'Anschluss' bij het Derde Rijk: de feiten op een rij Het heilig geloof in senator Albert Gore HOE HITLER ZONDER SLAG OF STOOT OOSTENRIJK KON INLIJVEN kamer ten VVD onder vuu IDE STEM COM DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 8 MAART 1988 prt STEM BUITENLAf -DESTEM- 50 jaar na de Anschluss Go(u)d hè Agenda Reizen Partner Haags hoogstandje Trossen los Schelm DEN HAAG - Staatssecn zondheid) heeft gisteren men van de verklaring die dag aflegde over het kabin sisverzekering tegen ziekte Woede bij WD Vaste premie TS| Door Jo Wijnen SENATOR Albert Gore, de Kennedy van het zui den, het meest welbe spraakte politieke won derkind van de VS en jongste presidentskandi daat die de Democraten ooit naar voren hebben geschoven, wordt de nieuwe president van Amerika. Tenminste, daar zijn de in woners van het stadje Car thage heilig van overtuigd. Die overtuiging wordt niet zozeer gevoed door politiek inzicht, als wel door puur chauvisme. Want Albert Gore is een inwoner van het Carthage. Gemeenlijk ver wijzen de burgers ter plaatse naar hem als de zoon van 'de oude senator'. Dat is Albert Gore sr. die twaalf jaar zit ting had in het Huis van Af gevaardigden en vervolgens 18 jaar senator was. Ook de oude Gore woont nog steeds in Carthage, een vlek in de heuvels van Tennessee. De boerderij van de Gore's - eigenlijk een landhuis - ligt temidden van 250 ha. weiland langs de boorden van de ri vier de Cumberland. De oude senator is naast politicus ook nog veefokker en boze tongen beweren nog steeds dat zijn faam meer berust op wat hij in zijn stallen, dan op wat hij in het Capitool in Washing ton deed. Jaarlijks komt de bloem van Amerika's vee fokkers naar Carthage om er het levend fokmateriaal te kopen waarop het fortuin vande Gore-dynastie rust Er is intussen geen inwo ner van Carthage te vinden die niet in het aanstaande presidentschap van de jonge Gore gelooft. De ambitieuze senator is het gesprek van de dag. Een krant in Tennessee maakte zelfs melding van het feit dat Carthage's geloof in Albert Gore half-religieuze dimensies heeft aangenomen. „Dat is allemaal jaloezie", zegt Fritz Sircy, die in het midden van het stadje het Walton Hotel uitbaat in een verveloos en goedeels verval len pand waaraan de tijd lang geleden alle glorie heeft ontnomen. Daar verzamelen zich op de zondagmorgens de inwoners van de stad om er - na het voldoen van hun kerkelijke plichten - een ste vige lunch tot zich te nemen. Zegt Fritz Sircy: „Het is hier iedere zondag druk. Het verschil is alleen dat de men sen nu nergens anders meer over praten dan over Albert Gore." Aan de stamtafel van het Walton Hotel verwerkt een gezelschap Carthagers de zondagmiddaglunch. De groep wordt gedomineerd door een tanige heer die zich als J.B. Smith voorstelt en die de als woordvoerder van zijn tafelgenoten optreedt. J.B. Smith blijkt een soort politiek orakel te zijn dat graag heeft dat naar hem wordt geluisterd. „Gore wordt de volgende president van Amerika. Zo zit dat, mijnheer", zegt J.B. Maar, zo wagen wij voor- Albert Gore: 'welbe spraakt wonderkind'. - FOTO AP zichtig tegen te werpen, de opiniepeilingen wijzen nog niet geheel in die richting. Nu ontvouwt J.B. Smith een op merkelijke samenzwering- theorie, die erop neerkomt dat de republikeinen in het geniep de zakken van demo craat Jesse Jackson hebben gespekt. Jackson kan op grond van deze manipulaties de democratische winnaar in het zuiden worden. Maar Jackson kan het nooit bol werken tegen Bush. „Be grijpt u hoe het zit?" vraagt Smith. De enige die ook wat mag zeggen is een man die zich kortweg 'Carlos' noemt. Het privilege het woord te voeren is hem vergund omdat hij uit een naburige, door de repu blikeinen gedomineerde county komt. Zegt Carlos: „Wij moeten hier niks van Dukakis en Jackson hebben. Wij zijn conservatieve demo craten. Dat wil dus zeggen: geen gezeur, geen uitkerin gen, maar keihard werken." Als we het