ïer één STRUD OM VICE-VOORZITTERSCHAP WOEDT IN ALLE HEVIGHEID BINNENLAND «sbiaab (ANP) - De Verzekeraars overwegen aidstest voor pensioen Enquête bouwsubsidies «een eerherstel Reisorganisatoren doen werk goed Ruzie over hoogte uitkeringen en minimumloon NSLUITING' DE STEMCQMMENTA AR pffftTEM BINNENLAND WOENSDAG 9 MAART 1988 I Amsterdam (ANP) - De stoelendans om het Demonstratie op Internationale Vrouwendag HEBTU OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'T TE LAAT IS. ONDERZOEK CONSUMENTEBOND STRIJD IN ADVIESORGAAN REGERING SLAAT OVER NAAR POLITIEK I )ereWd Nederland op Hongaarse radio Bij Philips 200 banen weg Ontvoering Heijn: 12.000 tips Cao-akkoord kartonnage Verlies op autoverzekeringen Olie op Schouwen-Duiveland verdwenen Kindertarief vervoer op zondag vervalt Onnodige verkeersregels afgeschaft T5 T28 realiseerd'. Maar wel is odzakelijk dat de over- iet bedrijfsleven voor- t hun reststoffen ook et eiland te brengen, plan van de baggeraars niet bepaald een en- ast onthaal gekregen Vries van de Zeeuwse Federatie vindt dat het lisplan een 'prullenbak Is we die wel meer heb- :zien'. Hij vindt, net als clubs als Natuur en NQ- Milieudefensie, dat het moet worden gericht op orkomen van verontrei- en op het schoonmaken st vuile slib. Het eiland- eidt niet tot een oplos- aldus de milieu-activis- n, zegt de Zeeuwse ge- eerde voor milieu Greet ies-Hommes, je mag het iet zonder meer naar de ■nbak verwijzen. „We nu eenmaal met het eem en daarom moet je oplossing op haar merites delen: ten eerste: is deze van verwerken een op- g, ten tweede: is De dan wel de goede ar de scepsis heeft de land De Belgen hebben igs een plan voor een- soort eiland voor de vlak onder Cadzand van hand gewezen. Van yeveld van Hemert had :acties wel verwacht Dat hier nu eenmaal zo, t hij. „Dit eiland is wel ijk een oplossing. Nu er in elke provincie een erg komen. Dat geeft al- al horizonvervuiling. Het el te vroeg om nu al te ;n dat ons plan geen kans kt De Tweede Kamer zal eker meenemen in de dis- over het afvalpro- m. Maar het kan wel twee rijf jaar duren, voordat er komt Er moeten nog re studies worden uitge- d". n eventuele Belgische ek te pareren, kan Van ayeveld van Hemert zich stellen, dat er een consor- wordt gevormd met Bel ie baggeraars. Het en- siasme bij de zuiderbu- voor het Boskalisplan zal wel toenemen. mogelijkheid om naast de aidstest voor mensen die -en levensverzekering van meer dan 200.000 gulden vrillen afsluiten, de keuring op aids of seropositiviteit ook in te voeren voor collec tieve verzekeringen voor pensioen en arbeidsonge schiktheid. pit is dinsdag in Wassenaar meegedeeld op een persconfe rentie van het Verbond van Verzekeraars in Nederland. Voor wat de levensverzeke ringen betreft krijgen de ver zekeraars het advies, de kandi daat-verzekerde op het aan vraagformulier ook te laten opgeven of hij meer verzeke ringen op zijn leven heeft afge sloten of dat van plan is en zo ja, tot welke bedragen. Hier mee moet worden voorkomen dat met een aantal 'kleine' ver zekeringen zonder aidstest toch een in totaal hoog bedrag wordt verzekerd. Directeur S. van Vuure van Delta Lloyd zei dat haast is ge boden omdat 'dagelijks het ri sico van aids verder sluipt in onze bestaande portefeuille'. Voor wat het risico betreft val len aids-patiënten volgens hem onder de beoordeling 'hope loos'. Hij noemde ook seropositie- ven onverzekerbaar zolang niet vast staat welke kans ze lopen aids te krijgen, terwijl de daar voor genoemde percentages een stijging vertonen. Als het beeld wat duidelijker is zal hun kans op acceptatie voor een levens verzekering afhangen van de vraag of er dan