UITBLAZEN Een baggeraar op zoek naar werk 'Anschluss': in Oostenrijk gespreksonderwerp nummer één STRIJD OM Enquête bouw: Erfenis met surprise PLAN BOSKALIS VOOR SLIBEILAND WESTERSCHELDE WALDHEIM-AFFAIRE WERPT SCHADUW OVER HERDENKING VAN 'DE AANSLUITING' IDE STEM COR Meen eerherstc DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 9 MAART 1988 WIMKOCK -DESTEM- 50 jaar na de Anschluss pttflTEM BINNENU AMSTERDAM (ANP) - vice-voorzitterschap bij c heid losgebarsten. De b eens dat de huidige vice- lenburg voorzitter Hans gen. HET kasteel erven, waarin je je kinder jaren en je vakanties hebt doorgebracht, en niet weten hoeveel kamers het precies telt, dat lijkt me wel wat. De eerste dagen nadat je het erfgoed in handen hebt gekregen, lij ken me het opwindendst. Mooier dan het beheren en be wonen ervan want dat is, zo zag ik zondagavond op de Duitse televisie, geen sinecure. Er werd een documentaire vertoond over Thatchers Engeland. Daarin kwam een heuse lord voor die aan de kost kwam, en daarbij ook het onderhouds- geld voor zijn kasteel verdien de, door zijn immense land goed vol te laten storten met huisvuil. Later zou hij dat alles bedekken met grond en er weer een aangenaam landschap van maken, zei hij. De jongere broer van de lord had het, vond ik, beter ge schoten. Die deed iets in de city van Londen waar een redelijke boterham mee te verdienen viel en woonde met vrouw en kin deren in een comfortabel huis, niet groot maar alleszins be woonbaar. Hij dacht dat hij misschien nog wel eens een wat groter huis zou willen hebben. Met zes slaapkamers en een tuin erachter. Zeer beslist geen landgoed met een kasteel erop, benadrukte hij. Wie een beetje van het leven wil genieten moet vooral niet in een kasteel gaan wonen, maar dit gezegd hebbende moet het me van het hart dat ik ook wel eens een keer zou willen mee maken wat de zevende lord Carnarvon is overkomen. Die jonge heer erfde het kasteel Highclere van zijn vader en viel vervolgens van de ene verba zing in de andere. Hoewel hij er zijn jeugdjaren had doorge bracht en later de schoolvakan ties, wist hij om te beginnen niet hoeveel kamers het kasteel bevatte, laat staan dat hij pre cies wist wét hij had geërfd, naast een veel te groot huis. Er moest dus geïnventariseerd worden. Gelukkig was er nog iioneerde butler in le- had grootvader Car narvon nog gediend, dezelfde die in 1922 wereldberoemd was geworden als de 'ontdekker" van het graf van farao Toetan- chamon in de necropolis van Thebe, aan de Nijl tegenover Luxor. De jonge lord moet zich ge voeld hebben als een vooroor logse jongen op grootmoeders zolder, gevuld met de rommel van drie generaties. Hij door kruiste vertrekken waar hij niet eerder een stap had gezet. Hij vond voorwerpen waarvan hij het bestaan nooit had vermoed en waarvan hij de waarde niet kon schatten. Sommige van die voorwerpen maakten herinne ringen in hem wakker aan mys terieuze en avontuurlijke vertel lingen waarnaar hij als kleine jongen met rode oortjes had zitten luisteren. Zo althans stel ik me Carnarvons inventarise rende speurtocht voor. Ik ben er niet bij geweest. Ik heb het maar in de krant gelezen. De Toetanchamon-connectie had voor een wereldwijd verspreide a gepensio n. Die ha berichtgeving over de inventa risatie gezorgd. Want wat ge beurde er? Op een gegeven moment dacht de erfgenaam dat hij alles wel gezien had. Hij was in de kelders geweest en op de zol ders onder het dak, waar de be diendenkamers lagen. Hij had alle badkamers geïnspecteerd. Tientallen eike-, roze- en note- houten