BIJ DE DEMOCRATEN BLUFT DE RACE ONBESLIST Coalitie in Bonn houdt adem in WAT EEN HET FORMIDABELE ACOUSTIMASS' LUIDSPREKERSYSTEEM VAN BOSE IS UNIEK! Landbouwraad eens met beperkingen smokkel lerika IpttflTEMBUITENLAND DONDERDAG 10 MAART 1988 I WASHINGTON (RTR/AFP) - Vice-president I George Bush heeft bij de Amerikaanse presiden tiële voorverkiezingen op 'Super Tuesday' de grootste overwinning behaald in de geschiedenis van de'primaries'. I De Republikeinse kandidaat won in 16 van de 17 staten en bracht zijn voornaamste tegenstanders senator Ro bert Dole en televisiedominee Pat Robertson een gevoe- llige slag toe. ïcca Geen kans Handeltje Bittere pil DE TECHNIEK? HET RESULTAAT! DIRECT/REFLECTING® Better sound through research BRAAKLEGGINGSREGELING 1 JULI VAN KRACHT PREMIER BADEN-WÜRTTEMBERG WIL SAMENWERKING MET SPD BUITENLAND NIEUWSOVERZICHT Ortega: snel praten met Contra's Doden bij mislukte vliegtuigkaping Unicef benoemt Audrey Hepburn Oud-bondskanselier Kiesinger overleden Eerste Sovjet-instituut voor opiniepeiling Nederlandse in Puerto Rico gearresteerd Leerkrachten Spanje in staking EG-studie kernafval T21 de la Madrid, aon- ionald Reagan dat likt in de Verenigde Amerikaanse staats- <leem niet kan wor- Bnsport en gebruik" i bestreden. - foto ap Historische zege Bush renigde Staten snui- ;n met enige regel- Colombia, Argenti- i miljoen Amerika- l bodem, uit Mexico, ïlf miljoen spuit he- na, Pakistan, Afgha- bmelen koortsachtig .natie over de drugs- _el om tegenwicht te en aan een Amerikaans ort dat binnenkort it verwacht en waarin ico zwaar zal worden gevallen. arcia de Leon geeft toe ondanks hevige strijd de 'Mexicaanse con- lie', zijn land een door- rhaven blijft voor Zuid- •rikaanse cocaïne, die weg zoekt naar de lu- ;ieve Amerikaanse [•kt. Bovendien zijn bo en klimaat in Mexico [rmate geschikt voor de ek van marihuana en aver, waarvan de in heroine wordt gezet. dcaanse opsporingsac- leidden van 1983 tot tot inbeslagname van fcotica met een straat- arde van 150 miljard [lar. Dat zou genoeg zijn |>r miljoenen drugs ver fden, onderstreept Gar de Leon. Toch is met Mexico's tweede stad, adalajara, meer en meer Mecca aan het worden de internationale fia's. Het 'kartel Medellin', Colombia's lichte drgusbendes, ge- oiken de stad als spring- tnk naar het noorden, reef het dagblad Excel- br uit Mexico-Stad on- Garcia de Leon onder- hrijft het Mexicaanse re- iringsstandpunt dat de irlog tegen de drugs beter in de vraag dan aan de inbodzijde kan worden ;voerd. Hij haalt Ameri- aanse presidentskandida- in aan om dit te onderbou- en. George Bush ver- laarde onlangs: „We kun- en niet op succes hopen in e oorlog tegen verdovende liddelen, terwijl we de Innenlandse consumptie iet aanpakken". Garcia de Leon heeft kri ek op de Amerikaanse in- lanties die de drugshandel mderzoeken „Nauwgezet rordt alles nagegaan, her- :omst, toename van vo- ume en routes. Dat alles vordt in de computer tot ri gide statistieken verwerkt. Sn dan wordt als reden roor de toename van de troom over de 3.000 km. ange grens opgegeven: .Mexicaanse corruptie". Zi! runnen wel menige illegale jrensoverschrijder in de traag grijpen, maar de enorme vrachtwagens van de drugsmokkelaars blijk baar niet. De zwakheid van de eigen douane wordt niet in de statistieken ver werkt", aldus Garcia de Leon. |Aan Democratische zijde werd [gouverneur Michael Dukakis I uit Massachusetts koploper. Hij [won in de belangrijkste staten Texas en Florida en zijn eigen [staat. De Democratische race blijft echter nog onbeslist De [zwarte burgerrechtenactivist jesse Jackson heeft in min istens vier zuidelijke staten de meeste stemmen behaald en se nator Albert Gore uit Tennes- |see heeft eveneens minstens vier staten veroverd. Dinsdag werden in 20 staten Democratische en in 17 staten [Republikeinse voorverkiezin- gen gehouden Voor beide par- tijen ging het om ongeveer een [derde van de afgevaardigden [voor