BELGEN WILLEN NU OOK EEN UITGEBREID ONDERZOEK 'Plan kuuroord Cadzand niet laten schieten' Matthaus Passion Hulst wellicht weer traditie LEASING CENTRUM Huldiging brandweerlieden Hontenisse Axels bedrijf springt in op de arbeidspool POLITIERAPPORT Actie-comité Zuiddorpe trekt verder ten strijde Bedrijf bezorgt overlast aan bewoners Wulpenbek (DA-VOORZITTER LAAKT NEGATIEVE HOUDING GEMEENTEBESTUUR OOSTBURG TERNEUZEN/ANTWERPEN - De verontreini ging van de waterbodems in Zeeland is ernstiger dan aanvankelijk werd aangenomen. Gift bank voor speelwerktuigen Nippertje Subsidie SCHADE DOOR BRAND IN 1987 BUNA MILJOEN GULDEN MAANDAG 14 MAART 1988 BOEREN IN TUDELUKE DIENST Botsing Lekkage PLEIDOOI VOOR BEHOUD VAN TEHUIS TOLLENAAR HOUDT ZICH AAN REGELS Bonte avonden in Clinge succesvol Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oostertiout Tel. 01620-32953 DE STEM VANZEELAND Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg moet zijn negatieve houding ten aanzien van het kuu roordplan in Cadzand laten varen. Gebeurt dit niet, dan is het project gedoemd te mislukken. pit meent voorzitter R. Jacobs van het CDA-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De CDA-voorman vreest dat de twijfelachtige houding van het college van B en W potentiële investeerders zal afschrik- Irea,.Bovendien," vervolgt Ja cobs, „is project-ontwikkelaar Bovex bereid om 35.000 gulden voor het haalbaarheidsonder zoek, zelf bij te dragen." De Oostburgse wethouders J. Thomaes (financiën) en J. de Vries (recreatie), uitten eind vorige week bedenkingen tegen het haalbaarheidsonderzoek. Het prijskaartje van 70.000 gul den was de collegeleden 'te hoog'. Jacobs meent dat de kosten van het onderzoek opwegen te gen de belangen die op het spel staaa „Ook de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een bedrag van 5000 gul den toegezegd. Financiële rede nen om bedenkingen tegen het haalbaarheidsonderzoek te hebben zijn er dan ook niet," aldus de CDA-er.„Een vooron derzoek van 70.000 gulden voor een project waarmee een be drag van veertig zestig mil joen gulden gemoeid zal zijn, is natuurlijk een schijntje," bena drukt hij. Volgens Jacobs is er een re delijke kans voor de realisatie van het miljoenenprqject nabij Cadzand. „Bovex heeft contac ten gelegd met het gerenom meerd bureau Akkersdijk, Beck en Van Drueten bv. Ook is er contact geweest met Hotel Development Constructions. Waarom doen zij dat? Omdat ze iets in het kuuroordproject zien". Gezien het aantal arbeids plaatsen dat het project met zich meebrengt zou het Oost burgse bestuur volgens Jacobs 'beter moet nadenken'. „Het zoutwaterbad met een complex van 200 appartementen en di verse voorzieningen levert op wat langere termijn werk op voor circa honderd mensen", stelt hij. Wethouder J. de Vries blijft van mening dat de prijs voor het haalbaarheidsonderzoek te hoog is. „Als Jacobs beweert dat Bovex bereid is om de helft zelf te betalen, dan moet het me van het hart; dat daar in de of ferte van het bureau niets ver meld staat. Niettemin zijn we best bereid om met Bovex hier over van gedachten te wisselen. Dat zal dan komende vrijdag ook gebeuren," liet hij wetea Recron-voorzitter J. van de Velde vindt dat Oostburg het geld beter besteden kan aan nuttiger zaken. „Het kuuroord plan is volledig gericht op de Duitse markt en heeft volgens mij weinig kans van slagen, omdat de Duitse krankenkas- sen de vergoedingen voor ku ren geschrapt hebben. Het zou beter zijn om een marktonder zoek in te stellen naar de moge lijkheden van een goede