even._ UITBLAZEN Een zwarte president mag geen Jesse Jackson heten Amerika neemt FAO in houdgreep Weinig ACTIE Grenzeloo Geen soli Jezus van Marante -3 School ma cursussen gaan geve] DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 15 MAART 1988 WIM KOCK -DE STEM. GROOTSTE PROBLEEM IN CAMPAGNE NIET RASSEN- MAAR KLASSENKWESTIE GEEN GELD MEER TOT DAT TOPMAN SAOUMA BESLUIT OP TE STAPPEN Wirwar Haags hoogstandje Mis Volkstuin Agenda pESTEM Bit PESTEM HOE zou het komen dat zoveel mensen een verklaring pro beren te geven van de uit drukking Jezus van Ma rante en dat tot nu toe nie mand zich heeft gewaagd aan de uitdrukking nie- nusse met singoren, meer in het bijzonder het woord sin goren of singeloren. De uit drukking is minstens even wijd verspreid (geweest) als Jezus van Marante. Wel kwam er een brief van mevrouw M. Broere van Deursen die nog een variant toevoegt aan het rijtje antwoor den dat kinderen kregen als ze vroegen wat ze te eten zouden krijgen. Deze luidt: spring over de erwt met blote voetjes. Overigens had ik niet ge dacht dat er, na de uitleg die we al hebben gehad over de her komst van 'Jezus van Marante' nog nieuwe verklaringen zou den komen. Toch is dat ge beurd. A. Smeur uit Dorst zoekt de oorsprong in het kerk latijn. In het vroeger vaak ge zongen Marialied Alma Re- demptoris Mater komt de vol gende zin voor: Tu quae genuis- ti, natura mirante, tuum Sanc tum Genitorum. Voorzichtig een slag om de arm houdend („ik ben een leek op het gebied van Latijn"), vertaalt de heer Smeur de vetgedrukte woorden natura mirante als volgt: 'ter wijl de natuur zich verwondert (verbaast)' of: 'tot verwonde ring (verbazing) van de natuur". Zijn volgende stap is de koppe ling van de naam Jezus aan het woord mirante. Jezu mirante 'tot verwondering (verbazing) van Jezus. „OP', schrijft hij, „maar dan heel vrij vertaald: '(zelfs) Jezus staat ervan te kij- :en.'" Deze verklaring sluit mooi aan bij de betekenis van de uit roep, zoals die iets meer dan een halve mensenleeftijd gele den nog veelvuldig werd ge slaakt. Een uitroep van schrik en vooral verbazing. Het is ook een mooie vondst, maar ik denk dat zij van erg ver komt en op niet veel meer berust dan de klankverwantschap tussen marante en mirante. Een vraag is bovendien hoe Jezu mirante bij het gewone kerkvolk terecht is gekomen om daar te worden verbasterd tot Jezus van Me- raante. Die vraag drong zich ook al op bij de verklaring die de oor sprong zocht in een brief van Paulus aan de Korinthiërs. Paulus laat daar de Aramese woorden Maran-atha of Mara- na-tha onvertaald, hetgeen erop wijst, aldus de Katholieke En cyclopaedic, dat het om een ge bruikelijke liturgische formule ging. De betekenis luidt: 'Onze Heer, kom' of (moderner): 'Onze Heer is het teken.' Ook hier kun je je afvragen hoe de Aramese woorden terechtkwa men bij het gewone volk dat, voorzover katholiek, toch al niet uitblonk in bijbelkennis. Mijn intuïtieve voorkeur gaat nog steeds uit naar de Ma- ria-en-Anna-verklaring. Die voorkeur is nog versterkt door de bijdrage van J. Nagelkerke uit Etten-Leur. Nog even ter herinnering: Marante zou een samentrekking zijn van 'Maria en Anna te drieën'. Dat 'te drieën' slaat op de traditionele afbeeldingen van Jezus met zijn moeder Maria en Anna, de s moeder van Maria De heer Nagelkerke laat dat 'te drieën' voor wat het is. Zijn verklaring §j is veel eenvoudiger en ligt ook j| nogal wat dichter bij huis dan het Aramees en het Latijn, na- melijk in het Brabants dialect. Vóór de algehele modernisering van de voornamen, die zich vol- 1 gens een andere briefschrijver in de jaren '20 op het platte- f§ land voltrok, heette een Anna op z'n Brabants Ant of, fone- tisch gespeld Aant. Maria van