hun nationale conventie [waar de uiteindelijke kandi- voor het presidentschap wordt aangewezen. Bij de Re- [publikeinen ging het om de keuze van 753 gedelegeerden, bij de Democraten om 1.307 af gevaardigden. I De belangrijkste tegenstrever van Bush, Robert Dole, maakt waarnemers nagenoeg geen kans meer tegen de vi ce lpresident. Dole feliciteerde Bush en schertste dat de vice- president straks wellicht beter slapen dan hijzelf. Toch t de senator het naar eigen jgen nog niet op en zal hij op 115 maart in Illinois opnieuw de trijd aangaan De overwinning van de 63- [jarige Bush slaat volgens 'aarnemers alle records. Zelfs [de stemmentrekker president Reagan heeft nog nooit zo hoog gescoord bij voorverkiezingen. Het aantal staten dat tegelij kertijd voorverkiezingen houdt is overigens nog nooit zo groot geweest als op deze Super Tuesday. De enorme zege van Bush is des te opvallender aangezien hij een maand geleden in Iowa nog werd ingemaakt door zijn rivalen Dole en Robertson Bush heeft zichzelf geheel en al hersteld door zich op te werpen als de Reagans erfgenaam en Dole aan te vallen als een man die er niet in geslaagd is de Se naat consequent achter Reagan te krijgen „Dit is een unieke politieke gebeurtenis", aldus een opgewonden Bush tegen over camapagnemedewerkers in Texas. „Zoals ik gisteren al zei: wie Super Tuesday wint wordt de volgende president en dat zal ik zijn". Het ziet ernaar uit dat de De mocraten deze zomer weer een echte ouderwetse partij con ventie zullen meemaken. De voorverkiezingen, die zich dinsdag in 20 overwegend zui delijke staten afspeelden, zijn uitgelopen op een patstelling tussen drie kandidaten: Mi chael Dukakis, Jesse Jackson en Albert Gore. Geen van hen lijkt echter in staat op eigen kracht de nomi natie zeker te stellen, zodat de strijd waarschijnlijk pas op de partijconventie in Atlanta waarschijnlijk zal worden be slecht met behulp van de aloude praktijk van politieke handeltjes. George Bush ik word de nieuwe president ningen in het noordoosten aan kop met zo'n 450 afgevaardig den Jackson en Gore hebben ieder rond de 370 afgevaardig den weten te verzamelen Gezien het proportionele systeem dat de Democraten in de voorverkiezingen hanteren, lijkt het onwaarschijnlijk dat een van deze drie kandidaten er nog in zal slagen de 2.082 af gevaardigden zal halen die voor de nominatie nodig zijn Waarnemers gaan er dan ook vanuit dat de Democratische partijconventie in juli een zo genaamde 'brokered conven tion' gaat worden, een bijeen komst waarop de kandidaten door onderhandelingen zullen moeten vaststellen wie van hen de nominatie krijgt. Daarbij zal voor Gary Hart en Paul Si mon slechts een heel klein bij rolletje zijn weggelegd. Beiden bleven op Super Tuesday ver onder de kiesdrempel van 15 procent steken, die in de meeste staten geldt. Dukakis is slaagde er dins dag in zijn positie als koploper te behouden 'The Duke' sleepte de meeste afgevaardigden in de wacht, voornamelijk dankzij zijn zegen in de grootste zuide lijke staten, Texas en Florida. Verder schreef hij zijn thuis- staat Massachusetts, het piepkleine Rhode Island en Maryland op zijn naam. Met zijn overwinning in Texas en Florida toonde Dukakis dat hij niet alleen in de liberale noord oostelijke staten uit de voeten kan. Sommige verkiezingsdes kundigen menen echter dat de grote joodse en Mexicaanse ge meenschappen in Texas de doorslag gaven voor Dukakis, terwijl hij in Florida kon reke nen op de steun van veel ge pensioneerde „immigranten" uit het noorden. Bij de conser vatieve blanke Democraten in het Diepe Zuiden kreeg Duka kis echter geen voet aan de grond. De grote verrassing van Super Tuesday was Albert Gore. De 39-jarige senator uit Tennes see, die de vooorverkiezingen in Iowa en New Hampshire vrijwel had overgeslagen, sloeg op Super Tuesday eindelijk zijn grote slag. Gore won be halve in zijn zijn thuisstaat ook in North Carolina, Kentucky en