even. UITBLAZEN Bouw komt licht aangeslagen uit het verdomhoekje Organisatie* 'Oostenrijk is eigenlijk pas na 1945 ontstaan" KAMER: PL LIBERALE EX-MINISTER FRIEDRICH FRISCHENSCHLAGER: Maximumsnelhei Jezus van Marante -2 -destem- VOORZITTER VERBOND BOUWBEDRIJF: ENQUÊTE IS EEN ZWAAR MIDDEL nr stem binnenland DE STEM COMM DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 10 MAART 1988 50 jaar na da Anschluss DEN HAAG /PAPENDRD merfracties hebben gisteren geerd op het plan van Boska van een energie- en afval-eilé van de Westerschelde. Combinatie Niets, Wer Vissl Kwaad met kwaad? Redactie-taal Israël Medjugorje Emancipatie Probleem WIMKOCK OCH Jezukes van Meraante toch naor toe, motte daor kij- ke! Zo reageerde de moe der van A. van Tetering uit Made als ze iemand voor bij zag komen die wat on gewoon gekleed was. En als een keuterboer haar vertelde dat zijn zoon later bur gemeester van Amsterdam zou worden, zou ze het ook hebben geroepen, met in haar stem een zweem van vriendelijke spot: 'Och Jezukes van Meraante toch!' Zoals zij de term ge bruikte was Jezus van Marante vloek noch basterdvloek. Maar dat hadden we eerder al vastge steld. Het is meer een uitroep van verbazing of schrik die mis schien zijn oorsprong heeft in een vrome aanroeping of schietgebed. Niet iedereen is het eens met de verklaring van het woord Marante, zoals die door mevrouw A. van Dort-van Deur zen en anderen is gegeven. Dr. J. van den Dam uit Breda wijst er nog eens fijntjes op dat 'ma rante' niet alleen in de Neder landse Larousse staat, zoals hij eerder al liet weten, maar ook in de goede, oude Van Dale. Met ongeveer dezelfde verkla ring: 'verbastering van Maria in basterdvloeken'. Als voor beeld geeft Van Dale: jasses marante!. Het tweede voor beeld van Larousse -'Jezus marante' - ontbreekt in de Van Dale en dat is vreemd want ik heb nog nooit van 'jasses ma rante' gehoord en alle brief schrijvers die het onderwerp aanroeren hebben het over Je zus van Marante of Meraante of hoe ze dat woord verder ook mogen spellen. Volgens de verklaring van mevrouw Van Dort c.s. is Jezus van Marante een verkortende samentrekking van Jezus van Maria en Anna te drieën. De aanroeping - als het dat was en daar lijkt het wel op - was in deze lezing geïnspireerd door de vroeger veel voorkomende, traditionele afbeeldingen van Jezus, Maria en Anna samen. Te drieën' dus. Deze verkla ring is van verschillende kanten - helaas alleen maar telefonisch - aangevallen. Volgens de op bellers komt 'marante' van Ma- ran-atha of, dat blijkt ook te kunnen: Marana-tha. Dit zijn Aramese woorden die volgens een van de opbellers 'barmhar tigheid' betekenen en volgens een ander 'zoiets als de Heer is met u'. De Katholieke Encyclopae dic (1953) zegt er dit van: „Ara mese woorden die gevonden wor den in 1 Kor. 16.22; Dida- chè 10.6. Het feit dat Paulus de woorden niet vertaalt, wijst op een gebruikelijke liturgische for mule. Twee lezingen zijn moge lijk. Men kan lezen Maran-atha, dat betekent: de Heer komt of: is gekomen. Men kan ook ne men: Marana-tha, dat betekent: Onze Heer, kom. Zo verstaan het de meeste moderne schrij vers. Sommigen houden tegenw. een andere vertaling aan, nl. 'Onze Heer is het teken'." Tot j| zover de encyclopedie. Maranatha was in de jaren tien en twintig van deze eeuw beslist geen onbekend woord in IIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIiJllllllflIIIIIUIIIIIIIflIllllllllllllflIllllllllllllji Nederland. Tijdens en na de eerste wereldoorlog kwam de protestantse Maranatha-bewe- ging op, een godsdienstige her- levingsbeweging, die geleid werd door de veelvuldig voor de radio optredende Johan de Heer. Hij propageerde het zin gen van christelijke liederen omdat de beweging hierin een voornaam hulpmiddel zag om de heilsverwachting te verle vendigen. En