n heten II Weinig stadsbuschauffeurs gezond met pensioen iactie tegen langere openingstijd winkels Vakcentrales hekelen kabinet I )esre|yd Lubbers' rekenwerk in zandbak met drijfzand [Grenzeloos optimisme Geen solide basis BINNENLAND I School mag cursussen gaan geven DE STEM COMMENTAAR 0 STEM BINNENLAND DINSDAG 15 MAART 1988 T28 DEN HAAG - De christelijke koepel van werkge vers in het midden- en kleinbedrijf, NCOV, wil dat de 20.000 aangesloten winkeliers de Kamerle den Schaefer (PvdA), Groenman (D66) en Van Erp (WD) thuis of in de Tweede Kamer gaan bellen. Agenda Geuzenpenning 'LAAGSTBETAALDEN WORDEN WEER DE DUPE' NIEUWSOVERZICHT Dodewaard hoeft niet te sluiten Stijging aantal ontuchtzaken Basisgegevens op aangiftebiljet PTT-cao op basis huidige regelingen Ploeg en Braks gehoord over visfraude Paling dreigt te verdwijnen Surinaamse opvang vluchtelingen er- de het pu- nog de 'es, be- cipe een gurp Jackson gewoon te radikaa] is i voor Amerika: „Jesse Jacksoa ging naar Cuba en zei Viva Che Guevara', waarmee te een man prees die zijn leven in dienst had gesteld van de export van communisme naar Latijnsamerika. Als enige an- dere Amerikaanse politic® ooit iets dergelijks had ge. zegd, zou zijn campagne on-1 middellijk zijn afgeflotea" Volgens Wattenberg i Jackson „een politiek genie" Een zwarte kandidaat met dé politieke vaardigheden van Jackson en de gematigde op. vattingen van Tom Bradley de burgemeester van Los An geles, „zou zonder twijfel de nominatie krijgen". „Ik zeg niet dat er geen ra cisme in Amerika is. We we-1 ten allemaal dat dat wel zo is maar de juiste kandidaat zou dat kunnen overwinnen," zei I hij. CDA epen ogen an de sne- ch be- einbe- GRONINGEN (ANP) - Eén op de negen stadsbuschauffeurs in Nederland haalt ge ld de pensioengerechtige leeftijd van I jestig jaar. Het merendeel van de chauf- I feurs wordt nog vóór het 47-ste jaar blij vend arbeidsongeschikt verklaard op zowel ernstige fysieke als psychische klachten. pit blijkt uit een onderzoek dat de psycholoog drs. M. Kompier in de afgelopen zeven jaar heeft verricht onder 170 stadsbuschauffeurs van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf in Groningen. De resultaten van het onderzoek zijn volgens Kom pier representatief voor de arbeidsomstandig heden van alle chauffeurs van stadsbussen in Nederland. Bij de negen gemeentelijke vervoerbedrijven in ons land (Nijmegen, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Arnhem, Maas tricht en Dordrecht), werken zo'n 4000 chauf feurs. In het proefschrift 'Arbeid en gezondheid van stadsbuschauffeurs',waarop Kompier eind deze maand promoveert, wordt een beeld gegeven van de klachten die bij stadsbuschauffeurs als arbeidsgebonden mogen worden aangemerkt. Zo blijken de chauffeurs vaak last te hebben van rug-, schouder- en nekaandoeningen. Deze klachten worden veroorzaakt door een niet ve rende stoel en een te groot stuur waardoor de chauffeur bij iedere bocht uit zijn stoel loskomt en dus geen steun ondervindt. Ook mentale belasting draagt volgens Kom pier bij aan het hoge aantal afkeuringen onder stadsbuschauffeurs. De onregelmatigheid van het werk en de verantwoordelijkheid voor en de omgang met passagiers worden door hem als zeer belastend omschreven. In vergelijking met andere Nederlandse amb tenaren lopen buschauffeurs 3,9 maal zoveel kans op een aandoening aan het bewegingsap paraat. Waar het psychische problemen betreft maken chauffeurs van stadsbussen 2,2 keer zo veel kans en bestaat er voor hen een 2,7 keer zo groot risico op afkeuring vanwege oor- en öog- aandoeningen. Kamerleden4suf bellen Van onze Haagse redactie Het NCOV roept de leden tot deze actie op in het ver bondsblad dat deze week verschijnt. FAO-topman