Geen veilingen meer in De Halle 'Belangstelling voor vlas neemt toe' Kalender stichting Promotie is klaar ENKEL HOOFDGEBOUW BRUIKBAAR ALS KANTOOR AMBTENAREN Trouwe FNY-leden Hulst gehuldigd Eerste verbroedering Hontenisse en Stekene F Waterschappen beginnen alvast met samenwerking Slagwerkgroep Hulst in Rotterdam PLAATSELIJK NIEUWS Reismarkt in St. Niklaas MARKTEN pp pTFM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 12 MAART 1988 ODEN: looie telegging MINGSLEIDERS STREEKCENTRUM AXEL TEGEN COMMERCIE IN CULTUUREEL CENTRUM Koninklijk goud voor Vandeputte HULST - Het ambtenarenapparaat van de ge meente Hulst kan niet worden gehuisvest in het leegkomende ziekenhuisgebouw. Weekenddienst Stem-redactie BITWISSELING VOLKSDANSGROEPEN sSTIJD Kennismaking Tegenbezoek DOOR DRUK OP GROOT AANTAL ANDERE AKKERBOUWPRODUCTEN Clinge Heikant Lamswaarde DOUBLURES EVENEMENTEN GEDAALD Musea GEZAMENLIJKE ADVIESDIENST A1J ulieren jubileum, receptie, ving, overwinning, am, openbare dank, ig best eens in de a familieberichten, ur hoeft het niet te iten een tientje), i 2,00. Eén grote Dor het plaatsen van een formaat van 35 14,05 toeslag, invraag. Bij niet- 4,00 adm.kosten niet geretourneerd, uw tekst 2 dagen jan onze kantoren, jurt u eveneens 2 iar Postbus 3229, jke opgaven worden d indien naam en indien uw betaling jden ons het recht laaf van redenen te n. 5n bereiken over de de uitgever zich het in de opdrachtgever leven. nieuws op donderdag. T22 FEEST leastr. De erder H.G. v.d. ienden. st circa larandeerd. 'aarborg. /3232302512 -22.00 uur Wij boren en zagen in beton, steen en asfalt van 0 20 t/m 500 mm Vraag onze prijslijst 01140-16657 01143-480 i (Streekschool „Zeeland" lijke Vormingsinstituten te leidingen in het kader van oepsopleidingen in het chakelopleidingen en Be- atie. i een van de collega's (lan ital lessen kunnen vervan- worden nadrukkelijk ver- ,pool" van docenten/vor- ep beschikbaar zijn om in d voor kortere of langere behoeft aanvulling. Igende vakgebieden: nlijke en maatschappelijke in beroepsopleidingen; assen; sn de PBVE: maatschappe- ievoegden kunnen sollicite- rer de opleidingsgroepen, n e.d.: tel. 01180-16457 en iruiter, of 01180-11135 en aanse. tof uiterlijk vrijdag 25 maart acteur van de Streekschool uijs, Postbus 279, 4330 AO pSun Zolder en_ ,Olen- Van onze verslaggever «XEL - Er komen geen vei len meer in cultureel centrum De Halle in Axel. ne Stichting Streekcentrum en Koninklijk Nederlands ondernemers Verbond XxoV) hebben bezwaar egen zakelijke activiteiten in een gemeenschapscen trum. Waarnemend voorzitter van het Streekcentrum E. Spues- igns zegt dat hiertoe is besloten na overleg met het college van B en W, waarbij ook wethouder J. van Schaik, bestuurder van De Halle, was betrokken. Alle partijen waren het er volgens Spuessens over eens dat er sprake was van een slechte si tuatie. De Halle besloot na dat gesprek de veilingen te stop pen. In een brief aan de commis sie midden- en kleinbedrijf en marktzaken lieten het Streek centrum en de KNOV eerder weten de veilingen 'concurren tie- en marktvervalsend' te vinden. Ze deden een oproep aan het gemeentebestuur een einde te maken aan de veilin gen, temeer daar het college de centrumfunctie van de binnen stad wil versterken. De veilingen zouden ook niet in overeenstemming zijn met het bestemmingsplan waaron der De Halle valt Ook een ver plaatsing van de veilingactivi