L 'eyenoord wacht op miljoenen :sson si [OTTERDAM-ZUID HUILT WAAR HET EENS HEEFT GELACHEN WK RUUD MICHELS EN ZN foe hard-ensoftwart I bijna zeventig jaar J lecommunicatie fi.v, .Nederlandse markt pensen werken hier an de telecommuni-1 i en de toekomst ij ontwikkelen en n ZATERDAG 12 MAART 1988 ItOTTERDAM - Vier jaar geleden nog maar .roomde de Coolsingel in hartje Rotterdam voor ét laatst vol voor Feyenoord. Aan de hand van ohan Cruijff werd de stadionclub toen kam poen van Nederland. doodziek' Europacup Plan Zaken Vijf miljoen Respons Legioen 'Nek uitsteken' I»en(m/v) I SKIËN - Het zal je maar I gebeuren. Slechts 23 lentes j en van de ene op de I andere dag gebombar- I deerd tot nieuwe lieveling Ivan het Nederlandse pu- bliek. Plus groot wild voor I de vaderlandse commercie. I Op dinsdag 1 maart half acht I s ochtends landde Yvonne |van Gennip met een Boeing 1 747 vanuit Calgary op Schip- I bol. Behangen met drie gou- [Jfen, Olympische medailles. 1 Op dinsdag 8 maart 's mor- I gens om kwart over acht nam Ijk Haarlemse de DC-9 naar I Oslo. In alle rust wilde zij zich I voorbereiden op het wereld- Kampioenschap all-round in het Noorse Skiën van dit weekeinde. I'Verwaande tast' schaatsen 'Waanzinnig' Opwinding Pulpbladen Verzetten 'Roem is broos' f Onderwijs ijs derwijs I toelating van studenten, I het analyseren van Jle cursussen. Tevens Icheden en het geven van lin. op kwaliteit kunt u rekenen iicrumweg 32-Brwta-Tel. 076-711134 Ham 107 - Dongen - Tol. 01623-21241 fssort Telecommu- i Rijen (N.B.) is een j 1 en snel groeiende' i het Zweedse Telt. I aget LM Ericsson, ?reldwijd toonaam I het gebied van tele. digitale te/efoon-| lesturingssoftware ransmissie-systemen j rs voor bijzondere i voor PTT Telecom. I maar ook bedrijfs- ilefoontoestellener\ sternen ten bet drijfsleven en et de leveranties m avanceerde digitale 'ales neemt Ericsson! punicatie 8.V. een be- alaats in op de Neder-1 ecommunicat T19 ior Chris van Nij natten aarmee is het laatste aansprekende succes van de Rot- ammers aangehaald. indag staat Feyenoord- op het programma, jen KNVB-secretaris Jan lybregte het programma jor dit seizoen samenstel- je. moet hij ongetwijfeld Jacht hebben dat de luip op 13 maart een heuse (pper te bieden zou heb- Daar is dus op geen ikele manier meer sprake Rotterdam Zuid huilt lee tranen, waar het heeft gelachen, om laar eens te parafraseren b een trieste ballade over terdam. ord presteert momen- 1 zwaar onder de maat De lormalige trots van de zuide- fce Maasoever en verre om- ken verloor thuis al van irlem, PEC Zwolle en VW. |it beten de "nazaten' van Ijn, Bouwmeester en Van al in het stof voor |ax,~FC den Bosch, FC Gro- i en PSV. Om over een ijk spel in Dordrecht tegen 9 maar even te zwijgen. De lip is er stil van geworden, en oral erg leeg. i spelen we zondag tegen 9 voor de punten", stelt trai- Rinus Israel, een van de enten van Feyenoords ke verleden. „Maar over dat (rieden praat ik maar niet ir", verzekert de spijker- verdediger van weleer, spelers worden doodziek alle vergelijkingen in de s tussen wat zij ervan bak- n en wat in het verleden door noord is gepresteerd. Ik niet dat dót de belangrijk- treden van ons falen is, maar t werkt bij onze spelers wel er. Ze worden zo onzeker als Jweet niet wat Ze zijn bang", "i teloorgang van de uit straling van Feyenoord is een veel te interessant onderwerp voor een hoop journalisten. Daardoor is de druk te groot geworden. Feyenoord moet volgens iedereen om de eerste drie plaatsen spelen. Dat kun nen we ook wel, maar veel van onze spelers presteren door al lerlei redenen onder