Lithograaf Theo Jordans op zoek naar wortels bestaan Vredesactivisten wachten voorlopig af Commissie bespreekt bezwaar huurverhoging SEISMOGRAAF ïruinvis: afscheid fan bestuursleden Bedrijf De Leeuwtjes officieel in gebruik PLAATSELIJK NIEUWS plank, B en W Terneuzen willen nieuwe gevel welzijnspand Jeugd krijgt voorlichting over Tweede Wereldoorlog ffftTEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 10 MAART 1988 gemeente iSCHAP M" GROEP UIT BLOEMENBUURT WIL BEVRIEZING HUIDIGE HUREN )verdekt bad )e Honte krijgt betere controle Vestingmuur Ontmoeting 'ZEEUWSVLAMINGEN BESEFFEN HUN EIGEN HERKOMST NIET' Confrontatie Verleden Sluiskil Westdorpe Koren zingen in jubilerende Triniteitskerk T16 i maakt bekend dat tieschap „De Braakman" 1 heeft besloten te ver- de bij het besluit beho- 1 gebied. I om op het terrein van i de verhuursector en 57 1 en ecologische waarden het algemeen bestuur het I opgenomen: I kaart aangegeven gebied irlftelljke vergunning van I In artikel 14 van de Wet ling) over te gaai maken van locaties voor met de daarbij beho- 1 zoals het kappen vai 'antingen, egaliseren vat 'of leidingen, het aanleggen 1 wegen, één en ander met ken en/of werkzaamheden leend, tenzij door de uitvoe- 1 het terrein min- (de verwezenlijking vat de 1 te geven bestammingjen) voorwaarden niet of onvol komen. daarbij behorende tekening nwerkingtreding, In casu 15 tarie, afdeling algemene za- a kamer 504 voor een leder iter van Terneuzen, u de keus. Kortom: wie ■uimte en tegelijk op de ndaag nog bjj ons lang® ab, Tbrrano, Vanette, Urvan en1 tan onze verslaggever 5UZEN - De huur- „mmissie in Terneuzen rijgt donderdag 17 maart net een tweetal zaken te aken: verzoeken om üiiurbe vriezing van 57 Lurders en van een groep an 31 huurders uit de Bloe- „enbuurt. bewoners van de Bloemen- uurt maken voor de eerste keer bezwaar tegen een huur verhoging. Een andere groep kreeg al eerder voor elkaar dat de huren werden bevroren. De bewoners van de Bloe- menbuurt zijn het niet met een huurverhoging eens, omdat de Woningbouwvereniging Ter neuzen in verband met wo ningverbetering een 'inhaal manoeuvre' wil uitvoeren. Zij beweren dat ze al lang genoeg met gebrekkige huizen zitten opgescheept en de vereniging daarom de huren op hetzelfde niveau moet houden. A. van Himme, raadslid van Links Perspectief Terneuzen en ombudsman voor de huur ders, laat in een schrijven aan de groep weten dat ze grote kans van slagen hebben. „Im mers, de gebreken aan uw wo ningen zijn ook bij de huur- commissie bekend", schrijft hij. De andere groep huurders die bezwaar aantekenen be staat uit 57 mensen die wonen in de zogenaamde 'betonwo- ningen' in de Kerkhofstraat, Anjerstraat, Tulpstraat, Goud sbloemstraat en Rozenstraat. Een rapporteur van de huur- commissie heeft inmiddels een lijst met gebreken aan hun huizen opgesteld. De huurders protesteren tegen huurverho ging omdat hun huizen even eens te lijden hebben van ach- terstaUig onderhoud. De commissie bespreekt de betonwoningen het eerst, om 10.00- uur in het stadhuis van Terneuzen. De Bloemenbuurt komt een half uur later aan de beurt. fgravingen in Sas gestaakt [Van onze verslaggever fcAS VAN GENT - De afgravingen van het gan genstelsel onder de Molenberg in Sas van Gent liggen tijdelijk stil. Er is geld nodig om het kar wei af te maken. De stichting tot Behoud van het Molenbolwerk wil pro teren financiële middelen te krijgen om een seismograaf e huren en zwaarder materieel in te zetten. ITaar we nu bezig zijn, zijn we ai een eindpunt. Daar willen ke een uitgang maken met een Irap. Maar er ligt een meter of hjf, zes grond bovenop, dus [Van onze verslaggever .