geneesmidde len zijn die het leven op z'n minst vele jaren verlengen. Maar in dat geval zal wèl het risico van arbeidsongeschikt heid sterk toenemea Van Vuure heeft eerder de schatting gemaakt dat de le vensverzekeraars in de jaren negentig 500 miljoen gulden extra zullen moeten uitkeren in verband met overlijden door aids. Dinsdag kwam hij op grond van een recente Britse studie tot een hoger bedrag voor de periode 1992 tot en met 2001: gemiddeld 70 miljoen per jaar in een 'optimistische va riant' en 240 miljoen in een pes simistische. Globaal komt dat voor de verzekeraars neer op 10 30 procent van het bedrijfsre sultaat Het bedrag kan wor den gedrukt door de maatrege len die zijn en worden geno- Voor levensverzekeringen boven de twee ton zullen naar schatting jaarlijks 20.000 30.000 mensen op aids moeten worden gekeurd. Over de ma nier van testen is overeenstem ming bereikt met de artsenor ganisatie KNMG. Daarbij is af gesproken dat begin 1990 zal worden bekeken of de situatie dan aanleiding geeft tot wijzi ging van standpunten. Stoelendans bij de FNV dentschap, aan het adres de socialistische partij- zitter Fred Sinowatz, dat de anti-Waldheim-cam- le in gang gezet had, ra- volgens de historica •om kant noch wal. irug naar de herdenking de Anschluss. Waarom jen zo veel Oostenrijkers nu problemen mee? nzierl: „Begrijp me goed; vil absoluut niet zeggen alle Oostenrijkers nazi's Maar de reacties, zoals dat 'Jetzt erst recht' ('En lelemaal', de verkiezing van de O VP, toen de be- ïldigingen tegen Wald- n zich opstapelden - RD) :k heb slechts mijn plicht aan' hebben zeer velen uit jorlogsgeneratie doen zeg- 'Ja precies, zo was het i!' En zeer velen hebben in 1945 niet bevrijd ge ld. Ik wel, werkelijk. Voor in was de bevrijding eerst jaar 1955, met het eind van geallieerde bezetting en uurlijk was dat de volle- b vrijheid. Maar de neder- de Duitse nederlaag, is veel Oostenrijkers nog Kis hun nederlaag." liet Weinzierl het gevaar, veel Oostenrijkers met de denkingen van deze week definitieve streep willen ten onder hun problemen het Oostenrijkse oorlogs leden? Wanneer de president op elfde niet aftreedt, en nie- nd rekent daar eerlijk ge- d op, dan zullen de huidige >blemen gewoon voortbe- an. Twee jaar geleden had na iedereen gedacht dat de noederen binnen korte tijd rust zouden komen: st de verkiezingen achter rug waren zou alles snel er in orde zija Waldheim is nu twee jaar jsident en de gemoederen i alleen maar meer verhit aakt. Ook het rapport van commissie van historici eft allerminst rust ge acht Integendeel. Door de rtraging die de commissie eft opgelopen hopen alle oblemen zich nu op in de :ken voor de herdenking' lar los van de affaire* aldheim: de verwerking n het Oostenrijkse Ansch- ss-verleden zal niet tot rust mea Er is inmiddels een euwe generatie van histo- :i opgekomen, die zich zeer tensief bezighoudt met de itionaal-socialistische tijd n Oostenrijk. Alleen .arom al zal dit thema na de imende herdenking niet tot it verleden behoren" vice-voorzitterschap bij de FNV is in volle hevig heid losgebarsten. De bonden zijn het er over eens dat de huidige vice-voorzitter Johan Steke lenburg voorzitter Hans Pont moet gaan opvol gen. De bonden zijn echter beduidend minder eensgezind over de vraag wie straks de tweede man wordt bij de grootste I vakcentrale van ons land. de FNV (federatiebestuur en bondsvoorzitters) zal waar schijnlijk op 11 april een niet- bindende voordracht aan het federatiecongres doea Het congres kiest dan op 26 april een nieuwe voorzitter en vice- voorzitter. De AbvaKabo heeft Xander den Uyl (hoofd van de afdeling beleid en juridische zaken) kandidaat