OP ZOEK NAAR KANKER-CODES MET BIO-CHEMISCHE BREIMACHINE Wedstrijd tussen bijbel en computer WETENSCHAP JOHAN VA] Boin-incid fotograaf De Stem 'Kameel 'THEOLOGEN HEBBEN LIEVER EEN BOEK OP DE PLANK' UIT BOEKEN BLADE.I pESTEM EXTRA GROOTSTE SC DESTEM Hooiberg Cetus Haarwortel Ontrafeling Cel-deling Gen beschermt bonerassen tegen virus Jupiters vlek in lab nagebootst Schutter en visser verzieken milieu Leverpomp helpt kankerpatiënten Drinkpoelen en vennen bedreigd Geluk Ontwikkelingen Trots Camel Onderzoek virussen kan veel preciezer Een heel snelle en gevoe lige methode om afwijkin gen in de erfelijke eigen schappen van cellen op te sporen wordt sinds enkele maanden in een Leids uni versiteitslab toegepast. Een super-snel-breiend enzym, een biologisch actieve stof, heeft de rol van bacteriën bij het vermenigvuldigen van ingebouwde stukjes DNA overgenomen. Door het snel bijmaken van honderdduizenden DNA- code-copietjes kunnen af wijkingen veel duidelijker zichtbaar worden ge maakt. Een vergrotings truc zonder loupe of micro scoop. Dat geeft volgens biochemicus dr. Hans Bos uitzicht op veel nieuwe toepassingen: sneller en trefzeker virus-ziektes als AIDS opsporen en erfelijke afwijkingen. In Leiden ge bruikt men het nieuwe chemische 'instrument' om de veroorzaker van kanker in allerlei tumoren tot op zijn erfelijke code en het ontstaan daarvan bloot te leggen en vlugger te ontra felen en hopelij k te begrij - pen. De eerste resultaten zijn nog niet bemoedigend: er zit vooralsnog nog geen systeem in kanker. Door Laur Crouzen Stel je hebt zes miljoen boeken van 1000 bladzijden elk. In een paar honderd exempleren zit op een bepaalde bladzijde een lelijke druk-inktvlek of een ezelsoor. Ga je dan, als je die mislukte exemplaren wü op sporen, alle boeken opscheuren in 6 miljard bladzijden en een onafzienbaar leger lezers inhu ren? Nou is lezen een leuke vorm van ontspanning maar als ant woord op de vraag boven zal iedereen hard „nee" roepen. Toch kan het van één foutje van een op de twee, drie of zes miljard afhangen of iemand phenylketonurie (PKU) heeft, een erfelijke stofwisselings ziekte, waardoor na enkele ja ren zwakzinigheid bij het jonge kind optreedt. Of sikkelcel- anemie, een bepaalde vorm van chronische bloedarmoede, waarbij de rode bloedcellen een sikkelvorm krijgen en snel af sterven. Ook kan zo'n foutje er de oorzaak van dat een cel een kankercel wordt. Het Sylmvs-lab, een plek van DNA-top-research in Nederland. - foto laur crouzen Bio-chemicus dr. Hans Bos bij robot ROB 3. In een vastgesteld tempo zorgt de arm vol buisjes voor de juiste temperatuur-wisselingen, die de bio-breimachine op gang houdt. - FOTO HENK KOSTER Als het een vraag van le""i of dood betreft of van een langdu rige ziekte of een afschuwlij ke toekomst voor een baby, dan liggen de zaken heel anders. Onderzoekers storten zich dan wél op een enorme hooiberg om die ene speld eruit te halen. Die hooiberg bestaat uit DNA, de scheikundige code in de kern van elke cel van elk levend we zen, die de erfelijke eigen schappen in de ruimste zin van het woord bepaalt Een code opgebouwd uit lange slierten materiaal in de vorm van een gedraaide touwladder, een wenteltrap, waarvan de treden telkens uit twee in elkaar pas sende stukken bestaan, die naar him chemische eigen schappen 'basen' worden ge noemd. Er zijn vier verschillende halve treden, die - met de be ginletter van hun scheikundige naam - A, C, G en T gedoopt zijn. De A's passen alleen maar op de T's en de C's steeds op de G's. Verder kan die dubbele code elke willekeurige vorm aannemen al naar gelang de uiteindelijke erfelijke eigen schap, waarvoor ze