teiten naar het centrum ziet Spuessens niet zitten: „Het gaat vaak om bedrijven die failliete boedels en dergelijke opkopen Ze zijn geen stimu lans voor het overige winkelge- beuren". Volgens T. Marteijn die na mens het KNOV bij het ge sprek aanwezig was, kon de ge meente het niet maken de vei lingen eerst een aantal jaren toe te laten en dan pas aan de bel te trekken „We moesten niet afwachten, maar nu een standpunt innemen", zegt hij. „Ook al zijn de veilingen mis schien maar een paar keer per jaar. Anders is dat aantal straks niet meer in de hand te houden". De commissie voor midden- en kleinbedrijf en marktzaken wil tevens de limiet voor het aantal standplaatsen op de Axelse markt afschaffen. Iedere aanvraag voor een plaats op de zaterdagmarkt kan volgens de commissie beter op z'n eigen merites worden beoordeeld. Wel zouden de marktkooplieden dan aan na der te bepalen voorwaarden moeten voldoen. Gemeente niet in ziekenhuis Volgens gemeentesecretaris H. van Geesbergen heeft een ver kenning van het ziekenhuis uitgewezen dat enkel het hoofdgebouw geschikt is om te Van onze verslaggever Dat is de voorlopige conclusie van een eerste onderzoek naar de mogelijkheid van centralisatie van de gemeente lijke diensten in het pand. vertimmeren tot kantoorruim te. De andere vleugels zijn niet bruikbaar. „Van buiten lijkt het een heel complex, maar daarachter is het nogal ver snipperd. Onze mensen moeten natuurlijk niet in een doolhof gestuurd worden". Hoewel de hoofdvleugel in principe geschikt is, blijft het volgens Van Geesbergen nog even de vraag hoeveel ruimte het toekomstig medisch en so ciaal centrum zal opslokken. „Die hebben ook bepaalde ruimtes nodig en wat ons be treft gaat het medisch en so ciaal centrum voor. Wij willen niet als concurrent in dat ge bouw meedoen". Voorlopig is op de gemeente afgesproken om een pas op de plaats te maken, totdat het me disch centrum uitgekristalli seerd is. „Dan kunnen we pas gaan bekijken of wij er eventu eel ook nog in kunnen". Daar bij moet volgens de gemeente secretaris wel bedacht worden dat een nieuwe huisvesting van de ambtenaren wel enkele tientallen jaren moet kunnen meegaan „Volgens de infor matie die wij nu hebben lijkt het er, voor wat betreft onder brenging van de secretarie-af delingen, somber uit te zien". Van Geesbergen is steeds een voorstander geweest van huis vesting in het ziekenhuis. „Ik had eerlijk gezegd van het ge bouw hogere verwachtingen Maar nu ik het eens goed heb kunnen belijken blijkt dat toch tegen te vallen Enkel het hoofdgebouw is geschikt, maar als dat nodig is voor het me disch centrum heeft dat was ons betreft de voorkeur". Van Geesbergen wijst de ge ruchten van de hand dat de uit slag van het huisvestingson- derzoek bij voorbaat al vast stond. Dat de cijfers moedwil lig zouden worden opgeklopt omdat er binnen het stadhuis nogal wat weerstand is tegen het idee. „Er wordt binnen het stadhuis en ook binnen het col lege inderdaad verschillend over gedacht Maar zoals het er nu voorstaat, ben ik het met de conclusie van het onderzoek eens". Het medisch centrum heeft maar een derde van het zieken huisgebouw nodig. Dat bete kent dat als er geen andere be stemming kan voor kan wor den gevonden het gebouw gro tendeels tegen de vlakte moet. Daarmee zou het medisch cen trum op flink wat sloopkosten gejaagd worden. „Slopen gaat altijd gepaard met een herge bruik