Oklahoma. Woensdagmiddag zag het er naar uit dat hij ook Arkansas en Nevada zou bin nenhalen. De derde hoofdrolspeler van Super Tuesday, Jesse Jackson, kwam dinsdag voornamelijk dankzij de steun van de zwarte kiezers als winnaar uit de bus in Georgia, Virginia, Louisiana en Mississippi. Verder eindigde hij in zeven staten als tweede. De zwarte burgerrechtenacti vist bewees daarmee dat zijn aanhang zich niet beperkt tot de minderheden die hij onder het banier van zijn 'Regen boogcoalitie' heeft verzameld, maar dat hij ook stemmen kan trekken onder de blanke kie zers. De baptistendominee heeft nu halverwege de voor- verkiezingen al bijna evenveel afgevaardigden in de wacht gesleept als in 1984 toen hij tot volkomen onverwacht als derde eindigde achter Walter Mondale en Gary Hart. De uitslag van Super Tuesday is een bittere pil voor de con servatieve zuidelijke Democra ten die met de grootscheepse primaries eindelijk weer eens een rechtgeaarde conservatief in het zadel wilden helpen In plaats daarvan zitten zij nu met een monster met drie koppen, waarvan er twee on vervalst liberaal ogen: Dukakis en Jackson. De populaire gou verneur uit Massachusetts gaat dankzij zijn eerdere overwin- In het geval de Democraten de de strijd om de nominatie moe ten beslechten door middel van een handeltje tussen de drie koplopers, lijkt Dukakis de meeste kans te hebben. Waarnemers gaan ervan uit dat de gematigd liberale gou verneur de voorkeur zal krij gen van de meeste van de zoge naamde 'superkandidaten' (Congresleden, gouverneurs en voormalige presidenten) waar voor de democraten zo'n 600 ze tels op de conventie hebben in geruimd. In dat geval zal Gore waar schijnlijk gekozen worden als 'running mate' van Dukakis om de zuiderlingen tevreden te stellen. Jackson lijkt op zo'n ouderwets onderonsje tussen de partijbazen weinig kans te maken op een plaats op de tic ket', maar voor zijn steun zal de partij wel een flinke prijs moeten betalen. (ADVERTENTIE) SCHMTIIS Gisteren op TV: "Wat een schatjes, nog kleiner dan 'n pak melk! Het door Bose ontwikkelde en gepatenteerde principe van de 'akoestische massa'. De drijfveer achter het systeem. Een werkelijk ongelooflijk mooie geluidsweergave, het geluid komt voor het gehoor kompleet uit de uitzonderlijk kleine 'cube arrays'. Het prachtige geluid verbijstert de luisteraar, temeer als-ie ziet waar het uitkomt! De onzichtbaar te plaatsen ekstra Acoustimass® module, geeft het laag onvervormd en niet te lokaliseren weer. Met de 'cube arrays' richt u een deel van het geluid via de zijwanden, waardoor een levensecht ruimtelijk geluid ontstaat. Stereo in uw hele kamer! Bel voor uitgebreide informatie of ga luisteren bij de Bose dealer in uw buurt." j°5ebv- Niiverheidstraat 8, 1135 GE Edam. Telefoon: 02993-6 66 61 Door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De EG-landbouwminis- ters zijn er gisteren in geslaagd de productiebeperkingen die de rege ringsleiders van de 'twaalf' begin fe bruari in beginsel overeenkwamen, vrijwel allemaal in concrete beslui ten om te zetten. Dat betekent dat boeren die granen, olie houdende zaden en eiwithoudende pro ducten verbouwen, rekening moeten hou den met forse prijsdalingen als binnen de EG de nu vastgestelde productiedrempels worden overschreden. Alle besluiten worden overigens pas eind deze maand 'geformaliseerd'. De Landbouwraad moet daarmee wachten tot ook over de inperking van de wijnpro ductie overeenstemming is bereikt. Nu vinden de Landbouwministers van Italië, Frankrijk en Spanje de maatregelen die Landbouwcommissaris Andriessen daar voor heeft voorgesteld, nog te ingrijpend. Volgens de Nederlandse landbouwmi nister Braks houdt het akkoord in, dat per 1 juli ook de zogenaamde 'braakleg gingsregeling' van kracht wordt. Boeren kunnen op grond van die regeling voor ten minste vijf jaar ten minste één vijfde van hun grond onbebouwd latea In ruil daarvoor strijken zij