zo zijn we wel erg ver afgedwaald van 'Och Jezu kes van Meraante toch naor toe!" Uit de post blijkt dat stront meej stripkes wijd verbreid was als fantasiegerecht waarmee nieuwsgierige kinderen werden afgewimpeld. Het wordt bijna net zo dikwijls genoemd als Nieneus meej singoren of een van de varianten daarvan. Toch zijn er ook wel van die fantasie gerechten met wat meer kleur (én smaak, zou ik zeggen). Zo hadden we een vorige keer al paarse pap met gouden puntjes. De Bredanaar H. van Dorst voegt er weer een aan toe: ge stampt glas met vishaakjes. Zijn vrouw zegt het nog steeds als er gevraagd wordt wat de pot schaft. Van Dorst signaleert ook het gebruik van het woord blokstèèrte, dat eerder al aan de orde is geweest, in een ander verband. Als hij als jongen iets misdaan had of iets kwaads in de zin, dan kon hij zijn vader dreigend horen waarschuwen: Ik zal oe ringeloren en blokstèèr te. Sinds we weten dat de Zeeu wen met blokstèèrte het tot op de s taartwortel couperen van een paardestaart bedoelen, mo gen we aannemen dat de vader iets pijnlijks in de zin had. (Overigens: blokstaart en blok- staarten (als werkwoord) staan in de Van Dale. Het zijn dus geen Zeeuwse, maar gewone Nederlandse woorden en bete kenen respectievelijk 'afge knotte staart' en het 'kort cou peren van de staart'). Ringeloren is ook gewoon Nederlands. De eigenlijke bete kenis is, volgens Van Dale, het in bedwang houden van een dier met behulp van een ring door het oor. Figuurlijk bete kent het iemand op z'n kop zit ten, kort of klein houden. Tot slot nog een paar mooie gezegdes die weinig te raden la ten: Van Bets Hermus uit Roosen daal, over vrouwen met een 'voorkind': Ze heeft er eentje over de halve deur en: Het is een goei vrouwke al is ze wel eens uit de wei gebroken. En van Van Tetering: Hij loop as 'nen haon meej 'ne natte stèèrt. (Wordt vervolgd - als u wilt reageren graag schriftelijk: Even Uitbla zen, Postbus 3229, 4800 MB Breda). Uitgave van uitgeversmaatschappij Oe Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnl/rolsitioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Louis van de Geijn DE BOUWWERELD heeft deze week met gemengde gevoelens de resultaten van de parlementaire bou- wenquête ontvangen. Na dat het er eerst naar uitzag dat het bedrijfsleven de zwarte piet zou krijgen, is het onderzoek naar de sub sidiëring van de volks huisvesting uitgepakt als een zelfkastijding van de overheid. „Maar we hebben wel ander half jaar in een schiettent ge zeten", stelt voorzitter F.A.M. de Vilder van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf zonder vreugde vast De verhalen vooraf over miljoenenfraude, halverwege de enquête nog eens dik on derstreept door justitie-amb- tenaren, hebben het toch al wankele imago van de bouw in Nederland een gevoelige tik gegeven. De Vilder zat aan de voor avond van het parlementaire onderzoek nog stilletjes in zijn verdomhoekje. Verweer, zo was de taxatie van zijn orga nisatie, zou de schijn van schuld alleen maar verster ken. Nu het gedrag van de be leggers als *niet laakbaar' wordt beoordeeld en de aan- nemerij zelfs geheel niet ter sprake komt in de rapportage van de commissie-De Vries, spreekt de AVBB-voorzitter echter vrijuit en onver bloemd. De inzet van dit zware mid del van de parlementaire en quête, de derde sinds de Tweede Wereldoorlog, was volgens De Vilder misplaatst Dat vond hij anderhalf jaar geleden al, toen hij met spijt de poging van premier Lub bers zag mislukken om een commissie van deskundigen in te schakelen. En hij denkt er, nu de uitkomst op tafel ligt, niet anders over. „Het rapport munt uit door een precieze omschrijving van het bouwproces en een goede analyse. Maar wat is er nu he lemaal uitgekomen? Op de vele miljarden die in de volkshuisvesting omgaan, zijn enkele miljoenen