Antdus. Daar wil ik zelf graag nog E wat op voortborduren. In Bra- E bantse dialecten worden bij na- S men nog steeds oude naamvals- jjj uitgangen gebruikt, zoge- E naamde fossielen. Zo spreekt E men ook nu nog van 'de fiets van Wimme; de hoed van Pietjes' en dus ook van 'Maria van Aante'. En aangezien ook ff de naam van Maria niet zo E zorgvuldig werd uitgesproken, E maar eerder klonk als Mêria of M'ria is het niet zo vreemd dat ze niet deftig Jezus van Ma- E rante riepen, maar gewoon Je- zus van Meraante. Ik begrijp wel dat hiermee E de herkomst van de uitroep nog steeds niet met zekerheid is E vastgesteld, maar ik geef aan E Maria en Ant verre de voorkeur e boven de verklaring die Van E Dale en Larousse geven, name- E lijk dat Marante een verbaste- e nog is van Maria. Dat zou een E vreemde, onverklaarbare ver- E bastering zijn. A. van Tetering uit Made, E die de smaak te pakken heeft E en me al drie brieven heeft ge- schreven, vraagt een nadere E verklaring van de breeje veertien E opgaon. Dit is geen regionale uitdrukking. In Friesland zeg- E gen ze: it giet ut'e brede fjirtjin. E De uitdrukking is van oor- sprong een zeemansterm en was ruim twee jaar geleden in E deze rubriek al eens aan de or- E de. Een van de lezers meldde E destijds dat hij een kaart bezat E met Franse legende. Daarop E staat de Quatorze Brosse aange- E geven, een breed uitwaaierende E zandbank in de Noordzee, rëi- E kend van 's-Gravenzande tot E de kop van Noord-Holland. E Brosse is het Franse woord E voor vadem. De breeveertien opgaan be- tekent een los(bandig) leven lei den of ook wel: met de noor- E derzon vertrekken. In Vlaande- E ren bestaat (bestond) een reeks S uitdrukkingen met het woord breeveertien die alle op rijkdom E en overvloed slaan. Voorbeel- den: het is daar de breeveer- j§ tiene; het is er royaal en: dat huis is over de breeveertien ge bouwd; er zijn geen kosten op gespaard. (Wordt vervolgd). 1 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllfi: Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres.' Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T. W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat, f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mike Feinsilber (AP) HIJ HEEFT charisma, hij heeft een programma, hij is consequent en sinds Su per Tuesday is hij een zeer serieuze gegadigde voor de Democratische presidents kandidatuur. Maar als Jesse Jackson blank was, zou hij dan kans maken op de nominatie? „Als hij blank was, was hij niet in de race," aldus Ben Wattenberg van het Ameri can Enterprise Institute. Vol gens Wattenberg is het in de VS van 1988 mogelijk dat een niet-blanke tot president wordt gekozen, maar die mag dan niet Jesse Jackson heten. Jackson heeft niet genoeg be stuurlijke ervaring en is te radikaal, betoogt hij. „Als Jackson blank was, werd hij president, denk ik," zei politicoloog Ronald Wal ters van de Howard Universi teit die in 1984 voor Jackson campagne voerde. Walters is de auteur van een boek met de titel 'Zwarte presidentiele po litiek in Amerika'. Hij vindt Jacksons erva ring in de burgerrechtenbe weging meer dan voldoende compensatie voor gebrek aan bestuurskennis en hij wijst op Jacksons grote persoonlijke aantrekkingskracht. „Charis ma. Je kunt zeggen wat je wilt, maar het telt nog steeds mee. Vraag maar aan Ronald Reagan," zei Walters. Uit opiniepeilingen bleek dat Jackson op Super Tues day in het zuiden 8 tot 10 pro cent van de blanke stemmen kreeg. Dat was tweemaal zo veel als vier jaar geleden. Van de 9,4 miljoen uitgebrachte stemmen gingen er 2,5 miljoen naar Jackson. Jesse Jackson ...te radi caal - FOTO AP Niettemin blijft de volks wijsheid onverminderd van kracht dat een zwarte