Edouari Saouma verbitterd en nerveus - fotow stem heeft, hebben de Ameri kanen grote moeite. Zij moe ten wel steeds de beurs trek ken, maar hebben als het op stemmen aankomt niet meer te vertellen dan de nietige Sa lomon Eilanden. Op dit moment durven de Amerikanen echter nog niet duidelijk uit te spreken dat dit principe afgeschaft moet worden. Daarmee zou immers niet alleen de werkwijze, maar ook het voortbestaan van de internationale organi saties op het spel gezet wor den. Eckert houdt zich daarom een beetje op de vlak-1 te: Het principe van één land, één stem, is soms goed, maar soms ook niet". Het lijkt er op dat de Amerikanen een soort veto-recht willen invoe ren, zoals ze dat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties hebben. Hoe het ook zij, het FAO- personeel praat deze weken meer over de eigen situatie dan die van de hongerenden in de wereld. Edouard Saou ma, in zijn buro op de hoogste verdieping van het FAO-ge- bouw, staat voor een dramati sche beslissing. Het NCOV wil met de telefoon- I actie zijn onvrede kenbaar raa- met het plan om winkels I tot zeven uur 's avonds op te la ten. PvdA en WD lijken vol- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Scholen in het voortgezet onderwijs mogen, buiten de gewone lessen om, cursussen voor bijvoorbeeld bedrijfsleven of instellingen gaan verzor- Dat staat in een wetsvoorstel dat minister Deetman en [staatssecretaris Ginjaar-Maas teren aan de Tweede Kamer [hebben gezonden. Dit zogenaamde 'contracton- lerwijs' wordt betaald door de litest zelf of dóór de instelling if het bedrijf waar de cursist werkzaam is. De behoefte aan dergelijke I cursussen zal volgens beide be windslieden de komende jaren alleen maar groeien De tech- 'ogische ontwikkelingen gaan immers zo snel, dat voor I zeer veel functies steeds meer en nieuwere kennis nodig is. gende week in de Tweede Ka mer een voorstel van D66 om de winkelsluitingswet te versoe pelen te gaan aannemen. Een meerderheid van de Kamer is in dat geval voor het langer open houden van winkel. Een woordvoerder van het NCOV zei gisteren te verwach ten dat de aangesloten winke liers massaal gevolg zullen ge ven aan de oproep. Volgens hem hebben talrijke winkeliers al persoonlijk protestbrieven naar de Kamerleden gestuurd. De meeste winkeliers willen helemaal niet tot zeven uur open blijven. De Tweede Kamer behandelt het wetsvoorstel van D66 op dinsdag 22 maart. Mevrouw Groenman vond het idee van de komende tele fonades nogal hinderlijk, maar is niet van plan de telefoon dienst te vragen eventueel tij delijk de lijn te blokkeren. Ze verwacht overigens wel veel telefoontjes. „Die heb ik telkens gehad als ik wat over dit on derwerp zei voor de radio of de televisie. Alleen niet van con sumenten. Van die kant Had ik ook wat telefoontjes ver wacht". Ze vindt het niet fair dat al leen zij en Schaefer en Van Erp aan de telefoon zullen worden geroepen. „Dan moeten ze alle volksvertegenwoordigers maar lastig vallen en kunnen ze be ter een grote demonstratie op het Binnenhof houden". missie volledig maar dan ook helemaal het onderwerp volkstuintjes over het hoofd hadden gezien. Wat een got spe ook om zomaar volks tuintjes te vergeten bij je par lementaire behandeling. Huys heeft nederig zijn ex cuses aangeboden en - naar het schijnt - Schaefer de helft van de aardappelen en de uien beloofd die hij kreeg aangeboden op een manifes tatie van akkerbouwers. Maar Schaefer heeft deze produkten in zijn eigen volkstuin. De Tweede Kamer vergadert deze week over onder andere de brief van Ruding over de budget-discipline der minis ters, juist nu die discipline het kabinet in doodsnood bracht Woensdag komt het INF-ver- drag - van Reagan en