Walton Hotel verlaten heeft de zondags rust Carthage volledig in haar greep. Zelfs het Gore- hoofdkwartier zit potdicht. Fritz sluit de deuren achter ons. Zijn concurrent van het Town House is al dicht. Bij het tankstation, waar een bord staat met „Welcome Home, Al", gaan de lichten uit. In Carthage mogen de Go- re's het voor het zeggen heb ben, maar op de zondagsrust heeft zelfs de volgende presi dent van Amerika geen greep. Daarom heeft de fa milie Gore zich naar het 100 kilometer verderop gelegen Nashville begeven en voert daar campagne, zonder dat Albert er zelf bij is. Tipper houdt een gloedvolle speech. De oude senator vertelt anekdotes. „Midden in de nacht belde Al mij uit bed. Hij zei: pa, ik wil president worden. Ik wreef de slaap uit mijn ogen en antwoordde: mijn jongen, het mag mis schien niet zo'n goed idee zijn, maar ik zal zeker op je stemmen". Het toege stroomde publiek juicht en klapt. Er wordt om moeder Pauline geroepen. Maar die is er niet „Moeder voert campagne in Oklahoma", zegt de oude senator. „Als ze er zou zijn, zou de meest wijze politicus van ons alle maal tegenover jullie staan." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Vrijdag 11 maart herdenkt Oostenrijk officieel de aansluiting van de eerste republiek bij Adolf Hitlers Derde Rijk. Die 'Anschluss' was, nu een halve eeuw geleden, het begin van de acht donkerste jaren uit de republikeinse historie van het land. De Oostenrijkers hebben het er moeilijk mee. Zeker in deze tijd nu de kwestie Waldheim, Oostenrijk voor de hele wereld in een kwaad daglicht heeft gesteld. Decennia lang is er met geen woord over gerept, maar nu lijkt iedere Oostenrijker niet langer over de fouten uit het verleden te kunnen of willen zwijgen. Met de 'pijnlijke herdenking' van de Anschluss bij nazi- Duitsland hoopt Oostenrijk definitief af te rekenen met de duistere periode in de geschiedenis. De vragen hoe Oostenrijk in 1938 zonder slag of stoot opgenomen kon worden in Hitiers Grootduitse Rijk en op welke wijze de Oostenrijkers momenteel het donkerbruine verleden verwerken, staan centraal in een serie van drie delen van STEM-correspondent Rink Drost. Door Rink Drost WIE wil begrijpen hoe en waarom Oostenrijk tussen 11 en 13 januari 1938 nazi- Duitsland als een rijpe ap pel in de schoot viel, moet in de geschiedenis aan merkelijk verder terug gaan dan een halve eeuw. Het zaad voor de 'Ansch luss' was al in 1918, aan het eind van de Eerste We reldoorlog, gezaaid. Op bevel van de geallieerde overwinnaars werden Duits land en Oostenrijk geschei den. Vervolgens werd het oude Oostenrijk stevig gecou peerd. Gedaan was het met het Habsburgse Rijk, met de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie, met Wenen als het kloppende en walsende hart van Europa. Met Oostenrijks invloed op het wereldgebeu ren. In de oude Oostenrijks- Hongaarse monarchie vorm den de tien miljoen Duits sprekenden onder 53 miljoen inwoners van dertien natio naliteiten de overheersende minderheid. Nu bleef een re- publiekje over met alleen maar zeven miljoen Duits sprekenden, afgesneden van de rijke industriële en agrari sche inkomstenbronnen in Tsjechoslowakije en Honga rije. In dat geloof werden ze gesterkt door de naoorlogse economische malaise, de enorme werkloosheid en de moeizame wederopbouw. De wereldmacht werd voortaan uitgeoefend in Lon den, in Parijs, en vooral in New York. Later voegde Ber lijn zich bij dit gezelschap. Maar Oostenrijks stem telde niet meer. Dat deed zeer. Na het verlies van de Eerste Wereldoorlog voelde Oosten rijk zich aanvankelijk nog volop deel van het Duitse rijk. Op 12 november 1918 had de provisorische Nationalver- sammlung (de Eerste en Tweede Kamer) in Wenen eenstemmig de republiek 'Deutsch-Österreich' uitge- roepea Sterker nog: de staat werd nadrukkelijk 'bestand deel der Duitse republiek' ge noemd. De hereniging leek het logische vervolg. Maar het Verdrag van Saint