tier ZEELAND GIJ GROOTBROEK! 4Ufo waarschijnlijk combinatie van Yenus en Jupiter' GROEP ZEEUWSE BABBELS Yan Rooijen: een geboren snoeier? Help, Clinge verzuipt!!! Lichtgewonde bij ongeval )E flTEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 12 MAART 1988 T m/v I Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten Parkeren De gouden tip... ?iee <ua*t de SctooféaA Burgerlijke standjes Goeiemiddag! VOLKSSTERREWACHT HOEVEN: Maancirkel Klooster ons dorpken Pegam. T6 3 van zaken ken- zjjn. eTRN Groep, een tants-adminl- (registeraccoun- (organlsatie- lieden de accoun- naatwerk aan hun 1 behoefte om door [Jw leeftijd ligt na, volgt thans de en nèt de uit- Ijd uw capaciteiten Breda neem dan de TRN Groep/ entie van fen: 076-222636. 25 werknemers tie. De dagelijkse Dlging van eerst- organisatorische fen 40 jaar; toderne talen. is dit een prima verdiend en/of wordt verzocht le is via 04998- ■r) te verkrijgen bij lectie/OAWS lis sterk in 1 verkopen, lappijen Liland. lings- secretariaat. p woensdag werktijd- !r andere: externe ratieve :n over: cretaresse- ng. in dient de rerken dan de mevrouw Hazelnooit. Rotary-kwartet: „Ik vraag aan jou mazelen, pokken en difte rie." Wat zoeken ze eigenlijk daar in Sas? pat slib wat ze in Hontenisse niet willen, kunnen ze in Hulst goed gebruiken. laantje is Lijdensweg. Wat doet Dow in Zeeuwseh-Vlaanderen: peuters werven. pow verzorgt de werknemers van de wieg tot aan het graf. Vlijtige ondernemers in Sluis: ze houden hun winkels zelfs 's nachts open. Weten ze bij de ZMF wel dat de Lief kenshoektunnel in België ligt?! De Costa del Afvalisla. De Bron wil blijven Spuiten. Kan Zuiddorpe niet met De Lindenhof meeverhuizen naar Koeuxicfit? Ecologische landbouw: veel werk aan de Winckel. Verschillen maken niet alleen katholieke vrouwen boeiend. Boeren die veel gif gebruiken zijn vuilspuiters. Voor Tiktak is kerncentrale geen tijdbom. Hontenisse wordt straks een 'gewiekste' gemeente. Geld voor Grindweg. En dan gaan ze er asfalt op gooien. HET WATER stijgt de inwo ners van Clinge, toch zeker bij zware regenval, tot de lip- I pen. Herhaaldelijk komen er I klachten, maar de gemeente handelt volgens de dorpelin gen veel te laks. Dat meent ook Clingenaar Cijril Peeters, die toch al meer dan een maand op antwoord wacht. Hij heeft er nog maar eens een briefje overheen geschre ven. Hij constateert dat de burgemeester niet erg onder de indruk is van de water- overlast. „Maar ja, onze bur gervader komt uit de Lim- j burgse heuvels, waar zij dit j probleem niet kennen. De enige wateroverlast die zij daar kennen is als de Maas buiten zijn oevers treedt". Maar Peeters wil de zwarte I piet niet alleen naar de bur- i gemeester spelen. Volgens hem dateert de geringe be langstelling van de 'Hulsterse heren' voor Clinge al uit de middeleeuwen. De dorpelin gen waren toen al gedoemd in vochtige huisjes te leven. Zelfs een Spaanse oorlogscor respondent merkte toen al op dat er liters drank nodig wa ren om het leven draaglijk te maken. Ook de gemeentelijke her indeling in 1970 heeft volgens de briefschrijver weinig posi tiefs opgeleverd. Ja, het dorp kreeg een nieuwe riolering, maar de goede afwatering werd even vergeten. Hij advi seert burgemeester Jacobs dan ook om na een motre- gentje eens met de gemeente raad een kijkje te komen ne men. „Hadden we zo'n burge meester net als in Hontenis se", zo meent Peeters nog, „dan was Clinge al lang een toeristische trekpleister ge worden. Dan zouden we dit water in flessen kunnen ver kopen. De mensen blij en