hun ni veau Ze zijn allemaal van goede wil, net als ik, maar er wordt verkrampt gevoetbald". Israel wil graag winnen van PSV. Niet in de eerste plaats om het zelfvertrouwen van zijn selectie op te vijzelen, maar doodeenvoudig om uitzicht te hebben op deelname aan het volgende toernooi om de Euro pacup. „Dat is van groot belang voor Feyenoord. De derde plaats biedt de kans op Euro pees succes; die plek zullen we aan het eind van de rit mini maal moeten bezetten". Op korte termijn is het duide lijk wat de plannen zijn van Feyenoords technische baas. Over zjjn inzichten op de lan gere termijn, die van belang zijn, omdat hij nog minimaal twee jaar blijft bij de Rotter dammers, wil Israel liever niet in details treden. „Ik heb een plan bij de verantwoordelijke mensen op tafel gelegd. Er zul len spelers bij moeten komen. Zeker nu een belangrijke gaat vertrekken (Israel doelt op de voor een miljoen gulden naar Pisa verhuizende Mario Been) naar het buitenland. Als we weer eens echt mee willen gaan tellen, dan zal er geïnvesteerd moeten worden. Meer wil ik daar niet over zeggen. Ik denk niet dat het goed is als Israel in de krant gaat vertellen dat er vjjf of zes spelers moeten ko men voor die en die plaatsen in het elftal. Dan kan ik de com- Rinus Israel staart het veld in: „Over het verleden praten we niet meer". - foto de stem/johan van giwp petitie wel als beëindigd be schouwen voor ons elftal". Een half jaar geleden zou het pleidooi van Israel voor sub stantiële versterking van zijn selectie als het geluid van een roepende in de woestijn aange merkt zijn. Nu lijkt het erop dat aan zijn wensen voldaan wordt „Binnen een paar we ken, waarschijnlijk eind deze maand, is de beheerraad van Feyenoord een feit", weet Is rael, waarmee hij min of meer bedoelt dat er dan zaken ge daan kunnen worden. Een beheerraad bij Feyen oord? Is dat het ei van Colum bus waardoor de stadionclub eindelijk weer eens mee kan doen aan het miljoenenspel op de Westeuropese transfer markt? Het heeft er op zijn minst de schijn vaa Maar om dat te begrijpen is een sum miere 'kijkoperatie' op de club noodzakelijk. Wat in de volks mond gemakshalve als Feyen oord aangeduid wordt bestaat in de praktijk uit drie poten: de sportclub Feyenoord (de ama teursectie), de stichting Feyen oord (de afdeling betaald voet bal) en de NV Stadion Feyen oord (de commerciële uitbater van de Kuip, waarvan de aan delen voor 51 procent in handen zijn van de SC Feyenoord). Deze drie naast en met elkaar opererende segmenten krijgen een overkoepelend orgaan, dat beheerraad of beheersstichting gaat hetero De SC Feyenoord krijgt daar een belangrijke vinger in de pap. Het is dan ook niet voor niets dat de man die de uit vijf man bestaande 'raad van commissarissen' gaat for meren, Joop van Rijswijk, voortkomt uit de sportclub. Het is de bedoeling dat die vijf naast Van Rijswijk zelf voor het grootste deel zal bestaan uit gefortuneerde zakenlieden. Het is inmiddels duidelijk dat van het huidige bestuur van de stichting Feyenoord, onder lei ding van voorzitter Gerard Kerkum, niemand tot commis saris zal worden gepromo veerd. De groep uitverkorenen zal, sa men met in Feyenoord geïnte resseerde geldschieters, een streefbedrag van minimaal vijf miljoen gulden op tafel moeten leggen, zo luidde een van de op drachten van Feyenoords vere nigingsraad. Voeg daarbij het miljoen dat Been opbrengt en het bedrag waarmee Israel de markt op mag, is bekend. Al thans, dat is de bedoeling. „De zaak is voor 99 procent rond", liet Van Rijswijk on langs weten. Het blijft alleen de vraag hoe snel de miljoenen