elk- weer-voorziening, in plaats van schulden te maken voor een project bestemd voor een kleine groep mensen," aldus Van de Velde. Volgens Jacobs is een elk- weervoorziening in de regio niet voldoende. „In Zeeuwsch- Vlaanderen moet een voorzie ning komen met internationale allure en dat is volgens ons een kuuroordcomplex. Waterbodems verontreinigd Van onze verslaggever Ongeveer de helft van de Zeeuwse polderwateren heeft probleembagger op de bodem liggen. De vervuiling van de kanaalbodems is nog een graad ernstiger. Voor het oostelijk Westerscheldebekken zijn maatregelen op korte termijn noodzakelijk. Ook in Vlaanderen begint men het probleem van de waterbo demverontreiniging ernstig te nemen. De nieuwe Vlaamse be windsman voor milieuzaken J. Dupré heeft een onderzoek ge last naar de verontreiniging van de waterbodems in Schelde en Laak. Uit het tussenrapport van de Zeeuwse werkgroep waterver ontreiniging, waarin vertegen woordigd rijk, provincie, ge meenten, water- en haven- schappen en de milieu-inspec- tie, blijkt dat de toestand van de binnenwaterbodems ernstig is. Gesteld wordt dan ook dat het samenstellen van een be leidsplan en een saneringspro gramma noodzakelijk is. ~p een groot aantal plaatsen It de werkgroep de binnen wateren laten onderzoeken op aanwezigheid van zware metalen. In slechts 37 procent van de polderwateren werd niets aangetroffen (klasse 1). In OOSTBURG - Burgemees ter Jan Kruize van Oost- burg opende vrijdagmiddag te geheel vernieuwde NMB-vestiging in de Een- koornstad. Hij deed dit door 'i eerste koker in het bui tenpost te werpen. i deze handeling ontving de burgemeester uit handen van bankdirecteur R. de la Ruelle ven cheque van 2500 gulden, die «as uitgeschreven op naam van het college van burgemees- toen wethouders. „Mijn aanwezigheid hier 'ordt met dit bedrag rijkelijk rtonoreerd," grapte Kruize. te geldbedrag, zo liet de bur gmeester weten, zal bestemd Worden voor de aanschaf van ■Mwerktuigen voor de •ankclientéle van de toekomst'. Oe speelwerktuigen krijgen tol plaatsje aan het Vestje en Wansteenstraat in Oostburg. 47 procent was er sprake van vervuiling (klasse 2) en zestien procent van de Zeeuwse pol derwateren bleek sterk ver vuild te zijn (klasse 3). Het kanaal van Gent naar Ter- neuzen werd door de onderzoe kers gerangschikt in klasse 4, omdat er sprake was van een zeer ernstige vervuiling. In het kanaal werden naast zware metalen ook poly-aromatische koolwaterstoffen (Paks) in de bodemmonsters aangetroffen. Hetzelfde gold voor het Wes terscheldebekken en de havens langs de zeearm. Ook in België begint men de ernst van de vervuilingspro- blematiek in te zien. De zuider buren, zo blijkt ook uit het rap port van de werkgroep, gelden nog steeds als de grootste leve ranciers van verontreinigd baggerslib. Alleen in de Wes- terschelde komt jaarlijks zo'n twintig miljoen kubieke meter vervuilde baggerspecie (klas sen 2 tot en met 4) terecht Bij een eventuele verdieping van de Westerschelde zal deze hoe veelheid nog eens fors toene men. Niettemin willen ook de Belgen de verontreiniging van de wa terbodems aan banden leggen. Inmiddels is men aan de sterk vervuilde Laak begonnen met het scheiden van het fijne en grove verontreinigde slib. Ook heeft de Vlaamse deelregering opdracht gegeven voor een on derzoek naar de waterbodem verontreiniging in de Schelde tussen Antwerpen en de Franse grens. Op veertig plaatsen langs de rivier zal dit jaar bemonsterd wordea Met het onderzoek wil de overheid een beter beeld krijgen van de mate waarin giftige stoffen