©NEUZEN - Het over dekte zwembad De Honte in lerneuzen krijgt een betere fontrole van de waterkwa liteit. B en W willen het zwembad hiermee aanpas ten aan de regels van de peuwe Zwembadwet. Het de betere controle gaat een pvestering van 105.000 ge aard. De Honte komt als eer zwembad in de gemeente terneuzen aan de beurt voor de lanpassing, omdat veel zwem- Iners er gebruik van maken en femeuzen de kosten over een mgere periode wil uitsmeren. [Th. Reijns van de gemeente neuzen benadrukt dat de raterkwaliteit in De Honte al- |jd al goed was, maar dat de introle ervan nogal wat voe- 1 in de aarde had. De veran- iringen zullen volgens hem tslaan uit het aanbrengen i kijkglazen, meters, leidin- en electronische appara tuur De dienst openbare werken in de gemeente gaat het werk itvoeren. De voorgestelde "ïpassmgen zijn in overeen- ning met de bevindingen Provinciale Waterstaat, de controle op de aanpas- gen moet uitvoeren. In de :uwe Zwembadwet wordt de 'druk gelegd op de veiligheid lie hygiëne van al het voor publiek remwater. caw isen, Baljuw VeltersW^ Automobielbedrijf»uinvis, toegankelijke De aanpassingen binnen De onte komen aan de orde in de ""missie voor sportzaken, die Miderdag 17 maart vergadert 1 het stadhuis in Terneuzen. «aanvang is 19.30 uur. moet er een graafmachine ko men", aldus stichtingsbe stuurslid P. Schouwvliege. Daarnaast zijn de vrijwilligers gestuit op een vestingmuur die deels onder der molenberg zit Schouwvliege: „Met ons hui dige materieel is het onbegon nen werk. Eigenlijk hebben we een seismograaf nodig. Daar mee kunnen we dan precies vaststellen wat er zit en hoe het loopt". Na informatie bleek dat het huren van dergelijke appa ratuur op zo'n 6000 gulden per dag komt. De stichting is vorig jaar be gonnen met een budget van 1500 gulden. Daarvan hoefde door inventiviteit en zelfwerk zaamheid van de twintig vrij willigers - ze maakten zelf een lier en een kraan en derge lijke - nog maar een derde ge bruikt te wordea De kosten waarvoor de stichting zich nu ziet geplaatst, overschreiden echter de mogelijkhedea „We hebben natuurlijk nog wel ver wachtingen van Monumenten zorg. Contacten daarmee lopen via burgemeester Van Rest en wethouder Marquinie die ook in ons bestuur zitting hebben", aldus Schouwvliege. Volgende week woensdag, 16 maart, vindt er een ontmoeting plaats met een vertegenwoor diging van de Menno van Coe- hoornstichting uit Oisterwijk. Die stichting stelt zich de in standhouding van oude, buiten militair gebruik gestelde ves tingwerken ten doel en heeft laten weten interesse te hebben voor de afgravingen in Sas. Bovendien bleek men nog oude kaarten te hebben van de vestingwerken, die naar ver luidt beter zouden kloppen dan het tot nu toe beschikbare ma teriaal. Schouwvliege hoopt dat men ook financieel zijn steentje zal willen bijdragen. Als de middelen er daadwer kelijk komen, denkt Schouw vliege dat het eerste deel van de afgravingen eind van de zo mer klaar zullen zijn. „Maar hoe het precies zal lopen, is nog niet te voorspellen. We hebben de indruk dat er hier en daar nog meer onderaardse gangen zijn" «i onze correspondent AS VAN GENT - De Sasse zwem- en poloclub De Jiunvis heeft tijdens de jaarvergadering in cultureel ®trum De Speye officieel afscheid genomen van de be- wursleden