Germain in 1919 draaide die besluiten De pijnlijke herdenking terug. Het 'Deutsch' moest uit de naam geschrapt wordea Een 'Anschluss' werd botweg verboden. De christensocialen gingen in 1922 een coalitie aan met de Grootduitse Partij. Als voor naamste taak zag deze combi natie het voorkomen van de 'Bolsjewisering' van Oosten rijk. Polariserende krachten van links en rechts kregen vrij spel. De rechtse 'Heim wehren', die al vroeg inten sieve contacten onderhielden met het Hongaarse Horthy- regime en Mussolini's Ita liaanse fascisten, ontwikkel den zich tot regelrechte par tij legertjes. In november 1930 werd de socialistische partij voor het eerst sinds 1919 weer de groot ste partij. Maar ze bleef in de oppositie. De regering van de christensociale dr. Engelbert Dolfuss regeerde met een par lementaire meerderheid van één stem. Toen in 1932 de nationaal- socialisten bij deelstaat- en gemeenteraadsverkiezingen 336.000 stemmen vergaarden, eisten kort daarop zowel de sociaal-democraten als de na- tionaal-socialisten op grond van de gewijzigde politieke verhoudingen nieuwe verkie- zingea Dolfuss, tot 1932 nog aanhanger van de Groot duitse gedachte, verzette zich daar hevig tegen Als fanatiek katholiek zag hij zich na de benoeming van Hitier tot rijkskanselier in Duitsland (30 januari 1933) tussen twee bedreigende vuren: het natiü- naal-socialisme en het mar xisme. Dolfuss' kans verkiezingen te voorkomen volgde op 4 maart 1933. Hij ontdekte een procedurefout in de stemming over een motie van wantrou wen, ingediend door socialis ten en Grootduitsers, en ont bond na het opstappen van de drie parlementsvoorzitters het parlement. Zonder parle ment regeerde hij verder, De Duitsers werden in Oostenrijk met bloemen en gejuich ingehaald. krachtens een oude oorlogs machtigingswet uit 1917, die ondanks taaie pogingen van de socialisten nooit buiten werking was gesteld. Met steun van Mussolini, die op zijn beurt weer mocht rekenen op de steun van de Heimwehren in Oostenrijk, en onder verwijzing naar het lot van de sociaaldemocraten in Duitsland wist Dolfuss de so cialisten over te halen hun toestemming te geven aan een beperkte regeerperiode zon der parlement. Dolfuss bleef zich verder afzetten tegen de socialisten. Op 12 februari 1934 sloeg de vlam in de pan. Tijdens een zoekactie naar wapens door de politie in Linz kwamen de len van de socialistische Schutzbund in opstand. Drie dagen hadden leger, politie en Heimwehren nodig om de rode opstand neer te slaaa Op 1 mei 1934 was Dolfuss' totalitaire staat formeel een feit. Eigenlijk was op die dag een eind gekomen aan de eer ste republiek Oostenrijk, want Dolfuss riep in de nieuwe autoritaire grondwet de 'Christliche Standestaat' uit. Het woord 'republiek' kwam in de grondwet niet voor. Het woord 'God' des te meer. Drie maanden later was Dolfuss dood, vermoord door nationaal-socialisten in poli- tie-uniformen. Kurt Schusch- nigg werd zijn opvolger, een weinig minder autoritaire fi guur. Gedwongen door de ontwikkelingen in Italië, dat door zijn onfortuinlijke oorlog in Afrika met handen en voe ten aan Duitsland gebonden was geraakt, moest Schusch- nigg in toenemende mate in plaats van bij Mussolini zijn heil zoeken bij de door hem verfoeide Duitse nationaal- socialisten. De zelfstandigheid in het buitenlandse beleid moest Oostenrijk als eerste prijsge ven. Dat gebeurde in het 'Juli-Abkommen' van 1936. Voortaan bepaalde Duitsland Oostenrijks buitenlandse be leid. Toen Schuschnigg vond dat dit wat al te rigoureus ge beurde en hij 12 februari 1938 in Berchtesgaden bij Hitler in diens Berghof zijn gram wilde halen, werd duidelijk dat de Oostenrijkse despoot nog slechts een marionet van van de nationaal-socialisten was. Op 15 februari moest de ge schoffeerde Schuschnigg in Berchtesgaden een verdrag ondertekenen, dat al bijna een eind maakte aan Oostenrijks zelfstandige bestaan. Door Hitier aangewezen nationaal- socialisten maakten voortaan in de Oostenrijkse regering de dienst uit Niet in het verdrag, maar wel heel duidelijk, had Hitier de onvoorwaardelijke 'Anschluss' van Oostenrijk geëist. Dat was nooit Schuschniggs bedoeling geweest. 