Shamir heeft eigen vredesplan iat reus nsteloos ISRAËLISCHE PREMIER GAAT VOLGENDE WEEK NAAR WASHINGTON Washington heeft achilleshiel Noriega gevonden Fabrikanten in actie tegen vervalsers BUITENLAND ECONOMISCHE SCHADE GESCHAT OP 70 MILJARD M BUITENLAND WOENSDAG 9 MAART 1988 JERUZALEM (REUTER/AP) - Pre mier Yitzhak Shamir zal volgende week in Washington zijn eigen vre desplan voor het Midden-Oosten ontvouwen. Dit heeft zijn woord voerder dinsdag meegedeeld. BIVRIEZEN TEGOEDEN VAN PANAMA IN VS BIJJKT IDEAAL DRUKMIDDEL CijSZi^X MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ NIEUWSOVERZICHT Protest van Zuidafrikaanse vrouwen Spaanse politie vindt explorieven IRA China steunt wapenembargo tegen Iran Obando y Bravo nu getuige bij overleg Pessimisme over overleg Afghanistan Gijzelaars vrijgelaten in Libanon Syrië viert 25 jaar Baath-bewind Filipijns leger knoeide met onderzoek T21 itaire enquête bou- .es in augustus 1986 it dat het Rijk hon- usubsidies had be- iriftelijke vragen over Brokx. Het Openbaar strafrechtelijk onder is Brokx een voorlopig leelde hij mee dat hij de Tweede Kamer wil- De WD-er Van Rey ire Enquête gehouden len kilo's materiaal toe rs. Op 15 oktober 1986 i 'tussentijdse evalua- wee kamercommissies ïen Parlementaire En- 1 CDA-fractievoorziter :f aan premier Lubbers ichtig is of iemand, die eenzelvigd zal worden ontoelaatbare praktij- ek gezag zal behouden met beleggers orde op nde „dat Gerrit (Brokx ijk- wijs aan zou doen ere bewindspersoon op leze krant uit en Brokx nber werd besloten tot voorzitter de PvdA-er ters Weijers (CDA) en leger medewerkers aan Op 20 augustus waren plaatsgevonden met ge inen op 31 augustus. De «verhoren vond plaats ing van 3000 pagina's eren officieel aangebo- e Kamer' Heintjes, want van het miljoen gulden over. mvoorstelbare reeks blun- zoals de ambtenaar die IS rapporten schrijft over de I eveneens 15 jaar lang ge-1 jjn bazen, zijn die eerzame I d geheel uit eigen vrije wil I est. de Tweede Kamer, in na- itebesturen, provincies en tereenvolgende minsisters, n ambtenaren met het mes I in om te zorgen dat de ene I le andere uit de grond ge-1 egmatieke minister Schut I zing bijna door de PvdA de I dat hij in een bepaald jaar I Hingen niet had weten af te debatten, interpellaties en| voor meer woningen volg-1 regelmaat van een op volle I i-installatie. I én de verantwoordelijk® Brokx is echter het meest t noodzakelijk geachte con- iet nageleefd werden. Ont-1 ve regelingen besteedden I geling min of meer water-1 itröles werden verplicht ge-1 g van de tot kunst verheven I j elkaar heen te werken, be-1 ende rapporten nauweló® I 7 die maatregelen zou kun-1 enkele keer dat een rappoy I irukwekkend aantal dienst-1 ■eep haalde, werd het voor I lomen. I sende is echter nog dat I atroleren, een eerbiedwaar-l igde wiens enige taak hetfiI 'e Algemene Rekenkam® I onverwacht negetieve zi]®| en te knipperen heeft dit®-| et gedaan waar het v00!\oJ rapporten werden terzij®| ibtenaar van de Algentë®! icheerd bij het ABP, heeft i» I ilometers lange telexen g^l ipripiirpn jnderlijk dat in een van *1 de commissie gepleit worn I van externe accountants WI relingen is een van de welT de enqueêtecommissie BI oen zij zich soms verba die zee van merkwaardig I heden worstelden. .1 ;ft een reus op lemen voet® I reun bewusteloos geslag® anenkort verder in de ring- Paestijnse jongere gooit met stenen, terwijl hij met de PLO-vlag zwaait. foto ap De premier is een eigen voorstel aan het uitwerken, aldus de woorvoerder. Dat voorstel zal hij voorleggen aan president Reagan en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, wan neer hij van 14 tot 17 maart in Washington is. Nadere bijzonderheden over Shamirs voorstel len zullen niet voor zijn vertrek worden bekend gemaakt. De Verenigde Staten verlangen van Israël een antwoord op de Amerikaanse vredesvoorstellen voor 15 maart. Binnen de Israëlische regering bestaat verdeeldheid over het plan. Shamir is te gen, zijn minister van buitenlandse zaken, Shi mon Peres, ziet er wel wat ia Het Amerikaanse vredesplan omvat een vre desconferentie, een overgangsperiode waarin de Palestij