Pierre Schauwvlieghe en Walter van Haelst. wnvis-voorzitter John van Oerschoot bood de schei- Mé bestuursleden namens vereniging een cadeaubon n. terwijl de respectievelijke "genotes bloemen ontvin- n, Pierre Schauwvlieghe ver- e bijna tien jaar een func- W) de Sasse zwemvereni- .rfrst als commissielid de NSVH en later als vice- "ratter van De Bruinvis. ,,K-Van Haelst was even- B Wjna tien jaar commissie- de SVH en tevens be- siid van de club in de "e van wedstrijdsecreta- laatste vijf jaar sw an Haelst als on- 1]in> schakel tussen De in en de kring. Waterschaoot sprak zijn Moenng voor de ge- ties 111261 en keverde pres- Daarnaast memoreerde hij kort zaken uit het afgelopen jaar, waaronder de trainers wisseling in de personen van Egbert Audenaert en Peter Korstanje. Els Ranschaert werd toegevoegd aan de trai- nersgroep. Hij vertelde ook dat in 1988 een tweedaags waterpo- lotoernooi wordt georgani seerd. Daarnaast tekent De Bruinvis dit jaar ook voor de organisatie van de Zeeuwse zo- merkampioenschappen. De prestatiebekers van 1987 gingen naar Els van Haelst (vrije slag dames), Mario Wil- laert (vrije slag heren) en Hse Schramm (schoolslag dames). De M. Remery-bekers gingen naar Els van Haelst en Danny von Hout, terwijl Nathalie Ra- mondt en Jeroen Korstanje de R. Vergauwen-beker in de acht sleepten. De plaatsen van de weggevallen bestuursleden worden ingenomen door me vrouw S. Engels en H. de Maat. Theo Jordans: 'Dit landschap ademt een verleden van eeuwen uit' FOTO WIM KOOYMAF Van onze correspondente GROEDE- Lithograaf Theo Jor dans exposeert deze maand in scho lengemeenschap 'de Vaart' in Ter neuzen. Daarnaast voor onbepaalde tijd in 'De Twee Duiven' in Groede. Op beide tentoonstellingen zijn li thografisch verwerkte Zeeuws- Vlaamse en Groningse landschap pen te zien. Het zijn werken in 'zwart-wit', uitge voerd in Siberisch krijt en gewassen inkt. In Groede hangen ook enkele litho grafieën, in zogenaamde gemengde technieken vervaardigd. Jordans is de enige lithograaf in Zeeuwsch-Vlaanderen en één van de weinigen die deze bijna uitgestorven techniek nog beheersen. De uit Venlo afkomstige kunstenaar, die aan de Gro ningse academie werd opgeleid, heeft zijn hart verpand aan deze grafische techniek. Ze is een van de jongste, maar tegelijkertijd een van de moeilijkste grafische kunstvormen. Theo Jordans maakt voornamelijk landschappen. Ze hebben een sterke op bouw, pittigheid en snelheid van 'hand schrift'. Zijn werk roept spanning op. Met snelle, vakkundige halen van zijn lithografische krijt zet hij lijnen en vlakken neer met een grote ritmische kracht. Zijn lithografieën geven niet al leen het landschap weer, maar zeggen ook veel over de maker. „Zoeken naar de essentie noem ik de manier waarop ik werk", zegt Jordans, „zet me waar dan ook in Nederland neer, en ik zal er rondzwerven op de fiets en als een razende tekenea Ik wil iets met die natuur. Hij dwingt me op zijn minst al mijn vak steeds beter te beheersen. Het is geen doel dat uit mij zelf alleen komt, het is een confrontatie tussen mijzelf en de buitenwereld via de natuur. „Ik loop nooit ergens omheen, ik wil al tijd dwars dóór iets. Daarom ben ik hier ook nog voorlopig niet weg. Aan de ene kant vind ik het verschrikkelijk dat de Zeeuwsvlaming totaal niet in cultuur van zijn eigen streek is geïnteresseerd, aan de andere kant dwingt juist déze omgeving mij om terug te gaan naar de wortels van mijzelf. Mens, dit is geen vriendelijk