van de grond", stelt Van Geesbergen „Als er gesloopt moet worden is het niet on denkbaar dat er ter plaatse een bouwperceel vrij komt voor misschien een geheel nieuw stadskantoor. Dat is uiteraard zuiver theoretisch. Want dat is uiteindelijk een politieke zaak". pINT-JANSTEEN - A. Vandeputte uit Koewacht is Igisteren koninklijk onder- icheiden met de eremedaille goud, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. versierselen werden hem idoor burgemeester A. Hack van Axel opgespeld tijdens de [traditionele vlasmiddag in [Sint-Jansteen. Vandeputte is vele jaren de irijvende kracht geweest ach- I ter Zeeuws-Vlaamse Vlassers- bond, als adviseur, administra teur en secretaris. Nu hij de ftjjd van zeventig jaar heeft ■eikt, legt hij zijn functies eer. Vanaf 1942 tot 1949 was Van- ieputte vlasmeester aan de Hassersschool te Koewacht. Vervolgens nam hij tot de op heffing in 1959 ook de direc teursfunctie op zich. Zowel van de school in Koewacht als van die in Eede. Tot hij in 1982 in de 'ut ging was hij werkzaam als "raar aan lagere agrarische holen in Zeeuwsch-Vlaande- :n on Zuid-Beveland, aan de lagere agrarische school in Ka- peüe en aan de landbouwprak- Tpschool in Schoondijke. In tetaal een loopbaan van meer tan veertig jaar in het land- wuwonderwijs. Daarnaast verzorgde hij nog meer dan zeventig avondcur sussen op het gebied van vlas- lowerking, houtbewerking, Metaalbewerking en steen- en unentwerk. Zijn functies in p Vlasserbond bekleedde hij wds 1956. Deze bond verenigt e vlassers in de regio en is Momenteel de enige vereniging van vlassers in Nederland. Naast zijn bezigheden in de swereld Is Vandeputte te- uns actief in de Koewachtse gemeenschap. Zo was hij tien jaar lid van het kerkbestuur, es jaar lid van het schoolbe- zeven jaar voorzitter dat j Patronaatsgebouw in L dorp. Ook binnen het rihH^?rk or>tplooit Vande putte allerlei activiteiten. Voor redactionele zaken, niet ^advertenties of be- wllia?ten' kunt u dit eekend contact opnemen Te nSy van Gremberghe. im? 96129- B.g.g. 01153 1534 of 01150 -17920 Districtsbestuurder Lenting reikt de speld uit aan de heer Boddaert. Jubilaris Van de Veld een echtgenote kijken toe - FOTO W1M KOOYMAN Van onze verslaggever HULST - De Bouw- en Houtbond FNV afdeling Hulst heeft gisteravond vier trouwe vakbondsleden gehuldigd. Dat gebeurde tijdens de jaarvergadering in zaal De Smic- kel in Hulst. De jubilarissen werden waarderend toegesproken door districts bestuurder H. Lenting. De jubilarissen waren D. Boddaart en A. van de Velde, beiden veertig jaar lid, en J. van Wijk en J. Burm, beiden 25 jaar lid. Na het officiële gedeelte konden de leden en hun partners mee doen aan allerlei spelletjes, waarbij konijnen en kippen te winnen waren. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever VOGELWAARDE - Vooruitlopend op de beslissing in beide gemeenteraden heeft volksdansgroep Hava Na- guila uit Vogelwaarde al de eerste stappen gezet op 'het pad der verbroedering' tussen de gemeenten Hontenisse en Stekene. ntiekbeurs 'laamieren (jji t KREDIETBANK Het Pand - Gent Onderbergen 12 tot 20 maart 14.30 u. lol 22.00 u. zon: Hu. tol 20 u. kortingen- 40% en -60% Dinsag 15 maart komt de volksdansvereniging Reinlje Vos uit Stekene op bezoek bij de volksdansgroep uit Vogel waarde. Het wordt een eerste kennis making tussen beide vereni gingen, een kennismaking die zal plaatsvinden in het