kort kkers sbroek Regent Gruijters DSM wil kunstmestfabrieken verkopen Banken maken begin met tanken met bankpas [PROF. DUMONT: SPECIAAL ONDERWIJS EIST BEKWAME LERAREN Protest tegen 'opzeggen' VTN-verdrag Geen nieuw verzoek om uitlevering SS'er I jesrelïM ELING 1HOT WEN Museum over geestelijke gezondheidszorg pffflTEM BINNENLAND ZATERDAG 12 MAART 1988 T28 99 LUBBERS: „Mij past slechts het stilzwijgen EDE - Het vwo- in plaats van het havo-diploma moet voorwaarde worden voor toelating tot de pabo, de opleiding tot leraar in het basisonder wijs. Bekwaamheid de stem commenta ar Sportvrouw PROBLEMEN IN TOEKOMST DOOR BEPERKING LOZING CADMIUM BINNENLAND NIEUWSOVERZICHT Variatie nodig in duur studies R.K. leergezag verlamt leken Deelname aan vredesmacht verlengd Nieuwe kever ontdekt Og-belasting simpeler Uitputting begin hartinfarct Ambassade in Teheran nog open Injectie afvalwater niet milieuschadelijk f51 We moeten ons be- cht elk jaar weer be- JOp 1 januari van elk Iginnen we opnieuw." rioeten de 45 medewer- (n Euroforum het be. I ht van het bedriji aken. Aan zichzelf, het moederbedrijf (Inter- Business Communi- b, de beleggers, de bui- leid. de eigen drukkerij het dienstverlenende I naar buiten wat meer „De effectenbeurs is neerd van uitgeverij, [kunnen er onze geloof- tgheid mee opvijzelen", I (de directie. Sinds twee aat Euroforum aan de benoteerd. De jaarlijkse garandeert de beleggers nd. Een Engelse aange leid, want de hoogte van I nden wordt in Enge- epaald en uitgedrukt in valuta. boeken waagt Eurofo- ich niet. Zij zouden ge- ■oen aan de bedrijfsfilo- |het laatste nieuws voor I nctionarissen aan de brengen. Wel werpt het [f zich op nieuwsbrieven (van die periodieken mo- i vakkringen bekend he- eloning en belasting' en I al up to date'. Naarmate orum de vleugels uit lullen er meer volgen rouw Van Bellekom in verdere groei. Deze |an snelle veranderingen I dienstverlening in we- hap ruime kansen Zo dat Euroforum al niet lenig in zijn soort is. Acht I geleden kwam het be- als een van de eerste op [Tederlandse markt Nu meer. kippemest te overtui- werden voorlichtings- Iden georganiseerd en velden aangelegd. „We en gemerkt dat de jonge Iratie boeren in Noord- ijk het begrip organi- mest helemaal niet ken- lun vaders nog wel. Door grote ruilverkavelingen de keuterboertjes ver- nen en daarmee de orga- le bemesting. De grote en met 200 tot 500 hectare gebruiken alleen kunst- t, die is duurder dan onze «mest en er zit geen hu- in. Tot hun niet geringe >azing bleken veel jonge ■en plotseling veel betere ltaten te scoren in hun •engsten van aardappelen, en en maïs." orig jaar exporteerde het rijf van de Weertenaar 00 ton kippemest naar nkrijk Dit jaar rekent hij bijna het dubbele. AMSTERDAM (ANP) - Binnenkort zullen niet al leen houders van een gi romaatpas van de Post bank, maar klanten van alle banken die een bank pas met PIN-code bezit ten, bij een aantal benzi nestations automatisch kunnen betalen. Volgende week begint de verbouwing van ongeveer 350 betaalautomaten bij Shell-stations, verspreid over het hele land, die nu nog uitsluitend geschikt zijn voor betaling met de giromaatpas van de Postbank. Per week worden ongeveer 35 automa ten aangepast, aldus een be kendmaking van Shell. Andere benzinestations volgen over niet al te lange tijd en tegen het einde van het jaar moeten 1000 stations zijn uitgerust met betaalau tomaten, zo heeft een woord voerster van de Raad voor het Betalingsverkeer vrijdag desgevraagd meegedeeld. De