iUIDDORPE WIL 'DE LINDENHOF' ABSOLUUT NIET KWUT ISTEN ISTEN NISTEN )E fiTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 12 MAART 1988 \NVANKELIJK was er ongeloof. iDe Lindenhof', het bejaardenhuis dat al jarenlang het gezicht van het dorp bepaalt, weg uit Zuiddorpe. Nee, dat kon niet waar zijn. Later, toen in de krant stond dat de provincie geen ezwaar had tegen nieuwbouw in het buurdorp Koewacht, groeide het be sef dat Zuiddorpe 'De Lindenhof' 'reigde kwijt te raken, let dorp kwam in opstand. De oppo sitie bundelde zich in een acht man sterk actiecomité. Onder het motto panvallen is de beste verdediging' gooide het actiecomité een arob-pro- cedure en eventueel beroep bij de roon in de strijd. Affiches met de ekst 'De Lindenhof' moet blijven' hangen inmiddels bij vrijwel ieder huis en een door het actiecomité be- nande geluidswagen trok door het lorp. Het bestuur van 'De Lindenhof' aakte onder de indruk van zoveel fêrzet, heeft begrip voor de soms motionele reacties, maar is geens zins van plan te wijken. Verbijsterd De vraag Voorgebakken Bang Hulst De Kroon Overlast Nekklap Niet wakker brug een verkeer gehouden in het de actie 25 proc« lechtoffers. Er wejj econtroleerd op a ïg.Veel auto's bleken lampen te hebbè» ïtrole zal op kort, intensiever worde» Eén automobile izen. Hem werd opgelegd. JBURG Vrij da» Bistreeks 20.00 uur ge. de Boogaardstraat val waarbij P.R. uit betrokken was. Hij aen bocht rechtdoor rd een lichtmast ge- ;rvolgens een boom meter verder kwam de tweede boom tot Van K. is een bloed- ;enomen en hij is ter ie naar het zieken. Oostburg overge. DERING De niu« niging Oefening ■unst houdt dinsdag 15 20.00 uur de alge- .envergadering in ea- iendschap. Kandida- het bestuur -met og een voorzitter- rich voor dinsdag op- iij secretaris A. de ostraat 8. VjZ 19 en zond. 9.30 u. - Martinuskerk. zond. 111 Willibrorduskerk- lt 19.15 u. 5EEUWSCH - VLAAI*. H. Hendricus. zat 19 u. 1. Willibrordus. zat. 19 u en 11.30 u. - Maria ten Hemelope- I 19 u. 1 - H. Johannes de 19 u. zond. 10.30 u. «11e - H. Petrus en Pau- I 9.30 u. - O. L. Vr. Visitatie, I Kond. 09.30 u. - H. Catharina. zond. - H. Theresia. zat. 19 u tande - H. Martinus. zat 11 u. )t - H. H. Philippus en zat. 17 u. zond 9.00 u. «rde - H. Cornells, zond. amen - H. Jozef. zond. H. Willibrordus. rk - H. Gerulphes. zat St. Antonius. zat 19 a f. - H. Gerardus Majella. BOu. Gregorius de Grote, zat Eillu. ie - O. L. Vr. Hemel- 117 u. zond. 9.30 u. Gent - Maria Hemel- 119 u. zond 9 en 11 u. at - H. Pastoor van An. i. in - H. Willibrordus(Tri- |rk). zat. 19 u. zond. 9.15 u. Verrezen Christus: -m. zat. 19 u. zond. 9.30 en fcl. Kruiskerk, zond 10.30 e - H. Maria Hemel- -17 u. zond. 9.45 u. (l en 15 u. ds. J. Juijens- en (Noordstraatkerk): t 3. de Best. (Opstandings- 0.30 en 17 u. dhr. D. de Eg: 10 en 15 u. ds. N. Ko- Heemstede. urg: 9.30 u. kand w i: 9.30 en 17 u. ds. M. Lo- ,'g: 11 u. kand W. Jansen, dïjke: 10 en 15 u. ds. J. de Itrecht. ORMEEKDE KERKEN IEMAAKT) r en 15 u. ds. G. de Kimpe. feen: 10 en 15 u. ds. C. Me- ag: 9.30 en 15 u. ds. A jga- rELIJKE GEREFOB- >E KERK pg: 10 en 15 u. leesdienst ELISCHF. GEMEENTE ^en (de Kandelaar): 1011 raanswijk. rERGEMEENTE een (Nieuwstr.): 10.30 u. leman. DES HEELS •ten (Donze Visserstr.) Kingsdlenst. 