DE STEM WE MOETEN ALLES WEER TERUG OP EEN MENSELIJKE SCHAAL BRENGEN' DESTI 'WEER VOELD LEVI 198711 SmTÜ* °P veerboot- v| ONDERZOEK NAAR KLIMAAT IN KANTOREN Ramp-stress oe, hoofdpijn, geïrriteerde slijm vliezen, droge ogen. Na een dag hard werken ben je blij dat je thuiskomt. Al was het alleen maar omdat je dan opeens van al die kwaaltjes af bent. En dan te be denken dat de oorzaak van de klachten iets 'simpels' is als te weinig frisse lucht en vervuilde ventilatiesyste men. 'Sick Building Syndrome' heet de nieuwe ont dekking. Het zieke-gebouwensyndroom. Een hele mond vol voor een hele vage 'ziekte'. De bedrijfsge- zondheidsbewakers waar wij mee spraken, kennen de klachten al lang. Maar zij bestrijden dat die nu opeens allemaal zijn terug te voeren op een verkeerd 'bin nenklimaat', zoals dat in vakjargon heet. „Als dat het enige zou zijn, dan hadden wij onze zaakjes zo voor elkaar. Dan was de remedie simpel". Bediening Collega's Verhuizing Zelf regelen Zondaar ZATERDAG I 5 MAART 19881 Ontmenseli j king n Ei prise nog dagelijks wordt zo zichtbaar venden is het leve zitten met schuldg< stierven anderen? ze psychische steuj geharde redders, klopten, de wrede kalmeringsmiddel nieuw doel. Eleanc collecteert nu vooi Filipijnse rampveei ten onder ging. V< ramp een breuk ii moord op Kenned} Het is een dag die deed u op die vrijdi M Door Marja Klein Obblnk Natuurlijk heeft hij het in de krant gele zen. Ook zag hij collega-arbeidshygiënist Van Vught op het NOS-joumaal de noodklok luiden over de ongezonde lucht in kantoorgebouwen. Er wordt te weinig verse lucht in de gebouwen gebla zen en er komt vieze lucht uit de aircon ditioning omdat die onvoldoende schoon wordt gehouden, vertelde van Vught. De buizen en filters van die warme en voch tige systemen zijn broedplaatsen voor schimmels en bacteriën die ongehinderd de kantoorruimten in worden geblazen. Een goede vooijaarsschoonmaak doet wonderen, hield Van Vught de man van het NOS-journaal voor. Ir. P. Kemerink is hoofd-arbeidshygië- nist bij de bedrijfsgezondheidsdienst West-Brabant. Dat het 'zieke-gebouwen- syndroom' zoveel aandacht van de me dia heeft gehad, verbaast hem, maar te gelijkertijd is die gratis 'reclame' natuur lijk ook mooi meegenomen. „Mechani sche luchtverversing is een belangrijk aandachtspunt". De klachten over vermoeidheid, droge kuchjes en lenzen die bij wijze van spre ken uit de ogen vallen, zijn inderdaad de laatste jaren de meest voorkomende klachten, zegt Kemerink. En toevallig zijn in die tijd steeds meer kantoren overgegaan op mechanische luchtverver sing. Geen open ramen en radiatoren meer, de temperatuur en de vochtigheid moesten automatisch geregeld worden. Het probleem dat nu zichtbaar is gewor den is dat de installatie en het onder houd van de verschillende soorten lucht- verversings- of klimaatbeheersings-syste- men te wensen over laten. Kort gezegd: de 'airco' is niet slecht, maar de mensen die hem bedienen hebben geen verstand van zaken. Toch moet Kemerink heel diep nadenken om een voorbeeld uit de praktijk te kunnen geven. „Vieze lucht? Dat heb ik niet zo vaak meegemaakt. We letten er op dat de lucht voldoende vaak ververst wordt. Want komt er minder zuurstof binnen, dan wordt er meer CO2 uitgeademd en dan krijg je vervuiling. Maar dat moet dan wel heel veel CO2 zijn, wil je er ziek van worden". Schimmels