Stormloop op cursus zelfverdediging in Terneuzen HANS VEGTING: 'NIET TERUG NAAR DE ARMENZORG' Industriebond FNV Hontenisse huldigt jubilarissen OR maatschappelijk werk Hulst ziet toekomst donker in POLITIERAPPORT LEASING CENTRUM Fatale film 1SWAARDE- Dis trictbestuurder Hans [Vegting van de indus triebond FNV heeft za- erdagavond het strijd plan van zijn eigen vakbond om te komen ot een betere belan genbehartiging en een etere positie voor de inima volledig de rond in geboord. omt met vrouwengids B (advertentie) JANSEN b.v. Bibliotheek Sas begint bezorgdienst MAANDAG 7 MAART 1988 Vakbonden Tevredenheid Doorrijder Auto's beschadigd Zaag gestolen Jalouzie weg Controles Jongen opgepakt Schade Auto tegen gevels Planten weg Zware schade Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 was er wel een ander avondje te I vinden geweest om samen te gaan „Ach nee, dit is niks voor 'm, hij houdt niet van zo'n film." Zo'n film Dat is de ge. schiedenis van een knus gezin. I netje, waarvan de man een weekendje met een andere vrouw doorbrengt. En mannen l blijken daar niet nieuwsgierig I naar. over een warrig maar deni grerende uitspraak van H.K.H. over hun seksuele geaardheid. Het bouelvard- blad STAR bracht onder die kop een verslag over een Aids rel veroorzaakt door koninklijke maar be treurenswaardige loslip pigheid. „Enraged poofters last night tried to involve Princess Anne in an Aids row", lichtte het blad toe, geheel in de stijl van de rioolpers Londens homofie len aanduidend als 'poof ters', zoals het ook joviaal spreekt van niggers, Yids en cripples als het verwijst naar donkerhuidige, joodse of invalide Londenaars. Als lezers daar de grap niet van inzien dan is dat hun schuld en niet van de STAR die nou eenmaal niet boven Londen is blijven stille staan. LAPSUS LINGUAE Misschien niet de leukste drukfout van het jaar li dat nog grotendeels vóór ons ligt maar toch heeft De Stem een serieuze gooi ge daan naar de meest ge slaagde drukfout van het jaar met die RUMWINDEN waartegen de krant ons waarschuwde in haar weerbericht van 9-2-'l Wat stelt U zich voor bij rumwinden Niet hetzelfde als ik, hoop ik The Listener van 4-2-'88 was niet half zo leuk met de vraag op pag- 20 of wij er bij hadden stil gestaan dat Beethoven vandaag de 160ste verjaar dag van zijn sterfdag had kunnen vieren als hij nog had geleefd (Do you know that if Beethoven were alive today, he'd be celebra ting the 160the anniversary of his death JOHN O'MILL FNY'er kraakt bondsplan In de pauze vraagt een ken nisje aan mijn metgezel, die I zich nog steeds over dat vrou- wenoverschot loopt te verba zen: „Waarom ben jij hier eigenlijk In zo'n uitzonde- ringspositie moet je jezelf na tuurlijk staande houden: „Och, ik wil wel eens zien wat ik heb gemist." Kon ie makkelijk zeg. gen, toen was het nog leuk, de dame in kwestie was inderdaad - zoals beloofd - dynamisch. Nou en of, zelfs de meest haat dragende vrouw in de zaal kon vast wel enig begrip opbrengen voor de aardige hardwerkende huisvader, die dat een buitje buiten zichzelf om overkwam. Ja, zo heet dat altijd, zegt u, maar ondertussen gebeurt hei toch. Maar die Dan in de film, die kreeg het dubbel en dwars op z'n boterham. En die van mij grapte na afloop van de bloedstollende film niet meer over zien wat hij miste, praatte alleen maar technisch over hoe het eind nóg enger had kunnen zijn. Bij het naar buiten hoorde ik achter mij iemand verzuchten: „Oei, oei, je zou toch nooit meer een slippertje durven maken." Dót was een Het plan, vorige week door :ollega voedingsbondbe stuurder W. van Bremen gelanceerd, omvat onder meer een inventarisatie van problemen die uitke ringsgerechtigden hebben. Aan de hand daarvan wordt een eisenpakket samengesteld waarmee de bond bij de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten en andere uitkeringsinstanties zal aankloppen om zo tot een beter positie voor de minima te komea Middelen die de bond daarbij voor ogen heeft, omdat ge meenten nu eenmaal geen eigen inkomensbeleid mogen voeren, zijn het instellen van een steunfonds waarmee indi viduele hulp wordt geboden, kwijtschelding of verminde ring van