DE STEM i PENEN ILIAAL: PROVINCIALE ACTIE OM DIEREN VOORAL MET RUST TE LATEN N WÊÊ. \:W NDEL EN PARKETVLOEREN Fet zijn grote bruine ogen en zijn |onbeholpen schommelgang op het droge doet de zee hond harten smelten. Beelden van de brute afslach ting van jonkies door geldjagers staan op ieders net- Vlies. De zeehond kan niet stuk, zou je zo zeggen, een makkie voor het fonds van de prins. Maar nee, de pu blieke belangstelling is juist een bedreiging voor het Ijieve dier, zeker in de Zeeuwse wateren waar de zee hond net weer zijn draai lijkt te hebben gevonden. ..Wij houden van de zeehond; andersom gaat dat niet ■op," zegt milieu-gedeputeerde Greet de Vries-Hom- nes. Uitgerekend in het hoogseizoen - juli, augus- pJS - hebben zeehonden hun zoogperiode en willen p rust. Voor de provincie aanleiding om, in samen werking met het ministerie van landbouw en rijkswa- prstaat, een grootscheepse voorlichtingscampagne PP touw te zetten. Tot en met de zomer van volgend Laar reist een tentoonstelling door heel de provincie: ^ehonden in de Zeeuwse wateren. Laat ze met rust! Regeling Tentoonstelling Acrobaten Goede kans België De boer op oermond, Zwartbroekstraat 19, etshows. SARANTIE i ven ■aliteit van onze vloeren. Het leggen ichiectt door pure vakmensen. 9 - voor 7.00 P m' 15 - voor J 19.00 P m' >9 - voor 46.00 P m' 19 - voor 16.00 P m2 54,- voor 79.00 P m2 I 55 - voor J 49.00 P ,m! 34 - voor 79.00 P m2" 39 - voor 28.00 P ,m2 58 - voor 38.00 P m21 1 nlsche afspraak kunt u yezoeken en profiteren van nbledlngen. lan ook alle tijd u goed en adviseren. )1100-30630 )1652-3900 )1652-5895 077-825522 )9-3291486819 MAASTRICHT ROERMOND OKEREN (BELGIË) I. B.T.W., ongelegd, tenzij anders vermal Er zijn weer zeehonden In de Zeeuwse wateren. Willen we ze daar houden dan moet de dieren rust gegund worden. - FOTO ZEEHONOENCRÈCHE RETERBUREN aq Dinsdag Woensdag art 22 maart 23 maart in: show in: show in: Oudenbosch RtMSM (B-) Oostertiout Terne uzmj M Door Jan Jansen r*™t het natuurlijk ook verkopen als T stisch produkt. Wie wil zijn vakan te wet doorbrengen in het land waar het en zo goed is dat de zeehond er gedijt. Dr M- u't®'ndelijk ook een beetje een P eefdier: in smerig water houdt-ie het Vnl "It' Dat er nu in Oosterschelde en roor-Delta weer enkele tientallen wor- r geteld, bewijst dat het water schoon is, ideaal voor waterrecreatie. .T en provincie zien anderzijds wel at de VVV er niet echt mee op de ende toer kan: 'komt dat zien'. Want dat ze met zijn allen komen kijken naar de zogende zeehonden op de platen, is nou net niet de bedoeling. 'Met een verrekijker, dat zou kunnen,' suggereert Greet de Vries in het besef dat je dat mooie plaatje niet helemaal kunt weg stoppen voor vakantiegangers. „Een zeehond", weet de gedeputeerde, „heeft er al last van als een schip op enige afstand passeert, zeker in de zoog- tijd. Vogels niet, die blijven gewoon zit ten, maar zeehonden met jongen slaan gauw op de vlucht, en dat is heel slecht, zeker voor het kroost". Je kweekt er de befaamde 'huilers' mee, jonge zeehond Zeeuwse zeehond is terug jes, zo genoemd naar het klaaglijke ge luid dat ze voortbrengen als ze hun moe der kwijt zijn. Jonkies die nog geluk heb ben als ze levend aanspoelen en verhui zen naar Pieterburen. Daarom moet er een betredingsregeling komen die een aantal platen tot verbo den gebied verklaart. Zeker van de Rog- genplaat, waar de meeste dieren zijn ge teld, moeten vakantiegangers, wormen- spitters en andere rustverstoorders af blijven. In de Voor-Delta, nieuwe platen die voor de kust op de kop opsteken, is dat minder nodig. Zeehonden hebben het gebied ontdekt, watersporters nog niet. De gedeputeerde hoopt dat de betre ding binnen de dam valt te regelen bij de wet bescherming natuurmonumenten, waar de Oosterschelde grotendeels onder valt. „Die wet regelt in een keer alles, dat