staat. In to taal zijn er zes miljard van zulke treden. Een A'tje dat op een bepaalde plek anders zit, kan een bepaalde cel voorbe stemmen tot kankercel. Die cel heeft een onco-gen, heet het dan in de wetenschappelijke taal. Ze heeft dan een bepaalde ATCG-code, war^-door zo'n cel zich ontzettend snel ga«t delen en een gezwel vormt. Als je praat over foutjes van één op de miljarden en het op sporen daarvan, lijkt dat onbe gonnen werk. Dat kostte tot voor kort ook enorm veel tijd. Maar in 1985 ontdekte een me dewerker van de Amerikaanse Biotech-firma Cetus een nieuwe methode om DNA af te zoeken op hele kleine afwijkin gen van één letter in de code, puntmutaties genoemd. Een enorme vooruitgang voor het onderzoek naar kleine afwij kingen en dat heeft ondermeer het kanker-onderzoek op mole culaire schaal behoorlijk ver sneld. Het gaat om een chemische truc om in een grote hoeveel heid DNA een afwijkend plekje op te zoeken en dat stukje van bijvoorbeeld 200 letters in code vervolgens snel te vermenig vuldigen, te copiërea Zodat de speld in de hooiberg een hele berg spelden wordt. Net alsof de enorme puzzel plotseling uit allemaal aan elkaar passende, dezelfde stukjes blijkt te be staan. Een vondst als die van een geniale foto-copieerder, die de pagina met de inktvlek in de zes miljoen boeken feilloos op spoort en daar in een paar uur zoveel copieën van trekt, dat een enorme berg papier onmid dellijk aangeeft, waar de ge wraakte bladzijde te vinden is. Sinds enkele maanden wordt deze nieuwe revolutionaire methode ook in Nederland toe gepast onder andere door de biochemicus dr. Hans Bos, staf medewerker onderzoek van de vakgroep Medische biochemie van de Rijksuniversiteit Lei den. Hij werkt al jaren aan het uiteenrafelen van de erfelijke code in menselijke cellen en kijkt naar kleine veranderin gen en het verband met het ontstaan van kanker. Hans Bos: „Het voordeel van deze copieermethode is, dat je nu bijvoorbeeld bij menselijk DNA, dat geïnfecteerd is door erfelijk materiaal van een vi rus, zoals bij AIDS, heel exact kunt vaststellen of dat vreemde materiaal, ook al is het maar heel weinig, inder daad aanwezig is. Tot voor kott kon je deze virussen alleen met behulp van een viruskweek op sporen. Of je moet afgaan op de aanwezigheid van anti-stoffen. Nu is het mogelijk om recht streeks het virus-DNA aan te tonen en heel snel." „De wortel van een haar, bij voorbeeld, die gevonden is op de plaats van een moord, bevat nu genoeg DNA om uit te zoe ken of de haar afkomstig is van een eventuele verdachte. Dat is een andere toepassing, die men in Amerika al gebruikt heeft." „Ons eigen onderzoek gaat om het opsporen van de erfe lijke basis van kanker. Wij zoe ken in Leiden een antwoord op de vraag door welke verande ringen in het DNA van kanker ontstaat. Van bepaalde genen - dat zijn bekende, afgepaalde stukken DNA - is bekend, dat heel kleine veranderingen daarin een rol kunnen spelen bij het ontstaan van kanker. Zo'n veranderd gen wordt een onco-gen genoemd. Ongeveer 50 van dergelijke genen zijn nu bekend. Een drietal onco-genen komt het vaakst voor. Dit zijn normale genen die bij iedereen in alle cellen voorkomen, maar waarvan in een tumorcel één enkele traptrede van het DNA anders is. Hele kleine, spontane 'foutjes'. Wij willen nu weten hoe vaak die kanker-codes in menselijke tumoren voorko men, hoe belangrijk ze zijn, in welke tumoren die afwijkende stukken DNA voorkomen en of dat iets leert over de de behan deling van de ziekte. En de nieuwe 'copieer'-methode helpt ons daar geweldig bij." „Tot voor kort was het vast stellen van een kleine verande ring in het DNA van een tumor