beschikbaar komen waarmee Feyenoord zijn status van top club wil heroveren. Volgens di rect betrokkenen ligt het voor de hand dat er onder het Rot terdamse bedrijfsleven ruime interesse bestaat voor sponso ring van de vermaarde rood witte club. Maar of er ook wer kelijk een paar miljoen binnen gegooid wordt? „Zo'n ontwikkeling komt slechts langzaam tot stand. Ik denk niet dat er meteen een gi gantisch bedrag op de giro van Feyenoord wordt bijgeschre ven", aldus kort geleden Jorien van de Heerik, een van de be toogde maecenassen voor een zetel in de beheerraad. De in Sliedrecht, Nice en op Cyprus woonachtige Van de Heerik (zeer rijk geworden in de isola tiebranche) hoopt op een vlotte respons van het bedrijfsleven, maar durft daar niet op te re- Feyenoord ts een beetje aangeslagen, maar mede door het miljoen van Pisa voor Been (foto) tracht de club er weer bovenop te komen. - fotoanp j kenen. Hij wil best spelers ko pen, zoals hij in het recente verleden de komst van Antal Roth en Lars Elstrup mogelijk maakte, maar beseft dat dat niet onmiddellijk een kam pioenschap oplevert Toch gelooft Van de Heerik heilig in de wederopstanding van Feyenoord. Zijn optimisme stoelt hij op de houding van het nu in de verste velden niet te bekennen 'legioen'. „Als er weer wat te genieten valt, zit ten er zo weer volop mensen in de Kuip. Ook ai spelen ze de sterren van de hemel, er zijn clubs die dan nóg geen publiek zullen trekken. Daar hoeft Feyenoord niet bang voor te zijn". Met die constatering zit Van de Heerik geen millimeter bezij den de waarheid. Het 'legioen' hunkert naar succes. Het kam pioenschap in het voorjaar van 1984 bewees de behoefte onder tienduizenden Rotterdammers om lekker te kunnen feesten in de Kuip of op de Coolsingel. „Daarom moet Feyenoord, of de mensen achter die club, zijn nek weer eens uitsteken. Ge woon aan de hand van een doordacht plan durven investe ren in goede spelers. J)at is bij Feyenoord een veel minder groot risico dan bij welke an dere club in Nederland. Feyen oord heeft de beste mogelijkhe den; een perfect stadion en een in potentie enorme aanhang bij thuiswedstrijden. Met die fei ten in je achterhoofd moet je je toch sterk voelen. Wat dat be treft is het door Feyenoord ge voerde terughoudende beleid van de afgelopen jaren eigen lijk ongepast geweest". Die goedbedoelde, maar kri tische woorden kwamen an derhalve week geleden uit een onverwachte hoek. Kees Ploegsma, succesvol manager van PSV, bracht ze te berde aan de vooravond van Bor- deaux-PSV. De Eindhovenaren hebben geen behoefte aan een eredivisie met een waterhoofd, waarin PSV zichzelf met de rol van waterhoofd opgezadeld heeft. Ploegsma ziet Feyenoord liever als een serieuze tegen stander dan als de tandeloze sparringpartner, die voor zijn vedetten zondagmiddag gast heer speelt in Rotterdam Zuid. Hoewel, Rinus Israel mag dan cynisch heten, hij heeft nog niet alle hoop op een stunt te- "gen PSV verloren. „Als we zon dag net zo goed spelen als we slecht waren tegen VW, dan is PSV absoluut kansloos". I sten en in beeld brengen I ven en de (semi-)overheid. I et kwaliteitsbewaking en li deels in samenwerking rieken voor Westelijk CE) voor studiedagen en iet opleidingenpakket den e werken. itdagend§. functies. Functies, ïate bepalend zijn voor een tie voor beide functies n geschiktheid is een uitloop j er Post-HEAO geschiedt elling is in de toekomst niet aanbod ook vrouwen Irs. C. van der Woude, £5711 (werk) of 01620-59432 kunt u vóór 1 april a.s. richten H.P.J.M. de Louweren, hoofd 4800 RA Breda. Tussen aankomst vanuit -Knada en vertrek