in airco-systemen heeft hij nog nooit aangetroffen. Wel staaltjes van onkunde: „In een bedrijf heb ik gezien dat er een kast voor de afzuigopening van de ventilatie was weggezet. Nou, dan vraagje om moeilijkheden Vaker komt het voor dat uit zuinig heidsoverwegingen de luchtapparatuur te laat wordt ingesteld en te vroeg wordt afgezet. Kemerink: „Eigenlijk zou de ap paratuur al een uur voor werktijd aan moeten zijn. Maar ja, dat is te duur, hè. Of ze zetten 'm 's nachts af. Gevolg is dat je 's ochtends de lucht van de avond tevoren nog ruikt. Die vuile lucht stapelt zich dan op, het ruikt muf. Simpel voor beeld: is het je nooit opgevallen dat het maandagochtend fris ruikt op kantoor? Dan heeft de installatie een heel week end de tijd gehad om de boel écht te ver versen". Dat er in moderne kantoorgebouwen ook te weinig verse buitenlucht 'binnen- stroomt, is te verklaren uit de energie-be zuiniging van enkele jaren geleden. Ke merink: „De boel is té goed geïsoleerd. Er is geen kiertje meer over". Het binnenklimaat. Het is maar één as pect van de gezondheid op het werk. Ke merink blijft er verder in het gesprek op hameren: ziekmakend gebouw of niet, er is nooit sprake van één uitgesproken klacht. „Het gaat om een samenspel van aspecten die niet in orde zijn. Er zijn zo veel klachten die op het eerste gezicht al leen lichamelijk lijken, maar zoek je ver der dan blijken eigenlijk psycho-sociale problemen de oorzaak te zijn. Want, stel dat we gaan kijken of er iets met het werkklimaat aan de hand is en we verbe teren de luchtsnelheid, de luchtvochtig heid, de temperatuur enzovoort, dan nog zie je dat de klachten blijven. Hoe dat komt? Om maar wat te noemen: of het zit niet lekker tussen de collega's, of er zijn geen goede financiële vooruitzich ten, of de werkopdrachten zijn niet dui delijk -je weet dus niet waar je aan toe bent - of er zit een grote kloof tussen lei ding en 'werkvloer" Een klacht komt dus nooit alleen, stelt Kemerink. „Neem nou klachten als hoofdpijn en droge ogen. Dat kan ko men door slechte verlichting, te veel oog- taken, dus te lang achter het beeld scherm, of een te droog klimaat. Maar meestal gaat het om een combinatie van deze factoren. Kijk, een luchtvochtigheid van 40 of 50 procent is best te doen, als je maar niet acht uur per dag in die lucht zit. Het zelfde geldt voor een beeld scherm: een beeldscherm is op zich niet slecht voor de ogen. Anders wordt het als je er acht uur per dag achter zit, dan raken je ogen vermoeid. Nee, na twee uur moet je iets anders gaan doen, het werk afwisselen, maar nog niet alle werk gevers hebben dat door". Dat het welzijn van de werknemers in (directe relatie staat met het economisch „Moet Je eens kijken naar al die grote kantoorgebouwen. Daar kan toch geen mens zich lekker In voelen. Je bent er ano niem." - FOTO'DE STEM/JOHAN VAN GURP Het kantoor is ziek functioneren van een bedrijf, is een stel ling die pas de laatste jaren tot de werk gevers lijkt door te dringen. Ja, het gaat goed met de mentaliteit bij de bedrijven, vindt Kemerink. „Maar het heeft veel tijd nodig om een bedrijf 'gezondheids- bewust' te maken". Scholing van de werknemers die voor de inrichting en het onderhoud van ge bouw en spullen verantwoordelijk zijn is daarvoor een eerste vereiste. Dat staat ook in de ARBO-wet (regels over de ar beidsomstandigheden). De