Gor- batsjov - aan de orde, alsook het gespreksonderwerp NAVO en chemische wapens. De kamer handelt de discus sie over de pensioenen af. De senaat bespreekt de be groting van Economische Za ken, waarop de wet investe ringsrekening (WIR) °P Prinsjesdag nog prijkte. EINDREDACTIE PIETER EGGEN VLAARDINGEN (ANP) - Commissaris van de konin gin Patijn van Zuid-Holland heeft namens de Stichting Geuzenverzet de Geuzenpen ning 1988, die posthuum is toegekend aan koningin Wilhelmina, uitgereikt aan prinses Margriet. De plech tigheid vond plaats in de Grote Kerk in Vlaardingen. Aanvankelijk was het de be doeling dat premier Lubbers de Geuzenpenning 1988 zou uitreiken aan prinses Julia na. De prinses was echter door de zware sneeuwval in Oostenrijk verhinderd om tijdig naar Nederland terug te kerep, en premier Lubbers zat vast in Den Haag in ver band met het kabinetsberaad over de bezuinigingen op de overheidsfinanciën. - foto an p DE VERDEELDHEID in het kabinet Lubbers-ll was groter dan ooit. Dagen en nachten lang is er gezwoegd op een breed pakket van maatregelen en bezuinigingen. Op het moment dat een breuk dreigde was het premier Lubbers, die met forse dwang de ver deelde ministers weer op één lijn wist te krijgen. Een extra probleem voor het kabinet was dat niet enkel maatre gelen op korte termijn moesten worden getroffen, maar dat ook structurele zaken aan de orde waren. Het plan Dekker dat wezen- üjke veranderingen beoogt op het terrein van de Volksgezond heid, de vereenvoudiging van het belastingsysteem en de gevol gen van een Europa zonder binnengrenzen speelden mee in de te nemen beleidsbeslissingen. Daarnaast moest getracht worden om een evenwichtige verdeling te vinden tussen de belangen van werknemers en werkgevers en de doelstellingen van het regeer akkoord. Wie de door minister-president Lubbers toegelichte besluiten san een nader onderzoek onderwerpt, moet tot de conclusie ko men dat het kabinet er niet in is geslaagd om passende oplossin gen te vinden voor deze complexe problemen. Zoals dat ook met de presentatie van de Miljoenennota het ge val was, laat Lubbers zich ook ditmaal leiden door een grenze loos optimisme. Hij verkoopt veronderstellingen als zekerheden de hoop dat de zaken zich in de door het kabinet gewenste richting zullen ontwikkelen. Een voorbeeld: op de dag dat het Centraal Plan Bureau som- tere economische perspectieven schetst, voorspelt Lubbers koopkrachtverbetering voor iedereen. Ook de verwachtingen ten aanzien van de daling van het finan cieringstekort zijn te positief. Er is geen enkele buffer bij voor nieuwe tegenvallers zoals de daling van de wereldhandel, de lage dollar en verdere daling van de olieprijzen. VERVOLG VAN VOORPAGINA UTRECHT - De vakcentrales FNV en CNV hebben de plannen van het kabi net in scherpe bewoordingen veroor deeld. De laagstbetaalden en uitkeringsge rechtigden dreigen opnieuw de dupe te worden var^deze nieuwe bezuini gingsronde, terWijl het kabinet juist rust op het vlak van de sociale zeker heid had beloofd. De FNV noemt het verlengen van de leef tijdsgrens voor het minimumloon 'een slag in het gezicht van de vakbeweging'. De vakcentrale MHP oordeelt milder over de kabinetsplannen, al blijven de be zuinigingen een pijnlijke zaak, aldus voor zitter Werkhoven. Hij is evenals het CNV redelijk te spreken over de herbestem ming van de WIR-gelden, vooral het ver schuiven van de premie kinderbijslag naar het rijk. FNV en CNV vrezen dat de verlaging van de vennootschapsbelasting niet of nauwelijks zal leiden tot meer werkgele genheid. De FNV had liever gezien dat de overheid meer zou investeren in de infra structuur en dat het BTW-tarief voor be paalde diensten zou zijn verlaagd. Het CNV vindt