nen in de bezette gebieden beperkt zelf bestuur hebben en onderhandelingen over een definitieve regeling. Volgens de Israëlische radio bevat het tegen voorstel van Shamir een oproep tot een Ara- bisch-Israëlische conferentie onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Sha mir geeft hieraan de voorkeur boven een uitge breidere internationale conferentie waarbij ook de permanente veiligheidsraadsleden Frankrijk, China en Groot-Brittannië vertegenwoordigd zijn. Shamir vindt dat Palestijns zelfbestuur eerst bij wijze van proef in enkele delen van de bezette gebieden moet worden ingevoerd, aldus de radio. Het radiobericht klopte volgens Shamirs woordvoerder niet. Maar elementen van wat de radio meldde zullen mogelijk in Shamirs tegen voorstel aan de orde komen, zo voegde hij er aan toe. De grootste organisatie binnen de PLO, de Fa- tah-beweging, heeft dinsdag op een vergadering van haar centraal comitee in Tunis het Midden- oosten-plan van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz van de hand gewezea Volgens de PLO-groep is Shultz' vredesinitiatief slechts een kopie van het zes jaar oude vredes plan van president Reagan en wordt daarin geen rekening gehouden met de „nieuwe realiteiten" van de Palestijnse volksopstand in de door Israel bezette gebiedea Het centrale comitee, het hoogste beleidsor gaan van de Fatah-beweging, kwam dinsdag on der leiding van voorman Yasser Arafat bijeen om een standpunt te bepalen over de pendeldi plomatie die Shultz de afgelopen week in het Middenoosten heeft ondernomen. Volgens het comitee is Shultz' voorstel 'niets meer dan een wanhopige poging om het initiatief van Reagan (in 1982) te doen herleven en de regio dat op te leggen zonder dat de nieuwe realiteiten en feiten in aanmerking worden genomen die zijn gescha pen door de offers van de Palestijnse revolutie'. Het enige punt waarop Fatah de Amerikaanse bewindsman bijviel betrof diens oproep tot in ternationaal Middenoosten-overleg onder auspi ciën van de VN met deelname van zowel de Sov jetunie als China. De PLO staat op goede voet met de Sovjetunie en hecht grote waarde aan Russische deelname aan overleg over de Pales tijnse kwestie. Eerder op de dag had Arafat voor de vijfde keer sinds Shultz aan zijn laatste Mid denoosten-missie begon een gesprek met de Sov jetambassadeur in Tunesie, Vladimir Sobtsjen- ko. Bij nieuw geweld op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook kwam dinsdag weer een Pa lestijn om het leven na botsingen tussen anti-Is- raelische betogers en troepen. Terwij 1 rond het ziekenhuis in Ramallah op de Westoever een ware veldslag werd uitgevochten, werd het lijk van een 28-jarige man binnenge bracht. Het aantal doden onder de Palestij nen is met de jongste slachtoffers opgelopen tot 88 sinds de opstand in de bezette gebieden op 9 december uitbarstte. m DIN HAAG (ANP) - Pro- teitdemonstraties en sta- kiigen lijken de sterke min van Panama, Manuel Aitonio Noriega, niet te rxen. Beschuldigingen oer drugshandel, corrup- ti; en politieke moorden diet de generaal af als Ifugenachtige verzinsels vin zijn vijanden. Èn aanklacht tegen hem in e Verenigde Staten wegens ïjn betrokkenheid bij de La- tjnsamerikaanse drugs mokkel is volgens Noriega «n 'politieke daad' om hem 'ai andere nationalistische lfiders in Latijns-Amerika die de VS durven te bekriti seren bang te maken'. Toen de Panamese presi dent, Eric Arturo Delvalle, met Amerikaanse steun de generaal de laan uit wilde sturen, bleek hoe zelfverze kerd Noriega over zijn machtspositie kon zij a Niet hij moest opstappen, maar de president kon zijn biezen Maar de macht van de ge neraal dreigt sinds eind vo rige week snel af te brokke len. Behalve politiek en juri- flisch proberen de VS No- /iega nu economisch onder druk te zetten en volgens waarnemers met succes. Met het bevriezen van de Pana- I mese tegoeden in de VS lij ken de Amerikanen de achil leshiel van Noriega te hebben gevonden. Het stopzetten van de dollarstroom uit de VS heeft tot grote financiële pa niek in Panama geleid. Alle 118 banken moesten dicht, contant geld kan niet meer worden opgenomen en