wij van ons water af". DE REORGANISATIE van het Terneuzense welzijnsapparaat is door de gemeente met grote voortvarendheid aangepakt. Het aantal uren dat ambtenaren, welzijnswer kers en politici in de zaak hebben gestoken is nauwelijks te tellen. Aan het hoofd van de operatie stond wethouder van welzijnszaken J. van Rooijen. Uit ons archief is een foto opgedoken die weieens een ander licht zou kunnen werpen op de gretigheid waar mee Terneuzen zich op het welzijnswerk wierp. Van Rooijen hanteert op de prent geen botte bijl, maar een vlijmscherpe kettingzaag. Zijn sardonische glimlach doet denken aan een rol in een of andere griezelfilm, maar waarschijnlijk had de gebeurtenis waarbij Van Rooijen het gevaarlijke apparaat de monstreerde een wat vriendelijker karakter, ook al kijken de jeugdige toeschouwers op de achtergrond in tegenstelling tot de wethouder een beetje verschrikt. De foto lijkt duidelijk te maken waarom Van Rooijen in zijn vocabulaire zo vaak uitdrukkingen als 'een brok participatie' en 'een stuk duidelijkheid' gebruikt: als ge boren snoeier werkt hij alleen maar met stukken en brokken. - foto archiefde stem I HET GROTE probleem in de Hulster binnenstad is: waar taak ik in het weekeinde en op 'Belgendagen' mijn auto kwijt. Het parkeren is al on derwerp geweest van menige studie. Maar de parkeerperi kelen hebben ook onze woor denschat aardig verrijkt. Het parkeerprobleem ligt duide lijk: er zijn teveel auto's en er is te weinig parkeergelegen heid. De auto stallen is moei- I lijk geworden. Niet alleen omdat je soms moet manoe- vreren om in een parkeervak te geraken, maar omdat je eerst een plaatsje moet vin den. Niet elke ruimte in de stad is immers geschikt als parkeerruimte. In veel stra ten geldt een parkeerverbod. Wie daar toch parkeert is een foutparkeerder. Hij loopt het risico zijn auto terug te vin den met een parkeerbon of parkeerboete. Of erger, met een parkeerklem, zoals in sommige steden. Heb je een maal een parkeerplaatsje ge vonden, dan moet je vaak de parkeerschijf instellen, een parkeerbiljet uit de parkeer automaat halen, of voldoende parkeergeld in de parkeer- meter werpen. In grotere ste den tenslotte probeert men de parkeerproblemen op te los sen met parkeergarages. En nu maar hopen dat de plan nen in Hulst niet in een par- keerbaan gezet worden. DE RIJKSPOLITIE heeft zo zijn eigen technieken om mensen attent te maken op hun tekortkomingen op het gebied van het voorkomen van misdrijven. Dat bleek deze week ook weer tijdens een bijeenkomst in Sluis. Eerst drukte de politie de veertig middenstanders met de neus op de feiten door een reeks dia's te vertonen van openstaande winkeldeuren, vrij toegankelijke opslag plaatsen, niet afgesloten auto's, openstaande boven lichten en een keur van an dere inbrekerslokkende ver schijnselen. De dia's waren tijdens nachtelijke patrouilles in Sluis zelf gemaakt. Wat getoond werd waren de tekortkomingen van de winkeliers zelf en daarvan was men toch wel van ge schrokken. Adjudant Hame- ling van het bureau voorko ming misdrijven gaf de on dernemers bij hun vertrek huiswaarts een niet-alle- daagse tip mee. „Ga nu maar naar huis en sluit een dezer dagen uw winkel gewoon af. Stap vervolgens de regenach tige avond in, gooi uw sleutel weg en probeer dan maar eens zo snel mogelijk weer binnen te komen. U zult zien dat U binnen de kortste keren in de gaten hebt waar de zwakke plekken zitten in de beveiliging van uw zaak," luidde het advies. Hopelijk nemen niet al te veel midden standers in Sluis