raad van het betalingsver keer omvat alle banken be halve de Postbank. Er loopt al een proef bij benzinestations in de regio Tilburg/Eindhoven van de Postbank en de overige ban ken Landelijk is het auto matisch afrekenen aan de pomp medio 1986 aangepakt door Shell en de Postbank. Niet alleen benzinepom pen, maar ook een aantal grootwinkelbedrijven staat te popelen om met automa tisch betalen te beginnen. Het wachten is. op een geza menlijk systeem van de Post bank en de andere banken, waarover overleg gaande is. Eenzelfde probleem deed zich voor bij de benzinestations, maar in december kondigden de Postbank en de overige banken aan het eens te zijn geworden over een gezamen lijk systeem. Zover is het nog niet voor automatische beta lingen in winkels. Albert Heijn en de Post bank zijn inmiddels, het wachten moe, met een eigen systeem in zee gegaan. Vol gens de woordvoerster van de Raad voor het Betalings verkeer zullen de banken volgend jaar flink in de rich ting van het installeren van betaalautomaten in winkels gevorderd zijn. Bedrijven als De Bijenkorf en een aantal supermarktke tens willen het systeem graag gaan toepassen, zo zei zij. In het algemeen wordt automatisch betalen behalve als een service aan de klant ook gezien als een middel om overvallen op benzinesta tions en winkels tegen te gaan, omdat de hoeveelheden kasgeld die die bedrijven moeten aanhouden er sterk door kunnen worden geredu ceerd. 'Drempel pabo omhoog' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers vindt dat oud staatssecretaris van Volkshuisvesting mr. G. Brokx ook na het harde oordeel over diens handelswijze door de enquêtecom missie bouwsubsidies nog best een openbare bestuursfunctie kan vervullen. Lubbers zei dat gisteren na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad. Zo als bekend, is Brokx de belangrijkste kandidaat voor de burgemeesters post in Tilburg. De premier verwees naar uitlatingen van CDA- fractievoorzitter Bert de Vries, die na het verschij nen van het rapport con cludeerde dat Brokx als burgemeester van Tilburg „moest kunnen". „Als De Vries, die aan de voet van alle werkzaamheden door de bouwenquête zich kri tisch uitliet over Brokx in een mate die spoort met wat nu in het rapport staat en als diezelfde De Vries dan nu zegt dat Brokx best nog een open bare bestuursfunctie kan vervullen, past mij slechts stilzwijgen", reageerde Lubbers. Officieel reageert het ka binet nog niet op het rap port en de rol van Brokx hierin. Dat doet het pas als de Tweede Kamer een oordeel over de bevindin gen van de enquêtecom missie heeft gegeven. Dat is nodig omdat in het nieuwe onderwijsbeleid de op leidingen voor het speciaal onderwijs een verlengstuk (tweede fase) worden van die pabo-opleiding en er dus hogere eisen aan de leraren gesteld zullen wordea Dat zei de Nijmeegse orthope dagoog prof. Dumont gisteren op een symposium over het speciaal onderwijs in Ede. De gezaghebbende orthope dagoog Dumont, die sprak over de kwaliteit van de leraar spe ciaal onderwijs, zet grote vraagtekens bij het onderwijs beleid van 'Den Haag'. „Zo lang de tweede fase berust op de eerste fase kunnen we", aldus deze hoogleraar, „spreken van bevoegd noch bekwaam". Om daar tenminste enig soelaas aan te kunnen bieden wil Du mont de toelatingsdrempel voor leraar verhoogd ziea Ook wil hij dat de pabo zich sterker verwetenschappelij kt. Volgens Dumont staat 'Den Haag' met het idee van een al gemene startbekwaamheid - of het nu gaat om regulier dan