17 u. gezuiS' .olv. Envoy v.d. Heyden, fcht. APOSTOLISCHE ten/Hoek (Molendijk 8' '.ond. 9.30 u. dienst. urfkade 1)Elke 2e en i.30 u. dienst [en (A. de Westerbaan 2 •urg) - zond. 9.30 en 16 a 20 u. dienst eestelijke bijstand onder* rver, Hulst, of Ziekenhui Het bejaardentehuis van Zuiddorpe staat op een tweesprong: wordt het Koewacht, of blijft het in Zuiddorpe. orp vecht voor ijn bejaarden x>r Romain van Damme DDORPE - Als een kloek over haar kuikens faakt het actiecomité over het verzet. In de strijd Pm het behoud van 'De Lindenhof' mogen emoties biet de boventoon voeren. Voor alles moet vermeden porden dat het protest ontaardt in een hetze tegen Personen. ■We willen het formeel houden", zegt A. van Waes. Tij is woordvoerder van het actiecomité. Maar ook 'et comité kan niet altijd voorkomen dat de sfeer loms een grimmigheid kent die in feite niet past bij Pet dorp met de karakteristieke eeuwenoude linden foor de kerk. „Iedereen mag natuurlijk zeggen wat "W wil, maar we moeten er als actiecomité voor zor- jen dat het zakelijk blijft. Wij willen met de proce dures bereiken dat de zaak stil gelegd wordt. Dan F®nen we in alle rust eens bekijken wat er aan de Band is. Er is geen sterveling die zo'n zware beslis- verhuizen naar Koewacht, in zo een korte tijd eemt". E)®orPe voelt zich overvallen. Weggezet in de poek waar de klappen vallen. Op een dinsdag, elf Lrari' s1j?nd zomaar in de krant dat 'De Linden- ■v; verdwijnt uit het dorp. Een dag later vertelden J- van Houte en H. Kips van het Gecoordi- ui t ^denyerk 'n de gemeente Axel dat het een reriv' ssin8 was- De Zuiddorpenaren waren ian i rd en reageerden aanvankelijk als een "geslagen bokser, maar herstelden zich snel. hoet M-6® 300 affiches met de tekst 'De Lindenhof peet blijven' hangen voor de ramen en bomen zijn ergeplakt. Slechts een paar huizen zijn 'affiche- 2L 660 van huizen woont J. van Houte, di- •htW Van 'De Lindenhof'. Voorlopig wil hij op de JfSjwl blijven. Hij heeft al genoeg gezegd, Tm v, il® ,verwijst naar R. Janssen, voorzitter Krw tingsbestuur, „We hadden wel reacties tri irV j-maar da* het zo hevig zou zijn, nee dat blijkt wel een grote betrokkenheid van lijkse gang van zaken, als alles zijn gangetje gaat, merk je niet zo dat die betrokkenheid er is". Renoveren of nieuwbouw in Koewacht, dat is de vraag. Voor Prudent de Bruijne, bewoner van 'De Lindenhof', is het antwoord duidelijk. „Renoveren. Ik ga niet mee naar Koewacht. Dat weet die direc teur wel. Ik ben 86 jaar. Een echte Zuiddorpenaar. Mij krijgen ze hier niet weg. Ze hebben niet eens onderzocht wat renoveren kost. Waarom moeten wij hier weg? Ze doen maar, ik ga er niet moeilijk over doen. Ik ga toch niet mee. Ik hoor in Zuiddorpe en 'De Lindenhof' ook". Het gebouw, aan het begin van het dorp, staat er bijna zestig jaar. In 1929 werd onder leiding van de Hulster architect F.P.Joseph Rouleau een klooster annex bewaar-en naaischool gebouwd. De zusters Franciscanessen vestigden zich tien december van dat jaar in het klooster. Tijdens de oorlog verzorg den de zusters in hun tehuis bej aarden uit Breskens. Na de oorlog vertrokken die mensen weer. De leeg gekomen plaatsen werden ingenomen door bejaar den uit Zuiddorpe en omgeving. 6 bevolkii bg. Dat is toch ook plezierig. Bij de dage- De wijkverpleegster hielp vooral de mensen die niet meer zelfstandig konden wonen en bood ze een on derkomen aan bij de zusters. Het werk van de zus ters leidde tot het oprichten van een stichting onder leiding van burgemeester Kesbeke. De gemeenten Koewacht en Overslag werkten niet mee omdat ze zelf een bejaardentehuis wilden. Veertien novem ber 1962 passeerde de Stichtingsakte de notaris en kon het verzorgen van de bejaarden verder uitge breid worden. In 1973 werd het bejaardentehuis grondig verbouwd en kreeg het zijn huidige naam, 'De Lindenhof'. Het gebouw is inmiddels weer verouderd. De ka mers zijn te klein en hebben soms geen wc en douche. De gangen moeten breder. Het gebouw vol doet niet meer aan de eisen die aan een bejaarden tehuis gesteld worden. Dat is geen punt van discus sie. „In 1983 hebben we voor het eerst renovatie aange vraagd", zegt voorzitter