gesteld Vanwege zijn grote kennis en ervaring op het gebied van arbeidsvoor- waarden- en werkgelegen heidsbeleid'. De bond vindt het van groot belang dat in het Fe deratiebestuur 'meer kennis van de collectieve sector be schikbaar komt'. De Bouw- en Houtbond en de Dienstenbond lieten weten het geen goede zaak te vinden dat de strijd om het vice-voorzit- terschap Via de publiciteit' wordt gevoerd. De woordvoerder van de vakcentrale FNV verklaarde dinsdag dat het voordragen van meerdere kandidaten on derdeel van de procedure is. In de Federatieraad is volgens hem dan ook niet gesproken over de wenselijkheid van een gezamenlijke kandidaat De ambtenarenbond AbvaKa bo, met 250.000 leden de groot- ste FNV-bond, schoof dinsdag j bestuurder Xander Den Uyl - I zoon van Joop den Uyl - als kandidaat naar voren voor het I vice-voorzitterschap. Eerder stelde de grafische I bond Druk en Papier zijn voor- I zitter Jakob Draijer kandidaat I voor die post en de Vervoers- bond zijn cao-coördinator Ger tos. Uit een rondgang langs de I FNV-bonden blijkt dat Draijer op dit moment de meeste steun geniet: zijn kandidatuur wordt niet alleen door zijn eigen bond gesteund, maar ook door de iBouw- en Houtbond en de Dienstenbond. Ros krijgt naast zijn eigen bond ook de Voe dingsbond mee. De op een na grootste FNV-bond, de Indus triebond, houdt zich vooralsnog i op de vlakte welke kandidaat i de voorkeur geniet De bond, I die momenteel kampt met twee i vacatures in het bondsbestuur, zal in elk geval zelf geen kan didaat voordragen, zo ver- I klaarde een woordvoerder De termijn voor het stellen I van kandidaten sluit eind maart De Federatieraad van Ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag werd dinsdag in Amsterdam gedemonstreerd voor het zelfstandig ver blijfsrecht voor migrantenvrouwen. Ook elders in Nederland werd de vrouwendag gevierd. Zo kreeg minister De Koning van Sociale Zaken een rapport aan geboden over de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt. - fotoanp (ADVERTENTIE) ILOEDSTOLLENDE conclusies heeft het rapport van de Parle- isntaire Enquêtecommissie Bouwsubsidies niet opgeleverd. De eleggers in de bouw zijn niet de veronderstelde grootschalige fraudeurs gebleken. Ze hebben slechts heel handig gebruik ge maakt van de mogelijkheden die ze door het ministerie van Volks huisvesting zijn aangereikt. Honderden miljoenen guldens aan subsidiegelden blijken te zijn verspild omdat er geen of onvol doende controle was of omdat de diverse verantwoordelijke be windslieden naar eigen inzicht met bestaande regels zijn omge sprongen. Ln0deJ°°P van het langdurige onderzoek van de commissie wer- oen de contouren van de nu in de openbaarheid gebrachte con clusies al zichtbaar. Van een echte verrassing kan dus niet ge doken worden. Toch is het rapport in politiek Den Haag hard langskomen. Eapitwerk van voorzitter Klaas de Vries en zijn mede-commis- hrt nou mas minder vuurwerk veroorzaakt hebben dan indertijd £houwennderZ°ek' 'S a"e reden om hun werk als nutti9te te- enquêtecommissie heeft bijvoorbeeld heel duidelijk aange- ond waar oneigenlijke politieke druk toe kan leiden. De woning- »cl is in Nederland lange tijd volksvijand nummer één geweest. Wain minis,erie van Volkshuisvesting werd voortdurend geëist ?e ambi,ieuze bouwprogramma's werden gehaald. Wanneer oat neilige doel niet kon worden bereikt met bestaande regels, can werden die regels naar eigen ministeriële hand gezet. Dat VanH iar?n'an9 met gemeenschapsgelden is gesmeten, is een 1 an de pijnlijke conclusies van het onderzoek. Werkelijk is ook hoe negatief wordt geoordeeld over het werk pan de Algemene Rekenkamer. Dit in ambtenarenkringen om zijn «cnerpe kritiek gevreesde instituut heeft jarenlang waarschu wende rapporten over oneigenlijk gebruik van bouwsubsidies Fff zich neergelegd. 