Shultz voorlopig uitgependeld Panama op rand van financiële afgrond FOKKER FAIRCHILD MOGELIJK NEERGESTORT DOOR IJSAFZETTING sen humanitaire lulp yoor Contra's BUITENLAND RK Kerk in België holt bergafwaarts 1 pflflTEM BUITENLAND ZATERDAG 5 MAART 1988 BANKTEGOEDEN IN VERENIGDE STATEN BEVROREN T21 Afkeuring PARIJS (AP) - Alle 22 inzittenden van een Frans Ibinnenlands verkeersvliegtuig zijn gisteren om het leven gekomen toen het toestel bij slecht weer neerstortte. GIRO 5850 IN 2010 NOG 10 VAN BELGEN KERKS Analyses ISRAËL KRUGT ÉÉN WEEK VOOR REACTIE OP VREDESPLAN WASHINGTON - De Democraten in het Amerikaanse luis van Afgevaardigden hebben zeer tot hun verrassing, en smadelijke nederlaag tegen zichzelf geleden. NIEUWSOVERZICHT Israël weert pers uit bezet gebied Sikhs richten bloedbad aan op festival Bengalese oppositie blij met lage opkomst Weer twee ontvoeringen in Libanon TASS: 31 doden bij rellen Azerbajdzjan Schuldenregeling Brazilië en banken Rome: kapitalisme en marxisme in verval Vervuilende stoffen in 'Rijn-info-bank' Congres VS somber over begrotingstekort 'Fergie' aan boord van de USS Nimitz orale advies in te Toen nog zonder re- GOS-studiecommissie fiu onlangs rapport uit- ïit De bevinding: de kerken laten de homo- Ben in de kou staan, keuren homosexuali- __d noch af. Ze laten in idden of volgens de bij- ïomosexualiteit geoor- is. Het zijn overigens Tleen de Christelijk Ge meerde Kerken die zich de GKN-kerken keren, este overige GOS-ker- „en dat Aleen haalde in .1 Chicago een christelijk brmeerd voorstel het nog jom de GKN-kerken te ken het GOS te verla- is ze bij hun acceptatie lomosexualiteit blevea zich dat in Harare zal ilen is een grote vraag, node van de GKN staat _an ook voor een keuze, aren van de eenheid met betekent de homosexue- aten vallen. De band met hoeft niet eens de be- rijkste factor te zijn voor Itkomst: ook in de GKN- g is het pastorale advies f979 niet onomstreden. De vraag is dan ook of de J in de gereformeerde :en sinds 1979 mogelijk Iwat van richting is ver- Ird. zeggen) Pat Robertsoa heeft zijn thuisbasis in inia en geniet in de ge- Bible Belt een enorme dariteit bij vooral de con- atieve, blanke christenen zich grote zorgen maken het moreel, economisch, aal en politiek verval van rS. Robertson is de kandi- die zegt dat het lot van arika opnieuw in handen God moet worden gelegd, boodschap spreekt nül- aen christenen zeer aaa |atuurlijk wordt het zui- ook het gevechtsterrein i de twee republikeinse ti en George Bush en Robert Ie. Texas is de thuisstaat i Bush en de zege kan hem fr niet ontgaaa North Ca- na is de thuistaat van Do- vrouw Elisabeth, en dat takt de republikeinse sena- daar tot een groot kans- ober. De kaarten van Bush sen in het algemeen gunsti- te liggen dan die van Dole, oral omdat de vice-presi- at in het zuiden nog steeds >rdt gezien als de slippen- fager van de daar zeer popu re Ronald Reagan. Jack np - ofschoon een ver aard conservatief - zal sdag naar alle waarschijn- heid in een volstrekt kans positie worden gedron- Super Tuesday heeft» nog ;t meeste weg van een poli- ike veldslag. PANAMA CITY (UPI/AFP) De oppositie in Panama heeft vrijdag een succes volle staking tegen dictator Noriega na drie dagen afge last om te voorkomen dat het land verder in een fi nanciële crisis wordt ge stort. De Bank Commissie in Pana ma de overkoepelende instan tie'voor het geldverkeer, heeft de tijdelijk sluiting gelast van alle Panamese banken. De maatregel is noodzakelijk ge worden nadat alle Panamese tegoeden in de Verenigde Sta ten zijn bevroren, zo is vrijdag 'in de hoofdstad officieel be kendgemaakt. Volgens een woordvoerder vergelijking met andere landen. Het zal toch ooit wel eens duidelijk worden, dat nu net deze neerbuigende vak bondshouding, deze defen- sieve instelling, alleen als effect resulteert in een als maar agressievere houding van het patronaat. Een strijdvaardige vakbond is het enige en resolute ant woord op het patronale ge- roep! De werkers hebben een