S0 Reynaertschool Hulst wint prijs 'VDA-IDEE VOOR FINANCIERING RINNENSTAD HULST: Verenigingen Clinge houden bonte avonden ENHEID IER ,ND Trekpaarden en hun historie PLAATSELIJ k NIEUWS Oudste Steense overleden teSTEM__VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 9 MAABU988. rant. WSÊrn 1 5IRE, p/a Stephen TERMEER. Sluit i bij. Dan krijgt u i' thuisgestuurd. 'CARRIÈRE WEGGELEGD VOOR JEUGDIGE STRIPTEKENAARS' 3T - De winkeliers in Hulst moeten meebe- Ilen aan de dure investeringen voor de herin- Jchting van de Hulster binnenstad. Iiimiiiiiiiimimiiiiiimiiiiiiiiiiiiin ^orte termijn itovrij Subsidies Axel Nieuw-Namen Graauw Holst Zeeuwse EHBO-strijd m Graauw ampioenschap 'keren en ieden in Axel Trekpaarden Ideaal-eisen Liefhebberij Nieuwe bomen voor wandelbos Vogelwaarde Ad T22 te zoenen ulieren J jubileum, receptie, fcving, overwinning, |am, openbare dank, ag best eens in de na familieberichten. Lur hoeft het niet te jsten een tientje), i 2,00. Eén grote loor het plaatsen van (t een formaat van 35 i 14,05 toeslag, lanvraag. Bij niet- 4,00 adm.kosten i niet geretourneerd. If uw tekst 2 dagen lvan onze kantoren. Ituurt u eveneens 2 laar Postbus 3229, lijke opgaven worden Ird indien naam en Ik indien uw betaling luden ons het recht gaaf van redenen te en. len bereiken over de |t de uitgever zich het Jan de opdrachtgever Igeven. snleuws m op donderdag. Jan onze verslaggever - De openbare hooi de Reynaert in Hulst .ft een prijs gewonnen in i landelijke wedstrijd L het produktschap voor g en visprodukten. wedstrijd, het maken van n stripverhaal rond het ;ema 'mosselen', was georga- seerd in het kader van de lening van de stormvloedke- e in de Oosterschelde. liÜM i «a Aan de wedstrijd deden on geveer 1100 scholen uit heel Ne derland mee. Hat ging erom dat iedere leerling zijn of haar eigen stripverhaal bedacht De resultaten Werden dan opge stuurd. De Hulster inbreng heeft behoorlijk wat indruk ge maakt In een brief schrijft het organisatiebureau dat de leer lingen bijzonder knappe werk stukken hebben geleverd en dat voor een groot aantal van hen ongetwijfeld een carrière als striptekenaar is weggelegd. De prijs bestaat uit een be drag van 250 gulden Het geld wordt dinsdag 15 maart offi cieel overhandigd. Dat gebeurt in de Reynaertschool aan de Sportlaan. Waaraan het bedrag wordt besteed is nog niet hele maal zeker. Vanuit de leerlin gen is al wel het Idee geopperd om het geld te schenken aan de actie 'polio de wereld uit'. De leerlingen van de Reynaert school zetten zich voor deze ac tie in door het organiseren van allerlei activiteiten om geld binnen te brengen. Eerder won ook de basis school St Jozef uit Nieuw-Na- men al eens een prijs in een landelijke wedstrijd van het produktschap voor vis en vis produkten. Daarvan getuigt nog een standbeeld van een vis dat op het schoolterrein prijkt elasting voor winkeliers n onze verslaggever at stelt A. Huysmans in het nieuwste ledenblad van de ydA afdeling Hulst-Hontenisse. JO „VAN DEN OEK'I ook al heeft hij nu Afar-1 ham gezien, hij voi zich nog steeds 16... Proficiatl Franka, Mirdf la, Ilse en Mare. Huysmans is het ge- jïtvaardigd om de winke- j een of andere vorm van jsting op te leggen, omdat [het meest profiteren van een titrekkelijker binnenstad, dergelijke belasting zou iseerd kunnen zijn op ener- j de bedrijfsoppervlakte en jderzijds de aard van de win- f In zijn visie zouden 'gewo- i winkels die ook voor Hui aren zelf van belang zijn [permarkten e.d) in een laag hef moeten vallen. Winkels meer gericht zijn op het isme in een hoger tarief en shops en aanverwante za- n in een 'superhoog' tarief. ysmans meent dat de dis- isie rond de Hulster blnnen- fcd zich te zeer beperkt tot een termijnvisie. Volgens is echter een lange