nooit genoeg blanke stemmen zal krijgen om het Witte Huis te halen. Jackson zelf erkent dat ra cisme een factor is bij de ver- kiezingea In zijn toespraken gaat hij daarop in. Hij vertelt het verhaal van twee straat arme blanke boeren in Iowa die met elkaar praten. Een zegt dat hij de boodschap van Jackson helemaal ziet zitten, „maar...". „Ik wil dat de mensen dat ihaar' veranderen in daar om'," zegt Jackson. Opiniepeilingen wijzen uit dat 15 tot 20 procent van de Amerikanen alleen al niet op Jackson zou stemmen omdat hij zwart is. Waarschijnlijk is het werkelijke aantal mensen dat om raciale redenen niet op hem zal stemmen hoger. Politicoloog Paul Peterson van het Centrum voor Ameri kaanse Bestuurskunde: „Wanneer een kandidaat de enthousiaste steun geniet van de zwarte gemeenschap, kost hem dat de steun van be paalde groepen in de blanke gemeenschap." Anderen zeggen dat het niet de kleur maar de bood schap van Jesse Jackson is die hem de nominatie zal kosten. Jackson steekt te schril af bij de gemiddelde zeeppoeder kandidaat. „Ik denk dat het grootste probleem voor de campagne op dit moment niet de rassen kwestie is, maar de klassen- kwestie," zei Bernard San ders, de burgemeester van Burlington in Vermont en de enige socialist in de Verenigde Staten die een gekozen functie bekleedt. „Omdat hij zich uit spreekt voor de armen en de arbeiders van alle rassen, krijgt hij niet de financiële steun die andere kandidaten genieten van het bedrijfsle ven en de rijken." Ook Wattenberg denkt dat Jackson gewoon te radikaal voor Amerika: „Jesse Jacksot ging naar Cuba en zei Vjv Che Guevara', waarmee t een man prees die zijn leve in dienst had gesteld van? export van communisme naa Latijnsamerika. Als enige au dere Amerikaanse politic ooit iets dergelijks had zegd, zou zijn campagne ot middellijk zijn afgefloten" Volgens Wattenberg Jackson „een politiek geni. Een zwarte kandidaat met 4 politieke vaardigheden v® Jackson en de gematigde vattingen van Tom Brad de burgemeester van Los Ai! geles, „zou zonder twijfel nominatie krijgen". „Ik zeg niet dat er geen ra cisme in Amerika is. We ten allemaal dat dat wel zo is maar de juiste kandidaat zot dat kunnen overwinnen," ztj hij. Door Gerard Kessels AMERIKA schiet met scherp op de Wereldvoed- sel- en Landbouworgani satie FAO in Rome. Door geen bijdrages meer te be talen hebben de Amerika nen de 6.000 man tellende organisatie in een houd greep genomen. Het wordt met de dag duide lijker dat de Amerikaanse ac tie er op gericht is de Libanese topman van de FAO, Edouard Saouma, tot aftreden te dwin gen. „Het Amerikaanse volk is het moe om op te blijven tre den als de grote betaalmeester van internationale organisa ties die slecht geleid worden", zegt Fred J. Eckert, de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de FAO. Na de Unesco in Parijs, met zijn verfoeide topman M'Bow, nemen de Amerikanen de FAO op de korrel. In hun strijd tegen M'Bow kregen de Amerikanen uiteindelijk zo veel steun dat de Afrikaan niet herkozen werd. Zal het ze ook lukken Saouma weg te krijgen? De Libanees werd eind vorig jaar net voor een derde termijn van zés jaar herkozen. „De Amerikanen kunnen niet verkroppen dat ik opnieuw gekozen ben", zo vertelde een verbitterde Sa ouma onlangs op een Romeins feestje. De mensen in de di recte omgeving van de FAO- topman merken dat hij de steeds nerveuzer wordt. De FAO werkt met een jaarlijks budget van ruim een miljard gulden, waarvan de Verenigde Staten meer dan een kwart voor hun rekening nemen. De Amerikanen heb ben op dit moment echter al een schuld van een slordige 250 miljoen gulden bij de or ganisatie. Middels een acute cash-flow-crisis hoopt de re- gering-Reagan Saouma op de