Schisis SCHAP fotograaf De Stem tweede prijs Britse toerist allang geen gentleman meer 'Kameel' naar de eeuwige jachtvelden JOHAN VAN GURP SUCCESVOL IN VERKIEZING ZILVEREN CAMERA Bom-incident bezorgt CIA bekeek Russisch eten ■assen tegen virus ïagebootst erzieken milieu mkerpatiënten nnen bedreigd PFPTICM EXTRA OP MAANDAG 14 MAART 1988 Geluk Ontwikkelingen Trots Verkiezing GROOTSTE SCHEEPSBOUWDRAMA VAN DE AFGELOPEN JAREN Camel Vier schroeven Verkocht Zeven verzenen tegen de prikkels (Handelingen 95) Right or wrong, My father! Raap Stinkende Stum pers Zodiac Blues Ingewikkeld Gleufje Vooruitgang MEDISCHE RUBRIEK 'Verzakking' Teams Vereniging Amophrodiet La Douce France LOSSE FLODDERS Rotkop I inwijken en stadscentraj ;eer en parkeren? Willen i (ouwen, of juist smalle kra en, we veranderen er teve s van de gebouwde ontgevj, E verslechteren. In het laats vinden, tochtgaten en at. De klimaatkundige p„ uarinummer van Natuur actlenzen, de industrial! lianen - vroege bewoners tiënten die een chemotheraj itend bijverschijnselen van' jm de misselijkheid te bestij gaat hier om aangeleerd dit kan, en wat ertegen imer van Psychologie. j 1 Binet in herinnering, gende theorie en opvatting Szijn na zijn dood tragisch ^den van eugenetici. Omdat de snelheid van lan sterren beperkt is. Dit an jst. Op het eerste gezicht is mdat de zon immers 'onder' miljoenen sterren in het heel verlichting moeten zorgen D tijd aan het uitdijen van 1 volgens de jongste sterrenku pie tekort, zo meldt het maan schappelijk maandblad Kljj ature een bescherming teg nptie door mens en dier blij lig voor de spijsvertering, u >rden verteerd, en het kan "heid. Koken neemt deze nai sche en rauwkosttijd kan anten uitkomst bieden. De 1 |t doet er onderzoek naar, zob W-magazine Toegepaste W SFEITEN nerika zien hun bonenoogs Irs van erfelijke eigenschapp tegen virusziekten. De niet emiddeld met bijna de helft 0 i gebracht door het Wagei ng van tuinbouwgewassen nationaal instituut in Colombj I wereld zijn te arm om vlees, eieren of vis. Zij zijn aan en, vooral in de vorm van aller; ogsten vallen vaak tegen, 1 1 het gevreesde bonerolmozaietj het IVT na tien jaar onder; assen van de meest voorkomer In bijeen te brengen, die de ra: reer tegen alle stammen van b (rdeel van zo'n dubbele afweer s| am van het bonerolmozaïek zich te ontwikkelen. steeds verder. Met het Colon 11 de Agricultura Tropical 1 fissen verkregen die ook besta vee jaar geleden was in vijf Lal er dan een derde van de bonevell zonnestelsel is de grote rode vli voedt al miljoenen jaren een wer| om de aarde verscheidene r 't de storm eeuwig doorwoeden?J - water geeft volgens onderzoeken fin in Texas (VS) het antwoord i blijken spontaan kleine wervel renvoegen tot één ovale draaikolk! tot dusver onbegrepen verschijn] len en in het laboratorium nab standighedea 1 j aarlij ks omtrent duizend ton n Iet lood hoopt zich op in de 1""J' facultaire vakgroep energie enir ersiteit Groningen brachten jagen ond, kleiduivenschutters 192 ton, öj ïard ton en de folkiorische schutt" serij ligt de schatting van de b pen 175 en 431 ton, en voor de buj il09 ton. feterven door de directe opname v I kunnen er aan dood gaan, of gaat De Groningse onderzoekers beplnj jbgelen bij het kleiduivenschieten» en zo mogelijk omschakeling T serij zijn er betere alternatief n de Velde heeft een pomp ontwik] mkerpatiënten kan worden aang' ;n een hoge dosis kankerremmero de overlevingskans van patiënte anker