is veel praktischer". Lukt dat niet, dan wordt er gewoon een provinciale veror dening gemaakt, die trouwens ook de talrijke vogels meer rust moet geven. Maar een prettig vooruitzicht vindt ze dat eigenlijk niet, dat soort verbodsbepa lingen. De vraag is hoe je de kolonies af schermt. Handhaving van rust en orde is een taak van de rijkspolitie te water, maar die heeft ook geen stationnetje aan de Roggenplaat. Bovendien houdt Greet de Vries met van machtsvertoon en het vermanende vingertje. Voorlichting is haar toverwoord. „Niet dat vingertje omhoog, wel steeds wijzen op de waarde van het gebied, zo lang dat mensen zich beschaamd gaan voelen als ze toch te dicht in de buurt komen, omdat ze weten dat dat foute boel is". In dat streven past de tentoonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren', nu te zien in Oostkapelle (natuurhistorisch museum), vanaf half maart in Middel burg, en daarna - deels per boot - rei zend door heel Zeeland. Verhelderende teksten en plaatjes van het dier, dat niet alleen de lieveling is van natuurbescher mers. Zijn liefdesleven, zijn kostwinning, zijn geschiedenis, zijn milieu; het komt allemaal in beeld. Even bladeren in de catalogus: „Amper veertig jaar terug was het nog heel gewoon dat op zandbanken in de Zeeuwse wateren tientallen zeehonden lagen te zon nebaden. Het geeft mensen te denken dat ze in de jaren zeventig door vervuiling, overbejaging en het rumoer van de Delta werken, praktisch waren verdwenen. Ze leken uitgestorven en dat zegt iets over de kwaliteit van het milieu, waarvoor de die ren een fijne neus hebben: PCB's dunnen iedere populatie uit. Hoewel allerlei soorten - van zadelrob tot klapmuts - nu en dan aanspoelen komt van oudsher alleen de gewone zeehond in groten getale voor in de Nederlandse kust wateren. Hij woont het liefst op platen en banken naast diepe geulen, waarin zijn voedsel -platvis is favoriet - rondzwemt. Daarom voldoen vooral estuaria en getij- degebieden als de beide Schelde's aan zijn eisen, een milieu waarin eb en vloed het ritme bepalen. Zo lomp als ze op het droge zijn, zo sierlijk ontpoppen ze zich onder water als ware acrobaten. Zeehonden duiken diep, snel en lang net zolang tot hun kostje gekocht is. Maar ze begeven zich niet alleen daarvoor te water. Vaak doen ze een tukje op het droge, maar ze kunnen ook zwemmend slepen. Juli is zowel paar- als geboortetijd, een nerveuze periode van verhoogde activi teit: vechtpartijen tussen concurrerende mannen, jacht op voedsel, baby's zogen en leren zwemmen, een hele klus voor moe ders, zeker als ze ook nog op nieuwsgierige mensen moeten letten. Moeders en kinde ren lopen nogal eens buikverwondingen op als ze zich te vaak en te gehaast van v n plaat naar het water moeten slepen... Van kou hebben ze met hun vijf centi meter dikke speklaag niet gauw last. Zee honden horen drie keer beter dan mensen, maar zien met hun mooie ogen in de verte slechts vage schimmen. Dan zijn de snor haren beter ontwikkeld, voelhoorns waar mee heel wat langszwemmende vissen zich aan de jager hebben verraden. Voor een dier dat in het water zo beweeglijk is, is de zeehond groot en zwaar: zeventig tot hon derd kilo, tot 1.60 meter lang. Zo zwommen er in vorige eeuwen vele honderden, misschien wel duizenden rond in de Zeeuwse wateren. Een te grote con current voor vissers, zodat de Staten van Zeeland in 1591 een premie van een daal der uitloofden voor iedere gevangen of ge dode zeehond Dergelijke vangstpremies bleven tot in 1949 bestaan. Begin deze eeuw werden er jaarlijks nog honderden geïnd, en pas in de jaren vijftig legde de overheid ae jacht aan banden. Het scha mele restant vormde geen bedreiging meer. De schatting is dat er in de jaren twintig nog zo'n 1300 exemplaren voorkwamen, niet alleen op de Roggenplaat, maar even goed in het Land van Saeftinghe, waar het water toen nog zuiver genoeg was. Jacht, vervuiling (PCB's tasten de weerbaarheid aan en belemmeren de voortplanting), en sinds de jaren zestig de onrust brengende Deltawerken deden hun vernietigende werk doeltreffend: van 300 in 1960 tot bijna nul twintig jaar later. 