'Rood-wit- rood (de Oostenrijkse natio nale kleuren - RD) tot in de dood', was de leus waarmee hij op de valreep Oostenrijk tegen de Anschluss probeerde te mobiliseren. Eindelijk zocht hij zijn heil bij de zo verguisde socialisten. Het leek nog niet te laat Schuschnigg kondigde voor zondag 13 maart een referendum af, waarin de kiezers zich voor dan wel tegen de zelfstandig heid van Oostenrijk konden uitsprekea Hitler was laaiend, en dat temeer toen de tot dan illegale 'Revolutionare Socialisten' en zelfs de communisten na overleg met en toezeggingen door Schuschnigg lieten we ten, voor behoud van de zelf standigheid te zullen stem men. Was het referendum ge houden dan zou meer dan 70 procent van de Oostenrijkers voor zelfstandigheid hebben gestemd. Hitier en zijn tweede man Generalfeldmarschall Her mann Göring reageerden met grof geschut op Schuschniggs referendum-plannen Via hun trouwe dienaar dr. Arthur Seyss-Inquart, sinds februari minister van binnenlandse zaken, eisten ze afgelasting van het referendum. Toen Schuschnigg weigerde, lieten Hitier en Göring langs de zelfde weg, en voor de zeker heid ook nog via de Duitse ambassadeur, weten, dat het vóór de dag van het referen dum tot een inval van het Duitse leger in Oostenrijk zou komen Schuschnigg capituleerde op 11 maart. Hij liet de al volop in gang zijnde voorbe reiding voor de volksstem ming afbreken en maakte 's avonds zowel zijn aftreden als de ophanden zijnde intocht van het Duitse leger bekend Het Bundesheer gaf hij op dracht, geen tegenstand te bieden Diezelfde nacht nog onder tekende bondspresident Miklas de benoeming van Seyss-Inquart tot bondskan selier, in de praktijk tot leider van een overgangsregering die lijnrecht op de Anschluss en dus Miklas' vertrek aan stuurde. Hitler nam op 12 maart het zekere voor het onzekere. Om kwart voor negen die avond had hij het bevel tot binnen rukken van Oostenrijk aan zijn leger, de volgende och tend, ondertekend. Maar 's avonds 23.14 uur zond Radio Wien een bericht uit over een telegram van bondskanselier Seyss-Inguart aan de Duitse regering. Daarin werd ge vraagd om het zo snel moge lijk sturen van troepen, 'om rust en orde te herstellen'. Seyss-Inquart heeft er later zeker achter gestaan, maar op dat moment wist hij niets van zo'n telegram In de vroege ochtend van zondag 13 maart tilden Duitse militairen de slagbomen van een aantal grensovergangen tussen Beieren en Oostenrijk uit nun scharnieren. Tot hun verbazing werden ze niet ont haald op kogels en granaten, maar op bloemen en gejuich. Zonder een schot te wisse len met de Oostenrijkse mili tairen had Hitier zijn doel be reikt En meer nog. Door het uitblijven van een schietbevel aan het Oostenrijkse leger had hij dit leger probleemloos aan het zijne kunnen toevoe gen. Het uitblijven van een Duits-Oostenrijkse oorlog heeft stellig het verlies van duizenden levens aan beide zijden voorkomen. Pure winst? In de volgende zes oor- logsjaren verloren 200.000 Oostenrijkse Wehrmachtsmi- litairen hun leven. Of zij slachtoffers of mededaders waren is een kwestie van waardering. De adelaar in Oostenrijks wapen heeft twee koppen, die in tegengestelde richting kijken. Symbolisch voor de houding van de Oos tenrijkers toen en nu? ELKE zondag zit ze stilletjes achter in de kerk, als ze ten minste de zondagsrust niet verstoort op een of andere schaatsbaan, klaar voor weer een gouden plak of een we reldrecord. Yvonne van Gennip, de hel din van de Olympische win terspelen van Calgary, blijkt een diep-religieus mens van het slag Evangelische Om roep. Ze slaat geen tv-uitzen- ding van de hinderlijk-blij moedige evangelisten over en na afloop - als Yvonne nog niet genoeg