Hamelings advies letterlijk op, want dan zullen de komende weken on verlaten in Sluis alleen nog moeten zoeken naar sleutels. Ue buiten 't perksken gezaoid de Sjef overlest! Nie allenug 't blijven plakken, nee nee, eel de rest! t Was vergaoruk gewist, nogal redeluk op tijd gedaon en toen zijn ze mee zijn allen nog 's op stammenee gegaon. Daor zat e meisen, alia eigeluk e vramens al meer. Sjef aoi z'al 's eer gezien. IJ zeg: „Zij j'r ook weer?" Ze drinken e pint, ze raoken nogal leutug aon de praot en jao oe zan'k da zeggen: ge weet oe ofta wijjer gaot. E vramens-alleen, Sjef zijn marie ook nogal 's pijnen eure kop; Niemer zo willug ook as vroeger: „Alla! Ouw t'aor nou 's mee op!" Vooruit nog één pint, dan dreenk'm nog nen bak koffie bij mijn; Dan moej' echt naor uis want dan zalt wel al aoved zijn. Maor ja0) ou alt tegen alles blijven verzetten dan keuj nie: I toen a Sjef wakker schoot was't al tegen 'n uur of drie! „Nou za't taor'm roken," zeetta vrouwken, „bij Marie thuis!" „Da zou mee keunen vallen," zee Sjef," ijje gij geen kruitjes in uis? nBlauw kruitsjen, daor doen'k wa van aon mijn wezen en mij pak, 'er si, achter mijn oor en wa van boven aon dienen jaszak. At loopt lik ank deenk, trap z'r in mee allerbei eur voeten; 20 nie, dan vrees'k dank'r eel mijn leven voor moe boeten." „Marie,'k Zal eerluk zijn: 'k zijn op stap gewist mee 'n andere vrouw." ene kijkt 's goed. „Leugenjèr, gijne grote stoefer! Ier kijkt's, blauw! J grootbroek! Wa wilde zij nou keunen vent!" Ze spuggelt goed eur gal. njarten jao mee die mooie maats van ou tot t'alven in de nacht da's al!" HOE MOET de PvdA denken over het bezwaar van com merciële uitbuiting van ge voelens en vernedering van de vrouw in seksclubs, ge combineerd met de indivi duele vrijheid van de man om toch die blijkbare vormen van seksueel genot te zoeken? Dit dilemma wordt opgewor pen in het nieuwste ledenblad van de PvdA Hulst-Hontenis se. Seksshops in Hulst, seks- boerderijen in Hontenisse. Dat druist in tegen alle linkse visies. Commerciële uitbui ting van menselijke gevoe lens, gruwelijk minachting van vrouwen. Dus, zou je denken: snel sluiten die han del. Maar ho eens even. De PvdA heeft toch ook de indi viduele vrijheid hoog in het vaandel? Iedereen heeft toch het recht om, uiteraard bin nen aanvaardbare grenzen, zelf zijn of haar seksleven te bepalen? Dat zijn principes die haaks op elkaar staan. Een serieus probleem dus. Maar de schrijfster van het artikel heeft het antwoord al klaar: „Het voorkomen van com merciële uitbuiting van sek suele gevoelens kan slechts gebeuren door die uitbuiting niet-commercieel te maken". Dat kan. Door sekshops en dito boerderijen onder te brengen binnen de dienstver lening door de overheid. „En omdat de dames die in deze dienstverleningssector werk zaam zijn arbeid verrichten, behoren ze een arbeidscon tract te krijgen, vallend onder een cao", aldus de schrijfster nog. Daarmee zouden de da mes van plezier dus toetreden tot de ambtenarenkorpsen van Hulst en Hontenisse. Naast de al aanwezige afde ling van de burgerlijke stand dus in de toekomst ook amb tenaren burgerlijke standjes. ALS JE met de gemeente belt, welke gemeente dan ook, krijg je altijd eerst te maken met de telefoniste. Waar an deren het gezicht bepalen, be paalt zij het geluid. Onderling verschillen die te lefonistes nogal. De ene jo viaal, de andere wat stugger. Sommigen zijn snel, anderen langzaam, weer anderen ge tuigen van een sterke band met het apparaat dat zij be dienen of vertegenwoordigen. De telefoniste