'Huiler aangespoeld'. Het is nog voorpagi nanieuws, maar het onderwerp verhuist wellicht al snel naar de binnenpagina's. De laatste jaren duiken ze toch weer op in de Delta, te tellen in tientallen. En deskundi gen geven de zeehond een goede kans, want de waterkwaliteit in de Oosterschelde is beter dan in het Waddengebied en op enkele platenstelsels in zowel Wester- als Oosterschelde voelt het dier zich thuis. Roggenplaat/Neeltje Jans pal achter de Oosterscheldedam en zelfs in de Wester- schelde de Hooge Platen bij Breskens zijn heel geschikt. Ze hebben er een kans. Als de Belgen eindelijk wat minder vuiligheid met de stroom meesturen, als rustgebieden zijn aangewezen en het publiek ook echt op af stand blijft. Misschien als we een eigen Zeeuwse zeehondencreche krijgen (waar voor stemmen opgaan) en als er vanuit Pieterburen jonge dieren worden uitgezet in de Delta (wat nog dit jaar wordt uitge probeerd)". „Zelfs in de Westerschelde zijn er een paar gezien", zegt Greet de Vries, die dat beschouwt als „een voorzichtige aanwij zing dat het iets beter wordt". Gematig der kan ze zich nauwelijks uitdrukken, en met reden. Het staat vast dat de Schelde een van de vuilste rivieren in West-Europa is. „Het is me een lief ding waard als dat overleg met België weer op gang komt, maar ja, ze moeten daar eerst weer een regering krijgen. Een beetje eenheid hoop ik. De Vlamingen willen wel; er zit daar dankzij de milieubewe ging een stroomversnelling in de aan dacht voor het milieu, maar dan liggen de Walen weer dwars". De Oosterschelde staat er beter voor. En da's maar normaal, vindt de gedepu teerde. „Die half open dam ligt er niet voor niets. Die was bedoeld om de na tuurfunctie, de kraamkamer te behouden en uit te bouwen. Het is onze plicht om daarophet beleid af te stemmen". Het gebied staat onder druk omdat er overal wordt geknabbeld aan de open Delta, als laatste met de afsluiting van Krammer- Volkerak. Greet de Vries gelooft in be heersmaatregelen. „Daar kun je wel iets mee regelen". Dat is bijvoorbeeld aange toond in het Land van Saeftinghe, waar grazende schapen het terrein geschikt maakten als voedselgebied voor ganzen. Maar als het om de terugkeer van de zee hond gaat, de rust die daarvoor nodig is, zweert ze bij voorlichting. „Voortdurend informeren, beginnen bij het onderwijs, dat is heel belangrijk. De boer opgaan, zoals straks die milieukaravaan doet. Zo hoort het, en zo willen wij het doen". De gedeputeerde vindt het mooi meegeno men dat iedereen - van milieuactivist tot recreatieondernemer- nu wel begrijpt dat het nodig is de zeehond te ontzien. „Vakantiegangers komen toch op een mooi gebied af, willen ook rust en stilte." De VVV heeft het door. Het opwarmertje in Oostkapelle is bijna achter de rug. Officieel begint het allemaal op 17 maart, met een sympo sium over zeehonden in Middelburg, waar meteen de expositie is te zien. Het materiaal wordt daarna in een boot gela den, voor een rondvaart langs een aantal Zeeuwse jachthavens. Dat is bedoeld als extra trekkertje voor de jeugd. In het ko mende zomerseizoen reist de tentoon stelling langs enkele watersportcentra en hopen de inrichters hun belangrijkste doelgroep te bereiken, de watersporters. In het najaar staat een toer langs an dere gewesten -waaronder Zeeuwsch- Vlaanderen - op het programma. Daarna volgt Neeltje Jans en de afslui ting is in het zomerseizoen van 1989 in de Grote Kerk in Veere. Greet de Vries hoopt dat dan inmiddels een groot pu bliek het in de gaten heeft: laat de zee hond met rust.

de Stem | 1988 | | pagina 27