ter- tjnvisie van minstens net 20 ot belang. Met name gaat t dan om de vragen hoe Hulst over tien tot twintig jaar uit I zien en wat de uitgangs- nten moeten zijn om naar s toekomst te kijken. Huysmans vindt dat er te lig gebruik wordt gemaakt het unieke karakter van 1st en dat er meer ingespeeld iet worden op het kooptoe- ne en het ééndagstoerisme. Dat vereist volgens hem Ta lie' veranderingen. „Men- 1 moeten graag naar Hulst nen, moeten terugkomen, leten er hun zorgen kunnen geten. Het zal mensen ge- keiijker gemaakt moeten den naar Hulst te komen: files, eenvoudig je auto ^ijtraken, geen omkijken kinderen, een ruim aan- 1 aan diverse winkels, een ifessionele toeristische bege- uitgaand larvan - ailafl in samenwerking VOOR zuinwFST MP nel oren beuzen, Hulst en Goee. pssen en telefoon- Timers op pagina 2. blngetijdan; '-12.30/13.30-17.00 uur. [beuzen: Rein van der Tb (editie-chef), Romaln 1 uamme, Frank Deij, bby van Gremberghe, ba d /erstraten, Cor de PJaJoio), Ton Koomen ort). «s: Jar Jansen. \,ir-ène Verstraeten, pp Tronmeien. ^erientlcexploitatie cteur ieeland: «enu, prhétel. 01150- Huysmans voor een autovrije binnenstad en voor overdag bewaakte parkeerplaatsen bui ten de binnenstad. Een toeristi sche tram of bus moet de men sen dan naar het centrum brengen. Hij denkt dat het daarbij nuttig kan zijn dat voertuig ook door de buiten wijken te leiden tot de dorpen Clinge en Sint-Jansteen. Daarnaast zo meent hij, moet de verscheidenheid van win kels in de binnenstad een stuk worden en zal er iets ge moeten worden aan de opvang van kinderen. Hij denkt daarbij aan een be waakte speeltuin. Wat de pro fessionele toeristische begelei ding betreft betekent dat vol gens Huysmans méér activitei ten samen met middenstands organisaties, méér musea en het beter uitbuiten van de toe ristische trekpleisters in Hulst Behalve het laten meebetalen door de winkeliers voor de be kostiging van dat alles, denkt Huysmans aan de mogelijkheid van provinciale en rijkssubsi dies. Bovendien meent hij dat investeringen die nu voor de deur staan alvast kunnen wor den afgestemd op het toe komstbeeld. Tenslotte zou voor de tram of bus een beperkt ta rief geheven kunnen worden, met voor inwoners van Hulst de mogelijkheid om een jaar kaart aan te schaffen. KAARTING - Kaartclub Ons Genoegen hield da elfde wed strijd van het seizoen. Uitslag bieden: 1. Adrie Scheele, 2. André Colaone, 3. Rinus Ver- helst Jokeren: 1. Annie de Beer, 2. Riet Bouch, 3. Ankle Verhelst Stand kampioen schap bieden: Itinus Verhelst 436 punten, Henlk Borgt 426, Ingrid van Eenennaam 425. Jokeren: Riet Bosch 181, An kle Verhelst 1751, Annie de Beer 163 punten. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de achtste wedstrijd van de wintercompetitie in De Halle. Uitslag groep A: 1. dames Kock-Pel, 2. de heer en mevrouw Pieters, 3. echtpaar Herrebout Groep B: 1. me vrouw Van Leeuwen-de heer Vogels, 2. heren Vermunt, 1 heren Hemelsoet-lDe Wever. Groep C: 1. dame» Wolfert- Van Bamboet, 2. 'heren van Eyl-Danschutter, 3. echtpaar Stoelinga en dames Naeye- Kraayenbrink. Groep D: 1. dames Moes-La Croix, 2. da mes Kaan-De Jonghe, 3. da mes Van Bundere-De Koning. Groep E: 1. dameis Meyer- Rijckaert, 2. echtpaar De We ver, 3. dames Saman-Kok. GOA - De hengelsportvereni ging G.O.A,(Geduld Overwint Alles) houdt vrijdag; in café restaurant Het Wapen van Axel haar jaarlijkse leden vergadering, aanvangt 30 uur. Op deze avond zullen ook de kampioenen van het vorige seizoen worden gehuldigd en is de uitreiking van de prijzen aan die leden die de gxeotste vissen wisten te verschalken. OUD PAPIER - De voetbal vereniging Hulsterloo haalt zaterdag 12 maart oud papier op. De ophaling begint oim 9.00 uur in de Hulsterloostraat COLLECTE - De» week kunnen