landschap. Dit landschap ademt een verleden van eeuwen uit. Toen half Nederland nog één en al moe ras was, toen had Vlaanderen al een enorme cultuur. Jan van Eyck, Brugge- naren die in Italië de Renaissance mee op 'poten' gingen zetten. Hier moet je lef hebben om te kijken. Elke kromming in de dijken, elke kluit klei, elk water is een confrontatie. Met wat hier gebeurd is, wat er is uitgevochten, wat er verlo ren is gegaan." Jordans' landschappen zijn niet be paald lieflijk te noemen. Ze hebben de kracht van de Zeeuws-Vlaamse natuur, de tederheid soms ook, maar tegelijk ademen ze eenzaamheid uit en zelfs een gevoel van onheil. Als een soort roepende in de woestijn wil hij het publiek op dat spoor van het verleden zetten. Opnieuw gevoelig ma ken voor de omgeving waarin Zeeuws vlamingen wonen en wortelen. Met zijn werken en in zijn lessen als tekenleraar. Jordans, die zijn opleiding aan de Academie in Groningen kreeg en daarna in dezelfde plaats een leraren opleiding volgde, kreeg in '85 een aan stelling aan de scholengemeenschap Pe trus Hondius in Terneuzen. Daarnaast doceert hij aan het ZKV in Middelburg en sinds verleden jaar is hij ook tekenle raar op 'De Leeuwtjes'. Hij exposeert regelmatig in het hele land, staat op vaste tentoonstellingen en levert werk aan de Stichting Beeldende Kunst. WOENSDRECHT - Het is rustig geworden rond de vliegbasis Woensdrecht. Al leen de Franciscaanse Vre deswacht loopt nog trouw twee keer per dag naar de poort aan de Kooiweg om te bidden en om de wachtlo pende militairen 'vrede en alle goeds' toe te wensen'. Toen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov het INF-accoord op 8 december van het vorig jaar hadden on dertekend, was het duidelijk dat er geen kruisraketten in Woensdrecht zouden komen. Tot grote vreugde van de te genstanders. van wie een aan tal de ondertekening van het verdrag vierde door een bun ker op de basis te bestormen. Sindsdien komt de Lucht machtbeveiligingsdienst (LB) nog maar zelden vredesactivis ten tegen die met de beton- schaar in de aanslag op pad zijn om het hekwerk van de basis te vernielen. En de regen achtige winter heeft de meeste vredesactivisten, die een on derkomen in het Takkevak hadden, naar warmere oorden gejaagd. Helemaal verlaten is het kamp echter niet. Dat merkte de rijkspolitie, die deze week nog vier bouwwerken opruim de. „Er lagen van allerlei etens waren, waaruit wij afleiden dat er pas nog mensen zijn ge weest Maar aangezien zij daar illegaal zitten, blijven wij de boel met de regelmaat van de klok ontruimen", aldus een woordvoerder van de rijkspoli tie. Een vaste kern van vredes activisten blijft zitten waar ze zit, in het huis van de Stichting Atoomvrij staat in Woens drecht. De meeste actievoer ders hebben het echter zo lang zamerhand wel gezien in het Westbrabantse dorpje en zoe ken andere doelen waarop ze zich kunnen richten. Dat de kruisraketten nu niet in Woensdrecht komen, is in ieder geval iets, vindt Elleke Brouwers, lid van de groep van OUD PAPIER - Leden van de Nederlands hervormde kerk halen vrijdag 11 maart oud papier op. BAC - Cabaretgroep BAC (Bonte Avond Club) geeft vier voorstellingen voor donateurs en overige belangstellenden in jeugdgebouw De Ark. Deze voorstellingen zijn vrijdg 11, zaterdag 12, vrijdag 25 en za terdag 26 maart, aanvang tel kens 19.30 uur. Karabijnschieten - Aan de karabij nkampioenschappen van de 'Drie Vlaanderen' werd deelgenomen door 28 Belgische en 12 