verkeerd te recht gekomea Uiterst kleine schoonheidsfoutjes. Natuur lijk, er zal wel eens een steekje zijn gevallen, maar daarvan zijn in dit land nog wel meer voorbeelden te noe men", aldus De Vilder. Dat het parlement voor deze zware aanpak heeft ge kozen, heeft volgens de voor man van de bouwonderne mers al bij voorbaat de geur versterkt van fraude, die vooraf in de media aan het betrokken bedrijfsleven was komen te hangen. En dan zijn er nog de kos ten. De Vilder raamt de totale rekening van deze enquête, van de commissie zelf, van het ministerie van volkshuisves ting en van de instellingen die zich in de materie dienden te verdiepen, op vijftien tot F.A.M. de Vilder is voor zitter van het bestuur van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, bestuurslid van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond en lid van het alge meen bestuur van het Ver bond van Nederlandse On dernemingen. Hij is lid van de raad van bestuur van Ballast Nedam Gorpe NV en bekleedt daarnaast een aantal commissariaten. - FOTOANF twintig miljoen gulden. „Daar hadden we 280 huizen voor kunnen bouwen". De Vilder vindt het ook niet gezond dat het parlement op deze wijze als het ware aan zelfonderzoek doet. En het op voorhand uitrangeren van de verantwoordelijke bewinds man heeft naar zijn mening de enquête te zeer belast. Staatssecretaris Brokx ('die man heeft ongelooflijk veel gedaan voor de volkshuisves ting') had wat hem betreft niet weg behoeven te gaan, toen niet en nu niet „Waarom Brokx wel? Zie de visfraude, de Walrus-af - fiare, de paspoortenkwestie. Waarom daaraan dan géén politieke consequenties ver bonden?". De gedragingen van het be drijfsleven, zegt de commissie in haar eindrapport, zijn niet laakbaar omdat het ministe rie zo veel ruimte en onduide lijkheid liet bestaan over de regels. Hebben ondernemers dan niet een eigen morele en maatschappelijke verant woordelijkheid? De Vilder: „De bouw is na tuurlijk regelmatig aangelo pen tegen de verwarring over de subsidieregelingen. Maar het bedrijfsleven heeft daar aan een uitleg gegeven die paste in de cultuur van die tijd: het ging iedereen om het bouwen van zo veel mogelijk woningen. En dat paste na tuurlijk in de doelstelling van de ondernemers, die immers naar contuïteit streven. Er is dus volkomen gewettigd ge bruik gemaakt van de ruimte die de regels boden". De bouwvoorzitter is op zichzelf tevreden met de meeste van de aanbevelingen die de enquêtecommissie doet voor het beleid in de komende jaren. De Vilder haalde, toen hij op 12 oktober van het vorig jaar voor de commissie ge tuigde, een lijst met meer dan honderd subsidieregels te voorschijn waarmee bouwon dernemers te doen hebben. De algemene lijn van het huidige overheidsbeleid, het terugnemen van subsidies enerzijds en het verlichten van lasten anderzijds, kan wat de bouwers betreft ook worden doorgetrokken naar de volkshuisvesting. Dat bete kent in grote trekken dat de mensen meer armslag krij gen, maar ook een groter deel van hun inkomen kwijt kun nen zijn aan wonen. Dat laat ste hangt dan meer van de persoonlijke keuze af: een duurder huis of liever die jaarlijkse vakantietrip of de auto. De overheid blijft voor een deel van de huisvesting bij. zondere verantwoordelijkheid dragen. Maar beleggers en bouwers willen liever af van een langdurige financiële band met de overheid. De af. keer van tientallen jaren lo- pende subsidies, met alle in gebouwde politieke risico's vandien, heeft al eerder tot een soort van bouwersstakinj geleid. Daarom is De Vilder vol daan over het voorstel om al thans in de zogenaamde marktsector van de woning, bouw met eenmalige bijdra gen te werkea Onder leiding van staatssecretaris Heerma wordt op dit moment gewerkt aan een nota over het subsi diesysteem, dat naar ver wachting ook een aantal ele menten uit de nota-De Vries zal bevatten. Deze 'Nota volkshuisvesting in de jaren negentig' zal in de zomer ver schijnen. De Vilder vindt dat het mi nisterie van volkshuisvesting de regelgeving nu snel moet aanpassen. De ambtenaren zijn door de enquête onzeker geworden en dat leidt tot gewenste vertragingen. „Snelle invoering van nieuwe, eenvoudig te hanteren regels moet de ambtenaren hun zelf- vertrouwen teruggeven". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) moet alsnog fl miljoen extra uittrek ken voor spreekuren door bureaus voor rechtshulp in de opvangcen tra voor asielzoekers. Alleen op die manier kunnen asielzoe kers goed worden voorbereid op hun I eerste gesprek met ambtenaren van het ministerie van Justitie. Nu ge beurt het veel te vaak dat asielzoekers onvoorbereid beginnen aan zo'n ge- Door Rink Drost „WAT HIER met de her denking van de Anschluss gebeurt is belachelijk: dat uitgerekend nu, na alle ge doe rond Waldheim, de po litieke kampen niet in staat zijn een contrasig naal te geven. Wij zijn in een ridicule discussie ver zeild geraakt." Aldus dr. Friedhelm Fri- schenschlager, parlementslid van de in de oppositie zittende Freiheitliche Partei öster- reichs (FPÖ). Frischenschla- ger haalde zich, toen hij nog minis'ter van binnenlandse zaken was in het vorige kabi net, een twijfelachtige repu tatie op de hals toen hij in 1985 de in Italië vrijgelaten oor logsmisdadiger Reder in een staatslimousine afhaalde van de Weense luchthaven, en hem namens de regering wel kom thuis heette. „Deze republiek bestaat nu 42 jaar. Ik beweer", aldus de ex-minister, „dat dit Oosten rijk in werkelijkheid eerst na 1945 is ontstaan. Alles wat nu over de eerste republiek, over de Anschluss gezegd wordt, gaat voorbij aan de geeste lijke en politieke realiteit van de eerste republiek, en wel op een heel speciale manier. Tot in de democratische centra van die republiek heeft de staat zichzelf bedrogen, min stens tot 1933. Die eerste republiek is een uiterst merkwaardig politiek- historisch verschijnsel. Zelfs de man die haar de eerste grondwet gaf, Hans Kelten, De pijnlijke herdenking schrijft in 1926: „Deze staat? heeft werkelijk geen reden van bestaan." De benaming was overgebleven uit de Eer ste Wereldoorlog. De inwo ners voelden zich door de geallieerde overwinnaars met hun verbod op een samengaan met Duitsland in hun vrijheid van zelfstandig beslissen aan getast." „Wij zijn pas staat met de wil tot een eigen staat, een stevig democratisch funda ment, een zekere tolerantie sinds de totstandkoming van de tweede republiek, al die verworvenheden bestonden in de eerste republiek zo goed als niet. En nu, vijftig jaar na de Anschluss, deze verwarring en deze duidelijke kringloop van innerlijke slijtage. Vol strekt onnodig. Onze sociale en politieke toestand is, zeker in een internationale vergelij king, op zijn minst stabiel. Wij hebben geen bijzondere problemen zoals Groot-Brit- tannië die niet alleen econo misch heeft, maar ook met de immigranten van andere ras sen; de sociale verhoudingen zijn redelijk in orde. Dit is een godzijdank goed functione rende, democratische staat, met in feite niet meer dan al ledaagse politieke problemen zoals elke staat die af en toe heeft. En er is hier geen echte discussie over de Anschluss. Die zou ook zonder meer per vers zijn. Deze republiek leeft en bestaat. Er is, afgezien van enkele fanatieke enkelingen, niemand die geen vrede heeft met deze staat." Twee jaren zit Oostenrijk nu in zijn maag met de dis cussie over Waldheim. Het beeld dat Oostenrijk daarmee in het buitenland oproept is, volgens Frischenschlager on terecht, weinig fraai te noe men. Frischenschlager komt terug bij zijn bewering dat de houding van de politici ten aanzien van de Anschluss be lachelijk is: „In