overlijden, heeft veertig ar. Vooral bij darmkankerpatiënt® iste doodsoorzaak. De uitzaaiing® eren. Bovendien reageert de lëjj middelen. Alleen een zeer hoge :ngt dit medicijn weer in de blcx veer het darmslij mvlies. pomp verschaft de lever een eigf kerremmende middelen niet via ichaam gaan. Volgens Van de veit*| roefdieren veelbelovend. n, vennen en andere watertjes in» aan hard achteruit. Deze waars®"] indelijk Overleg Natuur- en La" - vaak de laatste plekjes in het c natuurlijk leven voorkomt- w°r( jrten met grond en vuil, vertrapp™ lor onvoldoende onderhoud of dC'' aterpeil. En natuurlijk door ver® sadden, salamanders en ringslang d. ,.B een klein deel van de oorsponkeltt en. Met het boekje 'Drinkpoelen wil de stichting LONL instelling0^, ;n landschapsbescherming advis®^ stand kan houden en kan uitbre'0, blijken bereid om zich voor dit Van onze verslaggever BREDA - Stem-fotograaf Johan van Gurp heeft tweede prijs in de afdeling series sportfoto's gewonnen in de verkiezing van de Zilveren Ca mera. De hoogste prijs, de Zilveren Camera, ging naar free lance fotograaf Leo Vogelzang uit Velsen met een serie over de rellen bij FC Den Haag-Ajax op 1 maart 1987. De eerste prijs in de afdeling nieuwsfoto's was voor ANP-fo- tograaf Paul Stolk uit Rotter- B dam. Hij behaalde die met de foto waarop de eigenaar van een pompstation wordt opge- I vangen wiens bediende even leggpfWL jj tevoren vermoord was. Voor [F wB Johan van Gurp was het zijn [flgnBL B vierde prijs in deze wedstrijd I 1 in tien jaar tijd De Stem-fotograaf behaalde W zijn prijs met vier foto's van "T het bom-incident tijdens de voetbalwedstrijd Nederland- l Cyprus op 28 oktober 1987 in II ÊB Rotterdam. Johan van Gurp: ft „In de eerste drie minuten en 17 B wÈ seconden van die wedstrij d had ik zowel de eerste goal van Ne derland te pakken als de bom. Natuurlijk komt daar een dosis geluk bij. Van de tachtig foto grafen die avond zaten er al veertig aan de verkeerde kant". „Ik heb de ontwikkelingen toen nog even aangekeken. Lang blijven had geen zin, want ik had wat ik moest heb ben. Toen ik op de redactie in Breda kwam, werd de wed strijd net hervat In de 470.000 Audet-bladen van de volgende ochtend stonden drie van de vier foto's waarmee ik nu die prijs gewonnen heb. Als foto graaf maak je maar een keer in je leven een voetbalwedstrijd mee waar je zo kort bij bent en dan ook nog een prijs oplevert". Johan van Gurp won tot nu toe vier prijzen in vier ver schillende afdelingen, een op vallend hoge score. In 1978 werd hij derde in de afdeling features, in 1981 derde in de ru briek kunst en theater en in 1982 eerste in de afdeling por tretten. Een fotograaf bij een regionale krant moet van alle markten thuis zijn. Hij is er trots op dat zijn to tale werk gewaardeerd wordt. Zijn inzending van het optre den van de gehandicapte Ame rikaanse saxofonist Arnett Cobb tijdens het Oude Stijl Jazz Festival in Breda viel net buiten de prijzen. Die foto staat wel in het fotoboek 'Jaar te kijk' dat bij deze verkiezing is uitgegeven. De^voorkeur van Johan van Gurp gaat uit naar portretten en sportfotografie. „Ik heb zo'n vijftien collega's die zich hele maal op sport kunnen richten. Zij volgen alle grote internatio nale sportevenementen. Ik kom daar nagenoeg nooit. En voor een fotograaf bij een regionale krant is fotograferen bijna al tijd haastwerk. Vaak heb je maar tien minuten of een kwartier voor een onderwerp, omdat er nog zoveel andere op drachten