wel speciaal onderwijs - op het verkeerde been. „Het gaat lijnrecht in tegen de toenemende verbijzonde ring. We hebben dadelijk spe ciaal onderwijs zonder specia listen. Straks zijn er alleen nog generalisten, mensen die van alles een beetje weten," zei hij. Het arbo-advies 'speciaal be voegd-speciaal bekwaam' van het ministerie van onderwijs en wetenschappen noemt Du mont een onderschatting van de wetenschappelijke ontwik kelingen en een miskenning van wat ouders van leerkrach ten in het speciaal onderwijs mogen verwachten. Bovendien onderschat het, volgens hem, alles wat bekend is over leerproblemen. De zorg- verslechtering wordt in zijn ogen verbloemd door de zoge naamde zorgverbredingsge dachte. HEERLEN - Nederland gaat geen nieuw verzoek bij de Bondsrepubliek indienen om de in het Duitse grens- plaatsje Eischweiler wonende voormalige Nederlandse SS'er Heinrich B. (66) uit te leveren. De Amsterdamse officier van Justitie mr P. Brilman, belast met opsporing en vervolging van oorlogsmisdaders, heeft dat gisteren laten weten „Het zijn pure juridische gronden waarop Bniet uitgeleverd kan worden", aldus de officier. De officier onderzocht de mogelijkheid of B., die in okto ber 1949 in Amsterdam voor 'hulpverlening aan de vijand' bij verstek ter dood werd ver- ent vorig jaar, en dat cijfer nog op drie. We hebben te maken met de klassieke laten' moeder: de stijging rdt voornamelijk veroor- ie ook na zwangerschap en efte hebben aan het boter- ng voorlopig zal blijven .aken met het grote migra- CBS verwacht dat de ko- ïog veel buitenlanders hun in Nederland, waardoor het 20 zal komen. De vergrijzing zal, zo verwacht het CBS, en dan men tot nu toe ge- tegendeel: de klagers - men sen die voor zichzelf durven opkomen - krijgen het stempel a-sociaal varken opgedrukt. Ik ben blijdat ik er zo een ben. Breda C. M. van de Heijkant Uw verslaggever 'Rond 't Binnenhof' lezende begint het er op te lijken dat een sportvrouw/sportman van alles mag zijn als zij of hi] vooral maar geen christen c.q. katholiek is. Het zou m.i. goed zijn dat uw verslaggever de vrij hew die hij zelf geniet om zijn misselijkmakende taal te spuien, dezelfde vrij hew ook aan anderen overlaat om naast hun sport hun Prl' vé-leven in te delen zoals M dat zelf verkiezen. Sas van Gent W. Colsen ■HANS GRUIJTERS is altijd een meester geweest in het bespelen van de publiciteit. In zijn woelige jaren als lid van de Amster damse gemeenteraad, als kroegbaas en later als minister van volkshuisvesting voor D66 was hij nooit te beroerd om zijn naamsbekendheid nog verder op te voeren, bat hij niets van die drang om in het middelpunt van de belang stelling te staan heeft verloren, bewees hij tijdens de verhoren ooor de Parlementaire Enquêtecommissie Bouwsubsidies. Bij vijze van spreken met het ene oog gericht op de camera's en op te perstribunes en met het andere oog op de commissieleden voerde hij een verbaal perfecte vertoning op. Heel even flonkerde 'I de in vergetelheid geraakte huidige burgemeester van Lely- iiii weer ^et vuur van de briljante spreker die hij in zijn beste po- [«e dagen was. F z'in betoog bleek dat Gruijters zijn opvattingen ten aanzien an democratie en rechtsbeginselen nogal ruim meende te moe- t!",!.