plaats dat men in '88 eens bijeen gaat zitten en zegt: 'Beste mensen, dit is het huidige Oostenrijk; vijftig jaar geleden heeft het er zo-en-zo uitgezien', en dan heel eerlijk vertelt wat de oorzaken waren die tot de ontwikkelingen in 1938 leid den, dan worden toch de le vensgrote verschillen duide lijk?" „Bij wie valt er nu een steen uit de kroon wanneer de drie politieke kampen, de con servatieven, de sociaaldemo craten en ook de liberalen, toegeven: 'We hadden gedacht dat we het in de jaren '34 tot '38 zouden redden, maar we zijn in een dictatuur terecht gekomen. Waarmee we van daag niets meer te maken hebben.' De conservatieven verliezen hun gezicht niet wanneer ze vertellen hoe on der Dolfuss de democratie om zeep werd gebracht. De socia- De Oostenrijkse oud-minister Frischenlager: terugge keerde oorlogsmisdadiger met een limousine van het Weense vliegveld afgehaald. - FOTO OE STEM vonden, spaart Kirschensch- lager de kritiek evenmin. „Bij ons is niemand opgestaan die zegt: 'Ja, toen zat het zo. We hebben het geloofd, maar we hebben daar vandaag-de-dag niets meer mee te maken, wat de wens naar een eigen staat betreft, wat de trouw aan de grondwet betreft.' Dat zou geen enkel probleem zijn, maar het windt de mensen nog op." „De politieke realiteiten zijn nu anders. Dat had men listen hebben met het verle den nog de minste problemen. Zij werden in 1934 uitgescha keld. Maar wanneer zij de burgeroorlog gewonnen had den Ik weet niet wat er dan met de democratie gebeurd zou zija Ik geloof niet dat er dan ooit nog een christenso- ciale partij het parlement zou zijn binnengekomen." Op zijn eigen liberale kamp, waarin na de Tweede Wereldoorlog veel oud-nazi's politiek onderdak hebben ge- kunnen uitbuiten door te zeg' gen: 'Geacht buitenland', en vooral: 'Beste jongere Oosten' rijkers, die niet met al die dingen aanraking zijn weest, zo ziet het er woordig uit en dat kunnen we op het spel zetten, kunnen we ook weer kwijt raken' Dan had de zaak er heel anders uitgezien en het buitenland er bestaat nauwelijks een land dat niet zijn donkere - vlekken heeft uit de Eerste dan wel de Tweede Wereld' oorlog - zou een aanmerkelijk betere indruk van Oostenrijk hebben gekregen Maar in plaats daarvan zijn de politici in de huidige onzinnige dis cussie over Waldheim terecht gekomen" Volgens Frischenschlager zou het zeven, acht jaar gele den eenvoudiger zijn geweest de Anschluss van Oostenrijk gepast te herdenken en de be spreken Hij vindt het al op merkelijk genoeg dat in Oos tenrijk de gebeurtenissen van een halve eeuw en langer ge leden nog 'hedendaagse ge schiedenis' worden genoemd „Helaas heeft men er niet van afgezien uit die op zich uiterst nuttige historische discussie politieke wapens te smeden En zo heeft de discussie geleid tot actuele politieke tegenstel lingen Men botst dan natuur lijk met gevoelens bij de slachtoffers, de mededaders de betrokkenen van destijds.' Dit is het derde en laatite dek over de herdenking v*n Anschluss van Oostenrijk in 19 De vorige twee delen verschem* op dinsdag 8 en woensdtl maart Plan Van onze verslaggevers PvdA en CDA juichen het idee vai 'bijdrage aan de oplossing van het bleem'. De WD acht opslag van vaste land een betere oplossing e eiland. CDA'er H. Eversdjjk is het meest positief van de kamerle den In een voorlopige reactie zei hij gisteren het idee 'de moeite waard te vinden'. Het sluit aan op een plan dat de CDA'er een aantal jaren ge leden zelf eens opperde voor ileg van een energie- en op slagplaats bij het Haringvliet Eversdijk juicht toe dat Boska lis de combinatie heeft gekozen van een energie-eiland en een opslagplaats. Hij ziet in die combinatie ook een mogelijkheid om de finan ciering gedeeltelijk in private landen te stellen. „Alleen de opslag van vervuilde grond zul e in overheidshanden moeten eggen. Daar staat een bijdrage van het Rijk tegenover", aldus Eversdijk. 