betalen met cheques of cre ditcards is vrijwel onmoge lijk geworden. De Amerika nen overwegen verder de op brengsten van het Panama kanaal niet meer aan het land over te maken en heb ben aan banken en interna tionale kredietinstellingen gevraagd geen leningen meer aan Panama te verstrekken. De Amerikaanse regering denkt ook aan een eventueel algeheel handelsembargo te gen Panama totdat Noriega verdwijnt. Het doel van Washington is in Panama een vertrou wenscrisis teweeg te brengen die uiteindelijk tot het ver trek van Noriega moet lei den. Het begin van deze crisis begon zich maandag al af te tekenen. Ongeveer 60.000 ge pensioneerden trokken de straat op om hun ongenoegen te uiten over het feit dat zij hun cheques niet konden in nen. Buitenlandse banken hebben laten doorschemeren naar Miami of de Caribische eilanden uit te wijken als de politieke en economische cri sis aanhoudt. Dat zou de ge nadeklap voor Panama zijn, dat nagegoeg geheel en al drijft op het internationale bankwezen. Waarnemers menen dat de bevriezing van de Panamese tegoeden wel eens een scheu ring kan veroorzaken tussen de militairen en hun baas Noriega. Er moeten binnen kort salarissen worden uit betaald en het ziet ernaar uit dat de regering die niet kan betalen. 'De militairen zullen voor het eerst beseffen welke prijs zij moeten betalen met Noriega als chef, aldus een oppositielid in Panama. Met een onderbetaald en ontevre den leger is het met de macht van Noriega gauw gedaan, voorspellen waarnemers. Daar komt nog bij dat de oppositie gebruik kan maken van de ontreddering van de samenleving. De burger- kruistocht heeft de bevolking al opgeroepen tot acties van burgerlijke ongehoorzaam heid, zoals het niet meer be talen van belasting. De oppo sitie heeft verder aangekon digd met de door Noriega af gezette president Delvalle een regering van nationale verzoening te vormen. Daar bij zal ook de steun van de strijdkrachten worden ge zocht, die volgens Delvalle nu kunnen kiezen tussen 'orde of chaos'. Zeven personen die maan dagavond het Panamese con sulaat in Londen bestormden om consul Eduardo Arango te verwijderen, hebben zich in de loop van de nacht over gegeven. Dit heeft de politie, die dinsdagochtend nog bezig was met het verhoor van de zeven, bekendgemaakt. De bestormers zouden zijn gere- cruteerd om Arango op gezag van de ambassadeur, Guil- lermo Vega, te doen evacue ren. De consul was echter niet in het gebouw tijdens de actie. Vega is een persoon lijke vriend van de militaire sterke man van Panama, ge neraal Manuel Antonio No riega, terwijl consul Arango achter de afgezette president Eric Arturo Delvalle staat. De actie, waarbij met een Land Rover door de glazen ingang werd gebroken, volgde op de weigering van de consul het gebouw te ver laten nadat hij vorige week door de ambassadeur was ontslagen. Anrango be schouwt het besluit van de ambassadeur als ongeldig. De bezetting van het consu laat, nadat vier stafleden waren verwijderd, duurde vijf uur. 'Het is een beestachtige manier zich te gedragen in een geciviliseerd land', aldus de consul na het incident. Se cretaresses die het kleine ge bouw gedwongen werden te verlaten zeiden 'iets derge lijks in ons eigen land wel te kunnen verwachten, niet hier'. De ambassadeur ver klaarde dinsdagochtend dat de bestormers legaal op zijn gezag hebben gehandeld. Panamezen proberen massaal hun tegoeden bij de bank op te nemen. fotoanp Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft geen commentaar gegeven op het incident, daar het van mening is dat het om een po- litie-zaak gaat. Deze kan echter de regering in verle genheid brengen, omdat er diplomatieke vertegenwoor digers bij betrokken zijn, zo menen waarnemers. Burgerpresident Delvalle wilde op 25 februari Noriega, die feitelijk de macht heeft in Panama, van zijn functie ontheffen nadat de generaal officieel was gedagvaard in de VS in verband met be schuldigingen van handel in verdovende middelen en cor ruptie. Maar de Panamese nationale vergadering, waarin aanhangers van No riega de meerderheid heb ben, verklaarde de stap van de president ongrondwettig en hijzelf was