kasten geopend. Hij had zelfs in de keuken in het reusachtige fornuis gekeken. Alleen de bibliotheek had hij maar vluchtig doorgenomen. Die wilde hij als een kostelijk desert bewaren voor een regen achtig weekend in de nabije toekomst. „Nou Wilbur (de butler heet Wilbur Robert Tay lor), we hebben het, denk ik wel gehad. Bedankt voor je vrien delijke medewerking", zal Car narvon hebben gezegd, waarop de oude getrouwe beleefd kuch te: „Ahem, het Egyptische spul moet er nog zijn my lord' Het Egyptische spul? De oud-butler wees de jonge lord de weg naar een kunstig verborgen vertrek met een paar geheime kasten. Het was alsof de jonge lord zelf een farao-graf opende. De diepe kasten waren tot in alle hoeken gevuld met Egyptische schat ten, 'verzameld door zijn grootvader tijdens diens ar cheologische uitstapjes naar Egypte. Carnarvon die, zoals men weet, kort na de ontdek king van Toetanchamons graf werd geveld door de 'vloek van de farao", had zijn schatten in de geheime bergplaatsen gede poneerd. Alleen de butler en zijn zoon wisten ervan. Die zoon echter had lang geleden, uit woede vanwege een verloren proces tegen de Egyptische staat, verboden om in zijn huis nog ooit met ook maar één woord te spreken over Egypte of Toetanchamon. Zo kwam het dat de jonge Carnarvon van niets wist. De gevonden 'spullen' ko men niet uit het graf van Toe tanchamon. Daarvan heeft hoogstens - en dat nog volgens 'n nimmer bevestigd gerucht - de eigenlijke ontdekker, de door Carnarvon gefinancierde Harold Carter, een enkel sou venir meegenomen. De rest van de adembenemend mooie schatten bevindt zich in het Egyptisch Museum in Caïro. De in Highclere gevonden voorwerpen zijn afkomstig uit de grafkelder van een andere grootvader, namelijk die van Toetanchamon, farao Amenop- his III. Voor de zevende lord Carnarvon kan de vondst een uitkomst betekenen. Hij kan er een permanente tentoonstelling van maken en betalende bezoe kers lokken. Engelse lords doen tegenwoordig wel gekkere din gen om het erfgoed hunner va deren in stand te kunnen hou den. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiirR Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling atxinnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Willem Reijn „Ach, je zoekt naar een op lossing voor een probleem en dat doe je met werk dat in je eigen sfeer past. We zitten natuurlijk altijd om werk verlegen. De vuilver werking staat sterk in de publiciteit. Daarom heb ben we een oud plan van ons, dat we twaalf jaar te rug eens hebben gepresen teerd, opgepoetst en bijge steld". De voorzitter van de Raad van Bestuur van de Konink lijke Boskalis Westminster, ing. J. van Kraayeveld van Hemert, is laconiek in zijn re actie op de vraag of het plan om een afvaleiland te creëren in de mond van de Wester- schelde eerder een zoeken naar werk voor Boskalis dan het oplossen van het slibpro- bleem is. Want het zoeken van een oplossing voor het slib- probleem gaat heel mooi hand-in-hand met het ver schaffen van werk voor de grote Nederlandse baggeraar. Dat werk kan Boskalis heel goed gebruiken, want volgens de laatste cijfers van het con cern, die over het eerste half jaar van '87, zit het bedrijf nog steeds in de rode cijfers. In de eerste helft van vorig jaar werd drie miljoen gulden verloren, hetgeen een verbe tering betekende ten opzichte van '86, toen in de eerste zes maanden vijf miljoen gulden werd verloren. „Als gevolg van de nog steeds aanhou dende overcapaciteit bleven de omzet en marges onder druk staan", schreef Van Kraayeveld