ïEZWAREN tegen uitritten en kinderboerderdu Moerasvoertuig om gier te spuiten Jozef van Ombergen zingt niet meer Expositie over vergane glorie van het trekpaard POLITIERAPPORT roorzieningen langs lijk Perkpolder nodig Po8tzegelbeurs )ullaert Hulst DAIHATSU I via de lokale omroepen de tijd. [engelaars >espreken wedstrijden PLAATSELIJK NIEUWS pttSTEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 10 MAART 1988 ZEGT ze zeggen iet. Geef ze :n te komen. Zo komt een elkaar ook plat? erproblemen >ving: 01808 vC Utrecht. JOOSTERZANDE - en aantal inwoners van Kloosterzande is het niet eens met het uitbreidingsplan 't aantje, zoals dat door de gemeente is gepre steerd. (OOR VEILIGHEID RECREANTEN Gregoriaans (Jaarvergadering seuws-Vlaamse [Kynologenclub GARAGE DU POMT| TERNEUZEN BV. Aanrijding Diefstal ketel Axel Hulst Kieldrecht Koewacht Nieuw-Namen Karweitje voor de Vastenactie NIEUWE MESTVERSPREIDER KAN OOK KLETSNATTE AKKER OP T22 /ivitoi Actie tegen plan Laantje jat is gebleken tijdens een bijeenkomst met buurtbe woners, waarop de plan nen zijn besproken. kele inwoners hebben al een persoonlijk bezwaarschrift op het gemeentehuis gedeponeerd, maar inmiddels is ook een ac tiecomité opgericht Dat streeft ernaar het Laantje in zijn hui dige vorm te bewaren. Bij een plaatselijke supermarkt zijn lijsten neergelegd waarop ge lijkgestemde geesten hun handtekening kunnen zetten. De bezwaren gelden vooral de plannen dat een aantal van de daar de bouwen bungalows een uitrit krijgt op het Laantje. Dat vindt het actiecomité 'on aanvaardbaar'. Volgens woordvoerder J. Dieleman moeten de toekomstige bewo ners maar een ontsluiting krij gen op een aan te leggen weg langs de achterzijde. Daarnaast stuit het de actie voerders tegen de borst dat er in het Laantje een parkeerver bod zal worden ingevoerd. Daardoor, zo verwacht men, zal de hervormde kerk in grote problemen komen. Immers, voor speciale gelegenheden is het pakeerterreintje niet groot genoeg om alle auto's van een plaats te voorzien. Ook het plan voor een kin derboerderij wordt door de be- tokkenen niet gewaardeerd. Ze menen dat er in het dorp geen behoefte is aan een dergelijke voorziening. Bovendien zou die kinderboerderij dicht tegen de pastorie komen, met geluids overlast en stankhinder tot ge volg. Tijdens de bewonersbijeen komst benadrukten de aanwe zigen dat heel het plan, zowel de bouw van bungalows als de plannen voor het Laantje zelf, hen niets dan overlast zal bren- gea „Het is een stuk grond met historische waarde, daar moet men vanaf blijven", aldus een van de aanwezigen. Burgemeester A. Kessen toonde zich gisteren nogal ver rast door de actie vanuit de be volking. „Wat die inritten be treft is het nogal voorbarig. Dat plan is nog volop in ont wikkeling, dus als er gegronde bezwaren tegen zijn, kan dat nog best veranderen". Over de kinderboerderij hoeven de actievoerders zich volgens Kessen al helemaal niet meer druk te maken. Bur gemeester en wethouders zijn namelijk zelf net tot de conclu sie gekomen dat een dergelijke voorziening inderdaad niet in die omgeving past En wat het parkeerverbod betreft: „Wij zijn natuurlijk niet zo kinderachtig om dat parkeren te verbieden als er iets in het kerkje te doen is. Dan kan er altijd ontheffing worden verleend. Ook wij wil len de sfeer van het Laantje behouden. Daarom dat par keerverbod, om te voorkomen dat er de hele dag auto's staan". De handtekeningenactie vindt Kessen niet helemaal zuiver. „Als je alleen maar vraagt of men voor behoud vein het Laantje is, dan is dat nogal vaag. Maar ik denk dat er over de bezwaren wel te praten is. Ze lijken mij niet onoverkome lijk". 