|,erpreteren- 2i'n sneer in de richting van commissievoorzit- I w Klaas de Vries ('mijnheer de voorzitter, u bent bezig punaises lLn Sen' maar u ver9eet de kist'), liet aan duidelijkheid niets te 'sen over. Gruijters gaf zonder meer te kennen dat een minis- ae vrijheid moet hebben om bestaande regels naar zijn hand zetten. orri0rVm'ssie heeft teruggeslagen door een - terecht - keihard ivan v ,te ve"en over hef functioneren van Gruijters als minister L'yo'kshuisvesting. In het eindrapport wordt hem „ontoelaat- ien bandelen verweten omdat hij woningen liet bouwen met t- "subsidieregeling die op dat moment al was afgeschaft. Lzware aantijging die om een reactie van de betrokkene leeft hUWl' ®ru'iters denkt daar echter anders over. Tot nu toe |en Seweigerd om op de inhoud van de rapportage te reage- teten we er geen misverstand over bestaan: Gruijters heeft for- lie *e.sproken het recht om te zwijgen. Een voormalig minister tandaht33' staat in een kwestie die maandenlang de landelijke ictiet heeft 96tr°kken, is echter moreel verplicht om een re- tat hii 9even- Door zijn zwijgzaamheid wekt Gruijters de indruk lem mn selectief met de publiciteit omgaat: wanneer er voor huis gunstige zaken aan de orde komen, geeft hij niet ^g®rda9 maakte Gruijters het wel helemaal bont door een ca- 3 van H9 en 6en journalist van Den Haag Vandaag door de poli- Wwiiri put)lieke tribune van de raadszaal in Lelystad te laten ks-rï n' De zich zo 9raa9 als Bourgondiër profilerende Gruij- remn 6r n°0it 660 9ehe'm van heeft gemaakt dat hij het vroe- Ct1 ®9®ntend°m in zijn geboorteprovincie Noord-Brabant ver doe - schroomt zelf niet om typisch regentesk op te tre- oordeeld, uitgeleverd kon wor den nadat de rechtbank van Aken begin deze maand be paalde dat hij de Duitse natio naliteit niet kon krijgen. „Voor de uitlevering is niet alleen de nationaliteit van be lang. Er moeten ook andere be wijzen komen. Hij was in ons land o.a. veroordeeld voor hulpverlening aan de vijand. Dat stelde Duitsland na de oor log niet strafbaar. Naar Duits recht is doodslag waaraan hij zich schuldig maakte in 1960 verjaard. Als hij echter naar Nederland komt, loopt hij de kans dat hij gearresteerd wordt en als nog zijn straf moet uitzitten", aldus mr. Brilman. Heinrich B. was maakte tij dens de tweede wereldoorlog deel uit van de Germaanse SS. Hij was in 1943 betrokken bij de mede door NSB uitgedok terde en de door het 'SS-Son- derkommando Feldmayer' uit gevoerde Silbertanne-moor- den. Dat commando schoot in het hele land bekende Neder landers fervente tegenstanders van de bezetter op straat of in de deuropening dood, als ver gelding voor aanslagen door het verzet. Leden van verschillende vrouwenorgani saties hebben vrijdag bij het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag geprotesteerd te gen de mededeling van minister De Koning, dat hij gaat onderzoeken of het VN-verdrag voor gelijke burgerlijke en politieke rechten opgezegd of aangepast kan worden. Het blijkt overigens zeer ingewikkeld om het verdrag tegen discriminatie op te zeggen. Ju ridisch is de enige mogelijkheid daartoe dat alle andere 88 partijen die het verdrag heb ben ondertekend met opzegging instemmen. Bovendien voorziet het vedrag zélf niet in een opzegging. Dat zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vrij dag. Dit ministerie onderzoekt met de departe menten van Sociale Zaken en Justitie de mo gelijkheden van opzegging of aanpassing van dit verdrag. Het Bupo-verdrag heeft door rechterlijke uitspraken gevolgen voor de sociale zeker heid in ons land, omdat het vrouwen recht op gelijke behandeling geeft. Dat kan de staat eenmalig zeven miljard gulden kosten en jaarlijks nog eens twee miljard. Premier Lubbers zei onlangs dat hij niet