de bezuiniging van 900 miljoen gulden op de sociale zekerheid overbodig. Dit bedrag kan ook in minde ring worden gebracht op de belastingver laging van 2,8 miljard. De christelijke vakcentrale vraagt zich bovendien af of het mogelijk is aftrekposten zo te wijzigen dat alleen de allerhoogste inkomens daar van nadeel ondervinden. De jongerenorganisaties van FNV en CNV en de jongerenorganisaties van de politieke partijen CDA, PvdA, WD, D66, PPR en PSP, verenigd in het Jongeren platform, noemen het plan om de grens voor het minimumjeugdloon te verlengen van 23 naar 27 jaar 'asociaal en onaan vaardbaar'. De centrale werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn niet onverdeeld geluk kig met de kabinetsplannen. Zij vinden het bedrag van 3,5 miljard gulden aan om buigingen te mager en voor een deel van matige kwaliteit. Zij zijn tegen afschaffing van de vermo gensaftrek. Dat verhoogt de fiscale druk op de winst van vennootschappen, meent het VNO. Tevreden tonen beide organisa ties zich over verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Ook de verlaging van de vennoot schapsbelasting, een voorstel van werkge verskant, waarderen de werkgevers. Het VNO vreest echter dat het invoeren van twee tarieven, respectievelijk 35 en 40 pro cent, problemen zal oproepen bij het bere kenen en innen ervan. Het VNO vindt dat met de maatregelen de vertrouwensbreuk tussen het kabinet en de ondernemingen die in ons land in vesteren redelijk is hersteld. Het midden- en kleinbedrijf reageert verschillend. De christelijke organisatie NCOV raamt dat het midden- en kleinbe drijf door de herverdeling van de WIR- gelden ongeveer 400 miljoen gulden moet inleveren. De grootste centrale organisa tie, het KNOV, daarentegen berekent dat het midden- en kleinbedrijf er bij de hele WIR- en belastingoperatie enige honder den miljoenen guldens op vooruit gaat. Overheveling van de kinderbijslagpre mie naar het rijk speelt het midden-en kleinbedrijf duidelijk in de kaart. De werkgelegenheid zal daardoor groeien, zo vinden KNOV en NCOV. Het NCOV verwacht dat de zelfstandi gen de dupe worden van de verlaging van de vennootschapsbelasting. Voor hen is geen overeenkomstige maatregel geno men. Het NCOV is ook zuur over de twee deling in de vennootschapsbelasting. Het negatieve effect daarvan komt op de schouders van het midden- en kleinbe drijf, aldus het NCOV. opvallend is dat het aspect werkgelegenheid nauwelijks aan i(?nde komt- Loonkostenmatiging is ook ditmaal de 'toverformu- •L Dat de moedeloosheid heeft toegeslagen blijkt uit het feit dat "8 kabinet min of meer toegeeft dat de 'Lubbers-norm' - in 1990 haakfnta' werklozen onder het ha'f miljoen - niet zal worden ge- Van de 3,5 miljard die uiteindelijk bezuinigd moet worden, u°et een onevenredig groot deel worden opgehoest door de aagstbetaalden. De maatregelen - jeugdlonen naar 27 jaar, min- h»irW' een derde wachtdag voor de ziektewet etc. - hakken er rei Bovendien staan ze haaks op de uitgangspunten van het vanrakkoord waarin werd overeengekomen om de inkomens an de uitkeringsgerechtigden met rust te laten. De plannen tot belastingverlaging zijn niet ook bepaald volgens principe van de 'sterkste schouders zullen de zwaarste lasten Wf.' tot stand 9ekomen- De hoogste inkomens krijgen een taairt "^sf'ngverlaging in de schoot geworpen. De minderbe- moeten het doen met een bescheiden verla- l en bovendien worden ze getroffen door een beperking van a«rek-mogelijkheden van het woon-werkverkeer. kom t stond voor een kruispunt van wegen naar de toe- kabi t'n-plaats van te kiezen v00r een beleid met visie heeft het vaa z'cp 'aten leiden door de drang naar zelfbehoud, met deen comPromissen en korte-termijnpolitiek als