heeft gehad - kruipt ze lekker warm met de bijbel in bed. „Zij zal ooit nog dicht bij God komen", zo voorspelt iemand uit haar naaste omgeving. Tot die tijd is Yvonne vooral een aantrekkelijk ob ject voor commercieel inge stelde types én voor politici. De gouden medaille voor de 5.000 meter hing Van Gennip nog nauwelijks om de schou ders, of de WD-fractie in de Tweede Kamer had al een ge lukstelegram richting Yvon- nes woonplaats Haarlem la ten gaan. De ondertekenares van het telegram was de eer tijds succesvolle zwemster en huidige liberaal Erica Terp stra (Olympische Spelen 1964), die in het telegram quasi ach teloos de hoop uitsprak de schaatsster ooit nog eens in de liberale gelederen aan het hart te kunnen drukken. Het lijkt erop dat de WD de race om Yvonne van Gen nip wat laat heeft ingezet en nu al op meer dan één ronde is gereden. Sinds enkele jaren verleent Yvonne hand- en spandiensten aan het christe- lijk-geörienteerde CDA. In 1986 gaf zij openlijke steun aan Ruud Lubbers en het CDA. De christen-democraten wonnen de verkiezingen van dat jaar met glans. Het CDA van zijn kant heeft 'Gouden Yvonne' nu een donatie doen toekomen, die bestemd is voor de inrichting van haar nieuwe woning. volg hun reisjes beter samen kunnen doen, of kunnen schrappen als een ander al gaat. Zelf geeft hij het goede voorbeeld. De premier heeft een reisje voor later dit voor jaar afgezegd. De bestem ming Indonesië. EINDREDACTIE PIETER EGGEN DE dienstreizen van de be windslieden blijven in Den Haag voor trammelant zor gen. Ondanks alle eerder ge maakte afspraken geven veel ministers er in de koude win termaanden nog steeds de voorkeur aan om naar verre landen af te reizen. Zo vertrok minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) enkele dagen nadat ze van haar winter sportvakantie terug was al weer voor korte tijd naar het Verre-Oosten. Voor zaken uiteraard. En minister Van Eekelen (Defensie) brengt momenteel enkele zonnige dagen door in het Midden-Oosten. Premier Lubbers zit dat al lemaal niet lekker. Hij heeft zijn collega's afgelopen week nog eens een kattebelletje ge stuurd waarin hij ze herin nert aan oude afspraken uit 1986, toen het aantal dienst reizen ook de spuigaten uit liep. Vooral Indonesië was in trek: zo erg zelfs dat behoor lijk met reisprogramma's moest worden geschoven om te voorkomen dat ministers elkaar daar tegenkwamen. Om aan die rare taferelen een einde te maken is indertijd afgesproken dat alle minis ters hun buitenlandse reizen moeten aanmelden bij minis ter Van den Broek (Buiten landse Zaken) en als het even kan ook bij Lubbers zelf. Dat blijkt niet altijd goed te lukken, zoals Lubbers zijn collega's nu voorhoudt. Hij wil dat ministers in het ver- NIET de Tweede Kamer zelf, maar de enquêtecommissie naar bouwfraude zal de meeste aandacht opeisen deze week, als de rapporten open baar worden gemaakt. In de luwte van de stormen die hierover losbranden praat de Tweede Kamer over een ini tiatiefvoorstel van D66'er Ny- pels, die de positie van gepen sioneerden in pensioenfond sen wil verbeteren en over de inlichtingendiensten. Aardig belooft verder nog het debat te worden over de 120 km op autosnelwegen. EEN van de problemen in het nieuwe systeem van studiefi nanciering waarmee minister Deetman (Onderwijs) nog steeds worstelt, is dat van de student-met-partner. De re latie met een partner is name lijk van groot belang voor de hoogte van de studiebeurs, terwijl het voor Deetmans ambtenaren uiterst moeilijk is om na te gaan welke stu dent nu wel en welke niet sa menwoont. En wat maakt die controle dan zo moeilijk Minister Deetman geeft er in zijn vo rige week verschenen rapport over de studiefinanciering zelf antwoord op: „Gezien de grote mobiliteit van relaties onder studenten is con trole uitermate ingewikkeld, zo niet onmogelijk". Dat is voor Deetman reden om de relatie met een partner niet langer te laten meewegen bij het