wil dat Nederland het verdrag opzegt. Hij voelt er meer voor de wetgeving zo aan te passen dat de kosten binnen de perken blijven. FOTO ANP UTRECHT (ANP) - In Utrecht komt een lande lijk museum over de ge schiedenis van de geeste lijke gezondheidszorg. Het wordt gehuisvest in het Willem Arntsz Huis, het op één na oudste psychia trisch ziekenhuis van Ne derland. De Stichting Museum GGZ presenteerde vrijdag haar plannen. Als verbouwing en inrichting volgens schema verlopen, zal het museum annex documentatiecentrum over ruim twee j aar open zijn voor publiek. In Nederland bevindt zich een schat aan informatie over de geschiedenis van de geestelijke gezondheidszorg. Echter, dat materiaal ligt her en der door het land ver spreid, aldus secretaris van de stichting J. Vijselaar, 'Vooral sinds 20 jaar heb ben psychiatrische zieken huizen veel foto's, prenten en voorwerpen bewaard. Om het behoud van die spullen te garanderen willen we ze on derbrengen in het museum'. Het documentatiecentrum zal voornamelijk met litera tuur worden ingericht. Verbouwings- en inrich tingskosten worden door de Stichting Museum GGZ voorlopig geschat op een half miljoen gulden. De exploita tie zal jaarlijks ongeveer 350.000 gulden gaan kosten. De stichting zoekt daarvoor sponsors, fondsen en dona teurs. Vijselaar zegt al een groot aantal toezeggingen van geldgevers binnen te hebben. In het museum zullen te keningen, documenten en prenten maar ook behandel- apparatuur van voor 1800 als therapeutische badkuipen en bloedaftappers te zien zijn. Een aantal psychiatrische ziekenhuizen is in de jaren dertig begonnen met het fil men van behandelingen. Ook daarvan zullen in het mu seum beelden worden ver toond. iannWanneer het hem uitkomt. "n geven aatvprh? Wi' de v00rkeur aan de stijl Gerrit Brokx: als een ahoiiri lin de aanval, in alle openheid en zonder enige te- teWijgeen D.a' dwingt meer respect af dan het arrogante Van onze verslaggever HEERLEN - DSM over weegt zijn kunstmestfa brieken in Rotterdam en in het Engelse Ince te verko pen aan het Finse concern Kemira Oy. Kemira op haar beurt is dan bereid zijn be lang van 33 procent in de ammoniakfabriek van DSM in Geleen aan DSM terug te verkopen. Beide bedrijven hebben giste ren in elk geval aangekondigd gezamenlijk een studie te zul len instellen naar de haalbaar- beid van dit plan Bij de twee kunstmestfa brieken van DSM in Rotterdam en Ince werken 1600 mensen De ondernemingen maken bijna 1,5 miljoen ton kunstmest per jaar. De eventuele verkoop van de twee fabrieken houdt verband met de milieuproblemen van de onderneming in Rotterdam. Deze maakt daar meststoffen op basis van fosforzuur. Bij die produktie komt veel cadmium vrij, dat wordt ge loosd op de Maas. Minister Smit-Kroes wil dat die lozin gen flink verminderen. Dat kan alleen als er een schoon proces ontwikkeld wordt. DSM beweert nu dat daar zo'n hoge investeringen mee gemoeid zijn, dat het project dan econo misch onhaalbaar is. Dit weegt erg zwaar omdat de kunst- mestdivisie van de chemiereus de afgelopen jaren toch al slechte resultaten heeft be haald. Kemira is daarentegen in Finland bezig met de bouw van een fosfaatmijn, die een zuiver fosfaaterts met een laag cad- miumgehalte zal produceren. Het bedrijf is echter niet bereid om die erts ook aan de Rotter damse DSM-f abriek te leveren, laat een woordvoerder van DSM doorschemeren. Vandaar het plan om de hele fabriek aan Kemira over te dragen. Dat zelfde geldt voor de Engelse fa briek, omdat