Janssen. „Dat deden we in '85,'86,'87 ook. Maar telkens zei de provincie nee. Wij werden bang ja, bang dat De Lindenhof moest ver dwijnen. De norm, zestig bedden, haalden we niet. In '83 heeft de gedeputeerde Don gezegd, wacht even, want jullie aanvraag wordt gegarandeerd af gewezen. Wacht tot het plan bejaardenoorden aan de orde is geweest. Dat hebben we gedaan. Toen dat plan aangenomen is, bleek dat er een functie was voor De Lindenhof". In de Oudepolder, aan het uiterste randje van Zuiddorpe, beaamt A. van Waes dat er een tijdje vrees was voor sluiting van 'De Lindenhof'. „Dat staat in het eerste stuk, het plan bejaardenoorden. De Lindenhof mag blijven bestaan. Een hele gerust stelling, zeker. Maar daarna kwam het ontwerp spreidingsplan. Per 1 januari 1988 sloot de in spraakprocedure. Alle betrokkenen in het bejaar- denwerk konden zeggen wat ze vonden van dat plan. Geen enkele reactie wijst op een verhuizing naar Koewacht, dat dat beter zou zijn. Er zijn 67 re acties gekomen. Over De Lindenhof is vrijwel niets vermeld. En dan komt later dat voorstel van GS, verhuizen naar Koewacht. Daar is geen bezwaar te gen". Maar wie wil nou dat De Lindenhof naar Koe wacht verhuist? De provincie zegt dat vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen de suggestie gedaan is te verhuizen naar Koewacht. Nee, zegt het bestuur, de provincie heeft het aangedragen. „Ze steken het op elkaar", zegt A. van Waes. Hij haalt een brief te voorschijn. Van GS aan het bestuur van De Linden hof. „Lees maar. In de aanhef staat, zoals bekend zijn we bereid een verzoek tot renovatie positief te benaderen'. Ja, later staat ook een eventuele ver huis naar Koewacht in overweging te nemen. Maar dat is iets heel anders dan moeten. Dat staat er niet. Wel staat er dat gedeputeerde Don suggesties ge daan is 'De Lindenhof te verhuizen naar Koe wacht". Wie heeft die suggesties gedaan? Dat vraagt het actiecomité in een brief aan het stichtingsbestuur. „Wij, het bestuur dus, absoluut niet", antwoordt R. Janssen. „Het advies komt niet van ons". Maar wel uit de gemeente Axel. Dat zegt provin ciewoordvoerder Sul. „Vanuit de gemeente Axel is gesuggereerd eens te denken aan verhuizen. Wij vonden dat een prima idee. En wel om de volgende vier punten. Koewacht is een grotere kern, met nieuwbouw heb je geen problemen met tijdelijke huisvesting, de renovatie zag er duur en moeilijk uit en op langere termijn kan het bejaardentehuis op Koewacht een overloopfunctie voor het Land van Hulst hebben. Wie die suggestie gedaan heeft, nee, dat zeg ik niet". Van Waes is voorlopig niet van plan de moed op te geven. FOTO'S WIMKOOYMAN Zuiddorpe vermoedt daarom dat het allemaal 'voorgebakken' is. Het actiecomité beschikt over een verslag van een bijeenkomst in november 1987 voor alle besturen van de Zeeuws-Vlaamse bejaardente huizen. Daarin staat dat 'De Lindenhof gereno veerd wordt. „Het is allemaal al besproken", zegt Zuiddorpe. In het café van Maurice de Cock, waar Prudent de Bruijne al 71 jaar komt, zegt een inwo ner van het dorp het op zijn manier: „Het is een kliekske dat er geld aan wil verdienen". Het bestuur ontkent dat met dat klem. Voorzitter Janssen: „We hebben een verklaring van geen be zwaar voor renovatie aangevraagd. Van de provin cie zijn ze hier geweest. Van de inspectie volkshuis vesting. Die kwamen snel tot de conclusie dat de ac commodatie niet geschikt is en niet voldoet aan de huidige eisen. Toen al werd er gesteld, renoveren zal niet gemakkelijk zijn. Die wetenschap en andere overwegingen hebben er toe geleid dat we een snelle beslissing genomen hebben. Vergeet niet dat nu al les gerealiseerd wordt. De opnamemogelijkheid voor de grensstreek blijft gewaarborgd, we