een verschrikkelijk werk. Drie maanden tot een half jaar werd gedaan over enkele tumoren. Die trage manier met behulp van het maken van kweken van genetisch veranderde ba cillen en het uitzoeken daar van, hebben we nooit zelf ge daan. We gebruikten recent al een snellere methode van op sporing van DNA-mutaties, maar in combinatie met deze nieuwe methode gaat alles nog veel sneller en veel gevoeliger. Nu kunnen we veel meer tumo ren monsters bekijken in veel kortere tijd: uit de dikke darm, van de longen, van eierstokken en leukemie-cellea" „Alleen zijn de resultaten zijn nog niet echt bemoedigend. Er zit nog geen systeem ia In sommige gezwellen komen de gezochte onco-genen helemaal niet voor, in sommige is de ver deling fifty-fifty. We begrijpen er nog niet veel van, maar we staan ook nog pas aan het be gin van de erfelijke ontrafeling van kanker. Als we zo snel kunnen werken als nu komen we aan vragen toe als: kunnen kankers ingedeeld worden naar gelang de DNA-afwijkin- gea Wat doet de veranderde DNA-code in de kankercel en welke rol speelt dat bij het ont regelen van de groei. Met het zoeken naar die antwoorden maken we nog geen mensen beter, maar je moet ergens be ginnen." Hans Bos pakt een dikke klapper van een van de tafels in de onderzoek-zaal van het Sylvius-laboratorium aan de Wassenaarseweg in Leiden. „Sinds we met de nieuwe me thode hier aan de slag zijn, is dit boek in enkele maanden tijd een stuk dikker geworden. Het staat bijna bol van de foto-af drukken, waarop de gezochte stukjes DNA met behulp van radio-actieve stoffen hun aan wezigheid in een bepaalde op lossing verraden. Dat was en kele maanden geleden nog werk van jaren. Nu kan ik in enkele uren een heel klein stukje DNA 100.000 maal ver menigvuldigen, waardoor fou ten in de DNA-code veel sneller en gemakkelijker op te sporen zijn." Even verder plakt op een diepvries-kast een getypte lijst van enkele tientallen A-T-C- G-codes, die de scheikundige samenstelling geven van de kanker-codes, waarnaar Hans Bos op zoek is. Bij de deur maakt een robot-arm een steeds terugkerende zwaaibe- weging met een rooster vol buisjes in zijn metalen knuist. Hij laat de buisjes voorzichtig neer in water van verschil lende temperaturen. Want temperatuurverschillen is een van de onderdelen van de nieuwe methode. Polymerase-ketting-reactie is de officiële naam van de truc. Polymerase is de naam van een chemische actieve stof -een enzym- die letterlijk vertaald 'kettingmaker' betekent. Het enzym is een belangrijk instrument bij de celdeling. Want het kan, wanneer bij de deling de twee strengen van de DNA-ladder uit elkaar gaan, de gebroken code weer tot een volledige dubbele spiraal aan vullen. Alleen moet er een be gin op de DNA-ladder zitten. Er moet al een stukje dubbel zijn waarbij het enzym kan aanknopen en vanwaaruit het verder kan breien. Nu is het de kunst om die be- ginstukjes, die je kunstmatig kunt maken zo te kiezen, dat het enzym net die stukjes gaat aanvullen, waarnaar je op zoek bent. Eerst wordt de DNA- massa tot 90 graden verhit, waardoor de twee poten van de ladder uiteen gaan. Vervolgens gaan bij een andere, lagere temperatuur de beginstukjes van ongeveer 20 code-letters op zoek naar de plekjes, waar ze volgens de binding A-T en C-G thuishorea En dan slaat bij een derde, weer iets hogere tempe ratuur het enzym aan het breiea De robot ROB3 zorgt voor de telkens wisselende temperatu ren door het materiaal om de zoveel minuten in andere bad jes te dompelen. En als er in de buisjes voldoende onderdelen zitten voor elke fase van de re actie kan het proces aan de gang blijven, totdat er genoeg copietjes gemaakt