deze het voor de produktie van mengmeststof- fen benodigde fosfoszuur ook uit Rotterdam betrekt. Als de hele operatie door gaat, betekent dat voor Kemira een aanzienlijke versteviging van haar positie op de Euro pese mengmestmarkten. Voor DSM betekent de transactie dat de kunstmestdi- visie in een klap flink inge krompen wordt. De agrodivisie van DSM heeft nu nog een om zet van circa 1,7 miljard gul den, een produktievermogen van ongeveer 4 miljoen ton en 4000 medewerkers. Na de over name van de twee fabrieken door Kerima daalt die omzet tot onder het miljard, vermin dert de produktie tot 2,5 mil joen en daalt het aantal mede werkers tot circa 2500. DSM laat de vraag open of deze verkleinde divisie nog wel tot de kernactiviteiten van de onderneming gerekend mag worden. Het bedrijf trekt zich terug op de produktie van stik- stofhoudende meststoffen. Een terrein warop het bedrijf vol gens een persbericht van ouds her een vooraanstaande positie in Europa inneemt. Kemira Oy is een chemisch concern met een omzet van twee miljard dollar. Het bedrijf exporteert zeventig procent van de produktie naar 100 ver schillende landen. Kemira telt 14.000 medewerkers en heeft fabrieken op 40 plaatsen in 12 landen. De aandelen van de on derneming zijn in handen van de Finse staat. Het bedrijf maakt behalve kunstmest en landbouwchemicaliën ook verf, kunstvezels, explosieven en persoonlijke beschermings middelen. l? Op de vliegbasis Gilze-Rijen lopen momenteel wat militairen rond die het slachtoffer zijn geworden van ongewenste intimi teiten. Een aantal toekomstige KMA-knullen deed hoogst on prettige ervaringen op tijdens een oefening in Duitsland. De 'vijand' behandelde de gevangen genomen vliegers zo gemeen dat die gillend naar huis zijn terug gerend. Een soort vluchtmacht dus. De vliegers werden ongegeneerd betast in het onderlijf en dat terwijl er niet een hospik in de buurt was. In het leger noemen ze dat afknijpen. Tja, als ze in het leger een man van je willen maken, moeten ze natuurlijk wel weten of de basisvoorwaarden aanwezig zijn. De kadetjes-in-spé werden ook nog ingesmeerd met sneeuw. Onder hun ondergoed nog wel en dat mag natuurlijk niet. Het lijkt wel een ontuchtmacht. Koude sneeuw is bovendien levensgevaarlijk. Daar kunnen toekomstige piloten het van aan hun vliege-nieren krijgen. Een nieraandoening is van invloed op de straal en die mag bij een piloot natuurlijk nooit haperen. Anders worden het lamstralen. De belaagde vliegers zijn meteen naar hun commandant gelo pen om te klikken, eh te klagen: „Commandant?" „Ja, jon gens vertel het eens". „De vijand heeft aan onze plassertjes ge zeten en heeft met sneeuw allemaal bah gedaan". „Foei vijand, zal je dat nooit meer doen?" MERIJN ENSCHEDE (ANP) - Ir. P. Vogtlander, algemeen-directeur van Shell Nederland Chemie, heeft zich op een congres van de Universiteit Twente (UT) afgevraagd of het niet tijd wordt de duur van academische studies te gaan variëren naar zwaarte. Op dit moment is er een uniforme studieduur van zes jaar. Volgens de Shell-directeur leidt dit er toe dat de academische vorming tijdens erkend zware studies (techniek) in het ge drang komt. Hij omschreef het wetenschappelijk onderwijs als 'een verschoolsd met meer beperkingen en regels dan ruimte en vrijheid'. UTRECHT - Iemand kan niet loyaal Rooms-katholiek zijn en tegelijk grondig van mening verschillen ten aanzien van de of ficiële leer van de kerk. Dat betoogde prof. dr. A. Weiier gisteren op de 'Academische zitting 1988' van de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTUU). De werkelijkheid is dat door toedoen van het leergezag het ethische en maatschappelijke engagement van katholieke le ken in ernstige mate is verlamd. Want het leergezag zit hele maal op de toer van discipline en gehoorzaamheid. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag besloten de Nederlandse deelname aan de multinationale vredesmacht in de Sinai te verlengen tot april 1990. Er zijn 117 Nederlandse mi litairen gelegerd. De internationale waarnemers verblijven sinds april 1982 in de Sinai. In principe wordt elke twee jaar een besluit over voort zetting van de deelname genomen. De Nederlandse eenheid wordt gevormd door militairen van de marine, landmacht, luchtmacht en marechaussee. Er is een nieuw soort waterkever ontdekt. Hij werd ontdekt door de hoofdconser vator biologie I van het Mu- seon in Den Haag, drs. Arno van Berge Hene-1 gouwen. Hij heeft het beestje Hydrochus megaphallus ge noemd, omdat de penis bij de mannetjes zeer groot is. Deze is twee keer zo groot als die van verwante soorten. De vondst van de conservator is bijzonder opmerkelijk, omdat de fauna van Europa zeer uitputtend is onderzocht en beschreven. Het dier komt op verschillende plaatsen in Nederland en ook in het buitenland voor, maar tot nu toe hebben biologen in de gehele wereld er over heen geke ken. FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag op voorstel van de staatssecretarissen De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) en Koning (Financiën) besloten om de oppervlakte- grondslag voor de bepaling van de onroerend-goedbelasting (ogb) af te schaffen. De ogb zal in de toekomst slechts worden geheven naar de waarde in het economisch verkeer. UTRECHT (ANP) - Mannen die aan vitale uitputting lijden - ongewone vermoeidheid en malaise - lopen een grotere kans op een hartinfarct dan mannen die daar geen last van hebben. De medisch psycholoog prof.dr. A. Appels (Rijksuniversiteit Lim burg) zei vrijdag in Utrecht dat vitale uitputting waarschijn lijk ontstaat door een langdurige en tevergeefse worsteling met een probleem. Appels was één van de inleiders op een symposium over 'Hart en stress' van de Nederlandse Hartstichting en de Stichting In terdisciplinair Gedragswetenschappelijk Onderzoek. Een hart infarct wordt vaak voorafgegaan door pijn op de borst en kort ademigheid, maar ongeveer tweederde van de patiënten kampt voordien ook met vermoeidheid en malaise. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse ambassade in Teheran is niet gesloten. De ambassadeur, de kanselier en de derde se cretaris nemen er nog steeds de honneurs waar, hoewel zij voor een deel thuis werken of in de woning van de ambassadeur. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maakte dit vrij dag bekend. Hij reageerde op uitlatingen van de secretaresse van de land- bouwattaché in Iran, Hanneke Terwisscha van Scheltinga. Zij keerde donderdag terug uit Teheran en vertelde bij aarkomst op Schiphol dat de ambassade gesloten zou zijn. DEN HAAG (ANP) - Er is geen reden aan te nemen dat de door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) voorgenomen injectie van afvalwater in de diepe ondergrond van het olie veld Schoonebeek ernstige gevolgen voor het milieu kan heb ben. Dit staat in een advies van de Commissie voor de Milieueffec trapportage aan de ministers Nijpels van Milieubeheer en Braks van Landbouw en Visserij.

de Stem | 1988 | | pagina 3