machtspositie, zij maken de produktie en dat levert de winsten op. Zij kunnen, dankzij een strijdbare vak bond, een einde maken aan de ontslagenregen - morgen kan het uw beurt zijn! - zij kunnen de afbraak van de werkgelegenheid en de af braak van de moeizaam op gebouwde sociale voorzie ningen een halt toeroepen Niet alleen een halt toeroe pen, maar de ontwikkelin gen echt ten goede laten ke ren, zonder afhankelijk te zijn van demoraliserende loze politieke beloften. Kuitaart Luk Brusselaers In deze krant is gesugge reerd dat de voorzitter van de Rabobankhoofddirectie tijdens een persconferentie zijn afkeuring zou hebben uitgesproken over de han delwijze van één van zijn collega-hooofddirectieleden die AUDET heeft geadvi seerd bij het overnamebod van VNU. Van een derge lijke afkeuring is beslist geen sprake. Wellicht heeft de nogal laconieke toonzet ting waarmee op een desbe treffende vraag is gerea geerd, aanleiding gegeven tot de door de journalist ge kozen interpretatie. Wij be treuren dat. Het advies van de heer J. van Rijn was een strikt persoonlijke aangele genheid tussen hem en de AUDET-commissarissen. De Rabobank staat hier vol ledig buiten en heeft der halve geen behoefte zich in deze zaak te mengen. Be oogd is niets anders dan dat tot uiiting te brengen. Rabobank Nederland van de Panamese Nationale Bank, de coördinator van alle banktransacties, zullen de ban ken dicht blijven tot aan de be vriezing van de tegoeden een einde is gekomen De Bank Commissie maakte bekend dat wegens een 'ongebruikelijke en buitengewone eis' geen Ameri kaanse dollars beschikbaar zijn voor het Panamese bank systeem. De commissie buitenlandse zaken van de Amerikaanse Se naat heeft vrijdag president Ronald Reagan gevraagd een einde te maken aan alle contac ten van de Amerikaanse rege ring met het bewind van No riega en zich te buigen over de mogelijkheden voor economi sche sancties. De Senaatscom missie sprak zich niet uit over een voorstel voor een handels embargo, dat was ingediend door 25 senatorea Door deze crisis zijn de ban ken zonder contante middelen komen te zitten en wordt de economie al verlamd zonder dat er hoeft te worden ge staakt. De crisis wordt veroor zaakt door bevriezing van Pa namese tegoeden in de VS. Pre sident Reagan heeft verklaard eventueel nog meer te bevrie zen om Noriega tot aftreden te dwingen. De leiding van de Panamese Kamer van Koophandel, die de actie van de oppositie steunde, zei op een persconferentie dat het aanblijven van Noriega oorzaak is van de crisis voor de banken. De Banco Nacional deelde donderdag al mee dat deze centrale bank niet meer over contante middelen voor de banken beschikt „Wij stoppen nu met staken, want wij wülen niet dat er een monetaire paniek ontstaat Feitelijk wordt de economie al verlamd zelfs zonder staken, want bedrijven kunnen niet zonder geld", zo verklaarde de voorzitter van de Kamer van Koophandel, Aurelio Barria, op een persconferentie. De liquiditeitsproblemen van het bankwezen worden nog verscherpt doordat buiten landse banken hun middelen uit Panama terugtrekken. De nationale luchtvaartmaat schappij Air Panama heeft haar vluchten op de VS opge schort Kennelijk vreest zij in beslagneming van haar toestel len in de VS. Vliegramp Parijs: 22 doden De Fokker cirkelde rond in afwachting van zijn beurt om te landen op het vliegveld Orly bij Parijs. |Het toestel van de maatschap- Ipij Transport Aerien Transre- Igional (TAT), was vertrokken Juit Nancy en verongelukte even voor achten in het dorp Ipamfou bij Melun, ongeveer 40 {kilometer ten zuidoosten van Iparijs. Volgens de verkeersto ren van Orly verdween het vliegtuig plotseling van de ra darschermen en was er geen noodsignaal opgevangen. Het vliegtuig, een afgeleide yersie van de Fokker F-27 die door Fairchild-Hiller in de Staten in licensie werd gebouwd, stortte neer in omgeploegd veld. Wrak ken lagen over enkele hon derden meters verspreid. De Franse minister van transportzaken heeft een juri- isch en een