van Hemert in september. Over heel '87 wordt een iets lager verlies dan over '86 9,5 miljoen ne gatief) verwacht. De defini tieve cijfers worden volgende week bekend gemaakt. Het eiland dat Boskalis heeft ontworpen voor de Scheldemond, komt voort uit de slibproblematiek. In de mondingen van Maas, Rijn en Schelde is de totale indu striële activiteit in de bodems vastgelegd. Alleen al in Ne derland wordt in de komende twintig jaar bijna 400 miljoen kub reststoffen en verontrei- ij*. V» - mmL~ De druk bevaren Scheldemond nigde baggerspecie geprodu ceerd. De vraag is, waar men met dat afval moet blijven. Dumpen in zee moet, zo is in november '87 tijdens de Noordzee-conferentie in Lon den afgesproken, in 1995 afge lopen zijn. Bij Rotterdam spuit men een zogenaamde 'slufter' op, in feite een schiereiland van vuile bagger. Die slufter biedt voor de komende vijftien jaar voldoende capaciteit voor het Rotterdamse havengebied, maar anderen kunnen er niet terecht. Met het plan voor zand plaat De Raan in de monding van de Westerschelde wil Boskalis een alternatief bie den voor de opslag van slib op land. „Het vrijmaken van grote terreinen voor die op slag stuit in Nederland op steeds grotere maatschappe lijke weerstand", schrijft het bedrijf in het rapport. En daarom haalt Boskalis het twaalf jaar oude plan uit de kast, poetst het op en probeert er opnieuw politieke steun voor te vinden. Dat Boskalis juist voor De Raan kiest, komt omdat dit gebied goed te bereiken is vanuit een probleemgebied (de havens langs de Schelde) en toch ver genoeg van de be bouwde omgeving afligt, om dat de scheepvaart en de vis serij De Raan mijden van wege de ondiepte en omdat er milieutechnisch geen moei- lij kheden worden verwacht. Het eiland zou in fasen moeten worden aangelegd. De eerste bouwfase bestaat uit het aanleggen van de ringdijk en de compartimenteringsdij- ken tot een hoogte van vijf tien meter boven de gemid delde zeespiegel. Dan kan er tot ruim 50 miljoen kub wor den gestort. De kosten bedra gen bijna een miljard gulden. Als het eiland zijn volle - foto de stem/cor j. de boer omvang heeft bereikt, kan er 200 miljoen kub worden ge borgen. Uitbreiding is ook dan nog mogelijk, door ver dere verhoging van de dijken, tot 300 miljoen kub. Op het eiland zou een 'pomp-accu- mulatie-centrale' kunnen worden gebouwd. Dat is een elektriciteitscentrale die energie wint uit het getij ver schil. Die opwekking van elektriciteit zou kunnen wor den gecombineerd met wind energie. Verder zou een ave rijhaven kunnen worden aan gelegd. Een deel van het eiland zou voor recreatie kun nen worden ingericht De 'neven-activiteiten' moeten het eiland economisch beter haalbaar maken. Bos kalis denkt dat de kosten kunnen worden terugver diend uit de opbrengsten van het deponeren van de bagger en de reststoffen. Volgens de baggermaatschappij 'kan het project geheel of gedeeltelijk met private financiering wor den gerealiseerd'. Maar wel is het noodzakelijk dat de over- heid het bedrijfsleven voor- schrijft hun reststoffen ook naar het eiland te brengea Het plan van de baggeraars heeft niet bepaald een en thousiast onthaal gekregen. Jan de Vries van de Zeeuwse Milieu Federatie vindt dat het Boskalisplan een 'prullenbak is, zoals we die wel meer heb. ben gezien'. Hij vindt, net i milieuclubs als Natuur en Mj. lieu en Milieudefensie, dat het beleid moet worden gericht op het voorkomen van verontrei niging en op het schoonmaken van het vuile slib. Het eiland plan leidt niet tot een oplos sing, aldus de milieu-activis-1 