uitkomst. Dat is n solide basis voor het bedrijven van gezonde politiek. Door Jan Greyn DEN HAAG - Lakoniek als betrof het een eerste-boek- uitreiking legde premier Lubbers gistermiddag bijna twee uur lang onafgebroken uit hoe zijn kabinet de 'hob bel' had genomen. Graag wilde hij toegeven dat hij enkele keren had gedacht dat zijn ploeg er niet meer zou uitkomen. „Maar als je op het goede moment de wil toont om het projectiel in het doel te krijgen, lukt het wel." Lubbers smeet handenvol cij fers de perszaal in, combi neerde dat met een haast fri vole uitleg en wilde graag de indruk wekken dat het alle maal sluitend rekenwerk was. De vele 'maars' en 'mitsen' die hij in zijn verhaal verwerkte, laten niettemin veel reden over tot twijfel. Niet Rudings reken model om uit te gaan van de zogenaamde meerjarenramin gen, maar Lubbers' eigen raamwerk om te achterhalen wat mogelijk is, bracht de zon terug in het kabinet. De echte, harde bezuinigingen - Hèt Ver schil van Mening - dreven te gelijkertijd mee met de wolken. Het lijkt erop dat het keurige rekenwerk van minister Lub bers van het kleine departe ment van algemene zaken - „Maanden geleden ben ik hier al aan begonnen, terwijl de an dere ministers werk genoeg hadden aan hun eigen ministe rie" - stoelt op drijfzand. De exacte cijfers voor de 'bezuini gingen' die de Tweede Kamer Premier Lubbers foto de stem/johan van gurp vandaag krijgt voorgeschoteld, ógen fraai, maar wettigen het vermoeden dat een natte vin ger aan de meesterhand zat. Goede bedoelingen van minis teries en van de samenleving als geheel, moeten veel geld in het lege laatje brengen. De zieken zullen in de toe komst meer achter de griepe rige broek worden gezeten. Drie wachtdagen zullen gelden in plaats van twee en werkge vers zullen de plicht kwijtra ken - als het aan het kabinet ligt - om onder alle omstandig heden bij ziekte loon door te betalen. Levert dat minder zieken op? Lubbers gaf er geen ant woord op, maar hij hoopt van wel. Het ziekteverzuim in Ne derland is hoger dan elders, dat is niet te verklaren en daarom kan het omlaag, luidt zijn rede nering. Geschatte opbrengst van een gezonder Nederland: 200 miljoen in 1990. De wet arbeidsongeschikt heid moet nog verder worden aangescherpt. Dat gebeurde al, maar nog niet genoeg. Er zal meer onderscheid komen tus sen jonge en oudere arbeidson geschikten. Dat levert vermoe delijk (alweer) geld op, 150 mil joen guldens. Het 'woonlandbeginsel' gaat op de helling, waardoor buiten landse werknemers geen kin derbijslag geld meer krijgen voor kinderen die niet in Ne derland wonen. Geschat, dus vermoedelijk bedrag: 150 mil joen. En wat als menig buiten lander zijn kind terughaalt naar Nederland en ook hier naar school stuurt? Het akkoord steekt cijferma tig ingenieus in elkaar, maar de vraag is of het uitkomst - voor wat betreft de bezuinigin gen - in 1990 even ingenieus is; de belastingcijfertjes zullen re delijk kloppen. „We vroegen ons niet af wat nodig is aan be zuinigingen, maar wat er in ge rede mogelijk is," verklaarde Lubbers de 'on-Rudingse' be nadering. „We hoefden ons daarom minder van de grote cijfers aan te trekken, zoals het bedrag van ƒ6,5 miljard dat collega Ruding ons voortover de." Ruding moest dus 'door de pomp', meer nog dan zijn WD- vrienden in het kabinet die in elk geval op het vlak van be lastingverlaging ruim hun zin kregen. „Ruding - ik moet hier even serieus op antwoorden - heeft ingezien dat het zo ook best kan. Hij gaf toe dat 6,5 miljard niet op te brengen was," zei Lubbers. Minder serieus ging de pre mier in op een verse opmerking van minister Van Eekelen (De fensie) die tegenover de radio verklaarde dat hij het kabinet had gered. „Als een minister