de inwoners van Nieuw-Namen collectanten aan de deur verwachten voor het Nationaal Rheuma Ponds. De collecte duurt tot en niet 12 maart ZANGKOOR - Op de alge mene vergadering van het koor St-Cecilia vond een be stuursverkiezing plaats. KL de Deckere-d'Haens werd ge kozen In de plaats van me vrouw Driedijk-ds Koning. Herkozen werd M. Jouret- Taalman. KAARTING - Aan de kaar ting van de Verenigde Kaar ters bij Rom. de Block deden 34 kaarters mee. Uitslag: 1. Alb. Apers-lt Sturm, 2. L. van Roeyen-M. Jacobs, 3. G. de Maeyer-J. Vermeersen. KAARTING - Aan de kaar ting van Moed en Geduld bij K. Penneman deden 40 kaar ters mee. Uitslag: 1. A. Thie- leman-A. Dupont, 2. K. van Waterschoot-E. Penneman, 3. G. Klippslaar-A. Apers. VLEÏSKAARTING - Aan de vleeskaarting bij Rich. Thil- leman deden 98 kaarters mee. Uitslag: 1. Pr. Seghers, Sint- Jartsteen; 2. H. van de Rey, Sint-Jansteen; 3. R. Rob- bracht Nieuw-Namen. BILJART - Aan «e biljart- prijskamp in café Du Com merce deden 20 biljarters mee. Uitslag: 1. R. de Kayser, Nieuw-Namen; 2. L. Bosman, Kieldrecht; 3. E. Mattheyssen, Graauw. KAARTING - De voetbalver eniging Graauw hield in de kantine een kaarting waar aan 36 personen deelnamen. Uitslag; 1. A. Bruggeman, 2. V. de Caluwé, 3. Th. Vernim- men. Stand kampioenschap: 1. R. D'hert, 2. A. Bistcho, 3. E. Molders-Koole, 4. A. de Baar, 5. L. Molders-D'Haens. KAARTING - De Bond voor Ouderen hield in De Blaauwe Hoeve een kaarting waaraan 78 persona» deelnamen. Uit slag: 1. mevrouw Boone, 2. E. de Nijs, 3. mevrouw Peters, allen Hulst De volgende kaartingen zijn 15 maart in De Lieve en 21 maart in De Blaauwe Hosve. In Clinge vxrrdt de laatste hand gelegd aan de repetities voor de bonte avonden. Van onze correspondent CLINGE - De fanfare Weldoen door Vermaak, het Gemengd Koor en het Jongerenkoor uit Clinge schotelen de dorpsbewoners komend weekeinde twee bonte avonden voor. Het evenement vindt plaats in het ge meenschapscentrum Malpertuus en zowel op zaterdag- als op zondagavond begint de voorstelling om 20.00 uur. Het programma vermeldt in totaal zes tien acts. De opening is voor het paro chieel Gemengd Koor met het lied 'Zoete tonen', begeleid door de fanfare Weldoen door Vermaak. Vervolgens brengt de to neelgroep van de fanfare verschillende foto wim kooyman zang- en toneelstukjes op de planken. Het eerste gedeelte van de avoid wordt afge sloten met een zangduo uit het Jongeren koor. Dat treedt na de pauze in volle om vang op. Daarna is het tijd voor een oefe ning van de lachspieren met verschillende komische sketches. De bonte avond wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden door de beide koren. Van onze verslaggever GRAAUW - In Graauw wor den zaterdag 12 maart de jaar lijkse EHBO-districtswedstrij - den gehouden. De EHBO-vereniging van Graauw heeft de» titelstrijd mogen organiseren, omdat het Graauwse team vorig Jaar in Philippine het kampioenschap binnen haalde. opteert ft onze correspondent - De Axelse kaart- Ons genoegen houdt ydag, aanvang 20 uur, in t clublokaal van de show- id Axel aan de Tuin- aat een kaartavond. halve het spel bieden bestaat [ook gelegenheid deel te ne- r aan het jokeren. De win- prs in beide categorieën mo- rich kampioen van uwsch-Vlaanderen noe- Het prijzensysteem varen) is 1 op 2. Gretha van Zaaimlag, Frieda d'Ahea, Carmen- cite van den Hoek, Erna van Kamperscheweg, Er- kina van Montain en Mi- mie van Cambron. Blade rend in oude K-boeken krijg je de indruk dat de boeren hun merrieveulens mooiere namen gaven dan hun dochters. Die moesten het stellen met Bertha, Martha, Dora, Tiele en Marie. K-boeken zijn de registers van de Koninklijke Vereni ging Het Nederlandsche Trekpaard. Alle uit erkende oudere geboren veulens wer den erin opgenomen (en