in de rivier voorkomen. Greenpeace-België is ver heugd met het onderzoek. „Maar," zo stelt woordvoerder M. Besieux, „dit onderzoek is slechts een eerste stap. Zonder een degelijk saneringsplan is er nog niets gebeurd en daar zou men eigenlijk aan moeten wer ken." Van onze correspondente HULST - Bijna vijfhonderd belangstellenden kwamen zaterdagavond naar de Hulster basiliek om de Mat thaus Passion van J. Bach te beluisteren. Het was ne gentien jaar geleden dat deze geliefkoosde composi tie was vertolkt in de Willi- brordus basiliek. De reac ties van het publiek waren na afloop van de uitvoering zeer positief. De Stichting Matthaus Passion stelt daarom alles in het werk om dit oratorium vaker te laten uitvoeren. Hulst zet dan een oude traditie weer voort. Vrijdagavond werd er flink ge repeteerd. Dirigent Jo Ivens had er duidelijk zin in. Samen met de vokalisten en het Zeeuws Orkest werden nog wat passages extra bekenen. De repetitie bleek nuttig want uitvoerenden hebben niet steeds dezelfde stijlopvatting. Ivens gaf aanwijzigingen en eiste een volledige concentra tie. Als er te fors werd geïnter preteerd, vroeg hij om een lich tere aanpak. Het koor moest een imponerende koorwerk driemaal herhalen. Niemand klaagde. De sfeer was ontspan nend en er werd lekker gemu siceerd. 's Morgens kreeg de Stichting een tegenvaller te verwerken. De alt Heieen Resoort was ziek en er moest dus op het laatste nippertje nog een vervangster gezocht worden. Hélène Ver sloot kweet zich van deze taak. Zaterdagavond klonk de prachtige muziek van Bach in de verwarmde basiliek. Velen in Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren tevreden met een uitvoe ring in de avonduren. Hier had de Stichting in Hulst ook op ge rekend. Slechts enkele plaatsen in de zijbeuken werden niet be zet. Dit betekent dat de uitvoe ring volledig kostendekkend is. Voorzitter A. de Krijger sprak na afloop dan ook van een voortzetting van de traditie om deze passiemuziek uit te voe- De Matthaus Passion in de Hulst ren. „Dit kan echter in Hulst vanwege de subsidie alleen om de twee jaar. We gaan binnen kort praten over de toekomst- formule. Het is goed mogelijk dat we de Matthaus zullen af wisselen met andere oratoria". De bezoekers waren zeer te vreden. Zij toonden een grote bewondering voor de inzet van het koor, het orkest en de solis ten. De Zeeuwse Koorschool die de jongenskoorpartijen voor zijn rekening nam ontroerde onze verslaggever JL0OSTERZANDE - Tij fels de jaarlijkse bindings- jjvond van de brandweer corpsen in Hontenisse 'dkte burgemeester A. Kes- j® een vrijwilligersme- feUe uit aan de postcom- ®andant van het korps Vo lwaarde, P. Jonkheijm. J1' voor zijn twintig-jarig «enstverband. Hen roemde Jonkheijm voor tons inzet en had verder lo eide woorden over voor de iHdende korpsleden R. •'jfikheij m en F. Serrarens, als- Jede H. van Pamelen, die be- -iderd werd tot barndwacht 'eMasse. H korpsen in Hontenisse 'en, zo bleek uit het jaar- over 1987, een drukke tijd achter de rug. In totaal moesten de pompiers uit Kloos- terzande en Vogelwaarde vorig jaar veertien keer uitrukken. De maand december was met vijf branden in de gemeente erg druk. Voor ongeveer een miljoen gulden aan onroerend goed ging in vlammen op. Twee boerenschuren, een in Hengst dijk en een nabij Graauw, vormden met ongeveer 650.000 gulden aan brand- en water schade, de grootste schadepos ten. Het brandweerkorps werd vorig jaar zes keer verzocht om assistentie te verlenen op tech nisch vlak. Drie keer betrof het een verkeersongeval. In