bedrijfsgezondheidsdienst heeft alle kennis in huis. Daar lopen arbeidshygië- nisten als Kemerink rond, daar werken gezondheidspsychologen, bedrijfsartsen en veiligheidsdeskundigen. Vandaar dat Kemerink ervoor pleit dat vaker de hulp van zijn dienst wordt ingeroepen. „Wij worden te weinig gevraagd voor nieuw bouw, als er verhuisd gaat worden. Wij kunnen met onze ervaring weten waar 't mis gaat. Hoe dat in de praktijk werkt, een verhuizing? Meestal zorgt de techni sche dienst voor de bekabeling, maakt kabelgoten voor de machinerie en zorgt vaak ook voor de luchtbehandelings-ap- paratuur. Maar dan komt het: hoe vaak moet een kamer geventileerd worden? Is de verlichting wel goed; is er rekening gehouden met de verschillen tussen bu reau-werk en beeldscherm-werk? En dan het ergonomische aspect: staan er goede stoelen, moet er niet overbodig veel gelo pen worden, wie moet er alleen zitten en wie niet. En hoe zit het met de persoon lijke kwalificaties? Wie zit waar en in welke functie? Ik bedoel maar, met be hulp van ons advies kan veel latere el lende voorkomen worden". Sommige van de 'waarheden' die vroe ger verkondigd werden, zijn al lang ach terhaald. Neem de 'kantoortuinen' die begin jaren zeventig in opmars waren. Kemerink: „We moesten uit onze hokjes komen. Gezellig met z'n allen aan één groot bureau, Maar de Nederlander leent zich daar qua persoon niet voor. Hij kan er niet tegen dat hij niet rustig kan telefoneren, dat er om de haverklap mensen langs lopen en dat hij het ge sprek van z'n buurman kan volgen". Eigenlijk is ook het hele uit Amerika overgewaaide airconditionings-systeem niet meer van deze tijd, verklapt Keme rink. „Als je 't eerlijk moet weten: laat de mensen zelf hun klimaat regelen. Met mechanische apparatuur krijg je nooit alle honderd procent van de werknemers tevreden. Al heb je de beste installatie die exact de temperatuur en vochtigheid regelt, de consequentie is wel dat dan de ramen dicht moeten blijven. Dus dan zit je heel geïsoleerd. Je weet niet eens of het buiten koud of warm is. Ik vraag me af wat beter is.Nee, ik ben er een voor stander van om mensen het idee te geven dat ze zelf wat kunnen regelen. Zet ze in een eigen kamer, met een radiator en een raam dat open kan". Terug naar af? „Eigenlijk wel", be aamt nog geen halve dag later de ir. M. van Mackelenbergh, hoofd-inspecteur van de arbeidsinspectie in het district Breda. Dat district strekt zich uit van heel Zeeland tot aan de oostgrens van Breda. Macklenbergh zegt al die drukte rond dat 'Sick Building Syndrome' niet goed te begrijpen. „We weten nog steeds niet wat er aan de hand is. Ik zit nog te wachten op de eerste meetresultaten, In onze districtspraktijk kennen we het pro bleem niet. Of toch wel, ja, één keer heb ben we het meegemaakt dat bij een vol ledige airco (temperatuur, vochtigheid en verversing) schimmelgroei op de be- vochtiger zat en die werd ook de ruimte in geblazen. Maar dat was een unicum, dat kan alleen gebeuren bij een heel hoge vochtigheidsgraad. En toevallig was die nodig vanwege de produkten die dat be drijf maakte". En dan komt de hoofdinspecteur op zijn stokpaardje. „Ach, waar zijn we nu mee bezig? Mensen zijn geen machines. Het is ecnt niet zo dat als iemand ziek is, daar meteen een oorzaak voor kan wor den gevonden. Mechanisch denken noem ik dat. Nee, de mens is een