een jaarlijkse pre mie op, die kan oplopen tot bijna 3.000 gulden per hectare. Het totale akkoord kost de Europese kas een slordige 100 miljoen gulden meer dan begin vorige maand was berekend. Die meerkosten zijn het gevolg van versoepelingen die de Fransen en Britten gisteren nog wisten af te dwingen voor respectievelijk koolzaad en schape- en geitevlees. Van onze correspondent Rink Drost STUTTGART - In Duits- lands zuidwestelijke deel staat Baden-Württemberg gelooft nauwelijks nog een politicus, dat het minister president Lothar Spath zondag 20 maart zal lukken met zijn Christdemokrati- sche Union (CDU) alleen aan de regering te blijven. Zelf zegt Spath natuurlijk op alle verkiezingsbijeenkomsten, dat hij ervan uitgaat dat zijn partij de absolute meerderheid behoudt. Maar in kleinere kring geeft hij openlijk toe, dat de kans op een coalitieregering groter is dan die op een nieuwe absolute meerderheid voor de CDU. Politiek Bonn houdt daarbij de adem in. Want met wie gaat de CDU regeren? Het gaat de CDU in de hele Bondsrepubliek Duitsland de laatste jaren al niet meer voor de wind. Omdat het in 1986 en de eerste maanden van '87 met de sociaal-democratische te genstander SPD door inner lijke verdeeldheid nog slechter ging, viel dat niet zo op. En mede omdat het de Beierse zus terpartij CSU nog goed ging, viel het stembusresultaat voor de Union (CDU en CSU samen) bij de Bondsdagverkiezing in januari vorig jaar nog mee. De coalitie Union-FDP bleef in het zadel, zij het met een krasse verschuiving ten gunste van de liberalen. Na die bondsdagverkiezing vierde de CDU haar laatste triomf in Hessen, waar ze dankzij de hevige ruzie tussen socialisten en groenen het roer kon overnemen. Door het atoomschandaal roeren zich in Hessen inmiddels de spijtop tanten. Na het Hessische succes sloe gen de golven in het christe lijke kamp hoger dam ooit. Daar kwam het 'zomertheater': de ongelooflijke ruzie tussen CSU en CDU over minister Blüms reis naar Chili, minister Stoltenbergs fiasco met de be lastinghervorming, het Kieler schandaal, het atoomschandaal in Hanau en Franz Josef Strauss' opmerkelijke reis naar zuidelijk Afrika. Vier jaar geleden haalde de CDU in Baden-Württemberg 51,9 procent van de stemmen. Dat zit er zondag gegarandeerd niet meer in. Door het systeem van zeteltoewijzing zou Spath zondag aan 48 procent van de stemmen voldoende hebben om met zijn CDU alleen verder te kunnen regeren. Tenzij zowel de FDP als de Groenen onder de kiesdrempel van 5 procent zouden blijven, maar die kans wordt, zeker voor wat betreft de FDP, uitgesloten geacht In 1984, toen de FDP overal een dieptepunt beleefde, haalde partij in Baden-Württemberg 7,2 procent. Zondag wordt min stens 10 procent verwacht. Voor de SPD zit er aanzien lijke winst in, maar uitgesloten mag worden geacht, dat de SPD de grootste partij wordt. Sinds het ontstaan van de overwegend katholieke deel staat, in november 1953, is de SPD nog nooit de grootste par tij geweest. Voor de SPD is Ba den-Württemberg door de ia- ren heen een lagedrukgebied geblevea Mede door gebrek aan tot de verbeelding spre kende kandidaten bleef het percentage kiezers steeds in de buurt van de 30 hangen. In 1984 haalde de partij 32,4 procent. De meeste spanning levert de vraag op, met hoeveel procent Lothar Spath foto archief de stem van de stemmen de CDU de grootste partij blijft. Komt het percentage onder de 48, dan moet Spath een coalitiepartner zoeken. Naar de voorbeelden in Niedersachsen, Rheinland- Pfalz, Hessen en Berlijn, en ze ker naar het voorbeeld in Bonn, ligt een coalitie CDU-FDP voor de hand. De FDP heeft daar maanden geleden zelfs al een bindend besluit over genomen. De partijtop heeft al afgespro ken wie welke ministersposten in de nieuwe coalitie zal clai men. Tot grote schrik van de christendemocraten, christen- socialen en liberalen in Bonn lonkt Lothar Spath in een heel andere richting: naar de SPD. Die