clubge bouw van Hava Naguila, de Schaapstal van Hoeve la Salet- te. De groep uit Stekene komt met ongeveer vijfentwintig personen van de demonstratie- groep en arriveert omstreeks 20.30 uur. Om 21.30 uur zal burgemees ter A. Kessen van Hontenisse de gasten uit Stekene begroe ten en hen een aandenken overhandigen aan het eerste bezoek dat de groep brengt aan zijn gemeente. Hava Naguila is hiermee de eerste vereniging uit de gemeente Hontenisse die "verbroedert' met een vereni ging uit Stekene. De Belgische vereniging heeft intussen de Vogelwaardese groep uitgenodigd voor een te genbezoek, een van de ko mende weken. Reinlje Vos heeft al de uitnodiging aange nomen om om 12, 13 en 14 augustus deel te nemen aan het muziek- en folkorefestival dat dan in Vogelwaarde en Hulst wordt gehouden. Dit ter gele genheid van het 20-jarig be staan van de volksdansgroep uit Vogelwaarde. Van onze correspondente SINT-NIKLAAS - Vandaag (zaterdag) is er in de boven zaal van het station van Sint-Niklaas een 'buiten sporige' manifestatie. De treinliefhebbers kunnen er hun hart ophalen aan informa tie van nationale en internatio nale spoordiensten. Veel buitenlandse maat schappijen zijn aanwezig met toeristische informatie. Ook is er een expositie over allerlei mogelijk treinmateriaal en schaalmodellen. Bezoekers kunnen alles te weten komen over reserveringen en aantrek kelijke aanbiedingen voor het komend vakantieseizoen. De reisbeurs duurt de hele dag. Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - Omdat verschillende akkerbouw- produkten als gevolg van Europese maatregelen on der druk komen te staan, zou de belangstelling voor vlas wel eens flink kunnen groeiea Ir. H. Boerma, secretaris van de commissie vlas van het hoofd- produktschap voor akker bouwproducten, voorspelde dat gisteren tijdens de vlas middag in Sint-Jansteen. De maatregelen betreffen voornamelijk granen, peul vruchten en oliehoudende za den. „Met name door de prijs daling van granen hebben de boeren in toenemende mate be hoefte aan alternatieve gewas sen", aldus Boerma. „Dit zou kunnen leiden tot een grotere belangstelling voor vlas". Vol gens hem is dat momenteel al het geval in Duitsland. Boerma wees de aanwezigen op het deze week in Brussel ge vallen besluit over de opslag van vlasvezel. Vooral van de korte vezel is teveel op de markt. Als er sprake is van een slechts tijdelijke verstoring tussen vraag en aanbod, voor ziet de Europese Gemeenschap in een mogelijkheid van tijde lijke steunverlening van parti culiere opslag. Vlassers die me nen dat ze daarvoor in aanmer king komen moeten zich mel den bij het VIB, het voedsel in koop bureau van het ministerie van landbouw. Boerma toonde zich tevreden over de recente prijsbesluiten die de regeringsleiders van de EG-landen vorige maand heb ben genomen. Dat betekent na melijk dat de financiering van het EG-beleid voor de komende vier jaar zeker is gesteld. Dus ook voor het akkerbouwbeleid en het vlas. Directeur Alb. Daenekindt van de A.B.V. uit Kortrijk waarschuwde in zijn toespraak de vlaskwekers vooral niet te veel vlas in te zaaiea Hij wees daarbij op de al aanwezige bo terbergen en melkplassen in Europa. Structurele vlasover schotten kunnen volgens hem leiden tot een daling van de prijzen Zijn waarschuwing was vooral gericht aan Frank rijk, want België en Nederland hebben de laatse jaren al veel ingeleverd „Frankrijk moet wijs