgen er geen voorzieningen voor in de plaats, in tegendeel de honden worden bijna als 'on gewenste vreemdelingen' gezien. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 18 maart in gemeen schapshuis Malpertuus een prijskaarting in bieden. Het geheel staat onder leiding van Frans Plasschaert, aanvang 13.30 uur. MAARSCHAPPELIJK WERK - De Stichting Cen trum voor Maarschappelijke dienstverlening houdt de al gemene personeelsvergade ring op dinsdag 22 maart in Den Dullaert Aanvang 19.30 uur. Tijdens deze vergadering wordt een videofilm vertoond over thuiszorg, 'Liever thuis'. KAARTING - Door de FNV werd een kaarting gehouden in gemeenschapshuis Malper tuus waaraan 33 personen deelnamea Uitslag: 1. E. Cambeen, 2. Th. Pauwels, 3. P. Reunis, 4. mevrouw Van Goe- them, 5. A Jonkheym. Eind klassement: 1. A Pauwels, 2. J. Baart, 3. P. de Rijk, 4. R. van de Velde, 5. J. Mathijssen, allen Kloosterzande. KAARTING - Aan de paling- kaarting bij Koekoek deden 34 kaarters mee. Uitslag: 1. D. van Goethem, 2. L. Vermont, 3. W. Guenau, 4. R. de Kint, 5. R. Schalkens. BILJARTEN - De biljart- competitie voor ouderen in De Vlaschaard werd met een spannende finale besloten. In A-klass werd J. de Waal eer ste in het vrije spel en in het bandsoten moest hij de eerste plaats delen met R. la Heijne. In de B-klasse werd H. Neele- mans winnaar in het vrije spel en A Poppe bij het band- stoten. Algemeen kampioen werd J. de Waal. De kam pioen wordt later gehuldigd. KAARTING - Kaartclub Op het Zand hield een kaarting waaraan 24 personen deelna men. Uitslag: 1. D. Maenhout- Poppe, 2. A Coppieters, 3. me vrouw Van de Winkel, Nieuw-Namen. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 64 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. mevrouw Blommaert, Hulst; 2. C. de kort, Hengst dijk; 3. J. van Dorsselaer, Kloosterzande; 4. mevrouw Schenkel, Ossenisse; 5. J. Son- neveld, Kruispolder. Jokeren: 1. mevrouw Gink, Axel; 2. mevrouw Pauwels, Klooster zande; 3. mevrouw De Dijk, Terneuzen. SCHELDEZONDEN - De muziekvereniging De Schel- dezonen doet mee aan het Lenteweekend in Hulst op za terdag 19 maart Dit in sa menwerking met het mojo- rettenpeloton De Vossen. Er vindt een rondwandeling plaats in de binnenstad van 14.00 tot 16.00 uur. KAARTING - Aan de kaar ting van de Verenigde Kaar ters bij R. Thilleman deden 38 kaarters mee. Uitslag: 1. Flor. Penneman en P. Praet, 2. L. Timmermans en I. de Winc- kel, 3. Rom. de Block en L. van Roeyen. KAARTING - Aan de kaar ting van Moed en Geduld in cafe de Nachtegaal deden 50 kaarters mee. Uitslag: 1. Fr. de Nijs en E. van de Walle, 2. H. Wuytack en K. van Water schoot, 3. R. Sturm en H. van deEede. KAARTING - Aan de tweede ronde van de kaartcompetitie van Ons Vermaak in Osse nisse deden 51 kaarters mee. Uitslag: bieden: 1. mevr. Van Goethem-van Sikklerus, Kloosterzande, 2. J. van Dam me, Walsoorden, 3. A de Kort, Kloosterzande. Jokeren: 1. mevr. A Freyser-Asselman, Kloosterzande, 2. mevr. R. de Kort-Reijns, Ossenisse, 3. mevr. M. Rademakers-War- resn, Ossenisse. De derde rond wordt gespeeld op zater dag 19 maart Om 19.30 uur in het verenigingsgebouw.

de Stem | 1988 | | pagina 17