die in Oost burg de inkomende gesprek ken selecteert is bijvoorbeeld van het rappere soort. Zij heeft zich ook duidelijk met haar werkgever vereenzel vigd: „Met Oostburg", klinkt het steevast als zij de hoorn opneemt, daarmee - mis schien onbewust - een uitne mend gevoel voor democrati sche verhoudingen tentoon spreidend. Als inwoner krijg je dan immers het gevoel dat je ook een beetje met jezelf spreekt, nietwaar? In Sas van Gent gaat het er iets anders aan toe. Rustiger vooral. De telefoniste is uit stekend op de hoogte van wie er wel en wie niet in het ge bouw aanwezig is. Is de ge vraagde persoon er, dan duurt het niet lang of je wordt op correcte wijze door verbonden. Een ideale telefo niste, kortom. Ieder mens heeft echter zo zijn eigenaardigheden, dus ook onze Sasse telefoniste, 's Morgens vroeg merk je er niets van, 's middags valt het niet meer op. Maar tussen elf en twaalf is het mis. Met de regelmaat van de klok voegt ze dan 'goeiemiddag!' toe aan het eerder uitgesproken 'Ge meente Sas van Gent'. Een vriendelijk uitgesproken cor rectie aan de andere kant van de lijn heeft een hardnekkig stilzwijgen tot gevolg. Zij wacht rustig de vraag af. Het vermoeden rijst dat haar ver gissing opzettelijk is. Interessant is het dan om na te gaan wat daarvan de reden kan zijn. Heeft ze mis schien al jaren moeite met het overschakelen van Wintertijd naar zomertijd? Of heeft de verbroedering met Bailleul zo'n indruk op haar gemaakt dat ze 'franse' lunchtijden aanhoudt en daarmee door een hongerig gevoel extra vroeg begint? Geen van deze antwoorden lijkt bevredigend.' Nee, het zou wel eens een voorbeeld kunnen zijn van een subtiele pr-strategie van de gemeente Sas. Immers, wie 's morgens al een goede middag wordt toegewenst, heeft het auto matisch goed in de zin, want hij krijgt het gevoel dat zijn werkdag er al bijna op zit. Zonder uw vrije zaterdag korter te willen maken dan hij is: goeiemiddag! Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De 'ufo' die in de nacht van dins dag op woensdag boven Bergen op Zoom is gezien, is Volgens directeur Th. Vermeesch van de volkssterre- wacht Simon Stevin in Hoeven niet meer dan de plane ten Venus en Jupiter, die deze week dicht bij elkaar staan en goed te zien zijn. Met name Venus is daarbij erg helder. De planeet zit in westelijke richting laag in de atmosfeer. „Daardoor ont staat lichtverstrooiing en krijgen we allerlei kleuren", legt Vermeesch uit. Zijn volkssterrewacht kreeg deze week veel tele foontjes over het vreemde verschijnsel aan de hemel. „Maar op zich is het niets bij zonders", meldt de directeur van Simon Stevin. „Alleen vallen de twee planeten nu extra op. En hun snelheid is zodanig datje ze ten opzichte van aardse objecten ook goed ziet bewegen." De 'ufo' werd niet alleen door twee Halsterse politie mannen opgemerkt. Maar ook bijvoorbeeld door me vrouw A. van Haarlem-Koe- voets uit Bergen op Zoom, die 's nachts tussen twaalf uur en half een haar hond uitliet. „Ik zag een hele grote, geel- oranje-achtige bol, wel zes keer zo groot als de maan", meldt mevrouw Van Haar lem. „De maan is, als je die van de aarde af ziet, ongeveer tien centimeter breed. Dit ge vaarte was echter wel zestig centimeter. Daarin zag ik va ge, lichte vlekken. Iemand anders, die ook zijn hond uit liet, zag het ook. Die vond het ook vreemd. Toen ik thuis kwam zei ik nog tegen mijn man: de maan staat zo raar. Maar het kan de maan niet geweest zijn." Zij gaf haar waarneming door aan de gemeentepolitie van Bergen op Zoom. Meer