degene die de volgende dag werd afgezet. (ADVERTENTIE) <S ZOLANG DE VOORRAAD /■^MfflBlANPSE STAATSLOTERIJ slim is.koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover 20 n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - Een kleine 1500 Europese ondernemingen, verenigd in het nieuwe In ternationale Comité voor de Bestrijding van Namaak (COLC) hebben gisteren in Parijs een internationaal offensief aangekondigd te gen de illegale imitatie en vervalsing van hun produk- ten. Door een grote reclamecam pagne wil men de consumenten wijzen op het bedrog en de eco nomische schade door namaak- artikelen. Vanuit een perma nente vertegenwoordiging in Genève zullen de ondernemers verder hun juridische stappen tegen fraudeurs coördineren en politieke druk uitoefenen voor naleving en waar nodig ver scherping van de internatio nale handelsregels. Volgens COLC-initiatiefne- mer Henri Racamier, presi dent-directeur van het ver maarde Franse tassenhuis Louis Vuitton, beslaat de imi- tatiemarkt inmiddels drie a vijf procent van de wereldhan del. De economische schade hierdoor wordt geschat op 70 miljard dollar. Door valsheid in merknamen zouden in Europa jaarlijks 100.000 arbeidsplaat sen verloren gaan. De verenigde fabrikanten spreken van een 'internatio nale plaag'. De zwendel treft vooral de luxe-artikelen. Franse parfumfabrikanten verkopen gemiddeld tien pro cent minder van hun produk- ten door nep-luchtjes uit Indo nesië en Zuid-Korea. Valse klokjes kosten de Zwitserse horloge-industrie ieder jaar bijna anderhalf miljard gul den. De imitaties zullen op den duur een bedreiging vormen voor het Europese ambacht, zo betoogden de meeste aanwezi gen in Parijs. Research en kwaliteitsverbetering zijn vaak weggegooid geld. De ille gale concurrenten apen alles na. Het knoei-circuit floreert volgens Racamier in zestig lan den. Bovenaan de lijst staat Zuid-Korea dat dit jaar de spe ciale aandacht van het COLC krijgt vanwege de daar te hou den Olympische Spelen. Maar soms men niet zo ver van huis voor een grootschalige zwendel. Begin deze maand nam de Vlaardingse politie ter waarde van twee miljoen gul den aan valse kleding in beslag, voor een deel al voorzien van valse krokodilletjes. „De grootste merkenzwendel ooit in uw land ontdekt", weet Bernard Lacoste, president-di recteur van de bekende kle- dingfirma. „Onze privé-detec- tives hebben de Nederlandse politie ingelicht. Na tips van klanten hebben we ze het hele spoor terug laten volgen en uit eindelijk de fraudeurs gevon den. Ik hoop dat de Neder landse justitie nu een voor beeld zal stellen door ze streng te straffen". Bernard Lacoste zegt onge veer één procent van zijn omzet te besteden aan het opsporen en juridisch vervolgen van ver valsers. „Door onze wereld wijde inspanningen hebben we bereikt dat er een groeiende politieke bereidheid is het pro bleem aan te pakken. Taiwan heeft nu voor het eerst maatre gelen genomen en in Mexico wordt de wetgeving aangepast. In Europa is er een steeds be tere samenwerking tussen fa brikanten en de douanedien sten". JOHANNESBURG (RTR/AFP) - De politie in Johannesburg heeft maandag een einde gemaakt aan een betoging van onge veer honderd vrouwen tegen het verbod op politieke activitei ten voor een groot aantal zwarte organisaties. Tijdens de demonstratie zijn zeven fotografen en cameralieden gearresteerd, zo heeft de politie bekend gema^kt.De betoging, in het centrum van de stad, was georganiseerd door de Federa tie van - voornamelijk zwarte - Vrouwen in Transvaal. Op spandoeken droegen de betoogsters teksten mee als: 'Hef het verbod op de democratie op' en 'Huisarrest voor Vlok' (de mi nister van wet en orde). De vrouwen trachten een petitie te overhandigen aan de Mijnkamer, een verbond van mijneigena ren, dat ongeveer 550.000 zwarte arbeiders in dienst heeft. De deuren van de Mijnkamer bleven «.venwel dicht. - fotoanp MADRID (RTR-AFP-DPA) - De Spaanse politie heeft dinsdag in een verlaten auto in het centrum van M, rbella explosieven ontdekt. Naar wordt aangenomen was de acto achtergelaten door IRA-leden die een aanslag wilden plegen in Gibraltar. Dit heeft het Spaanse ministerie van binnenlandse /aken meege deeld. Britse veiligheidsagenten hebben zondag «n Gibraltar drie IRA-leden doodgeschoten, maar explosieven of wapens werden toen niet aangetroffen. De in een parkeergarage achtergelaten auto bevatte vijf pakjes explosieven en een klok die als tijdsmechanisme kan werden gebruikt, aldus een woordvoerder. Marbella ligt niet ver van de Britse kroonkolonie Gibraltar. De regering in Londen heeft zondag gezegd dat de IRA-ledi n een 'vernietigende aanslag' in Gibraltar hadden voorbereid. WASHINGTON (REUTER/UPI) - China, een belangrijke w,'.