knieën te krijgen. Saouma heeft de crisis nog even buiten de deur kunnen houden door een bijzondere bijdrage van dertig miljoen dollar van de Italiaanse regering. Italië, dat is duidelijk, heeft er alle be lang bij dat FAO niet tot ver dere personeelsinkrimping wordt gedwongen. Enkele duizenden Italianen verdie nen een goed belegde boter ham bij de organisatie. Daar naast heeft Saouma een be roep gedaan op de andere lan den om hun contributie ver vroegd te betalen. De Amerikanen vergroten echter de druk op de ketel. Zij hebben een aantal andere landen, waaronder Engeland, Australië en Canada aan hun kant gekregen. In plaats van vervroegd willen deze landen hun bijdrage zo laat mogelijk betalen. Dat kan voor de FAO tot een situatie van buigen of barsten leiden. Saouma komt straks voor een simpele keuze te staan: of de FAO kapot la ten gaan of de handdoek in de ring gooien. Voor de Libanees lijkt het breekpunt bereikt, wanneer hij door geldgebrek zou moeten gaan snijden in de vaste staf experts van de or ganisatie. Deze deskundigen, zo zei Saouma onlangs, zijn 'het kapitaal van de FAO'. Naast Amerika is vooral Canada druk in de weer Sa ouma van zijn voetstuk te sto ten. Canada leidde vorig na jaar het verzet tegen de her verkiezing van de Libanees. De meeste westerse landen, waaronder ook Nederland, kozen toen voor Moise Men- sah uit het Afrikaanse Benin. Mensah kwam echter een straatlengte tekort. Saouma werd met bijna tweederde meerderheid door de 158 lid staten herkozen. Vooral in Azië vond de directeur-gene raal overweldigende steun. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de FAO is graag bereid om toe te lichten waarom zijn regering grote vraagtekens zet bij die her verkiezing. Veel landen zijn door Saouma ingepakt, meent Eckert. „U moet maar eens nagaan hoeveel mensen die niets met de FAO van doen hebben ter gelegenheid van de verkiezing naar Rome werden uitgenodigd op kosten van de organisatie. Bovendien stond een aantal mensen die hun stem uitbrachten op de loon lijst van de FAO." Saouma, zo beschuldigen de Amerikanen, heeft in de twaalf jaar van zijn régime op grote schaal vriendjespolitiek bedreven. Eckert: „Het is in teressant om eens na te gaan hoeveel familie-leden van landenvertegenwoordigers bij de FAO baantjes bij de orga nisatie hebben gekregen". Sa ouma heeft volgens zijn te genstanders het personeelsbe leid stgeds gebruikt als een machtig wapen voor de ver sterking van zijn positie. „Toen Saouma een tijd gele den in Nederland op bezoek was had hij twee hoge banen te vergeven", zo beaamt een Nederlandse FAO-functiona- ris. Maar het is niet alleen het personeelsbeleid. De Ameri kanen wijzen ook op het zoge naamde Technische Hulppro gramma. Met de fondsen van het Technische Hulppro gramma kan FAO snel te hulp komen wanneer er er gens acute nood optreedt. Uit eindelijk beslist maar een man waar de miljoenen naar toe gaan: Saouma. Ook op die manier zou hij invloed en prestige kopen. Het persoon lijk voordeel van Saouma lijkt hier echter hand in hand te gaan met dat van in de ver drukking geraakte bevol kingsgroepen. De FAO wijst er met recht op dat het bij noodsituaties zaak is snel middelen in te zetten. Zeer vlotte besluitvorming op het hoogste niveau is daarom op zijn plaats. Voor Eckert is de FAO „te zeer gepolitiseerd en te on doorzichtig." Eckert: „Het kan vandaag de dag toch niet meer dat niemand weet wat directeur-generaal Saouma en zijn vervanger verdienen en welke onkostenvergoeding ze krijgen. Dat is nergens te vinden. Wat Uw minister president in Nederland ver dient of onze president Rea gan, dat is toch exact bekend." Door de Amerikaanse actie staat de FAO met de rug te gen de muur. Volgens de or ganisatie