dat zegt, is dat zo. Ik val colle ga's niet af," was Lubbers grin nikende antwoord. Van Eeke len zal zijn begroting de ko mende twee jaar nog nauwe lijks één procent mogen laten groeien. En dat terwijl de elas tieken Van Eekelen al gedu rende zijn hele bewindstijd roept dat drie procent een AB SOLUUT minimum is. Terwijl het kabinet Lubbers II gistermorgen nog weinig zicht op een florissante toe komst had, was dat gistermid dag na overleg tussen Lubbers, Ruding, De Koning en De Korte plotseling anders. Lub bers ging niet in op de vraag of hij dwang of drang uitoefende. Hij greep in de nood van het moeilijke antwoord naar het middel van de kwinkslag: „We hebben ons gehaast om aan de wens van onder anderen oppo sitieleider Wim Kok te voldoen: snel met een uitleg komen over afschaffing van de WIR en dergelijke." Economische Zaken, WVC en Verkeer en Waterstaat leveren alle drie vijftig miljoen gulden is. Van EZ en WVC staat nog niet vast hoe de bewindslieden dat doen, mevrouw Smit-Kroes vart Verkeer en Waterstaatdoet 'iets fiscaals en iets met de zee scheepvaart', verklapte Lub bers. Iets wankel dus, dat ak koord. Maar het kabinet kan weer even voort. -4 J 4/ V? Wat hebben we in dit land toch een geweldig kabinet. Er gaat geen zee zo hoog of kapitein Lubbers weet zijn schip wel in vei lige haven te brengen. Zelfs de lastigste bezuinigingsklip wordt uiteindelijk zonder een schrammetje averij omzeild. We moeten blij zijn met een man als Lubbers aan het roer. Hij loodst ons land door de moeilijkste problemen en al ligt eerste stuurman Ruding eens dwars dan is er nog geen man overboord. Kapitein Ruud weet op zulke momenten zelfs matrozen als Van Eekelen en Bukman aan dek te krijgen om alle zeilen by te zetten. De grote roerganger is dan streng, edoch rechtvaardig, op dat net schip Lubbers II fier op koers blijft liggen tot rusti ger water is bereikt. Wij aan de wal denken wellicht dat we beter kunnen sturen, maar dat is natuurlijk niet zo. Lubbers is een goede schipper, want hij weet als geen ander hoe hij zijn reders tevreden moet houden. Dat zijn kostbare la ding rottig uitvalt voor het noeste werkers van de haven is jam mer maar helaas. Wedden dat Bert de Vries bakzeil haalt? Na de lawine van verwijten heeft men in Oostenrijk nu ook nog te kampen met echte lawines. In het plaatsje Lech kunnen ze echter gerust zijn. Ze hebben daar een Bernhard extra om reddingswerk te verrichten. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft een verzoek tot sluiting van Dodewaard op formele gronden afgewezen. De Vereniging Milieudefensie die de kerncentrale zo onveilig vindt dat deze geen dag langer zou mogen doordraaien, is door de afdeling geschillen van bestuur van de raad niet ontvanke lijk verklaard. Het rechtscollege doet daarmee geen uitspraak over de (on)veiligheid van de centrale en Dodewaard mag doordraaien. Milieudefensie was met een rapport van het In ternationaal Atoomagentschap in Wenen naar de Raad van State gestapt. Volgens de Vereniging bleek hieruit dat de cen trale onveilig was. DEN HAAG (ANP) - Het aantal ontuchtzaken in ons land is vorig jaar vergeleken met 1986 gestegen. Bij de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) werden vorig jaar 171 ver krachtingen (133 in 1986), 243 feitelijke aanrandingen der eer baarheid (oneerbaar gedrag) (1986:227) en 132 gevallen van on tucht met minderjarigen (1986: 80) geregistreerd. Tevens blijkt een stijging van ruim 20 procent van het aantal overvallen op geldinstituten (499). Hierbij ging het in 191 gevallen om over vallen op geldtransporten. Ook het aantal overvallen op benzi nestations gaf vorig jaar een stijging te zien: van 177 (in 1986) tot 187 (vorig jaar). DEN HAAG (ANP) - In