ten. Neen, zegt de Zeeuwse ge deputeerde voor milieu Greet de Vries-Hommes, je mag het idee niet zonder meer naar c prullenbak verwijzea „We zitten nu eenmaal met het probleem en daarom moet je elke oplossing op haar merites beoordelen: ten eerste: is deze wijze van verwerken een op lossing, ten tweede: is De Raan dan wel de goe plaats". Maar de scepsis heeft de' overhand. De Belgen hebben onlangs een plan voor een zelfde soort eiland voor de kust vlak onder Cadzand van de hand gewezea Van Kraayeveld van Hemert had die reacties wel verwacht Dat gaat hier nu eenmaal zo, bromt hij. „Dit eiland is degelijk een oplossing. Nul moet er in elke provincie een vuilberg komea Dat geeft al leen al horizonvervuiling. Het is veel te vroeg om nu al te zeggen dat ons plan geen kans maakt. De Tweede Kamer zal het zeker meenemen in de dis cussies over het afvalpro bleem. Maar het kan wel twee tot vijf jaar duren, voordat het er komt. Er moeten nog nadere studies worden uitge voerd". Om eventuele Belgische kritiek te pareren, kan Van Kraayeveld van Hemert zich voorstellen, dat er een consor tium wordt gevormd met Bel gische baggeraars. Het en thousiasme bij de zuiderbu ren voor het Boskalisplan zal dan wel toenemen. Door Rink Drost HET AANTAL officiële herdenkingsactiviteiten in Oostenrijk op nationaal niveau is minimaal. Daar is morgen de televisierede van de president, daar is vrijdag de bijeenkomst van het parlement met de regering, waarbij de ont hulling van een gedenk steen voor de slachtoffers van het nazi-regime. In die bijeenkomst valt de stilte-minuut. Tien over elf is het merkwaardige compro mis-tijdstip geworden, na moeizaam overleg tussen re gering en sociale partners. Het openbare leven komt dan even tot stilstand. Maar van stilte zal geen sprake zijn: in heel het land luiden de klok ken en loeien de sirenes En daar is vrijdag nog de 'Staatsakt' in het presiden tiële paleis de Hofburg, voor een aantal geheim gehouden officiële genodigdea De in ternationale pers mocht er op bevel van de president niet bij zijn. De Bundespressedienst, vergelijkbaar met de Neder landse Rijksvoorlichtings dienst, heeft dat besluit weten terug te draaien, met als ar gument dat de pers beter de herdenking kan becommenta riëren, hoe negatief voor Waldheim en Oostenrijk dan ook, dan in plaats daarvan in obscure kroegen interviews te houden met mokkende Oos tenrijkers. Steden, deelstaten en parti culieren hebben her en der in de Alpenrepubliek nog bij eenkomsten en tentoonstellin gen georganiseerd. In Wenen is de gemeentelijke tentoon stelling 'österreich 1938', die donderdag wordt geopend, groots opgezet. Veel voorpu- bliciteit, door massaal aange plakte aankondigingen, kreeg verder alleen een openbare bijeenkomst op zaterdag 12 maart in Wenen, waarop een aantal prominente politici, grootheden uit het openbare leven, literatoren en weten schappers het woord zal voe ren. Twee generaties lang heb ben de Oostenrijkers ver drongen, gezwegen, goedge praat wat fout was. En nu? Op straat, in de kroeg, op het werk, in de pers is de 'Ansch luss' thema nummer één. De verwachting dat een halve eeuw later over de 'Anschluss' kon worden gepraat als iets uit een verre tijd en uit een andere wereld, is niet uitge- De pijnlijke herdenking komen. Praten over Oosten rijk-toen is praten over Oos- tenrijk-nu. „Dat is ook mijn misrekening geweest", geeft de historica Erika Weinzierl, hoogleraar en directrice van het Institut für Zeitgeschichte van de Weense Universiteit, toe. „De problemen zijn niet opgelost wanneer