technisch onder dek gelast naar de oorzaak van het ongeluk met de Fokker. Het ongeluk is hoogstwaar- hijnlijk een gevolg van zeer slecht weer. Vlak voordat het stel verdween van het ra- erm van de controleto- op het vliegveld Orly neldde de piloot dat twee mo toren bevroren waren. Door (ADVERTENTIE) IVASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 I"«tenaktie-nederland ijsafzetting zou hij het top zware toestel niet meer in de hand hebben kunnen houdea Naar verluidt heeft de piloot nog geprobeerd een noodlan ding te maken. Daarbij explodeerde het vliegtuig toen het een hoog spanningskabel raakte. Tussen de over véle honderden meters verspreide brokstukken heb ben gendarmes en militairen inmiddels de beruchte 'zwarte doos' gevondea Of de daarin opgeslagen vluchtgegevens nog kunnen worden onderzocht is onzeker, want de doos is ern stig beschadigd. Een leerling-stewardess, He- lene Guillou, ontsnapte aan de ramp omdat zij door haar wek ker was heen geslapen en het vliegtuig miste. Zij verklaarde in Nancy dat hetzelfde toestel donderdagavond een vlucht had gemaakt zonder proble men, al had de vlieger toen van ijs melding gemaakt Het ongeluk van vrijdag was het ergste vliegtuigongeluk in Frankrijk sinds 1961, toen een Joegoslavische DC-9 bij Ajac- cio op Corsica met 180 inzitten den in de Middellandse zee stortte. De grootste luchtvaar tramp in Frankrijk deed zich voor in 1974, toen een Turkse DC-10 met 360 inzittenden neerstortte in een bos bij Pa rijs. Vorig jaar december kwa men 16 mensen om toen een door Air France gehuurd vlieg tuig verongelukte bij Bor deaux. pe en als 'humanitair' ge- wahficeerde hulpplan voor de araguaanse contra's kwam ouderavond 8 stemmen tekort parmee verloren de Demo- j*ten in feite van hun eigen Westanders die altijd sterk §en alle hulp aan de Contra's ant zijn geweest Tegelij- djd verspeelden de Demo- aten een niet gering deel van Politieke geloofwaardig- hHun hulpplan voorzag r~F meer in een fonds voor "deren die het slachtoffer geworden van de oorlog in pcaragua. 5 lit Reagan, net terug liet weten 'geluk- van t met het afwijzen Waii1 democratische plaa ™L. President daarmee be- fX^erd niet duidelijk. Hij 'rtn l1 voorstander vain J:aan de rebellen geweest. at!„ beletten de Demo- mJt f ren dat een tegen- rel van de republikeinen stemmmg werd gebracht Lt! jvan ®n en ander is n.?™de Contra's nu geen fekBeen!?",van ^eg311.maar fn® p van de democra ts „if f ie.ts waar de presi- met blij mee kan zij a Franse gendarmes zoeken tussen de puinhopen van het verongelukte vliegtuig naar de zwarte doos. - fotoap Door Jan Bouwmans LEUVEN - Het gaat met de R. K Kerk in België heel hard bergafwaarts. In het jaar 2010 zal nog maar tien procent van de Belgische bevolking kerks zijn. In de regio Brussel is deze situatie al volle werkelijk heid. Daar is de daling de laatste vijfjaar ook gestopt. In Wallonië wordt die over elf jaar bereikt en in Vlaanderen nog eens elf jaar later. In Vlaanderen is ligt dat nu nog op 25 pro cent Het aantal onkerkse Bel gen dat <Me keer in hun hele leven in de kerk zal komen, namelijk bij gele genheid van doop, huwelijk en begrafenis, blijft wel schommelen tussen de 50 en 75. Deze ontwikkeling is be rekend door prof. dr. Karei Dobbelaere, hoogleraar godsdienst- en cultuurso ciologie aan de universitei ten van Leuven en Antwer pen. Prof. Dobbelaere heeft een uitgebreide analyse ge maakt van de situatie waarin de Belgische katho lieke kerk momenteel ver keert Zijn bevindingen, neergelegd in het boek 'Het volk-Gods de mist in? Over de kerk in België', werden gisteren in Leuven gepre senteerd. De oorzaken die Dobbe laere aanwijst voor het snelle verval, wijken in grote lijnen niet af van analyses over de ontwikke lingen in Nederland. Maar naast de structurele veran deringen in de samenleving noemt hij het kerkelijke be leid als een van de hoofd oorzaken. Een kerkbeleid dat de leek uitsluit van be slissingsmacht, vrouwen en gehuwde mannen uitsluit van kerkelijke ambten