'Wie controleert de Algemene Rekenka- j™ heeft ooit een Tweede Kamerlid uitgeroepen. Het moment I" h]p om een antwoord op die vraag te zoeken. SiTPJ® 00k bet oordeel over de voormalige bewindslieden van Inin w Ves,ing Brokx en Gruijters. Vooral de laatste moet het ,?elden- Ook voor hem geldt het excuus dat hij onder zware iieKe druk heeft gehandeld, maar dat neemt niet weg dat hij 'an riVerantwoorde w'ize met de regels is omgegaan. Op grond oe mening dat die regels hem het werken onmogelijk maak- meende Brokx zijn eigen speelruimte te moeten creëren. Die iroky i<9 beef*de commissie terecht fel bekritiseerd, km rt 2fü bii zijn tijdens de verhoren uitgesproken stand- !Da h weinig blaam treft. Ook vindt hij nog steeds dat het »ntrt6m 'n 1986 nie* voortijdig had mogen wegzenden. Het te- vechtersmentaliteit van Brokx dat hij tot het laatste mo- IHj woi li °kken voor Politiek eerherstel. Het moet hem echter Lk 1duidelijk zijn dat dit niet voor hem is weggelegd. De poli te Wnacti!es ziin in dat opzicht veelzeggend. Zowel de PvdA als Iroky t ennen achteraf dat de beslissing van Bert de Vries om pliift ov opstaPPen te dwingen terecht is geweest. Ibsicfo dhe ro'die de Tweede Kamer in de affaire van de bouw- lebbpn i Qespeeld. Ook onze volksvertegenwoordigers ®ig all °P r5den om zich diep te schamen. Zij hebben stelsel- van 9 tot 21 uur DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse reisorgani satoren doen over het al gemeen hun werk goed. De meeste vakantiegan gers zijn tevreden over hun reis. Gemiddeld sco ren de reisorganisatoren een dikke 7,5. Dat staat in het nieuwste nummer van de Consumen ten-Reisgids, het kwartaal blad van de Consumenten bond speciaal over toerisme. De bond heeft in de maan den juli, augustus en septem ber 1987 voor him vertrek zo'n 3.700 reizigers op Schip hol gevraagd of zij mee wil den werken aan een onder zoek van de bond. Ruim 3.200 reizigers hebben na afloop van hun vakantie de vragen lijst van de bond beant woord. Het onderzoek richtte zich op reizen naar Grieken land (Korfu, Kreta en Rho- dos), Joegoslavië (Istrië), Portugal (Algarve) en Spanje (Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Sol en Mallorca). Het onderzoek richtte zich op alle aspecten van de reis. Als eerste werd gevraagd naar het boekingskantoor. Hier bleek al gelijk dat de banken over het algemeen hoger scoren dan de reisbu reaus voor wat betreft wachttijd bij de balies, optre den van baliepersoneel en volledigheid en juistheid van de verstrekte informatie. Daarentegen werden bij de banken minder vaak de reis- voorwaarden van de ANVR meegegeven, evenals bij reis bureaus die niet aangesloten zijn bij de Stichting Garan tiefonds Reisgelden (SGR). In vijf van de zes gevallen werd overigens bij een reisbureau geboekt. Mensen hadden voor een reis bij een bepaalde reisor ganisator geboekt meestal op grond van ervaringen eerder met deze organisator of om dat anderen de reis hadden aangeraden. Ook het prijsas- pect speelde een belangrijke rol. De Consumentenbond noemt het opmerkelijk dat minder dan de helft, 43 pro cent, een bepaalde reis ge boekt had op basis van de in formatie in het programma. signalen over het oneigenlijk gebruik van subsidiegel- it MtTueerd' De re9els werden ondergeschikt gemaakt aan listeber 9ewin - de voortgang van de bouw - terwijl de enige Bn oesiissing zou zijn geweest om die spelregels aan te pas- Door onze Thom Meens DEN HAAG - Er woedt een felle strijd om de vraag hoe de