4lL00STERZANDE - Bij de dijk in Perkpolder moeten (Verschillende voorzieningen worden aangebracht ter ver hoging van de veiligheid van de recreanten. Dat is gebleken uit een inven- atie die afgelopen zomer is •richt door Provinciale Wa- aat. Daarbij is vooral gekeken aar de aanwezige informatie- iorziening ten aanzien van en de Van onze correspondent NGE - Vissersvereni- j De Clingse Hengelaars loudt morgenavond (vrij- ag) een bijeenkomst over iet wedstrijdvissen in De ïoubadour te Clinge. Tijdens deze vergadering, die om 20.00 uur begint, wil het be tuur de activiteiten voor het :omend seizoen op een rijtje Allereerst worden de wed- rijden besproken die op het ■ater de Zestigvoet zullen laatsvinden. Vervolgens ko len de kampioenswedstrijden het zoute water in de Wil- ïius polder aan de orde. Ook lit jaar staan weer verschil- nde uit- en thuiswedstrijden het programma tegen de isers van GOA uit Axel. Voorts is de wedstrijd om het leuws-Vlaams kampioen- ap punt van bespreking. Die [ordt dit jaar op 27 augustus in be wacht gehoudea Tenslotte somt er dan nog een Sin- irklaaswedstrijd op zout wa- I. Daarbij zal wederom strijd ■orden gevoerd tussen de hen- slaars uit Clinge en die uit zei. werkwijze van strandwachten van strandwachtea Uit het on derzoek is naar voor gekomen dat het wenselijk is om bij Perkpolder een bord te plaat sen met informatie over de strandwacht en veiligheidsas- pectea Voorts moet in verband met de veiligheid van de zwemmers een drijflijn worden aangebracht De totale kosten worden geraamd op een kleine 2.400 guldea Daarnaast heeft de gemeente Hontenisse voor dit jaar nog een investering van 90.000 gul den in voorzieningen voor de dijkrecreatie bij Perkpolder op het programma staan. Het gaat om de bouw van een toiletunit, een stranddouche en een uit kijkpost Bovendien wil de ge meente elektricteitsleidingen naar 'De Perk' te brengea Voor deze voorzieningen is via de Provincie subsidie aange vraagd bij het Rijk In Honte nisse verwacht men binnen nu en drie weken uitsluitsel daar over. Het is de bedoeling dat de voorzieningen nog voor het be gin van het zomerseizoen ge realiseerd worden. Daarnaast heeft ook de uit baatster van het terras 'De Perk' uitbreidingsplannen. Zij wil er een permanent horeca- punt vestigen. Ook zal daarbij een speeltuintje gerealiseerd worden. Het gaat om de bouw van een behoorlijk groot café met mogelijkheid om een hapje te eten. Bovendien wordt het al aanwezige terras nog uitge breid. De plannen liggen kant en klaar. Het wachten is op het afkomen van de subsidie voor de gemeente. Exploitante me vrouw M. Stevendaal hoopt eind maart met het karwei te kunnen starten. Half mei kan dan de officiële opening plaats vinden. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Als jongen van twaalf werd Jozef van Ombergen door de toenmalige directeur Frans Kindt van het koor in Nieuw-Namen bena derd met de vraag of hij mee wilde komen zingen. Nu, op 73-jarige leeftijd, neemt Jozef afscheid. Hij is 55 jaar lid geweest van het St. Cecila zangkoor. Toen Jozef zijn zangcarrière begon, bestond het koor uit louter mannen Twaalf in to taal. Inmiddels is het uitge groeid tot een gemengd koor met 35 leden „Wij moesten beginnen met notenleer en we kregen nog een cursus in Hulst en bijscholing in de ka thedraal te Breda", weet Jo zef nog. Persoonlijk hoort en zingt hij het liefst Gregoriaans. „Of schoon de moderne Neder landse liederen ook niet altijd minder zijn Maar Grego riaans zingen op hoogtijda gen als Pasen, Kerstdag en Allerheiligen was voor mij één groot feest". Het mannenkoor bleef tot 1958. Daarna voegden zich geleidelijk ook vrouwen bin nen de gelederen Jozef van Ombergen heeft alle veran deringen meegemaakt Zo speelde eerst Piet Pluym op het orgel, later J. van Vlier- berghe en nu weer Piet Pluym jr. Hij heeft gezongen onder twee dirigenten In het begin onder Frans Kindt en vervolgens onder de huidige dirigent Gé Pollet Hij was het die het