9b een gri het pet nen h genheil aard e< maar\ ten", e huis. HoeveJ afvalei nog nil een ka zegt de van Be J. Kr? Heel v. van he lijknie Bosk milieu overli het eili port plaat omdat derwa Vissers dervim bandn ter) he mijden Gevangenisdirecteur Rom- mers pleit voor de vrijlating van de (bejaarde) Twee- van-Breda, zodat zij 'rustig thuis kunnen sterven'. Ik ben het daar hartgrondig mee eens! Als journalist maakte ik de processen te gen deze beide oorlogsmis dadigers van zéér nabij mee. Wat deze Duitsers in ons land uitspookten, loog er niet om. Van de andere kant meen ik, dat het óók onmenselijk is dit hoogbejaarde duo nog steeds - nu al bijna 45 jaar - gevangen te houden. Dat daardoor twee eveneens hoogbejaarde vrouwen zich verplicht voelen regelmatig naar Nederland te komen om hun mannen op te zoe ken, is een bijkomstigheid, maar mijns inziens geen on belangrijke. Ik heb begrip voor de ge voelens die een mogelijke vrijlating zal oproepen, maar moeten wij dan tot de dood van deze twee kwaad met kwaad blijven vergel den? Persoonlijk heb ik ook het nodige van de Duitse bezet ting ondervonden. Toch zeg ik nu: Rommers heeft gelijk. Als dit de rechtsstaat is waarvoor wij in 1940-'45 streden, dan durf ik nu op recht, maar met spijt in mijn hart te zeggen dat mijn vriend, de Gelderse OD- commandat Gé Wunderink zijn leven voor niets geof ferd heeft. Arnhem Bert Kerkhof fs Op de ingezonden brief van J. P. M. Baremans in De Stem van 5 maart jl. wilde ik graag als volgt reageren: De woorden 'behalve' en 'terwijl' kunnen wel dege lijk in de door B. gewraakte betekenis gebruikt worden. Het eerste woord is dan een synoniem van 'naast' en het tweede drukt dan een te genstelling uit (terwijl het gisteren nog regende, schijnt vandaag de zon weer). De betekenis van het woord blijkt uit de context waarin het voorkomt Met 'incontinentietrai- ning' is niet bedoeld oefe ning in plasophouden, maar leren zo goed mogelijk met je incontinentie te levea Zoals een 'project' niet bete kent een cursus, maar een onderwerp van studie, en dat is in dit geval het van dalisme. Tenslotte: de lijken van twee Spaans sprekende vrouwen uit Terneuzen Voor B. blijkbaar een bron van hilariteit, deze zin Maar serieuze taalkritiek is nog wat anders dan mugge- zifterij! Breda W. L. Giesing De Stem is het geweten van de mensheid, de spreekbuis van de wereldbevolking. Zie de vette kop 'Wereld walgt van joods geweld'. Dit is nu selectieve verontwaardiging ten voeten uitVier Israëli sche soldaten laten 2 pales tij nse stenengooiers voelen, hoe het is om 4 uur lang met stenen bekogeld te worden. Fout, maar wat zou men zelf doen in deze situatie? De schijnheiligheid druipt eraf. Indien De Stem vanaf nu consequent is, dan verwacht ik de volgende dagen de vol gende vette koppen: 'Wereld walgt van Palestijns, Jor daans, Syrisch, Libanees, Iraans, Iraks geweld. En van Arafat, Khomeini, Kha- daffi, Assad, Hussayn etc. Dit zijn de Hitlers van deze tijd. Als De Stem een keer echt wil walgen dan stuurt ze een cameraploeg naar de lieve buurtjes van Israël. Daar worden nog regelma tig armpjes afgehakt, men sen in het openbaar opge hangen, hele dorpen afge slacht, vrouwen gestenigd, kinderen van 10 de mijnen velden ingestuurd. Ik denk trouwens niet dat men deze landen binnenkomt zeker niet als men een joodse journalist bij zich heeft Kortom, ik walg van De Stem. Rucphen G.Bego Na 'n negatief relaas in grote letters over 'n zoge naamde Mariaverschijning elders, geeft de heer Bouw- mans in zijn artikel op de weekendpagina 4 van de Stem d.d. 5 maart 'n goede weergave van de uiteenzet ting van prof. dr. J. Weima m.b.t. de 'verschijningen' in Medjugorje. Maar op 'n gegeven mo ment zegt de heer Bouw- mans dat