zijn. In theo rie verdubbelt na elke rond gang van ROB3 het aantal ge- copieerde DNA-stukjes. Deze DNA-copieljes worden vervol gens bestudeerd op mogelijke veranderingen." De beperking van de 'truc' mag duidelijk zijn. Je kunt al leen op zoek gaan naar stukjes DNA, die jezelf al kent, want de beginstukjes sturen het enzym exact bij zijn brei-werk Onbe kende stukjes moeten eerst via de omslachtige, 'traditionele' methodes worden onderzocht. En ook dat is wetenschaü. Door Kees Buijs Aan de Amsterdamse Vrije Universiteit houden bijbelwetenschappers een wedstrijd met de compu ter. Het begrijpen van bij belteksten kost knappe mensenkoppen al hoofd brekens, laat staan de computer. Toch leert de machine omgaan met bij beltekst in de oorspronke lijke talen Hebreeuws en Grieks. Letterlijk stuk-je bij beet-je. „In de Verenigde Staten kun je voor tweehonderd dollar de bijbel op een computer schijf kopen. Maar in feite krijg je alleen letters; een soort telefoonboek, waarmee je geen onderzoek kunt doen", zegt drs. Eep Talstra. Hij heeft de dagelijkse lei ding van de werkgroep in formatica in de faculteit der godgeleerdheid aan de VU. Ruim tien jaar geleden be gonnen de Amsterdammers Hebreeuwse en Griekse bij belteksten in de computer te stoppen, en daarnaast ook bi bliografische gegevens, gods- dienstsociologisch onderzoek en klassieke theologische teksten. Inmiddels zit bijna negentig procent van het Oude Testament in het ge heugen van de machine; vooral dankzij Talstra's col lega Fereng Postma, die on verdroten het Oude Testa ment doorploegt. Het Nieuwe Testament schiet niet erg op. Vijftien procent zit in het computer geheugen. Een assistent die eraan begonnen was, werd wegbezuinigd. Maar er gloort nieuwe hoop, nu een weten schapper vanuit het West- duitse Münster wil bijsprin- gea Elk woord dat de computer in gaat, krijgt een hoeveel heid grammaticale kennis mee. Door merkjes in de tekst te zetten, helpt men de machine een handje. Daarna moet ie de tekst zelf analyse ren. „Ik ken eigenlijk niemand die hieraan begonnen is", al dus Talstra. „De machine moet niet alleen afzonder lijke woorden kunnen begrij pen, maar ook reeksen woor den. Hij moet zelf leren be grijpen waar zinnen begin nen en ophouden. Vervolgens moet hij verbindingen tussen zinnen kunnen leggen." Bijbelwetenschappers en predikanten kunnen in dikke boeken, zogeheten concor danties, zien hoe vaak bij voorbeeld het woord Vader' in Genesis voorkomt Maar niet de combinatie Vader en moeder'. De computer wel. Die noemt ook alle plaatsen waar 'de God van Abraham, Izaak en Jacob' staat. Tal stra: „Als je dat op de oude manier wilt opzoeken, word je kriegel." De onderzoekers staan er nog niet voor in de rij, maar de belangstelling groeit. Al- Eep Talstra en Janet Dijk via het beeldscherm speurend naar het werkwoordgebruik in het bijbelboek Deuteronomium. lereerst zijn dat onderzoe kers die geïnteresseerd zijn in Hebreeuwse grammatica. Een tweede kring vormen de geïnteresseerden in uitleg van de bijbel. Dan is er nog een brede groep die op zoek is naar woordcombinaties. Ook theologiestudenten moe ten eraan wennen. „Als ze hier komen studeren, denken ze: daar zitten wat mensen in een kamertje achter een beeldscherm, maar wat dat nou isEr werkt maar een kleine groep studenten mee - uit de richtingen bijbelverta- len, bijbelwetenschappen en Semitische talen - en hun aantal zal voorlopig wel klein blijven. Overigens krijgt het computergebruik in de bijbelwetenschappen vanaf het komend studiejaar een vastere plaats in het stu dieprogramma van de VU. Om die hardleerse theolo gen toch van dienst te zijn, heeft Talstra bij