kan er niet verder bezuinigd worden. Alle franje is weggesneden. Personeel met kortlopende contracten is naar huis gestuurd. Het mes is gezet in reis- en vergaderkos- ten. „Maar als de nood zo hoog is," zo vraagt Eckert zich af, „waarom komt de financiële commissie van de FAO dan niet wat eerder bij elkaar? Wij hebben daar al geruime tijd geleden om gevraagd, maar volgens Saouma kan het pas in mei". Juist in deze dagen gaat Nederlands vertegenwoordi ger bij de FAO, Leo Hertog, met pensioen. Tijdens een af- scheidsborrel in zijn huis in de Romeinse wijk EUR maakt Hertog van zijn hart geen moordkuil. Hij heeft weinig waardering voor de Ameri kaanse actie. „Een heel on aangename zaak", vindt hij. „Het grote punt is: treiteren de Amerikanen net zo lang tot Saouma opstapt? Bij hoge FAO-beambten bestaat de in druk dat Saouma uiteindelijk de handdoek in de ring zal gooien". Ook Nederland heeft enige moeite met de manier waarop Saouma de FAO leidt. Maar dat was niet de reden dat ons land vorig jaar de kandida tuur van Mensah steunde. Ne derland beschouwt Saouma, ondanks alle kritiek op zijn regeringsstijl, als een behoor lijk manager die de mam moet-tanker FAO met strakke hand leidt. Vooral landbouwminister Braks waardeert Saouma. Maar na twaalf jaar vond het kabinet het welletjes. Van de Afri kaan Mensah werden nieuwe impulsen verwacht. Voor Nederland zijn de verkiezingen van vorig jaar een afgesloten hoofdstede. Ons land wil op zakelijke basis verder met de Libanees. Her tog heeft de oproep van Sa ouma om de contributie ver vroegd te betalen zelfs met een positief advies doorge stuurd naar het vaderland. „Maar er zijn in Nederland burocratische problemen met een versnelde betaling". Voor Amerika was de her verkiezing van Saouma ech ter slechts een inleidende schermutseling. Nu begint het pas. Reagan staat onder toe nemende druk van zijn repu blikeinse achterban om nog harder uit te halen naar de internationale organisaties, die een „anti-Amerikaans be leid" voerea Met het principe dat elk land bij de FAO een FAO-topman Edorni Saouma verbitterd nerveus - foto» stem heeft, hebben de Am» kanen grote moeite. Zij moe ten wel steeds de beurs trek ken, maar hebben als het op stemmen aankomt niet meer te vertellen dan de nietige Sa lomon Eilanden. Op dit moment durven ii Amerikanen echter nog niet duidelijk uit te spreken dat dit principe afgeschaft worden. Daarmee zou immeis niet alleen de werkwijze, maar ook het voortbestaan van de internationale organi saties op het spel gezet wor den. Eckert houdt daarom een beetje op de vlak te: Het principe van land, één stem, is soms g maar soms ook niet". Het lijk! er op dat de Amerikanen een soort veto-recht willen invoe ren, zoals ze dat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties hebben. Hoe het ook zij, het FAO- personeel praat deze weken meer over de eigen situatie dan die van de hongerenden in de wereld. Edouard Saou ma, in zijn buro op de hoogste verdieping van het FAO-i bouw, staat voor een dramati sche beslissing. AL IN oktober verleden jaar had minister De Korte (Eco nomische Zaken) besloten dat de WIR (investeringspremie) ten grave gedragen moest worden. Dat had hij de kleine kring van hem omringende topambtenaren laten weten. De WIR was te duur gewor den en de jaarlijkse over schrijdingen van het WIR- potje leverde splijtstof op tus sen hem en zijn collega Ru- ding (Financiën). Dus bedacht De Korte dat de WIR weg moest, maar niet eerder dan dat hij van het ka binet de garantie had dat het WIR-geld (jaarlijks zo'n slor dige vier miljard gulden) ge heel beschikbaar kwam voor het bedrijfsleven. Een minis ter van Economische Zaken moet de (grote) werkgevers te vriend houden. Boze