deze verschijnin gen door de kerk overigens niet erkend zijn. Dit mag hij zó ongenuanceerd niet stel len! Ze zijn nóg niet door de kerk officieel erkend. En dat maakt 'n heel verschil. De gehele Joegoslavische bis schoppenconferentie heeft de gebeurtenissen nog volop in studie. Men moet de za ken wel juist weergeven. Oosterhout Pater Chr. Nissen x Wanneer we het woord emancipatie horen of zien, geeft dat een bepaalde bela denheid weer zowel bij de mannen als bij de vrouwen. Bij de vrouwen is dat zeer terecht, om eindelijk eens na eeuwen gelijk gesteld te worden met de mannen. Als man heb ik echter tot mijn grote schrik ervaren, dat de dames door het rode lint ge sprint zijn en dat wij als mannen goed op moeten let ten om niet tenachter ge steld te worden in de eer bare strijd van de dames. Wat is namelijk het gevel Door verveling gedreven zocht ik om iets onder han den te heben en had euvele moed te solliciteren naar de typisch vrouwelijk banen. Ik bood mijn dien sten aan voor kinderopvang! ik verklaarde mij bereid on huishoudelijk werk vod particulieren te gaan doen Iedere keer weer stootte il echter mijn neus en wen weggelachen. Dit gaat als man te ver. Dertig lang heb ik mij bekwaam' in de opvang en begeleidini van kinderen. Dertig ja81 lang heb ik het huishouden gedaan. Mijn leeftijd is ge rijpt en er is derhalve geen enkel excuus om mij te wei geren. Toch presteerden dames dit en laten mij ge frustreerd achter. Dit is in alle strijd met gelijke be rechting en ik vrees dat w als mannen maatschappe lijk op den duur ten achtë gesteld zullen gaan word» Laten we blijven heren, is een mooie zaak, maar zijn er nog lang niet. Breda V. v.d. Wijgaart rVD'er J. te Veldhuis ziet het ninst van de woordvoerders /an de grote partijen iets in de tplossing van Boskalis. Hij indt de aanleg van een eiland ie laatste mogelijkheid om het slibprobleem aan te pakkea Opslag op zee acht hij niet zon der risico's omdat de kans op Ongelukken daar groter is. •vdA-milieu-deskundige A. Jelkert ziet de beheersbaar heid van een eiland als het [rote probleem. „Hoe voorkom je doorzakken Ji hoe scherm je de zaak af te- «n het water. Dat zijn toch «1 problemen", aldus Melkert Je kamerleden tonen zich una- uem matig geïnteresseerd in de behoefte van Boskalis aan /frkeer on .£e^oesterde wens van de rr /ul im no Waters,aat en Korthals Altes wt i? max|mumsnelheid gaat naar 1 Sht Vs uiteindelijk - met een 3ewmrtc ioH°r ar9umenten van de tw Ie autowegen. Nederland ma9 zich van rfinite V5u ^et debat raeP* menig ïe dterM Korthals Altes heeft een doorslag- 00 &es met ziin stellingname dat dt eu kilometer per uur een farce zou zijn. f èoe ainh06? Nederlandse automobili /aar hun 'aars- Stel dat die - overige: rordt i?aUnnljn' dan is het toch wel uiterst an9epast ten gunste van de overtn Al,es voert hier tegenin dat contr daar w- m°ge'ijk is. Politie en justitie kL i/efeffin® 9?ra?deert dat met 120 kil°me oekom« 2lin- De Politie moet afslar riminaNto?t°n meer 9aan richten °P de b Bn dat hot t?K6rsePe'if'efunctionarisser aak van hfheeten van snelheidsovert van eerste prioriteit zal zijn. IHieu hI2«St on9e'oofwaardig is de rol eert Ni?nÜ1PhS'?eeld'ln zi'n streven om zj inq varwt ene emhitieuze idee na anuit d!o «i jukkende verzuring is zi b plannon li? 9eredeneerd heeft Ni hiSiik A,,to^0rthals Al,es en Smit"K op onze qui vin «vuit/^ „to.S Wfsnelhsid ron. bMJoende moment heelt NSpds en van rilfh Z«ün 9eloofwaardigheid een W aufo'* lh K°ldpunten van het beleid va nit-Krnoc aantal autokilometers tei mili^H0^k ZIJ heeft regelmatig de n 1 op kortot ™aar aan haar nogal opl 'rschX® ®^'Jh de zalm weerin de F ezelfdf m5 deleid in de notitie 'Verkeer lord te naai! aarze|t niet om haar c arzelf now! ®®n hesluit dat haaks defimst. uit9an9spunten. Dat

de Stem | 1988 | | pagina 2