kunnen alles aanpassen aan de huidigde zorgbehoefte. Daarom is dit meerderheidsbesluit genomen". „Ja, het enige wat moest vallen was het dorp. Vervelend en dat doet ons pijn. Maar we zijn ver antwoordelijk voor het bejaardenbeleid in de hele regio. Niet alleen voor Zuiddorpe. Waar komen de meeste bejaarden vandaan? Van Koewacht. Dat zijn gegevens waarmee je te maken hebt. Voor het dorp is dit heel jammer, maar al bij al vinden we dit besluit het beste voor het bejaardenbeleid in de re gio". Het actiecomité denkt daar duidelijk anders over. „Wat maakt het nou uit voor het bejaardenbeleid. Dat gebouw in Zuiddorpe of in Koewacht. Dat scheelt een paar kilometer. Het bejaardentehuis 'De Lindenhof' behoort tot de regio Kanaalzone. Axel, Sas van Gent en Terneuzea De Lindenhof heeft 52 bedden. In de regio is een tekort aan acht plaatsen. Dat is een vrij stabiele situatie. Er wordt gezegd dat het bejaardentehuis verhuist om Hulst te ontlasten. Nou, als er plaatsen bijkomen, gaan die mensen uit de Kanaalzone voor, lijkt ons". De provincie benadert het probleem vanuit een ander gezichtspunt, stelt het bestuur daar tegen over. „Het gaat om een betere spreiding. In Hulst is een hoge wachtlijst. Nou veronderstelt men dat er een reële kans is dat mensen uit het land van Hulst voor Koewacht kiezen. Laat het zo gezegd zijn, de mensen hebben een mogelijkheid om te kiezen. En dan moet je niet aan Hulst zelf denken. Maar aan de randgememeenten, zoals Heikant. Het gaat er trou wens niet om de totale opnamecapcaiteit te verho gen. Wel om de ligging van de tehuizen beter te spreiden. De provincie wil wellicht eerste de effec ten afwachten. Kijken hoe de mensen uit het land van Hulst reageren. Daarna kan er eventueel sprake zijn van uitbreiding". Het actiecomité wil het zover niet laten komen. Verbaasd over de snelheid waarmee het lot over De Lindenhof bezegeld is, is het comité druk doende obstakels op te werpen. „We willen tijd hebben om het allemaal eens rustig te bekijken. Het gaat alle maal te snel. Neem die brief met geen bezwaar van GS. Die kwam 29 februari al binnen. Net voor de extra vergadering van het bestuur. Is dat toevallig? Normaal duurt het een hele tijd eer GS een verkla ring van geen bezwaar afgeven. Maar goed. We starten nu die Arob-procedure. Pas 15 april komt dat spreidingsplan in de staten op tafel. En nu al is er een besluit genomen over De Lindenhof. Dat vechten we aan. Als het moet tot bij de Kroon, j a". „Als het bestuur blijft weigeren, stellen we zelf een plan voor renovatie op. Bouwtekeningen zijn er nog, die zijn te bestuderen. Nee, cijfers over een eventuele renovatie zijn er niet. De verwachting is dat het drie miljoen gulden kost. Verhuizen kost vijf miljoen. Dat is twee miljoen gulden verschil. Dat moet wel opgebracht worden". Cijfers zijn er inderdaad niet, zegt R. Janssen. „Maar dat heeft geen zin. We hebben besloten tot nieuwbouw. Dan is het toch niet nodig uit te reke nen wat renovatie kost? De bouwdeskundigen zijn hier geweest. Die hebben gezegd dat renovatie heel moeilijk is. Heel ingrijpend. Je moet het hele hoofd gebouw afbreken. Er moet een opnamestop komea Je moet naar vervangende ruimte zoeken. Dat speelt allemaal een rol". „En denk eens aan de overlast voor de bewoners", zegt een deel van het personeel. Ook zij kregen een lijst ('De Lindenhof moet blijven) voor onderteke ning onder de neus gestoken. In het dorp deed al snel het verhaal de ronde dat iedereen van het per soneel tekende voor behoud. Maar dat blijkt een misvatting. Terwijl de directeur meeluistert, zegt iemand: „Niemand heeft getekend". Maar ook dat blijkt weer niet te kloppen. Rosa is niet voor verhuizen. „Ik weet dat er meer tegen zijn, maar dat