partij voert een opmerke lijk sterke verkiezingscampag ne. In de hele Bondsrepubliek heeft de partij de wind in de zeilen, sinds in Bonn Hans Jo- chen Vogel als nieuwe voorzit ter de partij teugels strak heeft aangehaald. Die Barschel-affaire en de slagvaardige oppositie hebben de voor de socialisten gunstige wind behoorlijk aangewak kerd. En dan heeft de SPD in Baden-Württemberg eindelijk een kandidaat waarmee ze te voorschijn kan komen. Het so cialistische paradepaard is Dieter Spöri, een deskundig econoom, die keer op keer met succes de zwakke plekken aan wijst in het economische en fi nanciële beleid van de Bonds regering. Hij krijgt een aan dachtig gehoor bij zowel des kundigen als leken, want wat hij zegt is tegelijk hecht door timmerd en voor iedereen be grijpelijk. Vanuit de partijcentrale in Bonn wordt met begerige ogen naar de politiek nog onbelaste Spöri gekeken. Hij zou het SPD-beleid in de gehele Bondsrepubliek een fris en voor alle kiezers aantrekkelijk gezicht kunnen gevea Zijn succes in Baden-Württemberg betekent daarom vrijwel zeker zijn vertrek naar Bonn, ten zij... Tenzij de SPD in Stuttgart een coalitie aangaat met de CDU. Spöri en Spath verschil len in hun ideeën en in hun op treden hemelsbreed. Maar een belangrijk principe hebben ze gemeen: ze zijn gewend met open vizier te strijden en ruim tevoren eerlijk hun bedoelin gen bekend te maken. De beide heren liggen elkaar wel, en dat laten ze blijken ook. De flirt tussen de beide lijst trekkers is zo opvallend gewor den, dat de Bild-Zeitung vorige week al in een grote kop op de voorpagina van de Stuttgartse editie meldde: 'Spath denkt aan grote coalitie'. Die krant wordt ook in Bonn goed gelezen, en daar zijn enkele CDU- en FDP-prominenten onrustig op hun stoel gaan schuiven. Een zwart-rode coalitie in Baden- Württemberg, nog wel het eco nomische zwaartepunt van de Bondsrepubliek, is voor de re geerders in Bonn een gruwel. President Daniel Ortega van Nicaragua (rechts op de foto met Joao Soares) heeft gisteren voorgesteld 'in de derde week van maart' rond de tafel te schuiven met de Contra's. De anti-Sandinisten zegden op het laatste mo ment de dialoogronde af die vandaag in de Nicaraguaanse grensplaats Sapoa had moeten beginnen. Ortega ver klaarde niets te zien in de nieuwste eis van de Contra's: een voorbereidende bijeenkomst in de Costaricaanse hoofdstad San Jose. Eerder gaven de Sandinisten toe aan een andere wens van de Contra's: de aanwezigheid van kardinaal Miguel Obando y Bravo bij het overleg. De aartsbisschop van Managua pendelde als bemiddelaar tus sen de strijdende partijen maar werd vorige week door Managua aan de kant geschoven. De rebellen gingen op hun beurt akkoord met de aanwezigheid van Joao Baena Soares, secretaris-generaal van de Organisatie van Ameri kaanse Staten. Maar zij lieten het uiteindelijk toch afwe ten met het argument dat ze te weinig betrokken waren bij de voorbereidingen. - fotoafp DEN HAAG (ANP) - Bij een mislukte vliegtuigkaping in de Sovjetunie zijn dinsdag verscheidene doden gevallen, zo heeft het officiële Sovjetpersbureau Tass gemeld. Volgens Tass kwa men bij de 'terroristische daad' een stewardess en drie passa giers om het leven. Ook de meeste 'criminelen' die het passa giersvliegtuig probeerden te kapen zijn gedood, aldus het pers bureau. Een groep 'gewapende criminelen' probeerde een Toepolev te kapen, die van Irkoetsk op weg was naar Leningrad. De kapers zouden met het vliegtuig het land hebben willen verlaten. Naast de doden werd een onbekend aantal passagiers gewond. Nadere bijzonderheden gaf Tass niet. GENEVE (RTR) - De Britse actrice Audrey Hepburn is woens dag door het kinderhulpfonds van de Verenigde Naties Unicef benoemd tot speciale ambassadrice. Zij zal volgende week al naar het door droogte geteisterde Etiopië reizen, zo heeft het Unicef in Genève bekendgemaakt. Het Kinderfonds heeft in november vorig jaar opgeroepen