wijze van compromis een gedrukte computer-concordantie van het boek Exodus gemaakt: completer en veel fijnmazi ger dan klassieke concordan ties. „Computermensen zeg gen: waarom maken jullie er een boek van? Dat kun je toch ook achter het scherm zien? Maar theologen hebben nu eenmaal liever een boek op de plank." Dat laatste geldt blijkbaar ook voor het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen. Het irriteert Talstra een beetje. „De minister stimu leert informatisering volop, maar wil ondertussen wel weten hoeveel wij in boeken en vaktijdschriften publice ren. Dat Postma alleen al ze ventienhonderd bijbelblad zijden woord voor woord in de computer heeft gestopt, telt niet mee." Wetenschappers in binnen- en buitenland maken ge bruik van de databank van de VU-wetenschappers, die via het SARA-rekencentrum is te raadplegen. Ook de VU denkt in deze richting. Wanneer zo'n toepassing beschikbaar komt voor pre dikanten en andere belang stellenden, kan Talstra nog niet zeggen. „Maar het moet hier geen winkeltje worden", waarschuwt hij, „want dan komt het onderzoek stil te liggen." Willen wij open gebouwde woonwijken en stadscentra! veel ruimte voor zon, wind, verkeer en parkeren? Wille,| enkele hoge indrukwekkende gebouwen, of juist smalle t kelige straten? Wat we ook kiezen, we veranderen er t het stadsklimaat door. Ontwerpers van de gebouwde omgJ kunnen het klimaat verbeteren of verslechteren. In het 1; geval zijn verraderlijke wervelwinden, tochtgaten en groeiende boompjes het resultaat. De klimaatkundige .1 Wisse schrijft erover in het februarinummer van NatJ Techniek. Bodemsanering, contactlenzen, de industrial rende biologie en de Kwatta-Indianen - vroege bewoners) Suriname - zijn andere onderwerpen. Misselijkheid en braken bij patiënten die een chemotl ondergaan, zijn vaak niet uitsluitend bijverschijnselen vaj medicijnen. Andere medicijnen om de misselijkheid te b den, zijn dan onvoldoende. Het gaat hier om aangeleerd) drag, zo weten psychologen. Hoe dit kan, en wat ertegf doen is, meldt het februarinummer van Psychol maandblad brengt verder Alfred Binet in herinnering, j] intelligentietest en de achterliggende theorie en opvatt Binets bedoelingen met zijn test zijn na zijn dood tragisch) verstaan, en de test kwam in handen van eugenetici. Waarom is de nacht donker? Omdat de snelheid varl licht eindig, en de levensduur van sterren beperkt is. Dit J woord is lang omstreden geweest. Op het eerste gezicht nachtelijke duisternis logisch, omdat de zon immers 'onde Maar bij nader inzien zouden de miljoenen sterren in het li eigenlijk voor eeuwigdurende verlichting moeten zorgen. dit niet zo is, weet men lange tijd aan het uitdijen van) heelal sinds de oerknal. Maar volgens de jongste sterren); dige inzichten schiet deze theorie tekort, zo meldt het n nummer van het populair wetenschappelijk maandbladK Veel zaden bevatten van nature een bescherming t schimmelaantasting. Bij consumptie door mens en dier li deze eigenschap minder prettig voor de spijsvertering J voedsel kan er slecht door worden verteerd, en het 1 slecht zijn voor groei en gezondheid. Koken neemt dezen len weg. Maar in deze vegetarische en rauwkosttijd 1 genetische manipulatie van planten uitkomst bieden. De'j geningse Landbouwuniversiteit doet er onderzoek naar,: richt het februarinummer van TNO-magazine Toegepaste! NIEUWSFEITEN Boeren in Afrika en Latijns-Amerika zien hun sterk stijgen, nu genen - dragers van erfelijke eigenschapp hun bonerassen beschermen tegen virusziekten. De nie rassen hebben de produktie gemiddeld met bijna de helft hooggestuwd. De genen zijn in de bonerassën gebracht door