gemeentelijke belas tingen, korting op energiekos ten, afvalheffingen of culturele evenementen. Vegting betwijfelt de zinnig heid van dit plan en zei desge vraagd: „Ik denk dat voedings bondbestuurder Wim van Bre men op hol is geslagen. Begrijp me goed, ik ben niet tegen ver beteringen, maar blijf met je voeten op de grond. Je moet niet quasi-goed zijn voor de mensen en wat doekjes voor het bloeden aanreiken. Op deze manier gaan we weer terug naar de crisisjaren, toen de Ca ritas achter de kerk stond met een kommetje soep voor de ar men." Vegting voorziet dan ook een stevige discussie binnen de FNV over het plan. „Een mens heeft recht op een volwaardig inkomen" was zijn felle reactie zaterdagavond in Lamswaarde bij de huldiging van FNV jubilarissen, „dit soort hulpverlening brengt stigmatisering met zich mee. Leuk, om met een bewijs van uitkeringsgerechtigde aan de bioscoop te staan voor korting op je kaartje. Dat is hetzelfde als iemand een sticker op zijn jas plakken - 'kijk daar, die heeft een uitkering'. Dat is toch precies hetzelfde als het fiets- plaaije met een gaatje vroeger, of eenmaal in de week naar het badhuis mogen. Kon je jezelf ook nog laten ontluizen." Vegting weigert aan dit soort lapmiddelen die mensen met een minimuminkomen stil moeten houden zijn steun te verlenen. „Voedselhulp is niet meer bestemd voor Ethiopië, de pakjes roomboter van de EG worden uitgereikt aan de mini ma. Begrijp me goed, ik gun iedereen roomboter, maar speklapjes kun je niet in room boter bakken." De districtsbondbestuurder werd in zijn mening gesteund door Statenlid Piet Everaert, voorzitter van de Hontenisser afdeling. In zijn openings woord van de jaarvergadering klonk behoorlijk wat bezorgd heid door over de laatste regio nale ontwikkelingen. Weinig gerust stemde hem het conflict in de top van de FNV over het vertrek van Hans Pont, waarbij hij zich afvroeg of het bondsbelang niet onder geschikt wordt gemaakt aan persoonlijke belangen. Hij pleitte voor solidariteit onder de leden van de Honte nisser afdeling. „De fundering van de vakbond moet sterk zijn, als die goed is, is er hoop voor de toekomst.", aldus Eve raert. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Vrouwen gezondheidscentrum Kate lijne in Terneuzen denkt dat vrouwen in toenmende mate worden lastig geval len. Thuis, maar ook op straat lopen ze gevaar slachtoffer te worden van ongewenste handtastelijk heden en seksueel geweld. Conrete cijfers zijn moei lijk te geven omdat vrou wen, zeker als ze door hun eigen partner worden mis handeld, er niet mee te koop lopen. Katelijne peilde zaterdagoch tend in sportschool Delta Ser- lippens in Terneuzen de be langstelling voor een cursus zelfverdediging voor vrou wen. De opkomst, 55 vrouwen en een man, leverde voor Elly Smit van Katelijne twee be wijzen. Ja, vrouwen hebben te maken met geweld. Ja, er is behoefte er zelf wat tegen te kunnen doen. Sportschool houder Staf de Moor en zijn dochter Maud lieten de vrou wen proeven waartoe ze na twaalf weken zelf in staat zijn, maar vooral wat ze er niet van moeten verwachten. Wie denkt na die korte pe riode een agressieve vent van twee meter met een paar korte stoten te kunnen vloe ren, moet thuisblijven. Maar je kunt wel leren niet in pa niek te raken als er iemand op je afkomt. En je kunt ook een andere houding aanleren, waardoor de 'vijand' zich mis schien een moment bedenkt of aarzelt voordat hij toeslaat. Het zijn die momenten waar mee de cursisten hun voordeel kunnen doen. „Het beste is natuurlijk dat je wegrent", doceert Staf de Moor, „maar er zijn situaties waarin dat niet meer kan. Dan moetje klaar staan om je te verdedigen. Iedereen kan een dreigende houding aanne men. Iedereen kan slaan, iedereen kan schoppen. Maar we gaan eerst laten zien wat er niet in zit voor iullie". Staf zet een aantal bedrei gende situaties in scene waar- Stafde Moor valt aan. Wegrennen helpt dan niet meer Kansloos zijn in een bedrei- bij hij zijn dochter afwisse lend van voor of langs achter aanvalt. Wat Staf ook onder neemt, worging, schoppen of slaan, dochter Maud weet met enkele judoworpen elke aan val te pareren. Met