- penleverancier van Iran, is bereid een wapenembargo teyen Teheran te steunen als een meerderheid van de Veiligheids raad daartoe over wil gaan. Dat heeft president Reagan te horen gekregen van de Chinese minister van buitenlandse zaken Wu Xueqian, met wie de Amerikaanse president dinsdag een onderhoud had. De Ver enigde Staten, die al enige tijd proberen de permanente leden van de Veiligheidsraad over te halen tot een wapenembargo tegen Iran, zijn zeer ingenomen met de Chinese toezegging. Als de 'overgrote meerderheid' van de Veiligheidsraad meent dat er een wapenembargo moet komen dan is Peking daar ook voorstander van, zo liet Witte-Huiswoordvoerder Marlin Fit- zwater weten. MANAGUA (DPA/AFP) - Kardinaal Miguel Obando y Bravo, die vorige week door president Daniel Ortega van Nicaragua aan de kant werd gezet als bemiddelaar, is maandag akkoord gegaan met de rol van getuige bij de komende overlegronde tussen de Sandinisten en de Contras. Ook de secretaris-gene raal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), de Braziliaan Joao Baena Soares, zal de directe onderhandelingen over een staakt-het-vuren als getuige bijwonen, zo verluidde maandag in Managua. Volgens de persdienst van de Sandinistische regering heeft president Ortega maandag zowel Obando y Bravo als Baena Soares gevraagd aanwezig te zijn bij de driedaagse onderhan delingen met de contras. Die moeten vandaag in Sapoa in het zuiden van Nicaragua beginnen. De kardinaal had aanvanke lijk geweigerd slechts als getuige op te treden. GENEVE (AFP) - Diego Cordovez, bemiddelaar voor de Ver enigde Naties in de onderhandelingen die momenteel in Ge nève plaatsvinden tussen Afghanistan en Pakistan, verwacht niet dat op 'zeer korte termijn' resultaten van het overleg over de kwestie-Afghanistan te melden zijn. Cordovez zei dinsdag dat de onderhandelingen zich in een 'zeer gecompliceerde en delicate' fase bevinden. Cordovez meent dat het nu onder meer aan juristen' is om dui delijkheid te scheppen over een definitieve tekst. FOTOANP SIDON (RTR) - De Britse en de Syrische mederwerker van de in Groot-Brittannië zete lende hulporganisatie Oxfam die zes dagen geleden werden ontvoerd, zijn dinsdag op vrije voeten gesteld in de Zuidliba- nese havenstad Sidon. De twee, Peter Coleridge (zie foto) en Omar Trabulsi, werden vrijgelaten in het huis van de sunnitische leider Mustapha Saad. Diens militie Volks Be vrijdingsleger (PLA) beheerst Sidon. - DAMASCUS (RTR) - Syrië vierde dinsdag het 25-jarige be wind van de Baath-partij met een bijeenkomst waar werd be loofd de radicale, pan-Arabische politiek voort te zetten. Duizenden Syrische studenten in paramilitaire uniformen hie ven de gebalde vuist en riepen naar de aanwezige president Hafez el-Assad 'u zijt in onze harten'. De meeste inwoners brachten echter de vrije, nationale feestdag thuis door, en volg den de viering liever op de televisie dan de striemende regen te trotseren. MANILA (RTR) - Een voormalig officier van het Filipijnse le ger die een onderzoek instelde naar de moord op oppositielei der Benigno Aquino heeft dinsdag voor een rechtbank in Ma nila verklaard dat zijn team van hogerhand opdracht kreeg de bevindingen van het onderzoek te vervalsen. De officier, Pedro Aquino (geen familie), vertelde het hof dat hij een verklaring van een soldaat die bekende de oppositielei der te hebben doodgeschoten, had achtergehouden. Verder werden ook verklaringen van andere getuigen gewijzigd in het bijzijn van een aantal hoge legerofficieren.

de Stem | 1988 | | pagina 5