nog trouwens). Veulens dus met namen die klonken als kerk klokken. Ook bij de hengs te- veulens: Elegant van den Hoek, Remeo van Vogelschor, Quibus van Vredenburg of Robinson van Kruisdorp. Het ene jaar werden er meer stamboekveulens ingeschre ven dan het andere. In 1946 bijvoorbeeld waren het er bijna 6400; in dat jaar werden er ruim 2100 merriën ingeschreven. Merriën, ner gens gebruikt men het woord merries, ofschoon de Woor denlijst der Nederlandse Taal dit voor vandaag de dag als de enige meervoudsvorm geeft Merriën, terecht er zit adel bij, dat zul je niet proe ven bij merries. De in het keurstamboek opgenomen len waren (en zijn) her- ïbaar aan een ingebrand hoefijzer in de hals. Ook hengsten werden ingeschre ven (in 1946 103), maar die hadden nog een lange weg te gaan aleer ze de top bereik ten, beter: voor meer dan ne gentig procent was die top niet weggelegd en de een na de ander viel onderweg af en verdween tussen het rook vlees. We prijzen onszelf gelukkig - al brengt dat wel wat jaren mee - dat we de tijd nog mee gemaakt hebben dat er van boerderij tot boerderij trek paarden gehouden werden. Een, twee, tot in de twintig, daarbij alles inbegrepen; veulens, jaarlingen, achttien- maandere, tweejaare, drie- jaare, wat daarboven zat in leeftijd was volwassene, werd niet meer afzonderlijk aange duid. We zien ze nog voor ons, de hengstengeleiders met op de lange lijn voor zich uit een van de machtige vaderpaar- den, die ter dekking werden rondgeleid en die te voet - zo wel man als paard - de hele streek afketsten tussen de Hedwigpolder helemaal in het oosten tot diep in Het Land van Cadzand of omge keerd natuurlijk. Paarden met legendarische namen als Karei van Hengstdijk, kam- pioenhengst van Nederland in 1935, of Successeur. Over deze laatste leren we in Zeld zame Huisdierrassen: „Suc cesseur K 802 is vooral voor de Nederlande fokkerij van belang, door dat hij de vader is van de officleuse (werkelij ke) vader, Vanqueur de Qua B.S (Belgisch Stamboek, Sp.) 28/5344, bruin, van het mar kante vaderpaard Clairon de la Lys K 1488, vos, die naast vele zonen en dochteres één de beste zo niet het beste va derpaard aller tijden name lijk Nico van Melo K 1795, heeft verwekt" Wat streefde men na met Mon Gros de Mon Souhait, zoon van Hiro-Hito. Dit paard won in 1932 de derde prijs op de nationale ten toonstelling in Den Bosch. De zoon van Mon Gros, Karei van Hengstdijk, werd nationaal kampioen in 1935. deze fokkerij die zijn oor sprong vindt in drie paarde- rassen; de Dikken van het Denderdal; de Henegouwse schimmels en de Kolossen van de Méhaigne, alle drie gebieden in België? Als jaar tal zetten we 1820 bij de Bruine Hengst van Tuypens, een Dikke uit het Denderdal. Kwaliteit! Vorsterman van Oyen, de grote landbouw- voorman uit Aardenburg zegt het zo (en hij zou nu vast eerst verkeerd begrepen worden): „Hoe beter er in een provincie gefokt wordt hoe meer koop lieden er komen om in hun behoeften te voorzien; hoe hoger prijzen bedongen wor den; hoe meer de paardenfok kerij in bloei toeneemt" De ideaal-eisen waaraan het ras moest voldoen, werden la ter als volgt geformuleerd: „Het ideale trekpaard is evenredig gebouwd; naast een zwaar, breed en diep li chaam heef het grote en ge spierde benen met lange, brede gewrichten. De schou ders lang met een schuine lig ging, de rug kort en sterk en net kruis lang en iets hellend. Verhouding schouder, rug en kruis, wat lengte betreft is als 1:1:1. De broek is diep en ge spierd. Het kruis is boven, van achteren gezien, tets ge spleten, gelijkend op een ka detje. Verder behoren bij een goed trekpaard, evenals bij andere paarderassen, cor recte standen der benen, zui vere, veerkrachtige gangen en goede hoeven." De Koninklijke Vereniging Het