zichtbaar genoegen en verwondering over wat allemaal mogelijk is, zien de belangstellenden hoe Maud elke actie afrondt met een fikse stoot of trap richting pa's kruis. Ja, dat zouden ze ook wel willen. „Maar dat zit er voor jullie niet in", moet Staf ze teleur stellen. „Het is veel te gecom pliceerd om dat allemaal in de cursus te stoppen". Maar er zit genoeg in om de vrouwen na twaalf weken het gevoel te geven dat ze niet helemaal gende situatie. Als voorbeeld schetst hij een situatie waarin een man een vrouw probeert te worgen. „Als iemand voor de eerste keer twee handen om je keel klemt, raak je in paniek. Dat is onprettig gevoel. Maar als je dat hier op de cursus maar vaak genoeg voelt, wen je aan dat gevoel. En dat geeft je de mogelijkheid te leren reage ren op het vastpakken. Met dat gevoel kun je wat doen. Je kunt leren niet meer in pa niek te raken". De sportschoolhouder ver klapte de vrouwen zaterdag ochtend alvast enkele handig heidjes om een toesnellende aanvaller te vlug af te zijn. „Je moet er vanuit gaan dat iemand die aanvalt altijd sterker is. Iemand die aanvalt heeft een voorwaartse snel heid en daar kun je wat mee doen". Demonstratief loop hij met vooruitgestoken handen op Maud af om haar te wor gen. Door de snelheid weet Maud met gemak de vooruit gestoken armen te spreiden en met haar knie flink uit te halen in Staf s onderbuik. De demonstratie leverde na afloop een aanmelding van 44 cursisten op. Voor de eerste curus is echter maar plaats voor 22 deelnemers. Elly Smit had van tevoren niet vermoed dat er zoveel belangstelling bestond, maar kort voor de demonstratie werd het haar Massaal tekenen vrouwen duidelijk dat er een grote be hoefte bestaat aan zo'n zelf verdedigingscursus. De tele foon heeft de afgelopen dagen constant gerinkeld. „Veel mensen belden op voor meer informatie. Ik was dus al een beeije voorbereid". De belangstellenden be stonden zaterdagmorgen overwegend uit jonge vrou wen van rond de twintig. Maar er waren ook vrouwen bij die al het een en ander hadden meegemaakt en de cursus willen volgens om 's avonds ook wel eens met een goed gevoel de straat opwil len. Aan deelname is de mini mum leeftijd van zestien jaar gesteld. De aanwezigheid van zoveel jongen mensen duidt volgens Elly Smit nog op een ander verschijnsel al heeft ze ook daarvoor niet de bewij zen. „Veel jonge meiges lopen van huis weg omdat ze slacht offer zijn van incest. Ze zullen dat nooit zeggen. Maar dat hoeft voor ons ook niet. Het is al voldoende dat ze hier naar toe komen en willen leren zichzelf te verdedigen. En uit feit dat er hier zoveel mensen aanwezig zijn blijkt wel dat de behoefte leeft". inschrijfformulier - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Het zou volgens Elly Smit ook een goede zaak zijn, zoals dat landelijk al op meerdere plaatsen gebeurt, dat op scho len een cursus zelfverdedi ging wordt gegeven. „Meisjes kunnen dan kiezen tussen een uur gym of een uur zelfverde diging. Dan weten ze er al op vroege leeftijd mee om te gaan". De cursus zelfverdediging vloeit voort uit de thema-dag over seksueel geweld die Ka telijne vorig jaar hield. „We wilden na zo'n dag die toch veel vragen en emoties op roept, niet dat de belangstel lenden, slachtoffers en hulp verleners in een zwart gat zouden vallen. Als eerste ver volg daarop is Katelijne ge start met een cursus asserti viteit waarvoor de belangstel ling ook groot is. En dan nu de curus". De cursus zelfverdediging wordt vanaf 26 maart elke za terdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur gegeven in sport school Delta Serlippens en kost ƒ17,50. Voor kinderop vang is gezorgd. #an onze verslaggever flSWAARDE- Tien jubilarissen werden zaterdag- r°na gehuldigd tijdens de jaarvergadering van de In- tótnebond FNV afdeling Hontenisse. De huldiging was gelijk het startsignaal voor het feestelijke gedeelte van f'vergadering. jsirictsbestuurder Hans Veg- q speldde de bondsspeldjes Voor de dames van de jubi- irissen waren er bloemen. Jitgeverij de Weekbladpers brenSl Lobbyiste' op de markt in de regi°| Hierin staan deskundige vrouwe" I res en een omschrijving van hu"l oopt vrouwen