meldingen over de ufo kwa men daar overigens niet bin nen. Wel bij de volkssterre wacht, waar de heer Ver meesch de mensen dus snel uit de droom hielp. Het samen optrekken van de planeten Venus en Jupiter is overigens in deze periode niet het enige bezienswaar dige aan het firmament. Vol gens Vermeesch is er op 19,20 en 21 maart ook wat aardigs te zien. „Als je op 19 maart in westelijke richting kijkt, zie je laag boven de horizon de smalle maancirkel opkomen, met meteen daarboven Jupi ter en Venus. Dat is een heel mooi gezicht. De dagen daarna gaat de maan omhoog en plaatst zich tussen de pla neten. Ook prachtig om te zien", meldt de directeur van Simon Stevin. Van onze correspondent OUD-VOSSEMEER - Mevrouw J.S. uit Oud-Vossemeer heeft gistermorgen lichte hoofdverwondingen opgelopen bij een ongeval op de kruising Cornells Fr ankenstraat/Ka lishoek in Oud-Vossemeer. Mevrouw S., die van links kwam, reed met haar auto te gen die van L.G. uit Tholen, die vanaf de Cornelis Franken- straat rechtdoor overstak naar de Kalishoek. Mevrouw S. kwam tegen de omheining van een-woning terecht. De beide auto's waren zwaar bescha digd. Alweer enige tijd geleden vroegen we: wie kent het lied 'Klooster ons Durpke' nog? Theo Cappendijk bezorgde ons tekst, muziek en een korte toelichting. De tekst is van J. Hermans, de muziek van J. Mannaert, de toelichting be treft de coupletten 1 en 2. Klooster had eens een zuivelfa briek (nu kantoor IZV) en Piet Kint, Sjef Neve en Flo Aar- sens kregen een lintje vanwege hun vijftigjarig lidmaat schap van de harmonie. Hier de tekst, zodat heel Klooster binnenkort weer uit volle borst kan zingen. Aan d'Hondt of de Schelde U allen bekend. In de kop van Zeeuwsch-Vlaanderen daar staat onze tent Uit Klooster wier boter in België heeft naam Daar komen wij boertjes van buten vandaan. Refrein: In Klooster ons durpken Daar leven wij vrij en daar leven we blij Ons Klooster ons durpken Voor geen goud zetten wij dat opzij. Wij vormen in Klooster de Dorpsharmonie Van ons boertjes van buten werden onlangs er drie Dor, ons koningin Juliana vereerd Met 't stigma voor oudjes heel oud en verweerd. Refrein. Die oudjes van ons man die doen het nog best Kikt Piet ook maar even dan zwijgt er de rest Loopt Sjefke met pasjes heel kiein achteraan Flop slaat er de bekkens op zij of vooraan. Refrein. Wij spelen bij nationale feesten met moed 't Oude Wilhelmus 't Wien Neerlands Bloed Daar kruipt ons het bloed waar het niet lopen kan We voelen dan echt ons van Neerlandse stam. Refrein. Met Neerland verbonden door een band die niet knecht Komt wat in ons Vlaams is ook best tot zijn recht Al hebben we als kaaskop een keiharde bol We houden als Vlaming van muziek en van lol. Refrein Dan rukt de muziek uit dan schalt de trompet Dan klinken ons liedjes dan maken we pret Dan spettert de vreugd in ons dorpken alom We roeren in Klooster dan duchtig de trom. Refrein. Schiet schichtend en snuivend ons paard door de wei Wuift zwaaiend haar staartje ons koetje heel blij Juicht kraaiend de kleine op d'arm van zijn moe De boerenkapel die voorbij trekt waar toe Refrein. Dan schieten de schutters met pijlen de gaai Dan vrijt er de jeugd in 't hoekje aan de kaai Dan zwieren en zwaaien de paartjes in 't rond Dan kust er 't meisken haar jongen de mond. Refrein. De boertjes voorop de jeugd achteraan Ze slingert en sliert door het dorp als een slang Dan zingt en dan springt er zich alles doodmoe Tot tenlest 't muziek blaast 't verlossend taptoe. Refrein.

de Stem | 1988 | | pagina 25