bio- systeem. De mens kan zich aanpassen, bijvoorbeeld door te transpireren, aan passen aan licht. Wordt dat bio-systeem te veel belast, dus moet de mens zich te "veel aanpassen, dan wordt de zwakste Ian Paisley, de Brullende Leeuw van Belfast, is' in stijl en achtergrond nauw verwant aan de hel en verdoe menis prekende Amerikaanse 'televangelisten', die faam heb ben verworven als theaterfigu- ren en soms zelf schipbreuk le den in poelen van verderf. Min strelen en melkers van de reli- biz als Jim Bakker, Jerry Fall- well, Oral Roberts, Pat Robert son en Jimmy Swaggart. Zij be horen tot een gevestigde tradi tie waarin, onder bedreiging van gruwelijke kwellingen door vuur en zwavel, het rechte pad wordt uitgerold. Van Paisley wordt verhaald dat hij een oratie over het helle leed die klonk als een groot on- K-s weer, voorzag van bijbelse don derslagen als: „Er zal geween zijn en geknars van tanden." Een oud vrouwtje keek van on der de kansel omhoog en vroeg, met een schril stemmetje: „En wat gebeurt er met de tandelo zen?" Paisley: „Aan dezen zul len tanden worden verstrekt". Het beeld rijst op van een een voudige werkengel, die uit een emmer kunstgebitten uitreikt, zodat grijsaards het ter helle niet bij geween hoeven te laten, maar in het gruwelijke koor kunnen meeknersen. Ze zijn goed voor een sterk verhaal, deze fundamentalisten, maar intellectualisme is nooit hun sterke punt geweest. Oral Roberts eiste 8 miljoen dollar van zijn volgelingen en dreigde dat God hem anders naar huis (de hemel) zou roepen. Pat Ro bertson, presidentskandidaat, beloofde de koers van een or kaan te wijzigen en beweert iemand, als Lazarus, te hebben opgeroepen uit de dood. En Jimmy Swaggart, de laatste der televangelisten die verstrikt is geraakt in de lusten des vlezes, maakte het wel erg bont door zijn volgelingen mede te delen dat het lijden van de joden te wijten is aan hun afwijzing van Christus, dat katholieken ver antwoordelijk zijn voor het ver derf van vele miljoenen bedro gen zielen en dat zuster Theresa reddeloos verloren is, tenzij zij het katholicisme afzweert. Swaggart veroordeelde Jimmy Bakker, toen deze op overspel werd betrapt, als „een kanker aan het lichaam van Christus". Jimmy Swaggart heeft in een show die met een Oscar be kroond mag worden, bekend te hebben gezondigd. Hij was vaag en sprak over „incidenten van moreel falen". Verklarin gen van enkele prostituées, van wie er een al aan aanzienlijke slijtage onderhevig was en voorzien was van tatoeages, duiden erop dat voyeurisme het zwakke punt van Jimmy was. Maar het kan zijn dat die vrou wen de schurft hadden aan de grote prediker omdat hij niet meer dan tien dollar m de zonde wenste te investeren. De schun. Hypocriet en nog zuinig ook. Het was prediker Marvin Gorman die, verborgen achter een zonnebril en onder een honkbalpetje, Swaggart bij een bouwvalllig motel met zijn mo rele falen confronteerde. Gor man was door Swaggart zelf de kerk uitgejaagd wegens seksu eel wangedrag en het moet hem zwaar te moede zijn geweest om Jimmy daar voor het zon dige motel bezig te zien met het klungelig vervangen van een autowiel. Een privè-detective had de band laten leeglopen om Marvin Gorman voldoende tijd te geven op de plaats van het misdrijf aan te komen om Swaggart te kunnen aanspre ken. Zo werd Amerika's be kendste geheime zondaar van het