de an dere gevallen moest er water overlast bestreden worden. Op twee feesten in de ge meente zorgde de brandweer voor brandwachten. Brand weercommandant W. Broekho ven liet tijdens zijn toespraak nogmaals de aloude wens van een instructielokaal in Kloos- terzande klinkea Ook pleitte hij voor een grondige opknap beurt van de kazernes in Vo gelwaarde en Kloosterzande. Ook kreeg burgemeester Kessen van het korps nog en kele materiele wensen mee naar huis. Gevraagd werd om nieuwe helmen en een nieuwe motorspuit ter vervanging van de 24 jaar oude installatie in Kloosterzande. De jaarlijkse vergadering werd afgesloten met een feest voor pompiers en echtegenotes. Tijdens de bijeenkomst reikte burgemeester Kessen diplo ma's uit aan: H. van Pamelen (brandwacht le klasse), J. de Nijs, L. Vermeer en R. de Rijk De gehuldigde brandweerlieden van Hontenisse AXEL/OOSTBURG - Het groenvoorzieningen- bedrijf Den Doelder bv uit Axel is bereid om in het winterseizoen ongeveer tien agrariërs aan tijdelijke arbeid te helpen. Dit heeft de directie van de Axelse onderneming de Oostburgse wethouder J.Thomaes, motor achter de arbeidspool voor boe ren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, laten wetea Den Doelder wil inspelen op de arbeidspool, die momenteel door de Re gionale Agrarische Kom missie (RAK), gemeente lijke vertegenwoordigers en de standsorganisaties wordt opgezet. Het Axelse bedrijf werkt al verscheidene ja ren samen met een aan tal West-Zeeuwsch- Vlaamse boeren. In eer ste instantie verrichtten zij alleen arbeid voor het bedrijf in de winter maanden, maar de laat ste jaren kon het samen werkingsverband uitge breid worden over het hele jaar met uitzonde ring van de zaai-plant en oogstperiode. Het gaat hierbij vooral om met de akkerbouw verwante buitenwerkzaamheden. Door uitbreiding van de activiteiten met het leggen van kabels en lei dingen heeft Den Doelder mogelijkheden om meer mensen te plaatsea Ge dacht wordt dan aan zo'n tiental tijdelijke werkne mers. Wethouder J. Thomaes is zeer verheugd over het aanbod van Den Doelder. „Het is een stap in de goede richting," zo stelde hij. Inmiddels heeft ook een ander bedrijf aange boden om vier agrariërs aan werk te helpen. TERNEUZEN - Bij een fron tale botsing op de Mr. Haar- manweg werden zaterdag middag twee personenauto's vrijwel geheel vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde doordat de automo bilist JI. uit Axel, rijdend in de richting van het centrum, op een gegeven moment een geparkeerstaand voertuig passeerde, teveel naar links uitweek en in botsing kwam. OOSTBURG - Zondagavond ontstond in het wegdek van de Zandstraat in Oostburg een vrij groot gat. De dienst gemeentewerken moest eraan te pas komen. Uit een inge steld onderzoek bleek een lekke waterleiding. Ook de technische dienst van water leiding kwam terplaatse om de leiding te repareren. Men is geruime tijd bezig geweest het euvel te verhelpen. Het verkeer werd enige tijd om gelegd. ZUIDDORPE - Het actiecomité voor het behoud van be jaardenhuis De Lindenhof uit Zuiddorpe gaat vandaag, maandag, bij het provinciebestuur aandringen om de be slissing voor de verplaatsing van het tehuis naar Koewacht te herzien. Het comité zal gebruik maken van het spreekrecht tijdens de vergadering van de commissie welzijn in Middelburg. Verder is er voor deze week een over legbijeenkomst gepland met het gemeentebestuur van Axel over de ophefmakende kwestie. Volgens woordvoerder A. van Waes van het comité wordt het hoog tijd dat er door de ver schillende instanties