initiatief nam voor een gemengd koor. In vroeger dagen moesten de koorleden nogal eens op draven „Alle zondagen gin gen we naar het Lof. En dan moest er natuurlijk ook re- Jozef van Ombergen: 'Gregoriaans zingen op hoogtijdagen als Pasen, Kerstdag en Allerheiligen was voor mij één groot feest' gelmatig gezongen worden tijdens begrafenisdiensten Van mijn toenmalige werk gever Louis van Broeck kreeg ik daar altijd vrij voor. Waarschijnlijk omdat hij zelf ook lid van het zangkoor was". De jaarlijkse St Cecilia- feesten zitten ook nog in het geheugen gegrifd van de ju bilerende zanger. Het koor bracht in het begin nog meer dan alleen maar zang. Ze ga ven ook toneelopvoeringen Onder andere het bekende 'Waar de ster bleef stille staan' en 'Jozef in Dothan'. Daarvan kent hij de eerste zin nog die hij moest vertel len: 'De zon verlaat de kim, veel schoner dan zij plagt'. „Ik denk met veel plezier terug aan de 55 jaar dat ik - FOTO WIM KOOYMAN heb mogen en kunnen zingen Maar ja, de leeftijd gaat nu toch wel een rol spelen Maar nu kan ik zelf iedere zondag in de kerk naar "mijn zang koor' gaan luisteren". Zondag 13 maart wordt er om 11.00 uur een eucharistie viering opgedragen uit dank baarheid voor de lange staat van dienst [UtST - De postzegelvere- 'ging het Land van Hulst oudt zondag 13 maart een eurs voor verzamelaars an postzegels en munten, kt gebeurt in het gemeen- «f Pscentrum Den Duliaert in ulst Aanvang 10.00 uur. Deze keer zijn bij de euwtjesdienst van de vereni- Rg de nieuwste uitgiften ver- "ijgbaar van de de internatio- de tentoonstelling 'Holland kropa '88 Filacept'. Verder is f voor de leden een loterij en *™ien alle aanwezigen via *n Kwartjeloterij meedingen filatelistische prijzea Hotte is er nog een veiling. s correspondente pEWACHT - De Zeeuws- •S?188» Kynologenclub fMt vrijdag de jaarverga- in hondentrainings- rL. Mieras in Koe- racht. ■V^^enda staat onder meer ■^bestuursverkiezing. Tussen- Juf!3 ?"e8ens studie afgetre- SJIrt Piasmans. Aftre- en met herkiesbaar zijn b.*!,mes Van Tatenhove, 11 en La Heijne. Het ™ur draagt als nieuwe be- Lm 1, voor de heren Étvor en Weemaes. «^ergadermg begint om 20.00 Van onze correspondente HULST - In deze tijd van mechanisatie in de landbouw is het trekpaard een zeldzaamheid geworden. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar veel liefhebbers nog met weemoed terugdenken aan de tijd van deze viervoeter. ïting Ideële Reclame. FOTO WIM KOOYMAN In de hal van het gemeen schapscentrum Den Duliaert in Hulst kunnen deze nostalgische zielen tot 27 maart gaan kijken naar de expositie over het Zeeuwse trekpaard Ed Steyns is gek op paarden en hij vindt het jammer dat al dat moois van vroeger verloren gaat. Daarom spaart hij alles wat te maken heeft met de paardenkeuring en fokkerij. Voor de tentoonstelling kwam hij met dozen vol spullen, maar die konden niet in de zes kleine vitrines. „Daarom heb ik het accent gelegd op Door Eendracht Sterk (DES) uit Hulst", vertelt Steyns. Deze groep is opgericht in 1917. De eerste voorzitter en grote animator was veearts L. J. Colsen uit Terhole. De ver eniging bloeide en zorgde er voor dat het Zeeuwse paard een goede naam kreeg. „Jammer genoeg heeft de kracht, de trouw, de gehoor zaamheid en het edele voorko men van het Nederlandse trek paard het verloren van de me chanisatie", verzucht Steyns. Met foto's, boekwerkjes, tijd schriften, inschrijfkaarten, medailles en martelwerktuigen zoals de blokschaar en de bout waarmee de afgeknipte staart hygiënisch werd dichtge schroeid, illustreert hij de ver- Ed Steyns wordt weemoe dig bij de gedachte aan de vergane glorie van het trek paard. gane glorie van de paardenfok kerij in de streek „Die beestjes verdienen het dat er eens aan dacht aan besteed wordt", meent Steyns. (ADVERTENTIE) officiële