moment betrapt. Hij is on gewild de beste promotor van een zojuist gelanceerde toneel versie van 'Elmer Gantry", het satirische boek dat Nobelprijs winnaar Sinclair Lewis in 1927 schreef over het prototype van de bronstige tentprediker. Het zal Swaggart, die voor speld heeft dat God zondige le den van het Hooggerechtshof vroegtijdig uit het leven zal wegsleuren, wel goed gaan. Amerikanen hebben een zwak voor berouwvolle zondaars (want dat zijn we op z'n best al lemaal) en van het rouwmoedig zondaarschap heeft Swaggart Het ministerie van Sociale Zaken kem het probleem van het 'sick building syn. drome' en heeft enkele cijfers daarovei Twee miljoen Nederlanders werken a kantoor. In 1975 bleek al dat meer dat de helft van de werknemers ontevredei was over het binnenklimaat. Veertig pro, cent klaagde er zelfs regelmatig over. Dj zou kunnen betekenen dat minsten; 400.000 kantoorwerkers regelmatig k]i gen. Wat te doen? Ook het ministerie vaj Sociale Zaken moet erkennen dat 'si building syndrome' een complex p bleem is, waarvoor geen eenvoudige lossing te vinden is. In een brief aan districtshoofden van de arbeidsinspectie! staat letterlijk: „Van het schoonmak® van vervuilde ventilatiesystemen mij dan ook niet meer worden verwacht dn dat mogelijk in een enkel geval de klacl ten zullen verminderen. Voor de arbeids inspectie is er dan ook geen reden 0 meer aandacht aan ventilatiesystemen gaan besteden dan op dit moment". Maar dat betekent niet dat er nieti aan gedaan wordt. De klachten blijven Om die reden is eind vorig jaar de Land bouwuniversiteit in Wageningen op dracht gegeven een onderzoek te Starten Allereerst zal bekeken worden volgen welke methode de klachten het best geïnventariseerd kunnen worden. Verde zal het onderzoek zich richten op noj niet eerder onderzochte aspecten van hg binnenmilieu in kantoren. schakel gepakt. De een krijgt dan hoofd] pijn, de ander wordt moe en weer t ander krijgt last van z'n ogen. Er besta dus geen verband tussen datgene waar-I aan je blootgesteld bent en de mania waarop de Machten zich manifestere: En eerlijk gezegd geloof ik ook niet d airco voor directe klachten zorgt". Ontmenselijking, dat is volgens Vaj Mackelenbergh de grote ziekte van dat tijd. „Dat is mijn persoonlijke memnj hoor. Moet je eens kijken naar al c grote kantoorgebouwen. Daar kan tod geen mens zien lekker in voelen. Je 1 er anoniem. Ik heb zelf bij Akzo in hem gewerkt. Weet je hoe we het noemden? De ambtenarensilo. Nee, moet Meinschaliger gebouwd wordt Niet alleen het bouwen, alles moet r menselijke schaal worden teruggebai Door de massaliteit bestaan er lateij veel onlustgevoelens. Je hebt geen greep meer op de situatie. Individuele vrijheid is belangrijk". Een eigen kamer? „Ja, 1 Kemerink dat ook al? Ja hoor, daar b ik van overtuigd. Je moet je situatie 1 kunnen regelen. Een eigen plekje. V«| warming, raam, en dan kun je nog altijl een Mein beetje extra frisse lucht toevosr ren via een ventilatiesysteem". Dat is het belangrijkste, vindt Mackfrl lenbergh: iedere werknemer moet zijl eigen keuzes kunnen maken. „Wil jr moeilijker werk, dan moet je 't kunna krijgen. Wil je een raam openzetten, d moet je je gang kunnen gaan. Neem d meisje dat je hier beneden in de recepliil zag werken. Dat doet ze maar twee m| hoor. Daarna werkt ze weer twee nil achter een beeldscherm. Op en af. Zoil