liggen. En die foto's moeten wel de dag erna in de krant staan". Aan de verkiezing van de Zilveren Camera deden dit jaar 278 Nederlandse fotografen mee. Zij stuurden 3.485 foto's in. In totaal zijn er in zeven af delingen 42 prijzen toegekend. WASHINGTON (AP) - De CIA heeft in samenwerking met het Amerikaanse ministerie van landbouw een onderzoek ge houden naar de eetgewoonten van de Sovjetburger en die vergeleken met die van de Amerikanen. Kool doet het uitstekend in de Sovjetunie terwijl de Ame rikanen de tomaat tot hun fa voriete groenten rekenen. Ra dijs en worteltjes komen regel matig voor op de boodschap penlijst van de consument in de Sovjetunie. Gemiddeld neemt de Sovjet burger dagelijks 3.200 calorieën tot zich, zijn Amerikaanse evenknie 3.500, De eiwitopname per persoon ligt in beide landen op onge veer 100 gram per dag; Ameri kanen nemen meer vet en cho lesterol tot zich, de Russen veel meer koolhydraten. De gege vens uit de Sovjetunie dateren van 1965 tot 1981. Door Paul de Schipper Juni 1981. Een rustig deinende Noord zee aanschouwt een merkwaardig to neel. Een zich zelfstandig voortbewe gend platform. Een tientallen meters witgelakte lange arm steekt vanaf het dek onder water. Grommend en snuf felend beweegt het monster zich sloom vooruit. Dat monster is het baggereiland Simon Stevin op proefvaart. Maar de Simon Ste vin, bijgenaamd 'de kameel' is het niet vergund om zichzelf een toekomst te bag geren. Integendeel. Het sciencefiction achtig ontwerp is voorbestemd om weg te verzinken in de ondoorzichtige brij van het RSV-debacle. Nu, zeven jaar later, gaat de Simon Stevin naar de sloop in Tai wan De 'de kameel' vertrekt naar de eeu- wige jachtvelden. Het verhaal van de Simon Stevin is mis schien wel het grootste scheepsbouw- drama van de afgelopen jaren. Het ver haal begint half de jaren zeventig. De Ne derlandse baggerwereld is op grote schaal actief in het Midden-Oosten. Sjeiks en sul tans willen nieuwe havens, maar de Ne derlanders stuitten er op problemen, vooral wat betreft het baggeren in harde gzond. Iemand komt op het simpele idee °m ^n baggerschip op poten te zetten. zo ontwerpen 's werelds beste bagge- faars, de Nederlanders, 's werelds meest v^nuftige baggerschip. Dat gebeurt in cpdracht van een van 's werelds grootste aannemers de aannemingsmaatschappij stevin. Van de tekentafels komt een vaar tuig dat kan lopen, varen en baggeren. Het de Simon Stevin, codenaam 'camel': de kameel. De bouw begint in 1978 bij Rijn- Schelde-Verolme(RSV) te Rozenburg, een werf die zit te springen om opdrachten. De kosten zijn geraamd op 200 miljoen. Een Japanse werf heeft een offerte van 115 miljoen uitgebracht, maa een investe- ringspremie van 40 miloen gulden houdt Den Haag, een extraatje van 35 miljoen van het ministerie van EconoMische zaken en 10 miljoen van Stevin zelf houden de order in eigen land. In 1978 fuseren de aannemingsmaat schappijen Stevin en Adriaan Volker. De Volker-directie is niet erg enthousiast over de last die de nieuwe fusie-partner inbrengt, maar gaat toch akkoord. Het enthousiasme wordt vooral getem perd door de wetenschap dat de eens zo florissante Arabische markt z'n beste ja ren heeft gehad. Maar ook in Nederland gaat het mis. De scheepsbouw stort in. De arbeidsonrust vertraagt het werk aan de kameel. RSV verwijt de werf arbeiders dat ze de bouw saboteren. De arbeiders van hun kant stellen dat er ontwerpfouten in het schip zitten. De bouwtijd loopt meer dan