worden. En dat geldt vooral voor de coöperatieven". Voorzitter S. Cock van de in ternationale federatie van vlas en hennep besprak tijdens de vlasmiddag de internationale JEUGDACTIE - De in 1988 jubilerende judo- en volley balverenigingen willen de sportactiviteiten van hun jeugdleden extra gaan onder steunen en mogelijk uitbrei den. Deze verenigingen, die ook al op andere terreinen tot samenwerking zijn gekomen, hebben daarvoor een actie op touw gezet. Men gaat vers ge slachte kippen huis-aan-huis verkopen. Daarvoor zijn reeds folders verspreid waarop belangstellenden hun opdracht kunnen plaatsen. Die folders worden dit week einde opgehaald. In het week einde van 25 en 26 maart wor den de kippen thuisbezorgd. KAARTEN EN BINGO - De Katholieke Bond voor Oude- houdt donderdag 17 ren maart een kaart- en bingo middag in het gemeenschaps centrum 't Heike. De middag begint om 13.30 uur. BEJAARDENSCHIETING - In 't Heike werd een schieting gehouden waaraan vijftig personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: Jansen, Moer- beke; eerste zijvogel: Blom- maert, St.-Jansteen; tweede zijvogel: Deylaert, St.-Gillis; grootste aantal (4): Boussen, Kapellebrug. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub de zesde wedstrijd van de voor jaarscompetitie. Het was een draaiende Mitchell met twaalf paren. Uitslag: 1. he ren Biesbroeck-Aarts, 2. me vrouw Kint-de heer De Booy, 3. heren Joossen-De Kort. KAPELLE, 11 mrt - Groentevei ling: Andijvie glas, 140 kg, kl. 1A 1.90-2.30, B 1.80. Boerenkool, 10 kg, kl. 1 2.10. Rabarber, 20 kg, k. 1 2.50. Radijs, 430 bos, kl. 1 0.28-0.35. Spruiten ongeschoond, 30 kg, kl. 2 B 1.09. Witlof, 550 kg, k. 1 A 2.34- 2.49, kl. 2 A 1.49, AF 1.06, B 1.57- 1.58. Prei, 10 kg, k. 1 A 1.09-1.14. Rodekool, 60 kg, kl. 1 A 0.76-0.78. Kroten, 30 kg, kl. 1 A 0.41. Win terpeen, 750 kg, kl. 1 FN 0.24, GR 0.35, MO 0.37-0.39, MI 0.35. Selde rij, 70 bos, kl.l 0.53. Knolselderij zonder blad, 20 kg, k. 1 08 0.51. Late aardappelen, 1070 kg, kl. 180 0.16, kl. 2 KR 0.11, MI 0.06. AMSTERDAM, 11 mrt - Aard- appeltermijnmarkt: In bintje 50mm, oogst '87, werden 103 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ13,70 tot ƒ13,40 per 100 kg, 1 contract leve ring mei tegen ƒ15,00 en 41 con tracten levering juni tegen ƒ17,20 tot ƒ16,50. De stemming was voor april nauwelijks prijshoudend, voor mei kalm en voor juni ge makkelijker na vast. In bintje 50mm, oogst '88, werden 32 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,90 tot ƒ28,70. De stemming was prijs houdend. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaan deren heeft voor de derde maal zoveel mogelijk toeristi sche evenementen van het jaar op een rijtje gezet en ge bundeld in de Evenementenkalender 1988. Volgens pr-medewerkster T. Maenhoudt is de stichting er beter dan voorgaande jaren in geslaagd gelijksoortige evene menten niet op dezeflde datum te laten vallen. Zo zijn de Mos selfeesten in Philippine en Sluis dit jaar na aandringen van de Stichting gescheiden. In Philippine vallen ze op 27 en 28 augustus en in Sluis op 3 en 4 september. Voor het eerst zijn ook de gale ries en musea in de evenemen tenkalender opgenomen. De stichting is er zich bewust van dat niet alle evenementen in het boekwerkje zijn opgeno men, ondanks de vele oproepen die naar de verschillende orga nisaties zijn uitgegaan. T. Maenhoudt: „We moeten nog steeds achter veel