hoogte van de sociale uitkeringen en het mini mumloon in de toekomst moet wor den bepaald. Politiek, werkgevers, werknemers en onafhankelijke des kundigen bestoken elkaar op dit mo ment met argumentea Halverwege deze maand zal blijken wie uiteindelijk als winnaar uit de bus komt, maar nu al staat vast dat het niet de uit keringsgerechtigden en de minimumlo ners zullen zijn die aan het langste eind trekken. Zoals de zaken er nu voorstaan zorgt de grote verdeeldheid ervoor dat er niets verandert en worden de uitkeringen ook in de toekomst door kabinet en Kamer vastgesteld. In de praktijk betekent dat al jaren een bevriezing van de uitkeringen. Want het kabinet kijkt eerst en vooral naar de po sitie van 's rijks financiën en niet, zoals de vakbonden willen, naar de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven. Voor zo'n onvoorwaardelijke koppeling van uitkeringen en minimumloon aan de loonontwikkeling in de bedrijven is op dit moment in politiek Den Haag geen meer derheid te vinden. WD en CDA vinden het onverantwoord om de hoogte van de uitkeringen te laten bepalen door een marktmechanisme: die partijen willen zelf een vinger in de pap houden, temeer omdat de ambtenarensalarissen recht streeks zijn gekoppeld aan de uitkerin gen. De ruzie over de uitkeringen krijgt haar beslag in de Sociaal Economische Raad (SER). Dat is het hoogste adviesor gaan van de regering op het gebied van werken en niet-werken en alles wat daarmee samenhangt. Momenteel werkt de SER, waarin werkgevers, werknemers en onafhanke lijke deskundigen (Kroonleden) ieder eenderde van de zetels hebben, aan een advies voor het kabinet over de hoogte van de uitkeringen. De meningen zijn be hoorlijk verdeeld, zoals ze dat al ruim tien jaar zija De werknemers willen vasthou den aan een wet uit 1979 die bepaalt dat de uitkeringen de loonontwikkeling moe ten volgea Die wet is slechts één jaar ge bruikt en vervolgens definitief in de ijs kast gezet; te duur, oordeelden alle op eenvolgende kabinettea Om aan die situatie een einde te maken heeft het kabinet aan de SER een echt goed werkende regeling gevraagd, liefst eentje waarbij de positie van de schatkist, de loonontwikkeling in de bedrijven en de hoogte van de werkloosheid een gelijke rol spelea De SER is er niet in geslaagd zo'n rege ling te ontwerpen. De belangen van werkgevers en werknemers liggen te ver uit elkaar. De werkgevers willen name lijk helemaal geen band tussen de lonen en de uitkeringea De onafhankelijke Kroonleden in de SER hebben dat zien aankomea Daarom kwamen ze twee weken geleden met een compromisvoorstel. Dat koppelt de uitke ringen aan de loonontwikkeling in de be drijven, maar noemt twee uitzonderin- gea In tijden van extreem hoge werk loosheid -als veel mensen een uitkering krijgen - en bij loonexplosies zou de wet niet hoeven werken. De Kroonleden rekenden erop met dit compromis in ieder geval de werknemers (FNV en CNV) over de streep te trekkea Dan zou de meerderheid van de SER vóór herstel van de koppeling zija Het kabinet kan zo'n advies niet zomaar naast zich neerleggea Maar FNV en CNV voelen niets voor dit compromis. Zelfs de stok achter de deur dat een dergelijk compromis altijd nog beter is dan geen regeling heeft beide bonden niet over de streep kunnen trek ken. „Wij zijn bereid om te praten over uitzonderingen, maar dan moet dat wel reëel zija Het compromisvoorstel kijkt toch nog teveel naar de waan van de dag", zegt de FNV. Ook stevige druk van de PvdA heeft de FNV niet van gedachte doen veranderea FNV en CNV willen slechts twee uit zonderingen toestaan op de automatische koppeling: de eerste is als de gemiddelde loonstijging