tongen beweerden dat De Korte dat laatste wel erg letterlijk had gedaan, door- kort vóór het opdoeken van de WIR een groot aantal be-, drijven op de hoogte te stellen van het naderende kabinets besluit. Die hadden daarop in de dagen vóór het einde van de WIR als gekken investe ringen laten vastleggen, zodat ze straks nog WIR kunnen vangen. De Korte ontkende het verhaal van het 'lek' uiteraard in alle toonaarden. Hij had immers met niemand over het afschaffen van de WIR gesproken; alleen met een paar topambtenaren en met de bewindslieden Ruding en Koning van Financiën. De bekentenis van De Korte dat hij de WIR de dood steek had gegeven leidde tot verbaasde reacties van met name CDA- en PvdA-kamer- leden. De man, die zich open lijk tot het laatst had ge schaard achter het behoud van de WIR, bekende nu de- Schaefer uien gene te zijn die als eerste de bijl aan de wortels van deze regeling had gezet, zo stelden CDA'er Van Iersel en PvdA'er Kombrink vol twij fel vast. Voor de laatste een pracht van een gelegenheid de mi nister als een leugenaar weg te zetten. Kombrink ge bruikte dat woord tijdens een mondeling overleg met de mi nister ook letterlijk, maar dat is tegen de zeden van het Bin nenhof. Commissievoorzitter Joekes tikte hem op de vin gers, waarop Kombrink het woord leugen voor 'onwaar heid' verruilde. Liegen mag niet, onwaar heid spreken wel. „Dit ministerie zit pot dicht. Informatie lekt hier pas uit als hij Financiën heeft verlaten". - FOTO ANP (Staatssecretaris Koning, Fi nanciën, over het WIR-'lek'). HET was een opvallend voor beeld dat ex-staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting vanaf de door hem zelf gefi nancierde beklaagdenbank in het Haagse Pulchri Studio aanhaalde. Dat gezeur over het bevoordelen van beleg gers was niet nodig. Een za kenman die een BMW van een ton koopt, krijgt meer te rug van de belasting dan iemand die eenzelfde auto van veertig mille aanschaft. Dat controleer je toch ook niet, mopperde Brokx. En toen schoot 't ons te bin nen: wie heeft ook weer een dure BMW? Inderdaad, de door Brokx zo verwenste WD'er Jos van Rey, een van de ondervoorzitters van de bouwsubsidie-jury. Zou Brokx op hem gedoeld heb ben, als een soort vileine wraakactie? Daarom maar even WD- kamerlid Van Rey gevraagd of hij zijn bolide aankocht met financiële steun uit de in middels en plots afgeschafte pot van de WIR. Nadat een enigszins twijfe lende Van Rey zijn financieel deskundige heeft laten raad plegen, horen we dat deze suggestie geenszins juist is. Van Rey triomfantelijk: „Nee. Als Brokx mij bedoelde had hij 't weer mis. En boven dien zou hij 25 procent er naast hebben gezeten wat de prijs van de auto betreft. Die kost geen ton, maar 125.000 gulden. Alweer mis, die Ger- rit. Dag". HIJ was eens een gevreesd woordvechter. Als in spijker broek gekleed staatssecreta ris van volkshuisvesting (nog vóór Brokx dus) sloot menig huurder hem in zijn hart, als wethouder van Amsterdam was hij geliefd van Bijlmer tot motorcrossbaan. Maar na zijn terugkeer in de Tweede Kamer, hoort bijna niemand meer iets van Jan Schaefer, behalve dan dat hij enige tijd afwezig was wegens ziekte. Schaefer zal zich zijn ren tree in het parlement wat fa meuzer hebben voorgesteld. Vlak voor de verkiezingen liet hij nog weten met veel goede moed te beginnen aan De Korte leugen FOTODESTEM/JOHANVANGURP een nieuw kamerlidmaat schap; en er zou aanzienlijk meer gelachen gaan worden in de PvdA-fractie. Dat van dat lachen schijnt wat Jan Schaefer betreft wel te luk ken, maar zijn politiek optre den blijft wat achter. „De kiezers en het CDA hebben toch niet begrepen wat Schaefer voor ogen stond", zegt een lid van de Haagse PvdA-familie sne rend. Schaefer houdt