het Wagenii DLO-instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassenl in samenwerking met een internationaal instituut in Coloni De meeste mensen in de derde wereld zijn te arm om hun maaltijd te verrijken met vlees, eieren of vis. Zij zijns gewezen op plantaardige eiwitten, vooral in de vorm vana! lei soorten bonen. Maar de oogsten vallen vaak name door ziekten als die van het gevreesde bonerolmozai virus. Tot het dr. E. Drijfhout van het IVT na tien jaar onden lukte om uit duizenden bonerassen van de meest voorkomt soort een combinatie van genen bijeen te brengen, die deras een dubbele ingebouwde afweer tegen alle stammen van virus meegeeft. Het grote voordeel van zo'n dubbele afwee dat een nieuwe, onbekende stam van het bonerolmozaïekvi hoegenaamd geen kans krijgt zich te ontwikkelen. Intussen gaat de veredeling steeds verder. Met het Col biaanse Centro Internacional de Agricultura Tropical k men een groot aantal bonerassen verkregen die ook best zijn tegen andere ziekten. Twee jaar geleden was in vijfl tijns-Amerikaanse landen meer dan een derde van de bons den beplant met de nieuwe rassen. Een van de raadselen van ons zonnestelsel is de grote rode: op de planeet Jupiter. Daar woedt al miljoenen jaren een» velstorm, die groot genoeg is om de aarde verscheidene m op te slokken. Waardoor blijft de storm eeuwig doorwoedei' Een ronddraaiende bak met water geeft volgens onderzo» van de universiteit van Austin in Texas (VS) het antwooi: een snel roterende vloeistof blijken spontaan kleine were gen te ontstaan, die zich samenvoegen tot één ovale draai! De onderzoekers kunnen het tot dusver onbegrepen verse): sel nu gemakkelijk berekenen en in het laboratorium nata sen, onder uiteenlopende omstandigheden. Schutters en vissers brengen jaarlijks omtrent duizend toni tallisch lood in het milieu. Het lood hoopt zich op in de bod de zee en het grondwater. Volgens cijfers van de interfacultaire vakgroep energie er, lieukunde van de Rijksuniversiteit Groningen brachten jai in 1986 224 ton lood in de grond, kleiduivenschutters 192 tó overige schutters tweehonderd ton en de folklorische schub twintig ton. Voor de zeevisserij ligt de schatting van dei veelheid verspeeld lood tussen 175 en 431 ton, en voor de- nenwatervisserij tussen 51 en 109 ton. Verscheidene vogelsoorten sterven door de directe opname metallisch lood. Ook koeien kunnen er aan dood gaan, of l er minder melk door geven. De Groningse onderzoekers be; ten betere voorzorgsmaatregelen bij het kleiduivenschiete: het folkloristisch schieten, en zo mogelijk omschakelt staalhagel. Ook voor de visserij zijn er betere alternaf dan lood. De Leidse hoogleraar C. van de Velde heeft een pomp keld die op de lever van kankerpatiënten kan worden aai sloten. Via de pomp kan men een hoge dosis kankerremi* medicijnen toedienen, die de overlevingskans van pi"'" sterk verhogen. Van alle mensen die aan kanker overlijden, heeft veertig!1 cent uitzaaiingen in de lever. Vooral bij darmkankerpa© zijn zij vaak de voornaamste doodsoorzaak. De uitzaaiil zijn vrij moeilijk te opereren. Bovendien reageert de slecht op kankerremmende middelen. Alleen een zeer hoge sis helpt, maar de lever brengt dit medicijn weer in de bW omloop, en dat beschadigt weer het darmslijmvlies. De in Leiden ontwikkelde pomp verschaft de lever een i bloedsomloop, zodat de kankerremmende middelen niet vis bloed naar de rest van het lichaam gaan. Volgens Van de zijn de testresultaten met proefdieren veelbelovend. Drinkpoelen, sloten, wielen, vennen en andere watertjes Nederlandse boerenland gaan hard achteruit. Deze waars' wing doet de stichting Landelijk Overleg