er tenminste de broodnodige varialit heel erg belangrijk voor beeldscber werk." „Weet je, wat ik nu net allem noemde, daar kan toch ieder bedrijf a werken. Dat soort praktische dingen, i kun je optimaliseren. Bovendien, bev het 'binnenklimaat'je niet en merkje de directie er niets aan doet om de sil» tie te verbeteren, dan is er nog altijd di ondernemingsraad, of welk instantie d£| ook binnen het bedrijf die zich bezitl houdt met de arbeidsomstandigheden" Zijn de bedrijven in Nederland üjk nog wel gezond te noemen? Volg® Van Mackelenbergh wel. „Ik heb de druk dat de meeste bedrijven zijn". Maar er valt nog heel wat te verte teren, vindt hij. „Vaak wordt er r~" patriarchaal gedacht. Wat ik d; bedoel? Directeuren die denken te welt wat het beste is voor hun werknemer Laat ik een simpel voorbeeld geven. ARBO-wet stelt eisen voor de hoevw heid daglicht en uitzicht. Ik heb 't 1 gemaakt dat een directeur zei: 'hou t op met al die mooie praatjes, als ze na* buiten kunnen kijken, leidt dat all® maar af. Weet je wat ik toen zei? 'Ml neer, u heeft gelijk. Ik laat morgen raam dichttimmeren'". een glansrol gemaakt. Uit s-| muil vloeit goud. I Door Paul da i „We voelen onszelf schuldig leven. Het is een schuld stierven in de romp van dat u. hebben we ons afgevraagd wa,. ons heeft laten leven. Met die] ik geworsteld, de hele zomer, dokters geweest, bij een peut. Ik was zenuwachtig. I_ vertrouwen in het léven. De koq meer praten, dacht alleen mat lichamen, had nachtmerries, alleen, m'n man ook, m'n doet Eleanor Parker woont in de wijk Heme Hill. Op vrijda maart 1987 zat Eleanor in d. van de Herald of Free Enterpr met haar man, haar dochte vrienden. Het verhaal kennt veerboot schepte water door staande boeg en sloeg binnen nuten om. 193 Mensen verdr vijf uit de scheepscafetaria o Andrew, de man van Ele. van z'n lichaam een brug. ontsnapten twintig mensen, staan er achter de naam van lijke brag* Andrew Parker de 1 Dat betekent George Medal, van de hoogste vredesonde van Groot-Brittannië. Rampen zoals de onderg raid of Free Enterprise L_ regaande invloed op het staan. Het is een alles ove. gebeurtenis die een intens machteloosheid combineert ontwrichting. En dan gaat h individuele getroffenen. Na d« Zeebrugge is er in Grot sprake van een nationaal ve proces. Waarom heeft de ramp-st Herald-catastrofe eigenlijk 2. op een heel volk? Vooral slachtoffers afkomstig zijn ui' dorpen in heel Groot-Brittani den geeft een veelvoud aan den. Daarbij komt nog de beti van de redders, hun families, utie-agenten die langs de die verplicht de lijf Dover bijwoonden. Een andere factor is het ine feJ- Het ongeluk gebeurde stoep, voor de Belgische kust, van alle Westerse tv-cam ledereen keek er naar, ie ®rinj. Familieleden van opva den op afschuwelijk onthu petuige zijn van de berging «re®. Waar de ramp m veerboot Dona Paz slechts 'ommen kreeg, beheerste de xenlang de voorpagina's. Het bergen van de slachtc „?inaar verhouding, erg lang geborgen slachtoffer werd pa «*a de ramp aan land gebracl «1 slachtoffers is nooit gevont Boyendien is elke Brit d<j van de wetenschap dat hij, an z n eiland af, m eerste ir f., "obben de Britten nooit K;„§ ad over de veiligheid v ™dding met 'the continent'. L v„ 7® zekerheid is door de Jimmy Srmggert: rijn muzl vloeit goud - FOTOfl Onzekerheid en angst zijn

de Stem | 1988 | | pagina 32