Nederlandsche Trek paard, opgericht 22 december 1914 met (In later jaren) hare majesteit de koningin als be schermvrouwe en B.C Puy- laert te Sas van Gent als enig erelid, zegt het korter in arti kel 2 van de Statuten: Doel: bevordering van de fokkerij van het Nederlandse trek paard: dit is een kort, breed, zwaar en correct paard. Eh de individuele boer, wat Het markante hoofd van Honda van de Melo. Kam pioenmerrie in Den Bosch in 1947. Eigenaar: E. Verttrae- ten uit Graauw. - fotcts archief de stem had die als doel? Liefhebberij, aen diepe, warme liefde voor de trots van het bedrijf: het trekpaard. Liefhebberij voor al, natuurlijk ook trots, eer, geld, aanzien, relaties, macht! Waarom zou het andere zijn? Trekpaarden, re vormden de bron voor veel vriendschap en bewondering, maar voor evenveel of meer nog na-ij ver, afgunst, generaties-over lappende vetes. Het is voorbij hier in Zee land. Jozef Dobbelaer uit St- Jansteen, secretaris van DES (Door Eendracht Sterk) ge vestigd te Kloosterzande, schreef zijn laatste jaarver slag voor de vergadering van 20 februari 1957: „Mijnheer de voorzitter, bestuursleden en leden. U zult allen wel begrij pen dat dit maar een kort verslag kan zijn. Velen onder ons zouden het liever anders willen, maar het kan niet an dere vanwege te weinig lief hebberij, tijd en dieren." De trekpaardenfokkerij is iets dat geweldig geleefd heeft in ozne streken, men denke aan het monumentje te Axel, de collectie in het IJ- zendijkse Museum. Vele van de trofeeën, foto's, tijdschrif ten, erepalmen, singels, mon- stertuigen, rozetten en 'brad' om manen en staarten op te vlechten liggen vergeten op zolders. Verzamelaar en ken ner van dat alles is Ed. Steyns uit Kloosterzande. Vanaf morgen (donderdag 10 maart) expoeeert hij een greep uit zijn collectie in Den Dullaert te Hulst Voor wie dit verle den wil leren kennen, voor wie het opnieuw wil beleven: van 10 tot 26 maart ln de ont moetingsruimte. Het komt voor Graauw alle maal goed uit want de vereni ging viert dit jaar het Ujftigjf/- rig bestaan. Het Li precies de'r- tig jaar geleden dat Gra/iuw nog eens een kampioenswed strijd mocht organiseren. Toen streden 28 ploegen om de hoog ste eer. Zaterdag doen achttien ploegen mee. De wedstrijden worden ge houden in het plaatselijke ge meenschapshuis en beginnen om 14.00 uur. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - Op 96- jarige leeftijd is te Kapelle- brug mevrouw Leonia Ing- hels-Rottier, oudste in woonster van Sint-Jan steen, overleden. Mevrouw Inghels woonde praktisch haar hele leven ln de Brouwerijstraat te Sint-Jan steen. Daar werkte ze samen met haar man en vijf kinderen op de boerderij. De laatste ja ren van haar leven woonde ze bij haar zoon te Kapellebrug. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - Deze week begint de herbeplan ting van het wandelbos te Vogelwaarde. In totaal gaan 400 jonge eiken en evenzovele essen de grond in. Met de nieuwe aanplant is een bedrag gemoeid van bijna 13,000 gulden. De kosten worden voor tach tig procent gesubsidieerd door Staatsbosbeheer. De resterende ruim drieduizend gulden wor den betaald door het bedrijf dat destijds de populieren in hat bosje gerooid heeft De .houthakkers gingen daarbij wel al te enthousiast te werk. i'lotwel er maar 230 bomen om ver gezaagd mochten worden, g'.lngen er meer dan 300 tegen dis vlakte. Ter compensatie van di t 'foutje' heeft het bedrijf toe gezegd bij te dragen in de her- be plantingskoeten liügenlijk, zo meent men bij de Hontenlsser technische dier.ist, is het nog niet eens zo*n ramp dat er teveel bomen zijn omgehakt De ietwat saaie si tuatie van onderbeplanting met Canada populieren krijgt met de nieuw,t aanplanting aen geva rieerder aanblik.

de Stem | 1988 | | pagina 15