de laatste oude nazi dood is. We zien dat in de praktijk: er ontstaan groepen neo-nazi's en de dis cussies over het verleden gaan dwars door de partijen en de generaties heen." De Oostenrijkers gedragen zich als de tweekoppige bondsadelaar in hun staats wapen, populair gezegd als een Janusfiguur: ze kijken op tegengestelde wijze tegen de 'Anschluss' en de herdenking daarvan aan. Voor de een was Oostenrijk tussen 1938 en de ineenstorting van het Gross- deutsche Reich in 1945 slacht offer van het nationaal-socia- lisme. Voor de ander was Oos- tenrijk mededader van het meest massale onrecht dat ooit in de wereld is aange richt. Beiden hebben, terug kijkend naar de kille histori sche feiten, zowel gelijk als ongelijk. En beiden beseffen, dat het na een halve eeuw zwijgen, verdringen en verge ten de hoogste tijd is, open en eerlijk met het verleden af te rekenen. Gemakkelijk is dat onder de huidige omstandigheden niet. Want uitgerekend deze weken is de Oostenrijkse na tie verdeeld in twee kampen, met de scheiding dwars door de generaties, de politieke overtuigingen en de families heen. De ene helft noemt de andere in ingezonden stukken zelfs "jodenknechten, die ge fusilleerd hadden moeten worden'. Andersom worden de leden van het andere kamp beschuldigd, geen lering uit het verleden te willen trekken en Oostenrijk opnieuw in het verderf te willen storten. De oorzaak van het ver scheurde denken zit in de Hofburg in Wenen: president Waldheim. Kan een volk afre kenen met zijn donkere verle den wanneer zijn staatshoofd dat pertinent weigert? Kan zo'n staatshoofd aanwezig zijn bij officiële herdenkingen van de Anschluss? Kan hij het woord voeren wanneer de slachtoffers van het nazi-re gime worden herdacht? Met veel moeite heeft de regering Waldheim doen afzien van dat laatste. In plaats daarvan houdt het staatshoofd donder dagavond een televisierede. De verwachtingen daarvan zijn, met het oog op vroegere televisieredes van Waldheim, uiterst laag gespannen. Kan een president, die niet alleen zichzelf, maar heel Oostenrijk in een internatio naal isolement drijft, en die in eigen land eerder als splijt zwam fungeert dan als - vol gens zijn grondwettelijke plicht - bindend element voor de bevolking, nog wel aanblij ven? Het ene kamp vindt, mét Waldheim, van wel. Inder daad, hij werd twee jaar gele den met 54 procent van de stemmen democratisch geko zen. En niet het Joods Wereld congres, niet de Amerikaanse regering en niet de Neder landse politieke partijen, maar de Oostenrijkse kiezers bepalen wie Oostenrijks pre sident wordt. Daartegenover groeit de aanhang van het andere kamp. En de argumenten van deze Oostenrijkers zijn even eens de moeite waard om in de vorming van een oordeel mee te wegen. Voor hen heeft Waldheim twee jaar geleden de kiezers bedrogen, door zijn - overigens niet bewezen mis dadige - oorlogsverleden te ontkennen en te verzwijgen en uiteindelijk af te doen met: „Ik heb slechts mijn plicht ge daan." Voor hen heeft Wald- „Op straat, op het werk, in de kroeg en in de pers is de Anschluss thema num mer één in Oostenrijk". foto de stem „Kan Oostenrijk met het duistere verleden afreke nen als zijn staatshoofd dat pertinent weigert?... - fotoap heim vervolgens de ene na de andere gelegenheid voorbij laten gaan om op elegante wijze het veld te ruimen dan wel publiekelijk af te rekenen met zijn duistere Wehrmacht- verleden. Hoe had hij dat kunnen doen? Professor Weinzierl trekt de vergelijking tussen Waldheim en de president van de Duitse Bondsrepu bliek, Richard von