Nedrlandse schutters. De opening werd verricht door wethouder L. Marquinie van Sas van Gent. In het Oude Raadhuis werd W. de Tender van VBS Gent kampioen bij de heren, ge volgd door J. Waternij (Ruis lede, B.) en A. Boes (De Valek, B.). Bij de dames won J. Ver- meersch (VBS). Tweede werd A. Eekhout (VBS) en derde N. Celderbergen (Het Groot Ka non, B.). Het ploegenklasse- ment werd gewonnen door VBS. Ruislede legde beslag op de tweede plaats en De Valck eindigde als derde. Bij de ju nioren won A. Ingels uit Westdorpe, gevolgd door J. van Brussel uit Gent en J. Re geling uit Westdorpe. TERNEUZEN - Het college van B en W in Terneuzen wil het oude bankgebouw op de hoek van de Nieuwstraat en de Korte Kerk straat, dat in de toekomst onderdak moet bieden aan de nieuwe welzijnsstichting, nu al van een nieuwe gevel voorzien. Een kar wei dat 160.000 gaat kosten. Het college wijst er in een voorstel aan de gemeenteraad op dat het gebouw al lange tijd leeg staat. Daarom is het nuttig vooruit lopend op de verhuizing van de welzijnsstichting de gevel nu al op te knappen. Op die manier krijgt het pand een beter aanzicht en wordt een verdere achteruitgang van de onderhoudstoestand voorkomen, vinden B en W. De dienst openbare werken heeft een technisch rapport opgesteld over de gevelvernieuwing. Het voor stel van B en W komt aan de orde in de commissies voor welzijns zaken en gemeentefinanciën. De eerste vergadert woensdag 16 maart om 19.30 uur en de tweede donderdag 17 maart in het stad huis. Van onze correspondent TERNEUZEN - Door met de telefax de officiële inge bruikname van Homed The Lions te melden aan het cen traal kantoor te Heerlen, opende loco-burgemeester J. van Rooijen gistermiddag in scholengemeenschap De Leeuwtjes de pseudo-handelsonderneming, waar leao- leerlingen praktijkervaring op kunnen doen. Met het project onder de naam Homed (Handelsonderneming met Educatieve Doeleinden) werd aan het begin van het schooljaar begonnen. Aller eerst moesten er allerlei mate rialen en een kantoorinventa ris worden aangeschaft. Nu het project al een poosje draait, kon men gisteren officieel van start gaan. Bij de officiële opening van het bedrijf in de aula van de school waren er vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven, de inspectie voortgezet onderwijs, bestuur ZLM en de Kamer van Koophandel. Ook de sponsors waren aanwezig. „De leerlingen van de leao De Leeuwtjes zijn nu admini stratief medewerker in hun eigen handelsonderneming. De leraar is bedrijfsleider. In be ginsel was de opleiding voor langdurig werklozen, een so ciaal-cultureel element dus. Later is daar het scholingsele ment bij gekomen. Men moet het pseudo-bedrijf zien als een praktij kvervangende stage", aldus mevrouw A. van der Le den, die sprak namens het ZLM-bestuur. Inmiddels zijn er in Neder land 36 scholen, met De Leeuwtjes als enige Zeeuwse school, die participeren in het project. Momenteel worden er in Spanje en Engeland gelijk soortige zusterprojecten opge start, zodat binnen Homed in ternationale ervaringen opge daan kunnen worden. „Inves teren in het project betekende investeren in tijd en geld. We zitten nog met een gat van 25.000 gulden. Hiervoor moeten nog sponsors gezocht worden", zegt directrice mejuffrouw D. de Buck. Inspectrice mevrouw A. R. van Dellen had daarvoor al ge wezen op het feit dat automati sering zeer snel gaat en dat ap paratuur snel verouderd is. De 24 leao-leerlingen kunnen nu werken met moderne