een jaar uit. De kosten stijgen snel, lo pen op tot boven de 400 miljoen gulden. In 1980 raakt de opdrachtgever in de proble men. Volker Stevin boekt een verlies van 275 miljoen gulden. In juni 1979 maakt de Simon Stevin de eerste, succesvolle proef vaarten op de Noordzee. De kameel wan delt, vaart en baggert. De Stevin kan zich varend voortbewegen met vier schroeven, elk voorzien van een motor van 2500 pk. Daarnaast beschikt het baggereiland over vier sta-poten en vier wandelpoten. Daarmee kunnen stappen van drie meter in één keer worden ge maakt. De Stevin is geen jogger, want de loopsnelheid bedraagt maximaal 24 meter per uur. Om te baggeren is dat meer dan genoeg. De Simon Sievin is klaar, maar helaas. Het ontbreekt aan orders. In 1983 wordt de ingenieuze baggermachine bij Volker af geboekt voor 30 miljoen gulden! Dat komt in de buurt van de kiloprijs aan ijzer. De enige twijfelachtige verdienste van de Simon Stevin is het baggeren van diepe putten in 's lands schatkist. Woordvoer ders van het ministerie van Economische Zaken hebben lang ontkend dat de kameel meer heeft gekost dan 400 miljoen. In zijn boek 'Naar zeventien zetels en terug' schrijft de toenmalig minister van econo mische zaken Jan Terlouw over de uit de hand gelopen kosten: „Het wandelend booreiland had voor 175 miljoen gebouwd kunnen worden. Compleet met schade claims kostte het in de buurt van de 600 miljoen". Na het RSV-drama staat het wandelend baggerplatform opgeborgen in een hoekje van een Schiedamse haven. Onlangs maakte Koninlijke Volker Stevin bekend dat de Simon Stevin is verkocht aan het Rotterdamse sleep-en bergingsbedrijf Smit Internationale. En zo zal het baggerwonder, zonder ooit ook maar één kubieke meter bagger te hebben verzet, naar Taiwan worden ge sleept om daar te worden gesloopt. Noch Volker, noch Smit willen kwijt hoeveel geld met de verkoop is gemoeid. Gezien het gewicht van de Simon Stevin, 30.500 ton, moet de sloopwaarde vele mil joenen guldens bedragen. Volgens Volker Stevin zal de verkoop van het platform geen invloed hebben op de bedrijfsresulta ten van de bagger-aannemer: „In die zin dat we er geen verlies op lijden ten op zichte van de boekwaarde". Smit Internationale brengt de Neder landse baggertrots naar Taiwan omdat dit, ondanks de vere sleepreis, meer ople vert dan het slopen in Nederland of omlig gende landen. LONDEN (RTR) - Wat is er toch gebeurd met de Brit die in het buitenland vertoefde en er de Gentleman was die liet zien wat men in zijn land verstond onder goede manieren? Hij is verdrongen door schooi ers, deugnieten, klaplopers, lol broeken en drugshandelaren, zegt het ministerie van buiten landse zaken in Londen, door gaans meer bekend om zijn on derkoelde uitlatingen. Een minister 'outside the ca binet' van het Foreign Office, Tim Eggar, waarschuwde on langs dat dergelijke groepen jongeren een „gevaarlijke min derheid" onder Britse toeristen vormden en de naam van het land steeds groter schade be rokkenen bij het groeien van het toerisme. In 1988 gaan daarbij meer Britten dan ooit verder dan Spanje en Grieken land, die favoriet waren. Eggar zei op een persconfe rentie dat met ingang van dit jaar de dikwijls onder grote druk staande consulaten de op dracht hadden gekregen „nee" te verkopen aan landgenoten die een ja niet waardig waren. Het beeld van de Brit in het buitenland lijdt nog steeds on der het Heizel-drama in Brus sel in 1985. In Spanje en Grie kenland, die vorig jaar