en bedieningen en vast blijft houden aan middeleeuwse ideeën en denkbeelden wat betreft natuurrecht en we reldbeeld, roept de ellende zelf over zich af. fan onze correspondent Jo Wijnen i® hoogst omstreden alterna- Overigens kondigde Reagan gisteren aan te ijveren voor een nieuw voorstel voor hulp aan de Nicaraguaanse rebellea Dat betekent dat de discussie over de Contra-hulp binnen afzien bare tijd weer in alle hevigheid zal oplaaien Het afwijzen van het demo cratische hulpplan voor de Contra's betekent een enorme klap voor het prestige van de 'speaker' van het Huis, Jim Wright. Wright was gisteren zo door de gebeurtenissen over donderd dat hij, onmiddellijk iicaranT'""1 van ae °°rlog m na de stemming, niet precies I ProJlr3' kon aangeven wat er mis was rresidont gegaan Wright is altijd fel te gen hulp aan de Contra's ge weest Hij plaatste zich vorig jaar vierkant achter het Arias plan en kantte zich fel tegen iedere Contra-hulp om de vre desbesprekingen een kans van slagen te geven. Gisteren is ook bekend ge worden dat Contras afgelopen dinsdag op een afgelegen staatslandbouwbedrijf in het noorden van Nicaragua elf Ni- caraguanen en een Ameri kaanse vrijwilliger van een particuliere religieuze organi satie, Witness for Peace, heb ben ontvoerd. Van onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - De ver deelde Israëlische regering heeft van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Shultz ruim een week de tijd gekregen om een antwoord te formuleren op de door de VS voorge stelde procedure voor een Arabisch-Israëlisch vredes proces. Shultz verwacht tot 15 maart een duidelijk antwoord van de Israëlische regering op zijn voorstellen. Op die datum wordt premier Shamir voor een ontmoeting met president Reagan op het Witte Huis in Washington verwacht. Shultz heeft Shamir en minister van Buitenlandse Zaken Peres gis teren een officieel document van de Amerikaanse regering overhandigd waarin het vre desplan met bijbehorende tijd schema in details uit de doeken worden gedaaa Exemplaren van het Amerikaanse docu ment heeft Shultz gisteren ook in Damascus aan de Syrische president Assad en in Cairo aan de Egypische president Mubarak overhandigd, waar mee voorlopig een einde is ge komen aan zijn vredesmissie in het Midden-Oostëa In het document is sprake van een internationale opening van onderhandelingen op 15 april overeenkomstig de vorig jaar door Peres en koning Hus- sayn gemaakte afsprakea Op 1 mei zuilen rechtstreekse on derhandelingen over interim regelingen beginnen in Me aparte geografische commis sies die zullen worden gevormd door vertegenwoordigers van de Israëlische, Syrische, Liba nese en een gemeenschappe lijke Jordaans-Palestijnse de legaties. Die onderhandelingen zuUen in principe zes maanden duren en vervolgens zal meteen wor den begonnen met de uitvoe ring van de overeengekomen Minister Shultz en de Israëlische premier Shamir. interim-regelingen zoals bij voorbeeld een beperkte mate van Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. In december zullen volgens dit Amerikaanse plan de onderhandelingen over een permanente vredesregeling beginnen, zodat de laatste fase van het onderhandelingsproces wordt bereikt, terwijl de rege- ring-Reagan in Washington nog aan de macht is. Het Israëlische kernkabinet zal morgen bijeenkomen om zich over de Amerikaanse voorstellen te beraden. Shamir heeft tegenover Shultz op nieuw zijn bezwaren aangete kend tegen de hoofdpunten van het plan. Zoals de begindatum voor onderhandelingen over een permanente regeling voor dat een tussenfase van min stens Me jaar is verlopen en het onderhandelingsprincipe van land in ruil voor vrede. Po litieke activisten van Shamirs Cheroet-partij hebben de pre mier al opgeroepen het Ameri kaanse plan volledig van de hand te wijzen en zijn voorge nomen bezoek aan Washington zo nodig af te zeggea Tegen Amerikaanse journa listen in zijn gezelschap zei Shultz dat de Israëli's en de Pa lestij nen niet voldoende realis tisch