bepalen van de hoogte van de studiebeurs. En dus zullen studenten die met een niet- verdienende partner samen wonen, er in beurs (en dus in- Yvonne van Gennip ...CDA-gift... komen) op achteruitgaan. Dat komt ervan als je zo vaak wisselt van vriend(in). Vroeger bestond het lied 'Waarom zouden we treuren, want de bajes is zo groot'. Het is te hopen dat we binnenkort kunnen zingen: 'Waarom zou den we treuren, want de bajes is een boot"'. Minister Korthals Altes (Jus titie) over het oplossen van het tijdelijke cellentekort. BONNO Spieker is één van die volstrekt onbekende ka merleden uit de rijen van de PvdA, die zichzelf bezig moe ten houden met de kruimels die him spraakmakender col lega's laten vallen. Spieker bezorgde zichzelf enige landelijke faam door een jaartje of wat geleden openlijk steun te verlenen aan de exploitant van een bron- nenbad in het Groningse Nieuwerschans. Met dat bad en de exploitant is het daarna slecht afgelopen. Verleden week wist Spie ker opnieuw de aandacht op zich te vestigen. Hij deed dat tijdens een overleg met minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) over het varen onder vreemde vlag. Spieker zag in dit volslagen Bonno Spieker .stoornis. flutprobleem een fraaie mo gelijkheid tot politiek scoren. En dus begon hij een minu tenlange monoloog over de communicatiestoornissen tus sen meest Aziatisch boordper- soneel en Nederlandse kaai werkers. „Het zijn toch an dere mensen", tekenden we op uit Spiekers mond en ook: „Hoe moet dat dan als zo'n buitenlander een tros wil gooien maar zich niet ver staanbaar kan maken aan de mensen aan de wal Misschien kan iemand in de PvdA-fractie eens een tros gooien naar Spieker en hem op het droge brengen. HIJ zou het niet slecht doen als een hoofdpersoon in een schelmenroman. Fons van der Stee heeft zelden een kans voorbij laten gaan om uiterst avontuurlijk - „Bourgondiër, dat etiket is voor mij nooit een belediging geweest" - over te komea In een interview in week blad De Tijd haakt deze oud- minister van Financiën onder Van Agt in op die zelfver wekte traditie. Hij verhaalt van de stoute medewerkers die hem tijdens kabinetsbe raad onverwachte stukken overhandigden. „Hup, ligt daar plots een poedelnaakte Playboy-vrouw op tafel. La chen bries (van Agt) er di rect met z'n neus bovenop, Til Gardeniers in de gordijnen - de ministerraad lag plat". Van der Stee verklapt met zijn Brabantse basstem ook hoe hij te werk ging bij bezui- nigingsberaad „Kijk, Sociale Zaken heb je meestal tegen, om daar wat mee te regelen moet je diep in de portemon nee - laat maar zitten. Daar entegen is de minister van landbouw traditioneel ge neigd je bij te staan, dus je wheelt en dealt, schuift een miljoen of wat in die richting: klaar. Economische Zaken idem dito. De bewindsman van buitenlandse zaken heeft zo'n kleine begroting dat je hem voor een paar centen te vriend kunt houden". En over de honger naar geld van de collega-bewinds lieden: „Als je even de minis terraad uitloopt om je handen te gaan wassen, ben je al vijf miljoen kwijt. Zitten ze gelijk in de kas graaiea Het enige wat de collega's in het kabinet willen is - hoe dan ook - geld van je aftroggelen". Van der Stee gaat er prat op Van Agt de vaderlandse politiek te hebben binnenge haald. Van Agt, zo weet Van der Stee, had soms moeizame relaties met collega-politici, met Lubbers, Aantjes en An- driessen - die ook als minister van Financiën ten faveure van Van der Stee vertrok. Maar met Den Uyl had Van Agt helemaal niet zo'n be roerde relatie, zegt van der Stee. En drank, daar weet Van der Stee ook wel raad mee. Hij drinkt het liefste wijn, daarna wijn en vervolgens wijn. „Maar er zijn weinig mensen die me dronken hebben ge zien", meent Van der Stee, Behalve dan de parlemen taire verslaggevers die een fors aangeschoten Van der Stee meemaakten tijdens een kort debat in de kamer. Tij dens de beantwoording van wat vragen riep Van