bereikbaarder te mak®" evers die een bepaalde functie of I llen zien. A. Dinjens van de Weekbla"'| kend. gids zal zo'n 10.000 exemplaren bedrjjl ir worden vernieuwd. De redactie regioverdeling van 20 districten in "l ;aal niveau zal verschijnen. SÜ?ipl' orth<>pedisch I schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop. schoenen, ïemor orthop. schoenen steunzolen en Inlays voor alle sport- en Irimschoenen ure it SPREEKUUR" ■tel. 076-148168 voor de heren nog een attentie in de vorm van een portefeuille en een fles drank. De oudste jubilaris, de heer L. van Bellen, die vijftig jaar lidmaatschap 'volmaakte', ont ving een gouden speld met bril jant, plus een bedrag onder couvert. „Een vakbondsman van de oude stempel", noemde Vegting hem. Hij hoopte dat de overige jubilarissen zijn voet spoor zuilen volgen. „Tot over tien jaar", was zijn reactie dan ook aan het adres van de heer G. Lauwers, veertig jaar lid van de industriebond FNV. De overige jubilarissen (25 jaar) waren de heren: P. Dob- belaer, W. Otjes, E. Rouwen daal, A. Baert, A. de Caluwé, P. Crombeen, T. de Kort en A. Hulshout. De avond werd afgesloten met een bingo. De jubilarissen van de Industriebond FNV Hontenisse. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De open bare bibliotheek in Sas van Gent gaat binnenkort be ginnen met een 'boek aan huis' dienst. Dit initiatief is bedoeld voor mensen die aan huis gebonden zijn, be jaarden, gehandicapten en langdurig zieken. De mensen kunnen op bestel ling een boek aan huis bezorgd krijgen. Probleem op dit mo ment echter is dat de biblio theek nog niet over voldoende vrijwilligers beschikt om een goede service te kunnen opzet ten. De bibliotheek heeft het af gelopen weekend dan ook overal folders verspreid om zo de belangstelling bij de toe komstige gebruikers, maar ook bij de vrijwilligers te kunnen peilen. De enige voorwaarde die de bieb aan deelname stelt is dat men in de gemeente Sas van Gent woont. •IvX :;KÏ HULST - De Ondernemingsraad van de stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Hulst ziet zich met de plannen voor de commissie Dekker voor ogen voor een zware taak gesteld om de eigen instelling in de markt te houden. ring in het algemeen heeft de OR geen hoge pet op. „Een belangrijke manier waarbij de negatieve kanten worden afgewenteld op de werknemers gebeurt door middel van flexibele ar beidscontracten. Wij kun nen hierbij denken aan de verwerpelijke vormen van zogenaamde nul contracten of oproepcontracten". Voor de situatie in Hulst behoeft daarover overigens geen zorg te bestaan omdat de OR al met directie en be stuur is overeengekomen dat deze vormen van con tracten niet zullen voorko men. Wel moet de OR eraan geloven dat er zogenaamde mini-maxi contracten zullen komen. De werknemers krijgt daarbij een minimum aantal vaste uren aangebo den terwijl er ze op vrijwil lige basis oproepbaar zijn voor een bepaald aantal ex tra uren. „De strijd om de markt zal zich, als de plannen van de commissie Dekker door gaan, gaan verscherpen. Volgens deze plannen zullen in de toekomst niet meer de instellingen, maar de func ties betaald worden. Dat be tekent dat degene die de dienst het goedkoopst kan leveren de markt zal vero veren. Ook de verzekeraar zal de verzekerde aansporen om de goedkoopste aanbie der te kiezen. Particuliere bureaus kunnen nu hun gang gaan, omdat ook de zorg die zij bieden voor ver goeding in aanmerking zal komen. Doordat ze werken met slechtere arbeidsvoor waarden, kunnen ze goed koper zijn en flexibeler op de vraag inspelen". De OR spreekt deze vrees uit in het jaarverslag over 1987. Als de stichting haar hui dige positie, die de afgelopen jaren al door allerlei bezui- ningsmaatregelen behoor lijk op de proef is gesteld, wil behouden zal er volgens de OR op een aantal fronten hard gewerkt moeten wor den. Een 24 uur-hulpverle ning is een eerste vereiste. Verder moet er gestreefd worden naar een betere be reikbaarheid en beschik baarheid. Er moeten samen- werkingsafspraken worden gemaakt met andere eerste lijns-disciplines. De OR ziet in een intenstief contact met de vakbonden een betere garantie voor be