zij a Zij dienen volgens hem in het vredesproces aan het mogelijke en niet aan het onmogelijke te denken. Volgens Peres zou het kern kabinet een duidelijk besluit moeten nemen over een ge meenschappelijke Israëlische positie voordat Shamir naar Washington vertrekt. Als dat besluit negatief uitvalt, kunnen volgens Peres alleen ver vroegde verkiezingen uitkomst brengea Het politieke spec trum van Israël zou echter vol gens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling van eind februari onder invloed van het Amerikaanse vredesinitiatief en de Palestijnse opstand in de bezette gebieden bij Knesset- verkiezingen geen verandering ondergaan. Rechts en links blijven elk aar in Israël in wankel even wicht houden. Alleen de al ja ren zichtbare tendens van ver sterking van de extreem-natio nalistische partijen die volgens de opiniepeiling op de stemmen van in totaal tien procent van de Israëlische kiezers zouden kunnen rekenen, wordt beves tigd. In de buurt van het hotel waar Shultz logeerde, werd gisteren in het Joodse weste lijke deel van Jeruzalem vlak bij ene groot winkelcentrum en het centrale busstation een autobom onschadelijk ge maakt. De vijftien kilo explo sieven en een ontstekingsme chanisme werden toevallig in de auto gevonden, nadat de auto met een Israëlisch num merbord onbeheerd bij een kruispunt was aangetroffen, nadat de chauffeur tegen een betonnen muur was opgereden. De Jeruzalemse hoofdcommis saris veronderselde gisteren dat het de bedoeling was ge weest een aanslag in een bevol kingscentrum uit te voeren uit protest tegen de vredesmissie van Shultz in het Midden-Oos ten. «SillS ■JSt JERUZALEM (RTR) - Het Israëlische leger heeft journalisten verboden naar de westelijke Jordaanoever te gaan. Buiten landse verslaggevers die naar bezet gebied wilden, werden door soldaten tegengehouden. De maatregel is kennelijk bedoeld om te voorkomen dat jour nalisten getuige zijn van de verwachte demonstraties na het is lamitische vrijdaggebed. Een woordvoerder van het Israëlische leger ontkende dat er sprake is van een nieuwe aanpak of van verdere beperking van de persvrijheid. Volgens hem heeft de commandant ter plekke besloten het gebied af te sluiten. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft de ambassadeur van Israël in ons land dringend gevraagd de bezwaren van de journalistenorganisatie tegen het weren van de pers bij zijn regering over te brengen. CHANDIGARH, INDIA (RTR/UPI) - Extremistische Sikhs hebben een bloedbad aangericht in een dorp in Punjab waar de bewoners een reli^eus festival vierdea Volgens de politie zijn er zeker 32 doden en *2 gewondea Vijf of zes mannen vielen het dorp Kari Sari binnen en openden het vuur op de menigte. Uit de lijst van namen, die het Indiase persbureau PTT publi ceerde, blijkt dat er zowel Hindus als Sikhs onder de slachtof fers zijn. DHAKA (IPS) - De Bengalese oppositie is zeer tevreden over de lage opkomst bij de verkiezingen van gisteren. 'Een non- verkiezing', riepen de Me voornaamste leiders in koor. Zater dag wil de oppositie, die de verkiezingen boycot, een grote de monstratie houden om haar 'overwinning' te onderstrepen. „President Ershad drijft het land naar het geweld. Hij heeft deze hele verkiezingen bij voorbaat verknoeid. Hij moet op stappen, het is een kwestie van tijd", aldus sjeik Hasina Wazed, leidster van de Awami Liga. Ook haar rivale binnen de oppositie, Begum Khaleda Zia van de Nationale Partij van Bangladesh (BNP), vond dat Ershad de grote verliezer was, ook al haalde zijn Jatiya Partij naar het zich laat aanzien verreweg de meeste stemmen. BAYRUT (AFP/UPI) - Een Britse en een Libanese medewer ker van de Britse internationale hulporganisatie OXFAM zijn donderdag in het zuiden van Libanon ontvoerd. In de loop van de dag was bericht dat zij werden vermist en dat men vreesde dat zij waren ontvoerd. De 45-jarige Peter Coleridge en de 31-jarige Omar Traboulsi werden door gewapende mannen meegenomen uit het Pales tijnse kamp van Ain