zo'n tien miljoen Britten herbergden, is het beeld van de Britse toerist dat van een Iawaaiierige bier zuiper, die wil dat zijn vakan tieoord een versie van thuis is, maar dan zonder de remmen van het burgermansbestaan. Het aantal Britten dat buiten landse reizen maakt is de laat ste 20 jaar bijna verzesvoudigd en stij gt nog steeds. De dirigent riep: 'Driekwartsmaat, Mijne Heren, dit is een wals!' en heel 't orkest op vader na speelde vierkwart vals! Zeg nooit een aap recht voor z'n raap: U hebt geen mooie jongen! U wordt op stel en sprong en fel door heel de troep besprongen Rijke stumpers en arme stin kerds die zijn er net zo goed, maar arme stumpers en rijke stinkerds geeft de burger iets meer moed. Ik ben schorpioen noch wa terman, onduidelijk van karakter- bouw. Ben ik wellicht een ijscoman, een oorworm of karbouw? Door Jan Paalman OOIT, op dag één, toen we nog maar een be vruchte eicel groot wa ren, bestonden we alleen maar uit dat ene celletje en een boel mooie plan nen voor wat we later zouden worden. Dit cel letje deelde zich in twee, in vier, in acht en uitein delijk in miljarden cel len, elk met hetzelfde bouwplan, elk met het zelfde DNA. Tot zover is het ontstaan van het lichaam uit die ene eicel nog min of meer te snappen Maar het is een raadsel hoe al die cellen, die toch allemaal hetzelfde bouwplan hebben, toch in verschillende cellen uit groeien Hoe weet de lever cel dat het geen huidcel moet worden? Wie bepaalt waar het hoofd moet komen, waar de armen, waar de buik? En als al die li chaamscellen bij het ont staan van het menselijk li chaam een soort concert op voeren, wie is dan de diri gent? Dat probleem zal mis schien nooit opgelost wor den: het is alsof het lichaam zich aan zijn eigen haren uit het DNA-moeras optrekt. Hoe nauwkeurig en hoe in gewikkeld dat gaat blijkt bijvoorbeeld uit het ont staan en ontwikkeling van onze mond. Vóór de zesde week is de neus-mondholte niet meer dan één gapend gat, met aan de bovenrand twee groefjes die later de neusopeningen zullen wor den. De bovenkaak is er nog niet, er is geen gehemelte, geen onderkaak. Dan ont staan er aan weerszijden van dat gat vier uitstulpin gen. De onderste twee groeien vastberaden naar elkaar toe en vormen de on derkaak en de bovenste twee sluiten in hun groei de neus groefjes af (die dan neusopeningen worden), en vormen zo de bovenkaak. De neusopeningen komen dan nog steeds direct op de mondholte uit. Pas als twee richels aan de binnenzijde van de bovenkaken naar elkaar groeien en zich als gehemelte sluiten, dan pas ontstaat de neusholte als een aparte bovenetage. Bij één op de 750 kinderen, bij jongetjes vaker dan bij meisjes, gaat deze ontwik keling mis. In een kwart van de gevallen ontmoeten de naar elkaar groeiende linker- en rechterbovenlip elkaar niet in het bekende gleufje onder de neus, maar blijft een helft (en soms beide helften) bij de neus vleugel stekea Gevolg: een gespleten bovenlip. Bij nog een kwart is alleen het ge hemelte niet aan elkaar ge groeid (gespleten gehemel te) en bij de helft is zowel de lip als het gehemelte gesple ten. Hoe dat komt weet men niet. De leeftijd van de moe der schijnt niets uit te ma ken, wel is de aandoening erfelijk. Op duistere wijze overigens. Zelfs in het slechtste geval (een van de ouders en twee kinderen met de kwaal) is de kans op nog zo'n kind hooguit 10 procent. De behandeling van schisis (want zo noemen dokters, ouders en patiënten de kwaal; 'hazelip' is