tot het geven van 45 miljoen gulden aan medische en voedselhulp voor de 5,2 miljoen mensen, voor de helft kinderen, die in het noorden van Etiopië met honger worden bedreigd. Behalve Hepburn, die in Zwitserland woonachtig is en bekend werd met haar rollen in films als 'My Fair Lady' en 'Roman Holi day', zijn ook Harry Belafonte, Liv Ulmann en Peter Ustinov al ambassadeur voor het Unicef. In een ziekenhuis in zijn woonplaats Tubingen is woensdag de vroegere West- duitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger overleden. Hij is 83 jaar geworden. De christen-democratische po liticus leidde tussen 1966 en 1969 de enige 'grote' coalitie tussen zijn CDU-partij en de sociaal-democraten in de geschiedenis van de Bonds republiek. Kiesinger trok zich in 1980 terug uit de po litiek en leidde sindsdien een teruggetrokken leven. Kiesinger had ook een oor logsverleden. Hij was lid van Hitlers NSDAP en tij dens de Tweede Wereldoorlog werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken. Maar Kiesinger heeft altijd ont kend dat hij contactpersoon was tussen nazi-propaganda leider Joseph Goebbels en minister van buitenlandse za ken Joachim von Ribbentrop. Ook stond hij naar eigen zeggen van meet af aan kritisch tegenover het nazi-be wind, dat in 1933 aan de macht kwam. Voor Beate Klars- feld, die samen met haar man Serge jacht maakt op nazi's, was en bleef Kiesinger echter een nazi. Zij zorgde in 1968 voor een geruchtmakend incident toen zij tijdens een par tijcongres van de CDU in West-Berlijn de politicus, waar iedereen bijstond, een klap in het gezicht aaf. - fotoanp MOSKOU (AFP) - In de Sovjetunie komt een federaal instituut dat opinies van de bevolking gaat peilen. Het instituut zal wor den geleid door de sociologe Taljana Zaslavskaja. Het instituut zal samenwerken met de Sovjetrussische Unie van Vakbonden en het Staatscomité voor de Arbeid. Mevrouw Zaslavskaja staat bekend als een aanhangster van de politiek van glasnost (openheid) en perestrojka (herstructurering) van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. DEN HAAG (ANP) - De 35-jarige H.R. Ploeger uit Amsterdam is op 1 maart in Puerto Rico gearresteerd wegens het bezit van cocaïne. In haar bagage werd 7,7 kilo cocaïne gevonden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit woensdag bevestigd.Volgens de woordvoerder was de vrouw vermoedelijk vanuit de Colombiaanse hoofdstad Bogota op weg naar Nederland toen ze bij een tussenlanding werd aangehouden. Het bezit van verdovende middelen wordt in Puerto Rico 'vrij zwaar bestraft', aldus de woordvoerder. MADRID (DPA) - Voor miljoenen leerlingen en studenten in Spanje was woensdag een vrije dag. Een groot deel van de do centen van het basis-, middelbaar en beroepsonderijs staakte, om kracht bij te zetten aan zijn eis tot salarisverhoging. Tot de werkonderbreking was opgeroepen door de gezamenlijke vak bonden van docenten, zo heeft een woordvoerder bekend ge maakt. Volgens de vakbonden ging 's morgens ongeveer 85 procent van de leerkrachten niet aan het werk. Het ligt in de bedoeling om ook donderdag geen lessen te geven. De tweedaagse staking zal 16 en 17 maart herhaald worden, indien voor die tijd geen ge hoor is gegeven aan de looneisen. BRUSSEL - Een Japans onderzoekscentrum is van plan 2 mil joen Ecu, een kleine 4,5 miljoen gulden, te investeren in een EG-onderzoek naar de mogelijkheden om kernafval op te rui- men. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, maakte dat gisteren bekend. Het gemeenschappelijk onderzoeksprogramma van de EG, dat wordt uitgevoerd in het Westduitse Karlsruhe, is erop gericht de zogenaamde 'halfwaarde-tijd' van bepaalde radio-actieve stoffen enorm te beperken. Sommige van de stoffen die over blijven nadat een kernreactor technisch en economisch is afge schreven, blijven nog gedurende honderdduizenden jaren ra dio-actieve straling afgeven.

de Stem | 1988 | | pagina 5