Héloué, het grootste van Libanon met ruim 80.000 inwoners. De bewaking van het kamp is toevertrouwd aan 'Gewapende Strijd van de PLO'. Coleridge, directeur voor het Midden-Oos ten van de organisatie, was een week geleden in Libanon aan gekomen en zou zaterdag naar Londen terugkeren. Traboulsi is vertegenwoordiger van OXFAM in Libanon. MOSKOU (AFP/TASS) - De onlusten die zondag laatstleden in Soemgait in de autonome Sovjetrepubliek Azerbajdzjan heb ben plaatsgehad, hebben aan 31 mensen het leven gekost Dit berichtte vrijdagavond het persagentschap TASS uit Moskou. De slachtoffers zijn volgens het bericht Van verschillende na tionaliteit' en zijn gedood door *misdadige elementen, die zich overgaven aan daden van geweld en plundering'. Er is een commissie van onderzoek ingesteld onder voorzitterschap van de eerste minister van Azerbajdzjan. BRASILIA (DPA/RTR) - Brazilië, het grootste schuldenland in dé Derde Wereld, is het mét de buitenlandse banken eens ge worden over uitstel van de schuldaflossingen die hadden moe ten worden voldaan in de periode 1986-1993, zo heeft een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van financiën vrijdag meegedeeld. Het gaat om een bedrag van 67,5 miljard dollar. Daarvoor geldt nu een looptijd van twintig jaar, waarvan de eerste acht jaar vrij zijn van aflossing.De overeenkomst voorziet in een verla ging van de rentetarieven. VATICAANSTAD (DPA) - Zowel het marxisme als het kapita lisme is in verval, zo meent het Vaticaaa In een onderzoek van het secretariaat voor de niet-gelovigen over atheïsme en reli gieuze onverschilligheid in de wereld, wordt gezegd dat het historisch materialisme 'onvermijdelijk zijn ondergang' tege moet gaat „Het ideologische gebouw is leeg, door het hart en het intellect verlaten, door de feiten weerlegd", aldus kardinaal Paul Poupard, voorzitter van het secretariaat voor de niet-ge lovigen. In de geïndustrialiseerde wereld is de 'ideologische ontmante ling misschien zelfs nog duidelijker', aldus Poupard. Na de ideologische strijd van de afgelopen decennia is er nu een 'op consumptie gerichte mentaliteit, die wordt gekenmerkt door genotzucht, het verlies van het gevoel voor de heiligheid van het leven, pragmatisme en een zoeken naar functionaliteit'. Dat leidt vaak tot religieuze onverschilligheid. STRAATSBURG - Het Europees Instituut voor Milieu-beleid in Bonn gaat een groot informatie-project rond de Rijn opzet ten in de vorm van een databank, die 'Inf oRhein' heet. Alle ge gevens over lozingen, drinkwater, normen voor vervuilers en drinkwaterbedrijven, wettelijke regelingen, de bodem langs de Rijn en haar zijrivieren en de toestand van het hele ecosysteem in alle Rijn-landen worden bij elkaar gebracht Die Rijn-bank moet voor iedereen, particulier, industrieel of overheid direct toegankelijk zij a Met deze mededeling besloot gistermiddag prof. dr. Ernst van Weizsacker, directeur van het Europese Milieu-instituut, de tweedaagse Rijn-milieu-conferentie in het Europarlementsge bouw in Straatsburg. WASHINGTON (VWD/UCN) - Het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres verwacht dat het begrotingstekort de komende jaren veel groter zal uitvallen dan de regering heeft voorspeld. Voor het op 1 oktober beginnende financiële jaar 1989 voorziet het Congres een tekort van 165 miljard dollar, 35 miljard dollar meer dan de onlangs door president Reagan ge geven raming. Uit vrijdag gepubliceerde cijfers blijkt dat het begrotingsbu reau ook voor het lopende financiële jaar veel somberder is. Het tekort zal niet uitkomen op 147 miljard dollar, zoals de re gering zegt, maar op 161 miljard dollar. De belangrijkste oor zaak van het verschil is een lagere raming van de economische groei. CALIFORNIE (AP) - Een breed- lachende 'Fergie', gestoken in een militair uniform, aan boord van het Amerikaanse vliegkampschip USS Nimitz. De hertog en hertogin van York brengen momenteel een tiendaags bezoek aan Zuid-Califor- nië. FOTO ANP

de Stem | 1988 | | pagina 5