openheid van zaken gegeven wordt. „Wij willen nu wel eens weten door wiens toedoen De Lindenhof voor het dorp verloren gaat. Provincie- gemeentebestuur en het bestuur van het tehuis hou den angstvallig hun lippen op elkaar en naar onze bescheiden mening heeft de bevolking recht om te weten wat de ach tergronden van de op handen zijnde verplaatsing zijn," aldus Van Waes. De Arob-procedure tegen de verplaatsing is inmiddels aan hangig gemaakt. Van Waes: „Ons verweer is op schrift ge steld en verstuurd naar de pro vincie. Vooralsnog willen we in eerste instantie duidelijkheid over deze affaire, die een an ders zo'n rustig dorp danig ont regeld heeft Voorop staat ech ter voor het comité dat De Lin denhof voor Zuiddorpe behou den blijft- en daar zullen we maandag in Middelburg ook voor pleiten," benadrukte hij. De vergadering van de staten commissie welzijn begint om 14.00 uur. - FOTO W1M KOOYMAN met zijn bijdrage. Ook was er waardering voor de bezielende leiding van dirigent Ivens. De Matthaus Passion wordt 29 maart nogmaals uitgevoerd in de Grote Kerk in Goes. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het bedrijf Tollenaar Containers heeft de Terneuzense wethouder W. Gosselaar laten weten dat men er alles aan zal doen om de overlast die de bewoners van de buurtschap Wulpenbek van het storten van puin hebben te beperken. - FOTO WIM KOOYMAN (hoofdbrandwacht), G. Scheer ders, L. Vermeer en G. Scheer ders (instructeur), J. Boogaert, J. de Nijs, G. Scheerders, R. Se- gers, L. Vermeer en T. de Waal (redder-pionier). Twee weken geleden schreven de bewoners een boze brief aan B en W, waarin zij uitwijdden over de puinstort in een wei land vlak bij hun huizen. Tolle naar wil het weiland met puin verharden om er containers op te stallea Gosselaar heeft be keken of het bedrijf volgens de regels handelt en dat blijkt in derdaad het geval te zijn. Het weiland mag volgens het be stemmingsplan voor bedrijf s- opslag gebruikt worden. Ook de hinderwetvergunning wordt niet overtreden. „Er komt absoluut geen stortplaats", zei Gosselaar na zijn gesprek met Tollenaar. „Dat is me verzekerd. Het ter rein blijft laag en er komt een groenvoorziening. Ook de wa terafvoer wil hij goed regelen. Daarover komt nog een ge sprek met de mensen. Ik hoop dat ze onderling tot een goede oplossing komen. En anders wil ik best bemiddelen". Tollenaar richt het weiland als stalplaats in omdat het ter rein van de firma te klein is. Het zoeken naar een andere plaats voor uitbreiding zou vol gens Gosselaar pas op langere termijn tot een resultaat leiden. Hij denkt dan aan een tijd van zeker een halfjaar. De bewoners hebben Tolle naar tot woensdag de tijd gege ven om met hen te onderhan delen. Anders stappen ze weer naar de gemeente. Van onze correspondent CLINGE - De 100-jarige fanfare Weldoen door Ver maak hield in het gemeen schapshuis Malpertus in Clinge twee bonte avonden onder het motto 'Honderd jaor toeteren en blaose'. De belangstelling op de beide avonden was zeer groot. Geopend werd met het optre den van de beide koren, die al lereerst het 'Wolgalied' zongen van Frans Lehar. Er volgde vervolgens een serie van di verse vrolijke optredens zoals de oprichtingsvergadering van de Fanfare, repetities en toe passelijke liedjes. Het eerste gedeelte eindigde met een mo deshow. Na de pauze was er het op treden van het jongerenkoor. Bij diverse liedjes kon het ref rein door de zaal worden mee gezongen. De beide avonden werden besloten met het zingen van liederen van Robert Stolz.

de Stem | 1988 | | pagina 43