zich be zig met midden- en kleinbe drijf - mogen tankstations na zes uur wel of niet sigaren verkopen - en met het agrari sche onderdeel 'volkstuintjes'. Speciaal voor die volks tuintjes liet Amsterdamse Jan zich in de fractiecommis sie voor landbouw zetten. Servaas Huys, voorzitter van diezelfde fractiecommis sie, kreeg dan ook van zijn collega Schaefer een brief op poten toen bleek dat de com missie volledig maar dan ook helemaal het onderwerp volkstuintjes over het hoofd hadden gezien. Wat een spe ook om zomaar volks tuintjes te vergeten bij je par lementaire behandeling. Huys heeft nederig zijn ex cuses aangeboden en - naar het schijnt - Schaefer de helft van de aardappelen en uien beloofd die hij In- aangeboden op een manifes tatie van akkerbouwers Maar Schaefer heeft produkten in zijn volkstuin. De Tweede Kamer vergadert deze week over onder andeit de brief van Ruding over 4 budget-discipline der minis ters, juist nu die discipline M kabinet in doodsnood bracht Woensdag komt het INF-' drag - van Reagan en Got batsjov - aan de orde, a' het gespreksonderwerp NAVO en chemische wap® De kamer handelt de discus sie over de pensioenen af. De senaat bespreekt de be groting van Economische Za ken, waarop de wet invest ringsrekening (WIR) Prinsjesdag nog prijkte. EINDREDACTIE PIETER EGGEN GRONINGEN (ANP) - stadsbuschauffeurs in N zond de pensioengerec zestig jaar. Het merenc feurs wordt nog vóór h vend arbeidsongeschikt ernstige fysieke als psyc pit blijkt uit een onderzot drs. M. Kompier in de afgel verricht onder 170 stadsbu Gemeentelijk Vervoer Bed Ka Van onze Haagse redactie DEN HAAG-De ch vers in het midden dat de 20.000 aange den Schaefer (PvcL Erp (WD) thuis J bellen. Het NCOV roept de le bondsblad dat deze w> Het NCOV wil met de tele actie zijn onvrede kenbaat ken met het plan om wi tot zeven uur 's avonds op ten. PvdA en WD lijken Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Schole het voortgezet onde: mogen, buiten de gei lessen om, cursussen bijvoorbeeld bedrijfs! of instellingen gaan ve gen. Dat staat in een wetsvo dat minister Deetmai staatssecretaris Ginjaar gisteren aan de Tweede 1 hebben gezonden. Dit zogenaamde 'contrs derwijs' wordt betaald dc cursist zelf of door de inst of het bedrijf waar de werkzaam is. De behoefte aan derg cursussen zal volgens beit windslieden de komende alleen maar groeien. De nologische ontwikké gaan immers zo snel, da zeer veel functies steeds en nieuwere kennis nodig DE VERDEELDHEID in h Dagen en nachten lang maatregelen en bezuini dreigde was het premie deelde ministers weer o Een extra probleem v gelen op korte termijn structurele zaken aan d lijke veranderingen beo beid, de vereenvoudigin gen van een Europa zo te nemen beleidsbeslissi om een evenwichtige ve werknemers en werkge akkoord. Wie de door minister aan een nader onderzo men dat het kabinet er gen te vinden voor deze Zoals dat ook met de val was, laat Lubbers z loos optimisme. Hij ver •n de hoop dat de zak richting zullen ontwikke Een voorbeeld: op d oere economische pe koopkrachtverbetering Ook de verwachtinge cieringstekort zijn te p nieuwe tegenvallers zo dollar en verdere daling OPVALLEND IS dat he de orde komt. Loontos Dat de moedeloosh net kabinet min of meer net aantal werklozen o naald. Van de 3,5 miljard moet een onevenredig teagstbetaalden. De m~ oer ww, een derde wa hard in. Bovendien sta egeerakkoord waarin van de uitkeringsgerec De plannen tot belas =t principe van de 'st fn, en'' tcrt stand gek tal?5 belastingverlagin aaiden daarentegen m y'ng en bovendien wo attrek-mogelijkhede Wrwï ers"" stond vo kal? 'n P'aats van te kabinet zich laten lei n_£e c°rnpromissen e en solide basis voor

de Stem | 1988 | | pagina 2