Weizsac- ker. De laatste was als ma joor, in tegenstelling tot de luitenant Waldheim, beleids- officier in Hitiers Wehr- macht. Hij stamde uit een zonder meer nazi-gezinde fa milie, Waldheim niet. Niette min heeft Von Weizsacker geen enkel probleem met zijn acceptatie in en buiten de Bondsrepubliek Duitsland. Zijn magistrale redevoering van 8 mei 1985, waarin hij on dubbelzinnig afstand nam van zijn doen en laten in de nazitij d, ligt daaraan ten grondslag. Weinzierl: „Velen wensen dat er bij ons zo'n rede zou zijn gehouden. Maar zo'n rede als van Von Weizsacker was helemaal niet nodig geweest, wanneer Waldheim direct aan het begin, in maart 1986 of desnoods kort daarna, de waarheid had toegegeven. Toen kwamen zijn SA-ruiter- kaart en zijn lidmaatschaps kaart van de SA-studenten- beweging op tafel en die wa ren - dat kon ik op het eerste gezicht vaststellen - absoluut niet vervalst Wat daarop staat is echter volmaakt on schuldig. Dat zou na 1945 ze ker geen zware belasting zijn geweest. En daarom begrijp ik niets van dat starre 'nee, nee', het 'ik was het niet', het 'die papieren moeten vals zijn' en het 'ik herinner het me niet'." Volgens Weinzierl zijn er al in 1980, toen Waldheim kandi daat was voor een derde pe riode als secretaris-generaal van de Verenigde Naties, na speuringen gedaan inzake zijn oorlogsverleden, echter niet van Oostenrijkse kant Beschuldigingen van de kant van de conservatieve ÖVP, die (niet-lid) Waldheim kan didaat had gesteld voor het presidentschap, aan het adres van de socialistische partij voorzitter Fred Sinowatz, dat die de anti-Waldheim-cam- pagne in gang gezet had, ra ken volgens de historica daarom kant noch wal. Terug naar de herdenking van de Anschluss. Waarom hebben zo veel Oostenrijkers daar nu problemen mee? Weinzierl: „Begrijp me goed; ik wil absoluut niet zeggen dat alle Oostenrijkers nazi's zijn. Maar de reacties, zoals ook dat 'Jetzt erst recht' ('En nu helemaal' de verkiezing sleus van de OVP, toen de be schuldigingen tegen Wald heim zich opstapelden - RD) of 'Ik heb slechts mijn plicht gedaan' hebben zeer velen uit de oorlogsgeneratie doen zeg gen: 'Ja precies, zo was het toch!' En zeer velen hebben zich in 1945 niet bevrijd ge voeld. Ik wel, werkelijk. Voor velen was de bevrijding eerst het jaar 1955, met het eind van de geallieerde bezetting en natuurlijk was dat de volle dige vrijheid. Maar de neder laag, de Duitse nederlaag, is voor veel Oostenrijkers nog steeds hun nederlaag." Ziet Weinzierl het gevaar, dat veel Oostenrijkers met de herdenkingen van deze week een definitieve streep willen zetten onder hun problemen met het Oostenrijkse oorlogs verleden? „Wanneer de president op de elfde niet aftreedt, en nie mand rekent daar eerlijk ge zegd op, dan zullen de huidige problemen gewoon voortbe staan. Twee jaar geleden had bijna iedereen gedacht dat de gemoederen binnen korte tot rust zouden komen: eerst de verkiezingen achter j de rug waren zou alles weer in orde zijn. Waldheim is nu twee jaar president en de gemoederen zijn alleen maar meer verhit geraakt. Ook het rapport van de commissie van historici heeft allerminst rust ge bracht Integendeel. Door de vertraging die de commissie heeft opgelopen hopen alle problemen zich nu op in de weken voor de herdenking- Maar los van de affaire- Waldheim: de verwerking van het Oostenrijkse Arisch- luss-verleden zal niet tot rust; komen. Er is inmiddels nieuwe generatie van histo rici opgekomen, die zich zeer intensief bezighoudt met d' nationaal-socialistische van Oostenrijk. Alleen