in de bedrijven wordt ver oorzaakt door één sector. Een loonstijging van tien procent in een grote en sterke bedrijfstak als de chemie zou over de hele linie een gemiddelde loonstijging veroor zaken, hoewel de lonen in alle andere sec toren niet omhoog gaaa De bonden vin den het redelijk dat de uitkeringen dan ook niet omhoog gaaa De tweede uitzondering is nog theoreti scher van aard. Die gaat uit van de ge dachte dat de bonden door goed onder handelen een onverantwoord grote loon stijging afdwingea Ook dan mogen de uitkeringen achterblijven, zeggen FNV en CNV eensgezind. Die houding van de werknemers zal als er geen wonder gebeurt tot gevolg hebben dat de SER half maart opnieuw hopeloos verdeeld zal adviseren. Dat heeft weer tot gevolg dat het kabinet alles zelf kan be palen omdat de SER er niet uit is geko men. Het eind van het liedje is weer een bevriezing van de sociale uitkeringen: het kabinet komt nu immers al miljarden guldens tekort. JX <v 15 Gerrit Brokx heeft ongenadig op zijn donder gekregen voor zijn beheer van volkshuisvesting. De ex-staatssecretaris heeft er een potje van gemaakt, zo wordt gezegd De beleggers in de bouw valt niets te verwijten. Die hebben alleen maar gretig uit dat potje gesnoept en dat geeft niks, zo zegt het eindrapport van de enquêtecommissie. Brokx heeft volgens de rapporteurs op vele punten gefaald, in lichtingen achtergehouden en op eigen houtje regels toegepast, kortom hij heeft precies die dingen gedaan die je van een toe komstig burgemeester van een grote stad mag verwachten. Als Brokx straks naar Tilburg gaat, krijgen ze daar echt iemand die door de wol is geverfd. Brokx zelf vindt dat het allemaal niet zo erg is wat hij gedaan heeft. Als het alleen aan hem zou liggen dan was hij zo weer staatssecretaris. „Ik was, ben en blijf de opvatting toegedaan dat ik niet had hoeven aftreden", aldus Gerrit gisteren op een persconferentie. Volgens Brokx hebben de formuleringen waarin zijn rol uit de doeken gedaan wordt geen staatsrechtelijke betekenis en hebben ze daarom ook geen politieke gevolgen. Nee beste lezers, die persconferentie werd gehouden in Den Haag en niet in Oostenrijk. Het zou leuk zijn om Gerrit bij volgende verkiezingen eens als lijsttrekker te laten fungeren om te zien hoe politiek die 518 gevolgen zijn. MERIJN NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - Nederlandse toeristen zullen vanaf april dagelijks via de Hongaarse radio in hun eigen taal worden voorzien van nieuws en toeristische tips. Het via de FM uitge zonden programma wordt verzorgd door Radio-Danubius, een in 1986 speciaal voor toeristen opgerichte zender van de Hon gaarse staatsradio. EINDHOVEN (ANP) - Bij de Eindhovense machinefabriek van Philips verdwijnen 200 van de ongeveer 1.900 banen. Een woordvoerder van Philips heeft dit dinsdag desgevraagd mee gedeeld. Volgens hem is de reorganisatie nodig om de capaci teit aan te passen aan de feitelij ke behoefte. In de machinefabriek worden voor eigen gebruik machines, gereedschappen en dergelijke gemaakt Het bedrijfsonderdeel lijdt jaarlijks miljoenen guldens verlies, aldus de zegsman. Hoe groot dat verlies precies is wil hij niet zeggen. De Industrie- en Voedingsbond CNV wijst in een eerste reactie gedwongen ont slagen van de hand. Volgens deze bond moet overigens eerst de noodzaak van de reorganisatie worden aangetoond voordat er gesproken kan worden over een sociaal plan. HAARLEM (ANP) - Het 40 mensen tellende rechercheteam in de ontvoeringzaak Heijn zit zeker niet met de armen over elk aar. Er is nog een flinke 'werkvoorraad' tips na te trekken. Het totale aantal - sedert het begin van de zaak - bij de politie bin nengekomen tips bedraagt ongeveer 12.000. Rijkspolitie woordvoerder A. Geelof deelde dit dinsdag desgevraagd mee. Het is woensdagmorgen een half jaar geleden dat Ahold-top man Gerrit Jan Heijn werd ontvoerd in de directe omgeving van zijn woning in Bloemendaal. Het politie-onderzoek richt zich tot nu toe vrijwel geheel op het binnenland. De politie heeft volgens Geelof nog hoop dat Heijn wordt teruggevonden en dat er daders kunnen worden aangehouden. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en grafische bonden hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao voor het kartonnage- en flexibele verpakkingsbedrijf (7.000 werknemers). De cao, die nog ter goedkeuring aan de achter ban wordt voorgelegd, voorziet in loonsverhogingen van in to taal 2,5 procent en verlenging van de vut-regeling voor werk nemers van 61 jaar, zo heeft de woordvoerder van de grafische bond van de FNV, Druk en Papier, dinsdag meegedeeld. WASSENAAR (ANP) - De schadeverzekeraars hebben in 1986, bij een premie-inkomen van 15 miljard gulden, behalve de rente op eigen vermogen niets overgehouden. Het ziet er naar uit dat ze ook over 1987 op nul zullen uitkomen. Winsten op on der meer brand-, levens- en ongevallenverzekeringen werden teniet gedaan door verliezen op de ziektekosten- en de autover zekeringen. Drs. K.J. Storm, lid van de raad van bestuur van Aegon, heeft dit dinsdag meegedeeld op een persconferentie van het Ver bond van Verzekeraars in Nederland. De motorrijtuigenverze kering met een gemiddeld negatief resultaat van 12,1 procent (met een variatie per verzekeraar van tussen de +5 en -25 pro cent) is de grootste boosdoener. Storm noemde premieverho gingen en voorwaardenbeperkende maatregelen absoluut noodzakelijk. MIDDELBURG (ANP) - De olie die maandag op het strand van Schouwen-Duiveland werd aangetroffen is vrijwel geheel ver dwenen. De olie is grotendeels vanzelf afgebroken en verdwe nen. Het is nog niet bekend waar de olie vandaan komt De naar schatting 30 ton stookolie werd maandagochtend aan getroffen over een afstand van 3,5 kilometer tussen Renesse en Haamstede. De oliedeeltjes zijn in de loop van de nacht afge broken en door de eb meegenomen. Op zee is geen olie meer ge zien, alleen bij de Neeltje Jans een klein beetje, maar dat geeft verder geen problemen, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer) beëindigt op 1 april de proef waarbij op zondag kinderen tegen een bij zonder kindertarief van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Gedurende de proefperiode kunnen maximaal drie kinderen onder begeleiding van een volwassene meereizen voor één strip voltarief. Het verwachte extra vervoer is uitge bleven en er was sprake van opbrengstderving, zo heeft de mi nister de Tweede Kamer dinsdag schriftelijk meegedeeld Smit-Kroes zet uiteen dat het tariefniveau voor het openbaar vervoer per 1 april niet verandert. Dit uitgangspunt geldt ook voor de NS-tarieven. Wel zullen de buurtbustarieven integraal worden verhoogd DEN HAAG (ANP) - Verkeerstekens en -regels die massaal genegeerd worden, worden afgeschaft. Dat staat onder andere in het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW), zo maakte een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat dinsdagmorgen bekend Het gaat bij voorbeeld om het stoplicht voor voetgangers. Hier voor is een proef in Delft gehouden waarbij het rode gedeelte met het stilstaande poppetje werd vervangen door een gele knipperende gevarendriehoek. Het groene voetgangerslicht blijft bestaan wat inhoudt dat mensen die dat willen het an dere verkeer kunnen stilzetten.

de Stem | 1988 | | pagina 3