compu ters, telefax, telefoon etcetera. Er zijn heuse afdelingen, zoals receptie, boekhouding, loonad ministratie, in- en verkoop. Hierdoor benadert het bedrijf zoveel mogelijk de werkelijk heid met dat verschil dat goe deren alleen op papier bestaan. Kampt The Lions momenteel nog met een tekort, op papier hebben de leerlingen al aardig winst geboekt. TERNEUZEN - Zondagmiddag treden in de Terneuzense Tri niteitskerk zeven koren op. Dat gebeurt in het kader van het zilveren jubileum van de kerk. Tijdens de optredens is er een collecte voor het project 'Straatkinderen'. Het eerste optreden is gepland om 14.30 uur. Omstreeks 16.00 uur wordt het laatste lied ge zongen. De koren die deelne men zijn: koor Breskens, Sha lom uit Terneuzen, het kinder koor Charavin (Terneuzen), het jeugdkoor Kerkrakkers (Ter neuzen), en drie koren van de Triniteitskerk zelf. Het Neder lands Gemengd koor, het Gre goriaans kerkkoor en het kin derkoor. Van onze correspondent TERNEUZEN - De commissie jeugdvoorlichting van de Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 heeft de heren J. Platteeuw en G. Scheele bereid gevonden, indien er be langstelling bestaat op de basisscholen in Terneuzen, le zingen te verzorgen over Terneuzen in de Tweede We reldoorlog en het plaatselijk verzet. verontruste Woensdrechtena- ren. „Maar uit de berichten van de afgelopen maanden begreep ik dat die plaatsing helemaal niet nodig was, dat er helemaal niet zoveel kruisraketten in Rusland stonden." Elleke doelt daarmee op het 1-november besluit. In 1985 be sloot het kabinet tot plaatsing van kruisraketten in Woens drecht omdat er in de Sovjet- Unie, volgens cijfers van de Amerikanen, meer dan 378 kruisraketten zouden staan. Dat betekende dat de Russen toch nieuwe kernwapens had den geplaatst, terwijl ze be loofd hadden om dat niet te doen. Later bleken die gege vens echter niet juist te zijn. De jeugdcommssie Samenwer kend Verzet stelt zich als doel de jeugd voor te lichten over het verzet in de Tweede We reldoorlog en te wijzen op de gevaren in deze tijd. Dit wil men bereiken door het houden van lezingen voor de hoogste groepen van de basisscholen. Christelijke basisschool Oude Vaart uit Terneuzen, die al eerder het monument aan de Westsluis heeft geadopteerd, heeft de primeur van het pro ject gehad. Directeur T. Tissink is een van de mede-organisato ren. Het te bieden programma bestaat uit twee lesuren van minimaal een uur. In het eerste half uur van iedere les laat de heer Platteeuw dia's zien over Terneuzen en omgeving in de Tweede Wereldoorlog. Plat teeuw geniet bekendheid door zijn boek 'Vijf woelige jaren 1940-45', waarin de schrijver de gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog van Hoek, Sluis kil, Terneuzen en Zaamslag verzameld heeft. In het tweede gedeelte van de les komt de heer Scheele aan het woord. Als oud-verzetsman en drager van het verzether- denkingskruis bespreekt hij het plaatselijke verzet, waarom hij heeft deelgenomen aan het verzet tegen de Duitsers en welke activiteiten hij ontplooid heeft. Hierbij wordt ervan uit gegaan dat de leerlingen al over een zekere basiskennis be schikken. Tevens kan er per school een cassette met authen tieke opnamen en een aantal copieën uit de Tweede Wereld oorlog worden aangeboden. Via een brief aan de scholen heeft de stichting de behoefte gepeild. De brief is voorzien van een brief van aanbeveling van wethouder W. van Walra ven.

de Stem | 1988 | | pagina 19