houden ze misschien weer voor zich. Ik zie het niet zitten. In Koewacht ligt het tehuis ook achteraf. Ik zie het verschil niet zo". Andere personeelsleden wel. Peter treedt op als woordvoerder: „In principe is iedereen voor een goed bejaardenbeleid. Iemand die hier in Zuiddorpe woont, heeft er misschien wat meer moeite mee. Voor ons is dit het gemakkelijkste. Dit gebouw is niet efficiënt. Ja, we zijn het gewend, die smalle gangen, maar dat wil niet zeggen dat het goed is. Er zijn nog elf kamers zonder eigen wc, dat is toch niet te verkopen". Dus renoveren, roept het actiecomité. Want nieuw bouw in Zuiddorpe mag niet. Daar geeft de provin cie geen toestemming voor. „Maar renoveren doen ze toch overal? In Groenendijk, in Westdorpe, daar lukt het allemaal wel. Waarom dan hier niet. Van uit het provinciehuis is ons gezegd 'we zullen De Lindenhof nooit dwingen te verhuizen naar Koe wacht'. We willen weten waarom die verhuis dan wel op stapel staat. Want als dit bejaardentehuis weg gaat, is dat de nekklap voor het dorp. Dat be jaardenhuis heeft ook sociale functies. Veel dorps zaken hebben een binding met het tehuis. Alles is trouwens bij de hand. Een winkeltje, de bank, de post, de kerk. Iedere bejaarde van buiten het dorp die hier komt, wordt meteen opgenomen. Dat valt dan allemaal weg". Zo wordt er in het dorp verwezen naar de eerdere verhuis van bejaardenactiviteiten vanuit het ge meenschapshuis het Kaaike naar De Lindenhof. De biljarts moesten naar de overkant van de straat. „Die sociale functies zijn er zeker", zegt R. Janssen. „Maar in de eerste plaats moeten we wel voor een goed bejaardenbeleid zorgen. Dat is onze eerste zorg. Dat is onze hoofdfunctie, het opnemen en ver zorgen van bejaarden. Vanuit de gemeente Axel zal het gecoördineerd ouderwerk die leemtes, het weg vallen van de sociale functies, opvullen. De mensen zeggen dat ze zich overvallen voelen. Dat kunnen we begrijpen, maar we zijn een zelfstandige stich ting. Wij hebben te maken met de provincie. Wij kunnen toch moeilijk aan iedere inwoner van Zuid dorpe vragen wat zij er van denken?" Ongeveer dertig bewoners van 'De Lindenhof te kenden voor behoud van het tehuis. „Sommigen wisten niet eens waarvoor ze tekenden", zegt een personeelslid. A. Bours is daar blijkbaar een van. „Ik heb getekend omdat ik het hier goed naar mijn zin heb. Daar was dat toch voor?" A. Bours komt van Koewacht. Hij wil best terug. „Ja, waarom niet. Ik zeg het nog eens, het bevalt me goed, maar op Koewacht zal het zeker ook lukken". Dat denkt C. de Coninck eveneens. Hij komt uit Axel en is twee j aar in 'De Lindenhof'. Toch heeft hij getekend voor behoud. „Strikt per soonlijk zeg ik, ik blijf liever hier. Ik ben hier graag. Maar ik ga er verder toch niet wakker van liggen. Het personeel gaat mee naar Koewacht. Een nieuw gebouw, dat zal even wennen zijn, maar ik neem aan dat het allemaal wel te doen is". En A. Bours nog: „We moeten niet alleen aan ons zelf denken. Boven zitten mensen die geen eigen wc hebben. En renoveren, hoe moet je dat doen. Dat zal geen flau wekul zijn". Het bestuur wacht voorlopig af. „Wat kunnen we meer doen. Voor 1 oktober moeten de plannen voor de nieuwbouw binnen zijn. Als het actiecomité in beroep gaat bij de kroon, levert dat de nodige ver traging op. Dat zou jammer zijn". Voor het actieco mité uiteraard niet. „We willen binnenkort eens praten met het bestuur. Dat kan best verhelderend werken. We gaan ook met B en W van Axel rond de tafel ziiten. Hoe denkt politiek Axel hierover. Wij willen weten waarom De Lindenhof weg moet uit Zuiddorpe". Prudent de Bruijne hoeft dat niet te weten. „Schrijf maar op, ik ga nooi naar de Koe wacht, edde da?"

de Stem | 1988 | | pagina 23