Natuur- en U schapsbeheer. Veel stilstaande watertjes - vaak de laatste plekjes in het' tuurlandschap waar nog natuurlijk leven voorkomt - w01 bedreigd door het dichtstorten met grond en vuil, vertrap! door vee, dichtgroeien door onvoldoende onderhoud of1 verlaging van het grondwaterpeil. En natuurlijk door verf ting. Voor veel kikkers, padden, salamanders en ringsW betekent dit een wisse dood. Ons land heeft nog maar een klein deel van de oorspon©1 natte landschapselementen. Met het boekje 'Drinkpoe© sloten in het boerenland' wil de stichting LONL instelling® het gebied van natuur- en landschapsbescherming adv# hoe men de watertjes in stand kan houden en kan uitbra Steeds meer vrijwilligers blijken bereid om zich voor dit* in te zetten. Van onzer BREDA - Stem-fotogrs de tweede prijs in de gewonnen in de verkiei mera. De hoogste prijs, de Zilve lance fotograaf Leo Vogel; over de rellen bij FC Den T De eerste prijs in de afdeling nieuwsfoto's was voor ANP-fo tograaf Paul Stolk uit Rotter dam. Hij behaalde die met d( foto waarop de eigenaar var een pompstation wordt opge vangen wiens bediende eve tevoren vermoord was. Voo! Johan van Gurp was het zijr vierde prijs in deze wedstrijc in tien jaar tijd. De Stern-fotograaf behaald<| zijn prijs met vier foto's var het bom-incident tijdens di voetbalwedstrijd Nederland Cyprus op 28 oktober 1987 ii Rotterdam. Johan van Gurp „In de eerste drie minuten en 1' seconden van die wedstrijd haf ik zowel de eerste goal van Ne derland te pakken als de bon Natuurlijk komt daar een dosif geluk bij. Van de tachtig foti grafen die avond zaten er veertig aan de verkeerde kant) „Ik heb de ontwikkelingei toen nog even aangekekei Lang blijven had geen zir want ik had wat ik moest het ben. Toen ik op de redactie i Breda kwam, werd de we strijd net hervat. In de 470.0 Audet-bladen van de volgend ochtend stonden drie van vier foto's waarmee ik nu i prijs gewonnen heb. Als foti graaf maak je maar een keer i je leven een voetbalwedstrijjj mee waar je zo kort bij bent e dan ook nog een prijs oplevert Johan van Gurp won tot i toe vier prijzen in vier ved schillende afdelingen, een op vallend hoge score. In 19 werd hij derde in de afdelir features, in 1981 derde in de i briek kunst en theater en 1982 eerste in de afdeling poj tretten. Een fotograaf bij regionale krant moet van markten thuis zijn. Hij is er trots op dat zijn 1 WASHINGTON(AP) - De Cl heeft in samenwerking met 1 Amerikaanse ministerie vj landbouw een onderzoek D houden naar de eetgewoont van de Sovjetburger en vergeleken met die van Amerikanen. hoor Paul de Schipper Juni 1981. Een rustig dein^ zee aanschouwt een merk neel. Een zich zelfstandig gend platform. Een tients witgelakte lange arm stee! dek onder water. Gromme felend beweegt het m| sloom vooruit. Dat monster is het bagge. Stevin op proefvaart. Maar i vin, bijgenaamd 'de kamee vergund om zichzelf een toel geren. Integendeel. Het sc achtig ontwerp is voorbestei verzinken in de ondoorzich het RSV-debacle. Nu, zeve gaat de Simon Stevin naar d<f wan. De 'de kameel' vertrek wige jachtvelden. Het verhaal van de Simon schien wel het grootste drama van de afgelopen ja> haal begint half de jaren ze» derlandse baggerwereld is o actief in het Midden-Oosten, tens willen nieuwe havens, derlanders stuitten er i vooral wat betreft het bagc grond. Iemand komt op he, om een baggerschip op poteij En zo ontwerpen 's wereld raars, de Nederlanders, 's vernuftige baggerschip, opdracht van een van 's aannemers de aanneming Van de tekentafels 1 hhg dat kan lopen, varen er i de Simon Stevin, codena kameel. De bouw begint in

de Stem | 1988 | | pagina 40