naar Noorwegen lag voor de Noordhollandse de meest tur bulente week uit haar nog zo ponge leven De meest krank- ™mige ook. Als een lawine pel Nederland over de 'ideale boondochter' van dit mo- «nt Eerst genoot Van Gen- 3 ervan, daarna begon zij fêt vervelend te vinden Jjbe zestigduizend mensen 's oensdags in mijn woon- i n,I?ar'em' verraste - ik had er nooit zo veel *acht Zeker niet omdat gemeente Haarlem mij Jbijn gouden plakken <5! Jzien staan. Ik was dm 'ceer tweede gewor- J018 Europese kam- Poenschappen, een keer 3 blJ een WK Er werd vanuit het stadhuis op Bit En nu plotseling eek i^uurüjk vond ik het te Myn hele leven veran- - sinds Calgary. Er wa- door Rob van Deursen ren plotseling zo veel dingen naast het schaatsen. Zoals 'Wedden dat'... Dat deed voor mij trouwens de deur dicht Het werd die maandag later en later. Ik wilde naar bed, want ik moest de volgende dag dus vroeg naar Noorwe gen. Iedereen poogde na af loop van de uitzending met mij op de foto te gaan. Dat kapte ik af. Zullen ze me wel een verwaande kwast vinden. Trek ik me niks vanaaro Ik voelde dat men mij ging le ven. Daar pas ik voor. Ten minste zo veel mogelijk. Je kunt niet alles voor zijn, maar Van Gennip is een eigenwijs meisje. Een twijfelkontje. Ik weet nog steeds niet wat mij allemaal na het seizoen te wachten staat Ik denk er ook liever niet aan. Ik zie wel". Yvonne van Gennip ten voe ten uit In Skiën ging ze af ge- knoedeld naar bed Sliep twaalf uur achtereen de slaap der onschuldigero „Ja, het was echt waanzinnig. Als ik op straat liep, vond ik het de eer ste dagen wel grappig alle maal. Maar later hoorde ik ook de vervelende opmerkin gen. Van mensen, die mij van afstand aanspraken en waar ik kennelijk naar hun zin te langzaam op reageerde. Dan was het al gauw: trut Zo zie je maar. Ik probeerde steeds 's morgens een uurtje hard te lopen en tegen vier uur in de middag op de ijsbaan van Haarlem te trainen. Het kwam zelfs zo ver dat de mensen van de baan het hek op slot moesten doen. Dat de den ze gelukkig, want anders was er van trainen helemaal niets gekomen. Ik alleen op mijn eigen baan. Kun je het je voorstellen. Een maand eer der reden ze me daar nog van de sokken. Het is ongeloof lijk". De lichtgrijze ogen stralen als kooltjes in haar gezicht De opwinding van het VIP-dom valt in Skiën nog steeds van haar af te lezen. „Ho, ho, Yvonneke laat zich niet gek maken. Zoals die Mercedes. Daar moet ik nog eens goed over nadenken. Ik hoorde dat zo'n auto alleen in de verzeke ring al 5000 gulden per jaar kost En dat ze voor een bui tenspiegel 2500 gulden vragen. Dat wordt me te dol. Blijf ik toch lekker in mijn Citroentje rijden. Ik hoef geen status symbool als auto. Kijk, het belangrijkste voor mij blijft het seizoen tot een goed einde brengen. Dan een paar weken met vakantie, mijn flat in richten en daarna zien we wel weer". „Ik weet dat er bij Ron Mulder van Ice Productions pakken met aanbiedingen binnen zijn gekomen. Ik hoef echt niet te weten wat die al- Yvonne van Gennip maakte een turbulente week mee na thuiskomst uit Calgary. - fotoanp lemaal inhouden. Ik besef dat alles scheef wordt getrokken. Als die atleten van de Euro pese indoorkampioenschap pen in Boedapest op Schiphol aankomen met hun gouden medailles, staat er niemand. Dat vind ik raar. En de zilve ren plakken van Leo Visser en Jan Ykema worden plotse ling ook door iedereen verge ten. Daar denk ik direct bij na. Die jongens hebben ook verschrikkelijk hun best ge daan. Het enige voordeel van al die aandacht voor mij is dat het vrouwenschaatsen einde lijk wat voorstelt in Neder