een scheldwoord) heeft de laat ste dertig jaar een enorme vooruitgang geboekt. „Vroeger kon men op straat, in trein of bus geregeld het meelijwekkend uiterlijk van volwassen schisis-pa- tiënten reeds op afstand herkennen." schreef plasti sche chirurg prof. Huff- stadt in '85. „Kwam men met zo'n patiënt in gesprek, dan werd het beeld nog ver drietiger. Vaak was er een openneusspraak die moei lijk verstaanbaar was. Deze combinatie was meer regel dan uitzondering." Men dacht in die tijd dat het 'mooi' sluiten van gespleten lip of gehemelte genoeg was. Maar er is bij schisis meer aan de hand. Net zoals een huis verzakt als je een be langrijke steunbalk weg trekt, zo 'verzakken' bij schisis ook delen van neus, mond, kaak en spieren. Bij een wijde lipspleet eindigen de lipspieren verticaal in de neusvleugel, en ook al was de lipspleet mooi gerepa reerd, dan kon je die nog zien bij het bewegen van de lippen. De volgende stap was dus het losmaken van die spie ren om ze dan in een norma le, horizontale positie te plaatsen. De aan de kant van de lipspleet typisch ver zakte neus, nog een pro bleem, hoogt men de laatste tien jaar in dezelfde opera tie gelijk op. Ook de neusspraak bij een gespleten gehemelte, het ontsnappen van lucht door de neus bij spreken, kan te genwoordig vaak verholpen worden door de spieren van het zachte gehemelte een ander verloop te gevea Maar de belangrijkste voor uitgang is eigenlijk geboekt omdat speciale teams, schi- sisteams, zich op de behan deling van deze kwaal heb ben gestort Omdat schisis als de eerste omvallende steen in een lange rij domi nostenen onverwachte ef fecten kan hebben, zijn in zo'n team een geduchte reeks specialismen ver enigd. De operatie door de plastische chirurg, zo vroeg mogelijk en meestal binnen het jaar, is pas de eerste stap van de behandeling. Door een gespleten gehe melte kan, door een mindere beluchting van het oor van wege een beklemde buis van Eustachius, het gehoor be schadigd worden. Om dat te voorkomen zit in het team ook een KNO- arts. Goed horen is weer noodzakelijk voor het aan leren van een goede spraak en om dat goed gearticu leerd te kunnen is de hulp van een logopedist, dan wel een foniater nodig. Tanden, die bij schisis vaak scheef groeien, en dan de spraak ook al weer belemmeren, kunnen door een orthodon tist worden rechtgezet. Meestal gebeurt dat pas na wisseling van de melktan den. Verder zitten in het team een kaakchirurg, een maatschappelijk werker en een psychiater. Voor de ouders is de volko men onverwachte geboorte van een schisiskind vaak een schok. Zekerheid over het resultaat van de behan deling hebben ze niet, want geen enkel schisiskind lijkt op een ander en ieder schi- sisteam heeft zijn eigen me thodes. Vanaf het begin worden ze geconfronteerd met problemen en dat zal met, al dat geleur langs een horde specialisten, nog ja ren lang zo blijven. Geen wonder dat er een patiënten vereniging is die zowel ouders als schisiskinderen met raad en daad bijstaat BOSK Werkgroep schisis postbus 457 2501 CL Den Haag. tel 070-462900. Noemt iemand u amophrodiet, verwijt dat dan de moren niet. De scheidterm kan op u niet slaan, Tussen Condóme in Gascogne en La Grande Flamouse in Savoie loopt Le Canal de Bologne door het dal van de Aiaqui Bas. John O'Mill daar zulke griezels niet bestaan. Noemt iemand u een var kenskop, neem hem niet serieus. Noemt iedereen u varkens kop, ring dan maar vast uw neus.

de Stem | 1988 | | pagina 41