der Stee uit: „Ik mis een stuk". Koos Postema - toen van Den Haag Vandaag - voegde hem van de perstribune toe: „Kijk, eens in je kraag". ROTTERDAM - Bestuur en directie van het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis hebben gisteren voor het eerst toegegeven dat er 'een zeer ernstige fout' is ge maakt bij de reageerbuisbe vruchting van de 177 vrou wen die besmet zijn geraakt met het geelzuchtvirus he- patitis-B. Of er zijn fouten gemaakt bij de controle van de kweekvloei- stof, of er is iets misgegaan bij •de communicatie daarover'. Meer over de schuldvraag wilde prof. dr. A. Drogendijk, hoofd van de afdeling gynaeco logie, gisteren tijdens een pers- Dee Lubbers heeft vrijdag naar zijr zegd dat de Tweede Kamer zelf pakket en van de aanvullende lea De premier zei dat de aanvul lende verzekering 'best een miljard gulden kleiner mag worden' dan in de voorstellen van de commissie-Dekker was voorzien. Dees ontkende gisteren met klem dat het kabinet deze speelruimte in zijn voorstellen heeft gedaan. „Wie naar de voorstellen kijkt zal zien dat er geen bandbreedte in zit", aldus een zichtbaar gepikeerde Dees. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, suggereerde Dees dat Lubbers had zitten jokken. Dees presenteerde gisteren de kabinetsvoorstellen over Dek ker. De bewindsman sloot met deze I opmerking aan op de woedende reactie van de woordvoerder van de WD-fractie, Nijhuis, in deze krant van maandag. Het CDA bleek zeer ingeno men met de opmerkingen van Lubbers omdat het de christen democraten de mogelijkheid verschaft met de PvdA een groot basispakket te realiseren. De VVD is tegen zo'n groot ba sispakket, omdat dat te veel lijkt op een volksverzekering. De WD was ook zeer gepi keerd over Lubbers, omdat hij vrijdag al een aantal krenten uit de Dekker-pap opsomde. De premier zei onder meer dat in 1990 de kinderbijslag omhoog zal moeten om het verlies aan koopkracht voor gezinnen met een laag inkomen op te vangen. De fracties van WD en CDA toonden zich gisteren in offi ciële reacties beide tevreden met het kabinetsvoorstel. he ge hc w be ee m de vc be ee di V£ zij gt la re de de Ee d£ p£ D dr I> he gr ne lai de ve KI he sli ril de er ra ee sli Wi ni ge '01 tr De liberalen zijn vooral blij dat ut j aar al begonnen wordt met net invoeren van een vaste pre- UIT DE WIRWAR van Haagse beric tegenvallers, subsidie-overschrijdin rief, komt één ding heel duidelijk n sen de coalitiepartners CDA en WD Vooral minister-president Lubbers h gelaten om de kleinste regeringspa jn te strijken. Tijdens het paspoorte tensie Van Eekelen - als staatssecr ce grondlegger van de huidige ch door Lubbers openlijk aangepakt. I dienstauto's voor ministers en staat om't-Kroes van Verkeer en Waters sing om de WIR af te schaffen kre; \A/r?.nclere door de strot geduwd, vvp ers in het kabinet - met minist Aaken voorop - mocht niet baten, gentje voor over om de 'overval' op drijven te laten slagen. Aan dit rjjtje incidenten kan sinds t0®9ev°egd. Staatssecretar neert zich gedistantieerd van de uit over het kabinetsbesluit over een Inn Lubbers vindt dat er nog ®"de verzekering. Dees suggereer ?<>9 naar de voorstellen van het k w^de keer in korte tijd heeft zitten i vyD ers ergeren zich aan het o nroi.' in de hoek gezet en zij vra enmer ertoe beweegt om zo onvr J.™ nog niet hardop uitgespr Ei 5»ekornstige samenwerking t al rond in liberale kring. iitH?,r?.?tige Verdeeldheid tussen he drukkl"9 in de discussies over d 7uinSer üdin9 van Financiën. Ru ianl WD-bewindslieden in tarte mee eens. 7nJ,?9 Ün,.ziin tijdelijke partners v leatl jke Bert de Vries tegen door een aantal promin innJtH hii alleen maar uit is o innrH ?1!1 terwijl hij de andere dc vorrtt !?et 009 verliest. De Vries lat ni p e sociale zekerheid en t 'ün Werklo°sheid nauwelijks m iLrW.?" de uitgangspunt lanriJ kijken getuigt van reali laarcf ,ekorf is belanSriik. ma

de Stem | 1988 | | pagina 2