land. Tenminste voor even. Het publiek vergeet snel. Als ik hier in Skiën op m'n gat ga, haal ik zelf heel wat glans van mijn goud af. Nu dat moet dan maar. Daar kan ik niet wakker van liggen. Al moet ik toegeven dat ik altijd wel goed slaap". Ze lacht, de zo koele Haarlem se, die zelfs bij drie keer het Wilhelmus in Calgary haar emoties probleemloos de baas bleef. De pulp-bladen vielen uiteraard ook over haar heen. „Ja, dat eerste verhaal in Pri vé dat hebben ze verzonnen. Ze konden mij niet bereiken. Het tweede stuk daar heb ik medewerking aan verleend. Moet je wel, want ze gaan toch hun gang. In Story heeft ook een verhaal gestaan. Ik heb nooit iemand van dat blad aan de telefoon gehad of ge zien. Zal allemaal wel mogen. Mijn vader en moeder worden nu ook al doorgelicht En mijn vriend Arie de Jong. heeft in Elsevier een vervelend stuk over hem gestaan. Ik heb hem gezegd dat hij zich er niet druk over moet maken. Dat het allemaal wel zal luwen. Ik zegde veel dingen in die week af. Ik wilde blijven trainen. Op zondag gelastte ik voor mezelf een rustdag in. Onbe reikbaar was ik voor ieder een. Dat deed me goed. Het zal moeilijk worden om alles in de hand te houden. Dat besef ik. Ik ben niet zo'n harde, die direct nee kan zeggen. Maar dat moet ik leren, anders loopt het de spuigaten uit Als ze me in Calgary die laatste zondag na de vijf kilometer hadden verteld dat dit me allemaal te wachten stond, had ik hen voor knotsknettergek ver klaard. Ik, Van Gennip zo in de belangstelling. Dat had ik nooit gedacht". Mocht Yvonne van Gennip onverhoopt dit weekeinde in Skiën wereldkampioene wor den, dan bestaat de kans dat zij de schaatssport vaarwel zegt „Ik kan het me niet voorstellen, maar als me dat lukt, blijft er weinig te wen sen meer over. Voor mezelf weet ik dat ik het zonde zou vinden om mijn sport aan de kant te zetten. Mijn leven zou een stuk minder leuk wor den". Op de achtergrond speelt de affaire Tjaart Kloosterboer uiteraard mee. De Haarlemse maakte zich sterk voor de te rugkeer van de Heerenveense ClOS-docent als coach van de dameskernploeg. Zeker nadat Kloosterboer haar na haar operatie begin december vo rig jaar heeft begeleid naar wat later bleek de absolute top. De Koninklijke Neder landse Schaats Bond gooide echter vorig jaar oktober de deur al in het slot voor Kloos terboer. Via een brief kreeg hij de mededeling dat er gefti functie meer voor hem be schikbaar was binnen het be stel van de KNSB. Van Gen nip: „Ik zou toch niet weten wie ze anders zouden moeten nemen. Ik heb ook wel ge merkt dat Tjaart moeilijk ligt Tot het eind van het seizoen weiger ik conclusies te trek ken. Ik ben degene geweest die hem vroeg mij te helpen. Ik sprak mijn vertrouwen in hem uit Hier in Skiën heb ik schema's van hem bij me. Nee, ik heb hem niet gebeld. Kloos terboer drong zich nooit op. De bond wil hem slachtoffe ren. En daar zal ik me tegen verzetten. Drie gouden plak ken moeten toch ergens goed voor zijn". Maandag keert Yvonne van Gennip per DC-9 terug op Schiphol. Dinsdag schaatst zij op het IJsgala in Heerenveen, dat vooral in het teken staat van het afscheid van Hein Vergeer. „Roem is zo broos. Dat heeft Vergeer meege maakt Dus ik blijf knokken om met twee voeten op de grond te mogen blijven staan. Yvonne van Gennip is de zelfde na Calgary als die van voor Calgary. Daar moeten de mensen maar aan wennen. Van de zomer knip ik mijn haar kort en ga ik weer eens lekker winkelen. Daar had ik in die week in Nederland nog het meest behoefte aan. Maar dat kon dus niet. Tot mijn eigen grote verbazing

de Stem | 1988 | | pagina 9