ter arbeidsvoorwaarden. Verder kan er intern nog het nodige worden gedaan om de positie op de markt te versterken. De OR denkt dan aan het professionalese- ren van de instelling door externe opleidingen voor het personeel. Interne cursussen en een goede werkbegelei ding moeten zorgen voor een hogere kwaliteit van de dienstverlening. De OR is fel gekant tegen een grotere flexibliteit in het hulpaanbod als dit ten koste gaan van de arbeidsvoor waarden. Van de flexibilise- De OR kijkt in het jaarver slag met enige tevredenheid terug op de acties van vorig jaar tegen de verdergaande bezuinigingsplannen in de gezinsverzorging. De OR spreekt van een bescheiden positief resultaat. „De sala rissen gaan in 1988 iets om hoog en de eigen bijdrage voor kortdurende hulp wordt niet ingevoerd". Overeind blijft dat de OR de salarissen nog te laag vindt. „Gezien de taakver zwaring bij de werkers in de eerste lijn is eerder uitbrei ding dan bezuinigen op de gezinsverzorging van toe passing", aldus de OR. De OR was blij dat de ac ties van het personeel in Hulst door de directie werd gesteund. De werkonderbre king, twee uur, werd door betaald. Anders, zo consta teert de OR met spijt, was dat in Terneuzen, waar de directie zich alleen maar in woord achter de actie schaarde. Ronduit bedroevend vond de OR de opstelling van de collega's in Oostburg, die 'meenden geen boodschap aan het geheel te hebben'. GRAAUW - Zaterdagmid dag omstreeks half zes werd de personenauto van me vrouw M. H. aan de Jachin- testraat aangereden door de bestuurder van een onbe kend gebleven voertuig. Me vrouw H. had haar auto net uit een inrit van de garage gereden en tot stilstand ge bracht. Hoewel er voldoende ruimte was voor het overige passerende verkeer werd haar voertuig toch aangere den. SINT JANSTEEN - Zater dagmorgen werden bij een botsing op de Geslechtendijk te Sint Jansteen twee perso nenauto's licht beschadigd. De automobiliste mevrouw S. A. uit Graauw wilde op een gegeven moment een vrachtauto inhalen en zag daarbij een uit tegenoverge stelde richting komende personenauto bestuurd door E. H. uit Koewacht over het hoofd. Bij de botsing die volgde bleef het bij mate riële schade aan beide voer tuigen. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag werd uit een aan de Rozen straat te Terneuzen gepar keerde personenauto van K. B. uit Terneuzen een hand- cirkelzaagmachine uit de afgesloten kofferruimte ge stolen. Tevens werd dertig meter verlengsnoer uit het voertuig meegenomen. TERNEUZEN - De Teneu- zenaar P. J. deed bij de ge meente politie in zijn woon plaats angifte van diefstal van een aan zijn personen auto bevestigde achterruit- jalouzie, waarde 175 gulden. De diefstal werd gepleegd in de nacht van vrijdag op za terdag terwijl het voertuig stond geparkeerd aan de Arsenaalstraat te Terneu zen. SLUIS - De rijkspolitie hield verkeerscontroles op de rijksweg Draaibrug- Sluis, bij St. Anna Termui- den. Er werd voornamelijk gekeken naar het dragen van autogordels. Twee chauffeurs droegen de gor del niet. ZUIDZANDE - In Zuid- zande is de 18-jarige A. van de S. aangehouden, en dit in verband met diefstal van drie fietsen, en honkbal knuppels. De knuppels wer den vorige week ontvreemd op het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. SCHOONDIJKE - Op het Dorpsplein stond R. de G. uit Schoondijke met zijn auto geparkeerd. J.B. uit Schoon dijke reed weg, en reed te gen de auto van de G. aan. Bij controle kreeg B. een rij verbod opgelegd. AARDENBURG - In de Oude Kerkstraat is M. van de W., 20, uit Aardenburg, tegen een aantal gevels ge reden. Dit gebeurde doordat het wegdek glad was. De ge vel van nummer 18 werd ontzet, en de gevels van de woningen 16 en 20 werden licht beschadigd. IJZENDIJKE - Op de Bos dijk is uit de tuin van R.A.O. voor de tweede maal een aantal planten ontvreemd. De waarde bedraagt 500 gul den. IJZENDIJKE - Op de krui sing Tivoli verleende de 75- jarige F.F.G. uit IJzendijke geen voorrang aan een an dere personenauto, bestuurd door mevrouw de B. uit Sluiskil. Beide auto's moes ten worden weggesleept, daar ze zwaar beschadigd waren.

de Stem | 1988 | | pagina 5