I daarom al zal dit thema na komende herdenking niet het verleden behoren." WASSENAAR (ANP) - De verzekeraars bestuderen de mogelijkheid om naast de aidstest voor mensen die een levensverzekering van meer dan 200.000 gulden willen afsluiten, de keuring op aids of seropositiviteit ook in te voeren voor collec tieve verzekeringen voor pensioen en arbeidsonge schiktheid. Dit is dinsdag in Wassenaar meegedeeld op een persconfe rentie van het Verbond van Stoc De bonden zijn echter beduidi de vraag wie straks de tweed vakcentrale van ons land. De ambtenarenbond AbvaKa bo, met 250.000 leden de groot ste FNV-bond, schoof dinsdag bestuurder Xander Den Uyl - zoon van Joop den Uyl - als kandidaat naar voren voor het vice-voorzitterschap. Eerder stelde de grafische bond Druk en Papier zijn voor zitter Jakob Draijer kandidaat voor die post en de Vervoers- bond zijn cao-coördinator Ger Ros. Uit een rondgang langs de FNV-bonden blijkt dat Draijer op dit moment de meeste steun geniet: zijn kandidatuur wordt niet alleen door zijn eigen bond gesteund, maar ook door de Bouw- en Houtbond en de Dienstenbond. Ros krijgt naast zijn eigen bond ook de Voe dingsbond mee. De op een na grootste FNV-bond, de Indus triebond, houdt zich vooralsnog op de vlakte welke kandidaat de voorkeur geniet De bond, die momenteel kampt met twee vacatures In het bondsbestuur, zal in elk geval zelf geen kan didaat voordragen, zo ver klaarde een woordvoerder dinsdag. De termijn voor het stellen van kandidaten sluit eind maart. De Federatieraad van BLOEDSTOLLENDE conclusies h< mentaire Enquêtecommissie Bouw beleggers in de bouw zijn niet de fraudeurs gebleken. Ze hebben sl maakt van de mogelijkheden die ze huisvesting zijn aangereikt. Hond subsidiegelden blijken te zijn vers doende contróle was of omdat de windslieden naar eigen inzicht me sprongen. In de loop van het langdurige ond< oen de contouren van de nu in de clusies al zichtbaar. Van een echt sproken worden. Toch is het rapp aangekomen. sP'twerk van voorzitter Klaas d ift dow ma9 minder vuurwerk ver net HSV-onderzoek, er is alle reden «chouwen. De enquêtecommissie heeft bijvo roond waar oneigenlijke politieke d noodUs in Nederland lange tijd vol! rift\t Ttinisterie van Volkshuisve Sot ?e ,amt)itieuze bouwprogramm oat heilige doel niet kon worden ?n ,werden die regels naar eiger nierdoor iaror»io«« yam uie re9eis naL. ®rd,00r!arenlan9 met gemeensch "an de pijnlijke conclusies van het pmerkeiijk is ook hoe negatief wd an de Algemene Rekenkamer. Dit ®rpe kritiek gevreesde institui looit .raPP°rten over oneigenlijl nor- u10 o neergelegd. 'Wie contrc 6'heeft ooit een Tweede Kame J r,JP °ni een antwoord op die vrs sJjPP'® °°l< het oordeel over de anw?svestin9 Brok>< en Gruijter Lirtitïj 0ok voor hem geldt he »"tieke druk heeft gehandeld, n ran rioerantW00rde wiJze met de i én ff niening dat die regels hem ianrioK6-^ Brokx z'in eigen spee Brokx xoit Ir left de commissie tei bunt dat h J bli ziin t'idens de Cn& k m weinig blaam treft. tent rifm "V1986 niet voortijdig hentf-f- ersmenta'iteit van Su wni'!f^°kken voor Politiek feke rLoU:d 'k ziin dat dit niet le V\/n !les z'in in dat opzicht v Srokv tof ennen achteraf dat de Blijft opstappen te dwingen •ubsim^ t? ro'die de Tweede ^bbel ,heeft gespeeld. Ook atia o|il0 p reden °m zich diep sn nfü Sl9na|en over het oneig st DoiSeerd' De regels werdënj iste hffr6 ?ewin - de voortgang en ssing zou zijn geweest he mg ri i speel tert e 0< h£ Brt eei voc ve€ tx ter< 5 Kar) 01 t€ t oneige 1 n c

de Stem | 1988 | | pagina 2