mensen aan lopen. En daar word je weieens moe van". Volgens haar is het voor be zoekers van de evenementen die wat later in het jaar vallen raadzaam de betrokken VW's te benaderen, in verband met mogelijke wijzigingen. De gro tere evenementen zijn in de ka lender apart aangegeven en er is een aparte lijst met de Zeeuws-Vlaamse kermissen. Het geheel is geïlustreerd met tekeningen van R. Ivens. De VW kantoren zullen de folder verspreiden. De Stichting Promotie zal binnenkort samen met de Streek VW aanwezig zijn op twee toeristische beurzen in het buitenland. In de week van 19 tot en met 27 maart wordt Zeeuwsch-Vlaanderen gepro moot in Brussel en het West- duitse Essen. Van onze verslaggever HULST - Zo moeizaam als het gaat boven de Wester- schelde, zo voortvarend werken de waterschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan hun toekomstige samenwer king. Ze willen zelfs niet afwachten wat provinciale staten zeggen over hun concept-samenwer kingsovereenkomst, maar vooruitlopend daarop alvast een gezamenlijke adviesdienst opstarten. Dat blijkt uit een nota die het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht over deze kwestie heeft ge schreven. Reden om nu al te beginnen is de leegloop van personeel bij de tot opheffing gedoemde Technologische Dienst. Daar door zal het volgens het dage lijks bestuur voor deze Dienst steeds moeilijker worden om de waterschappen op het gebied van waterkwaliteitsbeheer van onmisbare adviezen te voor zien. De adviesdienst wordt ge huisvest bij het waterschap de Drie Ambachten. Onderlinge samenwerking is nodig omdat er voor verschillende beno digde specialismen in elk wa terschap niet voldoende werk is. Daardoor zouden er onno dige kosten gemaakt worden. Alle drie de Zeeuws- Vlaamse waterschapsbesturen spreken op 24 maart hun oor deel uit over de samenwer kingsovereenkomst organisatie en de promotie van het vlas. Hij beschreef daarbij de totstandkoming van de sa menwerking tussen de ver schillende gelederen. Van de vlasteler via de verwerking van het vlas tot en met de ver koop in de winkels. Hij had het vooral ook over de hoge kwali teit van het vlas, dat een duur zaam artikel is. Cock meende dat de vlasvezel eigenlijk niet gebruikt moet worden voor fa bricage van zakken, maar meer voor kleding en textiel. De vlasmiddag in Sint-Jan steen trok gisteren een volle zaal in het gemeenschapscen trum De Warande. Behalve heel wat vlassers waren ook de burgemeesters F. Jacobs van Hulst en A. Hack van Axel aanwezig. Na afloop van het officiële gedeelte begon een feestavond met onder meer een lopend buffet. Van onze verslaggever HULST - In het kader van de muziekscholenont moeting tussen de provincies Zuid-Holland en Zee land vertrekt de slagwerkgroep van de Zeeuwse Mu ziekschool uit Hulst vandaag (zaterdag) naar Rotter dam. De slagwerkers zullen daar bij een grootse muziekscholen presentatie de provincie Zeeland gaan vertegenwoordigen. Behalve deze slagwerkgroep houdt ook een gitaarensemble uit Goes de Zeeuwse kleuren hoog. De slagwergroep uit Hulst wordt gevormd door zes ge vorderde leerlingen, gecompleteerd door een basgitariste en een pianist. Onder leiding van hun leraar Eric Buyle heeft het gezelschap zich grondig op dit evenement voorbe reid. Op het programma staat onder meer themamuziek uit de film The Third Man in een bewerking van Eric Buy le. 1

de Stem | 1988 | | pagina 21