dealer Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 SLUIS - Woensdagmorgen vond op de kruising van de Nieuwstraat en de Rijksweg een aanrijding plaats waarbij een personenauto, bestuurd door mevrouw P.M. uit Aar denburg (47), geen voorrang verleende aan een andere personenauto, bestuurd door de 34-jarige J.E.W.P. uit Brugge. Deze reed over de voor- rangsweg van Draaibrug richting Belgische grens. Beide voertuigen lipen hierbij schade op. SLUISKIL - Namens de wo- ninbouwvereniging Terneu zen werd door J. de F. uit Terneuzen aangifte gedaan van diefstal van een c.v. ketel en een radiator uit een nog leegstaande woning aan de Vinkenstraat te Sluiskil. Een schadepost van ongeveer 1200 gulden. De diefstal moet zijn gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. BINGO - Buurtvereniging De Boemerang houdt zaterdag een bingo-avond in het buurthuis aan de Mozart- straat. De winnaar van de hoofdprijs gaat met een com- pact-stereotoren naar huis. Aanvang 20.00 uur. DANSAVOND - Het dansa- musement St Jan houdt za terdag een dansavond in het gemeenschapscentrum Den Duliaert te Hulst Aanvang 20.30 uur. De muziek wordt verzorgd door het orkest Hol lywood. Kaarten zijn uitslui tend in voorverkoop verkrijg baar via 01140-13269 en 01146- 1792. RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden hou den voor de vijftiende keer een gewestelijke ruildag in samenwerking met de ruil- clubs uit Melsele en Lokeren. Deze gaat door op zondag 20 maart in zaal het Centrum aan de Beukenlaan, van 9.00 tot 13.00 uur. DANSAVOND - De ouderen bond van Koewacht houdt za terdag een dansavond in het gemeenschapscentrum de Vlaschaard. Iedereen boven de vijftig jaar is welkom. De muziek wordt verzorgd door het orkest The Williams. Aanvang 20.00 uur. KAARTING - De kaartclub Op het Zand houdt zaterdag de maandelijkse kaartavond om vleesprijzen. De kaarten worden geschud om 20.00 uur. Inschrijven vang 19.30 uur in Zaal café Wilton. TONEEL - De KPJ Koewacht brengt vrijdag 11 en zaterdag 26 maart twee eenakters op de planken in het gemeen schapscentrum de Vla schaard. De toneelstukken heten 'Stoeipoes gevraagd' en 'Moorkoppen en gerookte pa ling'. De voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. FEESTCOMITÉ - Het Feest en Sportcomité van Nieuw- Namen vergadert vrijdag in het lokaal Van der Heyden- van Vlierberghe. Aanvang 20.30 uur. In deze vergadering wordt het jaarprogramma besproken OUDERENBOND - De ka tholieke Bond van Ouderen Nieuw-Namen houdt woens dag 16 maart de jaarvergade ring in het gemeenschapshuis De Kauter. De bijeenkomst begint om 13.00 uur, maar het officiële vergadergedeelte om 15.30 uur. Tijdens die verga dering wordt afscheid geno men van de aftredende be stuursleden Jac. Lockefeer, A. de Waal, en J. van Driessche. Om 17.00 uur is er een mis, ge volgd door een gezamenlijke maaltijd. Aansluitend is er de verkiezing van nieuwe be stuursleden en een nieuwe voorzitter. Om 20.00 uur volgt dan nog een optreden van de groep Nooit Gedacht 333HCIA8U3T2 Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Net als vorig jaar geeft de belas tingdienst ook dit jaar in ongeveer zeventig gemeenten via lokale omroepen op radio en televisie informatie over het invullen van de belastingaangifte. verschillen per gemeente. Ze worden vastgesteld in overleg met de belastinginspecties in de regio. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - Het Jongerenpastoraat Vogel waarde gaat zaterdag aan het werk voor de Vastenac tie. Van 9.00 tot 16.00 uur komen de jongeren langs de deuren van de dorpsbewoners van Vogel waarde om alle mogelijke kar weitjes op te knappen. Dit uiteraard voor een kleine vergoeding en onder het motto: 'stel uit tot zaterdag, wat je op die dag door een ander kunt la ten doen'. De opbrengst komt ten goede aan de Vastenactie. Hieraan werken in West-Bra bant zeven lokale omroepen mee. Dat zijn de omroepen van Dinteloord (radio en televisie), Hoeven-Bosschenhoofd (radio), Oud Gastel (radio en televisie), Rijsbergen (televisie), St Wil- lebrord (radio en televisie), Dongen (radio) en Oosterhout (radio). Verder verzorgt ook de lokale omroep van Tholen een radio-uitzending over dit on derwerp. De radio- en televisiepro gramma duren vijftig minuten. Bij het maken ervan is vooral rekening gehouden met proble men, die gepensioneerden en mensen in de VUT kunnen hebben met het invullen van de be'astingpapieren. Over de inhoud van de pro gramma's is overleg gepleegd met de landelijke ouderenorga- nisaties en met de vakbonden. Tevens wordt ingegaan op de vragen, die het meest gesteld worden aan de Belastingtele foon. De data van uitzendingen LANGEWEG - „Voor ons is het ge woon dé oplossing. Het geeft niet welk weer het is, we kunnen altijd het land op." Eén van de gebroeders Verkooijen van het gelijknamige loonwerkers bedrij f in Langeweg kijkt bijzonder tevreden naar zijn nieuwste aankoop die met veel ge weld over de akker aan komt glij den. Het knalgele gevaarte stopt sissend in de dam van de akker, wordt volgepompt met nog eens tienduizend liter gier en schiet dan de akker weer op. Binnen tien minuten is de tank geleegd en schuift het voertuig aan voor nog een portie. Zes honderd kuub gemiddeld gaat er op zo'n dag doorheem Het is een futuristisch ding, een motor van 225 pk met een bolle giertank erach ter, gedragen door vier super-dikke wie len. De banden zijn 1.20 meter breed en zetten elk nog tien centimeter uit als de tank vol zit met drijfmest. Daardoor is de machine een soort van amfibievoer tuig geworden, een moeraswagen die zelfs de drassigste akker nog kan bemes ten. Een Amerikaanse vinding waarvan er volgens Verkooijen geen tweede rond rijdt in Nederland. De investering van 2,5 ton is uit nood geboren. Door de hevige regenval zijn veel akkers onberijdbaar voor de regu liere mestverspreiders. Dat veroor zaakte stagnering bij de loonbedrijven. Verkooijen heeft tien medewerkers en vijf tankwagens die in het mestseizoen volop met verspreiding bezig zijn en het nodeloos wachten kostte het bedrijf ber gen met geld. Daar kwam dan nog bij dat de klanten, de boeren en de mestaf zetters, niet geholpen konden worden. Alle problemen lijken voorbij nu de AG-Gator 2004 is aangeschaft Verkooij en: „We zijn in Duitsland wezen kijken want we wisten dat ze daar deze machi nes gebruikten. Daarna hebben we niet lang geaarzeld en vooral die goedkope dollarprijs gaf de doorslag. Want twee jaar geleden had dit spul wel een half miljoen gulden gekost en dat haal je er niet zomaar uit" In Oost-Brabant, waar het mestpro bleem veel nijpender is, rijden al soort gelijke moerasvoertuigen rond, maar dat zijn driewielers. De gebroeders Ver kooijen hebben bewust voor een vier wieler gekozen omdat dan de druk per wiel nog minder is. De mestverspreider is daardoor ook beter wendbaar. De Ga tor laat geen diep karrespoor achter op de akker, maar walst de grond in feite plat. De kunststofbanden ploegen de grond niet om, wat een ander belangrijk voordeel van de machine is. Verkooijen: „Ook onder droge om standigheden is dat ding ideaal, want het vernielt de structuur van de grond niet En structuurbederf wordt steeds belangrijker voor de boer, omdat de op brengsten teruglopea Ook dat was een argument." Verkooijen gaat de Gator gebruiken om een nieuwigheidje van het bedrijf zelf uit te proberen. Aan de ach terkant van de tank wordt een spuit- boom bevestigd die laag boven de grond hangt. Zo wordt de mest beter over de grond verdeeld en krijgt de wind minder vat op de gierstroom. Dat heeft weer tot gevolg dat er minder ammoniak in de lucht vervliegt

de Stem | 1988 | | pagina 17