de nabije toekomst zal het aangiftebil jet voor de inkomstenbelasting voor een deel reeds van te vo ren zijn ingevuld. Het betreft hier de basisgegevens van de be lastingplichtige die bij de belastingdienst reeds bekend zijn, zoals de opgaaf van het ontvangen loon, de betaalde premies en belasting, rente-inkomsten en de waarde van de woning (huurwaardeforfait). Staatssecretaris Koning (financiën) ver wacht dat deze basisgegevens reeds in de jaren negentig stan daard op de aangiftebiljetten zullen kunnen staan. DEN HAAG (ANP) - De kaderleden van de CNV-bond CFO willen dat de cao voor de per 1 januari 1989 zelfstandig opere rende PTT tot stand komt op basis van de huidige regelingen die op dat gebied voor dit nu nog staatsbedrijf gelden. Volgens CFO-bestuurder E. Grootendorst mag de statusverandering van de PTT (100.000 werknemers) niet leiden tot een wijziging van het tot nu toe door de PTT gevoerde sociale beleid Over- I gangsmaatregelen dienen tot een minimum beperkt te worden. Salarisachteruigang is voor de bond onbespreekbaar. GRONINGEN (ANP) - De Groninger rechter-commissa- ris mr. KH.J. Puite heeft ach ter gesloten deuren oud staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij gehoord in verband met een mogelijke visfraude in de haven van Lauwersoog. Minister Braks (Landbouw en Visserij) zal ook worden gehoord. De verhoren vinden plaats achter gesloten deuren omdat het een gerech telijk vooronderzoek betreft. Bij de visafslag zou in 1986 een grijze boekhouding zijn ge voerd waardoor het mogelijk was om Europese vangstbepa lingen te ontduiken. Mede op verzoek van de advocaten van verdachten worden Ploeg en Braks gehoord als getuigen. De rechter-commissaris wil weten of de Friese en Groningse gedeputeerden en de di recteur van de visafslag hebben gehandeld met medeweten en goedvinden van beide bewindslieden. Binnen enkele weken zal mr. Puite bekijken of er aanleiding is om tot strafvervolging over te gaan. WAGENINGEN (ANP) - Paling is op weg een bedreigde vis soort in de Nederlandse binnenwateren te worden. Belangrijk ste oorzaak daarvan is de waterverontreiniging met fosfaten uit mest die wordt geloosd door boeren. Dit stelt drs. H. de Nie in zijn proefschrift. De Nie schetst in zijn werk hoe bij voorbeeld de beroepsvisserij vooral in het IJsselmeer de paling steeds minder leefruimte gunt, maar de verzieking van de waterkwaliteit door de agra rische sector blijkt een veel groter gevaar. De paling voedt zich met 38 verschillende diersoorten zoals rupsen, slakken en mos selen, maar door de watervervuiling is het aantal waterplan ten waarin deze diertjes zich ophouden drastisch verminderd. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Een groep van honderd Indiaanse vluchtelingen in Frans-Guyana wil terug naar het district Marowijne in Oost-Suriname. Een afvaardiging van deze groep heeft minister van binnenlandse zaken, districtsbe- stuur en volksmobilisatie, mevrouw E. Alexander-Vanenburg, van deze wens op de hoogte gesteld. De minister heeft daarop onlangs een commissie belast met de opdracht voorbereidingen te treffen voor de begeleiding en opvang van deze eerste groep repatrianten. De commissie, die wordt voorgezeten door de dis trictscommissaris van Marowijne Marcel Soe A Ngie, voert op het moment besprekingen met de kapiteins van de Indianen dorpen om een inventarisatie te maken van de behoeften en te bekijken op welke manier de overheid hulp kan bieden bij de wederopbouw van de woongebieden. De commissie heeft ver der tot taak twee projecten op te zetten waarbij voornamelijk évacués die nu in en rond Paramaribo wonen bij terugkeer naar hun oorspronkelijke woonomgeving worden begeleid.

de Stem | 1988 | | pagina 3